SAVOY CLUB DE OORLOG TER ZEE Britsche Luchtaanvallen °P oorlogsbodems NACHTFEEST i Een escortevaartuig vernietigd gB 500.- Verliezen der Fransche marine Britsche mijnenveger op een en Britten bestoken Duitsche bases uit de lucht Twee vliegkampschepen torpedojager beschadigd een mijn oopen Ie prijs 2e prijs 3e prijs I O HAAGSCHE COURANT VAN VRIJDAG 3 MEI 1940. EERSTE BLAD, PAGINA 3. Luchtaanvallen op Fornebu Rookt de echte „Winfield Real BELGIE. PORTUGAL. DUITSCHLAND. ENGELAND. ITALIË. FRANKRIJK. NOORWEGEN. Britsche verliezen volgens Duitsche berekening Vliegveld van Stavanger Woensdag weer gebom bardeerd Officieele Britsche mede- deeling Het Britsche departement van lucht vaart deelde gisteren mede, dat de Brit sche luchtstrijdkrachten den druk op de vijandelijke vliegbases in Noorwegen gehandhaafd hebben. Stavanger werd Woensdag overdag twee maal gebom bardeerd en ’s avonds nog eens. Ook werden Woensdagavond de vliegvelden van Aalborg en Fornebu eveneens ge bombardeerd. Bij nachtelijke verkenningen boven het Zuidelijk deel van de Noordzee is bij het eiland Norderney een vijande lijk watervliegtuig in zee geschoten. Bij deze operaties werden geen ver liezen geleden. Ook Britsche visschers- vaartuigen beschoten. Britsche bommenwerper vernield aan- echter Te Rijssel zijn 3 personen, Ferrera, Giacomi en Piccione Vicenzo, wegens spionnage ter dood veroordeeld. Amerikaansch schip in Noor- sche wateren vermist. Vier Noren in een red dingboot de Noordzee overgestoken. Het Noorsch telegraaf agentschap deelt i HEDEN TOT 2 UUR VON PAPEN OP WEG NAAR BERLIJN De Duitsche ambassadeur in Tur kije, von Papen, is vanmorgen uit An kara te Istanboel aangekomen en reist vanavond door naar Berlijn. Naar Reuter meldt zijn dagvaardin gen afgegeven bij zekere leden van de Peace pledge union (Britsche organi satie van pacifisten), welke wordt ge presideerd door het parlfementslid George Lansbury. Er zullen nog ver dere dagvaardigingen worden afgege ven zoowel te Londen als in de provin cie, vooral in de universiteitssteden Oxford en Cambridge. Het luchtbombardement op het vlieg veld van Stavanger werd Woensdag hervat. Britsche bommenwerpers zetten een aanval by daglicht in op het reeds beschadigde vliegveld. De tevoren aan gerichte schade was duidelijk zichtbaar. Groote aantallen zwaar explosieve bommen werden neergeworpen en de opstijgende rook en vlammen bewezen, dat talrijke treffers waren geplaatst op het landingsterrein. Alle Britsche vlieg tuigen keerden behouden terug. Bedrijvigheid in havens van Oost-Pruisen ten einde. „Aftonbladet” meldt uit Memel, dat de militaire voorbereidingen in Memel en andere havens van Oost-Pruisen thans gestaakt zijn en dat de Duitsche troepentransporten, waarover vroeger is gemeld, thans volledig schijnen te zijn gestaakt. Ook schijnt de span ning, welke in Oost-Pruisen heeft geheerscht, geheel te zijn opgehouden. De Britsche admiraliteit deelt mede, dat het Britsche mrianevaartuig „Bit tern” is verloren gegaan. Het commu niqué vermeldt, dat dit schip herhaal delijk door vijandelijke vliegtuigen is aangevallen en na een langdurig ge vecht, waarbij een vliegtuig brandend werd omlaag geschoten en andere ern- stig werden getroffen, in brand is ge raakt. Pogingen den brand te blusschen zijn zonder resultaat gebleven. De beman ning werd door een ander oorlogs schip aan boord genomen. De „Bit tern” werd tenslotte door de eigen strijdkrachten tot zinken gebracht, ten einde te voorkomen, dat het wrak een gevaar voor de scheepvaart zou op leveren. en een rechtstreeksche treffer werd geplaatst op een groot voorradenma gazijn. De bemanningen van zes van onze eigen vliegtuigen worden vermist. Sedert den Duitschen inval in Noor wegen zijn de Britsche marineschepen herhaaldelijk blootgesteld aan vijan delijke bomaanvallen. Er werden geen andere verliezen geleden buiten die welke reeds vermeld zijn, terwijl min stens 20 vijandelijke machines zijn neergehaald en anderen beschadigd door het luchtdoelgeschut van de vloot. De Britsche admiraliteit publiceert het volgende communiqué: Aan de officieren en manschappen van leger en vloot, die hebben deelgenomen aan Britsche admiraliteit feliciteert vloot en luchtmacht Het departement van landsverdedi ging bericht, dat in den afgeloopen nacht vliegtuigen van onbekende natio naliteit boven het Noordwesten des lands hebben gevlogen. Op verscheidene plaatsen heeft de luchtdoelartillerie het vuur geopend. Over den Engelschen luchtaanval op het vliegveld Fornebu in den nacht van Dinsdag op Woensdag meldt het Duit sche nieuwsbureau, dat twee Engelsche vliegtuigen van merkwaardige con structie in brand geraakten. Een huis brandde af. Personen zijn niet gewond. Ter plaatse werden brandbommen ge vonden. Behalve kassen, welke door het vuur werden gegrepen, werd geen ver dere schade aangericht. Vier leden der bemanning van een neergeschoten Engelsch vliegtuig, die met parachutes omlaag sprongen, werden gevangen ge nomen. Een van hen overleed tenge volge van bekomen verwondingen. De aanval op het vliegveld Aalborg bleef echter zonder succes, daar het luchtdoelgeschut terstond in werking trad. Slechts één bom, welke in een voorstad van Aalborg op een onbe woond terrein viel, richtte geringe schade aan een huis aan. Een tweemotorige Britsche bommen werper is, naar het Noorsche telegraaf- agentschap eerst gisteren vernam, in den nacht van Dinsdag op Woensdag ten Westen van Oslo neergestort en verbrand. Het is een van de Engelsche vliegtuigen, welke een aanval op het vliegveld Fornebu had ondernomen en daarbij door het Duitsche luchtdoel geschut werd getroffen. Drie en twintigste aanval op Stavanger. Tijdens den luchtaanval, welke gis termorgen vroeg op Stavanger onder nomen werd, werd aldus meldt Uni ted Press uit Londen, een Duitsch watervliegtuig neergeschoten. Het was tijdens den drieëntwintigsten aan val op Stavanger, den achtsten binnen achtenveertig uur. Slechts een paar uur na den aanval van Woensdag avond, kwamen de Britsche bombar dementsvliegtuigen weer terug. De pi loten verklaarden, dat zij met zwaar explosieve bommen eenige directe treffers geboekt hebben, waardoor het landingsterrein beschadigd werd. Men vloog op groote hoogte. Twee Duitsche tweemotorige gevechtsvlieg tuigen werden bij Stavanger waarge nomen, zij deden echter geen poging de Engelsche bommenwerpers aan te vallen, deze keerden allen veilig naar hun basis terug. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte gisteren bekend: een sterke Britsche vlootmacht, waar toe o.a. ook vliegkampschepen behoor den, naderde gisteren, 1 Mei, de Noor sche Westkust. Terstond nadat bericht hierover was binnengekomen, steeg ’n afdeeling Duitsche gevechtsvliegtui gen van hun basis in Noorwegen op. Ondanks den krachtigen vijandelijken afweer en het geconcentreerde afweer vuur van alle oorlogsschepen, drongen de Duitschers, overeenkomstig hun opdracht, tot hun doelwit door en scho ten daarbij twee vijandelijke jacht vliegtuigen neer. En vliegkampschip kreeg een voltreffer van middenkaliber op het voorschip. Sterke brandver- schijnselen en rookontwikkeling waren de gevolgen van den goedgerichten bom. Ook een ander vliegkampschip werd succesvol met bommen gevallen. De uitwerking kon i wegens opkomenden mist niet worden waargenomen. Voorts werd een tor pedojager met een bom van midden kaliber op het achterschip getroffen. Door deze aanvallen werd de vijan delijke vlootmacht uiteengedreven. De meeste oorlogsschepen voeren na af loop van het gevecht snel in Weste lijke richting weg. Een Duitsch vlieg tuig is van deze vlucht niet terugge keerd. Officieel wordt te Londen medege deeld, dat de Engelsche mijnenveger Dunoon” op een mijn geloopen en ge zonken is. Men vreest, dat 3 officieren en 24 manschappen omgekomen zijn. De Dunpon" had een waterverplaat- sing van 710 ton en werd aan het einde van den vorigen oorlog gebouwd. De bemanning bestond uit 73 koppen. Vier jeugdige leden van de beman ning van een Noorsch patrouilleschip zijn in een haven aan de Schotsche Noord-Oost-kust geland, nadat zij de Noordzee in een reddingboot van het patrouilleschip zijn overgestoken. De bemanning werd door de Duitsche be zetting van een haven aan de Noor sche westkust verrast. De vier man nen lieten onder bescherming van de duisternis een reddingboot zakken en wisten al roeiende en zeilende de Noordzee over te steken. Vaak kregen zij Duitsche bommenwerpers in zicht, doch zij werden geen enkele maal aan gevallen. Een 125-tal Fransche communis tische Kamerleden, raadsleden en bur gemeesters, zijn te Fromentine aan boord gebracht om vervoerd te wor den naar het eiland d’Yeu (voor de kust van Vendée), waar zij in een fort zullen worden geïnterneerd. Tachtig andere communisten zijn overge bracht naar een kasteel op het eiland Noirmoutier. Het parlement der Philippijnen heeft met 67 stemmen tegen één de nieuwe immigratiewet aangenomen, welke voor elk land de immigratie- quota verlaagt tot 500 personen per jaar. Japan heeft tegen de wet, welke de Japansche immigratie sterk be perkt, officieel geprotesteerd. President Roosevelt zal kort voor of tijdens de democratische conventie in Juli beslissen, of hij zich candidaat zal laten stellen voor een derde ambts periode. In den staat Vera Cruz is giste ren een particulier vliegtuig neerge stort. Vier inzittenden werden gedood. De berichten, volgens welke Duit sche patrouillevaartuigen, gecamou fleerd als gewone zeilschepen, het an ker zouden hebben uitgeworpen in een Boelgaarsche Donauhaven, worden door het Boelgaarsche telegraafagent- schap tegengesproken. De politie te Genua heeft een smokkelaffaire ontdekt, waarbij een bedrag van 2 millioen lire aan buiten- landsche deviezen, alsmede 40 ton hout van buitenlandsche afkomst, werden in beslag genomen. In verband met deze zaak werden 2 industrieelen ge arresteerd. Maandag is het scheepvaartver keer in de haven van Tallinn hervat. In de Finsche Golf en de Bothnische mede, dat in overeenstemming I Golf bevinden zich echter nog groote met een besluit van de Noorsche re- ijsvelden. Uit betrouwbare bron te Stockholm wordt gemeld, dat er tengevolge van het Duitsche bombardement, waarbij het Bristch escorte-vaartuig „Bittern” Dinsdag bij Namsos tot zinken werd gebracht, 30 personen werden gedood en 60 gewond. De „Bittern” was een in 1937 ge bouwd escorte-vaartuig van 1190 ton, voor bescherming van convooien. De bewapening bestond uit 6 kanonnen van 10 cm; de equipage bedroeg 125 man. de operaties in Noorwegen, waarin zij schitterende successen hebben be haald, is een boodschap van geluk- wensch gezonden, waarin tot uitdruk king wordt gebracht, dat de admira liteit trotsch gaat op de vloot en het luchtwapen. In het verdere gedeelte van het communiqué, geeft de admitaliteit bijzonderheden over de verrichtingen in Noorwegen sedert 24 April, toen marinevliegtuigen de troepen te land kwamen steunen tegen de aanzienlijk superieure Duitsche luchtmacht, die vanuit bases aan de kust opereerde. Tijdens deze operaties zijn ongeveer 30 vijandelijke toestellen vernield en vele anderen beschadigd. Te Vaernes werden alle hangars vernield en andere gebouwen op het vliegveld beschadigd. Te Thanshavn werden twee vijandelijke tankbooten in brand geschoten. Vier voorraads- schepen en twee transportvaartuigen werden met goed gevolg aangevallen Twee Britsche onderzeeërs behouden teruggekeerd. Na te hebben gepatrouilleerd in de Noorsche wateren zijn twee Britsche onderzeeërs van de Shark-klasse, de „Shark” en de „Seawolf” op hun basis teruggekeerd. De „Seawolf” heeft 8000 ton Duitsche transportschepen tot zinken gebracht. Ter gelegenheid van den eersten Mei heeft de plaatsvervanger van Hit ler, rijksminister Hess, in de locomo- tiefwerkplaatsen der Kruppfabrieken te Essen voor het geheele personeel een redevoering uitgesproken. Hij be gon met eraan te herinneren, dat de tegenstanders van Duitschland bij den aanvang van den oorlog den toestand van Duitschland slecht hebben beoor deeld. Zij begrepen de veranderingen, welke in Duitschland geschied waren, niet, gebannen als zij zijn in een we reld van voorstellingen, welke het leven niet laten zien, zooals het werkelijk is. De sterkste hoop van den tegen stander om Duitschland te verslaan berustte op het geloof dat de binnen- landsche Duitsche gemeenschap toch nog kon worden gebroken. Deze hoop is en blijft vergeefsch. Een 1918 zal zich niet herhalen, wat er ook kome. Stavanger, Fornebu en Aalborg herhaaldelijk aangevallen Van gezaghebbende zijde verneemt Reuter uit Londen, dat Stavanger, For nebu en Aalborg met de daar gevestig de vliegvelden wederom Dinsdagavond gebombardeerd zijn. De vliegvelden werden ernstig beschadigd. Waar genomen werd, dat groote aantallen vijandelijke vliegtuigen verspreid ston den rondom het vliegveld of verborgen in de nabije boschjes. Een Messer schmitt 109 werd neergeschoten en stortte in zee. Bij den tweeden Brit- schen aanval naderden de vliegtuigen van vier richtingen en plaatsten tref fers op alle deelén van het vliegveld. Er werd felle tegenstand geleverd door gevechtsvliegtuigen. Waargenomen werd, dat een vijandelijke machine in brand vloog en in zee stortte. Korten tijd later vloog een tweede Messer schmitt in brand en stortte eveneens neer. Een derde Britsche aanval werd vervolgens ondernomen en daarbij brachten de vliegtuigen het vliegveld wederom schade toe ondanks den krachtigen weerstand van de defensie op den grond. Bommen werden gewor pen op de hangars en startbanen op het vliegveld van Fornebu, waarbij ver scheidene branden uitbraken. Bekend is, dat vier vijandelijke vliegtuigen ver nield zijn. Zeven Britsche vliegtuigen keerden niet terug. De zoon van den Duce, Bruno Mus solini, is gisteravond per vliegtuig te Lissabon aangekomen. Hij zal hier eenige dagen blijven. Het zou hier een inspectiereis betref fen van de Italiaansche luchtlijn op Zuid-Amerika, van welke lijn hij de di- recteur-generaal is. Weer gevechten in het Kattegat Door bewoners van eilandjes ten Noorden van Gothenburg, aan den in gang van het Kattegat, is Woensdag op zee hevig geschutvuur gehoord, zoo meldt de Zweedsche radio-omroep. De zware ontploffingen duurden twee uur. Verscheidene schepen werden waarge nomen. Men gelooft, dat ze twee con vooien vormden, welke in Noordelijke richting stoomden. Een groot aantal vliegtuigen werd in actie gezien. Een schip zag men in brand staan. Ook is zwaar geschutvuur gehoord op het fort te Marstrand, waar in den nacht een tweede schip gezien werd, dat in brand stond en dat naar men gelooft, gezonken is. en win een prijs! 10 prijzen elk groot 50- 20 prijzen elk groot 25- 25 prijzen elk groot 10.- De beoordeeling der inzendingen en een onpartijdige jury, bestaande u„ In een verklaring, welke de minis ter van economische zaken, de Schrij ver, Woensdag voor de pers heeft af gelegd, heeft hij de redenen opge- somd voor de invoering van den vleeschloozen dag, o.a. het gestegen vleeschverbruik door het leger na de mobilisatie en het verloren gaan Van de Deensche markt van bevroren vleesch. De minister verzocht de be volking, zich te beperken, teneinde te voorkomen, dat de regeering nog stren gere maatregelen zou moeten nemen. De ,.Ile de France” uit New York vertrokken. Het Fransche mailschip „Ile de France” is Woensdagavond uit New York vertrokken. De bestemming van het schip is niet bekend. Een U-boot getorpedeerd In het Fransche legerbericht wordt medegedeeld, dat bij de laatste ope raties op de Noordzee een Fransche torpedojager ernstig beschadigd is. Een patrouillevaartuig liep op een mijn en zonk. Verder heeft een Fran sche duikboot een vijandelijke duik boot getorpedeerd. geering, alle buitenlandsche centrale banken bericht hebben ontvangen, dat de deposito’s en dergelijke, welke in het bezit van deze banken zijn voor rekening van particulieren, die in het döor de Duitsche troepen bezette ge bied van Noorwegen wonen, door de Noorsche bank worden overgenomen ten behoeve van den staat. Deze de posito’s kunnen niet zonder toestem ming van de directie der Noorsche bank worden gebruikt. De eigenaren krijgen drie maanden na de bevrij- ding van het bezette gebied hun de- Uit een brief van den verkeersmi nister, Host Venturi, aan Mussolini, blijkt, dat Italië in de maand April 986.000 ton steenkool uitsluitend over land uit Duitschland heeft ontvangen, conform de door Duitschland contrac tueel te leveren hoeveelheid. TOELICHTING Het Duitsche nieuwsbureau deelt mede, dat volgens een berekening van het „Zwölf Uhr Blatt” de Britsche vloot bij de actie in Noorwegen 136 schepen heeft verloren. Het blad telt hier ook de schepen, welke beschadigd werden. Als verlieslijst geeft het blad op: gezonken: zes kruisers, acht torpedo jagers, 20 onderzeeërs, 17 transport schepen en 5 koopvaardijschepen. Beschadigd: zeven slagschepen, drie vliegkampschepen, 16 kruisers, 8 tor pedojagers, 33 transportschepen, een tankschip, x een mijnenveger, 6 koop vaardij vaartuigen. Prijs gemaakt: vijf transportschepen. Bovendien zijn 77 Britsche vlieg tuigen boven Noorsch gebied omlaag geschoten. Het Amerikaansche staatsdeparte- ment heeft den Amerikaanschen con sul te Bergen opdracht gegeven een onderzoek in te stellen naar het Ame rikaansche vrachtschip „Charles R. Mccormick”. Van dit schip is niets meer vernomen sedert 20 April, toen gemeld werd, dat het uit Bergen uit voer naar een veiliger ankerplaats in de nabijheid. Sindsdien heeft het staats- departement tevergeefs getracht in contact te komen met den gezagvoer der. SLAGZIN 250.- IOO.- 75 prijzen elk groot 5- 100 prijzen elk groot 2.50 Woensdagavond zijn, naar Reuter meldt, Britsche visschersvaartuigen aan de Noordoostkust van Engeland, voor de tweede maal door Duitsche vliegtuigen beschoten. Er wordt geen melding gemaakt van ongelukken of ernstige schade. '«A R 'ié VERSPREIDE BERICHTEN. DRIE SPIONNEN TER DOOD VEROORDEELD NOORSCHE BANKSALDI IN HET BUITENLAND GEBLOKKEERD hygiënische methoden. de origineele ver- OPTREDEN TEGEN DE PACIFISTISCHE ORGANISATIE VAN LANSBURY VREEMDE VLIEGTUIGEN BESCHOTEN REDEVOERING RIJKSMINISTER HESS BRUNO MUSSOLINI IN PORTUGAL blokletters) volledig op de inzending DE VLEESCHLOOZE DAG. DUITSCHE STEENKOOL NAAR ITALIË 1. Een goede slagzin dient zoo mogelijk een vernuftig woordenspel te bevatten, of een treffende gedachten-associatie op te roepen. Een zeker rhythme moet aanwezig zijn, terwijl hij kort en ge makkelijk moet kunnen worden uitge sproken, b.v.: Eiken dag een glaasje - Hoe het ook zij, ’n Kyriazi hoort er bij - Spaart door Speurders. 2. Als leidraad gelden de volgende gegevens der „Winfield Real'’American Cigarettes: a. De kwaliteit der gebruikte tabakken recht vaardigt een prijs van 33 ets. per 20 stuks, ofschoon de prijs van de „Winfield Real” 23 cents is. b. De samenstelling (de z.g. blend) is typisch Amerikaansch en voldoet iederen rocker. de toewijzing der prijzen geschiedt door uit de Heeren: HAN G. D. COPPENS, Voorzitter v/h Genootschap voor Reclame Mr. D. WIERSTRA, Advocaat en Procureur te Amsterdam H. BITTER, Propaganda-chef der Dee Tobacco Co. Ine. Dep. Holland. De fabricatie geschiedt volgens de laat ste technische en l d. Het kenmerk van pakking is de springende ruiter. 3. Alle inzendingen moeten geadresseerd zijn aan: DEE TOBACCO Co. INC. DEPARTMENT HOLLAND. POSTBOX 870, AMSTERDAM, terwijl op het couvert moet worden vermeld „WINFIELD GOUDEN PRIJSVRAAG." 4. Inzendingen moeten geschieden vóór 16 Mei a.s., blijkens poststempel, in gesloten enveloppe. 5. Naam en adres van den afzender (in vermelden. Voor het personeel van de Dee Tobacco Co.'Ine. en voor hen, die in eenig opzicht hiermede in relatie staan, is deelname uitgesloten. 6. Het is ieder geoorloofd meerdere inzen dingen te doen, echter telkens in afzon derlijk couvert. 7. Over de toewijzing der prijzen kan geen correspondentie worden gevoerd en op de beslissing der jury is geen beroep mogelijk. 8. De namen der drie hoofdprijswinnaars zullen uiterlijk 31 Mei a.s. in een aantal groote dagbladen bekend worden ge maakt, terwijl de uitbetaling van alle prijzen eveneens vóór 31 Mei zal plaats hebben. u’ thans in alle betere zaken de „Winfield Real" American cigarettes ver krijgbaar zijn, stelt de Dee Tobacco Co. Ine. Department Holland voor ieder de gelegenheid open, door inzending van een treffenden te gebruiken voor hare propaganda, één der groote geldprijzen te verwerven!

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 3