DIE IS NIET GEK ÉÉN MAN VICKS HOESTBONBONS a 20 st. 15 et DROGE KEEL door o ver warme treinen, bioscopen, o»ootf etc Verzacht de keel, alvorens het een -DOOi verkoudheid wordt,met de medicinale RECHTZAKEN FINANCIEEL BINNENLAND HAAGSCHE COURANT VAN DINSDAG 30 APRIL 1940. PAGINA 2. DEPDE BLAD, Het défilé MONTE CARLO 27 ylpril De stand der werkloosheid ONDEK WIJS EN KERK De zeevisscherij (27.6). (30.5) . (27.6) , (21.2). 1938 1934 1936 1938 1940 12.3 24.3 29.6 23.8 16.0 der ge- HEEFT EEN PAKJE SIGARETTEN GEKOCHT Werkloosheidsverzekering. Verdere daling in de week van 8 tot en met 13 April. De directeur van den Rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbe middeling deelt de volgende resulta ten mede van de verzameling door het Centraal Burau voor de Statistiek van de voorloopige gegevens over de week van 8 tot en met 13 April 1940. Het afmarcheeren der troepen door de stad veroorzaakte hier en daar be langrijke verkeersopstoppingen. De sol- daten-verkeersleiders sloegen zich ech ter handig door de moeilijkheden heen. Hooge Raad. BELEEDIGING VAN EEN MINISTER. De Hooge Raad heeft verworpen het cassatieberoep van mr M M. Rost van Tonningen, die in hooger beroep, bij bevestiging van een vonnis der recht bank alhier door het hof is veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf voorwaar delijk en 200 boete wegens het schrijven in het Nationale Dagblad van een artikel, dat beleedigend was voor den toenmaligen minister van Defensie, dr. J. J. C. van Dijk. Om kwart voor elf slaan de tamboers een roffel, de Kon. Mil. Kapel zet een marsch in het défilé voor de dragers der M.W.O. neemt een aanvang. De commandeur der Orde, gep. luit, generaal van het Kon. Ned. Indische Leger, H. N. A. Swart, die het défilé zal afnemen wordt geflankeerd door den kanselier, F. M. L. baron van Geen en den oud-kanselier, gep. luit.-generaal K.N.I.L., W. Drijber. Beide oud- officieren dragen de fraaie parade-uniformen van het Indische leger met den hoogen kolbakbaron van Geen is in het zwart gekleed met hoogen hoed. Het inmiddels tot verscheidene dui zenden aangegroeide publiek heeft, zij het in niet zoo massale aantallen als bij het groote weermacht-defilé voor H.M. de Koningin in Augustus 1938, zich deels langs den weg, deels op het duin- terrein in de naaste omgeving opgesteld. Van de zijde van den Pompstations- weg nadert de kop der troepen. Voorop rijdt de algemeene troepencommandant met zijn staf. Hij plaatst zich, na aan de autoriteiten voorbij gereden te zijn, naast generaal Swart op. Dan volgen in gesloten gelederen de afdeelingen soldaten te voet. Eerst een detachement van de Koloniale Reserve, in hun groene kakhi uniformen met Het Guyotfonds. Onder voorzitterschap van den heer Buechli, directeur van het instituut voor doofstommen te Groningen, hield het Guyotfonds Zaterdag een bestuurs- en ledenvergadering te Utrecht Uit het financieel verslag bleek, dat de kapitaalrekening op 21 December 1939 in totaal 31.376.70 bedroeg, het vorige jaar 38.433.53. De contributiën bedroegen 1.043.27, ruim 20 minder dan het vorig jaar. Aan ondersteunin gen werd uitgegeven een bedrag van 2212.50. De voorzitter sloot deze geanimeer de vergadering met den wensch, dat het Guyotfonds moge bloeien. De oude en hulpbehoevende doofstommen heb- den aan een zijde opgeslagen strooien hoed. De mannen maken een kloeken indruk en hun verschijning, die zeld zaam is in de residentie, ontlokt aan de menigte hartelijk applaus. De Kon. Militaire Kapel, welke tegen over het defileerpunt is geplaatst, speelt bij dit voorbijmarcheeren den Tjakra Negara-marsch. Achter de Kol. Reserve volgen drie secties van de Kon. Marine, adelborsten, mariniers en matrozen. De tamboers en pijpers laten den bekende defileer- marsch van de Marine hooren. Ook deze groepen marcheeren in gelederen van 4. De vertegenwoordigers der Vloot doen voor de landsoldaten niet onder wat Ned. Herv. Kerk. Broepen te Wijk aan Zee en Duin (toez) ds B. J. Lietaert Peerbolte te Willems oord; te Goor ds. W J. Fournier te Hark- stede-Scharmer; te Haskerhorne (toez.) de heer A. M. v. d. Neut, cand te Rotter dam: te Linschoten ds L. Brasser te Bru- chem. Het Prov. Kerkbestuur van Overijsel heeft tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk toegelaten de heeren D. C. v. d. Linde te Heenvliet (Z.-H.) en J. C. van Dongen, cand. te Leiden Het Prov. Kerkbestuur van Noord-Bra- die fleurigen laten i gelaten): 26.8 28.0 25.5 20.5 Omzet rtfksvischafslag IJmuiden. De omzet op den rijksvischafslag te IJmuiden bedroeg in April 656.604, tegen April 1939 573.748. De eerste vier maanden van 1940 bedroeg de omzet 2.114.575, tegen 2.625.064 in de overeenkomstige peri ode van 1939. Arbeidsbemiddeling. Op 13 April 1940 waren bij de orga nen der openbare arbeidsbemiddeling ingeschreven 239.119 werkzoekenden (226.309 mannen en 12.810 vrouwen). Hiervan waren 169.309 (161.085 man nen en 8224 vrouwen) werkloos en waren 54.286 personen geplaatst bij werkverruimingen. Blijkbaar waren er dus 15.524 personen als werkzoekende ingeschreven, die in het vrije bedrijf werkten, doch ander werk zochten. Arrondissements-rechtbank UITSPRAKEN. HELER VAN GESTOLEN HAVER VEROORDEELD. De melkhandelaar G. J. J. K. te Loos- duinen heeft zich te verantwoorden ge had wegens heling Van bij hem inge- kwartierde militairen had hij in 1939 her haaldelijk hoeveelheden haver gekocht, wetende, dat deze aan het Rijk toebe hoorde en va i diefstal afkomstig was. Het O.M haa tegen K. één jaar gevan genisstraf geëischt De rechtbank legde dezelfde straf op. Decoratie van betonnen schuilkelders In verband met het feit, dat in Am sterdam thans op vele plaatsen beton nen schuilkelders op pleinen en in plantsoenen worden gebouwd, heeft de Amsterdamsche kunstschilder S L. Schwarz tezamen met een groep andere Amsterdamsche kunstenaars het denk beeld geopperd eener eventueele aan trekkelijke „camouflage” van deze schuilplaatsen. Genoemde kunstenaars hebben het plan opgevat, zich tot de overheid te richten met het voorstel qm deze betonnen schuilkelders op fleurige wijze te beschilderen, teneinde den dorren aanblik van deze grijze, grauwe massa’s weg te nemen en al dus het uiterlijk der stad op te vroo- lijken. DE COMMISSIE TOT AFNEMING VAN HET STAATSEXAMEN. Bij Kon besluit van 25 April j.l zijn benoemd tot lid en voorzitter van de com missie, aan welke in het jaar 1940 is op gedragen het afnemen van het examen vermeld in artikel 12 der Hooger Onder wijswet (het Staatsexamen voor de toe lating tot de universitaire studiën): dr. E. H Renkema, inspecteur van het gym nasiaal en het middelbaar onderwijs, al hier; tot lid en ondervoorzitter: dr. E. Spoelder, rector van het gemeentelijk gymnasium te Haarlem; tot leden: dr. D. E. Bosselaar, rector van het gemeente lijk gymnasium te Leiden; dr. W. A M Burgers, leeraar aan het Roomsch-Katho- liek gymnasium te Rolduc; dr H. J. E. Endepolsrector van het gemeentelijk gymnasium te Maastricht; dr J. H. M. Falkenhagen, leeraar aan het eerste ge meentelijk gymnasium alhier; dr. R. Ja cobson, conrector van het gemeentelijk gymnasium te Rotterdam; dr. J. JanSen, rector van het gemeentelijk gymnasium te Zwolle; dr. C. de Jong, conrector van het gemeentelijk gymnasium te Haarlem; J W. Kemper, conrector van het Roomsch-Katholiek gymnasium te Amster dam; dr S. van der Meer, rector van het gereformeerd gymnasium te Leeuwarden; dr. P. A Okken, conrector van het ge meentelijk gymnasium te Groningen; dr. M. J. Pattist, rector van het gemeentelijk gymnasium te Rotterdam; dr. Rutgers, leeraar aan het gemeentelijk gymnasium te Groningen; dr H C. Schamhardt, rector van het Christelijk lyceum te Zeist; dr. M. A Schwartz, rector van het ge meentelijk gymnasium te Nijmegen; J. H. Spijkerman, leeraar aan het Roomsch- Katholiek gymnasium te Eindhoven; dr. L G. J. Verberne, conrector van het Roomsch-Katholiek lyceum te Breda; A. H. Versondert, conrector van het Roomsch-Katholiek gymnasium te Roer mond: dr. K Wagenaar. leeraar aan het Gereformeerd gymnasium te Roermond; dr K Wagenaar leeraar aan het Gere formeerd pvmnas’um te Leeuwarden: dr. L G van der Wal. rector van het ge meentelijk gymnasium te Delft: dr S Wartena. rector van het gemeentelijk gymnasium te Leeuwarden. WERKLOOZE STAK AMBTENAAR VAN DE ARBEIDSBEURS MET EEN MES. Tegen den werklooze N. H. B., die in den namiddag van 9 Jan j.l. den heer C. R. Aambtenaar bij de gemeentelijke arbeidsbeurs alhier, toen deze zijn bureau verliet twee messteken in den rug had toegebracht omdat deze hem niet aan werk had geholpen, terwijl de Dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon hem geen steun had willen verleenen omdat hij een hem aangeboden betrekking had afgewezen, had het O.M gevangenisstraf geëischt wegens poging tot doodslag voor den tijd van één jaar. De rechtbank legde dezelfde straf op, door te brenge" in de bijzondere gevan genis DE NED. HERV. KERK EN DE HUIDIGE TIJDSOMSTANDIGHEDEN. Het moderamen van de algemeene syno dale commissie der Ned. Herv. Kerk heeft een urgentie-commissie aangewezen in verband met de huidige tijdsomstandighe den, bestaande uit ds. J. W. J. Addink, te Heeze, ds. K. H. E. Gravemeijer, alhier, resp. voorzitter en secretaris van de Sy node en ds. L Boer te Scheveningen en ds J. P. van Bruggen te Amsterdam, leden der Synode. Deze commissie heeft tot toe treding uitgenoodigd ds. D den Breems, oud-secretaris der synode en dr. J R. Slotemaker de Bruine te Wassenaar. De urgentie-commissie heeft uit haar midden een evacuatie-commissie benoemd bestaande uit ds K. H. E. Gravemeijer, ds L. Boer en ds D. den Breems, van wie de laatste als secretaris zal optreden. Eveneens is ingesteld een commissie van waakzaamheid bestaande uit de heeren ds. J W. J. Addink, voorzitter, ds. K. H. E. Gravemeijer, secretaros, mr. Y. A. Schul ler tot Peursum te Amsterdam, quaestor- generaal en dr. H. M. J. Wagenaar, direc teur van den raad van beheer. toeschouwers in goede banen te leiden. Hoofdcommissaris van der Mey is mee gekomen. Langs de afzetting, die op verschillende plaatsen langs de van Al- kemadelaan is aangebracht, scharen de kijkers zich in breede rijen. Zoetelaars en muzikanten blijken ook hier, in dit min of meer excentrische stadsgedeelte, „van de partij” te zijn. Over de geheele lengte van het af gezette gebied verdringt het publiek zich om toch maar een goede plaats te krijgen. In velerlei opzicht herinnert dit dé filé aan dat op 29 Augustus 1938 voor H.M. de Koningin. Het was op dezelfde plaats, dat de Koningin toen Haar troepen in oogenschouw nam in het ‘marschvertoon betreft. Het is kranig, bijzijn van Prinses Juliana en Prins Bernhard. Ook toen was het prachtig zonnig weer, zij het iets warmer dan vandaag. Ook nu blijkt weer, dat de van Alkemadelaan zich, meer dan het Malieveld destijds op nationale feest dagen, uitstekend leent voor een plech tigheid als deze. Zoowel de toegangs wegen tot de van Alkemadelaan en de plaatsen, waar het publiek het schouw spel kan gadeslaan, zijn zeer goed. w Even na 10 uur stelt de eerewacht zich op het défileerpunt, ongeveer 300 meter Noord-Oost van den Pompsta- tionsweg op. Zij bestaat uit twee sectiën der Ko loniale Reserve met het vaandel, rechts daarvan een sectie mariniers en een sectie matrozen, eveneens met vaan del. Ter andere zijde van de Koloniale Reserve heeft de Kon. Militaire Kapel onder leiding van haar directeur, ka pitein dr. C. L. Walther Boer, zich op gesteld. Tegenover de eerewacht zijn de vak ken voor de genoodigden afgepaald. Hier bevinden zich ter begroeting van de autoriteiten gep. generaal-maj. K. E. Oudendijk, voorzitter van het herdenkingscomité en gep. luitenant- generaal jhr. E. J. M. Wittert, lid van dat comité. Onder hen merken wij o.a. op de ministers Welter en Dijxhoorn, den opperbevelhebber generaal H. G. Winkelman, minister van Staat dr. H. Colijn, de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer, mr. W. L baron de Vos van Steenwijk en mr. J. R. H. van Schaik, den commandant van het veld leger, luitenant-generaal J. J G. baron van Voorst tot Voorst, R. Zuyderhoff. voorzitter van de Algemeene Reken kamer, vice-admiraal J. Th. Fürstner, chef van den marinestaf, de oud-mi- nisters van Defensie van Dijk en Deckers, de grootmeesteresse van H.M. de Koningin baronesse van Tuyll van Serooskerken, gep. luit.-gen.-tit. jhr. C. L. van Suchtelen van de Haare, Hr. Ms. adjudant kapitein W. Roms- winckel, jhr. mr. C. Dedel. secretaris van Prins Bernhard, den directeur van het Kabinet van de Koningin, jhr mr. G. C. W. van Tets van Goudriaan, mr. W. J. baron van Lynden, eerste onder voorzitter van het Ned. Roode Kruis met kolonel W. J. Lucardie, luit-kol. J. Slagter, vertegenwoordigende den legercommandant van Ned.-Indië. Ver der zijn langs den weg opgesteld depu taties van verschillende vereenigingen en corporaties, waaronder van de ver- eeniging van oud-onderofficieren van het Kon. Ned.-Indische leger „Mad- joe afdeeling den Haag, met vaandel. Een apart gedeelte is afgezet voor de ridders, wien het défilé geldt en hun familieleden. Velen van hen dra gen de uniform, anderen zijn in civiel, doch allen zijn getooid met de versier selen van de Militaire orde. Voor hen is het vandaag een groote dag. Vele gedachten aan vroeger dagen zullen zij vanmorgen hebben gehad, herinne ringen uit hun eigen leven en aan dat gene wat nu geschiedenis is van ons land en onze overzeesche gebieden. Bij aankomst van den minister van Defensie, den opperbevelhebber den commandant Veldleger en den com mandeur van de M.W.O., gep. luit.- gen. H. N. A. Swart, slaat de Kon Mil. Kapel de eereroffels en hoort men de gebruikelijke strophe van het „Wien Neerlands bloed”. Tegen half elf komt generaal Swart per auto op het défileerpunt aan. In zijn gezelschap bevinden zich de com mandant van het eerste legercorps, generaal-majoor N. T. Carstens, F. M L. baron van Geen, kanselier der M. W. O., en gep. luit.-generaal S. A. Drij ber, oudste ridder. Deze vier heeren stellen zich voor de officieele genoo digden op. Vereeniging „Dennenheuvel”. Zaterdag werd te Amsterdam de jaarlijksche algemeene vergadering ge' houden van „Dennenheuvel”, vereeni ging tot het exploiteeren van herstel lingsoorden en sanatoria, voor handels- en kantoorbedienden, handelsreizigers en handelsagenten. Uit de jaarverslagen bleek, dat einde 1939 het aantal contribuanten 4104 be droeg. In het herstellingsoord „Den nenheuvel” te Ossendrecht (N.-Br.) werden 76 patiënten met totaal 3259 verpleegdagen verpleegd, in het sana torium „Dennenrust” te Renkum (Gld.) werden 36 patiënten met totaal 5108 verpleegdagen verpleegd. Totaal 22 per sonen met 971 verpleegdagen werden geheel of gedeeltelijk voor rekening van het reductiefonds verpleegd. Aan de verpleging van de patiënten werd een bedrag van 14.617,45 ten koste gelegd. Het nadeelig saldo over 1939 bedroeg ƒ8.513,63. In de ontstane vacatures werd voor zien door benoeming van de heeren Henri J. van den Hoeck, te Amsterdam en Th. Woudstra te Groningen. bant en Limburg heeft tot de Evangelie bediening in de Ned. Herv. Kerk toege laten de heeren H. G. Bender en <1. Muur- ling, beiden cand. aan de universiteit te Utrecht. Geref Kerken Aangenomen naar Oosterbeek (als hulp- pred.) de heer W. P. Kramer, cand. te Velp. Beroepen te Ambt-Vollenhove (St. Jans- klooster) de heer H. v. d. Wey, te Munne- kezijl. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Middelharnis (2e maal) ds. H Visser Mzn. te Bunschoten. Hoog Militair Gerechtshof SOLDAAT SPEELDE MET PISTOOL EN DOODDE KAMERAAD. Het Hoog Militair Gerechtshof be vestigde het vonnis van den Bosschen Krijgsraad, waarbij den gewoon dienst plichtigen soldaat C. R., wegens het veroorzaken van dood door schuld tot vijf maanden gevangenisstraf met af trek van de preventieve hechtenis is veroordeeld. R. heeft spelenderwijs met een met scherp geladen pistool, waarvan de veiligheidspal was afgesteld, op één van zijn kameraden gericht. Het schot ging af en de soldaat werd doodelijk ge troffen. wing (23.9) , (25.9) , (32.0), (25.1), (16.6). De grafiek doet zien, dat de afgeloo- pen strenge winter op de werkloosheid grooten invloed heeft uitgeoefend. Het tijdvak, waarover de werkloosheid, welke in den winter altijd een hoogte punt bereikt, hoog bleef, was dezen winter van buitengewoon langen duur Als reactie daarop vertoont zij sinds eind Februari een groote daling van 27,1 procent tot 18.0 op het einde van Maart (thans verder gedaald tot 16.0 procent). jes zijn vermeld de percentages. dien de landarbeiders buiten beschou- worden 1933 1935 1937 1939 Hemelvaartsdag bloemendag In verband met den komenden Hemelvaartsdag en de komende da gen mogen, wat de bollenstreek betreft, de vooruitzichten gunstig worden genoemd, aldus meldt de A.N.W.B. Nu de zon de nevels heeft verdreven gaan de bloemen voort zich verder te ontwikkelen en blijft de hemel helder en klaar, dan zal met Hemel vaartsdag in het Noorden, zoowel als in het Zuiden van het kustland het bloemenfeest in vollen gang zijn. In de week van 8 tot en met 13 April 1940 waren bij gesubsidieerde vereeni gingen met werkloozenkas aangesloten 598.881 personen, waaronder 75.261 landarbeiders. Van de 523.620 verzekerden, buiten de landarbeiders, was het werkloos heidspercentage 16.6 (in de vorige ver- slagweek van 25 tot en met 30 Maart 1940 was dit percentage 18.0). Voor de 598.881 verzekerden, met in begrip van de landarbeiders, was het werkloosheidspercentage 16.0 (vorige yerslagweek 17.9). In de overeenkomstige verslagweex van April was het werkloosheidsper centage voor alle verzekerden in de laatste jaren als volgt: (tusschen haak- in- Veel visch te IJmuiden. Gisteren vertrokken maar twee stoomtrawlers van IJmuiden naar zee, n.l. de „Christine” Um. 2 en de „Haar lem” Um. 9. Ook de opvarenden van gistermid dag binnengekomen loggers deden verhalen over ontploffingen, welke ze gehoord hebben. Een schipper van een dezer loggers vertelde, dat ze bezig waren het net te halen, toen ze opeens een hevige ontploffing hoorden op één tot twee k.m. afstand. Deze ontplof fing kwam uit het mijnenveld. De schipper van dezen logger was al eer der door een anderen schipper gewaarschuwd, dat het daar niet veilig was. Na de ontploffing is men toen op een andere plaats gaan visschen De markt te IJmuiden was gisteren overvoerd met visch. Er werden onge veer 12.000 manden visch aangevoerd. Er waren 9 stoomtrawlers, 24 loggers, 5 kotters en nog een aantal kustvis- schers. Ook kwam laat nog een Deen- sche kotter binnen, die de vangst ech ter tot vandaag bewaarde De stoom trawler „Delft” IJm. 17, die 2800 man den visch aanbracht, heeft een groote partij makreel, die wel gelost, was aangehouden tot heden. Door den grooten aanvoer waren d« vischpnj- zen niet hoog, zoodat twee stoomtraw lers maar 1560 en 1970 maakten, wat veel te weinig is in dezen tijd. Wat een vangst van 2800 manden visch beteekent, kan men nagaan, als men bedenkt, dat er 2000 kisten voor noodig waren, om die in te bergen en in de vischhal te plaatsen. Voor het lossen van die lading waren een aan tal vischlossers van Zondagavond half 12 tot Maandagmorgen half 11 bezig geweest. Een detachement cadetten sluit dit deel van het défilé af. Want daarna komt de infanterie aan de beurt, hier vertegenwoordigd in twee bataljons van een regiment op oorlogs sterkte, met hun mitrailleurs, infanterie- geschut en pantser-afweergeschut, be nevens een klein gedeelte van den trein De Kon. Mil. Kapel laat zich daarbij hodren in den defileermarsch der Gre nadiers, „Turf in je ransel”. Het voorbijtrekken der infanterie geschiedt in z.g. verkorte marschcolon- ne, d.w.z. in gelederen van zes. De luchtdoelmitrailleurs zijn op de affuiten geplaatst, evenals de mortie ren. De batterij 6e veld en de gemo toriseerde afdeeling pantserafweerge- schut completeeren de moderne regi- ments-uitrusting. Achter de infanterie komt een eska dron wielrijders (huzaren), die hun eskadronshond, met een Oranjestrik aan den halsband, mee draven. Huzaren te paard in draf en afdee lingen bereden artillerie en motorar- tillerie sluiten het défilé, dat ongeveer drie kwartier duurde, af. De infanterie marcheerde in nor maal tempo, de huzaren en bereden artillerie (7 c.m. veld) defileerden in draf en de motorartillerie (10 c.m. veld) trok met 25 k.m. vaart voorbij. Toen het défilé was afgeloopen heeft de commandeur der M.W.O.gep. lui tenant-generaal Swart, den comman dant van het le legercorps gedankt voor het défilé. Generaal Swart releveerde, dat dit défilé samenviel met den verjaardag van de Prinses en hij eindigde daarom met een „Leve de Prinses”, waarmede allen instemden. De legercorps-com- mandant heeft toen een „Leve de Rid ders van de M.W.O.” aangeheven, dat niet minder hartelijk herhaald werd Het Wilhelmus besloot deze impo sante wapenschouw, welke bij de dui zenden, die haar bijwoonden, bijzonde ren indruk maakte. ONDERLINGE BRANDWAARBORG MAATSCHAPPIJ „NEERLANDIA”. In de algemeene vergadering van de Onderlinge Brandwaarborg Maatschappij „Neerlandia” te Scheveningen, welke Za terdag in Hotel Wittebrug werd gehou den, werd het verslag over het boekjaar 1939 uitgebracht. De bedrijfsresultaten gaven ook thans reden tot tevredenheid. Mede door uit breiding van herverzekerings-relataies is zoowel de brand- als de varia-portefeuille niet onbelangrijk vooruitgegaan. Hoewel het schadecijfer hooger was dan in de laatstvoorafgaande jaren het geval was, sluit de verlies- en winstreke ning met een bevredigend batig saldo, waarvan echter nog een deel moet wor den gereserveerd met het oog op de in te voeren winstbelasting. Na hiertoe in de vorige algemeene ver gadering te zijn gemachtigd is het be stuur overgegaan tot invoering van de zgn. „Neerlandia-combinatie-polis” voor woonhuizen en inboedels. Ana premiëo werd ƒ261.398.59 ontvan gen, rawavan een bedrag van 3500 aan vooruit ontvangei netto-premie werd ge reserveerd I totaal werd ƒ88.258.90 aan schade geboekt, waarvan 27.849.45 door herverzekering werd gedekt .Het winst- saldo bedraagt 59.419.41. Het reserve fonds is thans gestegen tot f 641.423.27. Alle huren en hypotheekrenten worden voldaan. Op de effectenportefeuille werd een koersverlies geleden van ƒ41.369.21. Hiertegen werd de bestaande reserve voor beleggingen afgeboekt, waarna het nadelig saldo ad ƒ8.523.28 ten laste van de verlies- en winstrekening werd ge bracht. De aftredende commissaris, de heer mr J. Limburg werd als zoodanig her kozen en het bestuur op voorstel commissie van .ekeningopnemers dechargeerd. BUITENLANDSCHE GECEDEERDE VORDERINGEN OP DUITSCHE DEBITEUREN DOOR RECHT BANK TOEGEWEZEN. Direct na het uitbreken van den oorlog hebben Fransche en Engelsche bankiers het Deutsche Kreditabkommen 1939. de z.g.n. Stillhalte-overeenkomst. opgezegd Zeer belangrijke vorderingen waren hier door onmiddellijk opeischbaar geworden. Op 5 September j.l. cedeerde een Engel sche bankier een belangrijk aantal vorde ringen op Duitsche industrieele onderne mingen en banken aan een te Amsterdam gevestigde trustmaatschappij. Deze Neder- landsche trustmaatschappij heeft toen ten laste der debiteuren verschillende beslagen gelegd en Duitsche debiteuren gedagvaard voor de rechtbank te Amsterdam tot beta ling ei. van waardeverklaring van de in middels eigendommen der debiteuren ge legde beslagen. De debiteuren hebben ge tracht in kort geding de beslagen opgehe ven te krijgen, doch in alle desbetreffende kofte gedingen, gepleit te Amsterdam, Rot terdam, en hier ter stede, bleven de be slagen gehandhaafd. Van die vonnissen in kort geding gingen de debiteuren in hoo ger beroep. Een dier appéls werd bij wijze van testcase aangebracht voor het Hof te Amsterdam. Dit Hof bekrachtigde het von nis van den president en van dit arrest werd cassatie aangeteekend. Deze behan deling voor den Hoogen Raad is nog han gende, doch j 1. Vrijdag heeft de procu- reur-generaal geconcludeerd tot verwer ping van het cassatieberoep. De rechtbank te Amsterdam heeft thans in de eerste twee zakeu op dit gebied eind vonnis gewezen en de vorderingen tegen de Duitsche debiteuren ten bedrage van 36.590 pond sterling en 10.000 pond ster ling, volledig toegewezen. Voor gedaagden waren opgetreden mr. K Jansma te Amsterdam en mr. C. J. Bakker alhier, voor de trust eischeres trad op mr. Ph. Frenkel te Amsterdam. N.V. NEDERLANDSCHE BANK INSTELLING. Hier ter stede is de algemeene verga dering van aandeelhouders der N.V. Ne- derlandsche Bankinstelling voor waarden, belast met vruchtgebruik en periodieke uitkeeringen gehouden. Ingevolge de met pandbriefhouders getroffen regeling zal. ook ditmaal geen dividend mogen worden* uitgekeerd, doch de geheele brutowinst voor afschrijving en reserveering moeten worden aangewend en alleen aan die aan deelhouders, welke hun aandeelen onver plicht hebben volgestort, een rente van 4 pCt over de onverplicht gestorte bedragen worden vergoed. Na toepassing der noodig geachte af schrijvingen bedragen de gezamenlijke, af zonderlijk belegde, reservefondsen thans 1.143.021,74. N.V. MAATSCHAPPIJ TOT EXPLOI TATIE VAN ONROERENDE GOEDEREN „HAVENLAAN” Onder voorzitterschap van mr. G. A. Boon is gistermiddag ten kantore van de vennootschap de jaarlijksche algemeene vergadering van de N.V. mij. tot exploi tatie van onroerende goederen „Haven laan” gehouden. Uit het jaarverslag bleek o.a., dat de vooruitzichten voor verkoop zeer ongunstig worden beïnvloed door de politieke toestanden, waardoor nieuwe bouwwerken nagenoeg niet worden onder nomen. De balans sloot met een winst- saldo over 1939 van 15.775.82. De rente op de mkomst-obligatiën werd vastgesteld op 4 pCt. N.V. Cultuurmaatschappij „Pangledjar” Batavia. Aan de algemeene vergadering van aan deelhouders in de N.V. Cultuurmaatschap pij „Pangledjar”, zal worden voorgesteld het dividend over 1939 te bepalen op 25 pCt., waarop in Januari 1940 reeds 7 pCt. ad interim werd betaalbaar gesteld. Rotterdamsche Disconteer Ingsbank. In de 29 April j.l. hier ter stede gehou den algemeene vergadering van aandeel houders der N.V. Rotterdamsche Discon- teerings Bank, werd het dividend vast gesteld op 3j pCt. of ƒ35 per aandeel. Nederlandsche moderne middenstands bond Zondag vond in hotel Centraal te Leiden het jaarlijksche congres plaats van den Ned. modernen middenstands bond. Na een openingswoord van den voorzitter, den heer H. Neuteboom, uit de residentie, werd de vergadering ver welkomd door den heer Harting, voor zitter van de afd. Leiden. Hierna hield de heer Verweij, wethouder te Lei den, een korte toespraak, waarin hij betoogde, dat mede door het optreden van den modernen middenstand thans de extreme politieke opvattingen onder den middenstand sterk aan het afkoe len zijn, hij zag de perspectieven voor den bond als zeer gunstig. Besloten werd tot contributieverhoo- ging De heer de Kruif, te Amsterdam, tot heden tweede voorzitter, werd ge kozen tot penningmeester, daar de heer van Vliet zich niet meer beschikbaar stelde voor die functie. Laatstgenoemde werd gekozen tot bestuurslid en als nieuw bestuurslid deed zijn intrede in het hoofdbestuur de heer C. J. F. Hen driks, te Hoorn, voorzitter van den bond van vischhandelaren en hoofd bestuurder van den bond van hande laren in aardappelen, groenten en fruit. Het buitengewone congres, waarin het sociaal-politiek-economisch pro gram in het openbaar zaï worden be handeld, zal in het najaar te Amster dam plaats vinden. Zoo spoedig moge lijk zal overgegaan worden tot het op richten van moderne middenstands- bestuurdersraden. De landdag zal dit jaar te Wassenaar worden gehouden. De verjaardag van de Prinses in de hoofdstad Ter gelegenheid van den verjaardag van Prinses Juliana heeft in de hoofdstad de beiaardier Vincent het Dam-carillon bespeeld. Eenige vereeni. gingen hadden op verschillende plaat sen in de stad kinderfeesten georga niseerd. Vanavond van 8 tot 10 uur zal in het Vondelpark een concert wor den gegeven.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 10