m naar De Duitsche luchtaanvallen op Britsche oorlogsschepen Oorlogstooneel verplaatst zich Narvik Geheel Noorwegen ten Zuiden van Namsos Duitsche handen ,,1940 1940. No. 17561. Londen ontkent verlies en zwaren F or d-tentoonstelling van slagschip kruiser Maandag 6 Mei. BELANGRIJKSTE NIEUWS BUITENLAND De Berlijn meldt nieuwe successen Britsche torpedojager gezonken Britsch legerbericht Noren trachten zich bi geallieerden te voegen De Duitsche leger- berichten Dit nummer bestaat uit ZES bladen EERSTE BLAD. Official Ford Dealer: N.V. AUTO SERVICE DEN HAAG spanning landsche BUITENLAND Röros weer in Duitsche handen BINNENLAND it!ii Engelschen in Zweden geïnterneerd in de Groote Zalen van den Dierentuin te '^-Graven- hage9van 4 Mei t/m 1 Mei a.». Geopend r»B 1O-2S nnr. Toegangeed in het Middel- Zeegebied De strijd in het hooge Noorden Zweden blijft waakzaam Geruchten over Turksche troepenconcentratie tegengesproken Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No, 12500 o COURANT HAAGSCHE PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIfiN: Eerste blad, pag. 1. stellingen der geallieerden zullen stuiten. Eerste blad, pag. 2. Derde blad, pag. 1. Vijfde blad, pag. 2. Vijfde blad, pag. 1. Derde blad, pag. 2. het legerbericht gewag ten tweede de zij echter op Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet p. 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad 4.zonder Modeblad 3.75. Buitenland ƒ9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct, fr. p- post 10 ct Het departement van oorlog meldde gisteren Uit Narvik valt niets 'te melden. De operaties worden voortgezet. De vijand vertoonde in deze zóne een lichte be drijvigheid in de lucht. Vesting Hegra geeft zich over Het Duitsche nieuwsbureau meldde gisteren, dat de door Duitsche berg troepen omsingelde Noorsche bergves ting Hegra zich met vijftien officieren en 160 manschappen heeft overgegeven. zelfs het tweede belang zal Omtrent de Britsche verliezen voor Namsos, waarvan door het Duitsche wordt gemaakt, In Hoofddorp is vandaag herdacht, dat honderd jaar geleden een aanvang is gemaakt met de drooglegging en inpoldering van de Haarlemmermeer. Derde blad, pag. 1. De hockeylandenwedstrijd België— Nederland te Brussel is door de Bel gen met 43 gewonnen, nadat de rust met 21 ten gunste van de gasthee- ren was ingegaan. De haringreeders hebben besloten morgen 7 Mei, den dag welke oorspron kelijk was vastgesteld voor het begin der haringvisscherij, niet uit te varen. Voorloopig is vastgesteld dat de eer ste ploeg op 14 Mei zal uitvaren. Vijfde blad, pag. 1. Het slachtoffer van den moord te Delft is de 26-jarige leerling-verpleeg- ster uit het St. Jorisgasthuis, mej. G. Melaard. Van den dader ontbreekt elk spoor. Minister Koht hield te Londen een radiorede over den Duitschen inval in Noorwegen. De Duitschers zijn thans in het bezit van het geheele gebied van Midden- en Zuid-Noorwegen. Bij Narvik duurt de strijd voort Geruchten gaan over poging van Roosevelt. Eerste blad, pag. 2. W» Beeoekt de In militaire kringen te Parijs werd gisteren verklaard, dat de geallieerde troepen in Noorwegen zich zonder inci denten blijven hergroepeeren. De toe stand in Narvik wordt geleidelijk dui delijker, daar de geallieerde troepen langzamerhand in contact treden met de Duitsche strijdkrachten. De Duit schers zouden hier 3000 man sterk zijn, Van 15 regels 1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct, fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct, buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct. meer. Drie en veertig opvarenden van den Britschen torpedobootjager Hunter, die op 8 April bij Narvik is gezonken, zijn te Gummarn te Lycksele in noord-Zweden aangekomen en geïn terneerd. Naar gemeld wordt, hebben de Duitschers hen vrijgelaten, blijk baar wegens voedselgebrek. Men ge looft, dat twee officieren van de Hunter nog te Narvik gevangen ge houden worden. Mijnenvegers, voorpostenschepen, duikbootjagers en bewakingsvaar» tuigen hebben sedert 9 April 23 vijandelijke onderzeeërs tot zinken gebracht. 4 Mei werden twee vijandelijke koopvaardijschepen bij Namsos tot zinken gebracht, terwijl bij Nar-, vik een Poolsche torpedojager werd vernield. Een eigen vliegtuig moest door gebrek aan brandstof een noodlanding maken. Sedert 9 April zijn talrijke lichte strijdkrachten van de Duitsche marine gebruikt voor de beveiliging van de troe pentransporten en materiaalverzending Voor Namsos is de Britsche torpedo jager Afridi” door Duitsche vlieg tuigen tot zinken gebracht. Verder wordt gemeld door Berlijn de vernieti ging van een kruiser van de „York”- klasse en de beschadiging van een tweede slagschip en torpedojagers. Eerste blad, pag. 1. In een artikel over de mogelijkheid, dat de oorlog uitbreekt in de Middel- landsche Zee, schrijft „Stockholms Tid- ningen”, dat zulk een ontwikkeling on getwijfeld in ieder geval tijdelijk de gevaren voor Zweden zou doen vermin deren, hoewel men zich absoluut niet moet inbeelden, dat het gevaar dan ge weken zou zijn. Noorwegen blijft het waarvan 1000 de bruggen en tunnels *errein der krijgsverrichtingen, Officieel wordt te Londen medege deeld, dat de Britsche torpedojager „Afridi” is gezonken. Volgens een communiqué van het Noorsche telegraafagentschap hebben de Duitsche troepen, na de stad ’s mor gens te hebben gebombardeerd, gister middag hun intocht in Röros gehou den. Een. Duitsch vliegtuig vloog boven de stad en wierp zeven bommen uit. Vervolgens openden de Duitschers het vuur uit hun machinegeweren. De be volking vluchtte naar de buitenwijken. Er zijn geen menschenlevens te betreu ren. Tegen 1 uur kwam de eerste Duit sche afdeeling, bestaande uit motor rijders,* de stad binnen. De door de Noren in de buurt van Os vernielde brug werd voorloopig door de Duit schers hersteld, die daarna in verschil lende deelen der stad schildwachten plaatsten. Het gros der troepen instal leerde zich in de omgeving van het sta tion in afwachting van versterkingen. bewaken aan de spoorlijn naar Zweden, terwijl de 2000 anderen zich in twee groepen rondom Narvik ophouden. Hun stellingen zijn Zaterdag door artillerie te land en scheepskanonnen beschoten. De strijd bij Narvik is gisteren in een zwaren sneeuwstorm voortgezet. De ge allieerden bombardeerden de Duitsche stellingen te land en uit zee. De voor naamste Duitsche defensiestellingen zouden zich buiten de stad bevinden. Kirkenes in het uiterste Noorden aan de Noorsch-Finsche grens is door Duit sche vliegtuigen gebombardeerd. Er werden vier bommen uitgeworpen, van welke drie tot ontploffing zijn gekomen zonder nochtans veel schade aan te richten of verlies aan menschenlevens te veroorzaken. Ook een in de buurt ge legen dorp werd gebombardeerd. Men denkt, dat deze vlucht in hoofdzaak verkenningen beoogde om na te gaan of zich geallieerde strijdkrachten in de buurt bevinden. Men maakt zich ongerust over het lot van den Katwijkschen logger „Gloria”, welke niet weer is gezien sinds den nacht waarin de Willy” verging. Met de bezetting van Röros gistermiddag door de Duitschers is het laatste punt van beteekenis, waar verzet werd geboden, ten Zuiden van Namsos verdwenen en zijn de Duitschers er tenslotte in geslaagd door het Oester- en Gauldal een ver binding tot stand te brengen tusschen Oslo en Trondheim. Geheel Noorwegen ten Zuiden van Namsos is nu in Duitsche handen en verdere inlichtingen zullen prac- tisch niet meer te krijgen zijn, uitgezonderd die, welke worden verstrekt door het Duitsche oppercommando. Punten van militair belang blijven ten eerste Narvik, waar de strijd wordt voortgezet, maar waarvan weinig bekend is en I waar het vliegveld Lesjaskog. ten Zuidoosten van Andalsnes, zijn 20 ver brande Britsche vliegtuigen gevonden. In het gebied van Röros en Trysil wordt het terrein gezuiverd. De kustverdediging in het door de Duitsche troepen bezette deel van Noorwegen wordt versterkt door het opstellen van kustbatterijen van licht, middelbaar en zwaar kaliber. Het opperbevel van de weermacht maakte heden bekend In de zóne van Narvik zijn gisteren geen gevechtshandelingen van betee- kenis ontstaan. De vijand voerde van uit het Noorden verdere versterkingen aan artillerie aan. De Duitsche ge vechtsvliegtuigen. welke ter beschik king waren gesteld om de troepen in de zóne van Narvik te steunen, slaag den er in, een vijandelijk slagschip met een zwaren bom te treffen. Voorts deden zij een aanval op een troepen- Aanvoer van Duitsche troepen gaat voort Het Duitsche troepentransportver- keer naar Noorwegen gaat met onver minderde intensiteit voort door de lucht en over zee, zoo meldt de correspon dent te Gothenburg van de „Nye Dag- ligt Allehanda”. Buiten Strömstad wor den dagelijks vele Duitsche schepen waargenomen. De naar het Noorden varende zijn zwaar beladen met troe pen, de schepen, welke in Zuidelijke richting gaan, keeren klaarblijkelijk ledig terug. Vrijdag werden verscheidene vlieg tuigen gehoord boven Zweedsche dis tricten. De Duitschers schijnen de plannen niet te hebben opgegeven om ook het geheele Noorden in hun bezit te krij gen, aldus meldt United Press uit Stockholm. Er worden voorbereidingen getroffen het garnizoen te Narvik te versterken en de verovering van het Noorden te voltooien. De Duitschers zouden verborgen vliegvelden in de bergen hebben aangelegd achter Narvik om het garnizoen te beschermen. In ge- allieeerde en neutrale kringen te Stock holm gelooft men nog steeds, dat de ge allieerden in het Noorden den strijd zullen voortzetten en Narvik willen veroveren. Het Duitsche doel schijnt te zijn de Engelschen uit Noorwegen te verdrijven om daarna via de Noorsche wateren de blokkade der geallieerden te breken. Volgens sommige berichten hebben de Duitschers groote eenheden onder zeeërs naar Noord-Noorwegen gezon den en gebruiken zij de fjorden in de streek van Namsos en Trondheim als bases voor het ontwrichten van het transport van troepen en materiaal der geallieerden naar Noord-Noorwegen. De luchtmacht, welke haar basis te Trondheim heeft, werkt hieraan mee. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35^37 Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr„ There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 Te Delft is bij een auto-ongeluk J. S. uit de residentie om het leven ge komen. „Daily Mail” zou een Duitsche coup tegen den Balkan niet onmogelijk zijn. Het blad meldt Duit sche troepenconcentraties in Zuidoost- Duitschland en Slowakije, maar voegt er bij, dat er geen aanwijzingen zijn voor een onmiddellijke militaire actie van Duitschland in dat gebied. Goed ingelichte Duitsche kringen verklaren, aldus meldt United Press uit Berlijn, dat de toestand in den Balkan de eerstvolgende dagen kalm zal blijven, omdat, aldus zeggen zij, Duitschland. Italië en Rusland tezamen alles in het werk zullen stellen om de orde en den vrede in dit deel van Europa te handhaven. Openlijk werd toegegeven, dat de situatie in Zuid- Oost-Europa op het oogenblik zeer pre cair was en dat men hieromtrent niets kon voorspellen. Dezelfde kringen ga ven openlijk toe, dat Duitschland’s ver langen naar vrede niet geheel en al altruïstisch was, omdat een in gevaar brengen van de voor Duitschland vi tale transporten ruwe grondstoffen, Duitschland ten zeerste zou belemme ren bij het voeren van den oorlog. Meer en meer wordt in bevoegde krin gen en ook in de pers de nadruk ge legd op de Duitsch-Italiaansche solida riteit betreffende alle Balkan- en Mid- dellandsche Zee-problemen. Ten aanzien van de jongste ontwik keling van het Europeesche conflict blijft Griekenland kalm. Naar uit - Athene wordt gemeld, zijn er geen bij zondere maatregelen genomen. Even min zijn ongewone bewegingen van eigen of buitenlandsche oorlogsschepen in de Grieksche wateren voorgekomen. De meening van verantwoordelijke Grieksche kringen is, dat de toestand, voor wat Griekenland betreft, onge wijzigd is sedert de Fransch-Britsche garantie van het voorjaar van 1939 en de Grieksch-Italiaansche verklaringen van vriendschap van het najaar. Te Istanboel trekt een plotselinge reis van den Turkschen ambassadeur te Boekarest naar Ankara, sterk de aandacht. Men meent, dat hij belang rijke politieke besprekingen zal voe ren met zijn regeering. De ambassa deur heeft eerst drie weken geleden een mondeling rapport uitgebracht in Ankara. In politieke kringen te Istan boel hecht men daarom beteekenis aan deze tweede reis in kort tijdsbestek en legt men verband met den algemee- nen toestand. Voorts heeft koning Bo- ris van Boelgarije Zaterdag den Brit schen ambassadeur in Turkije, Huges- sen, ontvangen. Deze was te Sofia aan gekomen om een particulier bezoek aan den Britschen gezant te brengen. naar Noorwegen. Deze strijdkrachten hebben hun opdracht tegen de vijande lijke onderzeeërs en tegen de bedrei ging in de flank volkomen vervuld en hierdoor bijgedragen tot het snelle succes van den veldtocht in Noor wegen. De toestand in het Middellandsche Zeegebied blijft gespannen. De Brit sche ambassadeur zal vanavond te Rome terugkeeren. Eerste blad, pag. 2. Vijfde blad, pag. 2. Niettegenstaande de zware eischen welke aan de Duitsche duikbooten bij de actie tegen Noorwegen werden ge steld, is ook in April de handelsoor- log tegen Engeland met succes voort gezet. In totaal is thans 2.300.000 ton scheepsruimte van den vijand en door den vijand gebruikte neutrale scheeps ruimte tot zinken gebracht. Hierbij moet men er rekening mee houden, dat de verliezen aan koopvaardijschepen, welke deels een gevolg zijn van mij nen, door den vijand slechts dan be kend worden gemaakt, wanneer zij van Duitsche of neutrale zijde zijn vastge steld en niet verheimelijkt kunnen worden. Men kan derhalve aannemen, dat de verliezen van den vijand door de Duitsche maatregelen hooger zijn, dan wordt aangegeven. Het Duitsche legerbericht van 5 dezer meldt over de Britsche scheeps- verliezen: De luchtmacht heeft op 3 Mei bij Namsos een Britsch slagschip, een zwaren kruiser en een groot trans portschip tot zinken gebracht. Op Het opperbevel van het Duitsche le ger deelde gisteren mede „Sterke vijandelijke afdeelingen heb ben met hulp van vliegtuigen tal rijke aanvallen gedaan op de Duitsche stellingen ten Noorden van Narvik. Zij werden met medewerking van eigen gevechtsvliegtuigen afgeslagen. Van Steinkjer, ten Noorden van Trondheim, rukken de Duitsche troe pen verder naar het Noorden; Namsos en Grong zijn bezet. De commandant van de Noorsche troepen in dit gebied heeft zich onvoorwaardelijk overgege ven. Op Noorsch hoofdkwartier verplaatst De Noorsche soldaten trokken me verbittering en teleurstelling terug, toen zij hiertoe opdracht hadden ont vangen na het vertrek van de gealli eerden uit het Zuiden van Noorwegen, daar hun stellingen ten Zuiden van Röros op dat oogenblik nog intact wa ren. De officieele mededeeling, dat d<_ strijd in het Noorden zal worden voort gezet, heeft een iets betere stemming gewekt, de soldaten hopen thans den zich snel sluitenden Duitschen keten te doorbreken en zich aan te sluiten bij de geallieerde troepen in het Noorden. Het Noorsche mobilisatiebevel blijft van kracht. Het hoofdkwartier is thans in het Noorden gevestigd. In het woeste Gua-dal tusschen Röros en Storen zet ten de Noorsche troepen den strijd voort. Alle pogingen der Duitschers hen uit dit gebied te verdrijven, zijn tot nu toe mislukt. Een Duitsche afdeeling werd ten Zuiden van Storen verslagen. Zij liet 100 dooden achter. kamp en brachten daarbij een munitie depot tot ontploffing. Vanuit Grong, Oostelijk van Nam sos, zijn onze troepen den opmarsch naar het Noorden begonnen. In midden- en Zuid-Noorwegen is de actie tot pacificatie in het algemeen afgesloten. De bergvesting Hegra is ge vallen. De Duitsche troepen staan thans Oostwaarts van Röros, nabij de Zweedsche grens. Twee Britsche Sun- derland-vliegbooten werden in het kustgebied van Noordelijk Noorwegen, terwijl zij voor anker lagen, met ma- chinegeweervuur aangevallen en be schadigd. Een Britsche duikboot werd, na door een mijntreffer beschadigd te zijn, op den vijfden Mei door twee Duitsche vliegtuigen in het Kattegat aangehou den. De toestellen daalden op zee naast de duikboot. De eommandant van de duikboot en een onderofficier werden gevangen genomen en aan boord van de vliegtuigen gebracht. Vaartuigen van de Duitsche oorlogsmarine sleep ten vervolgens den Britschen onder zeeër een Duitsche haven binnen. Bij Terschelling'*werden twee Brit sche Bristol-Blenheim-vliegtuigen neer geschoten. (Het A.N.P. meldt naar aanleiding hiervan opHier te lande is. naar wij te bevoegder plaatse ver namen, van dit feit niets bekend, zoo- dat het ver buiten de territoriale wa teren moet hebben plaats gehad). ;::U t De minister van marine betreurt te moeten berichten, dat Z.M.’s „Afridi” is gezonken, nadat de troepen uit Namsos teruggetrokken waren. De Britsche oorlogsbodem, waarbij de „Afridi”, hadden opdracht het troepen transport te beschermen tegen aan vallen van vliegtuigen en onderzeeërs. Hedenmorgen bij het aanbreken van den dag deed de vijandelijke lucht macht ononderbroken aanvallen op het convooi, doch het vuur van de luchtdoelartillerie was zoo krachtig, dat de transportschepen niet werden getroffen. Tijdens deze actie werd de „Afridi” door bommen getroffen, zoodat het schip zonk. Twee vijandelijke vlieg tuigen zijn omlaag geschoten. De nabestaanden van alle omgeko menen hebben bericht ontvangen. indien het van wordt. Op een gegeven oogenblik een oorlogvoerend land het voordeelig kunnen achten een afleidingsma noeuvre te verrichten naar dit front. Onze waakzaamheid mag niet ver slappen en onze defensieve maatrege len mogen niet verminderen, zelfs in dien het onmiddellijke gevaar schijnt te wijken. De „Afridi” behoorde tot de z.g. „Volkstammen”-klasse, welke bestaat uit 16 van de modernste Britsche tor pedojagers, waarvan ook de „Cossack” en de verongelukte „Gurkha” deel uitmaken. De „Afridi” werd in 1937 op stapel gezet en mat 1870 ton; de snelheid be droeg 36.5 mijl per uur. Het schip was bewapend met 8 kanonnen van 12 c.m., luchtafweergeschut en 4 torped >lan- ceerbuizen. De bemanning bestond uit 240 koppen. Het communiqué van het Britsche departement van marine over verlies van de „Afridi” luidt: OVERZICHT De vlootconcentratie door de geal lieerden in het Oosten van de Middel- landsche Zee heeft, volgens berichten uit Rome, de noodzakelijke tegenmaat regelen door Italië ten gevolge gehad. Italiaansche bladen wijzen er op, dat de kwetsbaarheid van Italië ten aan zien van aanvallen van zeezijde niet bestaat en dat de zeeën, welke de kust bespoelen, volkomen beheerscht wor- Duitsche opmarsch m Noordelijke richting van Namsos uit, den door de uitgebreide vloot en de luchtmacht. De kustverdediging en de acht millioen Italiaansche bajonetten, welke er achter staan, voltooien den beschermingsgordel. Italië is, zoo zeg gen de bladen verder, op alle gebeur lijkheden voorbereid. Anderzijds heb ben de geallieerden door hun vloot- maatregelen willen bewijzen, dat zij op hun hoede zijn voor iedere mogelijke „verrassing”. Blijkbaar verwacht men te Londen en Parijs een Italiaansch- Duitsche actie tegen den Balkan. Te land zijn zij daarvoor geprepareerd door het leger van generaal Weygand en het Turksche leger. Vanmorgen doken geruchten op, dat Turksche troe- penconcentraties aan de Grieksche grens plaats hadden, welke in ver band zouden staan met de Britsch- Fransche activiteit in het Oostelijke deel van de Middellandsche Zee. Het officieele Turksch telegraafagentschap is gemachtigd een formeele tegen spraak te geven van deze geruchten. Voorts werd er op gewezen, dat inte gendeel Turksche effectieven, welke een opleidingsperiode achter den rug hebben, regelmatig en zonder verwijl met verlof worden gezonden. Ook van officieele Boelgaarsche zijde werd me degedeeld, dat men te Sofia niets weet van een Turksche troepenconcentratie aan de Grieksche grens en dat alle daarop gebaseerde onderstellingen on gegrond zijn. Volgens de een vredes-

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1