Benzinestations langs de autosnelwegen Minister Bolkestein opent Luchtvaart - Ni j verheids school Haagsche Courant van Zaterdag 4 Mei 1940 PEPSODENT TANDPASTA.„bewIRIUM r IRIUM voor PARELWITTE TANDEN. STADSNIEUWS Z. K H. Prins Bernhard onder de genoodigden E Pgpsödgnt De Shell bouwt het eerste bij de Gouwe Irium in HAAGSCHE VROUWENBOND TIJDELIJKE TOELAGE L. NEHER HET ZUID ZESDE BLAD, PAGINA 1. MARY POS VERTELT OVER RUSLAND BRANDVERZEKERING VAN GEMEENTE-EIGENDOMMEN De groote tube is voordeeliger TELEN VAN BRUINE BOONEN EN LATE AARDAPPELEN IRIUM Shell zal worden gebouwd bij de Gouwe, langs den weg Den Haag-Gouda-Utrecht. het voorjaarsfeest in den DIERENTUIN. ZONDER KRIJT, ZEEP of KALK ...en bijzonder VERFRISSCHEND Opleidingsinstituut voor technisch personeel te Scheveningen Pepsodent Tandpasta geeft eiken morgen opnieuw aan millioenen de sensatie van nieuwe schittering der tanden! Nooit tevoren verkreeg men zoo’n prachtigen glans met een tand pasta, die zoo volkomen veilig is Inderdaad, Pepsodent met IRIUM is absoluut onschadelijk geen kans, dat het teere tandglazuur er door wordt I aangetast. JUBILEUM J. L. SERIESE van i VOORSTEL VAN B. EN W. minister vooropleiding, of vulkanische uitbarsting. dat SHELL MNZINtSTATION AAN Dt G< hei op neer fing Tuben a 25, 50 en 80 «s. on- ?e- tionaal Na een I door kolonel ALS BLIJK VAN WAARDEERING. B. en W. hebben aan den heer L. Ne- her, directeur van den Gemeentelijken Telefoondienst, een tijdelijke toelage toegekend, uit overweging, dat diens beteekenis voor den dienst en voor de Gemeente niet voldoende uitdrukking vindt in het door hem genoten salaris en dat hij inzonderheid bij de automa- tiseering van het intervocale telefoon verkeer buitengewone bekwaamheid en toewijding aan den dag heeft gelegd. behoorlijk uiterlijk hebben en dat geen hinderlijke licht- en andere reclame de stations en hun omgeving zullen ont sieren. Een speciale deskundige zal de plan nen voor de nieuwe stations op dit punt toetsen aan de normen van utili teit en landschapsschoon. Naar ons bleek, zal de bestaande stijl in hoofd zaak gehandhaafd blijven. I - IN GEMEENTELIJKE WERK- VERSCHAFFING. Bij de behandeling van het in de Raadsvergadering van 29 April 1940 aangehouden voorstel van B. en W. in zake het telen van bruine boonen en late aardappelen in werkverschaffing door krachtens de Armenwet onder steunden, hebben B. en W. den Raad toegezegd, nadere geldelijke gegevens omtrent dit voorstel te zullen ver schaffen. In hun voorstel hebben B. en W. den Raad reeds medegedeeld, dat behalve de kosten van den bijslag op de on dersteuning rond 7500 voor rekening der Gemeente zouden komen: voor ma terialen als palen, draad, kunstmest, poot- en zaaigoed enz. 9800 en voor loodsen, banken en tafels 1000, in to taal derhalve 18.300. Van dit bedrag is 11.000 noodig voor inrichtingskos ten. Hoewel dit bedrag feitelijk over een aantal jaren zou kunnen worden verdeeld, is het geheel ten laste van het dienstjaar 1940 gebracht Indien in aanmerking wordt geno men, dat de zuivere exploitatiekosten voor 20 h.a. per teeltseizoen 7300 zullen bedragen het gewone steun bedrag is hier buiten beschouwing ge laten dan zullen de exploitatiekosten per h.a. 365 zijn. De oogst van aardappelen per h.a. wordt op zandgrond geraamd op 150 300 h.l. Een oogst van 200 h.l. met een richtprijs van 2 per h.l. zal dus ruim de kosten dekken. Ook voor bruine boonen is dit ’t geval. De oogst per h.a. ligt tusschen 22 h.l. 30 h.l Met een richtprijs van 13.60 zal ook een oogst van 26 h.l. hier de exploitatie goedmaken. Wanneer de werkelijke prijzen hoo- ger zullen zijn dan de richtprijzen hetgeen zeer waarschijnliijk is dan zullen de uitkomsten nog gunstiger zijn dan hiervoren is aangegeven. In dit geval komt ook de hoogere op brengst ten gunste van den Dienst voor Maatschapppelijk Hulpbetoon. BENOEMING EN ONTSLAG LEERKRACHTEN. B. en W. bieden den Gemeenteraad de volgende voordracht aan ter benoe ming van een onderwijzer (es) aan de openbare school A voor uitgebreid la ger onderwijs Elboogstraat 69 1. L. Korrelboom, onderwijzer bij het bij zonder lager onderwijs te Amsterdam; 2 B. Oterdoom, onderwijzer bij het openbaar lager onderwijs te Gronin gen 3. mej. S. G. Wouters, onderwij zeres bij het bijzonder uitgebreid la ger onderwijs te Maassluis. E. J. Visser, hoofd van de openbare school Koningin-Emmakade 119, komt overeenkomstig de bepalingen van de Wet van 22 Febr. 1936. met ingang van 10 Juli a.s. in aanmerking voor voorloopig pensioen. B. en W. stellen den Raad voor hem met ingang van dien dag eervol ontslag te verleenen. Ter vervanging van twee leerkrach ten van het gemeentelijk Avondnijver- heidsonderwijs voor meisjes, die we gens ziekte haar werkzaamheden niet kunnen waarnemen, zijn twee leer krachten tijdelijk bij dit onderwijs te werk gesteld. In verband hiermede stellen B. en W. den Raad voor, na te noemen tijd vakken of zooveel korter als noodig mocht blijken, te benoemen tot tijde lijk leerares bij het gemeentelijk avond- nijverheidsonderwijs voor meisjes1. mej. J. van Beuzekom, voor het tijd vak van 12 Januari tot en met 31 Mei 1940 2. mej. M. C. van Broekhuijsen, voor het tijdvak van 1 Febr. tot en met 31 Mei 1940. T'o»'» **»r« “x-**c*».<x Nieuw programma gewoonte getrouw is gister- in het Zuid een nieuw pro- was weer Causerie over Finland De HaagSche Vrouwenbond heeft gis teravond in hotel de Bock, Spuistraat 16, een vergadering belegd. Na opening door de presidente, mevr. J. W. de Jong-Willemse, sprak mevr. Mesdag op onderhoudende wijze over Finland. Zij vertelde in het kort de ge schiedenis van het dappere land en van tal van wetenswaardigheden, welke speciaal de vrouwen interesseeren. In het bijzonder wijdde zij uit over de Lotta-organisatie. Lotta’s zijn vrouwen, die zich ten doel hebben gesteld op allerlei wijzen het vaderland te dienen en waar mogelijk de mannen te ver vangen in de uren des gevaars. Lotta wordt men niet een twee drie. De vrou wen moeten vele cursussen volgen en allerlei takken van sport beoefenen. De organisatie telt ongeveer 90.000 leden, die verdeeld zijn in actieve en passieve. De actieven zijn weer verdeeld in twee groepen, namelijk veld- en thuis- lotta’s. De veldlotta’s seinen, doen boodschappen, onderhouden de verbin dingen, voeren medicijnen aan, enz. Tot slot las mevrouw Mesdag nog enkele brieven voor van Finsche vrou wen, die verhaalden van het onzegbare leed, dat zij te doorstaan hadden. Na de pauze was er nog gelegenheid tot het stellen van vragen. JEUGDIGE FIETSENDIEF In Loosduinen is door de politie een jongen aangehouden, die, toen men hem op het bureau onderzocht, in het bezit TSleek te zijn van een rijwielbe- lastingmerk, dat een anderen naam dan den zijnen droeg. De jongen ver telde, dat hij het plaatje van zijn 17- jarigen broer had gekregen. De recher che ging bij dien broer eens een kijkje nemen in de van Limburg Stirum- straat. Toen de jongen ondervraagd werd, bekende hij, dat hij twee dames- en een heerenrijwiel had gestolen op 8, 13 en 21 Maart. Zij waren inmiddels weer verkocht aan particulieren. De politie slaagde er echter in de rijwie len weer op te sporen. De Shell zal voor de primeur zor gen wat de nieuwe stations betreft eri wel langs den autosnelweg den HaagGoudaUtrecht op het halve klaverblad bij de Gouwe. Een teekening van het station en zijn omgeving vindt men hiernevens. De normale inrichting en uitrusting der stations worden hier aangevuld met een tweetal toiletten. Een zestal benzinepompen zijn twee aan twee ge plaatst op drie punten vóór en terzijde van het station; op elk van die punten bevindt zich tevens de automaat voor de lucht- en watervoorziening. De te lefoon- en hulppost voor het Roode Kruis bevinden zich buiten het gebouw tje en zijn dus dag en nacht toeganke lijk. Minister Bolkestein sprak eveneens zijn bijzondere erkentelijkheid uit over de aanwezigheid van Prins Bernhard, die daarmede weder een blijk gaf van zijn medeleven met en zijn belangstel ling voor wat bijdragen kan aan de verhooging van Nederlands volkskracht en cultuur. De minister vervolgde met een korte schets van de werkzaamheid der school in de weldra vier jaren van haar be staan, waarover wij hierboven reeds een en ander meedeelden. Bij hooge uitzondering onder de hui dige omstandigheden en rekening hou dende met het doel der school, verleen de de Regeering haar medewerking aan de vestiging der school in haar nieuwe omgeving. Ook de gemeente den Haag schonk steun. Het werk, dat hier verricht wordt, verdient groote belangstelling en net bestuur der Stichting mag aanspraak maken op een gelukwensch. Aan de gemeente bracht de minister dank. Met den wensch, dat de school in dit gebouw haar volle werkzaamheid zal kunnen ontplooien en dat ook deze jongste tak van het nijverheidsonder wijs zijn beteekenisvolle taak in het belang van land en volk zal mogen ver richten, verklaarde de minister de school voor geopend. Hieraan voegde minister Bolkestein toe, dat H.M. de Koningin den voorzit ter van de stichting „Nederlandsch Luchtvaart-Instituut” dr. P. G. Tiddens benoemd heeft tot officier in de Orde van Oranje Nassau. De minister wenschte dr. Tiddens, die een geheel leven in dienst van het middelbaar on derwijs heeft gesteld en voor de belan gen van deze luchtvaartschool krachtig heeft gearbeid, van harte geluk met deze onderscheiding. Dr. Tiddens, voorzitter van den Raad van Beheer der dagnijverheidsschool, dankte om te beginnen allen die hun medewerking gaven aan de totstandko ming van de school. Daartoe behoorde het Nationaal Luchtvaartfonds, dat van den aanvang af vertrouwen had in het werk van lui tenant Visch. Het stemt den Raad van Beheer tot voldoening, dat men er in is kunnen slagen, het bedrag van den financieelen steun grootendeels terug te betalen. Voorts noemde spr. de docenten, die in Utrecht de lessen gaven, verder prof, v. d. Bilt, die als wethouder van On derwijs het voorstel tot medewerking door de Gemeente, in den raad verde digde; den inspecteur-generaal en in specteur van het Nijverheidsonderwijs, resp. de heeren Hofstede en Polderman; mr. D. Buriks, chef der afd. Onderwijs; de architecten H. W. van Zeggeren, en van Vliet; die de verbouwing verricht- Wij hebben reeds gemeld, Voorjaarsfeest in den Dierentuin Hemelvaartsdag in de belangstelling van velen heeft gestaan. Het blijkt, dat er op dezen dag ruim 30.000 bezoekers zijn geweest. In zijn Memorie van Antwoord op de begrootingen van Waterstaat en het Verkeersfonds deelde de minister van Waterstaat in Februari j.l. mede, dat het de bedoeling is, dat de nieuwe stations op onderlinge afstanden van 10 a 15 k.m„ afwisselend langs elk der rijbanen van den weg zullen worden opgericht. Bij de nog aan te leggen wegen zal reeds in het plan rekening worden gehouden met den bouw der stations (aankoop van grond op de aangewezen plaatsen e.d.), opdat tege lijk met het gereedkomen van den weg ook de stations beschikbaar zullen zijn. Met uitzondering van enkele streken in het Zuiden en Noorden, is men thans gereed met de verdeeling der stations langs de wegen, waarbij te vens is aangegeven, welke door de groote benzine-maatschappijen en wel ke door particulieren zullen worden geëxploiteerd. Den exploitanten der stations wordt de verplichtingen opgelegd gratis lucht en water ter beschikking te stellen, terwijl zij voorts, behoudens in uitzon deringsgevallen, over een telefonische aansluiting moeten beschikken en als hulpposten van het Roode Kruis zullen fungeeren. Ook ten aanzien van de openstelling gedurende den nacht is een regeling getroffen. De aanwijzing der stations, welke dag en nacht geopend zullen zijn, geschiedt na voorafgaand nauw keurig onderzoek omtrent den verkoop welke thans in de avond- en nachte lijke uren plaats vindt. Het Rijk houdt het in de hand om er voor te zorgen, dat de stations een betaald (de kosten van levensonder houd zijn uitermate hoog) er het fnui kende systeem van Staganoffarbeiders wordt toegepast en van een bezoek aan het graf van Lenin. Haar uitvoe rig betoog liet niet na indruk te ma ken. Aan het slot gaf zij een peroratie op Holland. .Wat wij van Rusland kunnen leeren zijn het idealisme van de jeugd en den opofferenden arbeid van de vrouwen, wier zwoegen respect afdwingt”. De spreekster werd voor haar derhoudende lezing met bloemen huldigd. volkomen vakkennis, aan zijn toe- Lola Lane, filmster Warner Bros in „Vier Dochters". aan voor ge- Lezing voor de Vereeniging hoogere ambtenaren In een der bovenzalen van „Riche” heeft gisteravond de bekende journa liste Mary Pos voor de Vereeniging van hoogere ambtenaren in dienst der gemeente ’s-Gravenhage een lezing gehouden over een bezoek aan sovjet- Rusland. Spreekster, die naar Rusland was gegaan om een indruk te krijgen van de levensomstandigheden der be volking onder het sovjet-regime, zich daarbij op ’n objectie standpunt stelde, heeft op de haar bekende boeiende wijze verslag gedaan van haar beleve nissen. Levendig schetste zij de ellen dige woningtoestanden, zooals zij die in Moskou had aangetroffen, het harde leven der arbeiders en arbeidsters en het gruwelijke systeem van haat en wantrouwen zaaien onder de bevol king. Mary Pos heeft eerst verteld over haar reis, gedeeltelijk per vliegtuig naar het land waarboven de vlag met sikkel en hamer wappert. „Mijn doel was, de werkelijkheid in Rusland te zoeken. En het werd een groote des illusie. Ik heb vrouwen, dikwijls nog meisjes, zien werken in beroepen, wel ke meer voor een man waren; met grauwe gezichten deden zij haar ar beid. Hoe teleurstellend was de aan blik van Moskou, waarvan eens ge zegd is, dat het ’t tweede Rome is. Moskou mist alle fleur en de nieuwe gebouwen zijn stijlloos. Nooit heb ik gedacht een paradijs te vinden, doch dat het zoo zou zijn, heb ik nimmer kunnen denken. Ik heb geloofd in de mogelijkheid, dat door noesten arbeid een menschwaardig bestaan te berei ken zou zijn. De Russen leven onder harde omstandigheden in godloosheid. Gebrek aan aan geschoold personeel, kortom het gemis van organisatietalent, oorzaak van ten hemelschreiende standen. Mary Pos, die o.a. een militaire pa rade op het Roode Plein bijwoonde, heeft haar aandachtig auditorium ver haald van de minitieuze controle op buitenlanders, van een bezoek aan een modelfabriek, waar lage loonen werden Gistermiddag heeft, in tegenwoordigheid van Z. K. H. Prins Bernhard en voorts van een groot aantal autoriteiten op luchtvaartgebied en uit onderwijs kringen, de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, de heer G. Bolkestein, de opening verricht van de onder auspiciën van het Nederlandsch Luchtraartinstituut te Utrecht gestichte Dagnijverheidsschool voor de opleiding van assistent-boord- en grondwerktuig- kundigen bij de luchtvaart, gevestigd aan de Zeezwaluwhof in Duindorp. De Gemeente heeft de verzekering van de Gemeente-eigendommen tegen brandschade voor eigen risico geno men. Daartoe is het Gemeentelijk Bréndverzekeringsfonds ingesteld, dat op 31 December 1939 1.216.000 groot was. Den 15n April 1935 heeft de Raad besloten voor de brandschaden van grooten omvang een deel van het ri sico aan derden over te dragen. Des tijds is voor den tijd van 5 jaren een verzekering tegen brand- en explosie- schade gesloten voor de gemeente- eigendommen, indien en voor zoover de verzekerde waarde van elk object (ge bouw of groep van gebouwen, die, ge- le.t op hun ligging, als één verzeke- ringsobject kunnen worden beschouwd) met inbegrip van de roerende goede ren, een bedrag van 500.000, te boven gaat. Eventueel aan de eigendommen toegebrachte schade tot en met een be drag van 500.000, blijft volgens de gesloten verzekering ten laste van de Gemeente. De maximum-schadevergoe- ding bedraagt 2.000.000 per gebeur tenis, terwijl in een verzekeringsjaar in totaal niet meer dan een bedrag van 5.000.000 schade wordt vergoed. De verzekering is gesloten op de voorwaarden van de Rotterdamsche Beursbrandpolis met medeverzekering van de risico’s. De termijn van de loopende verzeke ring loopt den 17den Mei 1940 af. B. en W. hebben voor het sluiten van een verdere verzekering premie-opgaaf ge vraagd aan een 4-tal makelaars, en zouden van de voordeeligste aanbie ding gebruik willen maken en de ver zekering willen sluiten zoo mogelijk voor 3 jaren en, mocht hiertegen van de zijde der assuradeuren bezwaren bestaan, voor 5 jaren. Voor de aan te gane verzekering komt de premie ten laste van het Ge meentelijk Brandverzekeringsfonds mogelijke schadevergoedingen zullen ten bate van dit fonds komen. Ten aanzien van de loopende verzekering geldt dezelfde regeling. B. en W. stellen den Raad voor, hun college te machtigen een verzekering van de Gemeente-eigendommen tegen brand- en explosieschade in bovenbe doelden zin te sluiten tegen een door hun college overeen te komen premie en hen te machtigen de polisvoorwaar den te regelen. Volgens deze voor den wordt geen schade vergoed, wan- deze een gevolg is van ontplof- van explosiemiddelen, bestemd voor militaire doeleinden. Van de ver zekering is voorts uitgesloten schade, veroorzaakt door oorlog, burgeroorlog en oorlogsgeweld, ook al behoort Ne derland niet tot de oorlogvoerende mogendheden, vijandelijken inval, bin- nenlandsche onlusten, daden, verricht bij een juiste of onjuiste uitvoering van een last van eenige Nederlandsche of vreemde militaire macht, of krach tens een door de Nederlandsche mili taire macht vastgestelde verordening. Tenslotte valt buiten de verzekering de schade, veroorzaakt door een aard beving Der avond gramma opgevoerd. Het van uitstekend gehalte. La Belle Ni non toonde zich haar naam volkomen waardig in een drietal dansen, een wals, een acrobatische dans en een Spitzendans. De gracieuse, harmoni sche bewegingen en de fraaie stijlvolle costuums wekten de bewondering van de aanwezigen op. Charles Frank dient zich aan als komisch jongleur. Hij is een echte droogkomiek, die met zijn sigaren kistjes, appels e.d. de lachspieren da nig in beweging weet te brengen. Het derde nummer wordt verzorgd door „Francine en haar Pony”. Pony is een klein hondje, dat door zijn mees teres gedresseerd is. Het is bijna on geloofelijk, wat deze twee presteeren. Het hoogtepunt is echter een dans van het intelligente dier. ten en het zoo bij uitstek voor hun doel geschikt maakten. Dr. Tiddens memoreerde tenslotte, den grooten moreelen steun van gene raal-majoor Best en de practische me dewerking van dr. en mevr. Kooy. Sprekend van de toekomst der school zeide dr. Tiddens, dat de cursus thans is aangevangen met de leerlingen, voor wie over twee jaar een plaats moet worden gevonden in de luchtvaartbe drijven, de vliegtuigfabrieken en de werkplaatsen der luchtvaartmaatschap pij. Nadat burgemeester de Monchy nog in een korte toespraak de voldoening van het gemeentebestuur over de defi nitieve vestiging der school in de resi dentie had uitgesproken, sprak kolonel van Heyst een slotwoord, waarna de ge noodigden een rondgang maakten door het gebouw, waar de lessen reeds zijn aangevangen. Morgen herdenkt de heer J. L. Seriese den dag waarop hij voor vijf tig jaar in dienst trad van den groot handel in Koloniale Waren J. Dolle- kamp en Co. N V. te dezer stede. De stichting Nederlandsch Luchtvaart- instituut werd in 1936 op initiatief van den heer E. Visch, destijds le luitenant- vlieger bij de L.V.A., in het leven ge roepen. De bedoeling ervan is, een centraal opleidingsorgaan te zijn voor luchtvaart en radiotelegrafie, waartoe het cursus sen organiseert ter opleiding voor alle luchtvaart- en luchtvaartradio-diplo- ma’s en aanverwante onderwerpen. In Juni 1936 richtte de stichting haar eerste -school op te Utrecht, welke in October van dat jaar door den toen- maligen minister van Waterstaat, jhr. ir. van Lidth de Jeude, officieel werd geopend. Men begon er met 90 leerlingen en tnet de volgende omleidingen tot: vlie- ger-navigator, hoogere- en lagere tech nische diploma’s, radjo-telegrafist bij de luchtvaart en een verkorte navigators- opleiding. Voor h«t tweede lesjaar werd reeds door 140 leerlingen in geschreven. Het Nationaal Luchtvaart fonds leende lO.Ofto voor de aanschaf fing van lesmaterisai. Als leeraren traden er op officieren en ingenieurs, verbonden aan de mili taire luchtvaart-inrichtingen en eenige burgerleerkrac.iten. De derdf'ëursus, welke in September 1938 amving, ondervond weldra moei- lljüiïfeden in verband met de politieke spanningen in Europa en als gevolg daarvan, de mobilisatie van militaire docenten en vele leerlingen. In verband hiermee werd getracht het instituut te reorganiseeren. Daartoe wendde 15 April van het vorige jaar het bestuur zich tot B. en W. van de residentie, waarvan men, evenals van den inspecteur-generaal van ’t Nijver heidsonderwijs, alle medewerking ondervond. Zoo kwam de dagnijverheidsschool tot stand in het voormalige gemeente lijke schoolgebouw aan de Zeezwaluw hof in Duindorp, welke voor haar nieuwe doel werd verbouwd onder lei ding van de architecten van Zeggeren en van Vliet. Inmiddels was de Utrechtsche cursus op bevredigende wijze beëindigd en in November van het vorige jaar vingen aldaar spoedcursussen mobiliseerden, met de bedoeling om dezen, na voldoende werkzaam te stellen bij het luchtvaart bedrijf. Met deze spoedcursussen wordt voortgegaan. Thans wordt de dagnijverheidsschool aan de Zeezwaluwhof het voornaamste opleidingsinstituut der stichting. De opening. De Zeezwaluwhof en in het bijzon der het schoolgebouw droegen de fees telijke kenmerken van dezen heuglijken dag. Vlaggen, oranjekleurige schilden met luchtvaartemblemen en guirlandes, versierden den gevel. - Manschappen van het 3e luchtvaart- regiment hadden zich bij wijze van eerewacht op het voorplein opgesteld mét hun muziekkorps, dat Z.K.H. Prins Bernhard bij zijn komst verwelkomde met het Wilhelmus, dat door den Prins en den hem begeleidenden kolonel van Heyst, stram salueerend werd aange hoord. Z.K.H. inspecteerde daarna de in drie gelederen opgestelde eerewacht, die een kranigen indruk maakte. Inmiddels hadden zich binnen de ge noodigden verzameld, o.w. wij opmerk ten burgemeester de Monchy, wethou der v. d. Bilt, en den Gemeente-secre- taris, mr. dr. j. j Boasson den direc teur van het Bureau Luchtvaart van Waterstaat, den heer Ch. E. V. Ede v. d. Pais, den directeur der K.L.M., den heer A. Plesman den chef der afd. Onderwijs, mr. dr. H. Buriks kolonel b. d. H. Wallaart Sacréden inspec- X^L8eneIaal Van het Nijverheidson- snectnS’ lleer Hofstede en den in- K ,ff ur olderman en den heer C. Kolff, namens het bestuur van het Na- Luchtvaartfonds. begroeting der aanwezigen van Heijst als voorzitter der Stichting, waarbij hij met groote vo oening de aanwezigheid van Prins Bernhard constateerde, was het woord aan den minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, tot het uit spreken van de openingsrede. Sedert eenige jaren heeft de Rijks waterstaat zich bezig gehouden met het vraagstuk der benzinestations in het bijzonder langs nieuwe wegen en weg- vakken. Dit onderzoek heeft tot resultaat ge had, dat de noodige principieele be slissingen konden worden genomen, waarop gevolgd is de aanwijzing van de meest geschikte plaatsen, waar de nieuwe stations zouden moeten worden opgericht. Deze aanwijzing betreft zoowel voor zoover noodig de oudere wegen als de nieuwe autosnelwegen, waarbij inbegrepen die, welke nog moeten wor den aangelegd (b.v. de weg Amster damUtrecht). Er is, naar men zich wellicht herin neren zal, besloten, dat de helft der nieuwe stations ter beschikking wordt gesteld van de groote benzinemaat- schappijen en de andere helft van particulieren.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 21