Het 125-jarig jubileum der Militaire Willemsorde HAAGS» COURANT VAN DINSDAG JO APRIL 1940 Militair huldebetoon voor de dragers van de Militaire Willemsorde dl :e Défilé in de Alkemadelaan van Ontvangst der ridders ten paleiz» Noordeinde Rede van H.M. de Koningin N STADSNIEUWS H.M. DE KONINGIN SPREEKT Diner in Hotel Wittebrug Den inzet der feestelijkheden van ’t 125- jarig bestaan der Militaire Willemsorde vormde de ontvangst der ridders ten paleize Noordeinde door H.M. de Koningin. I 1 O vanaf 45 cent vanaf 70 cent Gift van H.M. de Koningin Het défilé op de vertegenwoordigers der weermacht voor de dragers van de Militaire Willems Orde. Alkemadelaan van „Het is ongelooflijk zooals jij veranderd bent; ik maak je mijn compliment. Wat een prachtige teint heb je gekregen! Hoe heb je dat zoo vlug bereikt?” DE GEMEENTEBELASTING VERHOOGD Weerkundige Waarnemingen DERDE BLAD, PAGINA 1. Noenmaal van de dragers der Militaire Willems Orde in Hotel Wittebrug. Van links naar rechts luit.-gen. Swart, gen. Winkelman, dr. Colijn, minister Welter (voorzitter der 2e Kamer), mr. van Schaik, minister-president jhr. de Geer, baron de Vos van Steenwijk (voor zitter der ie KamerL minister Dijxhoom, jhr. Beelaerts van Blokland en jhr. van Karnebeek. Lelia crème dringt door de poriën diep tot de onderhuid door en vormt een gezonde basis voor een jeugdige en be koorlijke teint, die méér is dan een oppervlakkig en kunst matig waasje. Lelia crème voedt, versterkt en verjongt de weefsels, terwijl de fijne Lelia poeder met haar aangenaam parfum de „finishing touch” verleent aan ï?Wezig heeft „Wel, heel eenvoudig: met Lelia. Dank zij die heerlijke crème heb ik in enkele weken een verjongingskuur ondergaan en is mijn huid zoo heerlijk zacht en soepel geworden.” hedenmiddag 12 uur: voor leend door de tegenwoordigheid Ind. Leger orde, H.M. de Koningin. OPCENTEN GEMEENTEFONDS BELASTING VAN 67 OP 70 GEBRACHT. De Gemeenteraad heeft gisteravond, op voorstel van B. en W„ het aantal opcenten Gemeentefondsbelasting voor het belastingjaar 1940’41 verhoogd van 67 op 70. meerdering van de opbrengst der op 1 en 2 Mei te houden collecte. drukke tevoren afzetting Barometerstand van hedenmiddag 12 uur Het dunne pijltje geeft den stand aan van gisteren. toe. zorg van ™aaltijd“stelde de (Deze rede is in Indië op de bijeen komst van ridders M.W.O. te Bandoeng door den Gouverneur-Generaai overge bracht en door den Legercommandant in het Maleisch vertaald.) Alle aanwezige ridders werden ver volgens door baron van Geen aan de Koningin voorgesteld, waarbij de Groot- nieesteresse zich minzaam met velen van hen onderhield. Na eenigen tijd trok de Koningin zich niet Haar gevolg terug en werd de thee geserveerd. .Te kwart over vijf was de ontvangst afgeloopen en verschenen de ridders Weer voor het paleis. Vandaag is het 125 jaar geleden, dat Koning Willem I de wet onderteeken- de, krachtens welke de Militaire Wil lemsorde in het leven werd geroepen. Naar aanleiding van dit heugelijke feit is reeds het vorige jaar een her- denkingscomité gevormd, bestaande uit afgevaardigden van de Kon. Ned. Ver. „Ons Leger”, de Kon. Ned. Ver. „Onze Vloot”, de stichting „Fonds Ridderda- gen” en het genootschap voor militaire traditie en uniforrftkunde, alsmede den secretaris ter kanselarij der Nederland- sche Orden. In het kader van de ver schillende feestelijkheden werd ook op genomen een défilé van verschillende deelen van onze weermacht, hetwelk hedenmorgen plaats had in de van Al kemadelaan. zee. Gedurende de reeks van jaren, vol gende op haar oprichting, heeft de Militaire Willemsorde uitnemend voldaan aan het doel, met de in stelling beoogd: het opwekken en aankweeken van krijgsmansdeug den door de belooning van hen, die zich door het bedrijven van uit stekende daden hebben onderschei den. Ook op de toekomst is Mijn volle vertrouwen gevestigd. Moogt gij, Ridders, daarbij voor allen een lichtend voorbeeld blijven Moed, Beleid en Trouw. „Liefdadigheid naar vermogen”. Naar wij vernemen heeft de Koningin een belangrijke gift geschon ken voor den liefdadigheidsdag van het Amsterdamsch genootschap „Lief- Tenslotte bood baron van Geen de Koningin aan een exemplaar van het in opdracht en op kosten der Regee- ring samengestelde gedenkboek der M.W.O., dat zoowel aan alle ridders in Nederland als aan die in Nederland overzee wordt aangeboden. het eere-comité zitting hebben willen nemen. Spr. betrok ook talrijke perso nen, firma’s en maatschappijen in dit dankwoord voor den financieelen steun, ter herdenking van het 125-jarig be staan der M.W.O. verleend. Iedereen begrijpt, vervolgde generaal Oudendijk, dat onze dankbaarheid voortkomt uit de vaste overtuiging, dat het 125-jarig bestaan van onze hoogste orde moest worden herdacht en, juist nu in dezen tijd, nu leger en vloot we derom gereed staan, hier en in onze overzeesche gewesten, om naar alle zij den, als het moet, onze rechten te be schermen. juist in dezen tijd op een wijze, die om het zoo eens uit te drukken klinkt als een klok of nog beter: klinkt als een klaroenstoot, die overal, ook buiten onze grenzen, duide lijk wordt gehoord. Deze openlijke, karaktervolle herden king, die op verheven wijze is ingezet door de Grootmeesteresse der orde, H.M. de Koningin, zal aan de wereld moeten zeggen, dat in het groote Neder- landsche Rijk, waarin de zon nooit on dergaat, een volk woont, dat eerbied heeft voor den krijgsman, die zijn leven veil heeft voor Vorstin en Vaderland en rotsvast er op vertrouwt, dat de weer macht met moed, beleid en trouw zal stand houden, van welke zijde ook het gevaar zou dreigen. Dat wij hierop als op een rots kunnen vertrouwen, dat be wijst ons de roemrijke geschiedenis der Militaire Willemsorde, dat bewijzen ons de heldendaden der Nederlandsche krijgslieden, die in den loop der jaren het ridderkruis verdienden. Spr. dronk tenslotte op de onvergan kelijke glorie, op den onsterfelijken roem van de Militaire Willemsorde. Herinneringsmedailles. Hierna deed generaal Oudendijk mededeeling van een verrassing voor de ridders. De ridders, die den Ridder- dag te Rotterdam in 1921 hebben mee gemaakt, ontvingen na afloop een her- inneringsmedaille. Thans heeft de Ko ninklijke Nederlandsche Vereeniging „Ons Leger” een her inner ingsmedail le in brons laten vervaardigen. Aan alle aanwezigen werd vervolgens deze me daille uitgereikt. De kanselier der Militaire Willems orde, F. L. M. baron van Geen, heeft de rede van generaal Oudendijk beant woord. De ridders zoo zeide spr. zijn diep getroffen door de woorden van hun Koninklijke Grootmeesteresse en door de wetenschap, dat hun mede- ridders overzee op denzelfden gedenk dag het persoonlijk woord hunner Grootmeesteresse mochten aanhooren door tusschenkomst van den Gouver neur-Generaai. Spr. gaf uiting aan den diepgevoelden dank van de ridders jegens generaal Oudendijk en de overige leden van het herdenkingscomité en dankte Prins Bernhard voor het aanvaarden van het beschermheerschap en voor zijn aan wezigheid op dezen avond. Na aanbieding van deze werken heeft H.M. de Koningin de ridders toege sproken. Hare Majesteit sprak als volgt: Op den dag, waarop vóór 25 jaar de Militaire Willems-Orde werd in gesteld door Neêrlands eersten Ko ning, gevoel Ik Mij, als Grootmees teresse gedrongen om een persoon lijk woord te richten tot u allen, ridders, saamverbonden door den zelfden eed, die op dezen gedenk dag zijt bijeengekomen zoowel in Nederland als in Nederland over De politie gedragen de toe- Barometer v.m. 12 gr. en 18J gr. Celsius Barometer na 1 dalende. De maaltijd in hotel Wittebrug. 's Avonds vereenigden de ridders zich aan een diner in Hotel Wittebrug, aan geboden door het herdenkingscomité, waar bijzondere luister aan werd ver eend door de tegenwoordigheid van Prins Bernhard. Z.K.H. droeg de uni form van kapitein van het Kon. Ned. Ind. Leger en was vergezeld van zijn Waarnemend adjudant luit.-kol. Phaff. Prins werd ontvangen door eenige vertegenwoordigers van het comité. Het hooge drukgebied over de randsta ten breidt zich sterk Zuidwaarts uit. Uit de luchtdrukdalingen over Noordwest- Spanje valt af te leiden, dat een nieuwe storing de Golf van Biscaye nadert. Ver moedelijk trekt ook deze depressie weer naar het Middellandsche zeegebied. In ons land is de wind Zuidoostelijk ge worden, er wordt wat warme lucht aan gevoerd Over het Noordoosten van ons land was het vanmorgen nog betrokken, elders echter helder tot halfbewolkt Zonsopgang: 1 Mei 4.29 u. Zonsondergang: 1 Mei 7.26 u. Lantarens aan: 1 Mei tot 4 u. v.m., 1 Mei 7.55 u. nam. Hoogwater te Scheveningen. 1 Mei ’sm. 10 u.; nam. 10.30 u. Morgen geen schietoefeningen op hef strand. de H.M. afbeel dingen van de drie gedecoreerde vaan dels, foto’s van de Nederlandsche groot kruisen met generaal van Heutsz als laatste en van de kanseliers. Verschillende geschenken. Nadat baron van Geen het gedenk boek had overhandigd, zijn aan de Ko ningin nog drie andere boeken aange boden. De commandeur der M.W.O., gep. luitenant-generaal Swart en de heer J. Jongman, voorzitter van den Bond van Ridders M.W.O., beneden den rang van officier, hebben een boek aange boden bevattende de dagorders met be trekking tot de M.W.O. Verder boden de gep. luitenant-generaalR. ten Sel- dam en de gep. generaal-majoor P D A. Frankamp. beiden van het K.N I.L.. Iwee albums aan, bevattende de por tretten van de officieren-ridder M.W.O. Een 200-tal ridders nam aan den maal tijd deel. Tafelpresident was de voorzit- er van het herdenkingscomité, gep. Seneraal-majoor K. E. Oudendijk, te vens voorzitter van de Kon. Ned. Ver. „°ns Leger”. Bij den aanvang van den --- ue tafelpresident een 11‘dronk in op de grootmeesteresse der Per autobussen werd van Hotel Wit tebrug naar het paleis vertrokken. De ridders-officieren kwamen afzonderlijk per auto. Alvorens het paleis binnen te gaan, stelde men zich voor de linker colonnade op. De kleurige gala-unifor- men der generaals van het K.N.I.L., wekten de bewondering op van de vele belangstellenden, die zich terzijde van het standbeeld en op de trottoirs had den opgesteld. Omstreeks kwart over 4 begaven ook de ridders beneden den rang van offi cier zich naar binnen. Nadat het gezel schap zich in de groote zaal had opge steld, verscheen te half vijf H.M. de Koningin, vergezeld van Haar gevolg. Namens de aanwezigen bracht de kan selier der Nederlandsche Orden, baron F. M. L. van Geen, (jank aan Hare Ma jesteit voor het feit, dat H.M. in Haar hoedanigheid van Grootmeesteresse van de Militaire Willemsorde, de samen komst van de ridders heeft willen be kronen door hun herdenking in te zet ten met het in ontvangst nemen van hun gevoelens van trouw en verknocht heid. uitte zijn dankbaarheid jegens -o' voor den steun, dien zij deze herdenking verleent. Verdet e den Opperbevelhebber en de lo"dere militaire autoriteiten en het gebodenebestuur van den HaaÊ voor de sPr ."Medewerking en ook toonde Verschiiu dankbaar v°or het feit, dat u. lende en andere hooge -1 in De aanwezigen. Aan dezen maaltijd namen o.a. deel de minister van Staat, dr. H. Colijn en jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, vice-president van den Raad van Sta te; de chef van den Marinestaf, vice- admiraal J. Th. Fürstner; de oud-op- perbevelhebber generaal I. H. Reijn- ders; generaal-majoo,r H. F. M. baron van Voorst tot Voorst, waarnemend gouverneur der residentie; generaal- majoor N. T. Carstens, commandant van het eerste legercorps met den chef van zijn staf luitenant-kolonel D. H. van Hilten; luitenant-kolonel J. Slag- ter, commandant der Koloniale Reser ve, vertegenwoordigende den leger commandant in Nederlandsch-Indië; Prins Bernhard spreekt. Prins Bernhard heeft daarna het woord tot de ridders gericht. Z.K.H. verklaarde, het zeer op prijs te stellen dezen avond in hun midden te mogen doorbrengen. Ik hoop en ver trouw zeide de Prins dat alle militairen, die nu onder de wapenen zijn, op het moment, dat het er eens op aan zou komen, zich uwe daden zul len herinneren. Het gedelegeerde lid van het Fonds Ridderdagen, L. J. Saron, sprak uit naam van het comité, dat in Nederl.- Indië de viering van het 125-jarig be staan heeft georganiseerd. Onderdeel van deze feestviering in Indië vormt de uitreiking van een extra-stamboek, een sieMteCiJoek in fraai omslag, aan de daar gevestigde ridders, ondertee- kend door den leger-commandant, ge neraal Berenschot. Per K.L.M. zijn twee dergelijke stamboeken overgezonden, bestemd voor generaal Swart en dr. Colijn, in Gedenkboek. Dit gedenkboek is samengesteld door den heer G. C. E. Köffler, secretaris ter kanselarij van de Nederlandsche Orden Baron van Geen schreef er een voorwoord in. Het boek bevat de namen van alle ridders, sinds de instelling der orde, in totaal 5874. Verder is in het gedenkboek opgenomen een korte voor geschiedenis van de stichting. Het be vat portretten van de drie grootmees ters, Koning Willem I, Koning Willem II en Koning Willem III en van de tegenwoordige grootmeesteresse, de Koningin. Ook vindt men er t dingen van de drie gedecoreerde Rede generaal Oudendijk. In een tafelrede heeft generaal Ouden- „lJ in de. eerste plaats Prins Bernhard «edankt, dat Z.K.H. bij dezen maaltijd willen zijn. Hij wijdde t n dronk aan het welzijn van Prinses den Prins en de beide Prin- alhier v.m. 8 twee vertegenwoordigers van het de partement van Koloniën, t.w. g?p. ge neraal-majoor van het Kon. Ned. In dische Leger A. A. G. Feuilleteau de Bruyn en J. J. de Jongh; jhr. mr. A. M. C. van Asch van Wijck en drs. W. Reyseger, onderscheidenlijk secretaris generaal en secretaris van het de partement van Algemeene Zaken, de commandeur M.W.O. gep. luitenant- generaal van het Kon. Ned. Indische Leger H. N. A. Swart en de heer M. dadigheid naar Vermogen” ter ver- C. Koning, voorzitter van de Stichting Fonds Ridderdagen. J«liana, sesjes. j Spr’ Regeering aan e vele r Meentebestuur van en medewerking 2*ch dankbaar r- burgërliltn<ie ministe« 11Jke en militaire autoriteiten wier personen het Indische comité alle Nederlandsche Ridders huldigt. Onder applaus reikte spr. deze huldeblijken uit. Gep. luitenant-generaal jhr. E. J. M. Wittert, bracht de beste wenschen over van de cadetten der Kon. Mil. Acade mie te Breda, die onlangs de ridders hebben gehuldigd in den persoon van den voorzitter van den Bond van Rid ders M.W.O. beneden den rang van officier, gep.-sergeant J. Jongman. Aan de acaaemie is na. het 125-jarig be staan aer Willemsorde herdacht en me.; had generaal Wittert gevraagd, ,een heuschen ridder mee te brengen", want de jongelui hadden er nog nooit een gezien. Dr. Colijn vroeg de aandacht voor de echtgenooten der ridders, die zich zooveel opofferingen hebben getroos en aan wier trouwe medewerking dt ridders zooveel te danken heboen Een aardig intermezzo was de tap toe, die door de hoornblazers van een in den Haag gelegerde afdeeliug ter eere van de ridder,s gegeven werd, en door de aanwezigen zeer op prijs werd gesteld. De plechtigheid was bedoeld als een eerbetoon voor de dragers van de Mi litaire Willemsorde, ongeveer 200 in getal. Het is een stralende morgen en alle donkere wolken, welke den dag van gisteren zoo somber deden zijn, zijn nu verdwenen. Reeds in den vroegen mor gen begeven genoodigden en belang stellenden zich naar de van Alkemade laan, naar het punt waar het défilé zal worden afgenomen, tusschen den Waalsdorperweg en den Pompsta- tionsweg gelegen. Vooral tegen 10 uur neemt de heeft van voor de gangswegen naar het défileerpunt, ten einde het verkeer en de toestroomende u. 759 m m., 12 u. 759 m.m.; thermometer resp. Verwachting tot den avond van 1 Mei: Wind: zwak tot matig. Oostelijk tot Zuidelijk, meest helder tot halfbewolkte lucht, droog, vrij warm weer. Oc O k r ff

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9