HAAGSCHE COURANT Kreymborg 1 IB Waarborg-Kleeding Inteekenbiljet Vrijdag 3 Mei 1940. Geïllustreerd Zondags blad VIJFDE BLAD. IV BINNENLAND Weer in het vaderland De O. 25 te water gelaten alléén bij Ziekte tijdens militair verlof De scheepvaart op de Westerschelde Neem Waarborg-Kleeding 4 door Een interview met ir. Mussert waardeeren Waarborg-kleeding. Zoowel om de voortreffelijke coupe en kwaliteit, als om de billijke prijzen adviseeren zij: i Het deel van de bemanning van de Sch 15 dat Woensdag ia IJmuiden door een Groningschen kustvaarder aan land werd gezet. Van links naar rechtsW. Visser (vert, van de reederij), schipper! N. Pronk, monteur A. Korving en de matrozen L. Spaans en Z. Spaans. Oponthoud van onze schepen de Engelsche controle Data van opkomst van buitengewoon dienstplichtigen lichting 1940 Op de werf van Wilton-Fyenoord te Schiedam werd Woensdag de onderzeeboot 25 te water gelaten. Het schip glijdt van de helling. j No. 17559 de van ver- HANDELSONDERNEMING „EMKA" APELDOORN Naam: mn n iT« ft Woonplaats Neder- ren. r De „Drechtdijk” na vijf weken vrijgegeven. Heden ts het nummer van 5 Mei Verzonden. De ondergeteekende verzoekt de administratie van de „Haagsche Cou rant” hem (haar) te noteer en voor een abonnement op het „Geïllustreerd Zondagsblad” tegen den prijs van 65 cent per kwartaal 0.90 en 1.30 per post). Vereeniging voor Christelijke gezond heids- en vacantiekoloniën in Nederland. Te Utrecht is de algemeene vergade ring gehouden van de Vereeniging voor Christelijke gezondheids- en vacantie koloniën in Nederland. De voorzitter, ds. Corn. J. van Pa as sen, wees op de bijzondere tijdsom standigheden, welke oorzaak waren, dat tengevolge der sluiting van de kolonie- huizen tegen- het einde van 1939, het aantal verpleegdagen 9000 minder heeft bedragen dan anders het geval zou zijn geweest. In totaal waren er in 1939 69.000 verpleegdagen tegen 62.000 in 1938. In de vacature mr. J. F. Franken, die wegens drukke werkzaamheden moest bedanken, koos de vergadering den heer G. Muys te Amsterdam. Naturalisaties Ingediend zijn eenige naturalisatie- ontwerpen. In het ontwerp tot natu ralisatie van Maria Josephina Berzen en 20 anderen, komen o.a. voor de aan vragen van G. Boddenberg, te Rijs wijk; E. Löwenberg, alhier; Rosa Srasser, alhier; H. A. M. Bögemann, te Rijswijk. Het ontwerp van Renke Wilhelm August Buhr en 22 anderen bevat de namen van o.a. O. Kirchhoff en K. J. Kramer, beiden alhier; het ontwerp van Peter Joseph Beduwé en 21 anderen die van o.a. F. L. Birren- bach, alhier, en H. J. Chr. Keymer, te Voorburg. Tenslotte is ingediend een wetsontwerp tot naturalisatie van Hartog Israël Bargeboer en 19 ande ren. Dr. W. G. N. van der Sleen naar West-Indië. allieerde consuls in Nederlandsche ste den certificaten van oorsprong uitge reikt zijn op grond van de verzekering, van neutrale handelsfirma’s welke, naar gebleken is, Duitsche exporten dekt. Zoo werd medegedeeld, dat een zeker met name genoemd Nederl. schip kort geleden op de reis naar Brazilië, een partij stalen platen aan boord had, die door de Britsche controle doorgelaten waren, omdat voor die lading een certi ficaat van oorsprong werd overgelegd. Inmiddels was echter uitgevonden, dat genoemde lading van Duitschen oor sprong was, waarop een Fransche oor logsbodem de boot, die reeds halverwege den Atlantischen Oceaan was, heeft aangehouden, en opdracht heeft gege ven, dat deze bepaalde lading in een ge allieerde haven moest worden gelost. Men wees er met nadruk op, dat er geen enkele reden bestond, te vermoe den, dat de reederij bekend was met den oorsprong van de bedoelde lading. Een verboden reportage. Het Tweede Kamerlid van der Zaal heeft aan den minister van B inner*- landsche Zaken schriftelijk gevraagd, of het hem bekend is, dat de Radio- omroep-controle-commissie bij tele gram van 24 April j.l. aan de N.C.R.V* de uitzending van een reportage over de fabricatie van glas in de fabrielf te Leerdam heeft verboden, hoewel uitdrukkelijk door de omroepleiding was toegezegd, dat daarin niet zou voorkomen, dat naar reclame voor dia fabriek zou zweemen? Vervolgens vraagt de heer v. d. Zaal of de minister kan mededeelen, of voormelde uitzending naar zijn mee ting in strijd zou geweest zijn met de openbare orde dan wel met de goede zeden en indien de minister zoodanigen strijd niet aanwezig acht, of hij dan wil mededeelen, op welken wette- lijken grondslag naar zijn meening het verbod van uitzending kan worden ge rechtvaardigd. De bekende publicist en cineast, dr. W. G. N. van der Sleen heeft het plan opgevat Nederlandsch-West-Indië in kleur vast te leggen. Het ligt in zijn voornemen Curacao, Aruba, Bonaire en Suriname te bezoeken. Dr. van der Sleen vertrekt reeds Woensdag a.s. 8 Mei naar Lissabon, waar hij aan boord zal gaan van de „Crijnssen” van de Kon. Ned. Stoom- bootmij. De kostwinnersvergoeding. Op vragen van heb lid der Tweede Kamer, den heer Posthuma, betreffen de kostwinnersvergoeding voor de mili tairen, die tijdens hun verlof ziek wor den, en deswege thuis of in een inrich ting moeten worden verpleegd, heeft de minister van Defensie geantwoord, dat over de dagen, waarop een dienstplich tige wegens ziekte van hem zelf van een hem verleend verlof achterblijft, de ver goeding wordt uitbetaald, nadat de daartoe bevoegde autoriteit de reden van achterblijven heeft geldig ver klaard. Ook voor den heer des huizes. ,ér zijn veel mannelijke werkjes, waarbij Glorine te pas komt. Het schoonhouden van duivenhok of honden- mand is zijn werk. Doe eer» scheut Glorine in het water, dan maakt U het hok niet alleen schoon, maar ontsmet het tegelijk en alle dieren- luchtjes verdwijnen»/ - De Regeeringspersdienst deelt hier onder mede de data van opkomst in werkelijken dienstv an gewoon dienst plichtigen van de lichting 1940, die verkeeren in de positie van buitenge woon dienstplichtige. Regimenten motorartillerie en korps rijdende artillerie 17 Juni a.s.; artille- riemeetafdeeling 17 Juni a.s.; regimen ten luchtdoelartillerie 17 Juni a.s; re gimenten infanterie (inbegrepen de regimenten grenadiers en jagers) 8 Juli a.s.; korps motordienst 8 Juli a.s.; eskadrons pantserwagens (le ploeg) Directeuren en commiezen bij den P.T.T. De broederschap van directeuren en commiezen bij den P.T.T.dienst heeft in haar gisteren gehouden vergadering be sloten de vereeniging mede open te stel len voor de adj unct-commiezen, die de volledige bevoegdheid bezitten voor be noeming tot commies. Zeer algemeen kwam tot uiting de onrust- die in het corps heerscht ten op zichte van de toepassing van het selec- tie-stelseL l echter, dat er nog geen teeke- zijn van eenige bespoediging van onderzoek en had men den indruk, dat er nog steeds getraineerd wordt. Belgische bezwaren tegen landsche maatregelen. De liberale afgevaardigde uit Ant werpen Joris, heeft zich tot den Bel gischen minister van buitenlandsche zaken gewend in verband met onge rustheid in Antwerpsche scheepvaart- kringen over het bericht van het Bel gische telegraaf-agentschap uit den Haag, inhoudende, dat de militaire autoriteiten in Zeeland verordend heb ben, dat de aanwezigheid van een loods vereischt zou kunnen worden aan boord van de schepen, welke de Wester schelde binnenkomen en uitvaren. Krachtens dit nieuwe Nederlandsche voorschrift, moeten de binnenkomende schepen zich begeven naar het con- trólevaartuig, dat ligplaats heeft ge nomen voor Vlissingen. De militaire autoriteiten zouden het recht hebben, tot nader order, de vaart door dien zee-arm te verbieden. Met andere woorden, de Nederland sche militaire autoriteiten zouden naar believen de Schelde kunnen sluiten. De heer Joris vraagt of er betreffen de dit nieuwe voorschrift onderhande- lingen zijn gevoerd tusschen de Re- geeringen van België en Nederland en of men tot overeenstemming is geko men en wat de draagwijdte is van die overeenstemming. In het geval, dat de Belgische regee- Ting niet op de hoogte gesteld zou zijn, en dat geen onderhandelingen zouden zijn gevoerd, acht de minister het dan niet dringend noodzakelijk, zoo vraagt de heer Joris, stappen te ondernemen om te vermijden, dat definitief de in voering in het Schelderecht erkend wordt van het begrip „oorlogsscheep- vaart” of „staat van oorlog”, waarmede de bepalingen van vroegere verdragen zouden worden afgeschaft en de slui ting van de Schelde inderdaad zou worden toegelaten? Vereeniging van oud-onderofficieren Kon. Ned. Indisch leger „Madjoe”. (UT De vereeniging van oud-onderofficie ren van het Kon. Ned. Indisch leger „Madjoe” heeft Woensdag en Donder dag te Breda haar 24e algemeene ver gadering gehouden. Besproken werd een te voeren actie voor verbetering van de pensioenen van de onder-offi- cieren, die van meening zijn sedert 1925 in een ongunstige uitzonderings positie te verkeeren. Bij de indertijd door de pensioencommissie getroffen regeling is uitgegaan van de stelling, dat de pensioenen van Indische ambte naren gelijk moeten zijn aan het tracte- ment, dat aan evenwaardige posities in het moederland verbonden is. Deze stelregel is voor alle groepen aanvaard, met uitzondering van de onderofficie- Terwijl de officieren van het K.N.I.L. hoogere pensioenen genieten dan hun collega’s in het moederland, zijn de onderofficieren na hun Indi- schen diensttijd in een ongunstiger po sitie geplaatst. De vergadering bleek van oordeel, dat te begrijpen is, dat de Regeering op het oogenblik, gezien de tijdsom standigheden, zich niet met deze aan gelegenheid kan bezig houden, niette min wenschte men de actie voor een betere pensioenregeling, vooral voor de laagste pensioenen, niet te lateï verslappen. Daarbij is de gedachte aan een toeslag of een kindertoelage naar voren gebracht. Voorts werden besprekingen gevoerd om te komen tot reglementeering voor het vormen van een centraal hulpveiv leeningsfonds voor niet pensioenge rechtigde weduwen en weezen en nood» lijdende leden der vereeniging. 6 Aug. a.s; regimenten huzaren-motor- rijder (le ploeg) 6 Aug. a.s.; bataljon geneeskundige troepen 2 Sept, a.s.; luchtvaartregimenten (le ploeg) 1 Oct. a.s; compagnie intendancetroepen 1 Oct. a.s.; 2e regiment genietroepen 1 Oct. a.s.; korps, pont, en torp.: ponton niers (le ploeg) 1 Oct. a.s.; torpedisten 1 Oct. a.s.; 3e regiment genietroepen 4 Nov. a.s.; eskadrons pantserwagens (2e ploeg) 4 Nov. a.s.; regimenten huzaren-motorrijder (2e ploeg) 4 Nov. a.s.; regiment kustartillerie le ploeg) 16 Dec. a.s.; luchtvaartregimenten (2e ploeg) 3 Febr. 1941; le regiment genie troepen 3 Febr. 1941; regiment huza ren (hieronder begrepen de paarden- verzorgers (niet die van het remonte- depót) en de paardenoppassers 3 Febr. 1941; remontedepót 3 Febr. 1941; korps pont, en torp. pontonniers (2e ploeg) 3 Maart 1941; regimenten wielrijders 17 Maart 1941; luchtvaartregimenten (3e ploeg) 3 Juni 1941; regimenten veldartillerie, beredenen en onberede- nen 16 Juni 1941; regiment kustartil lerie (2e ploeg) 16 Juni 1941. premle-uitgave van de „Haagsche Courant” 16 pagina’s omvang, schijnt iedere week. Afgehaald aan onze bureaux Wagenstraat 37, 5 cent per nummer. Abonnementsprijs uitsluitend voor Onze abonné’s 65 cents per drie maanden. Postabonnementen voor binnenland 0.90, buitenland 1.30 per 3 mnd bij vooruitbetaling. Men kan zich ook bij den couranten bezorger abonneeren. Bondsvergadering van „Mercurius” Woensdagavond is in de zaal „Tivoli” te Rotterdam de bondsvergadering aan gevangen van den Nationalen Bond van handels- en kantoorbedienden „Mercu- rius”. De vice-voorzitter, de heer J. E. Har tog, heeft bij ontstentenis wegens ziek te van den heer W. Ch. van Daalen, de bijeenkomst geopend. Sedert 1 Januari 1938 steeg het ledental met 823 personen en bedraagt thans rond 9500. De financieele toe stand houdt gelijken tred met deze ledenstijging. Het kapitaal bedraagt thans ongeveer 580.000, dat der werk- loozenkas ruim 554.000 en dat der weerstandskas ongeveer ƒ115.000, het kapitaal van het ondersteuningsfonds bedraagt thans 19.000, de toestand van de bondskas is gunstig, terwijl het deficit, dat op 1 Januari 1938 nog 3.178.91 bedroeg, aan het einde van 1940 een surplus werd van 8.091.37. In antwoord op de gestelde vragen, deelde de voorzitter mede, dat de mi nister van Sociale Zaken garanties heeft gegeven, dat bij eventueele tewerkstelling aan kantoorbedienden geen ruw grondwerk zal worden opge dragen. Het voorstel van het bondsbestuur betreffende het orgaan van den bond, n.l. dat het bondsbestuur de verant woordelijkheid voor den inhoud van het orgaan zal dragen, werd met 6683 tegen 2199 stemmen aangenomen. Het voorstel van Amsterdam, kader cursussen in te stellen en het week einde dienstbaar te maken aan de or ganisatorische vorming van bestuurs leden, werd aangenomen. De heer Joh. M. de Leeuw werd als bondssecretaris herkozen. Herkozen zijn ook de twee leden van het bonds bestuur J. E. Hartog (met algemeene stemmen) en P. van Herwijnen. Voorts zijn herbenoemd in de commissie van geschillen, de drie leden H. C. H. Roe ver, A. J. L. Rutten en R. Winkel. Als lid van het bondsbestuur werd in de vacature-L. H. Krommenhoek ge kozen de heer W. J. Heykens. Op den Oceaan aangehouden. De Britsche autoriteiten blijven een zeer nauwgezette controle uitoefenen op den export van Duitsche goederen, over zee en komen daarbij, naar te Londen wordt medegedeeld, telkens nieuwe po gingen tegen om goederen van Duit schen oorsprong als neutrale goederen verscheept te krijgen. Verscheidene ma len is het voorgekomen, dat door de ge- Kamerlid stelt vragen aan den ministerpresident. - - T Het lid der Tweede Kamer de heer van der Goes van Naters heeft aan den voorzitter van den Raad van Ministers schriftelijk gevraagd of het aan de Regeering bekend is, dat een Amerikaansche correspondente via het Columbia Broadcasting System een vraaggesprek met ir. A. Mussert, ver antwoordelijk leider van de Nationaal Socialistische Beweging, blijkbaar met diens toestemming, heeft wereld kundig gemaakt en dat in dat gesprek ir. Mussert op de vraag, of de Nederlandsche nationaal-socialisten ingeval van een buitenlandschen inval al of niet voor hun Koningin zouden vechten, heeft doen weten, dat zij in dat geval absoluut niets zouden doen, al leen de armen over de borst kruisen. Heeft overweging van een en ander de Regeering tot de conclusie geleid, zoo vraagt de heer van der Goes verder, dat door dit antwoord, waarbij de in militairen dienst zijnde leden van de nationaal socialistische beweging niet werden uitgesloten, en waarvan de ge ïnterviewde wist, dat het in het bui tenland zou worden verspreid, de neu traliteit van den Staat in gevaar wordt gebracht, en dat voorts gezien het in deze beweging gehuldigde leiders beginsel hierin móet worden gezien een opruiing tot dienstweigering en desertie? Tenslotte wordt gevraagd welke maatregelen de Regeering bij ge heel of ten deele bevestigende be antwoording van de vorige vraag heeft genomen of beraamd? Het vlot nog steeds niet met de Brit sche contrabande-contróle, welke, sinds de Duitsche invasie in Scandinavië zeer belangrijke vertragingen veroorzaakt heeft voor de Nederlandsche scheep vaart, welke de Britsche contrabande- contröle-bases moet aandoen. Een aan tal Nederlandsche booten ligt daar nu reeds enkele weken. De „Drechtdijk”van de HollandAmerika-lijn, welke 1 Mei door de autoriteiten is vrijgegeven, werd niet minder dan vijf weken vastgehou den, zoo meldt de „Msb”. De „Veen- dam” van dezelfde, maatschappij ligt hier nu ook al eenige weken. Bij informatie verklaarde men, dat de „Drechtdijk” ’n aantal posten aan boord had, die, hoewel zij aan de „ANIC” ge consigneerd waren, toch reden gaven voor het Engelsche ministerie van eco nomische oorlogsvoering, nadere inlich tingen omtrent de uiteindelijke bestem ming van deze goederen in te winnen. De hoeveelheden van bepaalde goede ren werden hier n.l. aanmerkelijk groo- ter geacht, dan Nederland normaal ter dekking van de eigen behoeften invoert. Het resultaat van het inwinnen van nadere inlichtingen is geweest, dat een partij goederen in beslag genomen is en gelost is geweest. Dit heeft extra opont houd veroorzaakt, terwijl het schip bo vendien werd opgehouden door de lang zamer werking van de controle sinds den Scandinavischen oorlog. Deze laatste factor blijkt voor een groot aantal Nederlandsche schepen, die enkele weken terug niet meer dan één a drie dagen oponthoud te verwachten hadden, oorzaak van een vertraging van weken. Van de vele Nederlandsche booten, die over de week van 27 April vrijgegeven werden, waren er zestien met een op onthoud van tien dagen of minder. Dit waren de „Trito” 9 dagen, „Zaanstroom” 2 dagen, „Alpherat” 9 dagen, „Prins Willem III, 4 dagen, „Stella” 7 dagen. „Omala” 9 dagen, „Perna” 6 dagen, „Westplein” 10 dagen, „Delftdijk” 9 da gen, „Prins Willem van Oranje” 10 da gen, „Phrontis” 10 dagen, „Hercules” 10 dagen, „Dinteldijk” 10 dagen, „Ores tes” 2 dagen, „Bodegraven” 10 dagen en „Simaloer” 9 dagen. Per 30 April lagen nog 19 Nederland sche booten in de controle-bases voor c ontrab and e-onderzoek. Men verzekerde van officieele Brit sche zijde dat deze extra-vertragingen, die thans bij het contrabande-onderzoek ontstaan, van tijdelijken aard zullen zijn. Van Nederlandsche zijde verklaar de men echter, dat er nog geen teeke- nen het De zeevisscherij Woensdag zijn er van IJmuiden weer een aantal schepen ter visscherij uitgevaren en wel 7 stoomtrawlers én 9 motorloggers. Er was Woensdag weer een groote aanvoer van visch te IJmuiden. Er waren 7 stoomtrawlers, 3 loggers en 9 kotters, benevens een aantal kust- visschers aan den afslag. Daarbij wa ren stoomtrawlers met zeer groote vangsten, n.l. de „Vikingsbank” met 1960 manden en de „Berger” met 1650 manden visch. Vanwege den grooten aanvoer waren de prijzen laag en de besommingen der schepen slecht. De „Vikingbank” maakte nog de beste besomming, n.l. 4250, de „Berger” maakte maar 2980. Er waren ook 3 Deensche kotters met hun vangst aan den afslag en ook deze scheepjes maakten niet zulke mooie besommingen als anders. Het schijnt, dat deze scheepjes in onze om geving de visscherij nog kunnen uit oefenen. W- - y i- W

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 17