PRINSES JULIANA De Duitsche opmarsch in de richting Trondheim No. 17557. Krijgsverrichtingen op groote schaal verwacht Morgen (i mei) 6 uur opening rl oho Üiorfo s 1940. Dinsdag 30 April. BELANGRIJKSTE NIEUWS BUITENLAND Geallieerde troepenontschepingen duren voort Duitsch legerbericht Kalmte het Weste- aan lijke front Twee Noorsche hospitaal- schepen gebombardeerd VERBINDING TUSSCHEN OSLO EN TRONDHEIM TOT STAND GEBRACHT EERSTE BLAD. Critiek op de oorlogvoering BINNENLAND Noorsch regiment legt de wapens neer Vijf personen gedood ENGELAND. Fantaisistt de l’A.B.C. Paris Chanteuse Sheherezade Paris Danses Acrobatiques Danseuse Ontmoeting der Duitsche troepen bij Storen Vandaag wordt Prinses Juliana 31 jaar. Een feestdag? Niet zoo bijzonder als men ziet naar den buitenkant. Want ondanks het kleurige rood-wit-blauw en oranje allerwegen, is de uiterlijke viering van dezen dag slechts sober. Zoo moét het ook zijn, en zoo wil het ook de jarige zelf. Deze tijd van zorg en nood en angst, nu de wereld over een groote oppervlakte om ons heen in brand staat en ons volk dag en nacht paraat is om zoolang mogelijk te voorkomen, dat de vlammen naar ons land overslaan, deze tijd is er waarlijk geen voor luidruchtig feestgedruisch. Maar zoo men vraagt naar het innerlijk, naar hoofd en hart van alle rechtgeaarde Nederlanders, ja dan is dit een feestdag bij uitnemendheid! Immers: juist in dezen tijd van bange spanning gevoelen wij ons sterker dan ooit gebonden aan het Huis van Oranje, dat men het wel en wee in onze vaderlandsche geschie denis zoo innig is verweven. Dankbaar zijn wij voor het bezit van een kloeke Regeering, die onder leiding van onze geliefde Koningin waakt voor onze veiligheid, dankbaar voor het bezit van een stoere weermacht aan grenzen en kust. Dankbaar vooral ook voor de zorg en de liefde, waarmee ons Vorstenhuis het Nederland- sche volk omringt in ruil voor de liefde, welke het van dit volk ontvangt. Op een dag-als deze, in een tijd als deze, beseffen wij zoo sterk, dat in ons gezegend land Vorstenhuis en volk een onverbrekelijke éénheid vormen. Ons aller beste wenschen gaan op dezen dag uit naar de jarige Prinses Juliana, naar haar Koninklijke moeder, onze geëerbiedigde Vorstin, naar haar sympathieken gemaal, Prins Bernhard, en naar de beide lieve Prinsesjes, Beatrix en Irene, de blijde hoop van Oranjehuis en volk. GEVERS DEYNOOTPLEIN 1 SCHEVEN1NGEN AMERICAN BAR - CABARET FRANQAIS - DANCING Een veldslag in het Gudbrandsdal? Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Dit nummer bestaat uit ZES bladen Geheime Lagerhuiszitting over Noorwegen Har- en dansorkest GAY CABALLEROS BUITENLAND L 'ui COURANT HAAGSCHE PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIËN: Josee Sun Li na Sari OVERZICHT Anita T»rso Gerda Renont It s Vierde blad, pag. 1. der weermacht f de sfeervan het Parijsche. cabaretin Schevchirigei' Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki", „De Nieuwste Mode', „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad f4.zonder Modeblad /3.75. Buitenland ƒ9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is fl.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prljzen. Afz. nummers 5 ct., fr. ‘p. post 10 ct. die Rö- In het Gudbrandsdal zou fel gestre den worden in de streek tusschen Kvam en Otta. Eerste blad. pag. 1. Vandaag heeft Prinses Juliana Haar verjaardag gevierd. Eerste blad, pag. 1. Het Duitsche legerbericht van heden meldt: Aan het Westelijke front geen bijzon dere gebeurtenissen. Het Fransche avondlegerbericht luidt: „Over het algemeen een kalme dag”. Het Fransche legerbericht van van ochtend luidt: In den loop van den nacht niets te melden. Twee Noorsche hospitaalschepen zijn gisteren door Duitsche vliegtuigen ge bombardeerd. Vijf personen werden ge dood. Eerste blad, pag. 1. In het Skagerrak zou een zeegevecht nebben plaats gehad. Vijfde blad, pag. 1. Van 15 regels 150. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct, daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct per regeL Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct; Dienstaanbiedingen 70 ct. Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. De Britsche onderzeeërs Tarpon en Sterlet moeten als verloren worden be schouwd. Twee Britsche trawlers wer den gebombardeerd en zijn gezonken. Vijfde blad, pag. 1. Het Noorsch Telegraafagentschap deelt mede, dat twee Noorsche hospitaalschepen, de „Brand IV” en de „Bethel” gisteren door Duit sche vliegtuigen zijn gebombar deerd. Op de „Brand IV” zijn een arts, drie verpleegsters en een lid der bemanning gedood, een persoon zwaar en anderen licht gewond. De Britsche troepen nemen in de „flesschenhals” van het dal uitstekende defensieve posities in. Osfchoon ook in Ned.Indië ter gele genheid van den verjaardag van Prin ses Juliana geen officieele feestelijk heden plaats hadden, werd te Batavia en elders de dag door de bevolking in feestelijke stemming doorgebracht. Tweede blad, pag. 2. Vanochtend is in een woning aan den Denneweg het 7-jarig jongetje J. v. D. uit de dakgoot gevallen. Hij bekwam zware inwendige kneuzingen en over leed kort na aankomst in het zieken huis. Vijfde blad, pag. 1. Ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan der Militaire Willemsorde heeft vanochtend een défilé op de van- Alkemadelaan plaats gevonden. Giste ren ontving H.M. de Koningin de rid ders ten paleize Noordeinde, terwijl men zich des avonds vereenigde aan een maaltijd in Hotel Wittebrug. Derde blad, pag. 1. United Press verneemt uit het door de Duitsche bezette Röros, dat vele versterkingen van de kolonne, welke door het Oesterdal getrokken is, haastig Vrouwen, die haar gemobiliseerde mannen willen bezoeken, kunnen in het weekeinde reizen voor den halven prijs. Vijfde blad. pag. 1. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. S50310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendeel, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruljs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Beters Jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 gebied bij Namsos en Andalsnes hebben zeer zware verliezen geleden door aan vallen van onze luchtmacht. Barakken kampen, loodsen, kazernes en tankin- stallaties zijn in brand gezet, zes sche pen tot zinken gebracht en andere zwaar beschadigd. Ten N.W. van Kristiansand werd op 28 April een Britsch vliegtuig omlaag geschoten. Aan de Duitsche jacht op duikbooten in het Skagerrak en Kattegat zyn nog twee of drie vijandelijke onderzee- booten ten offer gevallen. verpleegd, vertelde, dat hij eenige da gen geleden via Stockholm aan de Duitsche autoriteiten telegrafisch had medegedeeld, dat de „Brand IV” uit sluitend voor den dienst van het Roode Kruis werd gebezigd en derhalve spe ciaal zou moeten worden gespaard. Het andere schip, de „Bethel”, dat gewoonlijk als kerkschip voor de vis* scherij werd gebruikt, stond eveneens ten dienste van het Roode Kruiswerk. Beide schepen, aldus het Noorsche Te- legraaf-agentschap, waren witgeschil derd. In overeenstemming met de con ventie van Genève waren roode kruis- teekens aangebracht. De aanval geschiedde bij daglicht. Van zeer dichtbij werd uit mitrailleurs geschoten. naar het Zuiden verplaatst worden als versterkingen in een grooten slag, welke thans in de Gudbrandsdal tus schen de plaatsen Kvam en Otta woedt Het in gereedheid brengen van brug gen ten Noorden van de stad is onder- Het opperbevel maakte bekend: De op alle wegen in de richting van Trondheim en Dombaas opdrin gende Duitsche troepen hebben den vijand ook gisteren overal geslagen en tot den terugtocht gedwongen. Van Otta uit, waar groote voorraden van allerlei aard werden buitgemaakt, is de achtervolging in de richting van Dom baas aan den gang. Ook de bewegingen en gevechten in de richting van Bergen vinden snel voortgang. Het ver achter het front in het gebergte teruggedron gen Noorsche vierde infanterieregiment heeft, ter sterkte van 2500 man met zijn commandant, ten Noordwesten van Lillehammer de wapens neergelegd. Van Voss, ten Oosten van Bergen, naar het Oosten oprukkende Duitsche troepen hebben 260 man gevangen ge nomen en vijf kanonnen buitgemaakt. De vijandelijke landingen, concen traties en bewegingen in en buiten het Duitsche tegenspraak. Van welingelichte Duitsche zijde wordt er op gewezen, dat de Duitsche vliegers zich, overeenkomstig de be velen, streng aan de internationale overeenkomsten houden en noch laza retten, noch hospitaalschepen aanval len, welke onder bescherming staan van het Roode Kruis, voor zoover zy als zoodanig kenbaar zijn gemaakt. Vandaag komt het Britsche Lagerhuis bijeen en er is sprake van, dat er een besloten zitting zal worden aan gevraagd teneinde een inzicht te krij gen in den toestand van Noorwegen. In sommige Engelsche kringen acht men. volgens de „Daily Mail”, de ontwikke ling op het nieuwe oorlogsterrein niet bijster gunstig voor de geallieerden en de Lagerhuisleden zijn besloten van de regeering te eischen, dat zij de feiten mededeelt omtrent de campagne in het hooge Noorden. De ministerpresident zal genoopt zijn een volledige verkla ring af te leggen. Dit zou het best kun nen geschieden achter gesloten deuren. De berichten over een nederlaag van een betrekkelijk kleine Britsche afdee- ling ten Noorden van Trondheim ver leden week heeft in politieke kringen in Engeland opschudding gewekt. Leiden de politici hebben gedurende het week einde daarover besprekingen gehouden. Vele parlementsleden zijn ontevreden over de korte en weinig bijzonderheden gevende communiqué’s van het depar tement van oorlog en veel zal afhangen van wat de premier heeft mede te dee- len. Er wordt op aangedrongen, dat uit voerige, betrouwbare inlichtingen door het war-office te Londen zullen wor den verstrekt over den gang van zaken in Noorwegen. Sedert de Britsche troe pen aan de Noorsche kust zijn geland, heeft de regeering geen uitvoerige uit eenzetting aan het Lagerhuis gegeven over den voortgang van de operaties. Men wil daarover meer weten en speci aal richt zich de aandacht op de uit rusting van de Britsche strijdkrachten. Voorts wenschen de parlementsleden de verzekering te ontvangen, dat de regee ring bereid is de campagne tot een zegevierend eind te brengen en dat zon der verwijl versterkingen naar Noor wegen gezonden zullen worden. Zij zul len erop aandringen, dat maatregelen genomen worden tegen den voortduren- den Duitschen aanvoer van troepen en voorraden naar Noorwegen en ook zal de kwestie ter sprake worden gebracht van den blijkbaren stilstand in de acti viteit van de Britsche vloot sedert de actie bij Noorwegen op 10 en 13 April. Een deel van de bladen en de politici geeft uiting aan de vrees, dat het oor- logskabinet geneigd is den oorlog in Noorwegen slechts te beschouwen als van secundair belang. Sommige bladen meenen, dat de Britsche regeering Zuid-Noorwegen zou willen prijsgeven en zich slechts bepalen tot het behoud van Narvik en het gebied er om heen in het Noorden des lands. Vele van de moeilijkheden, waarvoor de Britsche strijdkrachten in Noorwegen kwamen te staan, zijn het gevolg van de nume rieke overmacht van de Duitsche vlieg tuigen en de snelle bezetting van de vitale bases in Noorwegen door de Duitschers. Stappen zijn genomen om deze moeilijkheden te overwinnen, doch de Lagerhuisleden willen weten, waarom de Britsche vloot niet in groo ten omvang werd gebruikt teneinde de aanvankelijke hinderpalen sneller uit den weg te ruimen. De toestand in Noorwegen werd in bijzonderheden behandeld door den oppersten oorlogsraad te Londen j. 1. Zaterdag en de kwestie van de bestrij ding van de Duitsche oppermacht in de lucht was een der voornaamste onder werpen. De bladen van de „Times” tot de „Daily Mail” hebben al sedert het begin der Noorsche campagne erop ge wezen, dat de geallieerden zich groote krachtsinspanning zouden moeten ge troosten om hun doel in Noorwegen te bereiken. Zij gaan voort de regeering aan te sporen meer schepen, troepen, kanonnen, tanks en munitie naar Noor wegen te transporteer en, onder slechts één voorwaarde, namelijk, dat het Westelijk front in Frankrijk er niet door wordt verzwakt. De critiek, welke in sommige Engelsche kringen tegen de regeering wordt gehoord, gaat zoover, dat men de tot dusver door het depar tement van oorlog genomen maatrege len als onvoldoende beschouwt en zelfs spreekt men hier en daar de verwach ting uit, dat de gebeurtenissen in Noor wegen tot een regeeringswijziging te Londen zullen leiden. VERKLARING IN HET LAGERHUIS OVER NOORWEGEN VERWACHT. Reuter verneemt, dat morgen of Don derdag in het Lagerhuis een verklaring Zal worden afgelegd over Noorwegen. Van militaire zijde worden de voor waarden medegedeeld, waaronder dienstplichtigen van standplaats kunnen verwisselen. Vij/de blad, pag. 1. De hoofdmacht der Duitschers Glamos, eenige kilometers voorbij ros, heeft bereikt, herstelt de brug bij Orvis, teneinde hun opmarsch in de Gauldalvallei te kunnen voortzet ten. De Duitsche troepen welke de Gudbrandsdalvallei doortrekken naar Dombaas hebben Kvam ingenomen en zijn nu in gevecht gewikkeld met de geallieerde strijdkrachten die hun ba sis hebben in de stad Otta. De „Brand IV” had juist 90 gewon den naar het ziekenhuis van Aalesund overgebracht en keerde terug om nog meer gewonden te halen, toen ver scheiden malen met bommen en ma- chinegeweervuur werd aangevallen. Een Duitsch officier, die thans in het ziekenhuis van Aalesund wordt Het opperbevel van het Duitsche leger deelde heden mede De van Oslo over Tynset naar het Noorden oprukkende troepen en de van Trondheim naar het Zuiden trekkende Duitsche afdeelingen hebben vandaag aan den spoorweg ten Zuidwesten van Storen elkaar ontmoet. Hiermede is de verbinding over land tusschen Oslo en Trondheim tot stand gekomen. De Gemeenteraad heeft het aantal opcenten Gemeentefondsbelasting voor het belastingjaar 1940’41 verhoogd van 67 op 70. Derde blad, pag. 3. In IJmuiden is binnengekomen de motorlogger KW 163, die op de Noord zee een vischmand, gemerkt F.V., heeft opgepikt. Men neemt aan, dat deze mand van de Sch 61 is en wil hieruit concludeeren, dat dit schip verloren is gegaan. Vijfde blad, pag. 2. Nieuwe Duitsche troepen in Röros. Gisteren zijn versche Duitsche troe pen in Röros angekomen. Zij arriveer den in lorries geëscorteerd door tanks. Röros is ’s avonds geheel verduisterd. De plaatselijke kranten verschijnen nog altijd niet. De bevolking van Röros blijft kalm. Polen en Tsjechen in Namsos ontscheept Uit Namsos wordt gemeld, dat daar ook manschappen van het Poolscheen Tsjechische legioen zijn ontscheept. Volgens de jongste te Stockholm ontvangen berichten houden de geallieerden de Duitschers nog te gen in hun optrekkende beweging uit het Zuiden naar Trondheim. De berichten toonen aan, dat de Duitschers, die zich alle moeite geven het österdal te beheerschen en de belangrijke spoorlijn Dom baas—Storen in hun opmarsch zijn gestuit Er zou hevig gestre den worden te Hjerkinn, waar Duitsche gemechaniseerde afdee lingen, welke over moeilijke berg wegen uit het Alv-dl zijn getrok ken, zijn gestuit op de geallieerde troepen, die de spoorlijn bezet houden. Een tweede Duitsche afdeeling zou nabij Kvikne op verzet stuiten van Noorsche troepen. Bijzonder heden over de gevechten op deze beide punten ontbreken, maar men gelooft, dat de ontwikkeling in deze zóne zal leiden tot krijgsbe drijven op groote schaal. In het Gudbrandsdal zelf worden de Duit schers nog opgehouden rondom Kvan. Hun aanvallen, gesteund door vliegtuigen en artillerie, zijn gebroken tegen de krachtige ver dediging van de Engelschen. De geallieerden hebben in midden- Noorwegen nieuwe landingsbases ge vonden. Aanzienlijke troepenontsche pingen vonden plaats in havens aan de Nordfjord, 100 k.m. ten Z.W. van Andelsnes en aan de Sundalsfjord, 50 k.m. ten N.O. van Andelsnes. Deze landingstroepen worden naar het bin nenland gezonden teneinde de verde diging van Uslsberg en Hjerkinn te consolideeren tegen de aanvallen der Duitsche gemotoriseerde troepen. Groote hoeveelheden luchtafweerge schut en vliegtuigen zouden tevens ontscheept zijn om de nieuwe lan dingsbases tegen luchtaanvallen te be schermen. De herdenking in Ned.-Indië van het 125-jarig bestaan van de Militaire Wil lemsorde, bereikte heden in Bandoeng haar hoogtepunt in een indrukwek kende wapenschouw, door tienduizen den menschen bijgewoond. De Land voogd en tal van hooge autoriteiten waren aanwezig. Tweede blad, pag. 2. De van Oslo Noordwaarts en van Trondheim Zuidwaarts trekkende Duit sche troepen hebben elkaar in de buurt van Storen ontmoet. Eerste blad, pag. 1. Vijfde blad, pag. 1. .-J

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1