WILLY’S n AJR scheveningen OPENING 1 MEI en Het slagkruiserplan Regeling voorbereidend hooger algemeen vormend middelbaar onderwijs Haagsche Courant van Maandag 29 April 1940 DERDE BLAD, PAGINA 1. 1 O T De Volksraad adviseert tot aanneming Streven van Moties-Thamrin ingetrokken Antwoord van den Regeeringsgemachtigde naar beperking de leerstof De eerste groep Voorbereidend hooger onderwijs Algemeen vormend middelbaar onderwijs Zaterdagavond is in St. Anthonius- hove te Voorburg overleden de heer W. J. H. J. M. Keyzer, burgemeester van Leidschendam. BURGEMEESTER W. J. H. J. KEIJZER OVERLEDEN Weerkundige Waarnemingen klasse wordt brug- of voorbereidende klasse De nationalistische fractie en de Indonesisch nationalistische onthouden zich van stemming Minister Bolkestein stelt voor drie typen van lycea voor voorbereidend hooger onderwijs, en de algemeene middelbare school met vierjarigen cursus en de middelbareschool voor meisjes met vijfjarigen cursus voor het maatschappelijke leven F W r- Hier eveneens een brugklasse. j 762| mm., uur: den naam „lyceum” te ge- over elf wordt gepau- met vierjarigen cursus en de middel bare school voor meisjes met vijfjari gen cursus. Het algemeen vormend middelbaar dagonderwijs wenscht de minister dus tot slechts twee schooltypen te beper ken de algemeene middelbare school Eén ongesplitste school met klassieke opleiding. Bij het gebruikelijke toelatings-onder zoek, dat zich oorspronkelijk in hoofd zaak op de parate kennis richtte, tracht men in den laatsten tijd terecht ook aandacht te geven aan de algemeene in telligentie der candiduten Echter zijn beide criteria niet vol doende ter bepaling van de geschiktheid der candidaten; daarbij behoort te ko men een onderzoek naar de capaciteit van geheugen, werktempo «n concentra tievermogen. Maar voor de vaststelling daarvan is een langere tijd noodig dan bij het tegenwoordige toelatingsonder zoek beschikbaar is. Daartoe óók zal de voorbereidingsklasse moeten dienen Het aantal lesuren kan zich voor deze klasse tot 28 per week bepalen. Uiteraard zal bij de vereeniging van twee of drie der ontworpen lycea tot eén schoolgeheel de eerste klasse de zelfde kunnen zijn; immers het onder wijs in elk dier eerste klassen is gelijk Als lycea vereenigd worden. Bij vereeniging van de in dit ontwerp voorgestelde lycea moet in hun leerplan vrijheid gegeven worden de eenheid van het lyceum zooveel mogelijk te benade ren, al zullen de eindexamens niet van die der enkelvoudige lycea kunnen ver schillen. lyceum-A of gymnasium, alzijdig klassiek onderwijs, Het lyceum-B Bij het lyceum-B (dat de tegenwoor dige H.B.S.-B vervangt) is de mecha nica gedacht als onderdeel van de.na tuurkunde; de staatsinrichting als on derdeel van de vaderlandsche geschie denis, zijn staathuishoudkunde en boek houden weggelaten en wordt de letter kunde niet als afzonderlijk vak, van het taalonderwijs gescheiden, gedacht De waarde van het onderwijs aan dit lyceum moet gevonden worden in het op den voorgrond komen van het wis kundige- en natuurwetenschappelijke onderwijs. Lyceum-C. Bij het lyceum-C. geldt voor het on derwijs in de natuur- en scheikunde wat bij het lyceum-A. is opgemerkt. Middelbare school voor meisjes. Voor den minister staat het vast, dat de middelbare school voor meisjes dé school behoort te zijn voor alle meisjes, die naar een verdere ontwikkeling stre ven, maar die niet zeer bepaald later hooger onderwijs wenschen te volgen. Ongetwijfeld behoort daartoe, nog meer dan nu geschiedt, in deze school bij het onderwijs in elk vak rekening gehouden te worden met den vrouwelijken aanleg en het vrouwelijk intellect. Combinatie van deze school met an dere schooltypen wanneer zij niet door den nood geboden wordt is on- gewenscht. Ook hier heeft de eerste klasse het karakter van brug-, voorbereidings- en waarnemingsklasse, van waaruit over- gang naar andere schoolsoorten moge lijk is, doordat de omvang van het on derwijs gelijksoortig is aan dien in de eerste klasse der lycea. handhaaft echter de meening, aan de Inheemsche bevolking ruimer plaats op de vloot Weermacht en staatkundige ont wikkeling. Uitstel van behandeling ongewenscht. Barometerstand van hedenmiddag 12 uur Barometer v.m. 1Ü1 B; Beperking van de leerstof Wat de vakken van onderwijs der drie ontworpen lycea betreft, bepaalt de mi nister zich tot enkele losse opmerkin gen. Bedoeling bij het vaststellen der vakken was. hun aantal zooveel moge lijk te beperken; in die beperking nog verder te gaan, dan nu wordt voorge steld, lijkt hem voorshands bezwaarlijk. Meer nog dan in beperking van het aan tal vakken lijkt hem de vruchtbaarheid van het onderwijs gelegen in de beper king van de leerstof van elk der vak ken; beperking om tot verdieping te ge raken. Bij het lyceum-A wordt het onder wijs in natuur- en scheikunde in één vak genoemd Basis voor „avondlyceum’ voor volwassenen. De minister meent in het ontwerp al thans een basis te moeten leggen voor het z.g. „avondlyceum”. Hij verstaat daaronder een inrichting van voorberei dend hooger onderwijs, bestemd voor hen, die op den gewonen schoolleeftijd niet in de gelegenheid waren voorberei dend hooger onderwijs te ontvangen, maar die op tateren leeftijd daarvoor lust en aanleg toonen. Deze onderwijs instelling kan een groote scociale be- teekenis hebben. Zulk een avondlyceum zal een afzonderlijk leerplan vragen. Als naam dier school acht hij daar om niet handelsdagschool, maar algemeene middelbare school met vierjarigen cursus te verkiezen haar karakter wordt daardoor het meest benaderd. Vooral ook voor deze school is naar beperking van vakken gestreefd. Verwachting tot den avond van 30 Apr.: Wind: zwak tot matig, in het Noord oosten tijdelijk krachtig, Zuidelijk tot Oostelijk; betrokken tot zwaarbewolkte lucht, met plaatselijke mist later tijdelijk brekende bewolking, geen neerslag van beteekenis. De eerste klasse brug- of voorbereidende klasse. Veel nadruk wenscht de minister te leggen op het voorstel, aan de eer ste klasse van de genoemde school typen en aan die van de hierbe neden te behandelen scholen van algemeen vormend middelbaar on derwijs het karakter te geven van brug- of voorbereidende klasse, die daardoor kan aansluiten aan de zesde klasse eener school van ge woon lager onderwijs. In deze voorbereidingsklasse zal bij het geven van onderwijs de volle aandacht moeten gegeven worden aan de vraag, of de leerling geschikt kan geacht worden voor het onder wijs aan eenig type van lyceum of van middelbaar onderwijs, dan wel of dit moet afgeraden worden. Tot het algemeen vormend middel baar onderwijs behooren heden oan. de hoogere burgerschool met driejarigen cursus, de handelsdagscholen met drie-, vier- en vijfjarigen cursus en de mid delbare school voor meisjes. De hoogere burgerschool met drie jarigen cursus komt nog slechts in kleine getale voor; andere schooltypen kunnen het onderwijs dezer school ge makkelijk opvangen. Zij, voor wie deze school als voorbe reiding dient voor verder onderwijs, bijv, de middelbaar technische school, zullen hun plaats vinden in de eerste drie klassen van het lyceum-B., te eer daar het onderwijs op dit lyceum voor een aantal vakken in twee ronden ge dacht wordt. Een groot percentage ech ter van de leerlingen dezer hoogere burgerschool treedt na den schooltijd onmiddellijk in het maatschappelijk leven; voor hen zal een betere plaats ingeruimd worden op het hierna te be spreken schooltype. Weinig kosten voor het Rijk. Kosten voor ’s Rijks schatkist zijn aan de voorgestelde wijzigingen niet ver bonden, behalve in den tijd van over- gang. Het Rijk zal echter aan zijn in lycea om te zetten hoogere burgerscholen een jaar meer schoolgeld innen. De vier bijzondere handelsscholen met driejarigen cursus, die thans nog bestaan (openbare scholen van dat type zijn er niet), zullen in algemeene mid delbare scholen met vierjarigen cursus niet kunnen worden omgezet. Er is op gerekend, dat het wetsont werp tijdig vóór 1 September 1941 tot wet zal zijn verheven. Alsdan kan van dien datum af het leerplan voor de eerste klasse in overeenstemming daar mede worden ingericht. Voor de hoogere klassen zal overeen komstig het oude leerplan onderwijs kunnen worden gegeven. Op 1 Septem ber 1942 zal het nieuwe leerplan in de laagste twee klassen kunnen worden toegepast en het oude voor de hoogere van kracht blijven. Zoo geleidelijk voort gaande zal op 1 September 1944 dè nieuwe vierde klasse der handelsscholen met driejarigen cursus, die in alge meene middelbare scholen met vier jarigen cursus worden omgezet, kunnen worden gevormd en zal men op 1 Sept. 1946 de zesde klasse der lycea-B. en C. kunnen vormen. Op dezen datum zal ook de nieuwe regeling der aan het bezit der getuig schriften verbonden examenrechten in werking kunnen treden. Inwerkingtreding 1 Sept. 1941 voor de eerste klassen Geen wantrouwen in de In heemsche bevolking. Spr. bestrijdt de conclusie van den heer Moh. Yamin. dat er wantrouwen zou bestaan tegen de Inheemsche bevol king. Hij wijst er met voorbeelden op, dat zeer belangrijke posten door In heemsche onderofficieren worden bezet. Van het ongeschikt verklaren van In heemsche gegadigden, voor de marine a priori is evenmin sprake. Spr. wijst er op, dat de Regeering slechts kan zeggen, dat, binnen de fi- nancieele grenz<?n, in dezen tijd aan de weermacht zal worden gedaan wat kan. De Regeering is bereid de aandacht van het opperbestuur te vestigen op de wenschen van de Indo-Arabieren en de Indo-Chineezen. Er wordt dan een vergadering ge houden van het College van Gedele geerden, waarna om één uur de ver- Overigens acht spr. het toch ook voor de staatkundige ontwikkeling ♦an belang, wanneer de verdediging in goeden staat wordt gebracht. Een goede weermachtspolitiek zal meer dan een zwakke ten goede komen aan de staatkundige ontwikkeling van Ne- derlandsch-Indië. Aan de financieele zijde van het ont werp wijdt de Regeering alle aandacht, hoewel niet kan worden toegezegd, dat over twee maanden alle positieve gege vens kunnen worden overgelegd. De opmerking van den heer Vas Dias omtrent een vlootbouwfonds zijn gericht tot het opperbestuur, zoodat de Regee ring deze stilzwijgend voorbijgaat. Spr. zet uiteen, dat de waterstand in het Westervaarwater getoetst zijn aan de gegevens voor zeer goede, eerste klasse vlootbases, in het buitenland. Spr deelt mede, dat een verschuiving van de behandeling van het geheele vlootplan naar de hoofdzitting, niet raadzaam is, daar ook de Staten-Gene» raal zich moet uitspreken, en bij uitstel de moeilijkheden van aanschaffing en de kosten van levering zouden worden vergroot. in de doet een het hui- De aansluiting met het L.O. Verder ontbreekt nog altijd de po ging om door de organisatie van het onderwijs de moeilijke kwestie van de aansluiting tusschen het lager en het voorbereidend hooger en algemeen vormend middelbaar onderwijs nader tot een oplossing te brengen, in bei derlei opzicht wordt door de voorge stelde wijzigingen een poging tot ver betering gedaan. De eerstgenoemde bezwaren vloeien voort uit de bestaande organisatie der schooltypen. Ingediend is een nota van wijzigin gen op het wetsontwerp tot regeling van het voorbereidend hooger en het algemeen vormend middelbaar onder wijs. Aan de memorie van toelichting is het volgende ontleend: Het door den toenmaligen minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen ingediende ontwerp laat de bestaande organisatie der schooltypen van het desbetreffende deel van het onderwijs in hoofdzaak onveranderd, èn wat hun aard, èn wat hun aantal aangaat. Echter bestaan hiertegen de bezwaren, welke hieronder worden besproken. Aneta” meldt d.d. heden uit Batavia; In de vergadering van den Volksraad van hedenmorgen, maakte het college een aanvang met de be handeling in tweeden termijn van de voorstellen tot versterking der mari tieme defensie (het z.g. slagkruiser plan). De voorzitter vestigt er de aandacht op, dat het nog niet vaststaat of de door den heer Thamrin ingediende motie reeds nu, dan wel in de a.s. hoofdzitting van den Volksraad zal worden behandeld. De heer Kerstens (I.K.P.) is niet geheel bevredigd door het antwoord der Regeering. Hij heeft echter geen bezwaar tegen uitstel van de behan deling der financieele en economische voorzieningen tot de hoofdzitting. De heer Vas Dias (econ. Groep) is door het antwoord der Regeering geheel overtuigd. Spr. handhaaft ech ter zijn standpunt, dat de van een vlootbouwfonds veiligheid zal geven. Ten van de bevaarbaarheid Westervaarwater is spreker Wijziging B-afdeeling gymnasium en H.B.S.-B. De minister stelt in plaats van de B-afdeeling van het gymnasium en de H.B.S.-B. een ander schooltype voor: een met de wiskundige en natuurwe tenschappelijke vakken als onderwijs- kern, maar mét latijn als één der an dere voorname vakken. Toegang tot alle faculteiten en hoogescholen. De minister wenscht aan het eind diploma van deze school het recht van toegang te verleenen tot de examens van alle universitaire faculteiten en alle hoogescholen. Deze school zal toen echter daartoe niet mogen be schouwen als bepaalde opleidings school voor aanstaande medici, wis en natuurkundigen, ingenieurs. De minister wenscht ook de H.B.S.- A., het derde school-type, in het ka der van het voorbereidend hooger on derwijs te handhaven. De personeelsvoorziening. Hij verzekert, dat voor een tekort aan personeel niet behoeft te worden ge vreesd, en geeft een opsomming van he* aantal adelborsten, dat in de laatste ja- ren naar Willemsoord is gegaan. Omtrent den bouw van materieel en van het dok in Indië kan de Regeering geen positiever uitspraak geven dan in eersten termijn. Vervolgens wijst spr. er op, dat de basis van de vlootversterking geenszins is verlaten, zooals de heer Soetardjo meende. Niet wij rekenen er op, dat een eventueele agressor door een derde zal worden aangevallen, doch de agressor moet hiermede rekening houden. De Regeering is bereid om door he* geven van meer bekendheid, de dienst neming van Inheemsche jongelieden voor de officiersplaatsen te bevorderen, De temperatuur moet rond de Bothni- sche Golf nog zeer laag zijn, bij Oostelijke luchtbeweging wordt namelijk koude lucht uit Centraal-Rusland aangevoerd' Deze koude lucht dringt ook naar onze omgeving door over het Noordoosten van ons land heerschte hedenmorgen een krachtige Oostenwind Op het scheidings- frcnt tusschen de Oostelijke en Zuidelijke wind had Den Helder hedennacht 14 m.m. neerslag. Er schijnt thans over het Zuiden weer eenige depressie-activiteit te bestaan. Zonsopgang: 30 April 4.31 u. Zonsondergang: 30 April 7.24 u. Lantarens aan: 30 April tot 4.03 u v.m., 30 April 7.52 u. nam. Hoogwater te Scheveningen. 30 April ’s m. 9 u.; nam. 9.30 u. Morgen geen schietoefeningen op het strand. Tegen overlading van het onderwijs. Daar komt nog het volgende bij. Vrij algemeen is het verzet tegen de overlading op intellectueel gebied, welke bij het voorbereidend hooger en middelbaar onderwijs gevonden wordt, onder meer zich openbarend in het groote aantal vakken, dat op de scho len onderwezen wordt, waardoor an dere deelen van een harmonische vor ming der leerlingen, de physieke, de aesthetische, de religieuze in het ge drang komen en het schoolleven bo vendien te sterk het geheele leven der leerlingen overheerscht. Algemeene middelbare school met 4-jarigen cursus. Van drieërlei cursusduur zijn de nu voorkomende handelsdagscholen met drie-, vier- of vijfjarigen cursus. De minister acht vooreerst den naam handels dagschool verwarrend. Deze school leidt allerminst uitsluitend op in hoofdzaak voor den handel; zij leidt op voor de menigvuldige eenvoudige be trekkingen van het maatschappelijke leven. Wat den cursus-duur betreft, is het wenschelijk een keuze te doeneen vierjarige cursus is het juiste midden. De bestaande handelsdagscholen met vierjargien cursus hebben haar voor treffelijke beteekenis bewezen. De minister denkt zich deze gaarne in grooten getale over het land ver spreid, ook ten bate van die leerlingen der tegenwoordige H.B.S. met 5-jarigen cursus, voor wie het te sterk theoretisch onderwijs dezer school te zwaar blijkt. Deze vierjarige school kan een vaste basis geven aan de voorbereiding voor d? practijk van het leven, maar ook aan die levenspractijk nog een deel van de vorming der leerlingen overlaten. Het evenwicht in de poli tieke verhoudingen. De heer Soetardjo (P.P.B.B.) is niet ten volle voldaan. Hij releveert, dat geen van de Inheemsche leden, die bij de behandeling in eersten termijn het woord hebben gevoerd, zonder voorbehoud met het vlootplan zijn meegegaan. Spr. vraagt zich af, gadering van den Volksraad wordt heropend en de Regeeringsgemachtig de, de commandant der zeemacht vi- ce-admiraal Helfrich, het woord krijgt om te antwoorden op de opmer kingen, gemaakt bij de behandeling in tweeden termijn. Spr. verwijst ten aanzien van het verband tusschen het ontwerp en de vraagstukken van staatkundigen aard naar de memorie van antwoord waarin de Regeering, uitsluitend om dat zij het van zulk een urgent belang acht, een beroep dóet op den Volks raad om het ontwerp zoo spoedig mogelijk af te doen. Bovendien is een tijdperk van twe" maanden toch niet zoo groot, dat men er bezwaar in moet zien tegen uitstel van discussie over de bedoelde vraagstukken. Hetzelfde geldt ten aanzien van de kostenverdeeling. De minister heeft bij zijn voorstel len betreffende een nieuwe organisatie van het voorbereidend hooger en mid delbaar onderwijs mede voor het oog gestaan een bijdrage te leveren tot het versterken van het echt klassieke on derwijs. Daartoe denkt hij zich één ongesplitste school: splitsing in twee afdeelingen aan het einde werkt al tijd in nadeeligen zin terug op een in tegraal karakter der geheele school. Het Lyceum-A. Dit echt-klassieke onderwijs zal zich niet mogen bepalen tot taal en lite ratuur, kunst, wijsbegeerte, weten schap en godsdienst der oudheid be hooren daarin betrokken te worden. Voor zoover leeftijd en ontwikkeling der leerlingen dit mogelijk maken. Zulk een humanistische vorming is Vooral in de gematerialiseerde en ge mechaniseerde maatschappij van he den van onschatbare waarde. Drie schooltypen voor voor bereidend hooger onderwijs, lycea. De minister stelt voor voor elk der drie typen van voorbereidend hooger onderwijs bruiken: A. Het met een toegang gevend tot de examens van alle hooger onderwijs (gemiddeld aan tal lesuren per klasse 32 per week). B. Het lyceum-B met Latijn, toe gang gevende tot de examens in de B-faculteiten, de economische en de vereenigde faculteiten der universitei- ten, en tot die der hoogescholen. C. Het lyceum-C., toegang gevend tot de examens in de economische, de vereenigde faculteiten der universi- teiten (echter niet in de physische aardrijkskunde) en tot die der econo mische hoogescholen. Deze lycea kunnen een één-of meer jarigen onderbouw gelijk hebben en dragen dan den naam van „vereenigd lyceum” (AB, AC, BC, ABC). Het is de bedoeling, dat het gemid deld aantal lesuren per klasse per week bij de lycea B en C 30 zal be dragen. alhier v.m. 8 u. 7“' 12 u. 762$ mm.; thermometer resp.’ gr. en 11 gr. Celsius. iarometer na hedenmiddag 12 stationnair. waarom de Regeering geen andere vertegenwoordigers heeft aangewezen, ter beantwoording van sprekers op merking met betrekking tot het be leid van de Regeering ten aanzien van de autochthone bevolking, waarop de regeeringsgemachtigde uiteraard niet kon ingaan. Spr. heeft uit het antwoord van de Regeering den indruk gekregen, dat de basis van de vlootuitbreiding is losgelaten, daar de Regeering blijkens dit antwoord wel degelijk op hulp van derden rekent. De indruk wordt ge wekt, dat de Nederlandsche Regeering vasthouden aan de zelfstandigheids- politiek niet aandurft (Hierop komt tegenspraak van de heeren Kerstens en Smit). Spr. betwijfelt of deze eenzijdige maatregel” niet zal leiden tot ver storing van het evenwicht politieke verhoudingen, en beroep op de Regeering om dige beleid prijs te geven en te ver vangen door een „vertrouwensbeleid”. De heer Soangkoepon (I.G.N.) be toogt, dat een werkelijke versterking van de verdediging eerst kan worden bereikt, wanneer aan de wenschen van de autochthone bevolking is vol daan. Spreker bepleit een onverwijlde behandeling van de motie-Thamrin, en verklaart, dat de daarin tot uit drukking gebrachte wenschen z.i. on verbrekelijk verband houden met de landsverdediging. De heer Moelia (C.S.P.) sluit zich ten aanzien van de officiersopleiding aan bij den heer Iskandar di Nata. De heer Soeria Kartalegawa (P.P.B.B.) zal niet nader ingaan op de kwestie inzake de staatkundige wenschen van de Inheemsche «bevol king. Spr. komt terug op de kwestie van een Inheemsche militie en be toogt, dat het niet aangenaam is voor de Inheemsche bevolking om te worden behandeld naar de leuze „Bij u over u, zonder u”. Motie-Thamrin inzake de kos tenverdeeling. De heer Thamrin (I.N.G.) vraagt zich af, of het nog nut heeft met de Regeering van gedachten te wisselen over de landsverdediging. Hij acht het juist thans het goede moment om over de kostenverdeeling te praten, en dient een speciaal hierop betrekking hebbende motie in. In deze motie wordt het oordeel uitgesproken, dat, behalve de aanbouwkosten, ook de ex- ploitatie-uitgaven op de Rijksbegroo- ting dienen te worden gebracht. De heer Iskandar di Nata (Pasoen- dan) betreurt het, dat aan de motie- Soeroso van 1936 om de vermindering van de Inheemsche personeelsbezet ting ongedaan te maken, en aan de motie-Soeroso van 1937 om de dienst neming van Inheemsche jongelieden te bevorderen, geen gevolg, is gegeven. De heer Mochtar (N.F.-Parindra) herhaalt, dat de Inheemsche bevol king onverschillig staat tegenover het vlootplan. Spr. is niet gerustgesteld ten aanzien van de gelegenheid tot dienstneming van Inheemsche jonge lieden by de technische diensten. De behandeling in tweeden termyn van het vlootplan is in een zeer snel tempo afgehandeld. De heeren Pra- woto (P.P.B.B.) en Tadjoedin Noor (I.N.G.) betoogden beiden nog, dat, naast de militaire-, ook de economi sche weerbaarmaking moet worden aangevat. Om kwart zeerd. instelling grootere aanzien van het minder optimistisch dan de Regeering. De heer Moh. Yamin (I.N.G.) is door het antwoord van de Regeering eerder teleurgesteld dan voldaan. Spr. betoogt, dat de in den Volksraad aan geroerde politieke kwestie ten nauwste samenhangt met de vlootplannen zelf, en zou in dit verband geen bezwaar hebben om het geheele debat twee maanden uit te stellen. De heer Soekawati (P.E.B.) kan zich in het algemeen met het stand punt der Regeering vereenigen. Hij dat een behoort te worden ingeruimd. Ten aanzien van de kostenverdeeling verklaart spr., dat het niet zijn bedoeling is geweest om te betoogen, dat Indië zelf een deel yan de bouwkosten zou moeten dragen. Hij is in principe wel die meening toegedaan, doch niet ten aanzien van de thans voorgenomen uitbreiding van de vloot. De heer Mussert (B.B.) komt in het kort terug op de personeelsvoor ziening, alsmede op de Vraag of drie slagkruisers wel voldoende zijn. De heer Aldjoeffry (partijloos) is wel voldaan over de verklaring van de Regeering, dat zij niet afwijzend staat tegenover het denkbeeld van dienstneming van Indo-Arabieren, welke voldaanheid echter wordt ge temperd door de toevoeging, dat de Inheemschen moeten voorgaan. De heer J. A. van Helsdingen (I. E. V.) vreest, dat het 40.000-tons dok in Nederland zal worden gebouwd, terwijl een vast dok veel goedkooper is. Spr. wijst opnieuw op de waarde van klein materieel, waarbij hij de Duitsche militaire actie in Noorwegen in herinnering brengt. oc I o F

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9