HAAGSCHE COURANT De oorlog Europa m Maandag 6 Mei 1940. V ZELFBESCHERMING STADSNIEUWS TELEGRAMMEN BINNENLAND LEGER EN MARINE HARINGLOGGERS VAREN MORGEN NIET UIT VIJFDE BLAD. Bij verkeersongeluk te Delft Dr. L. C. Kersbergen benoemd DUITSCHE VERSTERKINGEN VOOR NARVIK Inspectie luchtbescherming DE VISA VOOR BELGIE Eerste ploeg zal op 14 Mei vertrekken STADGENOOT OM HET LEVEN GEKOMEN VOORZITTER VAN DEN GEZOND HEIDSRAAD Prins Bernhard bij de Hollandsche Maatschappij der Wetenschappen NOORSCHE COMMISSIE NAAR BERLIJN NOORSCHE GOUDVOORRAAD NAAR ENGELAND BRITSCHE LUCHTAANVAL OP HET VLIEGVELD VAN OSLO KENNISGEVINGEN Gevonden voorwerpen minister- een JUBILEUM J. L. SERIESE. wachter de Zilveren jubileum van mr. dr. A. baron Roëll als voorzitter. No. 17561 Neder-' onder op niet tengevolge beide bestuurders letsel be- OPENING RITZ HOTEL. Zaterdagmiddag 4 uur is onder groote belangstelling het Ritz Hotel dat in an dere handen is overgegaan, heropend. De nieuwe directeur, de heer D. Bood, heeft het riant gelegen hotel aan het- Gevers Deijnootplein een flinken op knapper laten geven. De kamers met 32 bedden zien er aardig en fleurig uit. Er is een intiem restaurant en boven dien een gezellige lounge voor de gas ten. Een flink terras, dat een ruim uit zicht geeft over het drukke Gevers Deynootplein, zal ook vele personen tot een zitje nooden. pij, mr. S. H. Vening Meinesz. huldigde vervolgens mr. dr. Roëll ter gelegen heid van diens zilveren jubileum als voorzitter. Spr. bood baron Roëll als blijk van groote erkentelijkheid de groote gouden 'egpenning der maat schappij aan. Namens den beschermheer, leden en directeuren, bood spr. den voorzitter een door Jan Sluyters geschilderd por tret aan, ter plaatsing in het gebouw. Op uitnoodiging van den onder voorzitter, onthulde Z.K.H. Prins Bern- hard vervolgens het schillderij. Jhr. mr. W. J. M. van Eysinga hield een rede over het onderwerp „eenige beschouwingen over net internationaal statuut van den Noord-Nederlandschen staat sedert zijn ontstaan. De bate van het Pieter Lagerhuizen Lambertuszoonfonds werd toegekend aan prof. dr. W. M. Docters van Leeu wen te Leersum, voor een reis naar Nederlandsch Oost-Indië ter bestudee- ring van de biologie der mierenplanten en de biologie der Loranthaceae. Drie soorten Aangaande de visa, welke met ingang van 10 Mei vereischt zijn voor België, vernemen wij te bevoegden plaatse, dat er 3 soorten zijn ingesteld, n.l. een doorreis-visum, een visum voor een ver blijf voor den duur van 2 dagen en een visum voor een verblijf voor den duur van een maand. De kosten bedragen resp. ƒ0.70, 2.62$ en ƒ3.50. Zij moe ten persoonlijk worden aangevraagd oo het Belgisch consulaat te Rotterdam, dat gevestigd is van Oldenbarneveld- straat 58. Aan den anderen kant gaan er ge ruchten, dat de geallieerden hun lan dingen in het Noorden thans hebben voltooid. De debarkatiepunten zijn echter niet bekend, men meent echter, dat in Bodö of Tromsö of mogelijk in beide plaatsen troepen der geallieerden aan land gezet zijn. BENOEMD TOT NOTARIS. Bij Kon. besluit is benoemd tot notaris binnen het arrondissement ’s Graven- hage, ter standplaats alhier, de heer J. van Lith, candidaat-notaris alhier, (vacature J. B. Boucher). Vrcuwen Vredesgang 1940. De Vrouwen Vredesgang, die ditjaar voor de zevende maal gehouden wordt, zal Zaterdagmiddag 18 Mei om drie uur van de de Ruyterkade (achter het Cen traal Station) te Amsterdam vertrek ken. Op het terrein van het voormalige Paleis voor Volksvlijt wordt een korte sluitingsbijeenkomst gehouden. Geza menlijk zullen enkele liederen worden gezongen en twee leden van het Cen traal Comité, de dames M. H. Peteri uit Utrecht en J. P. F. van Rappard- van de Stadt, alhier, zullen een kort woord spreken. REQUIEMMIS VOOR GRAAF ROSTWOROWSKI. De Poolsche legatie deelt mede, dat morgenochtend om 10.30 uur een re quiemmis zal worden opgedragen in de St. Jacobskerk alhier voor de zie* lerust van wijlen z.exc. M. graaf Rostworowski, rechter bij het Perma nente Hof alhier en oud-rector van de Jagiellonsche universiteit te Krakau, die op 24 Maart j.l. in Polen is over leden. (U.P.). uit Oslo, van drie leden door den Noorschen regeerings- raad is benoemd, welke commissie zich binnenkort naar Berlijn zal begeven om te onderhandelen over een regeling tot uitwisseling van goederen tusschen Noorwegen en Duitschland. MUTATIES. Bij Kon. besluit: is een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend aan den majoor der infan terie C. A. van Keulen; is benoemd en aangesteld bij het res.- personeel der landmacht, bij het wapen der infanterie, ter nadere indeeling door of vanwege den minister van Defensie, tot res.-majoor, de res.-kapt. M. G. H. Lins- sen, van het 2e reg. inf.; is op het daartoe door hem gedaan ver zoek, een eervol ontslag als zoodanig ver leend uit den militairen dienst, aan den res.-le-Iuit. der militaire adm. J. H. W. B. Lindeman, van het 17e reg. inf. en is hij benoemd bij het dienstvak der militaire administratie tot le-luit. ter nadere indee ling door of vanwege den minister van Defensie; is op zijn verzoek een eervol ontslag verleend uit den militairen dienst aan den res.-majoor ir. P. J. J. van der Horn van den Bos, van het 21e reg. inf.; is op zijn verzoek een eervol ontslag verleend uit den militairen dienst, aan den res.-luit.-kolonel L. de Ridder, van het wa pen der artillerie; is benoemd bij het wapen der inf,, bij Dr. Kersbergen is in 187^ te Reeu- wijk geboren. Na het gymnasium te Gouda te hebben afgeloopen, studeer de hij aan de Leidsche universiteit, waar hij in 1900 promoveerde tot doc tor in de geneeskunde op een proef schrift, getiteld „Anaemia pseudo-leu- kaemica infantilis”. In hetzelfde jaar vestigde hij zich als huisarts in Haar lem, waar hij reeds spoedig een voor aanstaande plaats op medisch-hygië- nisch gebied innam. Hij werd voorzit ter van de Haarlemsche Vereeniging tot bestrijding der tuberculose, en di rect bij de oprichting van de Noord- Hoilandsche Vereeniging tot bestrij ding der T.B.C. secretaris dier ver eeniging, welke functie hij gedurende meer dan 25 jaren vervulde. In 1919 werd dr. Kersbergen be noemd tot geneesheer-directeur van het St. Elisabeths of groote gasthuis te Haarlem. Zijn werkzaamheid als zoodanig is verleden jaar beëindigd. Gedurende vele jaren was dr. Kers bergen, lid van het hoofdbestuur van de Nederlandsche Maatschappij tot bevordering van de geneeskunst, waar van hij driemaal tot voorzitter werd gekozen. Bovendien was hij lid van den Raad van beroep van die maat schappij. Dr. Kersbergen is onder-voorzitter van het bestuur van het Centraal Bu reau voor keuringen op medisch-hy- giënisch gebied, en lid van het dage- lijksch bestuur van de Nederlandsche Centrale Vereeniging tot bestrijding der T.B.C., van de Staatscommissie inzake de vaccinatie van het Centraal College voor medisch tuchtrecht en van den Gemeenteraad van Haarlem. De regeering erkende zijn verdien sten o.a. op het gebied der T.B.C.-be- strijding, door zijn benoeming in 1929 tot officier in de orde van Oranje-Nas- sau en in 1933 tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. De heer A. van Batenburg met de leiding belast. Naar wij vernemen, is met ingang van 1 Mei de adj.-inspecteur van de luchtbescherming, de heer A. van Batenburg door den minister van Binnenlandsche Zaken voorloopig be last met de leiding van de inspectie voor de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen. De Hollandsche maatschappij der wetenschappen heeft Zaterdagmiddag een algemeene vergadering gehouden in haar gebouw aan het Spaarne te Haarlem, welke werd bijgewoond door den beschermheer der maatschappij, Z.K.H. Prins Bernhard. In zijn openingsrede heette de voor zitter, mr. dr. A. baron Roëll den Prins hartelijk welkom en zeide, dat deze in de afgeloopen maanden een voorbeeld van alomtegenwoordigheid heeft gege ven, dat bezieling ademt en tot navol ging wekt, een voorbeeld, waarin jong en oud zich verlustigen en waarin het symptoom zoowel als het symbool mag worden gezien van de krachtsontwik keling en de paraatheid, waaraan het vaderland zoo groote behoefte heeft, maar die het ook ir. toenemende mate aan den dag legt. De onder-voorzitter der maatschap- Daags voordat de heer J. L. Serie- se, vertegenwoordiger van de N.V. J. Dollekamp en Co., grossiers in Kolo niale Waren, zijn gouden jubileum bij dit bedrijf mocht herdenken, werd hij door de directie en het personeel ge huldigd. Daartoe kwam men Zater dagnamiddag in het kantoor aan het Groenewegje 68 bijeen. De jubilaris, die van echtgenoote en dochter vergezeld was, werd eerst toegesproken door den teg«nwoordigen directeur, den heer J. H. Dankelman. Als jongen van vijftien jaar in de zaak gekomen, waar hij eerst als be diende in den winkel werkzaam was, werd de heer Seriese eerst stadsreizi ger en daarna vertegenwoordiger van dit bedrijf. Het was spr. een genoegen hier openlijk te kunnen verklaren, dat hij, evenals de vorige directies waar onder de heer Seriese heeft gewerkt, zijn hooge plichtsopvatting en ijver zeer waardeert. Spr. uitte den wensch, dat de jubilaris nog vele jaren met dezelfde mate van opgewektheid en ijver de belangen van de zaak zou behartigen en bood hem een geschenk onder couvert aan. Namens het per soneel vertolkte hierna de hoofdverte genwoordiger, de heer Gudde, de ge voelens van het personeel en bood een bloemstuk aan. Hierna heeft de jubi laris voor de hem geboden hulde dank gebracht en werden ververschingen aangeboden. In tegen- i midden- STOCKHOLM, 6 Mei. (U.P.) De correspondent van „Socialdemokraten” meldt van de ZweedschNoorsche grens, dat nadat het duidelijk was ge worden, dat de geallieerden midden- Noorwegen niet konden houden, het goud van de bank van Noorwegen, dat bij het begin van den Duitschen in val naar men zegt naar het Gudbrands- dal was overgebracht, thans naar En geland is getransporteerd. Telefonisch vernam United Press vanmorgen uit Röros, dat de Duitschers de stad van het Noorden uit nog niet bereikt hebben. Gevechten van eenige beteekenis vonden in het gebied van Röros niet plaats. De Duitschers her stellen de spoorwegverbindingen tus schen Röros en Storen en repareeren de brug over de Glamos, welke door de Noren werd vernield. LONDEN, 6 Mei. (U.P.) stelling met den strijd in Noorwegen, welke een bewegingsoorlog was, is hier een loopgravenoorlog ont staan, De Duitschers hebben zich in Dat het onze Regeering en onzen militairen autoriteiten ernst is met de zelfbescherming van ons land en dat zij daarbij zoowel den eventueelep buitenlandschen vijand als den binnen- landschen vijand in het oog houden, is ten overvloede bewezen, door de in- terneering van 21 landgenooten, die voor de rust en de veiligheid des lands gevaarlijk worden geacht. De wijze, waarop de president hiervan door middel van de radio persoonlijk mededeeling heeft gedaan aan het Nederlandsche volk heeft ongetwijfeld bij allen behou dens dan een in dit verband begrijpe lijke zéér kleine minderheid voortreffelijken indruk gemaakt. Duidelijk is hieruit gebleken, door de genomen maatregelen in STOCKHOLM, 6 Mei. (U.P.) „Alle- handa” meldt uit Oslo dat Britsche vliegtuigen een grooten luchtaanval hebben uitgevoerd op het vliegveld van Fornebu. Volgens de bladen te Oslo waren de resultaten echter gering. Slechts enkele bommen zouden in de nabijheid van het terrein zijn neerge komen. STOCKHOLM, 6 Mei. „Svenska Dabladet” bericht dat een speciale commissie Veertiende Rotary Landdag te Zutphen Gedurende twee dagen waren ruim vijf honderd Nederlandsche rotariers de gast van de Zutphensche club, wel ke den 14den landdag van district 59 van Rotary International organiseer de, welke den eersten dag bestond uit onderlinge besprekingen van eenige onderwerpen van algemeen belang en excursies, terwijl gisteren de eigenlij ke landdag werd gehouden. De voorzitter der Zutphensche Ro- taryclub, mr. B. G. Wildervanck de Blécourt, sprak de congressisten in de schouwburgzaal van de groote socië teit toe in een welkomstwoord, dat naast den burgemeester van Zutphen in het bijzonder de vertegenwoordi ger van rotary international, den Belg Emille Deckers gold, terwijl boven dien verwelkomd werden de districts- gouverneur, ir. J. Philip Korthals Ai tes, de vertegenwoordiger der oud-ro- tarians, oud-gouverneurs en de voor zitster der vereeniging van soropti- misten. Van het Joego-Slavische dis trict was een telegrafische geluk- wensch ingekomen. Voordat de districtsgouverneur zijn jaarverslag op dezen landdag uit bracht, werd op zijn voorstel een te legram gericht aan Koningin Wilhel mina, waarin de eerbiedige verzeke ring van aanhankelijkheid en trouw werd aangeboden. Het district telt nu 1170 leden tegen 1100 op 1 Mei van verleden jaar. Van het medeleven in den nood van andere landen gaf het district blijk door een belangrijk bedrag naar Fin land te zenden. De heer Emille Deckers, director van rotary international en tevens vertegenwoordiger van het Belgische district, heeft in een toespraak ge waagd van de vriendschap tusschen de Nederlandsche en Belgische rota riers. Als afgevaardigden voor de Euro pean Advosory Committee werden aangewezen de heeren ir. J. Philip Korthals Altes en ds. P. M. de Jong. Dr. Jean Hassaert, hoogleeraar aan de Gentsche universiteit, kon zijn voordracht over „het volkenrecht zoek naar zijn beginselen” zelf uitspreken, doch de heer Pol Provost uit Kortrijk las den tekst voor. Prof. Hassaert eindigde met te ver klaren, dat de geschillen en verschil len tusschen Nederland en België moe ten worden overbrugd. In de middagvergadering heeft oud-, gouverneur Krelage een bespreking gehouden over de punten, welke op de a.s. conventie in Havanna behandeld zullen worden. Toespraken werden ge houden door mej. Rebel, uit Haarlem, voorzitster van de Nederlandsche soroptimistenclubs en den heer Bag- chus uit Wassenaar namens de ver eeniging van oud-rotariers. Als plaats waar het volgend jaar de landdag zal worden gehouden, werd Zwolle aange wezen. De Rotarier van der Hoeven uit Bandoeng sprak over „dichtbij en ver af, iets over de verhouding van Nederlandsche gebiedsdeelen”. het district van Narvik volkomen in gegraven. Toch acht men een snelle beslissing niet onmogelijk. STOCKHOLM, 6 Mei. (U.P.) Uit de berichten, welke slechts schaars uit Noorwegen binnenkomen, valt op te maken, dat de streek van Narvik zich voorbereidt voor het volgende en mis schien laatste bedrijf van het Noorsche drama. Er zijn aanwijzingen, dat de Duitschers hun betrekkelijk kleine troepenmacht, welke Narvik bezet houdt, versterken. De correspondent van „Socialdemokraten” aan de NoorschZweedsche grens weet althans te melden, dat gisteren den geheelen dag groote Duitsche transportvliegtui gen, waarschijnlijk een honderd, over de Namdalenvallei in het gebied van Namsps naar het Noorden vlogen, ver moedelijk naar Narvik. In den nacht van Zaterdag op gis teren heeft op de Wateringsche Vest te Delft een doodelijk auto-ongeluk plaats gehad. De bestuurder van een personenauto geraakte in de bocht de macht over het stuur kwijt, waardoor de auto tegen een boom vloog. Hij zelf kwam met den schrik vrij. Een der inzitten den, de heer J. S. uit de residentie, bekwam een hersenschudding en is naar het Sint-Hippolytusziekenhuis overgebracht, waar hij kort daarna is overleden. Een tweede persoon kreeg een lichte hersenschudding, terwijl een derde inwendige kneuzingen opliep. Deze is ter verpleging in het Sint- Hippolytusziekenhuis opgenomen. Alle gewonden waren uit de residentie af komstig. Tegen den bestuurder is pro cesverbaal opgemaakt. Hij verkeerde onder den invloed van sterken drank. Bij Koninklijk besluit is tot voor zitter van den Gezondheidsraad be noemd dr. L. C. Kersbergen te Haar lem als opvolger van dr. N. M. Jo sephus Jitta, na wiens aftreden op 1 Januari j.l. de functie is waargeno men door C. an den Berg, direc- teur-generaal van de Volksgezond heid. Indexcijfers kleinhandelsprijzen van een aantal der voornaamste voedingsmiddelen. Wat het verloop der kleinhandelsprij zen betreft, geven de volgende door het Centraal Bureau voor de Statistiek be rekende indexcijfers van winkelprijzen in de tien grootste gemeenten van ons land eenig inzicht. In de berekening zijn prijzen opgenomen van aardappe len, brood, grutterswaren, vleesch melk kaas, eieren, vetten en kruideniers^ waren. Sept., Dec. 1938, Maart, Juni 1939 gemiddeld 100. Aug. 1939 98.5; Jan. 1940 107.0- Febr 1940 108.6; Maart 1940 109.1; 23 April 107.5; 30 April 107.5. Hierbij zij opgemerkt, dat een stij ging van 7.5 pCt. der prijzen van voe dingsmiddelen een stijging veroorzaakt van de uitgaven voor het geheele ge zinsbudget van 3.0 pCt., waarbij aan genomen is dat 40 pCt. van de gezins uitgaven besteed wordt aan voeding. het vrijwillig landstormcorps vaartuigen dienst, tot res -luit.-kolonel voor speciale diensten, de res.-majoor voor speciale diensten C D H Dijxhoorn van dat korps; is op zijn verzoek een eervol ontslag verleend uit den militairen dienst, aan den res.-majoor A J Witmans, van het 4e reg infanterie is een eervol ontslag verleend uit den militairen dienst aan den res. 2e luit H. J. Slot, van het 3e reg. art.; is op zijn verzoek, een eervol ontslag als zoodanig verleend uit den militairen dienst, aan den res. Ie luit. mr. F. S. K. J. graaf van Randwijck. van het 3e reg. artillerie; is op zijn verzoek, een eervol ontslag verleend uit den militairen dienst, aan den. res kapitein J. P. Loeffen. van het 2e reg. wielrijders; is op zijn verzoek, een eervol ontslag als zoodanig verleend uit den militairen dienst, aan den res. Ie luit. mr. A. E. Ro- sendahl Huber, van het dienstvak der res. officieren voor alg. dienst. N3ar aanleiding van een op 3 Mei om uur 6 uur n.m. plaats gehad hebbende aanrijding tusschen een mo torrijwiel en een wielrijder op den hoek Laan van Nieuw Oost-Indië en de Wil lem van Outshoornstraat, waarvan kwamen, verzoekt de commissaris van politie, Just, dienst C eventueelen ge tuigen zich te melden aan zijn bureau Javastraat 18 tot het geven van inlich tingen. De Nederlandsche vereen, van huisvrouwen heeft op 5 Mei een medaille en oorkonde uitgereikt aan de dienstbode Maria J. A. van Kooten, we gens 25-jarigen dienst bij de familie Brender a Brandis alhier. Zaterdag omstreeks mid- dernacht is op de Nieuwe Parklaan de 19-jarige G. P. uit de Asterstraat met het door hem bestuurde motorrijwiel op de tramrails geslipt, vermoedelijk door dat hij met te groote snelheid reed. Hij kreeg een hersenschudding en werd door den geneeskundigen dienst over gebracht naar het ziekenhuis aan den Zuidwal. Een bewoner van de Carel Reinierszkade en een bewoner van de Boerenstraat hebben bij de politie aan gifte gedaan, dat tijdens een bezoek aan den Dierentuin hun portemonnaies, respectievelijk plm. 5 en circa 1.50 bevattende, gerold zijn. De minister van Staat, com missaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, is verhinderd Donderdag 9 dezer audiëntie te verleenen. Aangehouden is een 22-ja- rige bewoonster van de Gruttostraat, die in een damesmodemagazijn aan de Groote Marktstraat op heeterdaad werd betrapt, terwijl zij zich schuldig maak te aan diefstal van een regenmantel en een japon. Doordat zij onvoorzichtig den rijweg overstak is op den Noordwal de 77-jarige mej. R. de W. uit de Hem- sterhuisstraat aangereden door een bakfiets. Zij kwam daarbij te vallen en kreeg een hersenschudding en verwon dingen aan beide polsen. De geneeskun dige dienst vervoerde haar naar het R. K. ziekenhuis aan het Westeinde. Een bewoonster van de Weissenbruchstraat heeft bij de politie aangifte gedaan, dat in een magazijn in de binnenstad haar handtasch is gesto len, welke o.m. een bedrag van circa 20 bevatte. Het Comité Levensvragen belegt morgenavond wederom een bij eenkomst in de zaal Kemperstraat 15. Ingeleid wordt het onderwerp „De H. Geest en Gemeenschap der heiligen”. De s t r a a t e vang e 1 i s a t i e- dienst wordt deze week gehouden op Woensdagavond a.s. des avonds 8 uur in de Fahrenheitstraat, hoek Laan van Meerdervoort. De wethouder van Onder- wijs zal verhinderd zijn op Woensdag 8 Mei spreekuur te houden. De Nederlandsche haringreeders hebben besloten, morgen 7 Mei, den dag, welke oorspronkelijk was vast gesteld voor het begin der haring- visscherij, niet uit te varen. De bedoe ling hiervan is, den aanvoer van maatjesharing nog meer te beperken, dan reeds in de bedoeling lag. Men is namelijk bevreesd voor een te groote prijsdaling in verband met de zeer beperkte exportmogelijkheden en het zou, vanwege de hooge kosten, welkp thans aan die visscherij ver bonden zijn, bezwaarlijk zijn, de schepen tijdelijk op te leggen wanneer de visscherij eenmaal zou zijn be gonnen. Voorloopig is nu vastgesteld, dat de eerste ploeg op 14 Mei zal uitvaren. Met telkens een week tusschenruimte zullen dan 8 in plaats van 6 ploegen, zooals eerst was vast gesteld, aan de visscherij deelnemen. Aanwezig aan het hoofdbureau van po litie. Aiexanderplein 20 en aldaar te be vragen op alle werkdagen, telefonisch al leen tusschen 10.30 en 12 uur en mon' deling tusschen 12 30 en 2.30 uur; een kartonnen doos inh. eenige gedra gen japonnen blouse, bontkraagje en een paar witte linnen schoenen, plm 3 weken geleden gevonden; een zwarte portefeuille inh. kaart t.n.v. A. Pronk een bandje van polshorloge een blauwe gabardine dames- regenjas met beige muts, een roodbruine imit. led. damestasch inh. toiletartikelen, een blauwlederen damestasch o.a. inh. een foto-album t.n.v. Jeanne Verbeek, een girobiljet t.n.v. B. Schurmann, een br. led. heerenportemonnaie inh kostel. rijwilelbelastingmerk. 32| cents, dasspeld, een bruine tasch inh. witte kindersokjes, brood etc., een geel zeiltje met mica ruit je, een bruin kindersandaaltje, een rood- lederen kindërportemonnaie inh. 6 centen, een bruinlederen padvindersriem, een pakje lijfgoederen, een blauwwollen mof- tasch met inhoud, een koperen sierspeld, een verm. doublé vulpotlood, een bril met hoornen montuur, een metalen beursje inh. 55 ct., een zwarte damesportemonnaie inh. een Yalesleutel. een zakmes in bruinlede ren étui, een rol blauwdrukken t n.v van Bergen, een heerenrijwiel „Succes”, een nummerbewijs HZ. 44307 t.n.v. P. A. Overduin, een paar bruine kinderschoe nen, een wieldop van auto, een zakmes, een bruinleaeren damestaschje met rits sluiting inh zakdoek en fleschje, diverse sleutels handschoenen, ceintuurs en rij- wielbelastingmerken. Bij de navolgende ingezetenen: een gouden oorringetje w.i. verm. dia mantje. de Groot, Ribesstraat 84; een vul penhouder, Zaalwachter. Hoofdpostkan toor; een witte kater met vlekje op de kop, Willink, Fuchsiastraat 157; een paar gebreide heerenhandschoenen. Wijnberg, Gr. Marktstraat 15; een sigarenknijper. Tomatenstraat 241; een lange zwarte kan ten shawl. Frankenstraat 92; een dames- rijwiel met kinderzitje merk „Hasselaar”, Damen, Bierkade 17; een zwarte vulpen houder, de Rooy, Soestdijkschekade 501; een blauwwollen kindermuts, Hamerswaal. N. W. Binnensingel 56; een bril met hoor nen montuur in étui, Tasseron. Koning straat 603, twee keelspiegels. Grimmelik- huizen, Snijdersstraat 79; een dr. bruine portem. inh. ƒ0.25, Tesevier, Stortenbe- kerstraat 220, een br. sportportemonnaie inh. 0.36, Mooiman, v Miereveltstraat 168; een zw. led. sportportem. met inhoud, Verbarendse, Wclmaransstraat 28; twee Lipssleutels no. 58 en 80 en een doosje wandhaken, Mouthaan, Cuypstraat 2; een distributiekaart, v d. Knaap. Wolmarans- straat 25; een br glacé dameshandschoen, Smulders, v. Ostadestraat 435; een br. led. hondenhalsband met penning no. 3069, Walraven Winburgstraat 23; een vast- rechtkaart met foto en tienrittenkaart H.T.M.. van Dijk, Kritzingerstraat 59; een hondenpenning 2777-40. Zonneveld, Hilde- brandtstraat 258; een oorknop met steen tje (verm. zilver), Jung, v. d. Neerstraat 73; een bruinled. heerenportemonnaie inh. gulden, v. d. Tang, Wilhelminastraat 202 (Loosduinen); een roode step op luchtban den, Schoonemeyer, Geleenstraat 11; zes katten, Rossmólder, Calandplein 19; een blauwe ceintuur, waaraan veiligheisspeld. Vogels. Withuysstraat 181; een fox-terrier (teef), Dewald, Nassaukade 67, Rijswijk, tel. 181364; een gele Duitsche herdershond, Burgers, Am. v. Solmsstraat 115; een distributiekaart, Rubbens Daendelsstraat 37; een doublé damesarmband met roode steentjes, Steinfoort, Schiestraat 69; een br. led padvindersportem. inh. geld en 10-rittenkaart H.T.M., Staalduinen. A. v. Buerenstraat 243; een bankbiljet. Hamer. Mient 116; een bruine portem. met ƒ0.76, Postkantoor, Fahrenheitstraat 335; een pakje inh. 3 scharen, Kers, Newtonstraat 308: een rijwielbelastingmerk in metalen houder v. Beek. Teniersstraat 31; een bruinglacé dameshandschoen. v. Looij, Irisstraat 82; een grijsled. kindertaschje inh. metalei. beursje en blauwe strik, v. Melle Valkenboschlaan 213; een verm. zilv. damespclshorloge met verchroomd schakelarmbandje. v. d. Ven. Fahrenheit straat 108. een bruin-zwarte hond. Groe- nendaal Batjanstraat 17; 3 medisch-weten- schappelijke boeken, Ninaber Blauwe Kamerlaan 17; een paar rolschaatsen, San ders. Laan van Poot 314; een bruinled. heerenporten. met inhoud, Pronk, Zee- arendstraat 22; een damesportem. inh een garantiebon voor gouden horloge en geld, v. d Zouwen Gentschestraat 160; een pad- vindersstok met draagkoord, Reder. Kat- wijkstraat 63: een zwarte heerenportem. met inhoud. Beyl Uddelstraat 133; een Schotsche terrier (zwart- teef). Olthoff Badhuisweg 57; 4 honden en eeen kat met 3 jongen, Asyl Nieuwe Haven 73. Opgevangen honden: Voor inlichtingen, Asyl, Nieuwe Haven 73. dat gee nen deele inbreuk wordt gemaakt op de persoonlijke noch op de politieke vrijheid, zooals elke rechtgeaarde Ne derlander deze voor zich mag op- eischen. Niet tegen politieke partijen of richtingen zijn de overheidsmaat regelen gericht, maar tegen anti-Ne- derlandsche daden van personen, on verschillig wie of wat deze zijn. Gezien de uiterst gevaarlijke positie, waarin ons land tusschen de oorlog voerenden verkeert, mag neen moet de Regeering van alle Ne derlanders eischen, dat zij hun volle medewerking verleenen aan de be scherming des lands, door te doen als het kan en noodig is, maar vooral ook door na te laten alles wat ons noodlottig zou kunnen worden. Niemand wordt in ons vrije Neder land belemmerd in zijn sym- of anti pathieën, maar als er gevaar dreigt moeten wij allen vóór alles „pro-Ne- derlandsch zijn, zooals minister de Geer het uitdrukte. Voor a n t i-Nederlandsche landers is thans geen plaats ons. Intusschen mogen de goed-willenden bedenken, dat men ook onbedoeld of zelfs onbewust het land kan benadee- len door te verzuimen, een voor zijn mond te plaatsen. Hoe minder men vertelt, zelfs op oogenschijnlijk onschuldig gebied, en hoe minder men meehelpt om allerlei praatjes en geruchten, waarvan men niet weet of ze al dan niet met een kwade bedoeling zijn uitgestrooid, te verspreiden hoe beter het is. Men weet nooit, hoe en waar het argeloos vertelde terecht kan komen!- Vreemdelingen blijken er onder de 21 geïnterneerden niet te zijn. Dat wil natuurlijk niet zeggen, dat zich hier te lande geen vreemdelingen bevinden, die ons land kunnen benadeelen of in gevaar brengen. Wij twijfelen niet, of van hoogerhand worden zulke vreem delingen hier terdege in de gaten gehouden en de overheid zal stellig niet aarzelen om hen, wier aanwezig heid „ongewenscht” blijkt te zijn, on verwijld het land uit te wijzen. Ook aan strenge controle op binnen komende vreemdelingen zal het na tuurlijk niet ontbreken. Wat nu betreft de bescherming tegen een eventueelen buitenlandschen vijand: De Engelsche „Times” is in verband met den loop van zaken in Noorwegen nog eens komen aandragen met het advies aan de kleine neutrale landen om bij voorbaat overleg te ple gen met de geallieerden, teneinde zich te verzekeren van tijdige en af doende hulp ingeval van Duitsche agressie. Na tuurlijk zou dit beteekenen, dat wij ons tegelijkertijd vooraf van Duitsche hulp zouden verzekeren ingeval van agressie van de zijde der geallieerden. Wij herinneren aan de voorlaatste radio-rede van onzen minister-presi dent, waarin een dergelijke preventieve bescherming even vierkant als duidelijk werd afgewezen. Inderdaad bewijst het treurige >ot van Noorwegen, dat men als kleine neu trale het beste doet door erop te reke nen, dat men in geval van nood zich zelf zal moeten helpen en zich voor die taak tijdig zoo sterk mogelijk te maken. D i t is het standpunt van onze Regee ring en van ons volk. Wij zijn paraat om ons land krachtig te verdedigen, naar welken kant dit ook noodig zou mogen worden, en wij wijzen elke bij voorbaat toe te zeggen hulp, van wie ook, zeer beslist af, wél wetende, dat wij anders het gevaar voor onszelf slechts zouden vergrooten. >,Wij willen ons zelf zijn en blijven luidt het fiere woord van onze Ko ningin. En wij wenschen ons zélf te be schermen, zoo kan men daar bijvoegen, naar buiten zoowel als naar binnen Dit, met onze parate weermacht, is onze grootste kracht.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 17