12 Mei Moederdag-bloemendag België nam te Brussel revanche 6 c GEMEENTERAAD KUNST EN LETTEREN HET NIEUWE STADHUIS Fluweel voorde keel <v> 20stuks!5ets *v> HAAGSCHE COURANT VAN MAANDAG 6 MET 1940 DERDE BLAD, PAGINA 2. HOCKEY met 34 Nederland geslagen PIANORECITAL NICOLAI ORLOFF VERGADERING VAN HEDEN NAMIDDAG Hr. Ms. „van Galen” TE Verdiend succes der gastheeren BENOEMINGEN Regelmaat L A X O B A C B«i apotheken en dro£. 35 en 85 ct-, maar let op den naam. In de zaal Diligentia VOORSTEL OM GELD TOE STAAN VOOR HET EERSTE GEDEELTE VAN DEN BOUW „Quasi una Imp.: Rowntree Handelamij. A’dam- (Zie verder 5e blad, pap. 2.) Rede van den heer v. Langen. HAAGSCHE KUNSTKRING. van een vóór jaar nemen deze het op Rede van den heer Jonker. Voorz.: burgemeester de M o n c h y. internationale Rein de Waal tekoopaanbieding van o r a n d- lesteld H ening Vijfentwintig jaar koninklijke dienst. De Koningin heeft aan den heer A. Foks, hylpknecht ten paleize „Het Loo” toegekend de bronzen eeremedaille van de huisorde van Oranje, wegens 25- Jarigen Koninklijken dienst. Rede van den heer Snoeek Henkemans. den na de het Benoemd worden tot: LAGER ONDERWIJS. onderwijzer aan de openbare school A voor uitgebreid lager onderwijs Elboog straat 68: L. K o r r e 1 b o o m. Moet men daarna de verdere uitvoe ring stopzetten, dan zal dit niet mooi zijn, maar er zal niets verloren zijn. Een stadhuis is geen weelde, gezien de onderbrenging van de gemeente-ad- ministratie in verscheidene huizen, het geen lastig en duur is Een goed stadhuis versterkt de kracht van de burgerij, de volkskracht Als den Haag niet voortwerkt zou dit een oor zaak zijn van verzwakking. Kunnen B. en W. den Raad eenige zekerheid geven dat de eerst noodige materialen ter be schikking zullen zijn? Voor de inwen dige afwerking kan men later zoo noo- dig zich tijdig behelpen. weer’ verder voor NIJVERHEIDSONDERWIJS. tijdelijke leerkrachten bij het gemeen telijk avondnijverheidsonderwijs voor meisjes de dames J. va n Beuzekom en M. C. van Broekhuijsen. dèt Is t waarom 1 gaat! Neem Laxobae - da nieuwe. prettigste laxans voor oud en Jong. Smaakt als zuivere chocolade zacht werkend, zonder scheuten of pijn, maar met de regelmaat van een klok. Ideaal ‘voor men- echen die moeilijk Inne men: afdoende, zelfs In hardnekkige gevallen. Voordracht van André Peters. Morgen, Dinsdag 7 Mei, zal André Pe ters een voordrachtavond geven in het gebouw van den Haagschen Kunstkring. Het programma vermeldt ,J)e Aartsenge len” uit den „Proloog” van „Faust” waar bij twee leerlingen van het Haagsch Too- neellyceum (directeur dr. Wijnand Frans) welwillend haar medewerking zullen ver- leenen, namelijk Alma van Brussel en Laura Walraven. De Reyzang uit „Luci fer” van Joost van den Vondel, wordt door twee stemmen vertolkt Het monumentale gedicht De Dans van Sjiwa” van het lid van den Kring, J. C. Sonneborn (thans tevens voorzitter van de letterkundige af- deehng). in Maart 1939 verschenen in ,,de Stem” en zeer gunstig beoordeeld in litteraire kringen, zal daarna worden voorgedragen Na de pauze zal André Pe ters, onder traditie van den Kunstkring getrouwuit een voltooid roman- manuscript voordragen, getiteld „Miros lav ontmoette de Liefde” De handeling speelt in de bergen van Joego-Slavië. De heer Snoeek Henkemans (Chr. Hist.) schetst den invloed van de wereldgebeurtenissen op ons econo misch leven, doch waarschuwt tegen overdrijving. De Raad besluit thans niet tot stadhuisbouw. Dat is al tevoren ge schiedt. Er is al veel geschiedt ter uit voering. Een voorrecht is, dat men de uitleening kan uitstrekken over vijf jaar en dat men kan leenen bij de eigen fondsen. Dit maakt dat het voorstel veel aannemelijker is, omdat wij werkelijk in staat zullen zijn om te volbrengen hetgeen wij ondernemen. Let men op den toestand in Europa, dan is te begrijpen, dat men zegtWij doen nu heelemaal niets. Inderdaad is echter alleen gepleit voor uitstel. Maar niemand kan zeggen, dat men over zes maanden in betere omstandigheden zou verkeeren, terwijl de geestesbotsing in Europa zeker langer dan zes maanden zal duren. Men moet thans besluiten om te gaan bouwen of om niets te doen. Neen beteekent een zuiver negatief be sluit, dat den weg openlaat voor aller lei nieuwe plannen en nieuwe specu laties. Uitstel voor b.v. zes maanden heeft absoluut geen zin. Men kan ook besluiten voort te gaan zooals B. en W. voorstellen namelijk de afwerking van een bepaald onderdeel, waarvoor men verwacht, dat de materialen zullen aan wezig zijn. De wereldberoemde Russische pianist, Nicolai Orloff heeft gistermiddag, naar aanleiding van het enorm succes, dat hem op een vorig recital ten deel viel een tweede concert in Diligentia gegeven. Waarschijnlijk in verband met het ten einde loopen van het winterseizoen en het uitgaan van de publieke belangstel ling naar de komende muziekuitvoeringen in de Kurzaal te Scheveningen, was de Diligentia-zaal voor deze matinee, gun stig voorgesteld, matig bezet. De geniale pianist opende het recital met de Sonate in D gr. t op 17 van W. A. Mozart, welke hij op een bijzonder sensitieve wijze heeft voorgedragen. Welis waar ademde deze vertolking, door het nogal opgevoerae tempo, een muzikalen geest die voci onzen tijd bijna kenmer kend is geworden. Wij hoorden namelijk op concerten menig Allegro van Schubert herschapen tot een Mendelssohnschen stijl, menige Symphonic van Beethoven, zelfs onder leiding der beroemdste diri genten, in een recordtijd uitvoeren, ter wijl zich alom stroomingen in de muziek wereld doen gelden, die zelfs op snellere tempi bij Bach-vertolken aandringen. Doch Nicolai Orloff heeft met zijn spel van zeldzame egaliteit Mozart’s Sonate in hoogste verfijning en geestelijke waarde geopenbaard. Het is ons daarbij bovendien Voor een deel moet dat worden toege schreven aan den vorm van de voorhoede, die van eenige factoren afhankelijk was o.a. van de conditie van de middenlinie. die thans niet zoo op dreef was gelijk in de hoofdstad De middenlinie voedde toen dc vleugels goed, vocral ook omdat alle leden van die lijn goed op dreef waren Thans verzette Losada (de ster in Am sterdam) de helft minder en ook' Anker- man was niet je dat. De eenige die zich zelf bleef was Henk de Looper. De twee de factor, dat de voorhoede niet zoo ge weldig uit de voeten kon komen, was de verkeerde keuze van den middenvoor Ta- miniau, waarover we reeds in vorige wedstrijden ook geschreven hebben. Brussel heeft er nog eens den klem toon op gelegd, dat de Zuidelijke eerste klasse-speler geen spelverdeeler van eenig formaat is. Men merkte niets van hem Waarom de Roos van B.M.H.C. niet mid denvoor is gezet zal eeuwig een raadsel De zestigste ontmoeting van De heer Jonker (Lib.) wijst op de xelatieve waarden der argumenten pro en contra. Aan uitstel zijn groote bezwaren ver bonden in verband met de gebrekkige huisvesting van de gemeentebureaux, de bestrijding van de werkloosheid, het stimuleerende voorbeeld van de Ge meente enz. Eerstgenoemd bezwaar erkent de libe rale fractie, maar het nieuwe stadhuis zal geen volledige concentratie geven. Het is geen bezwaar, waarvoor andere bezwaren moeten wijken De werkloosheid moet door de Ge meente worden bestreden, maar er zijn andere groote werken, die men kan aanpakken. In dit verband wijst spr erop, dat het Rijk voor den stadhuisbouw geen steun wil geven. Spr. deelt niet het standpunt van den Kunstkring, dat men door uitstel van den bouw de bouwnijverheid in het land zal lam leg gen. Aan het eind van den oorlog zal er nog veel meer behoefte zijn aan groote werken ter bestrijding van de werkloosheid. Door financieele avon turen als deze stadhuisbouw zal men den belastingdruk verzwaren en de werkloosheid niet noemenswaard ver minderen. Men moet voorzichtig zijn met het argument, dat reeds zooveel kosten ge maakt zijn. Door de kosten nu te ver- hoogen zal men hetzelfde argument la ter opnieuw aanvoeren om den ver deren bouw te bepleiten. Moet men thans beginnen, nu men geen overzicht heeft van de totale kos ten van het stadhuis? De materiaalprij- zen zijn onzeker, ook de mogelijkheid om tijdig zoo al ooit binnen afzien- baren tijd over het materiaal te beschikken is onzeker. Het is gevaar lijk, het werk te beginnen, terwijl men niets weet over de toekomstige kosten. Een particulier zou zoo niet handelen. De financieele bezwaren hangen een bijzonder voorrecht geweest, zijn ver tolken van zeer nabij te kunnen gadeslaan. De gevoeligheid, waarmede Nicolai Orloff het klavier behandelt en de concentratie, waarmede hij zijn geheele aandacht aan de klankschoonheid wijdt, zullen een ieder, die dit spel nader beschouwt ver bazen en de diepste bewondering voor dezen Kunstenaar afdwingen. De Sonate op 27 no. 2, „Quasi una Fantasia' van L van Beethoven volgde hierna. Wij hoorden dit machtige werk eenige weken geleden op meestelijke wijze door Walter Gieseking vertolken Ook Ni colai Orloff bleek een persoonlijke opvat ting over deze bekende compositie te be zitten Tot een zekere mildheid, tot een accentueeren van de aanwezige romanti sche elementen, nijgde deze kunstenaar. Het was geen Beethovenspel, dat onver gefelijk wordt, door expressiviteit, door een klankbeeld, dat onuitwischbaar is, door de diepte van het relief, door de scherpte der contouren. Het was ons ech ter dierbaar door de ongekende dichter lijkheid en oprechtheid. Als derde’nummer bracht Nicolai Orloff Chopin-composities ten gehoore. Aangezien het vorig recital van den pianist geheel aan werken van dezen Poolschen toon dichter was gewijd, zullen wij hierover thans geen bijzonderheden opmerken. Na de pauze vclgden werken van M. Ravel, F. Poulenc en Fr. Liszt. Tot het geven van een tweetal toegiften hebben de aanwezigen Nicolai Orloff met een langdurige stormachtige applaus-ovatie overgehaald. voor den beginnen verderen bouw Hedenmiddag uit Indië terugverwacht. Hr. Ms. van Galen, welk schip onder bevel van den luit, ter zee A. S Pinke van Ned.-Indië naar Nederland terug keert, is hedenmorgen van de Downs vertrokken naar Hoek van Holland, alwaar naar verwacht wordt, het schip te ongeveer 6 uur hedenavond aan den Harwichsteiger zou eren Morgenoch tend vertrekt Hr. Ms. van Galen naar Nieuwediep. MEDEDEEL1NGEN. Een schrijven van W. Wijken hou dende bluschm ateriaal, wordi in 'handen van B. en W. ter NIEUWBENOEMD RAADSLID DEN DULK. De geloofsbrief met bijbehoorendt stukken van het benoemde lid van den Gemeenteraad, den heer W den Duik Jacz„ wordt gesteld in handen van een commissie ter onderzoek en rapport, be staande uit de heeren de Jong (R.K.), Joekes (V.D.) en Mobach (S.D.). heeft var. de skeletbouw; men mag vóór men ook van den zeker is. De fractie is blijven Eerst in het laatste kwartier, toen de stand intusschen al 42 was in net voordeel van de Belgen, nep de Wad zijn rechtsbinnen tot de middenvoorplaats en net was alsot we plotseling een geheel anderen kamp te zien kregen. Was net spel voor dien tijd goed, snel, maar toen rustig geweest, van de minuut af, dat de Roos den aanval leidde kwam er sen- sensationeele spanning in den strijd, om dat de Bloemendaler direct al den stand op 43 bracht. Maar tot een gelijk spel is het niet gekomen. Een grooten wedstrijd kan men de ont moeting in Brussel niet noemen In het be gin speelden de Hollanders een goed open spel en toen van der Dol al na drie minuten door een fout van een der Bel gische backs Nederland de leiding be zorgde, dacht men allerwege, dat de cij fers van Amsterdam zich zouden herha len Het open spel werd evenwel spoedig klein en het bleek, dat de oranjehemden op het effectvolle terrein niet zoo goed uit den weg konden dan de Belgen, die goed op slechte terreinen voort kunnen. Het werd dus gauw 11 door middenvoor Delaval, die juist voor de pauze den stand op 2-1 heeft gebracht Weliswaar hadden de oranjehemden voor rust het meest het initiatief behouden, doch men kon toch niet zeggen, dat de stand de verhou ding niet weergaf. In de tweede helft kwamen de Belgen ook al weer beter voor den dag Niette min maakte Postma er uit een strafcorner met een prachtig schot 22 van waarna de Belgen uit twee strafcorners scoorden, resp. door Waterkeyn en Delvaux Het was dus 42 geworden en toen eerst heeft de Ned. aanvoerder de Roos tot ■ie middenvoorplaats geroepen, met het be kende gevolg, waarvan we hierboven al gewaagden. De Belgen waren zeer verheugd over het resultaat, dat bij uitmuntend hockey- weer was verkregen: geen zon, geen wind en geen regen. De temperatuur was ook net geschikt. Als we de elftallen aan een nadere be spreking onderwerpen dan komen we tot de conclusie, dat de beide vleugelspelers Esser en Roodenburgh lang met zoo goed hebben kunnen spelen als waartoe ze in staat zijn. Esser heeft Individueel zeer gcede staaltjes hockey laten zien, maar het feit, dat de Waal o v. d. Dol riep, dat hij eens op z’n linksbuiten moest denken, zegt genoeg. De vleugelspelers zijn het slachtoffer geworden van een Zuidelijken speler, die tot middenvoor van het Neder- landsch elftal is gebombardeerd, zonder dat hij er de capaciteiten toe bezat. Twee internationale wedstrijden hebben dat nu wel bewezen. De Roos is een geboren middenvoor, dat viel uit zijn spel in het laatste kwartier van den kamp te zien. Van der Dol was vrij matig Zijn eerste doelpunt was goed maar daarna kreeg nij kansen, die hij had moeten benutten. Over de middenlinie hadden we het reeds. In de backlinie was Postma beter dan de Waal. Postma grijpt steeds uitmuntend in, heeft stijl, 18> O0k op een slecht ter rein, vast op den bal en beschikt over een prachtig s:hot. Toch was Rein de Waal in zijn laatsten internationalen wed strijd waarlijk van internationale kracht beter dan we hem in andere landenwed- strijden hebben gezien. Hij gaat, zooals hij wilde, als goed internationaal heen. De Hagenaar Haitink heeft zijn doel goed en moedig verdedigd. Toch was hij, mee nen we, bij twee doelpunten slachtoffer van het effectvolle terrein. nauw samen met de buitengewone om standigheden. In normale omstandig heden kan den Haag stellig een stad huis bouwen, maar thans gaat dit liet op. Spr. behandelt den omvang van de uitgaven en de vraag of deze kunnen worden gedekt. Het bedrag van 814 millioen zal niet unnen worden geput uit de fondsen, waaraan B. en W. het willen ontleenen. Het is bovendien de vraag of het uit putten van die fondsen gewenscht is. Dit is onvoorzichtig. Welke fondsen kunnen in aanmerking komen voor verdere financiering? Hoe denkt men rente en aflossing te betalen? In dit verband wijst spr. op den steeds ver zwaarden belastingdruk en de onge- wenschtheid van verhooging van be- drijfstarieven, alsook op de toenemen de uitgaven voor Maatsch. Hulpbe toon, die van de luchtbescherming enz. Het argument van den in waarde te dalen gulden acht spr. zeer zwak. De leuze „Doe gewoon” is goed voor het dagelijksche leven, maar niet voor een bijzonder object als de stadhuisbouw en het vastleggen van aanzienlijke geldmiddelen. Wij kunnen beter ons kruit droog houden voor de uitgaven, welke men stellig zal krijgen voor luchtbescherming, herstel van schade enz. verschillende groote werken in pette ge- De liberale fractie is tegen het voor stel om thans een aanvang te maken met den bouw en zal een eventueel voorstel tot uitstel graag ondersteunen. Rede van den heer Lely. De heer Lely (V.D.) acht de vraag dezeof men met den stadhuisbouw zal beginnen zonder te weten wat die bouw zal kosten Dit weten ook B. en W. niet voor den verderen bouw. Fei telijk vragen B. en W dus een soort blanco crediet De V.D.-fractie heeft belangrijke be zwaren tegen het voorstel Spr. gaat de voorgeschiedenis van het plan na keuze van plaats, daarna van architect, voorloopig plan van den Raad. Zonder oorlog zou de bouw normaal zijn door gegaan. maar thans komen B. en W. met een voorstel in verband met de verhoogde kosten 10.200.000 tegen eerst t 8.100.000) en ook om den Raad te vragen of thans met den bouw moet worden begonnen Spr. verwijst naar een artikel van den heer van Beusekom in de Statisti sche berichten, over de prijsschomme- lingen van bouwkosten en waarschuwt tegen een prijsniveau van b.v. drie maai de kosten van vóór den oorlog. Dan zou het stadhuis niet 10 maar 20 millioen of meer kosten Tegen de raming van B en W. heeft de fractie geen bezwaar; den Haag kan dit wel betalen. Een blanco crediet is niet noodig. Bij aanzienlijke prjjsverhooging zou men het werk kunnen stop zetten, maar dit zou b.v. 7 jaar kunnen duren, hetgeen groote bezwaren heeft. Het hoofdbezwaai van de fractie is, dat in de tegenwoordige omstandigr-- der met den bouw za< worden begin nen Geld, hulpmateriaal en arbeids krachten zijn aanwezig, maar dc ma terialen zijn het zwakke punt. Voor den verderen bouw zijn veel materialen uit het buitenland noodig; natuursteen, brons, marmer, en er is niet nagegaan of deze zullen te verkrijgen zijn als het betonskelet over IV? jaar gered is. Zoo niet, dan za men den bouw moeten stopzetten of ersatz moeten gebrui ken, hetgeen spr. niet juist acht. Spr beroept zich op een urgentie- program van den heer van Beusekom en wijst op de mogelijkheid, dat de Re- geering een rantsoeneering van bouw materialen zal invoeren, waarbij 't zeer onzeker is dat men materialen zal verkrijgen voor het stadhuis Het is niet voldoende dat men de zekerheid var. de materialen niet tiseert spr. het financieringsplan van B. en W. Het voorstel is niet gebaseerd op het thans noodzakelijke voorzichtige be leid en bevat onnoodig risico. Spr. vraagt B. en W., het voorstel terug te nemen, den architect te vra gen, het plan verder uit te werken en de noodige contracten aan te gaan voor de benoodigde materialen en eerst daarna met een voorstel bij den Raad te komen. Rede van den heer Quant. De heer Quant iR.K.) wijst op de lange voorbereidingen van het plan, waaraan spr. als wethouder heeft mee gewerkt. Niettemin betwijfelt spr. of men met dit voorstel op den goeden weg is en of deze tijd, waarin de grootste onzekerheid heerscht en de grootste zuinigheid noodig is, de ge- schikste tijd is voor den bouw, welke zware financieele lasten op de bur gerij zal leggen. Hij betwijfelt of in dezen tijd de urgentie van den bouw zoo groot is. dat men het risico moet nemen. Ine ,’"?d is de dislocatie van den Gemeentedienst zeer ongewenscht, maar in dezen tijd is voorziening hier in niet urgent. In ’t bijzonder wijst spr. op de wen- schelijkheid van decentralisatie in ver band met het luchtgevaar in geval van oorlog. Door het motorverkeer is de onderlinge afstand der bureaux niet zoo’n groot bezwaar. Voor de werkverruiming worden nog verschillende groote werken in petto ge houden, die urgenter zijn en moeten voorgaan, werken als het viaduct aan de Schenkkade en andere, ook woning bouw. Wat betreft het financieringsplan van B en W., dit is uitvoerbaar mits men de belastingschroef nog verder aan draait. Spr. vraagt nadere inlichtingen over dit financieringsplan. O.a. wijst hij op de verhooging van materiaalprijzen er. loonen, waarmee geen rekening is ge houden. Als het geraamte gereed is, zal men voor de verdere afwerking materialen noodig hebben, waarvan het zeer onze- kei’ is of ze te verkrijgen zullen zijn. Na demobilisatie zal men den bouw kunnen versnellen door de vele werk krachten. Het voorstel is een daad van durf, maar het nageslacht zal moeten betalen. Er is meer moed noodig om den bouw uil te stellen. Niet om het voorstel zelf, maai in verband met de consekwenties is spr. tegen het voorstel, waarbij hij erop wijst dat de gemeentebedrijven veel minder zullen opbrengen dan geraamd is Het voorstel is een sprong in het duister HET MAKEN VAN EEN AANVANG MET DEN BOUW. Aan de orde is: 1. net voorstel om, met wijziging in zooverre van net Raadsbesluit vap Juli 1938 gelden beschikbaar te stellen voor het eerste gedeelte van den bouw van een nieuw Stadhuis 2.200.00G voor den bouw en 1 600 000 voor ont eigening tezamen 2.800 000). Hetzelfde Nederlandsche Hockey-ell- tal, dat in Amserdam een goede 3—0 zege op het vertegenwoordigdende Belgische team behaalde is Zondag middag op het terrein van de Royal Leopold Club te Brussel, ten aan- schouwe van slechts weinig bezoe kers in een niet op al te hoog peil staanden wedstrijd met 43 gesla gen en de Belgen hebben de zege ongetwijfeld verdiend. Het is wel een teleurstelling geworden voor de Waal, die. zooals men weet, z’n zestigste internationale ontmoeting speel de en thans niet meer in Internationaal hockey zal uitkomen. In meer dan één opzicht was het een teleurstelling voor de Waal, want van de huldiging in Brussel zelf is weinig gekomen, omdat de cadeaux welke men gekocht had, de Nederland sche grens niet mochten passeeren, zoo- dat men bij terugkomst in Breda de hul diging heeft voltrokken in optima forma Tijdens de pauze hebben de voorzitters van den Nederlandschen en Belgischen Hockeybond den jubilaris eenige woorden toegevoegd. Rein de* Waal speelde z’n zestigste maar de aanvoerder van het Belgische elftal, Putz, toch al zijn 47e Een cadeau in den vorm van een zege werd het dus niet Den heer van Langen (S.D.) her innert op zijn beurt eveneens aan de lange voorgeschiedenis van dit voorstel. Ook aan het optimisme van den burge meester, die reeds had gesproken van het laatste besluit inzake het nieuwe stadhuis en zelfs de burgerij had opge wekt tot het geven van geschenken voor dit stadhuis. Thans echter staat de Raad opnieuw voor een voorstel om te gaan bouwen. Lichtvaardig is dit voorstel thans niet, na zoo’n lange voorberei ding! Een lid van de commissie voor de financiën wil een half jaar wachten. Welk voordeel heeft dit? Men verwacht toch niet, dat dan de oorlog is afgeloo- pen en de materiaalprijzen vaster zul len zijn? Na den vorigen oorlog zijn de prijzen juist heel sterk gestegen. Tegen uitstel pleit ook, dat een heel stadsgedeelte, als nieuwe city gedacht, onveranderd zal blijven als de Gemeen te niet zelf begint met den bouw het stadhuis. Ook de onteigening pleit voor bouw, daar anders de eigenaars eenigen tijd hun eigendom kunnen terugvorderen. Kan men de onteigening vervroegen? De overheid mag niet het voorbeeld geven door het werk voor werkverrui ming stop te zetten. De Gemeente moet stimuleerend werken op particulieren. Uitstel van den bouw zal leiden tot allerlei denkbeelden, zooals dat van den heer Quant tot decentralisatie Dit zal steeds tot uitstel leiden, zoodat de vijf honderdduizendste Hagenaar nog als raadslid zal mede te beslissen krijgen over het nieuwe stadhuis dat nu reeds een voorgeschiedenis van dertig jaar heeft. In 1938 wilde spr. reeds met den bouw beginnen, maar de architect Luthman en de directeur van Gemeen tewerken overtuigden hem, dat men beter eerst het geheel kon voorberei den. Ook thans is spr. voorstander om te beginnen. Het skelet zal een paar en van dit deel van het plan is men zeker, daar de materialen voldoende aanwezig zijn voor dit deel van het werk. Daarna zal men dan kunnen zien. Spr. is dus voorstel van B. en W. De financieele specialiteit van fractie heeft geen bezwaar tegen voorstel, dat per jaar anderhalf a twee millioen kost, een niet schrikbarend bedrag, als men ziet wat de laatste jaren is uitgegeven voor openbare wer ken 5.120.000 in vier jaar). Het voorstel is ook van belang ter bestrijding van de werkloosheid, waar bij spr. zich beroept op het adres van den Haagschen Kunstkring. Hij beveelt het voorstel van B. en W. aan. De neer van Asch van WijcK (A.R.< deelt mee. dat de A.R. fractu- haar steun geeft aan het voorstel om over te gaan tot uitvoering van het eer ste bestek van den Douw Hij herinner! aan de langdurige voorbereiding van den bouw; de moeilijke keuze van een plaats: de 3 millioen. die zijn betaaid voor kazernebouw: de plaats gehad heb bende onteigening. Men is gereed met be* eerste dee' van het bestek en de aanbesteding zou kunnen oeginnen Aesthetiscne veranderingen van het plan nebben plaats gehad Thans moet men verder gaan op den ingeslagen weg. die al zooveel financieele consekwentie- heeft gehad. De vraag, of men moet afwachten, welke tijden ons wachten beantwoordt spr ontkennend, up prijsdaling zal men binnen afzienraien tijd niet kun nen rexenen Men nr.uel zich later niet kunnen verwijten, dat men den besten tijd heeft laten voorbijgaan. De dislocatie van de secretarie is een steeds dringender vraagstuk en ook de werkloosheid is helaas een blijvend pleidooi vóór den bouw. In dit verband herinnert spr. aan het adres van den Haagschen Kunstkring Is bet de bedoeling, dat het labora torium, van Bouw- en Woningtoezicht aan de Mauritskade blijft gevestigd en het niet in het nieuwe stadhuis komt? Hoe zit het met de kosten van af braak voor den bouw Zal men voor onteigening inderdaad 600.000 noodig hebben, ongeacht de veranderde huurprijzen Zal bij stagnatie van den bouw de onvoltooide romp niet te zeer ontsie rend zijn De A. R fractie neemt aan. dat de noodige bouwmaterialen verkrijgbaar zijn of aanwezig. Er zijn ook financieele onzekerheden in de naaste toekomst^ b.v. prijsstijging in verband met de conjunctuur. Daar kan waardedaling van den gulden tegenover staan Verwacht map Tprden, dat de gemeente ook in de toekomst den bouw zal moeten financieren Het besluit van den Raad is van moreele beteekenis voor net geheele land, de A.R-fractie meent, dat men moet voortbouwen. Stadhuisbouw maar acht de voorgestelde wijze van bouwen met juist Zelfs als er geen oorlog was zou eerst alles dooi den architect moeten zijn uitgewerkt. In tijdsomstandigheden klemt dit nog meer. Bij Rijkswerken handelt men dan ook daarnaar en verzekert men zich eerst van de materialen Spr. bepleit geen uitstel tot betere tijden, maar een voorzichtiger wijze om het doel te bereiken doordat B. en W. zich verzekeren van a!>e bouw materialen, niet alleen voor den skelet- bouw maar voor den geheelen buiten bouw en de afwerking der dienstloka- len. Feestlokalen kunnen zoo noodig wel wachten Men moet zorgen voor een waardig stadhuis en daarom moet men den bouw uitstellen tot de plannen verder zijn uitgewerkt en men de ze kerheid heeft aat de benoodigde ma terialen aanwezig zijn. Men kan dan ook oeter de kosten beoordeelen, zoo- dat men geen blanco creaier behoeft te vragen. (De heer Smitskamp: Acht u dit practisch mogelijk voor een bouw, welke 6 of 7 jaar zal duren?) De heer Lely vreest van wel. Omtrent het prijsver loop is niets te voren te zeggen, maar te verwachten is, dat het bouwen duurder zal worden, maar dit zal niet veel beteekenen in verhouding tot de totale bouwkosten. De gekozen tijd is voor het verkrijgen van goedkoope prijzen voor betonwer ken niet gunstig in verband met de uit voering van andere groote betonwer ken. Ook daarom is er geen bezwaar tegen uitstel. Het zou zeer nadeelig zijn als het werk geruimen tijd stop moest worden gezet wegens zeer aanzienlijke prijs- verhoogingen. Door de aanwezigheid van het skelet zou de architect niet vrij zijn in de keuze van aanwezige mate rialen; men zal dan moeten bezuinigen en dit is zeer ongewenscht waar het een stadhuis betreft. Spr. weerlegt enkele argumenten van B. en W., o.a. het beroep op de werkloosheid, welke ook spr. wil be strijden, doch die z.i. geen uitgangs punt mag zijn bij zoo’n belangrijk en ingewikkeld werk. De betonwerken zul len voor de werkloosheidsbestrijding niet zoo heel veel beteekenen. Ook cri-

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 10