De restauratie het van Prinsenhof begonnen PouwéHgberte Werkzaamheden zullen e enige duren jaren BINNENLAND TTAAGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 4 MEI 1940. EERSTE BLAD, PAGINA 3. RECLAMES. A 4-deurs De Britsche belangen in Mexico De vrijwillige burgerlijke dienst Commissie van voorlichting ingesteld Tweede Kamer MEXICO. gebouwen BELGIE. De ZWITSERLAND. ZWEDEN. BOELGARIJE. EGYPTE. '^.'Verbruik' \lopl2j Prof. Lansdorp deelde ons ten slotte nog mede, dat in het geheele Prinsen- hof-complex centrale verwarming zal worden aangelegd. Een onderhoud met professor Lansdorp. werd van geen uit- oor- De sten te ar- BEX 5PANNENV BOEK BH... TEN Pijp TA0AIJ VAN Deze trap zal door de restauratie ongetwijfeld geheel worden bloot gelegd en misschien slaagt men erin de heele ondergrondsche route te reconstrueeren, waarlangs de moordenaar van den Vader des Va derlands zich in veiligheid heeft gesteld. Daaromtrent doen nog steeds allerlei veronderstellingen de ronde, zonder dat men er ’t ware van weet. De hal in het gebouw, dat beide binnenplaatsen scheidt, wordt waarschijnlijk zoover door getrokken, dat men ook op de tweede binnenplaats een vrij uit zicht krijgt. Te Stockholm zijn een Engelschman, Alfred Rickman genaamd en zijn Zweedsche secretaresse, Elsa Johans son, gearresteerd, verdacht van voor bereiding van sabotage. In een door Rickman gehuurden kelder werd een groöte hoeveelheid ontplofbare stoffen gevonden. trap waarlangs Balthazar Gerards vluchtte zal worden blootgelegd Donderdag 9 Mei behandeling van. de verzwaarde straffen tegen spionnage enz. |(Zwakt, maar zij, die difxop hun geweten ^hebben. Soldaten in het', leger doen na tuurlijk hun plicht, dit valt buiten iedere bespreking, dus geen vraagstuk voor behoorlijke menschel! 2- Als Engeland wint, wint de inter nationale democratie, dan wordt in ge- heeB Europa fascisme uitgeroeid: dan heefl N.S.B. afgedaan zeer eenvoudig. 3. vAls Duitschland wint met Italië, dan vvordt geheel Europa .nationaal- socialftstisch-fascistisch; dan is onze taak alles te doen wat mogelijk tot op bouw in nieuw Europa van naticmaal- socialistisch, onafhankelijk, sterk Ne derland, «onafscheidelijk verbonden met welvarend, sterk verdedigd Indië”. Men weet, dat de restauratie be kostigd wordt door het Rijk, de Pro vincie, de gemeente Delft en de op par ticulier initiatief gevormde stichting ,,’t Prinsenhof”, die elk een aandeel in de restauratiekosten bijdragen. Maar wat niét iedereen weet is, hoe deze grootsche restauratie precies is gere geld. Zoo werd dezer dagen gemeld, dat zij was aanbesteed en opgedragen aan de firma J. Naaktgeboren Zonen te Delft, die ook het herstel van de Nieu we Kerk aldaar heeft uitgevoerd. Ook stond erbij, dat het geheele werk 3 ton zou kosten. Dit bedrag is onjuist. Eer. opdracht na onderhandsche aanbeste ding heeft niet plaats gehad. De re stauratie wordt in eigen beheer uitge voerd en daarbij treedt een der leiders van bovengenoemde firma op als tech nisch medewerker, met dien verstande, dat hem een zeker percentage wordt uitgekeerd. Een aanbesteding, zooals bij normale werken wordt gehouden, was hier niet mogelijk, omdat bij een der gelijk werk met allerlei omstandig heden rekening moet worden gehouden, welke vooraf niet kunnen worden over zien en waardoor de aanneemsom aan te groote schommelingen onder hevig is. De vreemdelingen in Boelgarije. De Boelgaarsche minister van binnenlandsche zaken Gabrowski heeft in de kamer gesproken over de beweging der vreemdelingen in het land en verklaard: Evenals in andere landen zijn in Boelgarije maatregelen genomen, welke een doelmatiger con trole op vreemdelingen beoogen. Ik kan zeggen, dat zoowel wat het aantal als de beweging der vreemdelingen in dit land aangaat, niets abnormaals schuilt. In de laatste drie maanden zijn in het geheel 3484 vreemdelingen het land binnengekomen en 3265 ver trokken. Naar de „Giornale d’Italia” meldt, heeft de Italiaansche gezant te Cairo gisteren wederom een onderhoud gehad met den premier, Ali maher pasja. welke moet volgen op de zinnelooze vernietiging door den oorlog. Na erop gezinspeeld te hebben, dat een bedrag van 14 milliard aan oor- logsschulden oninbaar is, zeide Mor- genthau, dat het twijfelachtig is, of de Amerikanen dit experiment zouden willen herhalen. De waarde van het goud in de toe komst zou, naar de minister zeide, alleen bedreigd kunnen worden, inge val het grootste deel der wereld door een of twee dictaturen zou worden ge regeerd, doch hij was niet bang, dat dit ooit zou gebeuren. Het ontwerp inzake de bijdragen aan den radio-omroep. Het bestuur van de Humanitaire en Idealistische Radio-Omroep, gevestigd te Amsterdam, heeft naar aanleiding van het wetsontwerp ter aanvulling en wijziging van de Telegraaf en Te- lefoonwet en ter aanvulling van de Radio-Omroep-Zenderwet een adres tot den minister van Binnenlandsche Za ken gericht. Hierin wordt verzocht, eventueel ook de H.I.R.O. op te nemen in de grondgedachten van de regeling door den minister beoogd. De regeering heeft tegen 14 en 18 dezer nieuwe lichtingen onder de wape nen geroepen om de thans dienende manschappen af te lossen. Op 14 Mei zullen afdeelingen zware artillerie, berg- artillerie, artilleriewaarnemers, genie en gemotoriseerde radio-afdeelingen in dienst komen en op 18 Mei zullen land weer en landstorm-afdeelingen worden opgeroepen, alsmede bergtroepen. Uit Luik wordt gemeld, dat tijdens het aanleggen van versterkingswerken aan de grens een landmijn onver wachts tot ontploffing is gekomen, waardoor 2 soldaten werden gedood. Roosevelt vragen gesteld over het jongste voorstel van Charles Edison, den minister van marine, om de oor logsschepen te verbouwen, teneinde deze bodems een grooter bescherming tegen bombardementen te geven. Roo sevelt legde er den nadruk op, dat “het thans zuiver ging om een ontwikke lingsproces voor de defensie. Hij her innerde er aan, dat gewoonlijk het eene wapen tot ontwikkeling komt als tegen weer tegen een ander wapen. Er heeft nooit een meeningsverschil bestaan over de vraag, of slagschepen dan wel vliegtuigen de overhand hadden. Alle gevechtseenheden vormden oorlogs wapens, welke elkander aanvulden. Antwoord op vragen over »een bijeen komst van het Internationaal Vakverbond. Het Tweede-Kamerlid de Marchant et d’Ansembourg had aan dei minis ters van Buitenlandsche Zaken^en van Justitie schriftelijke vragen gesteld naar aanleiding van het feit, dat op 17 Maart j.l. te Amsterdam een\ con ferentie is gehouden van vertegenwoor digers van de bij het I.V.V. aange sloten centrale vakverbonden \der neutrale Europeesche landen. Kunnen de ministers mededeelen, wat op die conferentie is behandelde? Heeft het in de eerste vraag verA melde feit de ministers doen over- wegen, dat bijeenkomsten hier te lande van vertegenwoordigers van de genoemde organisaties op grond van de omstandigheid, dat die internatio naal eenzijdig georiënteerd zijn, onder de huidige omstandigheden een gevaar voor onze neutraliteit kunnen opleve ren en daarom niet verder toegelaten mogen worden? De ministers hebben hierop geant woord, dat de bedoelde vergadering een niet openbaar karakter droeg, waaraan uitsluitend door personen, uit onzijdige landen afkomstig, deelgenomen. De Regeering is oordeel, dat deze bijeenkomst gevaar voor de neutraliteit van Neder land heeft opgeleverd. Maatregelen om bijeenkomsten hier te lande van vertegenwoordigers van de in de vraag bedoelde organisaties voor het vervolg te verhinderen, zijn niet overwogen. Petroleumlevering aan Engeland Het Mexicaansche blad „Universal” meldt dat een Britsche missie onder leiding van J. H. Gorham en A. J. Latini per clipper uit Europa naar New York zal vertrekken en van daar naar Mexico zal vliegen om te onder handelen over den aankoop van be langrijke hoeveelheden Mexicaansche olie voor Engeland. Volgens het blad heeft de missie de bedoeling een rege ling in het oliegeschil te treffen. De minister van buitenlandsche za ken Hay zeide: „Mexico was steeds bereid een redelijke en eerlijke oplos sing voor het geschil inzake de petro leum te zoeken, zoowel met Engeland als met elke andere partij. Te Washington is de verkoop aange- kondigd van Mexicaansche olie voor een bedrag van ongeveer 45 millioen dollar aan 3 Amerikaansche corpora ties. De levering zal loopen over 5 jaar. De Poolsche commissarisgene- raal voor de wereldtentoonstelling te NewYork, baron Ropp, heeft medege deeld, dat Polen in het landen-gebouw de plaats zal krijgen, welke verleden jaar door de sovjet-Unie werd bezet. De scheepvaart op den Donau wordt opnieuw gehinderd door hevigen regenval in Roemenië. Vooral op den benedenloop van de rivier, van Braila tot de monding schijnt de toestand ernstig. De haven Sulina staat half onder water, het Sulina-kanaal wordt bedreigd met verzanding, aangezien de rivier groote hoeveelheden zand meesleurt. Voor groote schepen is de vaart moeilijk. Te Braila heeft men het verschepen van graan moeten be perken. Een mijn is bij de Roemeensche haven Constantza aan de Zwarte Zee, aangespoeld. De mijn droeg geen merk van herkomst, doch is mogelijk losgeslagen van een Russisch mijnen veld. Ook zijn mijnen gezien buiten de Boelgaarsche haven Varna. Een der twee ongeveer 4000 ton metende Hongaarsche Donau-schepen is tijdens een zwaren storm in de nabijheid van de Bosporus gestrand. De opvarenden konden worden gered Comité va® actie inzake de bijdragen aan den radio-omroep. Om te voorkomen, dat bij de rege ling van de bijdragen aan den radio- omroep (nee^gelegd in de ingediende aanvulling eni wijziging van de Tele graaf- en Tehafoonwet en van den Ra- dio-Omroep Zenderwet) over en zonder de radioluisteraars wordt beschikt, heb ben plannen geleid tot het voorloopig onderbrengen der belangen van niet- aangesloten luisteraars bij een op te richten comité vasn actie. Adhaesie-be- tuigingen wordeningewacht aan het adres van den voctrloopigen secretaris: L. M Simons, jmridisch candidaat, Jansveld 27, Utrechjt. hier te lande in winkels als in de vragen met name genoemd (de Deut sche Buehhandlung en de winkels van het Bolwerk, voormalige Driehoeks- winkels) en ook in sommige andere zaken gramofoonplaten, houdende het matrozenlied ,,Wir fahren gegen Eng land” verkrijgbaar zijn. De verkoop valt niet onder het be reik der bestaande strafbepalingen. Het is den minister voorts gebleken, dat de opperbevelhebber van land- en zeemacht van oordeel is, dat de be trokken aangelegenheid geen aanlei ding geeft voor het incidenteel nemen van maatregelen zijnerzijds. Dezer dagen is een aanvang ge maakt met de restauratie van het Prinsenhof te Delft een natio naal werk, waarmee eenige hon derdduizenden guldens zijn ge moeid (hoeveel precies, is bij een dergelijk project vooruit niet te zeggen) en dat eenige jaren zal du ren. De „vlek op Delft”, waarover prof. Huizinga zijn bekende Gids artikel schreef, zal dan zijn uitge- wischt en de „meest nationale plek van Nederland”, zooals men het Prinsenhof wel heeft genoemd, zal in eere zijn hersteld, waarmee een rekening, welke een onachtzaam en piëteitloos voorgeslacht ons naliet, zal zijn vereffend. De inbeslagneming van het boek „Gesprekken met Hitler” en de verkoop\vMn een bepaalde gramdfoonplaat. Op de schrifteLtjke vragen van het Tweede-Kamerlid 'van der Goes van Naters betreffende de inbeslagneming van H. Rauschning’'s\ boek „Gesprek ken met Hitler” en den verkoop van gramofoonplaten met het lied „Wir fahren gegen England”' heeft de mi nister van Justitie het^yolgende ge antwoord De bedoelde inbeslagneming heeft plaats gehad wegens overtreding van artikel 119 van het Wpctboek van Strafrecht; in de uitgave* kwamen voor beleedigingen van het 'hoofd van een bevrienden staat. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat De Duitsche economische onder handelaar, dr. Clodius, heeft gisteren besprekingen gevoerd met de minis ters van financiën en handel, Bojilof en Zagorof en is ook door koning Bo- ris ontvangen. De goudvoorraad De minister van financiën Morgen- thau heeft in een rede verklaard, dat de goudvoorraad van de Vereenigde Staten, ter waarde van 18.600 millioen dollar gebruikt moest worden om den economischën warboel, welke overal ter wereld door den Europeeschen oorlog wordt aangericht, te helpen herstellen. Wij kunnen ons, zeide hij, zeer ge rust voelen in het bezit van een voor raad goud, waarmede wij aan de eischen, welke in de toekomst aan ons muntstelsel zouden kunnen worden gesteld, zonder schokken voor ons economische leven kunnen voldoen. Wij kunnen ook bereid zijn, de rol te spelen, welke wij hebben te vervullen waarop de restauratie zal worden gevoerd, deelde ons mede, dat het spronkelijk in de bedoeling gelegen had de restauratie in vier étappen uit te voeren, in verband met de aanwezig heid van verschillende verzamelingen in het gebouwencomplex. Door de hui dige omstandigheden werd het echter noodzakelijk geoordeeld, direct een grooter deel van het geheel in de restau ratie te betrekken, waardoor Ook nood gedwongen verschillende verzamelingen eerder naar elders zullen moeten wor den overgebracht. De ethnografische collectie is al elders ondergebracht en de overige zullen vermoedelijk binnen enkele maanden volgen. Zooals men weet heeft ook de Waal- sche kerk de vroegere kloosterkapel, waar de Prins van Oranje het ontzet van Leiden vernam tot het Prinsen hof behoord maar is deze eigendom van en in gebruik bij de Waalsche gemeente. De kerk c.a. valt nog buiten de voorgenomen restauratie. Binnen af- zienbaren tijd verwacht men dat het complex perceelen, aan de Schoolstraat gelegen, thans eigendom van de diaco nie der Ned. Herv. Gemeente, zal wor den aangekocht en aan het Prinsenhof worden toegevoegd. Deze perceelen zul len dan ook worden gerestaureerd en zoo goed mogelijk brandvrij worden ge maakt. Ook de ruimten, waarin het atelier voor gebrandschilderd glas van wijlen ir. Jan Schouten gevestigd is, valt daaronder en er zal naar worden gestreefd, dat zoowel het bedrijf als een gedeelte van zijn bekende verzame ling kunstvoorwerpen behouden kan blijven, zoodat het later een beziens- waardig onderdeel kan vormen van het gerestaureerde Prinsenhof. In de ge noemde perceelen aan de Schoolstraat bevindt zich de z.g. Kamer van Chari- tate, waarin de diaconie vergadert; hierbij behooren ook de groote moestui nen, die door ouden van dagen worden verzorgd. Het ligt in de bedoeling, de muren om deze tuinen te sloopen en te vervangen door hagen, waardoor men van het z.g. kazerneplein een vrij uit zicht krijgt op het heele Prinsenhof. De jaarvergadering van het Ameri kaansche vakverbond heeft zich een stemmig uitgesproken voor een derde ambtsperiode van president Roose velt. De voorzitter der federatie, Wil liam Green, beschuldigde John Lewis er van, een derde partij te willen or- ganiseeren, in de hoop, als candidaat voor het presidentschap te worden aangewezen. Naar wij vernemen heeft de minis ter van Binnenlandsche Zaken een commissie ingesteld, wier taak het zal zijn de Regeering van voorlichting te bij den wederopbouw van de wereld, dienen nopens alle aangelegenheden, die den vrijwilligen burgerlijken dienst betreffen. In deze commissie zijn o.a. benoemd tot lid en voorzitter: mr. J. Linthorst Homan, commissaris der Koningin in de provincie Groningen; tot lid en plaatsvervangend voorzitter: mr. H. W. J. Mulder, voorzitter der commis sie burgerbevolking. Aan de commissie is de bevoegdheid verleend subcommissies in te stellen en aan deze sub-commissies leden en een secretaris buiten de commissie toe te voegen. Dat het Rijk steun verleent impli ceert, dat ook Monumentenzorg is in- igeschakeld. Met goedkeuring van alle ibij de restauratie betrokken instanties tis prof. N. Lansdorp, hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool. belast met de algemeene leiding en uitvoering. Prof Lansdorp, die bereid was ons een.en ander te vertellen over de wijze, Ook Engelsche „toeristen” Het Duitsche nieuwsbureau meldt uit Boekarest, dat daar de laatste dagen talrijke Engelschen zijn aange komen, die zich voor het grootste deel toeristen noemen. De Roemeen sche politie, aldus het bericht verder, heeft tegenover eenige dezer vreem delingen reeds moeten optreden, daar zij groote belangstelling toonden voor verkeerstechnische en militaire in richtingen en in strijd met de kortelings uigevaardigde bepalingen fototoestellen bij zich hadden. Buiten Boekarest werd een Engelschman door een politiepatrouille aangehouden. Hij wilde per auto zonder vergunning het Roemeensche petroleumgebied binnen rijden. Voorts meldt het Duitsche nieuwsbureau uit Saloniki, dat eenige weken geleden verscheidene vertegen woordigers van de nieuwe Engelsche luchtvaartmaatschappij in Griekenland vertoefden, naar het zeggen om onder- handelingen te voeren over den aan leg van twee nieuwe civiele vliegvel den voor een nieuwe luchtlijn. Zij hebben uitgebreide tochten in geheel Griekenland gemaakt. Een der deel nemers van deze z.g. civiele commis sie zou een dezer dagen gezien zijn in het uniform van Engelsch officier, toen hij het huis van de Britsche legatie te Athene verliet. In de Grieksche hoofdstad heeft bovendien de plotselinge aankomst van talrijke Engelschen veel opzien gebaard. Het hotel Grande Bretagne is het middel punt van een opvallende activiteit van deze Engelschen, die naar het schijnt in speciale opdracht van hun regeering te Athene vertoeven. Een telegram van ir. Mussert aan de N.S.B. in Indië. Naar aanleiding van het interview, dat ir. M assert, leider der N.S.B., aan een Ameldkaansche radio-journaliste toestond em waarvan melding werd ge maakt in scih rif telijke, door het Twee de-Kamerlid «van der Goes van Naters aan de Regeering gestelde vragen, heeft de heer Mussert, blijkens het „Natio naal Dagblad”'* het volgende telegram aan de nationaal-socialisten in Ned.- Indië gezonden: „1. Houding N1S.B. gekruiste armen. Officieren uit het leger gegooid: dus gekruiste armen. Of dacht men soms franctireurs? Ambtenaren uit hun ambt ontzet. Leden- uit luchtbescher ming gezet. Overal uitgezet, dus eeni ge oplossing: gekruiste armen. Niet wij houten plafond, dat zal worden^ hebben weerkracht van ons volk ver- De Tweede Kamer is bijeengeroe pen Donderdag 9 Mei des middags 1 uur. De voorzitter zal mededeeling doen van het besluit der centrale afdeeling om onmiddellijk in de afdeelingen een aantal wetsontwerpen te doen onder zoeken, benevens het voorstel-Deckers tot wijziging van het reglement van orde. Na de vergadering der afdeelingen zal de openbare vergadering hervat worden. Aan de orde zal dan o.m. zijn het ontwerp, houdende nadere voorzieningen tegen het bekend worden van staatsgeheimen, verhooging van de maximumstraf op een aantal mis drijven tegen de veiligheid van den staat en aanverwante kleinere wijzi gingen. Met Pinksteren Uw Verloving? Dan v/h. RING EN HU IS LTW ring Grootste keuze. Soliedst fabrikaat. ƒ4.50 tot ƒ20.- Massief goud gratis grav. Prinsestraat 86 OoJdrHesT voor ZEGELRINGEN en HORLOGES! Tijdens Pinksteren fraai lepeltje cadeau. Het conflict in h®t veenbedrijf. De rijksbemiddelaa^r, de heer H. P. J. Bloemers, heeft prof. dr. G. Min- derhoud te Wageningen aangewezen als arbiter in het loongeschil in de Drentsche en Overijselsche venen met uitzondering van hettrayon Valther- mond. Wat dit rayon betreft) zijn partijen tot overeenstemming giekomen over een voorstel, dat zij elk in binnen en kele dagen te houden vergaderingen bij haar leden zullen verdedigen. lap 1640. kg Imp.: N.V. Intern. Automobiel Mij. Amsterdam - Den Haag Rotterdam VEREENIGDE STATEN. Slagschepen naast vliegtuigen noodzakelijk President Roosevelt heeft voorspeld, dat de ontwikkeling van het vliegtuig het Amerikaansche vlootprogramma niet zal vertragen. Hij zeide in een persconferentie, dat de Vereenigde Staten, welke van den oorlog leeren, zwaarder geschut, kogelvrije tanks en andere verbeteringen in de vliegtuigen moeten aanbrengen. Er is echter geen reden voor ongerustheid. Alle mogelijke technische verbete ringen, zoowel in de offensieve als in de defensieve wapens, worden in de Vereenigde Staten bestudeerd, meldt United Press. pe persvertegenwoordigers hadden Het schip is waarschijnlijk verloren. Door uitstroomend gas zijn Fontaine l’Evéque bij Charleroi 3 beiders om het leven gekomen. De aanleg van den 170 k.m. lan gen spoorweg tusschen de sovjetrussi- sche Poolhaven van Kandalaksja en Kuolajarvi in Finland is voltooid. Hier mede is Kuolajarvi verbonden met den spoorweg naar Moermansk. Tengevolge van een tornado wer den in het dorp Tull (Arkansas) 6 men- schen gedood. De helft van het aantal huizen werd vernield. Ook uit andere dorpen wordt groote schade gemeld. Te Karlkowo is een der oudste Boelgaarsche textielfabrieken door brand vernield. De schade loopt in de millioenen. Leegpompen van kelders en opruimen van puin. We vroegen prof. Lansdorp wat er op het oogenblik, nu met de restaura tie begonnen is, in het Prinsenhof wordt gedaan. We zijn op het oogenblik bezig met het leegpompen der kelders en het afvoeren van het puin dat zich daarin bevindt. Het eerste 'werk in verschil lende ruimten, nadat ze zullen zijn leeggehaald is het voorzichtig verwij deren van de pleisterlagen op de mu ren. Het lijdt geen twijfel, dat er zich tunnels en kelders onder het complex bevinden, waartoe we momenteel nog geen toegang hebben. Hoe het daar onder den grond gesteld is. kan nog niet nauwkeurig worden gezegd; de Minister Bolkestein te Brussel minister van Onderwijs, Kun- en Wetenschappen, de heer G. Bolkestein, is vanochtend om elf uur |23 in de Belgische hoofdstad aange komen. Hij werd aan het station verwel komd door Hr. Ms. gezant te Brussel, baston van Harinxma thoe Slooten en den» heer Kuypers, den chef van het kabinet van den Belgischen minister van \openbaar onderwijs, die den heer Soudan vertegenwoordigde. Behartiging door Nederlandsche legatie. D'e Deensche zaakgelastigde in MeXACOcity, Einar Bleichingberg, heefitmedegedeeld, dat zijn legatie heeft) \opgehouden de Britsche belan gen teii behartigen, hetgeen spoedig aan he* Nederlandsche legatie zal worden \overgedragen. Bleichingberg zal binnenkort naar Washington rei zen om d<w gezant te raadplegen om te trachtemden status van de legatie op te helderen. werkzaamheden zijn daartoe nog) niet ver genoeg gevorderd. We gaan zeer voorzichtig te werk. Intusschen ^zijn plannen in voorbereiding om het hteele complex zooveel mogelijk te bescher men tegen brandgevaar, o.a. als gevotlg van luchtaanvallen. In eer. der kelde.es zal een zuig- en perspomp worden geA plaatst, welke behalve op de waterlei-^ ding ook op een - eigen bron kan wor den aangesloten. Verder worden in de kappen van de sprenkelinrichtingen aan gebracht en de zoldervloeren worden voorzien van brandvrij materiaal. In verband met de tijdsomstandig heden zal de volgorde, van de restau ratie, naar uit de verdere mededeelin- gen van prof. Lansdorp bleek, nader worden geregeld. Het meeste werk zal binnenshuis geschieden, .ook het uit wendig aspect van het Prinsenhof on dergaat uiteraard veranderingen. Of echter de heele, doodache en een tonige voorgevel aan het ^Oude Delft gesloopt zal worden staat \nog geens zins vast. Met meer zekertaeid kan worden gezegd, dat de trapjesgevel bij de Schoolstraat, waarachter de kamers van den Prins gelegen waren,^ in zijn, oorspronkelijken toestand zal tworden hersteld. Door de restauratie zal o.m. voorden bewerkstelligd, dat alle zalen va® het complex onderlinge verbinding krijgen. In den bekenden beeldenzolder aditer de Waalsche kerk zal de vloer wonden verwijderd, waardoor de volle vroe gere kerkhoogte vrij komt. Ook de ruimtewerking in de z.g. kapittelzaal aaxi de achterzijde wordt belemmerd door, een weggenomen. In deze zaal zal een eikenhouten tongewelf worden aange bracht. Onder deze zaal bevinden zich eveneens kelders met gewelven en deze bevinden zich in zeer slechten toestand. Ze liggen vol puin, zoodat nog niet kan worden gezegd, of en in hoe verre ze kunnen worden gerestaureerd. Ook de toren aan de achterzijde zal onder handen worden genomen en van een spits worden voorzien, terwijl het bovenste gedeelte van de fraaie gemet selde trap, welke omhoog leidt, zal worden gerestaureerd. Het Prinsenhofcomplex telt naar men weet, twee binnenplaatsen, welke op hooger niveau liggen dan oorspronke lijk het geval is geweest. Dit niveau verschil zal komen te vervallen en in verband daarmee zal misschien de vloer van de geprojecteerde hal (ter plaatse van de tegenwoordige conciërge woning) iets moeten zakken. Onder dezen vloer bevindt zich de trap waar langs Balthazar Gerardts, na den moordaanslag op Prins Willem, naar de tweede binnenplaats is gevlucht. i VAN SABOTAGE VERDACHTE ENGELSCHMAN GEARRESTEERD ITALIAANSCHE GEZANT DOOR PREMIER ONTVANGEN NIEUWE LICHTINGEN OPGEROEPEN LANDMIJN DOODT TWEE SOLDATEN VERSPREIDE BERICHTEN. DE BESPREKINGEN VAN DR. CLODIUS AMERIKAANSCH VAKVERBOND ACHTER ROOSEVELT

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 3