HAAGSCHE COURANT DE ZWARTE ORCHIDEE STADSNIEUWS Dinsdag 30 April 1940. Ml De Maastunnelbouw ZESDE BLAD. heer van FEUILLETON. (Nadruk verboden.) T Wordt vervoLodja Jaarlijksche algemeene vergadering Haagsche afdeeling DE KOMENDE HARING VISSCHERIJ OUDERAVOND SCHOOL KEPPLER- STRAAT 301. 7 MEI VASTGESTELD ALS EERSTE DATUM VAN UITVAREN. te dat Stond 1 oorzaak PROPAGANDA-AVOND VOOR DE OPENBARE SCHOOL No. 17557 COLLECTE SIMAVI De Haagsche afdeeling der vereeni- ging „Simavi” zal op Zaterdag 18 Mei haar jaarlijksche straatcollecte houden. De collecte is met het oog op de collec tanten van het najaar naar het voor jaar verplaatst Aspirant-collectanten kunnen zich aanmelden op het bureau aan het Smidswater 10. ik niet doen. het oude de al- ir. Bovengenoemde school hield dezer dagen een ouderavond. Er werd zang ten gehoore gebracht door de leerlin gen der zesde klasse, onder leiding van mej. Kloppert. Daarna harmonicaspel van den jeugdigen leerling Johannes Leeuiwerden, met piano-begeleiding van mevr. Leeuwerden en harmonicaspel van mevr. Leeuwerden. Bij de be stuursverkiezing werd de heer Stolk herkozen. Inplaats van mevr. Rombouts werd gekozen mevr. v. d. Heuvel. In plaats van den voorzitter, den heer Dekker, werd gekozen de heer Kreffer. Namens de ouders heeft de heer van Os hartelijke woorden tot den schei denden voorzitter gericht. OpDinsdagmiddag21Mei zal jhr. ir. J. E. v. Heemskerck van Beest, stads-ingenieur der gemeente Amsterdam, voor den Bond voor Materialenkennis in de tuinzaal, van den Dierentuin een voordracht met lichtbeelden houden over: „Proeven ter bepaling van den weerstand, dien materialen en constructies kunnen bieden tegen het indringen van brand bommen”. OUDERAVOND O.L. SCHOOL A. CAPADOSESTRAAT 1L Dezer dagen hield de O.L. school A, Capadosestraat 11, een ouderavond. Het hoofd der school, de heer Ver meulen, sprak een kort welkomstwoord in het bijzonder tot den heer R. Klein, die een lezing zou houden over „Zwerf tochten door de natuur”. Hierna kreeg de heer Klein het woord, die zijn lezing met lichtbeelden toelichtte. De heer Vermeulen en de voorzitter der ouder- commissie dankten den heer Klein voor zijn interessante lezing. In de pauze was er gelegenheid met het onderwij zend personeel te spreken. Vervolgens werd overgegaan tot de verkiezing van 6 leden voor de oudercommissie. Aan gezien er maar drie candidaten waren, werden de andere leden bereid gevon den nog aan te blijven. De drie nieuw- benoemden zijn mevr. Fischzang, en de heeren Giesen en van Dissel, en de oud-leden mevr. Ritsman en de heeren H. Sierat, Th. Spanjer en C. de Haas. De heer Vermeulen dankte de scKi- dende leden, n.l. mevr. Wennekes en de voorzitter der o.c. den heer H. W, M. Korte. De heer Korte dankte ouders en personeel, en sprak nog een op wekkend woord voor het ouderfonds. ADVIESCOMMISSIE BAKKERIJBEDRIJF. De minister van Economische Zaken heeft opgeheven de technische contact commissie voor de bakkerij, en inge steld een algemeene contact-commissie voor de bakkerij. De minister heeft be noemd: Tot voorzitter, tevens lid der commissie: C. C. C. van Stolk alhier; tot onder-voorzitter, tevens lid: F. C. Stable alhier; tot secretaris, tevens lid: mr. Th. M. Bautz alhier; tot adjunct- secretaris, tevens lid: T. Mulder alhier. Tot leden: H. v. d. Wal te Oldeboorn, K. de Boer alhier, H. C. Kloet te Haar lem, A. C. G. Schuiten te Rotterdam, C. J. Ulrich te Rotterdam, ir. A. P. v. d. Meer te Rotterdam, J. S. Muis te Amsterdam, H. M. Abraham alhier, dr. C. Banning alhier, luit—kol. J. B. Jongh te Velde, A. H. v. d. Velde hier, L. J. Waterreus alhier en Goudsmit te Amsterdam. De afdeeling ’s-Gravenhage der Zuid- Hollandsche vereeniging „Het Groene Kruis” heeft haar jaarlijksche alge meene ledenvergadering gehouden. Na opening door den voorzitter, dr. A. J. Bosschers, werden in het bijzon der verwelkomid het eerelid dr. H. C. Schouten en het nieuwbenoemde be stuurslid dr. J. C. Hooykaas. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van den notaris, met de mededeeling, dat wijlen de heer H. Jochems een legaat, groot 100, aan de vereeniging heeft vermaakt. Het jaarverslag werd goedgekeurd, terwijl de rekening en verantwoording van den penningmeester aanleiding gaf tot enkele opmerkingen, door de commissie belast met het nazien der rekening. Waarschijnlijk zal het bestuur eenige voorstellen aan de leden doen in een extra belegde vergadering betreffende enkele zaken, welke in de vergadering der Zuidholl. vereeniging onbeslist zijn gebleven. Vervolgens hield het bestuurslid, dr. Kamberg, officier van gezondheid, een causerie over bloedtransfusie. De secretaris deelde mede, dat in vele provincies de organisatie van het Groene Kruis bij oorlogstoestand reeds ver gevorderd is. Gaarne hoopt het bestuur, dat de Haagsche inwoners, vooral de jonge menschen, in grooten getale zich als nog willen opgeven als donor. Zij moeten bedenken, dat hun bloed het leven van een vader, zoon, broer of verlóófde, die thans onder de wape nen zijn, kan redden, wanneer ook ons land de gruwelen van een oorlog niet bespaard worden. Wacht niet langer met uw aanmel ding, daar de voorbereidende werk zaamheden, hieraan verbonden, in oor logstoestand niet meer kunnen geschie den. Hierna sloot de voorzitter de verga dering. Morgenavond zal de heer H. Ch. G. J. van der Mandere in het ge bouw van de Volksuniversiteit spreken over het onderwerp „Wat doen de groote neutralen: Italië, Japan, Rusland Amerika”? HANS EN GRIETJE. Zondagmiddag werd in „Diligentia” onder de bekwame leiding van me vrouw Chabot-de Joode een opvoering gegeven van de kinder-operette „Hans en Grietje”, een der aardigste in het genre en voor de kinderen vooral aan trekkelijk vanwege het huisje van koek waarin de booze heks woont, die door de twee dappere kinderen van den armen bezembinder wordt overweldigd. De talrijke kleinen in de zaal werden niet teleurgesteldhet is een zeer ge slaagde vertooning geworden, waarbij veel gelachen, ook wel eens gegriezeld en veel bewonderd werd. Baas Panne- koek zorgde voor den lach, de heks liet de kleinen griezelen en de décors, de costuums en de bekoorlijke balletten dwongen de bewondering af. Hans en Grietje speelden hun rol ongedwongen en lieten zich niet van de wijs bren gen zelfs niet door de ergste grappen en grimassen van Baas Pannekoek en zijn aardige knechtje. De kaboutertj.es, de elfjes en de helpsters van de leelijke heks voerden dansen uit, welke met zorg en toewijding waren ingestudeerd. In het eerste en laatste bedrijf trad de toovenaar Zazaram op, die verrassen de staaltjes van zijn kunst liet zien, welke groot succes oogstten. De muzi kale begeleiding aan den vleugel ver dient een afzonderlijk woord van lof. Het was een zeer genoegelijke mid dag, waarop zelfs zij hun ergernis ver gaten, die bekocht waren met een „tekstboekje” van 20 cent, dat voor de opera „Hans en Grietje” was uitgegeven en heelemaal niet klopte met den op- gevoerden tekst en dat zóó oud was, dat we er nog een reclame voor gas gloeilicht In vonden STAND VAN DE WONINGMARKT. Het Gemeentelijk Statistisch Bureau deelt omtrent den stand der woning markt alhier op 1 Maart 1940 het vol gende mede Aantal woningen op 1 Januari 1940 140691. Aantal inwoners der Gemeente op 1 Januari 1940 504262. Toeneming van het aantal woningen resp. in Februari 1940 en van 1 Januari Hij had nog geen voet diep gegra ven of zijn spade stootte op iets hards. Hij trachtte een eindje door den grond te komen, maar met het zelfde resultaat. Niet weinig nieuws gierig verwijderde hij de aarde. Iets bruins werd zichtbaar, maar hjj kon nog niet vaststellen, wat het was. Hij nam zjjn schop weer en groef om het voorwerp heen en slaagde erin om het los te krijgen. Hij schrok, toen hij rea liseerde, van welken aard de hinder nis was. Het ronde, bruine voorwerp, waarop zijn spade het eerst gestooten was, bleek het hoofd van een ba viaan! Hij stond als door den bliksem ge troffen, toen de grimmige beteekenis van zijn ontdekking tot hem door drong. De rest van het schepsel was er ook... een half-vergane massa van haar en... ugh... het was walgelijk' Zijn gedachten gingen terug naar den moord. Deze onverwachte ontdekking bracht de ontbrekende schakels in den ketting te voorschijn. Op het oogen- blik hingen zjjn veronderstellingen nog min of meer in de lucht, doch Tresa kon hem behulpzaam zijn om zijn hy pothese aan de werkelijkheid te toet sen. Met een gevoel van afschuw bedek te hij het gevondene weer met aarde en veegde het zweet van zijn voor hoofd. Het was juist bijtijds, want een paar minuten later kwam Tresa uit de bungalow naar hem toe. Hij deed, alsof hij bezig was het onkruid weg te halen. Ik verwonderde mij al, waar je was, zeide zij. Jubilea by de H.T.M. Morgen hoopt de heer J. Wouda, lijnwerker bij de Haagsche Tramweg Mij., zijn zilveren dienstju- bileum bij dit bedrijf te herdenken. Zondag 5 Mei a.s. zal de heer K. Borrebach, bestuurder in specialen dienst (hulp controleur) bij de H.T.M. eveneens een kwart eeuw bij dit be drijf werkzaam zijn. LEZING J. B. SCHOUWINK. De oudercommissie der O.L. scholen Pluvierstraat A etn B. en de Tesselsche- straat, hebben gisteravond in samenwer king met het Haagsche propaganda-co- mité voor de openbare school een ver gadering gehouden in het gymnastiek lokaal van laatstgenoemde scholen. Nadat de heer M. F. Graafland, na mens het H. P. C. en de oudercommis- sies allen had welkom geheeten, inzon derheid de heeren ’t Hart, vertegenwoor diger van den Ouderraad. Siderius, ver tegenwoordiger van den bond van Ned. onderwijzers en van Dam, verugeifw. van de ambt, hoofdenvereeniging, gaf spr. een overzicht van de taak der oudercommissies» Daarna was het woord aan den heer J. B. Schouwink, uit Delft, die sprak over het onderwerp: „Voor Nederland blijft het symbool een sterke openbare school”. Spr. betreurde het, dat de zaal slechts zoo matig bezet was. Juist in dezen tijd van verwarring, versnippe ring en versplintering, waarin aansla gen gepleegd worden op waarden, die diep verankerd zijn in ons volksleven, is het hoog noodig op het groote be lang van de openbare school te wijzen. Spr. vergeleek die school met een kathe draal van diepe menschelijkheld, opge bouwd door een gemeenschap, waar plaats is voor alle richtingen. Die ka thedraal staat in het geweld van dezen tijd. Wij zien die openbare school als het symbool van eenheid, verdraagzaam heid en liéfde, die de grondslag zijn van een gaaf en zuiver volk. Onderscheidingen kent die school wel maar geen afscheidingen. Het bezoeken van sectescholen is funest voor de een heid van een volk. De adel van het openbaar onderwijs is, dat ieder er het godsdienstonder wijs aan zijn kind kan laten geven, dat hij wil. Van bepaalde richting worden de ouders bewerkt met de doopbelofte, maar in den tijd, dat die belofte gefor muleerd werd bestonden er nog geen bijzondere scholen. Tegenover de verdeeldheid van sectarisme staat nog altijd onze trouwe openbare school, de school die leidt naar den Bijbel en openstaat voor allen. Zij behoedt een der groote waar den, die wij danken aan Willem den Zwijger: vrijheid van individueel gees tesleven. Wij roepen elkaar op tot strijd om te bewaren datgene wat ons volk samen bindt. Het gaat om een doelwit dat eeuwig is. (Applaus). Na de pauze werd vertoond de film: „Met de K.L.M. naar Indië”. 47) Daarvoor dank ik je. Ik weet, dat hij het verdient om aan de politie te worden overgeleverd, maar kan ik dat doen... ik, die zijn zuster ben? Ik zou mij nu afzijdig kunnen houden en de dingen op hun beloop kunnen laten, maar is het natuurlijk, dat ik zou hel pen om hem te doen gevangen nemen? Neen... dat kun je niet doen. Het zou beter zijn hem den toegang te weigeren... hem duidelijk mededeelen, dat hij zijn eigen weg moet gaan en zichzelf maar moet zien te redden. - Maar hij heeft geldjioodig! Zij beefde een zij hem aan l dat zij daarvoor wenschte en daar Ik voelde, dat ik een klein beetje beweging noodig had. Dat onkruid vind ik erg leelijk. Dat vond ik ook, antwoordde zjj. Maar laat het nu maar zoolang rusten. Het is nauwelijks de moeite waard om het op te ruimen, want we zjjn hier nog maar zoo’n korten tijd. Goddank! zeide hjj uit den grond van zijn hart. Ondanks je moed, zal deze plaats toch altijd onprettige herinneringen in je wakker maken. Ik begrijp eigenlijk niet, waarom je nooit een hond gehouden hebt. Een hond is een prachtig kameraad en bewaker. We hebben daar wel eens over gedacht, maar mijn... mijn broeder was niet zoo erg op honden gesteld. En toch interesseerde hij zich zoo voor dieren. Alleen uit een wetenschappelijk oogpunt. Hy kon er ook zoo wonder lijk mee omspringen... hij had een soort van hypnotischen invloed op hen. Hy schrok op, toen hij deze opmer king hoorde, maar slaagde er toch in zijn verwarring voor haar verborgen te houden. Bracht hij nooit dieren hierheen? Neen. Dat was trouwens niet noo dig, omdat er een prachtige collectie is in den Botanischen Tuin. Het klopte geheel met zijn hypothe se. Zoover als hij kon nagaan, moest het doode beest, dat hij gevonden had, niet langer dan een jaar geleden be graven zijn. Het bleek, dat zij daar niets van wiet Wie anders dan Dixon kon het o en begraven? En, waarom l beest in stilte in SPELDJESDAG VAN ZONNEGLOREN Slechts eenmaal in de twee jaren richt het Comité uit de Haagsche Hervormde predikantsvrouwen zich tot de stadgenooten met het vriende lijk, doch zeer dringend verzoek, zijn actie voor het sanatorium „Zonneglo ren” te willen steunen. Deze speldjesdagen worden door het geheele land georganiseerd en beoogen het Suppletiefonds van Zonnegloren aan de gelden te helpen, welke benoo- digd zijn om diengenen, die de kosten, verbonden aan een verpleging in het sanatorium niet of niet volledig kun nen dragen, daarin voor zoover noodig en mogelijk tegemoet te komen, on verschillig tot welke gezindte zij be- hooren. Op 11 Mei wordt hier ter stede een speldjesdag gehouden. Als collectant (trice) kan men zich opgeven aan het secretariaat Appelstraat 46. Men kan zijn gaven storten op girorekening 295039 van den wnd. penningmeester, den heer H. J. van Reen, onder ver melding „Speldjesdag Zonnegloren”. was nergens voor noodig om ook maar de kleinste gelukkige herinne ring aan hem te dooden, welke haar zusterlijke genegenheid wellicht nog voedde. Zij dineerden tezamen en na den maaltijd speelde Tresa piano, maar het scheen alsof haar handen hun vaardigheid verloren hadden. Het was hun beiden ónmogelijk om te verge ten, dat zoo aanstonds een zeker per soon zou komen en Carson was nieuwsgierig of hij zijn wegzending zou accepteeren of zijn toeviucht zou nemen tot brutaliteit. In het laatste geval was hij bereid om zijn manne tje te staan. Ik kan niet meer spelen, zeide Tresa. Ned, hoe laat is het? Kwart over negenen. Moed hou den, schat, misschien komt hij heele maal niet. Hij zal komen... ik weet, dat hij zal komen. En toen ging de bel over. Zij schrok hevig en keek met een doodsbleek ge laat naar Carson. Is hij dat? Dat kan niet, tenzij... De meid gaat al. Maar...! L’aat haar gaan. We kunnen hem hier ontvangen. Misschien is dat wel beter. Zij stemde toe en gedurende een mi nuut zaten zij in angstige spanning te wachten. Toen kwam de meid binnen en achter haar aan de stoere figuur van Murcheson. CENTRAAL GENOOTSCHAP KINDERHERSTELLINGS-. EN VACANTIEKOLONIES.. Het Centraal Genootschap voor kin- derherstellings- en vacantiekolonies zal op Zaterdag 18 Mei a.s. des na middags om 2 uur in den Dierentuin zjjn algemeene vergadering houden. De agenda vermeldt de bespreking van de wenschelijkheid en mogelijk heid van kleuterverpleging. Prof. dr. J. van Lookeren Campagne, lid van het hoofdbestuur, voorzitter van de rapporteerende commissie, zal deze bespreking inleiden. Verder zal aandacht worden ge schonken aan het onderwerp, dat in de vorige algemeene vergadering werd besproken door den inspecteur voor de Volksgezondheid in de drie Noor delijke provincies, dr. P. Muntendam: De nazorg voor het zwakke kind, dat na verpleging in een koloniehuis in het gezin terugkeert. De directeur van het Genootschap, de heer H. C. Snel, zal dit onderwerp inleiden. On der het oog zal worden gezien, op welke wijze deze nazorg op zoo breed mogelijk plan kan worden gebracht. Gisternacht zijn de beide eerste tunnelstukken naar de voor hen bestemde plaats in de Maas gebracht. Het derde stuk is gisteren bij daglicht vervoerd. Op den voorgrond ziet men nog een der richttorens van het tweede tunnel-element boven water steken het derde, laatst vervoerde tunnelstuk komt daar tegenaan te liggen. tot 1 Maart 1940door nieuwbouw 68 en 78 door verbouw 15 en 28 door veranderd gebruik en splitsing 52 en 52. Totaal 135 en 158. Afneming van het aantal woningen door slooping 1 en 1door verbouw 8 en 21door ontruiming na onbewoon- baarverklaring 18 en 24 door veran derd gebruik en samenvoeging 70 en 70. Totaal 97 en 116. Wijziging van den woningvoorraad resp. 38 en 42 meer. woningen op 1 Maart 1940 „HET GROENE KRÜtS” In verband met de door de Neder- landsche Visscherij Centrale voor de haringvisscherij vastgestelde regeling, mogen, zooals gemeld, op 7 Mei a.s. de eerste schepen naar de haring visscherij vertrekken en zal op dezen datum de haringvisscherij 1940 weer een aanvang nemen. Deze datum is vroeger gesteld dan vorig jaar. Toen vertrokken op 10 Mei de eerste schepen naar zee. Dit jaar vindt een zeer belangrijke beperking plaats en zal niet meer dan de helft van de visschersvloot aan de haringvisscherij mogen deel nemen. In verschillende groepen zal weer worden uitgevaren en de uit- vaardata zijn gesteld op 7, 14, 21, 28 Mei, 4 en 11 Juni 1940. Voor ieder schip is een bepaald aantal vaardagen vastgesteld, gedu rende welke aan de haringvisscherij mag worden deelgenomen. Het tijdvak loopt van 7 Mei tot en met 30 No vember. Reederijen van één schip kunnen ook aan de haringvisscherij deelne men. Het aantal vaardagen voor deze éénschips reederijen is bepaald op 126; deze schepen mogen pas 28 Mei naar zee. Evenals andere jaren is het aantal netten, dat mag worden meegenomen, beperkt. Hoe later de uitvaardata vallen, des te meer netten mogen worden medegenomen. In totaal mogen van Scheveningen 6 schepen op 7 Mei vertrekken, t.w. 2 van de reederij voorheen Frank Vrolijk, één van de reederij J. J. van der Toom, één van de reederij A. v.d. Zwan en Zonen, één van de reederij Jac. den Duik en Zonen en één van de reederij Unie. Deze ree derijen hebben 7 schepen of meen Medegenomen mogen worden 40 netten; dit aantal netten wordt over het algemeen te laag geacht. De risi co’s alsmede ook de kosten van uitrusten, zijn belangrijk hooger geworden. Mogen meer netten worden medegenomen, dan zijn de vischkan- sen grooter, waardoor ook de moge lijkheid grooter wordt om een behoorlijke lading aan te voeren. Het maken van een minder goede reis, als gevolg van een tekort aan netten, riskeert men liever niet. Hierdoor wordt het door enkels reederijen in overweging genomen nie^ op dezen eersten datum te ver trekken, zelfs ook niet op den tweeden, op welken datum ook 40 netten mogen worden medegenomen, maar te wach ten tot een datum, waarop het is toegestaan meer netten mede te nemen. In verband met de vastgestelde regeling ligt het in de bedoeling van de Visscherij Centrale voor 1 Juli den toestand nader onder de oogen' te zien en naar omstandigheden te handelen. INDISCHE VERLOFGANGERS VERGADEREN Zaterdagmiddag heeft hier ter ste de de Vereeniging van Indische Ver lofgangers haar jaarlijksche vergade ring gehouden. De voorzitter, dr. R. Wifid, herdacht de twee ernstige verliezen, welke het bestuur in het afgeloopen jaar te be treuren had, n.l. het verlies van den heer de Koning, hoofd van de Indi sche school alhier en vaagden de Bont, administrateurl^n de Ne- derlandsch-Indische Officiersvereeni- ging afd. Nederland. Dr. Wind deelde verder mede, dat de heer A. A. F. Heijmans, die sinds de oprichting der Indische School de ze voor de vereeniging geheel belan geloos inspecteerde, om^fezondheids- redenen zjjn taak onlangs heeft moe ten neerleggen. De heer R? Hartmans, eveneens oud-inspecteur van het w.l. onderwijs, is bereid geWnden zijn taak over te nemen. Het bestuur zet gestadig zijn pogin gen door om samenwerking te zoeken met andere vereenigingen op kolo niaal gebied werkzaam. Nadat de gebruikelijke Jaarstukken waren behandeld en goedgekeurd, deelde de voorzitter o.a.^nede, dat de op de vorige algemeene vergade ring op hand zijnde samenwerking met de Nederlandsch-Indische Offi- ciersvereeniging thans tot stand geko men is. Het -bestuur bestudeert het denk beeld om de vereeniging te doen ver tegenwoordigen in België. De vertegenwoordiger van het V.V.O. in Nederland, de heer Th. F. de Korte, die tot dusver in deze kwa liteit in het bestuur zitting had, is vervangen door den heer J. H. P. Kuijmans, den nieuwen administrateur der afd. Nederland van de Neder- landsch-Indische Officiersvereeniging. De voorzitter dankte den heer de Korte voor hetgeen hij voor de ver eeniging gedaan heeft. z De overige leden van het bestuur, de heeren W. Boissevain, G. L. Ti chelman en de heer W. H. D. J. Nie- boer, het bestuurslid in Ned.-Indië te Batavia, werden bij acclamatie her kozen. Dr. J. AL1NGH PRINS Dr. J. Alingh Prins, aan wien bij Kon. besluit van 26 April eervol ont slag is verleend als voorzitter van den octrooiraad, is geboren te Beilen, 7 April 1875. Hij bezocht het gymnasium te Assen en studeerde vervolgens scheikunde en rechtswetenschap. Hij slaagde voor het doctoraal examen in de scheikunde en promoveerde in de rechtswetenschap. Van 1902 tot 1917 was hij leeraar van een Hoogere Burgerschool te Roer mond in de natuurkunde. In 1917 werd dr. Alingh Prins benoemd tot lid van den octrooiraad, van welk college hij sinds 1921 tevens als ondervoor- voorzitter optrad. In 1925 werd hij be noemd tot voorzitter en tevens tot directeur van het Bureau voor den Industrieelen eigendom. Hij is voorzitter van het Neder- landsch instituut voor documentatie en registratuur en ook voorzitter van het Instituut international de documenta tion. Dr. Alingh Prins zal tevens aftreden als voorzitter van het Bureau voor den Industrieelen eigendom. dan zal ik hem dat zeggen. Maar jij moet dan bij mij blijven, Ned! Natuurlijk. Denk je werkelijk, dat dit het beste is? Je doet het toch niet, omdat je denkt, dat ik deze ma nier van handelen prefereer? Neen. Het doet mjj pijn dit doen, maar ik geloof werkelijk, dit het beste is. Hij kuste haar met warmte, terwijl hij den moed bewonderde, welken zij in deze moeilijke situatie tentoon spreidde. Hoeveel moeite hij zich ook gegeven had, hy was er niet in ge slaagd om ook maar een greintje me degevoel te vinden voor Dixon. Dat zou niet minder moeilijk geweest zijn, indien Dixon de misdaad begaan had in een opgewonden toestand, maar hier had men te doen met een koel- bloedigen moordenaar, die zijn plan maanden van tevoren opgemaakt had met geen ander doel dan geld te krij gen. Neen, er waren grenzen! Terwijl Tresa zich ging verkleeden, stapte Carson den tuin in en begon, om den tijd te dooden, een beetje te spitten. Aan het einde was een dicht begroeid gedeelte, hetwelk Tresa nog niet in orde had kunnen maken. Het was het eenige leelijke gedeelte en Carson besloot om een begin te ma ken aan de opruiming daarvan. Bij het weghalen van het onkruid, kwam hy op een plek, waar de grond reeds omgewoeld was, maar het onkruid tierde daar zoo welig, dat het een lan gen tijd geleden scheen, dat iemand daar een spade in den grond gestoken had Na zjjn mouwen opgestroopt te hebben, begon hy te graven. Aantal 140733. Aantal inwoners der Gemeente op 1 Maart 1940 504388. Aantal woningen in uitvoering op 1 Maart 1940 (uitsluitend nieuwbouw): particuliere woningen 854, Rijks-, pro vinciale of gem.woningen (niet voor de volkshuisvesting) 2. Totaal 856. den grond gestopt? Zij zeide, dat hy een zekeren invloed op de dieren uit oefende. Zou hij dat groote, sterke schepsel gebruikt hebben om het werk te doen, waartoe hy ónmogelijk in staat was? Daar had je nog dat voorval met dien koffer, waarover Wah gesproken had. Dixon had dien in het huis ge bracht op den dag van den moord..’ en hij was zwaar geweest! Die koffer had ongetwijfeld den baviaan geher bergd. En dan die blaaspijp. Was dit zwijgende instrument gebruikt tegen den baviaan? Je schijnt nogal... in gedachten verzonken, sprak zij zacht. Ben je aan het piekeren over dien brief? Niet bepaald piekeren, maar ik ben nieuwsgierig. Zei hijniet tien uur? Ja, en het is nu bijna zeven. Ned, ik ben zoo blij, dat jij hier bent. Het zou hebben kunnen gebeuren, toen hier alleen was en dan zou ik i hebben geweten, wat ik moest Gelukkig dat jij bij me bent! In haar oogen waren dankbaarheid en vertrouwen in hem te lezen. Zij, evenals hij, duchtte de nadering van den aangeduiden tijd, waarop het famihe-schandaal weer zou komen op dagen, maar zij had haar besluit ge nomen en was vastbesloten zich daar- aan te houden. Zij schreef zijn eigen aar ige houding toe aan hetgeen te gebeuren, terwijl de hoofd- - moest worden toegeschreven de recente verschrikkelijke ont- ing. Wat er ook mocht gebeuren, ny zou het haar niet onthullen. Het i weinig. Hij zag, dat geld wilde helpen, maar zijn toestemming voelde hy niet veel voor, wanneer hij de détails van de misdaad in oogenschouw nam. - Jjj vindt, dat ik hem het geld niet moet geven? sprak zy beven - Ik vind, dat hy de ^volg^ va^ zijn daad als een man onder de oog - FTU SF. - v 3>; S -ï; 1

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 21