on Bij Trondheim wordt nog steeds gevochten Duitsch vliegtuig neergestort te Clacton on Sea No. 17558. 1940. Duitschers zetten opmarsch voort Dombaas en Opdal bezet Woensdag 1 Mei. BELANGRIJKSTE NIEUWS BUITENLAND en Vijf dooden, vijf negentig gewonden Het Duitsche leger- bericht Dagorder van Hitler Ml BUITENLAND Aan de troepen in Noorwegen BINNENLAND Hoe men in Engeland den toestand ziet Engeland neemt maatregelen in Weer groote Britsche scheeps- verliezen Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Het vliegtuig cirkelde meer dan een voorzorgs- de Middel landsche Zee Een kijkje op Gudvangen, het Noorsche plaatsje, dat door de Duitschers is bezet. Dit nummer bestaat uit ZES bladen en het „Letterkundig Bijblad” EERSTE BLAD. Amerikaansche uitvoer naar Rusland gedeeltelijk stopgezet HAAGSCHE COURANT PRIJS DER ADVERTENTIËN: PRIJS DEZER COURANT: Zesde blad, pag. 2. OVERZICHT Zesde blad, pag. 2. Duitsche de Vierde blad, pag. k Geen bevestiging te Londen Geallieerde versterkingen. Zesde blad, pag. 1. correspondent van Donderdag 2 Mei (Hemelvaartsdag) verschijnt de Haagsche Courant niet teekenen, dat het Westelijk deel van Noorwegen, waar de geallieerden aan land zijn gegaan, geïsoleerd is door de Duitsche linies, welke van het Noorden naar het Zuiden, van Oslo naar Trond heim loopen en dat zij bedreigd wor den door een oprukken in Noordelijke richting langs de Westkust uit Bergen. Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet p. 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad ƒ4.zonder Modeblad 3.75. Buitenland ƒ9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 et, fr. p. post 10 ct. Bezetting door ski- patrouilles voor allen, die de berichten over den Noorschen veldtocht lezen en misschien voor hen, die tusschen de regels door lezen, duidelijk is, dat niet alles op dit gebied der operaties voor de geallieer den goed gaat. De „Daily Herald” wenscht meer officieele berichten en de „News Chronicle” acht een krachtige en vereenigde leiding voor de drie Brit sche oorlogsdiensten noodig. Röros weer in geallieerde handen Te Clacton on Sea is een Duitsche bommenwerper neergestort. Zeven per sonen werden gedood, vijf-en-negentig personen gewond. Eerste blad, pag. 1. Te Namsos werd een Britsche krui ser door Duitsche bommen tot zinken gebracht; een andere Britsche kruiser werd zwaar beschadigd. Eerste blad, pag. 2. Ter gelegenheid van het demonteeren van de vijfhonderdste mijn, heeft vice- admiraal J. T. Fürstner Koninklijke onderscheidingen uitgereikt. Zesde blad, pag. L Hitler richtte een dagorder tot de troepen in Noorwegen. Eerste blad, pag. 1» Van 3 tot en met 23 Mei geeft bon 19 recht op een kilo suiker. Vierde blad, pag. L De strjjd bü Narvik Iedere poging van de Engelschen zich in de omgeving van Narvik te nestelen, stuit op sterken Duitschen tegenstand, aldus meldt het Duitsche nieuwsbureau. Door het optreden van de luchtmacht werd een vijandelijke batterij bij Nar vik door een aantal bommen tot zwij gen gebracht. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35 -37 Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461. Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr„ There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 Talrijke huizen vernield De plaats, waar het Duitsche vlieg tuig is neergestort, bood vanochtend een troosteloos beeld. Het wrak van het vliegtuig is tot diep in den grond ge drongen. Van de huizen zijn nog eenige stukken muur overgebleven. Tot 500 m. in den omtrek zijn de ruiten vernield en de kozijnen verwrongen. Een vijftig tal personen onderzoekt met het perso neel der brandweer het puin. Het vijfde lijk is dat van een bejaar de vrouw. Volgens een ooggetuige moet zij te bed hebben gelegen in het huis, waarop het vliegtuig is neergekomen. Dit huis is geheel ingestort en het lijk van de vrouw werd onder het puin aangetroffen. De ramp deed zich voor in de nabij heid van een der drukste kruispunten. De schade wordt op 100.00 pond ster ling geraamd. Op 500 meter van de plaats van het ongeluk is een parachute gevonden. Ook werden vier revolvers gevonden. Tot ver in den omtrek liggen brokken steen. De brandweer is nog steeds met de nablussching bezig. Volgens een ooggetuige raakte de bommenwerper, welke op één motor vloog, zes of zeven huizen en vatte daarna vlam. Alle vijf inzittenden kwa men om het leven. De feestelijkheden te Bandoeng, bij gelegenheid van het 125-jarig bestaan van de Militaire Willemsorde, werden gisteren na de indrukwekkende wa penschouw voortgezet met een huldi- gingsmaaltijd en een receptie bij den Legercommandant in tegenwoordigheid van tal van hooge autoriteiten. Derde blad, pag. 2. Van 15 regels 150. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct, daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 ct, buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. De meeste Engelsche bladen schrijven in gelijken zin. De „Times” schrijft boven zijn hoofdartikel: „Tegenslag bij Trondheim” en betoogt, dat de hoop op een snel isoleeren en vernietigen der Duitsche troepen te Trondheim voor het oogenblik is vervlogen. Zuidelijk van die stad ziet de geallieerde strijd macht zich van twee zijden aangevallen en met afsnijding bedreigd. Het is thans noodig een linie te vestigen en te be houden, welke den vijand zal afhouden van de lange smalle strook land tus schen de Zweedsche grens en de Noord zee, opdat de geallieerden binnen af- zienbaren tijd in staat zullen zijn het offensief te hernemen en den Noorschen grond van de invallers te zuiveren.” De „Daily Telegraph” zegt, dat het De Engelsche schepen hebben order gekregen de Middellandsche Zee te mijden en om de Kaap de Goede Hoop te varen. Eerste blad, pag. 2. In welingelichte kringen te Londen had men gisteravond geen bevesti ging van de Duitsche berichten, volgens welke Dombaas en Storen zjjn gevallen. Vanmiddag is op de werf Wilton Fijenoord te Schiedam de onderzeeboot O 25 van stapel geloopen. Zesde blad, pag. 2. Onder zeer groote belangstelling is de ontslapen burgemeester van Leid- schendam, de heer Keyzer, op de R.K. begraafplaats te Voorburg ter aarde besteld. Noorsche gevangenen tc Narvik vrijgelaten Havas meldt uit Stockholm, dat dc Duitsche bevelhebber te Narvik een aantal Noren, die krijgsgevangen wa- Blijkens den weekstaat van de Ne- derlandsche Bank verminderde de goudvoorraad met ruim 10 millioen. Derde blad, pag. 2. Het opperbevel der Duitsche weer macht maakte heden bekend In Noorwegen gaat de Duitsche op marsch verder. Bij Trondheim werd gisteren nog gevochten. Gebleken is, dat Noorsche troepen ten Noordwesten van Lillehammer in grooter getale de wapens hebben neergelegd, dan giste ren werd gemeld. Het betreft de rest van de tweede Noorsche divisie, welke met 200 officieren en 3500 man van verschillende regimenten, zoomede 40 Britten, werd gevangen genomen. Aan buit zijn binnengebracht 7 kanonnen, 125 machinegeweren en 250 bruikbare auto’s. In het gebergte bij Lomen tusschen Fagernes en de Sogne fjord hebben zich nog 1200 man overgegeven. Het luchtwapen heeft met succes Britsche zeestrijdkrachten voor Nam sos aangevallen. Een voor de luchtaf weer ingerichte kruiser werd door twee rechtstreeksche treffers van midden- groot kaliber tot zinken gebracht, een zware kruiser door rechtstreeksche treffers van hetzelfde kaliber op het achterschip zwaar beschadigd. Voorts zijn na treffers gezonken een torpedojager en 5 Britsche transport schepen. Vijf andere schepen hebben zware of zeer zware beschadigingen op- geloopen. Bij een Britschen luchtaanval op Sta vanger werden 8 vijandelijke vliegtui gen door jagers en luchtdoelgeschut, bij een aanval op het vliegveld Fornebu bij Oslo in den nacht op 30 April, een Britsch vliegtuig door luchtdoelartille- rie omlaag geschoten. Bij een nieuwen aanval der Britten op dit vliegveld, in den nacht op 1 Mei, werd geringe materieele schade aan gericht. half uur boven de stad, naar het schijnt om een terrein te zoeken voor een landing. Den geheelen nacht hebben reddings ploegen bij het licht van fakkels met groote inspanning gewerkt om de slachtoffers te bevrijden uit het puin. Voor de troepeneenheden, die deel nemen aan de gevechten in Noorwegen heeft Hitler gisteren een dagorder uit gevaardigd, luidende: „Soldaten van het Noorsche oorlogstooneel. In onstuimig opdringen hebben Duitsche troepen heden de verbindingen over land tus schen Oslo en Trondheim tot stand ge bracht. Daarmede is het voornemen der Westelijke mogendheden om Duitsch- land toch nog door een bezetting ach teraf van Noorwegen op de knieën te krijgen, definitief mislukt. Eenheden van het leger, de marine en het luchtwapen hebben in voorbeel dige samenwerking een prestatie gele verd, die in haar koenheid de jonge Duitsche weermacht tot de hoogste eer strekt. Officieren, onderofficieren en manschappen, gij hebt op het Noorsche oorlogstooneel, ter zee, te land en in de lucht en tegen den weerstand van den vijand gestreden. Gij hebt de ontzag lijke taak, die ik, geloovende aan u en uw kracht, moest opdragen, vervuld. Ik ben trotsch op u. De natie spreekt u door mij haar dank uit. Als uiterlijk teeken van erkentelijkheid en van dezen dank verleen ik den opperbevel hebber in Noorwegen, generaal von Fal- kenhorst, het ridderkruis van het Ijze ren kruis. Ik zal op voorstel van uw opperbevelhebber ook de dappersten onder u onderscheiden. Het hoogste loon voor u allen mag echter reeds thans de overtuiging zijn, dat gij in den zwaarsten strijd van het lot van ons volk om zijn of niet zijn een be slissende bijdrage hebt geleverd. Ik weet, dat gij de u gestelde taak ook ver der zult vervullen. Leve ons Groot- Duitschland. Adolf Hitler.” Gisteravond te omstreeks half 12, is, nadat vijandelijke machines op vele plaatsen de Oostkust van Engeland waren genaderd, waarbij het luchtdoelgeschut in actie kwam, een Duitsch vliegtuig te Clacton on Sea aan de Z.O. kust van Engeland neergestort en in brand geraakt. Vijf personen zijn gedood en 95 ge wond, van wie 49 in een ziekenhuis moesten worden opgenomen. Ver schillende kinderen liepen snij won den op en zijn erg overstuur. Het is mogelijk, dat er nog meer lijken onder het puin liggen. Tot nu toe werden vijf lijken geborgen, waar onder vier van de bemanning van het vliegtuig. Een landhuis en twee huizen werden totaal vernield, vijf tig andere min of meer beschadigd. Nadere bijzonderheden. Nader blijkt, dat het verongelukte vliegtuig een Heinkelbommenwerper is. De eerste ontploffing werd door ver scheidene kleinere gevolgd. Juist voor dat het vliegtuig omlaag stortte had het zijn landingslicht ontstoken om een landingsterrein te zoeken. De lichame.i der bemanning waren, volgens de be richten van de plaats des onheils, tus schen de resten van het vliegtuig be kneld. De knallen der ontploffingen waren twintig mijlen in den omtrek te hooren. Waarschijnlijk had het vlieg tuig brandbommen aan boord, welke door de hitte explodeerden. Te midden van de brokstukken van het vliegtuig vond men het lichaam van een tweeden luitenant. Twee stra ten zijn ernstig beschadigd. In een groot blok nieuwe flatscomplex werden tal rijke personen gewond. Zij werden ijlings naar het ziekenhuis vervoerd. Men zoekt nog naar verscheidene kin deren, die vermist worden. Binnen enkele minuten na het onge val namen ongeveer honderd man van den luchtbeschermingsdienst ter plaatse het reddingswerk ter hand, met een ambulance-eskader, waaronder zieken dragers en beroeps- zoowel als vrijwil lige branweerlieden, wier arbeid waar schijnlijk een grooter verlies aan men- schenlevens heeft voorkomen. zamelen tusschen Tynset en Röros, maar van militair standpunt uit be schouwd moeten deze posities van weinig belang worden geacht, omdat de weg van Storen naar Röros te smal is voor zware vrachtauto’s, bovendien belemmeren de opgeblazen bruggen en tunnels en de slechte wegen het ver keer in hooge mate. Ook meent men, dat de geallieerden zoowel uit het Noorden als van het Zuiden uit Trond heim zullen aanvallen. De militaire Reuter schrijft: Een kritiek stadium is bereikt in de geallieerde worsteling in Noorwegen, indien de Duitsche bewering over in neming van Dombaas en het Zweedsche bericht, dat Storen is gevallen, waar zijn. Dit zou beteekenen, dat de Duit schers de eenige twee spoorlijnen, die uit Oslo naar het Noorden loopen, in handen hebben en dat zij de verbinding tot stand hebben gebracht met hun troepen in Trondheim, dat de geallieer den wilden isoleeren en innemen. Wat zelfs nog belangrijker is, het zou be- De Duitschers hebben gisteren Dom» baas en Opdal bezet. Eerste blad, pag. L De „Willie” Sch. 61, die uiterlijk hedenochtend aan de markt verwacht werd, was noch te Scheveningen, noch te IJmuiden binnengekomen. Als vast staand kan nu wel aangenomen worden, dat het schip op een mijn is geloopen en vergaan. Tien personen zijn hierbij omgekomen. Uit Fjaellnes meldt United Press, dat Noorsche soldaten en Zweedsche vrij willigers hedenochtend om vijf uur Röros weer hebben teruggenomen. Kleine Noorsche en Zweedsche patrouilles kropen gedurende den nacht voorzichtig de plaats binnen en namen rustig in de hoofd- en zijstraten posities in. Zij openden om vijf uur den aan val, waarbij de kleine Duitsche bezet ting volkomen verrast werd. Deze bood slechts geringen tegenstand en trok zich onmiddellijk naar het Zuiden terug langs den weg, welke naar Tynset leidt. De Noorsche en Zweedsche sol daten bezetten daarop de geheele stad en er zijn geen teekenen, welke erop Terwijl deze laatste Duitsche over- winningsberichten tot dusver nog niet bevestigd zijn door onafhankelijke Zweedsche telegrammen, is bekend, aldus meldt Reuter uit Stockholm, dat op verscheidene plaatsen langs de spoorlijn DombaasStoren de geal lieerde en de Duitsche strijdkrachten met elkaar in contact zijn. Te Stock holm ontvangen berichten melden, dat de geallieerden hun troepen krachtig versterkten, zoowel langs den spoor weg als ten Zuiden van Dombaas. Men gelooft, dat deze versterkingen aange voerd zijn van nieuwe landingspunten aan de kust tusschen Trondheim en Bergen. Onder meer zouden troepen aan land gezet zijn ten Noordoosten van Andalsnes, dat met een recht- streekschen weg verbonden is met Op dal aan den spoorweg DombaasSto ren, op ongeveer 65 k.m. ten Noorden van Dombaas. Een tweede troepenlan ding zou zijn geschied ten Zuidwesten van Andalsnes, vanwaar goede wegver bindingen met het district van Dom baas bestaan. Volgens de laatste Zweedsche tele grammen werd de strijd gistermorgen voortgezet bij Hjerkinn aan de spoor lijn, halverwege tusschen Dombaas en Opdal, waar ’n gemechaniseerd Duitsch detachement van de bergen af daalde, na doorgebroken te zijn over een moeilijken met sneeuw bedekten weg uit het Oesterdal. Een tweede Duitsch detachement, dat vertrokken was uit Tynset in het Oesterdal langs een bergweg naar Ulsberg, ten Noor den van Opdal, werd volgens de be richten tegengehouden door Noorsche troepen. De Britsche luchtmacht bombar deerde Duitsche luchtbases in Noor wegen en Denemarken. Zesde blad, pag. a. Toch geven Noorsche en Engelsche militaire kringen te Stockholm, aldus United Press, toe, dat het mogelijk is, dat de Duitsche overwinningsberichten juist zijn. Men legt er echter den na druk op, dat tot nu toe geen officieele berichten zijn ontvangen en de bezet ting alleen kan zijn geschied door kleine skipatrouilles, omdat de Noor sche en Engelsche krachten gistermid dag nog steeds den smallen bergweg te Nyplass in handen hadden. De geallieerden zouden nog steeds den spoorweg DombaasStoren in han den hebben en troepen zoomede artil lerie langs de geheele lijn verzamelen. Ook zouden de Franschen Hjerkinn hebben omsingeld. Men geeft toe, dat de Duitschers talrijke troepen ver- De aankondiging van Engelsche voor zorgsmaatregelen in de Middellandsche Zee wijst erop, dat men te Londen rekening gaat houden met gebeurlijk heden in het Zuiden van Europa. De dreigende toon van sommige Italiaan- sche bladen en woordvoerders heeft wantrouwen in de bedoelingen van Italië gewekt. De maatregel om de Britsche koopvaarders voortaan rond de Kaap de Goede Hoop te laten varen, in plaats van door het Suezkanaal, is een duidelijke waarschuwing aan het adres van Italië, dat Engeland ook in „de oude wereldzee” op zijn hoede is. Nog dezer dagen leek het erop, dat Londen en Rome op het punt stonden de handelsbesprekingen te hervatten. Lord Halifax had met den Italiaanschen ambassadeur te Londen daarover een onderhoud gehad en daarna werd ge meld, dat waarschijnlijk een Britsche handelsdelegatie spoedig naar Rome zou vertrekken, teneinde de moeilijk heden, welke de Britsche blokkade voor Italië veroorzaakte, te bespreken. De kwestie was of Italië vrijwillig zijn export naar Duitschland zou beperken of dat een scherpere contrabande-con- tröle door de geallieerden zou worden uitgeoefend. Het vooruitzicht, dat Enge land zijn vloot in de Middellandsche Zee gereed houdt, zal er vermoedelijk toe bijdragen, dat Italië zijn houding in het conflict zal verduidelijken. De vraag of Italië zich openlijk aan de zijde van Duitschland zal scharen, bijv, door een met de Duitschers gecombi neerde actie op den Balkan te begin nen, dringt zich thans op den voor grond. De ontwikkeling zal in den eerstkomenden tijd van de grootste be- teekenis zijn, maar voorloopig valt er nog weinig met zekerheid te zeggen wat er uit de nieuwe politieke hoogspan ning zal voortkomen. Vandaag zou de Italiaansche kabinetsraad onder leiding van Mussolini bijeenkomen. De verscherping van den toestand is allereerst het gevolg van de Britsche poging het Italiaansche „lek” ten aan zien van de voorziening van Duitsch land te stoppen. Er zijn nog meer „lek ken” in de blokkade dicht te maken, waarbij de geallieerden voortgaan pressie uit te oefenen op de neutralen. Over de blokkade heeft de Britsche mi nister van economische oorlogvoering, Cross, gisteren gesproken aan een noenmaal van de Amerikaansche kamer van koophandel te Londen. Hij zeide, dat het steeds de bedoeling is ge weest, de grootst mogelijke beperking van den vijandelijken handel te combi- neeren met de minst mogelijke schade of inmenging voor den neutralen han del. Door den economischen oorlog tot het uiterste te voeren, geloofde de Brit sche regeering den oorlog met vele maanden te kunnen verkorten. „Gedurende de lange maanden van schijnbare inactiviteit, waarmede deze oorlog begon, aldus verklaarde de mi nister, hebben velen eraan getwijfeld of wij met ons hart in dezen oorlog wa ren. De laatste paar weken moeten het ieder duidelijk gemaakt hebben, dat het ons doodelijke ernst is. Wij vechten voor ons leven.” Hij wees erop, dat er in de blokkade on tegenzeggelijk lekken waren. Een ongetwijfeld ernstig lek was de weg over Wladiwostok. Vele zendingen hebben langs zonderlinge en verdachte wegen Wladiwostok bereikt. De Vereenigde Staten zijn de bron van vele dezer oorlogsmaterialen geweest, aldus besloot Cross, en wij vragen ons soms af, in hoever men zich in het al gemeen in uw land ervan bewust is, dat belangrijke voorraden langs dezen weg Duitschland hebben bereikt Na deze duidelijke uitspraak van Cross komt uit Washington bericht vol- gens hetwelk Amerika bereid is aan de Engelsche bezwaren tegemoet te ko men. Volgens officieele kringen te Washington zijn, aldus een Reuter- bencht van hedenmorgen, de Ameri kaansche uitvoeren van tin en rubber naar Rusland stopgezet, terwijl de koperverschepingen aanzienlijk zijn verminderd. Het opperbevel van weermacht deelde gisteren mede Vanmiddag hebben de Duitsche troepen, welke den terugtrekkenden vijand krachtig achtervolgden, in het Gudbrandsdal het belangrijke knooppunt van spoor- en straat wegen Dombaas. bezet. Bij het oprukken langs de zijlijn TrondheimDombaas werd Opdal ingenomen, zoodat thans ook de spoorlijn OsloTrondheim in Duit sche handen is. wijzen, dat de Duitschers van plan zou den zijn, te pogen de stad onmiddellijk weer te bezetten. Aan het front van Steinkjer ten Noorden van Trondheim hebben de Duitsche troepen, zonder te wachten op versterkingen uit het Zuiden, hevige verrassende aanvallen gedaan, zoowel op de Fransche als op de Noorsche linies aan beide kanten van het Snaasa- meer, aldus meldt de correspondent van „Nya Dagligt Allehanda”. Deze aanval len, welke gesteund werden door zware artillerie en vliegtuigen, werden na fei len strijd af geslagen. De Duitschers leden zware verliezen. De reden voor de plotselinge aanvallen is, naar men gelooft, gelegen in de komst van war mer weer, waardoor spoedig de wegen zeer moeilijk zullen worden voor ge mechaniseerde troepen. Tot dusverre waren de wegen bedekt met samen gepakte sneeuw, maar deze sneeuw wordt slik, terwijl het losrakende ijs op de rivieren tot overstroomingen dreigt te leiden. V

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1