Uitgebreide luchtactie Noorwegen in naar Duitsch troepenvervoer Noorwegen 1940. No. 17556, Troepenontschepingen duren voort Posities worden geconsolideerd Maandag 29 April. BELANGRIJKSTE NIEUWS BUITENLAND Britsch legerbericht Duitsche luchtaanvallen op Britsche schepen Noorsch legerbericht Duitsch legerbericht Fransche legerbenchten Duitsche legerberichten A PRIJS DER ADVERTENTIËN: PRIJS DEZER COURANT: Dit nummer bestaat uit ZES bladen EERSTE BLAD. BUITENLAND Eerste blad, pag. 2. van Eerste blad, pag. 2. Eerste blad, pag. U BINNENLAND Namsos geheel verwoest Vierde blad, pag. 2. Eerste blad, pag. 3. Hulp Derde blad, pag. 2. zeven Jiaar het De Westfjord in Noorwegen, waaraan Narvik ligt. nieuwsbureau Londen meldt: Slechts twee trawlers verloren Minister Hoare over den strijd in Noorwegen Van af de Zweedsche kust zijn in het Skagerrak Duitsche transporten waargenomen op weg naar Noorwe- nge, aldus meldt United Press uit Stockholm. Dit zou er op wijzen, dat de Duitschers op groote schaal manschappen en artillerie in Noor wegen brengen teneinde de posities,— die zij thans hebben veroverd te consolideeren, alvorens ze er we derom toe zullen overgaan het of fensief te hernemen. Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode", „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad f4.zonder Modeblad f3.15. Buitenland f9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct, fr. p. post 10 ct. de Kruis 25.000 dollar aan het Britsche Roode Kruis gezonden, tot hulp aan de slachtoffers van den oorlog in Noor wegen. Het Britsche legerbericht luidt: In de zóne ten Noorden van Stein- kjer blijft de situatie in hoodfzaak on gewijzigd. Onze patrouilles zijn actief geweest en hebben eenige gevangenen gemaakt. In de vallei van Gudbrands zijn zware Duitsche aanvallen tegen de geallieerde troepen in het gebied De Noorsche regeering heeft gisteren een verklaring gepubliceerd waarin zij zegt Jen oorlog vastberaden te zullen voortzetten. De Britsche admiraliteit maakt de vernietiging van drie Duitsche voor- raadschepen bekend. Eerste blad, pag. 3. Zaterdagavond is in St. Antonius- hove overleden de heer W. J. H. J. M. Keyzer, burgemeester van Leid- schendam. Een onbekend vrachtschip, vermoe delijk een Duitsch, is in de Sont, na een explosie, gezonken. Eerste blad, pag. 3, Ingediend is een wetsontwerp ter voorkoming van het opdrijven van pachtprijzen. van Kvam met aanzienlijke verliezen voor den vijand afgeslagen. De vijan delijke druk in dit gebied blijft aan houden en het optreden der vliegtui- De van Duitsche zijde gepubliceerde mededeelingen over geslaagde lucht aanvallen op Britsche kruisers en transportschepen worden te Londen tegengesproken. In verband met de in Indië te hou den Roode Kruisweek, heeft Prinses Juliana een rede uitgesproken, welke door de N.I.R.O.M. uitgezonden is. Vijfde blad, pag. 1. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Betooging tegen Zuid-SIavië te Florence Te Utrecht heeft de partijraad van de S.D.A.P. vergaderd. Derde blad, pag. 2. Tweede blad, pag. 2. 9 De Ned. Vereen, voor Luchtbescher ming heeft op voorstel van de afd. den Haag een commissie benoemd, welke het contact met de Regeering zal her stellen. Aan het aftredende bestuur werd dank gebracht. Derde blad, pag. 2. Het aantal Duitsche troepen, dat zich thans in Noorwegen bevindt, wordt ge schat op 60.000 man, tegenover 45.000 man geallieerde troepen, verdeeld over één divisie in de streek van Narvik en twee bij Namsos en Andalsnes. Nog steeds arriveeren geallieerde versterkin gen. Het aantal der verspreide Noorsche troepen is niet te schatten. Hun guerilla- taktiek heeft bij het afbreuk doen aan het voorttrekken der Duitsche troepen toenemend effect, in de woeste smalle valleien ten Zuiden van Trondheim, zoo mede bij het opblazen van bruggen en het leggen van hinderlagen voor treinen met munitie en levensmiddelen in de streek welke reeds door de Duitschers is bezet. Duitsche hoofdkwartier in Röros? Volgens Reuter versterken de Duit schers het gebied van Röros, met het doel er het hoofdkwartier voor de ope raties in midden-Noorwegen te vesti gen. Zij hebben het denkbeeld, in Oos telijke richting naar de Zweedsche grens op te rukken, blijkbaar laten varen en graven zich naar men zegt, in te Orvros, 8 k.m. ten Noorden van Röros, waar de Britsche tegenspraak. Het Britsche departement van oorlog ontkent, dat de Duitsche troepen de staf van de 148ste infanteriebrigade zouden hebben gevangen genomen, zooals mi nister von Ribbentrop Zaterdag in zijn rede betoogde. Ook wordt ontkend, dat de Duitschers een overvloed van docu menten zouden hebben buitgemaakt, waaronder een volledig plan van opera ties tot bezetting van Noorwegen. Van 15 regels ƒ1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct, daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regeL Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 ct, buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct; Dienstaanbiedingen 70 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. De Britsche admiraliteit spreekt de Duitsche bewering tegen, dat in de laatste twee dagen vijf kruisers en der tien transportschepen tot zinken zijn gebracht of ernstig beschadigd. De Britsche trawler „Hammond” is tot zinken gebracht en de Britsche trawler Larwood” door een brand bom in brand gezet. Er zijn geen doo- den of gewonden, De Volksraad heeft tot aanneming van het slagkruiserplan geadviseerd. De Nationalistische fractie en de Indonesisch Nationalistische groep ont hielden zich van stemming. Derde blad, pag. L Gevechten in het Gudbrandsdal. Het voornaamste tooneel van den strijd schijnt thans het dorp Cvam, tus- schen de bergen gelegen in het Gud brandsdal, waar de geallieerden een po sitie innemen en waar zij aanvallen hebben afgeslagen van sterke Duitsche troepen, die zich een weg trachten te banen naar het belangrijke knooppunt van Dombaas. Sterke Britsche eenheden hebben, de zóne van Jherkin bezet aan de spoor lijn van Dombaas naar Storen. De Duitschers hebben weinig succes gehad met hun parachutisten, zij wer den in vele gevallen door de Noren neer geschoten en in andere gevallen raakten zij gewond bij het dalen op den rotsigen bodem. Ambulances uit Finland naar Noorwegen. Een ambulancedienst, die de beschik king heeft over 50 voertuigen, is giste ren, komende uit Finland, en op weg naar Noorwegen, Zweedsch gebied ge passeerd, aldus meldt Havas uit Oester- sund. Een andere Zweedseh-Amerikaan- sche ambulance, die uit 16 voertuigen bestaat, is eveneens op weg van Finland naar Noorwegen. Het oordeel van de „Times”. De militaire medewerker van de „Times” schrijft: Het moet openlijk erkend worden, dat de geallieerden in de noodzakelijkheid verkeeren hun plannen te herzien, en dat het vooruitzicht Trondheim terstond te heroveren, verdwenen is. De strijd zal evenwel verbeten worden voortge zet. Laten wij niet vergeten, dat terwijl wij gemakkelijk onze eigen moeilijkhe den zien, die van den vijand vaak ern stiger zijn dan wij veronderstellen. Welke successen zij ook in het Zuiden van Noorwegen behalen, de belemme ring van hun verbindingen zal voortdu ren en hun troepen en schepen zullen tol moeten blijven betalen. De Eerste Kamer heeft de Onder- wijsbegrooting zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Hambro en Koht weerleggen de jongste mededeelingen van von Rib bentrop. Het laatste Noorsche legerbericht luidt: „De strijd in Oost-Noorwegen duur de voort zonder dat de Duitschers zijn gevorderd. Onze troepen te Alvdal hebben den Duitschen opmarsch naar Foldal en dien van Tynset door Kvikne naar Innset tot staan gebracht. Deze Duitsche aanval werd in groote mate gesteund door artillerie, gepantserde wagens en vliegtuigen. De Duitsche vliegtuigen bleven de verbindingslij nen achter ons front bombardeeren. In Noord-Noorwegen zijn de Duit sche troepen in den sector Narvik ge ïsoleerd: zij kunnen slechts door de lucht voorraden krijgen. In het district Narvik zijn verscheidene Duitsche vliegtuigen door Britsche bombarde- mentstoestellen vernietigd of tot lan den gedwongen.” In het Nume- en het Hallingdal zijn onze troepen na gevechten terugge trokken. De Duitschers hebben Voss bezet; Duitsche vliegtuigen hebben de ver bindingslijnen gebombardeerd. Een Duitsch vliegtuig is neergescho ten, drie Duitsche toestelling hebben een noodlanding gemaakt, terwijl het lot van verscheidene andere niet vast staat. meldt werd een der kruisers getroffen door een bom op het achterschip, de tweed op den boeg. Een transportschip werd zoo zwaar getroffen, dat het in brand vloog en op het strand moest worden gezet. De bemanning ging in tweede op den boeg. Een transoprtschip kreeg een voltreffer van middelzwaar kaliber op den boeg, een derde werd onmiddellijk naast den scheepswand getroffen. Een vierde transportschip, dat aan een kade lag, werd eveneens getroffen door een bom van middel zwaar kaliber. Ten Noorden van Trondheim. Van het front ten Noorden van Trondheim, meldt een speciale corres pondent van Havas bij het hoofdkwar tier van het geallieerde leger, dat er op het oogenblik een koortsachtige be drijvigheid heerscht bij het front van Trondheim en rondom Namsos. De oor logsmachine der geallieerden is thans in beweging. Langs de wegen is het een gaan en komen van honderden alpenja gers, mariniers en artilleristen, ondanks de bombardementen der Duitsche lucht macht, die poogt de spoorlijn naar Nam sos te vernielen. Het Duitsche legerbericht van giste ren en heden meldde: In het Westen geen bijzondere ge beurtenissen. De Fransche legerberichten van gis teren luiden: Activiteit van patrouilles en artillerie op verschillende punten Van het front en een plaatselijke bot- ®lng ten Westen van de Vogezen, waar- ‘j wij den vijand verliezen toebrach ten. Het legerbericht van hedenochtend l(tt Niets te melden. voor oorlogsslachtoffers in Noorwegen Naar Havas uit Washington ver neemt, heeft het Amerikaansche Roo- Noren de spoorwegverbinding naar Sto ren hebben afgesneden door de brug over de Glommen te vernielen. Voorts wordt gemeld, dat ten Noorden van Trondheim Fransche troepen in actie zijn geweest tegen de Duitschers, die trachtten langs een omweg over het wa ter naar Bangsund te komen. In Namsos staat geen huis meer overeind, zoo hevig is het stadje uit de lucht bestookt. De geheele plaats is een puinhoop. Overal liggen ver nielde auto’s tusschen de puinen. De bewoners der stad zijn teruggekeerd en kunnen nauwelijks de sporen van hun vroegere woningen terugvinden. Van de groote kerk staan alleen nog de vier muren overeind. Berlijn meldt: Twee kruisers en transportschepen getroffen In de Moldefjord werden drie Brit sche transportschepen met een geza- menlijken inhoud van 12.000 ton tot zinken gebracht, vier andere, met een inhoud van in het geheel 23.000 ton, werden zwaar getroffen, i Duitsche De luchtactie in Noorwegen duurt wederzijds op groote schaal voort. De operaties te land schijnen tijdelijk tot stilstand te zijn gekomen. Eerste blad, pag. 1. Vijfde blad, pag. 2. Het opperbevel der Duitsche weer macht maakte gisteren bekend De Duitsche troepen in Noorwegen hebben ook Zaterdag met groot succes gestreden. Op alle punten, waar de vijand zich te weer stelde, werd hij door de Duitsche troepen teruggewor pen. Deze hebben hun snellen opmarsch voortgezet. Hierbij heeft het luchtwa pen de legergroepen ondersteund door voortdurend onmiddellijk ingrijpen in den strijd te land en door aanvallen op de achterwaartsche verbindingen en bewegingen van den vijand. Onder de Zaterdag binnengebrachte gevangenen bevonden zich wederom Engelschen, o.rn. een kolonel, de com mandant van het regiment uit Lei cester. De pacificatie-actie vindt in geheel Noorwegen voortdurend voortgang. Na de inneming van Voss, in het ge bied ten Oosten van Bergen, hebben de overgebleven manschappen van de daar verspreide Noorsche afdeelingen de wapens weggegooid. Zij zijn de ber gen ingevlucht. In het gebied van Stavanger is het aantal gevangenen gestegen tot 241 of ficieren, waaronder verscheidene En- gelsche vliegers, en 2921 man. Met den omvangrijken buit aan wapens en ma teriaal, zijn in dat gebied o.m. alleen reeds 22 vuurmonden en 267 machine geweren in onze handen gevallen. Bo vendien werden hier geplaatste batte rijen door de marine overgenomen. De Britten hebben in den nacht van Vrijdag op Zaterdag de beschieting van Narvik voortgezet. Het luchtwapen heeft de Britsche landingstroepen bij Harstad en Andalsnes roet succes be streden, ondanks de hevige luchtaf weer. Een Britsch vliegtuig werd boven de Noordzee omlaag geschoten. Twee vij andelijke vliegtuigen werden op den grond vernield. Een eigen vliegtuig wordt vermist. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte hedenmorgen be kend Met steun van de luchtmacht, welke ingrijpt in den strijd te land en de achterwaartsche verbindingen van den vijand onderbreekt nemen de opera ties in Noorwegen haar planmatig be loop. De pacificatie in het binnenland van Noorwegen gaat voort. Er werden gisteren zes batterijen, be staande uit 24 vuurmonden met volle dige uitrusting en munitie, buitge maakt. Een dynanrietfabriek werd be zet. In het kustgebied van Midden- Noorwegen hebben twee Britsche krui sers rechtstreeksche treffers van mid delgroot kaliber gekregen. Bij elf transport- en volgschepen met in het geheel 50.000 ton inhoud, werden zware bomtreffers geplaatst, zoodat een deel der schepen werd vernietigd. Bij Lesjakop werden 3 op den grond staande vijandelijke vliegtuigen door een bomaanval vernietigd. Twee Duit sche vliegtuigen worden vermist. In een radiorede heeft de Britsche minister van luchtvaart, sir Samué! Hoare, aangekondigd, dat de strijd in Noorwegen intensief zal worden voort gezet. Hij zeide, dat de taak van de ge allieerden was stap voor stap den Duit schen greep op de Noorsche zeehavens en luchtbases te vernietigen en het Noorsche volk de wapens te verschaf fen om de invallers te verdrijven uit het bergland, de havens en de fjorden. De minister wees erop, dat die taak niet verricht zal worden op één dag en evenmin zonder offers. Het door de Duitschers verkregen voordeel moet worden achterhaald door krachtig op treden en behoedzaam overleg. Hij wees erop, dat het verlies van vele Duitsche schepen de bewegingsvrijheid van de geallieerden heeft vergroot, maar dat zij den luchtoorlog in ongun stige omstandigheden moeten voeren. „Wij moeten, aldus Hoare, vliegen over 300 mijl open zee om het slagveld te bereiken. Desondanks heeft het Brit sche luchtwapen een week achter zich van prachtige verrichtingen. Wij moe ten gereed zijn, zoo vervolgde hij, om de luchtmacht te doen slagen. Wij moe ten onze geheele luchtmacht mobilisee- ren. De regeering mag nooit aarzelen in haar voornemen meester te blijven zoo wel in de lucht als op zee. De minister president houdt daaraan stevig vast.” Ondanks de vele moeilijkheden, waar mede Engeland blijkbaar in den strijd te kampen heeft, zal het dus zijn krachtsinspanning in het Noorden ver- grooten. Terwijl van officieele Duitsche zijde bijna dagelijks zware verliezen voor de Britsche vloot worden op gegeven, door de Duitsche bommen werpers toegebracht, spreekt de Brit sche admiraliteit die verliezen tegen of tracht ze zooveel mogelijk te ver kleinen. Terwijl alles er op wijst, dat het in Noorwegen hard tegen hard zal gaan, wijzen berichten van hedenmorgen op een mogelijke uitbreiding van den oor log in het Zuidoosten van Europa. Te Florence hebben tegen Zuid-SIavië ge richte betoogingen plaats gehad, waar bij studenten in fascistische uniform de landsvlag meedroegen. Deze betoogin gen krijgen meer beteekenis, aldus Uni ted Press, daar ook Gayda in de „Voce d’Italia” zich ermee bezig houdt. Gayda zegt, dat Zuid-SIavië een der landen is, waar Engeland en Frankrijk zich met „machinaties” ophouden. Vol gens hem was het anti-Italiaansch manifest (waartegen de betooging was gericht) en dat verleden week in de stad Lubliana door de Slovenen is uit gegeven, geïnspireerd door de agenten van Londen en Parijs. De conclusie, waartoe Gayda komt, is dat Italië bereid moet zijn gereed te wezen voor iedere uitbreiding van het conflict. Voorts zou Italië gedurende het weekeind de lichting 1916 onder de wapenen hebben geroepen, en men meent zelfs te weten, dat dit de eerste van een reeks van vijf lichtingen is, die in de naaste toekomst zich onder de wapenen zullen scharen. De demonstratie te Florence werd ge houden door vijfhonderd studenten, en verscheidene partij functionnarissen o.a de plaatselijke partijsecretaris, voerde hierbij het woord. In diplomatieke kringen te Rome verklaarde men, dat de demonstratie, welke de eerste in zes jaar is, welke tegen Zuid-SIavië gericht is, zeer ordelijk verliep, en des te meer indruk maakte. Tegen den hofmeester, die zijn vrouw gedood en het lijk in een koffer verborgen heeft, is door de Amsterdamsche Rechtbank levenslang geeischt. Voor Narvik werd een Britsche krui ser door een bom van het zwaarste kaliber midscheeps getroffen. Voor An- delsnes heeft een Britsche kruiser ver scheidene treffers van verschillend ka liber ontvangen. Hij werd buiten gevecht gesteld. Omtrent de voortgezette luchtaan vallen op Britsche oorlogs- en transportschepen werd gisteren door het Duitsche opperbevel medegedeeld: In den strijd in midden-Noorwegen is gisteren geen nieuwe ontwikkeling gekomen. Beide partijen zouden hun posities, welke zij innamen, na de gevechten van de afgeloopen week, versterken. Een der doeleinden van den Duitschen opmarsch is van het Zuiden en Oosten uit naar Trondheim door te breken en de geallieerde stellingen bij Namsos en Andalsnes „op te rollen”. De luchtgevechten worden op groote schaal voortgezet. De Britsche oorlogsschepen zijn het doelwit van de Duitsche iuchtmacht. Volgens een bericht uit Noorsche bron zijn de laatste paar dagen hevige gevechten geleverd tusschen Duitsche vliegtuigen en Britsche oorlogs bodems. Alle aanvallen, welke beoogden de Britsche troepen- en voorraadtrans- porten tot staan te brengen, zijn echter afgeslagen. De transporten komen dagelijks aan en er bevinden zich thans aanzienlijke geallieerde effectieven en veel oorlogs materiaal in Noorwegen. ik - COURANT HAAGSCHE «r OVERZICHT Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 650310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461. Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1