KREYMBORG HAAGSCHE COURANT Geeft Uw jongens Waarborg Kleeding s htv i de beste! DE VERJAARDAG VAN H.K.H. PRINSES JULIANA tel ha v Dinsdag 30 April 1940. IN- EN UITVALLEN STADSNIEUWS I® 4 fel BEGRAFENIS mr. J. E. PRAGER No. 17557 VIERDE BLAD. voorstellen werd maar alléén bij ORANJE-AVOND IN DE GROOTE KERK het Oude traditie in eere hersteld. AFSTANDSVERWARMING Lezing ir. H. J. Boon HERDENKING IN DE GROOTE KERK erop, MUSEUM VOOR HET ONDERWIJS. „Kerkparade” voor de Protestant- sche militairen AFSCHEID HOOFD VERPLEEGSTER H. DEKKER MEDAILLE VOOR 36-JARIGEN TROUWEN DIENST. Op den 3en Mei zal den adjudant- onderofficier-schrijver Chr. Schoonens, werkzaam ten bureele van den Inspec teur der Infanterie, de gouden medaille voor 36-jarigen trouwen dienst worden uitgereikt, De sympathieke gedachte om door armlastigen als werkverschaffing bruine boonen en late aardappelen te doen telen op braakliggende bouwterreinen, waardoor werkverschaffing en voedsel- Ter gelegenheid van den verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana zijn de Protestant&che militairen van de depots den Haag in formatie naar de Willemskerk gegaan, waar een dankstond is gehouden. BEDRIJFSBESCHERMING. De commissie voor bedrijfsbescher- ming, ingesteld door de afdeeling den Haag van de Nederlandsche vereeniging voor luchtbescherming, heeft op 24 en 26 April voor het personeel van de firma N.V. van der Heem alhier, propa- ganda-avonden gehouden. Mr. J. P. Ekker, secretaris van bo vengenoemde commissie, gaf een uit eenzetting van de luchtbescherming in het algemeen en van de bedrijfsbescher- ming in het bijzonder. De heer J. M. Sloos, voorzitter der propagandacommissie, lichtte het ge sprokene met lantaarnplaatjes toe. voorziening beide zouden worden ge diend, heeft den Raad niet belet om het desbetreffende voorstel tot de vol gende vergadering aan te houden. Want de heer Knetsch rekende uit, dat deze boonen en aardappelen fantastisch duur zullen worden en daarover wil wethou der Buurman eerst den Raad, na des kundig advies te hebben ingewonnen, nader inlichten. De heer Knetsch, die blijkbaar goed op de hoogte is, beweerde ook, dat het te laat in het seizoen is om nu nog met het veranderen van grasland in bouwland te beginnen, maar zooals men weet is daarmee al een aanvang ge maakt. Wij zijn benieuwd, wat in de vol gende vergadering over een en ander nog zal worden gezegd. In vroeger jaren was het gebruikelijk, dat in garnizoensplaatsen op verjaar dagen van leden van het Koninklijk Huis, de militairen gemeenschappelijk ter kerke opgingen. Deze z.g. „kerk parade” geraakte in onbruik, doch van ochtend is zij in onze stad in eere her steld. Voor de protestantsche militairen, hier ter stede in depots liggend, werd vanochtend in de Willemskerk ter ge legenheid van den verjaardag van de Prinses een dankstond gehouden. De belangstelling was buitengewoon groot en zeker ruim 2000 soldaten woon den den dienst bij. In formatie werd naar het kerkge bouw gemarcheerd. Aan het hoofd van de jagers ging de Jagerkapel „Prins Bernhard”, welke zich ter zijde van een der ingangen van de kerk opstelde en een marsch ten gehoore bracht. Onder de tonen hiervan marcheerden de mili tairen in rijen van twee, in voorbeeldige orde, naar binnen. Muzikaal werkten aan den dienst mee de Jagerkapel „Prins Bernhard”, die koralen uit Valerius’ Gedenckclanck speelde en door den organist W. Hubert en den hoboist A. van Dongen. Dr. W. G. Harrenstein, leger- en vloot- predikant in algemeenen dienst, betrad het eerst den kansel. Na den gemeenschappelijken zang deed hij voorlezing van enkele verzen uit den 20sten Psalm en ging voor in gebed. In zijn toespraak schetste dr. Harrenstein de beteekenis van het Oran jehuis voor land en volk en sprak de bede uit, dat God onze Koninklijke Fa milie nog tot in lengte van jaren moge sparen. Dr. L. D. Terlaak Poot, res.-veldpredi- ker der depóts, was de tweede spreker, die wees op het vele, <4at de Oranje’s voor Nederland hebben gedaan. De dienst werd besloten met het ge meenschappelijk zingen van twee cou pletten van het Wilhelmus. In formatie, de kapel van de Jagers voorop, werd naar de depóts terugge marcheerd. Dr. VIRIATO F1GUEREDO LORA f Hier ter stede is overleden dr. Viriato Figueredo Lora, raadsman van de dele gatie der Dominicaansche republiek bij den Volkenbond. De verassching zal morgen plaats vinden in het crematorium te Velsen, na aankomst van trein 16.40 uur halte Driehuis-Westerveld. Vertrek van het Gemeente-ziekenhuis aan den Zuidwal te 9 uur 15. Ter gelegenheid van den verjaardag van H.K.H. Prinses Puliana hebben de beide Christ. Oranjevereenigingen „Bijbel, Oranje en Nederland” en „Bij bel en Oranje” der traditie getrouw gisteravond in de Groote Kerk een Oranje-bijeenkomst gehouden, waarin ds. A. Verwaal, em.-predikant hier ter stede de feestrede gehouden heeft. De bijeenkomst stond onder leiding van ds. P. Nomes, Geref. predikant al hier en voorzitter van „Bijbel en Oranje”. Ds. Nomes deed ter opening van deze Voor de Vereeniging voor Handel, Nijverheid en Gemeentebelangen, heeft gisteravond in hotel De Twee Steden ir. H. J. Boon, hoofdingenieur bij de P.E.G.U.S. (Provinciaal en Gemeentelijk Utrechtsch Stroom bedrijf) verteld over de ervaringen met stadsverwarming uit een centraal punt te Utrecht. Reeds in 1876 is men, naar spr. mededeelde, in Amerika met de eer ste afstandsverwarming begonnen; men verwarmde destijds gebouwen complexen met stoom. Eerst later is ook de electrische stroom ingescha keld. In Utrecht is men tot stadsver warming overgegaan in het stadsdeel waarin het Centraal Station is gelegen en vanuit de oude centrale in de Nicolaas Beetsstraat worden het Cen traal Station, de administratiekanto ren der Spoorwegen verwarmd. Met behulp van lichtbeelden lichtte spr* de moeilijkheden toe, waarmee in 1924 en 1925 de aanleg der verwar mingsbuizen gepaard ging en de wijze, waarop de stoom naar de gebouwen werd geperst, waar deze stoom meer dient om het water, noodig voor de verwarming, te verhitten. aanleiding van voorzieningen het ziekenhuis Zuidwal, vernam men van wethouder Buurman, dat een werkplan wordt opgemaakt, waardoor de moderniseering van dit ziekenhuis meer stelselmatig zal geschieden dan tot dusver De uitbreidingsplannen Centrum- West en Waldeck werden goedgekeurd. Laatstgenoemd plan gaf den heer van Beusekom aanleiding om zijn vreugde uit te spreken over de aanzienlijke stedebouwkundige verbetering. Een heele reeks nog aangenomen; bij sommige werden enkele opmerkingen gemaakt, daarvoor mogen wij naar ons verslag verwijzen. Bij den rondgang, welke op morgen middag te half drie, in het Museum voor het Onderwijs gehouden zal wor den door de Afdeeling Dierkunde, wordt een inleiding gehouden over de zong „Mijn schild ende betrouwen”. I „Groote dieren in de Noordelijke Pool- Waarna de bijeenkomst op gebruike- zee” verder wordt een film over de lijke wijze werd gesloten, I walvLschvangst vertoqnd. AANVRAGEN OM VERGUNNING VOOR VERGADERINGEN EN OPTOCHTEN De reserve luitenant-generaal, com mandant der Vesting Holland, uitoefe nende het militaire gezag binnen de Vesting Holland, heeft, op grond van de bepalingen der Oorlogswet van 1899 betreffende het houden van vergade ringen, bijeenkomsten en optochten, voor het gezagsgebied van de Vesting Holland, een verordening vastgesteld, waarin wordt bepaald: De aanvragen om vergunning tot het houden van openbare vergaderin gen, openbare bijeenkomsten of optochten moeten schriftelijk worden ingediend bij den burgemeester en wel acht dagen te voren. De aanvragen moeten onderteekend zijn door de(n) leider(s) van de ver gadering, bijeenkomst of optocht, moeten onderwerpen en sprekers vermelden en, voor wat optochten betreft, route en regeling, welke voor af moeten zijn goedgekeurd door het hoofd der gemeentepolitie. Aan de vergunning kunnen voor waarden worden verbonden. De verordening is onmiddellijk in werking getreden. Op de begraafplaats Oud Eik en Duinen werd heden het stoffelijke om hulsel van mr. J. E. Prager, oud-subst, griffier bij den Hoogen Raad der Ne derlanden, ter ruste gelegd. Met de nabestaanden kwamen o.m. in den stoet mede, mr. S. J. R. de Monchy, burgemeester der residentie, mr. D. J* Jongeneel te Baarn en mr. Gonsalves. Van hun belangstelling gaven op het kerkhof blijk de heeren mr. dr. L. E. Visser, president van den Hoogen Raad der Nederlanden, A. Eschauzier, mr. J. J Krantz te Rotterdam, mr. S. D. de Vries, oud-president Hof van Justitie en Suriname, F. J. van Nierop, commissaris eener N.V., ir.W. Hartman, mr. W. L. Troost uit Bentveld, dr. W. M. Kolff, dr. C. H. van Roosegaarde Bisschop, A. J. Kooper, A. H. v. d. Laan, tandarts, R. Ie Conge Kleijn, mr. J. H. v. Laer, rechter in de Arr.. rechtbank, mr. J. G. Huyser, vice-president Arr. rechtbank te Rotter dam, Th. B. v. Lelyveld, oud-officier, O. A. Verweij, notaris mr. B. Grootenboer, mr. E. Hijmans, J. R. Schmal, bureelchef ter Griffie van den Hoogen Raad der Nederlanden, M. H. Damme, hoofdinge nieur Werkspoor, J. F. Stapel, referen daris van den Pensioenraad, en enkele dames, In de rouwkapel waar het stoffelijke omhulsel, dat onder een schat van bloe men schier schuilgaande was, was op gesteld, heeft de burgemeester mr. 8. J. R. de Monchy, het woord gevoerd. Het zou niet in overeenstemming met den eenvoud van den ontslapene ge weest zijn, aldus de burgemeester, in dien hier door meerderen de lof van den thans overledene zou zijn verkon digd. Daarom is spr. erkentelijk, dat hem is toegestaan namens de Leidsche vriendenclub een kort woord van af scheid te mogen spreken. Namens die vrienden wilde .spr. dén overledene dank brengen voor de vriendschap ruim 40 jaren genoten. Prager sierde een groote mate van bescheidenheid, ofschoon hij begaafd was met een groot verstand. Hoe hebben wij, zijn vrienden, vaak ge noten van zijn gaven als cellist en pia nist. Hoe kon hij ons door zijn fraai stemgeluid bij het zingen van menig lied in verrukking brengen? Zijn leven is geweest één stuk levenskunde. En kele jaren heeft hij ook den Hoogen Raad der Nederlanden als subst. grif fier mogen dienen. Toen zijn krachten hem begaven en het gaan hem moeilijk werd, heeft hij, en dit teekent Prager volkomen, daartegen niet gemord, maar afscheid met een lachje genomen. Daar na mocht hij genieten van de natuur alsook van de kleine dingen des levens, knapte hij oogenschijnlijk wat op, maar op zijn zestigsten verjaardag is de groote slag waarvan hij nimmer meer is genezen, voor hem gekomen. Her nieuwde slagen drukten hem terneer en met de nabestaanden mogen wij dank baar zijn, dat een langer lijden hem bespaard is gebleven. Voor ons zal zijn beeld steeds blijven als dat van den vroo- lijken, hartelijken, str„.-aden Prager.Wij bewaren aah hem een prachtige herin nering, aan den man met het gouden hart en het onkreukbaar eerlijk karak ter. Rust zacht beste vriend, aldus be sloot de burgemeester, je hebt rust ver diend. Aan de groeve dankte een zwager voor de betoonde belangstelling. De Raad heeft zich vereenigd met de voorgestelde regeling tot afkoop van de erfpachtsverplichtingen van het Tu- schinski-concern terzake van het ter rein aan de Kalvermarkt, waar een bioscooptheater zou komen, hetgeen echter niet kon doorgaan. Het komt hierop neer, dat de Gemeente door den afkoop-in-eens 12.000 minder ontvangt dan bij handhaving van de bestaande regeling, waartegenover staat, dat deze laatste over 22 jaren loopt en vooral in dezen tijd vol onzekerheden het de vraag is, of het concern al die jaren aan zijn verplichtingen zal kunnen vol doen. Wij gelooven dan ook, dat de Raad den veiligsten weg heeft gekozen! ’t Is voor de Gemeente trouwens geen slechte zaak, want zij heeft van het concern totaal 184.000 ontvangen (waarvoor dit concern niets heeft gehad) en zij behoudt haar grond, waarvoor toch geen gegadigde is geweest in dien tijd. Het bloemencomité Noordwijk heeft hedenmorgen ter gelegenheid van den verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana bloemen laten aanbieden op het Huis ten Bosch voor Prinses Juliana, H.M. de Koningin en de beide Prinsesjes. Mevr, van de Mortel (echtgenoote van den burge meester van Noordwijk) overhandigt de bloemen persoonlijk aan de jeugdige afgevaardigden* naar aanleiding van de Raadszitting Zooals wij verwachtten, heeft de Ge meenteraad zich vereenigd met het voorstel van B. en W. om het aantal op centen Gemeentefondsbelasting voor het belastingjaar 1 Mei 194030 April 1941 te verhoogen van 67 op 70. Wij mogen blij zijn, dat het hierbij blijft, zei wet houder Feber, en dat wij niet het „pla fond” van 75 nog verder moeten nade ren, want niet alleen zal 1940 groote tegenvallers brengen, maar vooral voor 1941 en volgende jaren zijn de vooruit zichten vol, helaas ongunstige, onzeker heden. Hij noemde Maatschappelijk Hulpbetoon, dat veel meer verslindt dan waarop gerekend was; het vooruit zicht van verhooging der ondersteunin gen in verband met prijsstijging van le vensbehoeften; den belangrijken achter uitgang van de opbrengst der bedrijven als gevolg van prijsstijgingen, waar slechts een geringe reserve tegenover staat; het vooruitzicht van verhooging van loonen en salarissen, enz. Over het algemeen deelde de Raad de maar al te gerechtvaardigd gematigd-pessimisti sche inzichten van B. en W. Alleen de gerechtvaardigde gematigd-pessimisti- tisch en meende, dat men best met 67 opcenten kan blijven volstaan; hij ba seerde dat optimisme vooral op de ver wachting, dat de opbrengst per opcent voeder belangrijk hooger zal zijn dan is geraamd. Onze nestor kreeg uit den Raad en van den wethouder nogal wat te hooren over deze blijmoedige visie, die in strijd is met zijn vroegere pessi misme en voorzichtigheid als wethou der van financiën, terwijl destijds de omstandigheden en vooral de vooruit zichten toch nog niet zoo somber waren als thans. Wij meenen dat de Raad moeilijk anders kon doen dan het advies van B. en W. opvolgen, hoezeer het ook te betreuren is, dat thans, nu de burgerij het zoo moeiijk heeft en ook het Rijk de belastingschroef aandraait, de lasten weer worden vermeerderd. Jammer ook nu Voorburg randgemeente, die den Haag veel levenssap aftapt de opcen ten met 5 verlaagt en daarmede zijn aantrekkelijkheid als woonplaats voor welgestelden verhoogt. Vóór alles moet echter de residentie voorkomen, dat zijn financiën worden ontredderd. Tegenover deze belasting- verhooging echter mag men van Gemeentebestuur eischen, dat het zonder noodeloos levensbelangen te schaden, de uiterste zuinigheid zal betrachten. Als wij zien, hoe gemakke lijk soms uitgaven worden gedaan, die geenszins geboden zijn, betwijfelen wij of B. en W. de Raad en verschillende Gemeentediensten wel voldoende door drongen zijn van de strenge noodzake lijkheid van de uiterste zuinigheid. bijeenkomst zingen Ps. 68 16, waar na hij voorging in gebed en een kort openingswoord sprak. Het Zuiderkerk- koor zong hier onder leiding van den heer W. H. v. d. Kaaij jr. Ps. 118: „Vrolijck en blij” en „Hymne”, allen naar harmonisatie van Leo Mens. Ver volgens gaf de organist der kerk, de heer Ad. Engels, op zijn instrument de melodie van de Psalmen 91 en 103 naar Cor Kee. De heer A. v. Haaften (bariton) zong „Arioso” van Handel en „Halle luja” van Hummel, begeleid door mevr. H. Schipper-Verhaar op de piano. Ds. A. Verwaal beklom den kansel om zijn feestrede te houden, welke tot titel had „Ik zal handhaven”. Spr. noemde 30 April 1935 en 30 April 1940. Wat lag er 30 April 1935 een breede schaduw over den verjaardag van onze Prinses Juliana, na den dood van onze Koningin-Moeder en onzen Prins Hen drik. Welk een schaduw lag er óók over ons Volk Want wij Nederlanders hebben onze Koningin, maar ook onze Prinses Juliana lief Zij is immers de Hope van ons Volk Maar zie nu eens de vijf jaren, welke liggen tusschen 30 April 1935 en 30 April 1940 Het zijn de jaren van de verloving en het huwelijk van onze Prinses Juliana met Prins Bernhard. En dan 31 Januari 1938 en 5 Augus tus 1939, toen onze Prinsesjes Beatrix en Irene werden geboren En dan De cember 1939, toen wij door de Radio de Kerstfeestviering in het Koninklijk Gezin mochten meevieren. Ja, de Heere heeft groote dingen aan ons Koninklijk Huis van Oranje en aan ons Vaderland gedaan. Dies zijn wij verblijd, Halleluja God geve, dat ons Koninkrijk der Nederlanden nog tot in lengte van da gen geregeerd mag worden door een telg uit ons doorluchtig Huis van Oranje Spr. wees erop, dat wij dankbaar hebben te zijn, dat wij thans een Re- geering hebben, die door onze vrijwil lige burgerwachten, bovenal door onze 98.000 B.V.L.-ers en niet minder door den Staat Van Beleg af te kondigen op haar post is, om de binnenlandsche orde en veiligheid te handhaven. Maar óók, om in samenwerking met onze hoogste Leger-, Lucht- en Zeevlootlei- ding onze zelfstandig en neutraliteit tegenover 'het buitenland te handhaven. De oorlogvoerende mogendheden we ten het nu. Nederland is paraat Zanger, organist en koor deden zich nu in afwisseling nog eens hooren, waarna de schare ten besluite staan- JUBILEUM C. J. JANKNEGT. Morgen hoopt de heer C. J: Jan- knegt, adj .-commies by het Staatsbe drijf der P.T.T. werkzaam aan het Philatelistenloket ten hoofdnostkanto- re, den dag te herdenken, waarop hU gedurende een kwart eeuw by de P.T.T. werkzaam zal zyn. AFSCHEID J. J. ZEBREGS Wegens het bereiken van den 65- jarigen leeftijd vond gisteren bij de Centrale Werkplaats der Rijkstele graaf het afscheid plaats van den heer J. J. Zebregs, bureelambtenaar le klasse. Per auto van huis gehaald werd hij met zijn echtgenoote en dochter ontvangen in tegenwoordigheid van Chefs en collega’s. De Chef van de Centrale Werkplaats schetste den heer Zebregs als een plichtsgetrouw en ijverig ambtenaar, die de hem opge dragen taak met toewijding en nauw gezetheid vervulde. Een collega bood hem namens Chefs en collega’s een fraaie leeslamp aan, vergezeld van een oorkonde. Verder werd nog door een vertegen woordiger van de technische afdeeling het woord gevoerd. Mevrouw Zebregs en dochter ontvingen bloemen. De heer Zebregs dankte bewogen voor de hulde hem gebracht, voor de prettige samenwerking, die hij al dien tijd heeft mogen ondervinden en voor het fraaie geschenk. De gevraagde verhoogde steun aan den Schoeiseldienst van het Haagsch Crisis Comité is verleend. Aan deze in stelling, die met inschakeling van kleine zelfstandigen en werklooze schoenma kers en schoenmakersknechts tegen een geringe vergoeding schoenen van onder steunden regelmatig repareert, werd van verschillende kanten hulde ge bracht. Naar aan „KERKPARADE”IN DE WILLEMSKERK. Van het ziekenhuis Zuidwal. Hedenmorgen is aan de hoofdver pleegster, zuster H. Dekker, die den dienst der gemeente gaat verlaten, in het ziekenhuis-Zuidwal een hartelijk afscheid bereid. Om elf uur waren in de recreatiezaal van het zusterhuis zeer velen, die aan het ziekenhuis in verschillende functies verbonden zijn, bijeengekomen. Daar waren de direc teur, dr. P. H. van Roojen, de eerste adjunct-directrice zuster C. P. Knot tenbelt, de administrateur de heer H. A. F. Könings, de doktoren, verpleeg sters en oud-verpleegsters, vele leden van het personeel van den huishoude- lijken dienst en verscheidene vroegere patiënten van zuster Dekker. Dr. van Roojen sprak de scheidende hoofdverpleegster toe. Spr. zeide, dat het voor haar een zeer eigenaardige dag was, nu het einde aan haar werk zaamheden in het ziekenhuis was ge komen na een langdurige dienst- periode, welke zuster Dekker blijkbaar zoo heeft weten in te richten, door nog eenige jaren elders te werken, dat zij niet haar 25-jarig jubileum hier kan vieren. Spr. schetste haar als een kalme, bedaarde vrouw, die alle patiënten op haar afdeeling kende en altijd wist wat daar noodig was. Alhoewel spr. zelf zuster Dekker slechts korten tijd ken de, was deze voor hem voldoende ge weest om haar werk te waardeeren. Bijzonder stelde spr. het op prijs, dat zij, toen zij eigenlijk den dienst moest verlaten, nog heeft willen blijven om het ziekenhuis door een moeilijken tijd heen te helpen. Voor het feit, dat zus ter Dekker haar eigen belangen had achtergesteld bij die van het zieken huis bracht spr. den hartelijken dank van het gemeentebestuur en van de di rectie over. Als een herinnering en blijk van waardeering bood dr. van Roojen aan zuster Dekker namens allen, die aan het ziekenhuis verbonden zijn een prachtig radio-toestel aan, een ge schenk, dat haar nog wel eens aan den tijd, in het ziekenhuis doorgebracht, zou herinneren. Zuster Dekker dankte hiervoor met enkele woorden, tevens dankend voor de hulp, welke zij van den directeur en de directrice ondervonden had. Namens het vrouwelijk dienstperso neel en de patiënten van haar afdee ling werden aan zuster Dekker nog respectievelijk een schilderijtje en een paar wandschemerlampjes aangeboden. Daarna kregen allen de gelegenheid om de scheidende hoofdverpleegster de hand te drukken. De verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana is zonder uiterlijk feestbetoon voorbijgegaan, geheel volgens den wensch van onze jarige Kroonprinses Wel hingen overal in de stad de vlag gen van de gevels, waren trams en bus- sen gepavoiseerd en had men zich met Oranje getooid, zoodat het geheele stadsbeeld door al die vroolijk wappe rende vlaggen een feestelijk aanzien had gekregen. Maar feestelijkheden waren, met het oog op de bijzondere tijdsomstandigheden door het Haagsch comité van Volksfeesten achterwege ge laten, zoodat men dus de feestconcer- ten e.d. moest missen op dezen dag. Op het carillon van den St. Jacobs- toren werd vanochtend door den beiaardier Joh. de Zwaan een bespe ling gegeven. Aan Huis ten Bosch zijn vele bloe men en telegrammen bezorgd, terwijl druk gebruik werd gemaakt van de ge legenheid ten paleize Noordeinde de felicitatieregisters te teekenen. De druk vlaggende stad werd door velerlei straatmuziek opgevroolijkt. De departementen waren vanmiddag geslo ten, evenals de scholen. MS* - *t- ons KREYnBORG is ARBORG ■i fok- i A - -

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 13