rond de De zijn in Ëngeland wijzigde plannen Noorwegen spanning Middellandsche Zee dat de verklaarde Chamberlain en aanval op Trondheim is opgegeven dat Andalsnes is ontruimd bij TENTOONSTELLING HAAGSCHE COURANT VAN VRIJDAG 3 MEI 1940. EERSTE BLAD, PAGINA 2. HOEK Jïohïh Diplomatieke besprekingen te Rome Middellandsche zeevloot versterkt Italië voorloopig nog buiten den oorlog? Reynaud richt zich tot de arbeiders 'S PASSER!) HORLOGE BSI ELKE KLEEOISG Duitsch legerbericht Strijd in Noorwegen wordt voortgezet” Fransch legerbericht Ook Washington er betrokken Springveermatrassen vanaf f 35.— De wederzijdsche verliezen ’n TIP VAN BOOTZ Lagerhuis in afwachting van groote besluiten Amerikaansche ambassadeur bij Mussolini passage SPUISTR. TOEGANG VRIJ. GEEN VERKOOP. Zie verder Ie blad, pag. 3 ruil uw Vj T ho°rU|doege,^ eens in.' Egypte neemt voorzorgsmaatregelen Italiaansche vloot „op volle kracht” Het gezondste slaapmiddel „De strijd om de vrijheid zal hard zijn” RECLAMES. RECLAMES. 99 Si ver- bij te het dat Landing in Engeland van in der t 4 4 4 4. door hun prestige een ernstigen klap heeft gekregen. 4 4 4 4 4 4 4 4 4 De Duce heeft Woensdag den Ameri- kaanschen ambassadeur William Phil lips ontvangen, die zich op de hoogte kwam stellen van de plannen van Italië in verband met de jongste ontwikkeling van den internationalen toestand in het algemeen en van den toestand in de Mid dellandsche Zee in het bijzonder. In Amerikaansche kringen te Rome verklaart men, dat Mussolini den am bassadeur Phillips de verzekering heeft gegeven, dat Italië niet binnenkort zijn houding van non-belligerentie zal opge ven. Naar United Press uit Rome meldt, zou Ciano eenzelfde verzekering hebben gegeven aan den Britschen zaakgelas tigde. Phillips werd gisterochtend in het chi- gi-paleis ontvangen door minister Ciano. officieuse departement en door het treffen met name een toezicht op het havenverkeer van Alexandrië en Port Said. het vertrek in verband met de situatie in Noorwegen. In onpartijdige, goed- ingelichte kringen ziet men in het ver trek van het Italiaansche schip een be wijs, dat Italië de situatie in Noorwe gen nog niet als beslist beschouwt. Verhoogde verzekerings premies. De premie voor oorlogsverzekering, wat betreft de scheepvaart in de Mid dellandsche Zee en de Zwarte Zee, is ongeveer verviervoudigd door de assu radeurs te Londen. Inz. de Heer D.V. te Doetinchem, ontving een flesch TIP. 1492 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 dat on- Hij wellicht richten zij zich tegen hun onschuldige buren in Zuidoost- Europa. Hij zou ook meer dan een van die dingen kunnen doen, ter voorbereiding van een poging voor een grootscheepschen aanval in het Westen of zelfs voor een bliksem- aanval op Engeland. Engelsche ministers over Noorwegen. De lordzegelbewaarder sir Kingsley Wood, heeft gisteren te Londen ineen rede o.a. verklaard: „Ik geloof dat ons land het herstel van de vrijheid van het Noorsche volk een eerste vereischte voor den wereldvrede acht en dat wij niet zullen rusten, voordat dit bereikt is”. Minister Eden heeft Woensdag in een rede te Londen o.a. ge?egd: „Er kan voor niemand van ons vrede zijn, voor dat het geheele Noorsche volk weer van zijn vrijheid geniet, onder zijn eigen ko- ning en in eigen land.” Reuter’s parlementaire correspon dent schrijft o.a. dat na de verklaring van Chamberlain het Lagerhuis ver wacht, dat a.s. Dinsdag door Cham berlain en Churchill groote besluiten in het parlement zullen worden aan- gekondigd. Het Lagerhuis is gistermiddag in rustige stemming bijeengekomen om naar een verklaring van Chamberlain te luisteren over den oorlogstoestand. Toen de vergadering begon, was de be langstelling slechts matig, doch vele leden kwamen binnen tijdens het vra genuur. In de diplomatenbanken zaten de ambassadeurs van België, Argen tinië, Brazilië, Egypte en China cn de gezanten van Noorwegen, Roemenië, Letland, Zuid-Slavië, Finland, Boel- garije en Nederland. De minister-president verzocht den leden van het huis nog eenig geduld te willen oefenen, daar het nog niet mog niet mogelijk was een volledige verklaring af te leggen. „Het is onmogelijk”, aldus Chamber- lain, „thans reeds de plannen en be wegingen, welke nog niet voltooid zijn, bekend te maken. Ik kan vandaag slechts een interimverklaring afleggen, maar ik hoop, dat Churchill en ik in staat zullen zijn in het begin van de volgende week, wanneer het Huis on getwijfeld het geheele onderwerp zal willen behandelen, in het licht van dc dan beschikbare inlichtingen, heel wat meer te kunnen zeggen. Heb je Spaansche griep, [dan ril je; En bij de tandarts gil je! Maar bij een TIP Roep j’in een wip: „Zeg, ober, nog één, [wil je?” De nieuwe SUPINATOR SCHOENEN zijn elegante schoenen, die niet alleen de voet steunen, maar ook knokken, opgetrokken teenen en dergelijke onzichtbaar maken. Ned. Octrooi 34501. Ook speciale modellen voor smalle hielen en lange, slanke voeten Een collectie SUPINATOR SCHOENEN wordt tentoongesteld bij: 1530 Supinator Instituut v. Voetverzorging Laan v. N. 0. Indië 44. - Telef. 773253 Geopend 912 en 25 uur. Sinds vele maanden wisten wij, dat de Duitschers troepen en voorraden in de Oostzeehavens concentreerden. Het was duidelijk, dat eenige aanvalsdaad overwogen werd. Deze strijdkrachten waren evenzeer beschikbaar voor een aanval op Finland, Zweden, Noorwe gen, Nederland ais tegen Engeland, en men kon onmogelijk vooruit zeggen, waar de slag zou vallen. Indien wij ge weten hadden, dat Denemarken en Noorwegen het slachtoffer moesten worden, hadden wij, hetgeen gebeurd is, niet kunnen verhinderen zonder de medewerking van die landen. Maar in het geloof, dat hun neutraliteit hen zou redden, namens zij geen voorzorgs maatregelen en gaven zij ons geen waarschuwing voor een aanval, welken zij inderdaad nooit vermoed hebben. De campagne in Noorwegen begon op 7 April, toen wij bericht kregen, dat de groote Duitsche vlootmacht zich naar en langs de Westkust van Noor wegen bewoog, dien avond voer de groote slagvloot en ’t tweede kruiser- skader” uit Scapa en Rosyth, in de hoop den vijand te ontmoeten. Op 8 April voer het eerste kruiser-eskader uit om aan de operaties deel te nemen. Italiaansche ambassadeur heeft onderhoud met Roosevelt. Prins Colonna, de Italiaansche am bassadeur, heeft gistermiddag een kwar tier met Sumner Welles gesproken. Daarna had hij een ontmoeting met pre sident Roosevelt, dat een half uur duur de en waarbij ook Sumner Welles aan wezig was. Deze besprekingen, die een dag komen na het onderhoud tusschen Mussolini en den Amerikaanschen am bassadeur te Rome, hebben te Washing ton sterk de aandacht getrokken. Sumner Welles heeft medegedeeld, dat het departement van buitenlandsche Zaken van den ambassadeur te Rome een volledig verslag over zijn onder houd met Mussolini heeft ontvangen. De bespreking met den Duce was van alge- meenen aard en bestond uit een ge dachtenwisseling over den internatio nalen toestand. Na de bespreking van Colonne met Roosevelt liet men op het departement van buitenlandsche zaken te Washing ton doorschemeren, dat de regeering van meening is. dat Italië niet op het punt staat aan den oorlog deel te ne men. Sumner Welles weigerde commen- Na drie weken oorlog is Noorwegen niet veroverd. In die periode heeft de Duitsche vloot een ernstig verlies leden, waaronder 2 slagschepen schadigd, 3, wellicht 4 kruisers zinken gebracht, 11 torpedojagers zonken en 5 Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelde gisteren en van daag mede: aan het Westelijk front geen bijzondere gebeurtenissen. de luchtmacht, waarin de geallieer den tot dusver in gebreke zijn gebleven. De overheersching in de lucht kon niet worden verkregen, omdat de gealli eerden niet snel genoeg landingster reinen konden krijgen en omdat noch de Britsche, noch de Fransche vlieg tuigen tegen een sterken weerstand van zoo grooten afstand overdag kon den opereer en. Het eenige hoopvolle aspect is tot dusver, de geweldige trefkracht van de Britsche bofhmen- werpers des nachts. De militaire correspondent van de „Daily Telegraph” schrijft: de regee ring moet worden geluk ge wenscht met haar snelle besluit het avontuur te beëindigen. Zij is er niet voor terug geschrokken haar plannen te wijzigen toen zij zag, dat er geen kans be stond op succes. De Newyorksche bladen zjjn vrij wel unaniem van meening, dat de Franschen en Engelschen in Noorwe gen een echec hebben geleden, waar- ïndrukken uit Washington. In militaire en politieke kringen te Washington acht men de waarde van de Duitsche overwinningen in Noor wegen betrekkelijk gering behalve dan dat zij het prestige van Duitsch- land tegenover de neutralen zullen verhoogen. Men is van meening, dat Engeland Narvik zal weten te behou den en daarmee Duitschland zal be- rooven van belangrijke ertsaanvoeren. De bedreiging van Engeland uit de lucht van af de Noorsche luchtbases wordt niet groot geacht. De geheele strijd in Noorwegen is, aldus meent men, nog niet in een beslissend stadi- im getreden, men verwacht dit eerst nadat de Engelschen hun troepen en materiaal hebben versterkt. De landing van de geallieerden. Ondanks het gevaarlijk karakter van deze operatie besloten wij een poging te wagen. Te Namsos, in het Noorden, landden marinetroepen op 14 April, gevolgd door Britsche troepen op 16 en 18 April. Eenige dagen later landden er Fransche Alpenjagers. Een deel van deze macht trok snel op naar de buurt van Steinkjer om de Noren te helpen, die de plaats in hun bezit hadden. Ten Zuiden van Trondheim landden marine troepen te Andalsnes op 17 April. Ik kan u thans geen bijzonderheden geven over de gevechten, welke zich sinds de landingen aan beide fronten hebben afgespeeld. De geallieerde troepen kwamen in die gebieden voor ernstige moeilijkheden te staan, waar van de voornaamste wel deze was, dat de beschikbare vliegvelden reeds in handen van den vijand waren. met elke gelegenheid te grijpen om den vijand in Noorwegen schade te berokkenen, maar wij mogen niet de strategie op langen termijn vergeten, welke den oorlog zal winnen.” Zijn betoog eindigend, zeide Cham berlain „Er zijn bepaalde krijgsver richtingen aan den gang en wij moeten niets doen, dat het leven van hen, die daaraan deelnemen, in gevaar zou brengen. Daarom verzoek ik het Huis af te zien van commentaren en de batten tot de volgende week, waarbij ik verwacht, dat die speciale moeilijk heid zich niet zal voordoen.” Chamberlain sprak 23 minuten zijn betoog werd herhaaldelijk applaus onderbroken. Toen hij spreekgestoelte verliet, verklaarden de beide oppositieleiders Attlee en Sin clair, dat zij afzagen van het stellen van vragen. Imperial Airways maken geen tusschenlandingen in Italië. De toestellen der Imperial Airways, die naar het midden en het nabije Oos ten vliegen, en die gewoonlijk bij Rome een tusschenlanding maakten, zullen tot nader order in Italië niet landen, doch of wel te Athene of te Marseille. De watervliegtuigen van deze maat schappij, welke meestal een nacht over bleven op het Bracciano-meer, veertig mijl buiten Rome, tijdens hun vlucht van Alexandrië naar Londen vice-versa hebben bevel gekregen voorloopig nwt langer dan een uur daar te verte*»-, voor het tanken. Op 9 April vielen de Duitsche troe pen Denemarken binnen en geholpen door lang te voren beraamd binnen- landsch verraad, brachten de marine- strijdkr achten troepen aan land te Oslo, Stavanger, Bergen en Trond heim. De zeer succesvolle marine-aan- val van 13 April vernietigde volkomen de vijandelijke marine-strijdkrachten te Narvik en maakte onnoodig om voor de bezetting van Narvik alle strijd krachten te gebruiken welke oorspron kelijk voor die operatie waren gere serveerd. Duitsche overheersching in de lucht. In die omstandigheden bleek het eenige dagen geleden, dat het wegens de Duitsche overheersching in de lucht, onmogelijk zou zijn artillerie en tanks aan land te brengen om onze troepen in staat te stellen den vijandelijken op- marsch uit het Zuiden te weerstaan. Steeds was het den Duitschers moge lijk versterkingen naar Noorwegen te zenden en in veel sneller tempo dan voor ons mogelijk was. De vorige week besloten wij het denkbeeld te laten varen Trondheim van het Zuiden uit in te nemen, zoodat wij onze troepen uit dit gebied terugtrokken en naar elders overbrachten. niet groot zijn* Hoewel het niet mogelijk geweest is de stad te ne men, ben ik tevreden, dat de balans van het voordeel thans aan den kant is van de geallieerden. Ik twijfel niet, of de Duitschers dach ten door Noorwegen te wandelen, zooals zij door Denemarken gedaan hadden. Die verwachting is ver ijdeld door den moed van het Noorsche volk en door de inspan ning van de geallieerden. 4 4 PIET HEIN- Unri/ ZQUTHANSTK. nULh Onze doeleinden bij verdere actie warenden Duitschen opmarsch uit het Zuiden tegen te houden of te vertragende redding en be scherming van den koning en de regeering van Noorwegen te ver gemakkelijken. Deze doeleinden konden het vlugst worden bereikt door de inneming van Trondheim. De „Rex” vertrokken. Het vertrek van de Italiaansche mail boot „Rex” uit Napels naar New York, heeft in Amerika grooten indruk ge maakt, daar dit een bewijs zou zijn, dat het niet waarschijnlijk is, dat Ita lië onmiddellijk den oorlog in zal gaan, daar men veronderstelt, dat Italië het verlies van de „Rex” niet wil riskee- ren. Men hecht bijzonder belang aan Het Fransche legerbericht Woensdagavond luidde: Over het geheel een kalme dag. Het legerbericht van gisteren ver meldde Bedrijvigheid van de afdeelingen, die met den vijand in contact zijn. Een treffen tusschen patrouilles de Vogezen liep in ons voordeel af. Hedenmorgen wordt officieel ge meld: Eenig vuren van de artillerie in het eerste deel van den nacht. ge- be- tot ge- duikbooten gezonken. Dertig transport- en voorraadschepen zijn gezonken met een verlies van ver scheidene duizenden manschappen. Verder zijn 10 transport- of voorraad schepen getroffen door onze torpedo’s en waarschijnlijk gezonken. De verliezen van de Britsche marine in dat tijdvak bedragen 4 torpedo jagers, 3 duikbooten, een sloep en 5 trawlers gezonken. Vijf andere oorlogs schepen zijn beschadigd door aanvallen uit de lucht. Een voorraadschip is bovendien door een torpedo van een duikboot tot zinken gebracht. Wij zien uit deze cijfers, zoo volgde Chamberlain, dat de kracht en doeltreffendheid van de koninklijke marine slechts weinig geschonden zijn, terwijl daarentegen de schade voor de Duitsche vloot zoo hevig geweest is, dat de balans van de vlootsterkte vol komen gewijzigd is en het mogelijk geworden is, de vloot der geallieerden op belangrijke wijze nieuwe bestem mingen te geven. Met het oog op de onzekerheid in den toestand van de Middellandsche zee zijn Woensdag zekere defensie- voorzorgsmaatregelen in geheel Egypte genomen. Het heeft te Cairo voldoening ge wekt, dat een geallieerde vloot naar Alexandrië op weg is, aldus meldt Reuter. De minister-president, Ali Maher, zeide gisteren: „De toestand is ernstig en verrassingen zijn moge lijk, doch er is geen onmiddellijk ge vaar”. De Britsche ambassadeur, de eer ste minister en de Britsche en Egypti sche bevelhebbers hebben gisteren vergaderd en geconstateerd, dat alle vereischte defensievoorzorgen reeds genomen zijn en Egypte op elke ge beurlijkheid voorbereid is. De senaat behandelde een nieuw wetsontwerp, dat de doodstraf be dreigt tegen sabotage en spionnage. Het ministerie van landsverdedi ging verklaarde gisteren, dat de door Egypte genomen voorzorgsmaatrege len van zuiver defensieven aard zijn. Zij worden ingegeven door den tegen- woordigen toestand en beveiligen het Te vroeg om de balans op te maken. Terugkeerende op de gebeurtenissen in Noorwegen, zeide de premier, dat de Duitschers vele duizenden manschap pen moeten hebben verloren. „Tot hen, die haastige conclusies zouden willen trekken uit het feit, dat wij er niet in geslaagd zijn Trondheim in te nemen, zou ik willen zeggen Het is nog veel te vroeg om de balans over Noorwegen op te maken. Slechts een fase van de campagne is afgesloten, waarvan men kan zeggen, dat indien wij ons doel niet bereikt hebben, de Duitschers hun doel evenmin bereikt hebben, terwijl hun verliezen veel grooter zijn dan de onze. BritschFransche vloot in de Middellandsche Zee. In dit verband wil ik vermelden, dat het mogelijk geacht is tot een nor maler verdeeling van schepen over te gaan in de Middellandsche Zee, welke eenigen tijd onder invloed heeft ge staan van onze behoeften in de Noord zee. Reeds bevinden zich een Britsch en Fransch slagschip met kruisers en marinevaartuigen in het Oostelijke bekken van de Middellandsche Zee, op weg naar Alexandrië. Chamberlain’s verklaring, dat Enge land zijn Middellandsche Zee-vloot heeft versterkt, welke volgde op het besluit, dat de Engelsche koopvaardij schepen rond de Kaap zullen gaan va ren, is in politieke kringen te Rome met ernstig ongenoegen ontvangen, meldt United Press. Men meent, dat het direct tegen Italië is gericht, even als eenzelfde actie door Engeland in het begin van de Italiaansch-Abessy- nische campagne ondernomen. In be voegde Italiaansche kringen verwacht men, dat Italië zijn- vloo<tpoditiek zal verscherpen en er wordt op gewezen, dat de Italiaansche vloot, welke ma noeuvres heeft gehouden in de Middel- De actie in de vorige maand. Ongeveer een maand geleden werd besloten, dat eenige kleine eenheden gereed gehouden zouden worden, om de Westelijke havens van Noorwegen op korten termijn te bezetten, in geval van een daad van agressie door Duitschland tegen Zuidelijk Noorwe gen. Elke actie van ons moest volgen op een voorafgaande schending van Noorsche neutraliteit door Duitsch land. Men heeft gevraagd hoe kwam, dat Duitschland in staat was ons vóór te zijn. Dat kwam door het lang van tevoren beraamde en nauw keurig uitgewerkte verraad tegen een niets vermoedend en bijna ontwapend volk. Zuidslavische gezant Sumner Welles. De gezant van Zuid-Slavië Washington, Fotitsj, heeft een onder houd gehad met Sumner Welles. Na afloop verklaarde de gezant, dat het onderhoud zich beperkt had tot een gedachtenwisseling over de besprekin gen, welke de Amerikaansche ambas sadeur te Rome, Phillips, gevoerd heeft met Mussolini. Evenwel wordt uit officieuse bron vernomen, dat het departement van buitenlandsche zaken aan Fotitsj zou hebben laten weten, verzekeringen ont vangen te hebben betreffende de on middellijke voornemens van Italië, vol gens welke er voor het oogenblik geen wijziging zou komen in den status quo van de Middellandsche Zee. Te Rome en Washington hebben Woensdag en gisteren belangrijke diplomatieke besprekingen plaats gehad. Na een langdurig onderhoud tusschen minister Ciano en den Britschen zaakgelastigde, sir Noel Charles ontving Mussolini den Ame rikaanschen ambassadeur William Phillips. Gisteren volgden belang rijke besprekingen te Washington tusschen president Roosevelt en den Italiaanschen ambassadeur prins Colonna, die daarop ook een onder houd had met Sumner Welles. Onze vijand houdt de centrale po sities bezet. Zij hebben altijd ge weldige strijdkrachten voor den aanval gereed. Met bliksemsnelheid kan een aanval losbreken op een van de vele terreinen. Zij zijn ge reed en zouden er niet voor terug schrikken om Nederland of België, of beide landen, aan te vallen, of Het zou dwaas zijn om aan den vijand onze opvatting van strategie te onthullen, welke op de beste wijze be rekend is om zijn nederlaag te ver zekeren. Maar wij mogen onze krach ten niet verspreiden of zoodanig vast leggen, dat onze vrijheid van handelen in een vitaal geval van nood, dat elk oogenblik kan aanbreken, zou ver zwakt worden. Wij zullen voortgaan taar op de houding van Italië jegens de oorlogvoerenden te geven, doch hij deel de den journalisten mede, dat het depar tement niet denkt over een aanmaning tot vertrek aan de Amerikanen in Ita lië. Dit wordt beschouwd als een indi recte bevestiging van de berichten uit Rome, volgens welke Mussolini den Amerikaanschen ambassadeur heeft medegedeeld, dat Italië op het oogen blik geen deelneming aan den oorlog overweegt. Volgens Reuter worden de bezoeken van den Amerikaanschen ambassadeur aan Mussolini en Ciano beschouwd als een uitvloeisel van Roosevelt’s ern stige bezorgdheid over een mogelijke wending der gebeurtenissen in Italië. Gisteren hebben de ambassadeurs van Frankrijk en Polen de zaakgelastigden van Engeland en Rusland bij de Ame rikaansche ambassade geïnformeerd. Wij hebben thans al onze troepen uit Andalsnes teruggetrokken zon der een man te verliezen. Ik kan het Huis geen bijzonderheden ge ven over de verliezen, maar ik ge loof, dat zij in verhouding tot den omvang der krijgsverrichtingen, Ik zou deze waarschuwing willen geven aan het Huis en aan het land. Wij zijn niet voornemens toe te laten, dat Noorwegen slechts een oorlogstoo- neel van den tweeden rang wordt, maar evenmin zullen wij ons laten verleiden tot een dergelijke versnippe ring van krachten, dat wij in het vitale centrum gevaarlijk verzwakt zouden worden. Paul Reynaud heeft Woensdagavond een radiorede gehouden, waarin hij zich tot de arbeiders richtte. „Zonder u, zoo verklaarde de pre mier, zou het leger der strijdenden zijn kracht missen. De geweldige oorlogs machine, welke tegenover ons staat, en die overwonnen zal moeten worden, wordt in de Duitsche fabrieken gebo ren. Zij is gesmeed en wordt thans door Duitschen dwangarbeid geravi tailleerd. Een der wetten van den mo dernen oorlog is: Onze wet is die van den vijand. In oorlogstijd hangt het van den arbeid af of de oorlog gewon nen of verloren zal worden. De strijd om de vrijheid zal hard zijn, doch verdient de vrijheid geen offers? Op dezen eersten Meidag voel ik wat deze offers voor velen uwer béteekenen. Het is de vrees, u nog zwaardere offers op te leggen, welke mij bezielt en toch moeten wij, om ons lot te beoordeelen, niet de oogen naar achteren richten, doch moeten wij naar voren zien. De grootheid van den soldaat is het gevaar, de grootheid van den arbeider is de krachtsinspanning. Een ding weet ge allen en dat is, dat zoo eens uw krachtinspanning mocht verminderen, het de soldaat aan het front is, die een stoot in den rug zou krijgen. De sol daat heeft u noodig, zooals gij hem noodig hebt. Daarom moet niet berus ting de grondslag zijn van uw arbeid, doch geestdrift, vuur en geloof.” De minister verklaarde voorts, de regeering op sociaal gebied, danks den oorlog, wil handelen, kondigde o.a. aan uitbreiding van het arbeidsveld van het departement van volksgezondheid, dat een anderen naam zal krijgen, want het zal niet langer alleen het ministerie der zieken zijn, doch dat der geheele Fransche bevol king. „Ondanks alle beproevingen, zoo besloot Reynaud, zullen wij naar de overwinning marcheeren.” vxwvfv, VYCIAC lila heeft gehouden in de Middel landsche Zee, op volle kracht is en ge reed om elke eventualiteit onder de oogen te zien. Uit Londen wordt gemeld, dat de order van de admiraliteit inzake het vermijden van de Middellandsche Zee, land tegen iedere Yerrassing. Zij be- enkel betreft het doorgaande verkeer en niet geldt voor schepen met be stemming voor Middellandsche Zee havens. Men verklaart dit aldus De fraaiste schepen van de Britsche koop vaardij varen op de route naar het Verre Oosten, terwijl de schepen, wel ke de Middellandsche Zee-havens als punt van bestemming hebben, door gaans van meer bescheiden kwaliteit zijn.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2