I Buhger of soldaaf CHIEF WHIP iedeks kameraad! vK AaBe DEKENS AMERIKA WERKT VOOR DEN VREDE de de V WOL! op m De Zweedsche neutraliteit De luchtbombardementen Namsos Het Duitsche leger- bericbt De geallieerde;.voorzorgs maatregelen--. i Middellandsche Zee Franscbe legerbericbten De vreemdelingen Balkanlanden De mogelijkheid van een Duitschen inval in Engeland Britsche successen de lucht HAAGSCHE COURANT VAN ZATERDAG '4 MEI 1940. EERSTE BLAD, PAGINA. 2. lil' in Britsche voor in Aandacht gevestigd op Narvik. Röros nog in Noorsche handen? burgers b i zijn over DUITSCHLAND. Zie verder^ le blad, pag. 3 RoemenSë treedt krachtig op tegen „toeristen” „Niet waar”, zeggen de Duitschers Zoowel Berlijn als Moskou erbij geïnteresseerd Een Amerikaansche pleegzuster vertelt het Noorsche opperbevel besloot, dat zij beter in andere gebieden konden wor den gebruikt, over te brengen. In Londen is nog niet bekend hoeve- len op die wijze overgebracht zijn. De evacuatie van troepen uit Trondheim. Het Fransche legerbericht van gis teravond luidde „In den loop van den dag heeft onze artillerie geschoten in het gebied ten Westen van de Vogezen.” Het legerbericht van hedenochtend luidde: Activiteit van de wederzijdsche artillerie ten Oosten van de Moezel, als ook in de streek tusschen Blies en Vo gezen. Het Duitsche opperbevel deelde he den mede Aan het Westelijk front geen bijzon dere gebeurtenissen. TRONDHEIM De aandacht is thans gericht, op het gebied van Narvik. Men denkt dat de Noorsche strijdkrachten en de geallieer de troepen in het hooge Noorden in een goede positie zijn om de onderwerping van Narvik zelf binnen zeer korten tijd tot stand te brengen. De Duitschers in de haven zouden gebrek hebben aan le vensmiddelen en andere voorraden, zoo- dat zij in groote moeilijkheden zouden zijn. President Roosevelt naar Hydepark. President Roosevelt zal vanavond uit Washington naar Hydepark vertrekken, waiar hij gedurende het weekeinde zal vertoeven. Overigens heeft de president zicli verzet tegen de wet op de pen sioneer ing en bevordering van zee-of- ficieren. Roosevelt heeft verklaard, dat hij thans met het oog op de burtenge- wonei moeilijkheden en de onbestendige internationale betrekkingen aarzelt een dergeüjke wet goed te keuren. Italiaansche vlootconcentratie bij de Dodekanesos. De Grieksche gezant, Diamantopoulos te Washington heeft een onderhoud ge had met Sumner Welles, over den alge- meenen toestand in de Middellandsche Zee en in het bijzonder over de samen trekking van Italiaansche vlootstrijd- krachten in de wateren van de Dodeka nesos. (Een groep van L2 eilanden voor de kust van Klein-Azië. ^len dicht bij den voornaamsten hangar en richtten aanzienlijke schade aan. De Britsche toestellen leden geen verliezen. Gaulda/ ^P^^s^HaltdalM Duitsche tegenspraak. Over den Engelschen luchtaanval op Oslo in den nacht van 1 op 2 Mei zijn thans bijzonderheden bekend, aldus meldt het Duitsche nieuwsbureau. Er werden brandbommen neergeworpen, welke twee fabrieksterreinen licht be schadigden. De brand kon snel ge- bluscht worden. Volgens inlichtingen van de Oslosche politie zijn geen men- schenlevens getroffen. Omtrent de Britsche luchtaanvallen in Noorwegen en Denemarken op 2 dezer wordt bekend gemaakt, dat Engelsche toestellen het vliegveld van Stavanger aanvielen, terwijl des avonds twee los van elkander staande aanval len werden ondernomen op het vlieg veld Ry in Denemarken. In den nacht van 2 op 3 Mei versche nen vijandelijke vliegtuigen ook boven het vliegveld Fornebu bij Oslo. Aangezien het Duitsche afweervuur tijdig en met effect in actie trad, mis lukten al deze aanvallen. De blinde- schüil- bngs neergeworpen gewone en brand- Sche handen, doch tengevolge van de smeltende sneeuw moeilijk begaanbaar. Nader wordt gemeldt dat Duitsche troepen Selbu op ongeveer 50 k.m. ten Zuidoosten van Trondheim zijn binnen gerukt Intusschen wordt bericht dat Noorsche troepen, die de Duitschers uit Röros teruggedrongen hadden, zich thans in Noordelijke richting terugtrek ken. Met toestemming van de Duitsche regeering heeft de Zweedsche regee- ring er in toegestemd, zich te belasten met alle aangelegenheden, welke ver band houden met de belangen van Noorwegen in Duitschland. Amerikaansche persstemmen. Over de verdere ontwikkeling schrijft de „New York Times” hedenmorgen in een hoofdartikel, dat thans het initiatief van den strijd opnieuw bij Hitler be rust en de geallieerden wederom voor de moeilijkheid staan geen slagveld te hebben, tenzij zij neutrale landen bin nenvallen of den Westwall bestormen, hetgeen onoverkomelijke moeilijkheden zou opleveren. Men vraagt zich af of Hitler de neu traliteit van zijn Westelijke buren zal respecteeren, of dat hij wellicht zijn Zuidoostelijke flank zal dekken door be dreiging op den Balkan. De „Herald Tribune” is van meening, dat Hitler wellicht in de lente den oor log plotseling zal willen beëindigen met een grootschen slag, een meening die in den laatsten tijd veld wint. De zeker ste weg voor Hitler om dit te bereiken is een vernietigende aanval op Enge land, waarbij zelfs Napoleon gefaald heeft, maar deze bezat geen luchtwa pen. p Volgens berichten van het Noorsche telegraafagentschap, zijn alle troepen, die uit het gebied van Trondheim zijn geëvacueerd, elders veilig aan land gebracht Hoewel natuurlijk teleurstelling wordt gevoeld als gevolg van de eerste fase van den oorlog, in Noorwegen, blijft de Noorsche strijdgeest zeer goed. Niet al leen te Röros, doch ook veel zuidelijer, hebben kleine Noorsche detachementen onlangs tamelijk zware verliezen toege bracht aan de Duitsche strijdkrachten. Eenige belangrijke benzine-opslagplaat- sen zijn met succes vernield en een voorloopig Duitsch vliegveld ernstig be schadigd. Noorsche kringen doen met nadruk uitkomen, dat de jongste ont wikkelingen ten aanzien van de geal lieerde strijdkrachten geenzins den wil van het volk en den wil der regeering den strijd voort te zetten, hebben ver zwakt Britsche en Noorsche tegenspraak Het Zweedsche radiobericht volgens hetwelk kolonel Getz, commandant der Noorsche troepen in Trondelag (het ge bied noordelijk en zuidelijk van Trond heim) een dagorder uitgevaardigd heeft, waarin hij kennis geeft van zijn voorne men den Duitschers een plaatselijken wapenstilstand te vragen, in verband met den onhoudbaren toestand, der Noorsche troepen in Trondelag na het vertrek der geallieerden, wordt door het Britsche departement van oorlog, offi cieel tegengesproken. De commandant van de Noorsche troepen en zijn staf, hebben zich in den nacht van 1 op 2 Mei op een Britsch oorlogsschip inge scheept”. ^President Roosevelt heeft gisteren in dip. persconferentie te Washington ver klaard, dat de Vereenigde Staten er als steeds naar streven, uitbreiding van den Euiwpeeschen oorlog tot andere gebie den *en andere naties te voorkomen. Hij gaf te kennen, dat hij dit in zijn onder houd V.van Donderdag met den Italiaan- schen ^ambassadeur Prins Colonna dui delijk fead gemaakt. Toen den president gevraagd werd, welke maatregelen hij nam oirv* uitbreiding van den oorlog te voorkomen, antwoordde hij, dat de re geering atfies deed wat zij kon. Op een ïli de persconferentie gestelde vraag of de».president van prins Colonna verzekeringen had ontvangen, welke de berichten over den vreedzamen toon van Mussolini’s verklaring tegenover den Amerikatapschen ambassadeur te Rome bevestigden, heeft Roosevelt slechts geantwoord, dat de regeering der Vereenigde Staten haar arbeid voor den vrede voortzette. Jn de bedoelde verkla ring zou Mussolïm, naar men weet, den ambassadeur hebtsen medegedeeld, dat Italië voor het oog'enblik niet voorne mens was, in den oorlog te gaan. Eén verpleegster in een Ameri- kaansch hospitaal te Grong vertelde aan United Press, dat het luchtbombar- deifaent op Namsos op 28 April het hevigst was. Sedert de aankomst te Namsos der Fransche troepen op 19 April werd de stad dagelijks gebombardeerd. Aanvan kelijk vielen de Duitschers slechts mili taire objecten aan, maar zij gingen al spoedig over tot het vernietigen van de heele stad. Op 28 April wierpen groote viermotorige bommenwerpers een regen van brand- en explosieve bom men op de lager gelegen deelen der stad en op de overblijfselen van de haven. Daarbij beschoten zij laag vlie gend de stad met mitrailleurs. Wij trachtten nog een korte poos de gewon den in veiligheid te brengen, maar wa ren spoedig genoodzaakt een i plaats te zoeken tegen den kogelregen. Sommige menschen, die zich in de buurt van het kerkhof bevonden, zoch ten beschutting achter grafmonumen ten. In de havenbuurt was vrijwel niets dat als schuilplaats kon dienen, thans staan daar nog slechts een rij schoor steenen en de overblijfselen van wat eens een fraai kerkgebouw was, over eind. Om vijf uur ’s middags kwam een Duitsch vliegtuig, laag vliegend, terug en probeerde de brug te vernielen, welke over de fjord tusschen Namsos en Spillum ligt, doch geen van de drie geworpen bommen trof doel. De ver pleegster vertelde nog, dat bij een der aanvallen een Britsche torpedojager werd getroffen. Het schip ontplofte, vele menschen kwamen om het leven. Toen men de overlevenden in het hos pitaal binnenbracht, bleken de meeste hunner zulke ernstige brandwonden te hebben opgeloopen, dat er weinig hoop voor hen was. Het wrak van den destroyer dreef brandend de fjord uit, dikke rookwolken achterlatend. Vele bewoners van Namsos vluchtten in de bergen. Toch bleven ze hopen op een betere toekomst. „Namsos is reeds driemaal in vlammen opgegaan”, aldus een hunner, „maar we zullen de stad weer in een nieuwen stijl opbouwen.” De snelle opmarsch der Duitschers door het Osterdal naar Röros had de Britten verrast, door het Gauldal wis ten zij echter Stóren niet te bereiken; door Röros tijdelijk prijs te geven en zich terug te trekken op Tynset en Alv- dal konden zij via Follidal Hjerkinn be reiken evenals via Kvikne het knoop punt Ulsberg. Dombaas en Storen waren voor de Britten niet meer te houden, onmiddel- lijk moesten zij hun verbindingslinie belangrijk inkorten met het gevolg dat zij zich via Dombaas uit het gebied moesten terugtrekken op hun uitgangs basis Andalsnes en Molde. Dit leidde tot de bezetting van den spoorweg Oslo- Trondheim door de Duitschers. Het ge bied wat de kaart voorstelt is nu in Duitsche handen. Het stfat-force-plan zal ongetwijfeld oorspronkelijk voor eventualiteiten be doeld geweest zijn, doch thans is bewe zen, dat op 7 April met de uitvoering er van begonnen is. Verklaring wan Sumner Welles. De onderstaatssecretaris van buiten- landsche zaken Summer Welles heeft in een persconferentie, 1® antwoord cp vragen betreffende betichten, volgens welk Ciano aan den Amerikaanschen ambassadeur te Rome zou hebben ver klaard, dat „Italië binnenszes dagen niet in den oorlog zou trekken?’, geantwoord dat uit Rome talrijke berichten van speculatief karakter zijn ontvangen, maar dat de ambassadeur Phillips niets van dien aard heeft gezegd un zijn rap port aan het departement. De bedoelde berichten waren niet uit Amerikaan- sche bron afkomstig. Voor zoo ver het departement wist, kwam het uit Ita liaansche bron. Voorts verklaarde Sum mer Welles, dat nog geen enkiel bevel is gegeven, aan Amerikaansche torn uit Italië te vertrekken. In de buitenlandsche pers is er op ge wezen, dat van Duitsche zijde het feit, dat de Duitsche plannen ten aanzien van Noorwegen sedert lang waren voor bereid, verdoezeld is, aldus het Duit sche nieuwsbureau. Van bevoegde Duitsche zijde wordt hierop geantwoord, dat, aangezien ver antwoordelijke Britsche kringen her haaldelijk betoogd hadden, dat tegen den Duitschen ertsuitvoer uit Noorwe gen iets moest worden gedaan, rekening diende te worden gehouden met de mo gelijkheid, van een Britsche landing in Noorwegen en dat het vanzelf spreekt, dat tegenmaatregelen werden voorbe reid. Voorts weerspreekt de buitenlandsche pers, dat van Duitsche zijde niet het be wijs is geleverd, dat de geallieerden het initiatief tot een aanval op Noorwegen wilden nemen, omdat de geallieerden re kening hebben moeten houden met alle mogelijkheden, o.a. ook die van den la ter uitgevoerden Duitschen coup. Een bevel van het hoofdkwartier van de 146e brigade op 5 April te Huthwaite voorbereid, is in Duitsche handen ge vallen. Het regelt het transport van den brigadestaf op een met een codewoord aangegeven dag (dl dag), die op twee niet nader genoemde schepen zou wor den vervoerd. Aan het bevel is een briefje gehecht, waarop rood onder streept de volgende woorden staan: „d 1 dag is thans Zondag 7 April 1940”. Uit een gevonden oorlogsdagboek van het 4e reg. Ljncolnshires blijkt, dat het ba taljon in den middag van den 8en April op de Berwick is scheep gegaan. Het schip zou denzelfden dag nog vertrek ken, doch des avonds werd bekend, dat de Duitsche vloot in zee was en het ver trek werd daarom uitgesteld tot de toe stand opgehelderd zou zijn.. Den volgen den ochtend kwam het bevel, de troepen weer te ontschepen. Nadat dit geschied was, koos de Berwick om half twee in den middag zee. Hieruit blijkt ondub belzinnig, dat het Britsche optreden niet als tegenactie tegen een Duitsche landing gedacht kan zijn geweest, want aldus het Duitsche betoog hoe had Duitschland moest op landing in Noorwegen bereid zijn bommen richtten geen schade, aan, al leen een schuur ging bij het vliegveld Ry in vlammen op, daar tengevolge van de brandbommen een kleine op pervlakte heide in brand w'as gevlo gen. De brand zelf kon terstond ge- bluscht worden. De andere luidende berichten van het Britsche departe ment van luchtvaart zijn volkomen on gegrond. Het departement van luchtvaart deelde gisteren mede: „Hedenochtend is een verkenningsvliegtuig van de koninklijke luchtvaart aangevallen door drie vijandelijke gevechtstoestellen na bij het eiland Borkum. Er volgde een fel gevecht waarbij de schutter van het Engelsche toestel werd gedood, echter niet alvorens een vijandelijke machine te hebben neergeschoten. De beide overige gevechtstoestellen braken den strijd tenslotte af. Onze piloot en navigator waren beide gewond, maar slaagden er in het vliegtuig veilig naar zijn basis terug te brengen.” Van gezaghebbende zijde wordt uit Londen vernomen, dat de Britsche bommenwerpers Donderdagavond bij hun aanval op Stavanger weinig tegen stand van de Duitschers ondervonden, hetgeen ongetwijfeld een gevolg is van de hevigheid der voorgaande aanvallen. In de meeste der rond het vliegveld gelegen gebouwen brak brand uit. Op het vliegveld Fornebu viel den Britschen vliegtuigen een warmere ontvangst ten deel. Vier bommen vie- De aanlegging van de scheepvaart-route. De diplomatieke correspondent van Reuter schrijft: Ten aanzien van een artikel in de Tevere, waarin beweerd wordt, dat het besluit van de Britsche admiraliteit om de Engelsche scheep vaart niet meer door die Middelland sche Zee te laten varen den dood be- teekent van de pas opgerichte United Kingdom Commercial Corporation, terwijl bovendien de opbrengst der Engelsche scheepvaart met 50 procent wordt verminderd en de Engelsche im port uit den Balkan tot nul wordt teruggebracht wordt er op gewezen in gezaghebbende kringen, dat 1 De maatregelen niet op de geheele Britsche scheepvaart voor de Middel landsche Zee van toepassing is, 2 Het mogelijk zal zijn om gebruik te maken van neutrale schepen voor goederenvervoer naar Groot-Brittan- nië, 3 De landroute via TUrkije en Syrië naar Egypte open staat. 4 De weg om den Kaap de Goede Hoop voor reizen naar Australië en het Verre Oosten maar één- dag langer is. De vertraging voor reizen naar In- dië zou eenigszins langer zijn. Men zal zich herinneren, dat de oorspronkelijke Engelsche mededeeling de hoop tot uitdrukking bracht, dat de omstandig heden in staat zouden stellen om in de naaste toekomst de voorzorgsmaat regelen voor de scheepvaart op te heffen. Het sovjet-telegraafagentschap meldt Eenige buitenlandsche bladen bewe ren, dat sovjet Ruslasnd in de vorige week aan de Duitsche regeering een nota heeft overhandigd, waarin de sovjetregeering heeft verklaard, dat zij de Duitsche actie tegen Zweden als een onvriendelijke daad zou beschou wen en dat de sovjet-Unie bovendien verklaarde geen bezetting van de Alandseilanden te kunnen toestaan. Het telegraafagentschap der sovjet- De geheime Roemeensche politie speurt ijverig naar ongewenschte vreemdelingen. Van 240 Duitsche nationaal-sacialisten is dezer dagen de verblijfsvergunning ingetrokken. Ver- scheidenen hunner woonden reeds lang in het land. Te Sibiu, het centrum van de Duitsche miaderheid zijn enkele arres taties verriciit wegens het herbergen van Duitsche „toeristen”, die in wer kelijkheid Duitsche stafofficieren waren. Deze z.g. toeristen de grens gezet. Uit betrouwbare bron te Boekarest wordt vernomen, dat 600 leden van de Duitsche nninderheden in Trans- sylvanië gedurende de afgeloopen week zijn gearresteerd. De regeering wenscht alle buitenlandsche en door het buitenland beitaalde geheime orga nisaties uit te roeien. Voorts zouden in het Ploesti-oliedistrict verdere ar restaties zijn verricht. De vlootverhoudingen. Volgens de „Daily Telegraph” be stond de Britsche Middiellandsche Zee- vloot vóór den oorlog uit 4 slagsche pen, een vliegkampschip, 4 zware en 4 lichte kruisers, 40 torpedojagers, 6 a 12 onderzeeërs en verschillende an dere schepen als mijnenvegers, depót- schepen, escortevaartuigen en traw lers. Meer dan de helft van de Fran sche vloot was ook in de Middelland sche Zee samengetrokken. Tezamen zijn deze vloten veel sterker dan de geheele Italiaansche vloot, welke thans op volle sterkte bestaat uit 6 slag schepen, 7 zware en 14 lichte kruisers. 59 torpedobootjagers, 6® torpedobooten en 112 onderzeeërs. De geallieerde vloot te Alexandrië is in staat alle verbindingen ter zee met Abessynië en de Dodecanesos af te snijden. De geallieerde zeestrijdmach- ten te Gibraltar zouden in staat zijn den Italiaansche handel naar het Wes ten te controleeren. Op bijgaande kaart zijn met gestippelde cirkels de twee plaatsen Andalsnes en Molde aangegeven, waar, op 17 en 19 April afdeelingen Britsche Marinetroe- pen aan land werden gezet met de be doeling Trondheim in het Zuiden aan te vallen. De Britten hebben zich teruggetrok ken uit Andalsnes en Molde; de geal lieerde strijdkrachten hadden met te ernstige moeilijkheden te kampen en moesten van een verovering van Trond heim afzien, niettegenstaande zij een belangrijk deel van den spoorweg Oslo- Trondheim, vanaf Dombas tot Stóren in handen hadden. Belangrijke knooppunten van wegen zooals Stóren Berkak, Ulsberg, Opdal, Hjerkinn en Dombaas moesten opgege- ven worden. Amerikaansch vrachtschip door een Engelsch vliegtuig in Bergen beschoten. Een Britsch bombardementsvliegtuig heeft met machinegeweervuur het Amerikaansche vrachtschip „Flying Fish”, tijdens den Engelsch-Duitschen slag in de haven van Bergen bescho ten, zoo meldden de gezagvoerder en de bemanning bij hun aankomst. Een matroos verklaarde, dat de En- geische piloot klaarblijkelijk de Ameri kaansche vlag, -welke in top gevoerd werd, niet zag. De kapitein zeide, dat toen de Duitschers in Bergen aan land gingen, zij beschikten over groote voor raden. Verder Unie is gemachtigd te verklaren, dat dit bericht niet in overeenstemming is met de feiten. In werkelijkheid heeft veertien dagen geleden te Mos kou tusschen vertegenwoordigers der sovjet-Unie en van Duitschland in overeenstemming met artikel 3 van het sovjet-Duitsche verdrag, inzake het wederzijds verstrekken van inlich tingen en het plegen van overleg, een uitwisseling van inlichtingen inzake de neutraliteit van Zweden plaats ge had en daarbij werd geconstateerd, dat beide staten zich als geïnteres seerd beschouwen bij het behoud van de Zweedsche neutraliteit. Tass spreekt voorts de berichten te gen, dat de sovjet-Unie Finland heeft voorgesteld Hango en Wiborg terug te geven in ruil voor de Alandseilanden en Petsamo. Roosevelt deelde nog niets mede over de verklaring I door Mussolini Groot aantal oorlogsbodems te Alexandrië samengeAiokken Op de reede van Alexandrië is een geallieerde vloot samengetrokken, meldt Reuter. Ze bestaat uitVslagsche- pen, kruisers, torpedobootjagers, Brit sche duikbooten en een depotitchip. Alexandrië, dat thans strategisch belangrijker is dan Malta, bevindt zich in staat van volledige verdedigirtg- De kust- en luchtafweerbattïerijen zijn bemand. Er worden minder ^mili taire vluchten ondernomen om de \ma- chines en manschappen bij de hanóf te houden om er ten allen tijde overste kunnen beschikken. De verloven vcwr het leger en de politie zijn stopgezett. De overige voorzorgsmaatregelen omV- vatten de instelling van een z.g. woes-' tijnwacht, n.l. een keten van eenzame Egyptische militaire schildwachten, voorzien van telefoon, dwars over de woestijn van de Westelijke grens van Egypte tot aan de Nijldelta. Binnenkort wordt een nog grootere vlootmacht verwacht. Het in het begin van deze week door de Duitschers ontruimde Roros is nog steeds in Noorsche handen aldus meldt Reuter uit Tjalnas. Nabij Os, 10 mijl ten Zuiden van Röros, waar de Noren hard nekkig tegenstand bieden, werd giste ren hevig kanongebulder gehoord. Don derdagavond is een Duitsche afdeeling ter sterkte van 400 man, die Röros we der trachtten binnen te dringen, door de Noren en de Zweedsche vrijwilligers teruggedrongen. De Duitschers zouden 200, de Noren slechts 10 man verloren hebben bij een gevecht in de bergpas anders het bericht van het uitvaren der van Rognes. De weg van Röros naar de Duitsche vloot tot het intrekken der Zweedsche grens is nog steeds in Noor- Britsche maatregelen kunnen leiden? Rljkscommissaris Terboven in het district Trondheim. Rijkscommissaris Terboven heeft te zamen met overste generaal Milch gis teren aan het district Trondheim een bezoek gebracht Ter gelegenheid van den eersten Mei richtte hij het woord tot ongeveer 2000 Noorsche arbeiders in Trondheim. vertelden de leden der be manning van de „Flying Fish” dat het Amerikaansche vrachtschip Charles R. McCormick eveneens door een reeks kogels getroffen werd, welke de mast- stagen en het want deden breken. Het logboek van de „Flying Fish” behelst verder bijzonderheden over de bezetting van Bergen. Het geeft een beschrijving van den aanval in den vroegen morgen van 10 April, waarbij een door een geallieerd vliegtuig neer geworpen bom een Duitschen kruiser „midscheeps tusschen de beide schoor steenen” trof. De kruiser kapseisde en zonk terwijl zuilen rook en vlammen opstegen. Diverse gissingen Voor het eerst wordt in Engeland in het openbaar toegegeven, dat men Chamberlain’s waarschuwing, dat Duitschland wel eens zou kunnen pro- beeren „bliksemsnel op Engeland neer te vallen” m.a.w. de mogelijkheid van een Duitschen aanval op de Britsche eilanden, zeer serieus neemt, aldus schrijft United Press uit Londen. In neutrale kringen is men van mee ning, dat een dergelijke inval echter slechts tijdelijk succes zou brengen en essentieele diensten zou ontwrichten, doch overigens op den duur van weinig beteekenis zou zijn. De bezetting van Zuid-Noorwegen brengt de Duitsche luchtbases dichter bij Engeland, men wijst erop, dat de Noorsch^ campagne Hitler het gevoel zou kunnen geven, dat het axioma dat men de controle over de zee moet heb ben, voordat men een inval in een land aan gene zijde van die zee kan doen, niet meer van kracht is. Men veronderstelt dat Engeland er op voorbereid is mogelijken „invallers” een warme ontvangst te bereiden. Parachu- te-troepen zouden mogelijk snel door het waarnemerscorps, waarvan de leden ge durig langs de kust en in het binnenland naar mogelijke luchtaanvallers uitkij ken,' worden ontdekt. V S wieme r.HR! Sing3s Surna BERKAK Tyvoil Fagerhaug, Kvikne Lönset. Gjora rolga Nytria Drivstua ^TYNSET fytiel Bjorli km. Methus I Luneiamo 1 STOREN Kongsvoll HJERKINN ULSBERG ==x Inset roro: Os ik, ^=^-^Stjordal (4034) S ANDALSNES ÏOPDAL 'Oriva Valasjö iOMBAS HOOFDWEGEN -SPOORWEGEN O 10 20 30 ZWEDEN BEHARTIGT DE NOORSCHE BELANGEN Vinje Rmdal spoorweg n Oslo ^.Sunndalsöyra Horgjem A. Verma Lesjaskog Lesjaverk o I ft \(Harr^r

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2