HAAGSCHE COBANT AAMBEIEN Steradent Timotheus Klein op het oorlogspad Maandag 6 Mei 1940. STADSNIEUWS HET BEZOEK VAN DE BELGISCHE MINISTERS UW KUNSTGEBIT blijft rein door het dagelyksche onderhoud met ZESDE BLAD. Noenmaal in Kasteel Oud-Wassenaar DE ONDEBWIJS EN KERK o. FEUILLETON. BONDSRAAD VAN DEN KON. NED. MIDDENSTANDSBOND „DE DOCHTER VAN DEN TAMBOER-MAJOOR” uit! en DE KONINGIN TER KERKE R. S. STOKVIS ZONEN DANSMATINEE TEN BATE VAN HET KONINGIN EMMAFONDS Drukautomaten. 'n R. S. Stokvis product van Nederlands fabrikaat BEGRAFENIS A. VERBURG De Operette-Zangers kennisgevin gen Hinderwet. veel j. p. (Nadruk verboden.) een INTERMEZZO. zijn (Wordt vervolgd^. UITVOERING VAN HET LEGER DES HEILS-JEUGDWERK. No. 17561 de er H.M. de Koningin heeft gisterochtend m de Willemskerk te dezer stede den jeugddienst bijgewoond onder gehoor van ds. den Hertog. Raad J. C. N.V: HANDELMAATSCHAPPIJ daar blijkbaar geen acht op en reed met onverminderde snelheid door. Stop! riep de minister geïrriteerd stop! Doch hij had evengoed tegen doofstomme kunnen spreken. Een pogenblik leunde hij tegen kussens terug, niet begrijpend wat eigenlijk geschiedde. Doch toen sloeg LIEFDADIGHEIDS-NACHTFEEST TEN BATE DER S. A. RUDELSHEIM STICHTING. De goedgeslaagde propaganda-bijeen- komst van de Haagsche afdeeling der S. A. Rudelsheimstichting, de vorige week gehouden, was een stimulans voor de Jeugd Propaganda Club (J.P.C.) van deze stichting om door een nachtfeest ook gelden te kunnen verkrijgen voor het liefdadige werk van het gesticht ,,Beth Azarja” te Hilversum. En zij is daarin ten volle geslaagd. De zaal in „Trianon” te Scheveningen was Zater dagnacht flink bezet toen de voorzitter der afdeeling, de heer E. van Biene, de bijeefikomst opende en in een korte rede de beteekenis van dit samenzijn uiteenzette. Daarna werd een goed ge varieerd programma voor het voetlicht gebracht, waaraan medewerkten Max Ehrlich, de bekende conferencier der Prominenten, die zich op uitnemende wijze van zijn taak kweet; Cilli Wang met haar nieuwste creaties en Joe Standy, die bekendheid geniet als cari caturist. Deze drie kunstenaars behaal, den een enorm succes. Het goed ge stemde publiek bracht hen herhaalde lijk een welverdiend spontaan applaus en bloemenhulde. Den ganschen nacht heerschte een prettige stemming, waar bij het doel van de bijeenkomst en van de J.P.C. niet uit het oog werd verlo ren. De dansmuziek werd verzorgd door „The Collegians Swing Section”. Dat er een ruime gelegenheid bestond om te dansen was vanzelf sprekend. Een verloting bracht een goed financieel resultaat op. NATIONALE BIJEENKOMST VAN plau% laten ontbreken. Aan het slot STUDENTEN Vrijdagavond a.s. zal in de Kurhaus- zaal te Scheveningen op initiatief van alle Nederlandsche studenten-vereeni- gingen een nationale bijeenkomst wor den gehouden. De studenten hebben het initiatief hiertoe genomen om ook van hen, als belangrijke groep uit de Nederlandsche samenleving, een krachtige opwekking tot nationale eensgezindheid en vast beradenheid te doen uitgaan. Op dezen avond zal het woord ge voerd wórden doorrrar. J. Linthorst Homan, over „Volk en Vorstenhuis” prof. jhr. mr. B. C. de Savornin Loh man, over „Neutraliteit van ons Ko ninkrijk” dr. J. J. C. van Dijk, over „De beteekenis van de Nederlandsche weermacht” mr. P. J. Oud, over „Ge sloten front” dr. H. B. Wiardi Beek man, over „De taak der jongeren” en mr. T. J. Verschuur, over „Offervaar digheid”. Deze bijeenkomst is voor een ieder toegankelijk. cadeaustelsel heeft losgelaten en met de N.A.P.A. Tot overeenstemming met de N.A. P.A. kwam men nog niet; een formu- leering der verhouding, welke de drie middenstandsbonden voldoet, is nog niet gevonden. Het overleg duurt voort. De meer dan honderd leerlingen en leerlingetjes van Mevrouw Gaillard- Jorissen, die den heelen winter ijverig hun lessen hebben gevolgd, zullen 19 Mei, des middags in het Gebouw voor K. en W. hun levensblijheid in den dans uitdrukken, geïnspireerd door werken van Chopin, Liszt, César Franck, Debussy, Rachmaninoff, Stra winsky. Vorige uitvoeringen hebben bewezen, dat deze matinées zich in veler belangstelling mogen verheu gen. De opbrengst van dezeil middag komt ten goede aan het Suze van Lier- fonds, in het Koningin Emmafonds, dus aan de behoeftige ouden van da gen. Er heeft zich een comité gevormd waarvan door Mevrouw E. C. de Mon- chy-Haitink het eere-presidium aan vaard is. Dagelijksch bestuur vormen: mevrouw Chr. J. Elink Schuurman- Weegenaar presidente, mevr. G. A. Kleyn-Krayenhoff van de Leur vice presidente, mej. M. G. van Hoboken secretaresse, de heer F. van Alphen le penningmeester, mej. A. C. van ’t Hoff 2e penningmeesteresse. Het comité zal zich beijveren den middag voor de jeugdige bezoekers, die ver wacht worden, tot een waren feest dag te maken. Zaterdag hebben de Belgische mi nisters van Economische Zaken, de heer A. de Schrijver, en diens ambt genoot van Landbouw, graaf Ch. d’As- premont Lynden, een bezoek gebracht aan mr. M. P. L. Steenberghe, minis ter van Economische Zaken. Aan het noenmaal, dat de minister van Economische Zaken zijn Belgi schen gasten na de ontvangst in kasteel Oud-Wassenaar heeft aangebo den, zaten van Belgische zijde aan de Belgische gezant te dezer stede, de heer Leon Nemry, alsmede de heeren Vicomte du Pare, Kelner, Verboomen en Baert en van Nederlandsche zijde de ministers van Economische Zaken en van Buitenlandsche Zaken, zoo mede oud-minister dr. F. E. Posthuma en verschillende hoofdambtenaren van de departementen van Economische Zaken en Buitenlandsche Zaken. Vannacht om drie trust trachtte de 30-jarige kelner E. W. de B., die te veel aan Bacchus ge offerd had, er met een op het Kerk plein geparkeerde auto vandoor ta gaan. Toen hij den wagen op gang wilde brengen, naderde juist een hulp agent van politie, die den man arres teerde en hem overbracht naar het bureau Prinsestraat. 8M varwaarloozlng van aambeien bestaat gevaar, dat een operatie noodzakelijk wordt. Laat het zoover niet komen, doch behandel de aambeien met Foster'e Zalf. Zoowel bij Inwendige als bU uitwendigs aambeien verlicht deze zalf da Jeuk en pijn. Duizenden menschen danken hun verlichting aan Foster'e Zalf. Foster'e Zalf, alom verkrljgb. a f 1.2S p. gr. doos. <1.- p. tube, 50 c. B. kl. dooe. Kort daarop werd er weer gebeld. Nog eer hij den hoorn weer aan zijn oor had gebracht, hoorde hij Donker’s opgewonden stem. Zeg Klein, .er zit veel meer aan dat zaakje vast dan oorspronkelijk wel leek! Ik ben er van overtuigd, dat er misdaad in het spel is. De politie heeft de auto onbeheerd aan getroffen op het strand boven Katwijk aan Zee. En uit de sporen in het zand vermoeden ze, dat een vlieg machine van daar is opgestegen. En in het werkvertrek van den minister is de brandkast geforceerd. Ook in zijn huis is in zijn studeerkamer in gebroken. Alles is overhoop gehaald, maar het is nog niet bekend, of er iets vermist wordt. Dat zal voorloo- pig ook nog wel een tijdje duren, want ambtenaren van het departement moeten alles onderzoeken. Maak hier zelf maar zoolang een berichtje van. Ik bel vanavond nog een uitvoerig verslag door. Timotheus slaakte een zucht van verlichting, toen kort daarna Vermeer mopperend binnenkwam om in zjjn plaats de zorg voor het sensationeéle nieuws op zich te nemen. een blik op den 8^^^ G e r e.f Kerken. Beroepen te Schoonebeek Meijer, cand. te Badhoevedorp. Evang. Lu th. Kerk. Aangenomen naar Culemborg P. Kaste- lijn, prop te Amsterdam. Het Prov. kerkbestuur van Utrecht heeft tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk toegelaten de heer D. v. Krug- ten te Utrecht, cand. aan de R.U. aldaar. plotseling de angst als een heete ver lammende golf in hem omhoog. Wat was er met den chauffeur gebeurd? Hij had hem al jaren in dienst en hij was altijd beleefd en oplettend ge weest. En nu deze plotselinge veran dering! Hij... hij zou toch niet eens klaps krankzinnig zijn geworden? Opnieuw sloeg hij met beide vuisten tegen het glazen tusschenschot... ver geefs! Hij probeerde het portier te openen, doch 'hoe hij ook aan de kruk rukte en trok, het bleef gesloten. Het begon te motregenen en in een oog wenk was de hardbevroren weg met een spiegelend ijslaagje bedekt. En kele malen slipten de achterwielen van het wegdek af, maar niettemin ver minderde de wagen zijn vaart niet. Over de schouders van den versteend lijkenden chauffeur wierp de minister De Ds. H. D. DRENTH OVERLEDEN. In den ouderdom van 73 jaar is te Wassenaar plotseling overleden ds. H. D. Drenth, emeritus-predikant der Ge- ref. kerken. In 1894 werd hij candidaat aan de Theologische School te Kampen en in Nov. van dat jaar te Nieuwolda (Gron.) bevestigd. In 1898 verkreeg hij emeritaat, toen hij benoemd werd tot geestelijke verzorger van de stichting Dennenoord te Zuid-Laren. In gelijke betrekking was hij van 1907 tot 1928 verbonden aan de stichting Wolfheze. In laatstgenoemd jaar stelde hij zich weer beroepbaar en verbond hij zich aan de gemeente Heij-Tuindoorp, welke hij tot zijn emeritaat in November 1934 heeft gediend. Daarna vestigde ds. Drenth zich hier ter stede, vervolgens in Nunspeet en tenslotte in Wassenaar. Zijn stoffelijk overschot zal morgen om 2 uur op Oud Eik en Duinen ter aarde worden besteld. HET MONTESSORI MIDDELBAAR EN VOORBEREIDEND HOOGER ONDERWIJS. Het comité van vertegenwoordigers van besturen van Montessori-lycea en middel bare Daltonscholen heeft een brief aan den minister van Onderwijs, Kunsten cn Wetenschappen gericht, waarin het aan dringt op de indiening van een wetje om de beletselen, welke de ontwikkeling van het Montessori middelbaar en voorbe reidend hooger onderwijs belemmeren, weg te nemen. De minister was verbaasd, toen zijn chauffeur dien avond, in plaats van de richting Zorgvliet in te slaan, hem over den Benoordenhoutschen weg reed. In gedachten verdiept als hij was, merkte hij het eerst, toen ze bij na den Leidschen straatweg bereikt hadden. Hij tikte tegen het glazen tu- schenschot, doch de chauffeur slóeg Zaterdagmiddag is op de Algemeene Begraafplaats aan de Kerkhoflaan on der zeer groote belangstelling het stof felijke overschot ter aarde besteld van den heer A. Verburg, directeur van de N.V. Electrische Drukkerij „Luctor et Emergo”. Onder de vele aanwezigen merkten wij o.m. op: de heeren H Neuteboom, be stuurslid der Federatie van Werkgevers in het boekdrukkersbedr., afd. den Haag, H. Goverse secr. dezer Federatie; J. J. Hert zog. calligraaf en oud-leeraar bij’t Nijver heidsonderwijs; A. T. Lippitz uit Aerden- hout; H. H. Verhoeff, gep. O.I. ambte naar; C. Colthoff, gep. kolonel N.I.L.; J. Oostra, procuratiehouder Nederl. Pa pierhandel; Ph. Adrian; L. P. 'J. Wansenk, procuratiehouder G. H. Bührmanns Pa piergroothandel; C. J. v. Doorne, direc teur eener drukkerij; A. J. Hoogenkamp, oud-émployé van Gelder en Zn.; N. de Bink, directeur eener drukkerij, res.- luitenant-kolonel J. Moorman, directeur van Moormans Periodieke Pers; M. C, Loot, procuratiehouder Leopolds Uitg. Mij.; W. C. Blom, chef papiermagazijn der Landsdrukkerij; S. S. Korthuis, voor zitter der Werkgeversorganisatie in het Boekdrukkersbedrijf; H. Gorter, namens de firma C. G. A. Corvey; P. J. Netto, directeur van Albani; mr. W. P Mulié, namens den bond van Departementsamb tenaren; J. Eekhout, directie drukkerij Mouton; H. J. Belinfante, hoofdbestuurs lid der Federatie van Werkgevers in het boekdrukkersbedrijf; R. O. v. d. Berg, rayonbeheerder dier federatie: J. A. Leurs, adjunctbedrijfsleider Landsdrukkerij; J. Oosterbaan, waarn. directeur v. d. Landsdrukkerij; J. J. Ruyters, namens de directie van de „Witte Stad” te Am sterdam, alsmede het personeel der druk kerij Luctor et Emergo. In de aula, waar het orgel treurrrru- Ziek ten gehoore bracht, sprak de heer G. J. Scheepers, directeur der druk kerij Levisson. Deze schetste in ont roerende woorden den overledene als een man van vele en groote gaven. Ook In de vakorganisaties was' hij een fi guur van beteekeniseen eerlijk, op recht mensch. Voor „Luctor et Emer go” was A. Verburg een bezielende kracht. Hij bezat de magische gave, om de doode materie van zijn bedrijf -met leven te dóórtrekken. Zijn zoon heeft aan den overledene een lichtend voorbeeldhet is zeker' voor het gezin een troost, dat deze zoon thans een werkzaam aandeel in de zaak kan ne men en reeds daartoe daadwerkelijk in staat bleek. Notaris A. Bomers sprak namens de mede-directeuren van „Luctor et Emergo”. Hierna voerden nog een broeder van den overledene, een ver tegenwoordiger van het technisch per soneel, een zwager, een vertegenwoor diger van het kantoorpersoneel, een zoon en een der oude medewerkers Uit het bedrijf het woord. Ds. W. W. Schouten uit Nootdorp hield vervolgens een korte toespraak en las enkele verzen uit den Bijbel voor. Na orgelmuziek werd het stoffe lijke overschot uitgedragen naar de groeve, waar ds. Schouten voorging in gebed. Een familielid van den overle dene dankte voor de betoonde belang stelling. Vergadering in Boschlust Dezer dagen vergaderde de Bonds raad van den Kon. Ned. Midden stands Bond in café-restaurant „Boschlust” onder voorzitterschap va’n den Bondsvoorzitter, den heer L. de Groot. Deze wees in zijn openings woord op de moeilijkheden, welke ons land en ons volk nu belevenvooral ten plattelande heeft de midden stand het zwaar. Spr. had daarbij speciaal het oog op de vakpatroons, omdat de burgerbevolking veelal geen werk laat uitvoeren. De organisatie is de financieele moeilijkheden te boven gekomen dank zij de samenwerking met het Meuw- senfonds. Met het Instituut voor Middenstandsontwikkeling werd het contact inniger. Het I.M.O. heeft in twee jaren hard gewerkt en bereikt. in een en te meeste hun taak gen onder het nulpunt had gehouden, scheen in dooi omgeslagen te zijn, het was althans niet koud meer. Timotheus’ hoofd duizelde neg het schokkende nieuws, dat htf hem uit te stappen. Hij bleek vlak achter hem en de minister voelde hoe iets ronds tegen zijn rug gedrukt werd. Geen kik, of... De man achtte het niet noodig zijn zin te voltooien en ook zonder dat wist zijn gevangene genoeg. Moeilijk liepen ze een paar honderd meter over het natte zand tegen den wind in, tot plotseling een geweldige schaduw voor hen opdoemde. Een vliegmachine! TIMOTHEUS RAAKT UIT ZIJN GEWONE DOEN. Er hing een dikke mist, toen Timo theus een paar minuten over tien de hooge stoep van het gebouw van de „Nieuwsbode” afdaalde. De vorst, die de temperatuur gedurende eenige da- De echte operette, in den goeden zin van het woord, hebben de Operette- Zangers ons teruggebracht met de op voering van de oude Fransche operette „De dochter van den tamboer-majoor”. Nieuw onder de operette-zon is zij niet bepaald, maar, zooals zij gebracht werd door dit gezelschap, in een vlot tempo, in een fleurige frissche opvoe ring, met de vloeiend gespeelde vurige en geestige muziek van Offenbach, dan kan men dezen greep uit de oude doos, ten zeerste waarderen. Want al die jaren men herinnere zich waarschijnlijk het optreden van Beppie de Vrres en ook van Nap de la Mar in deze operette hebben geen afbreuk gedaan aan de bekoorlijkheid van dit werk, dat alle vroolijkheid en sentiment, dat der operette eigen moet zijn, bezit Wat er ook in onzen smaak veran derd moge zijn, deze oude operette met de nooit verouderende beistanddeelen zooals humor, muziek en romantiek, weet nog altijd te bekoren, al moge het dan nog zoo lang geleden zijn, dat zij den operette-minnaars werd voor gezet. De vlotte en welluidende opvoering welke de Operette-Zangers Zaterdag avond in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen gaven, waaraan goede krachten hun medewerking verléënden, vond bij het publiek veel bijval. Jam mer genoeg was er niet die -belangstel ling welke de uitvoerenden verdienden. De romantische geschiedenis van de dochter van den tamboer-majoor heb ben de Operette-Zangers ons boeiende voorstelling te zien hooren gegeven,, waarbij de medewerkenden goed voor berekend bleven. De muziek werd door het orkest on der leiding van Henk Neef met veel verve ten gehoore gebracht en ook de vocale bezetting en de koorzang waren uitstekend. De rol van Stella was wat spel en zang betreft bij Dora Schrama in goede handen, Truce Speyk was de pittige aardige marketentster Claudine. Johan Boskamps, die ook de regie had, gaf een knappe vertolking van den tam boer-majoor en voor den humor zorg den Harry Boda als de vermakelijke tamboer Griolet en Kalman Knaack als de bijziende hertog Della Volta. Voor het overige hadden Sophie Kohier als de hertogin Della Volta, Chris Reumer, een goed zanger, als lui tenant Robert, Princello, Christine Auwen, Jan Morik en Teddy Goeth een goed aandeel in het succes van dezen avond. Noemen wij verder de zeer verzorg de aankleeding en de goede regie, dan kan men niet meer verlangen om tot een geslaagde opvoering te komen. Succes was er en het publiek heeft het de Operette-Zangers niet aan ap- t na de met gloed gezongen „Marseillaise”, hield het applaus aan, zoodat een her haling gegeven moest worden, welke weer met veel applaus werd beloond. Onder den titel ,,Van alles wat!” zal a.s. Woensdagavond in de Leger des Heilszaal, Prinsegracht 57, een uitvoe ring worden gegeven door het Jeugd werk van korps den Haag V (Spoor- wijk en Laakkwartier). De verschillen de onderafdeelingen van dat Jeugd werk, zooals padvinderstroepen, korps- kadetten-brigade, enz., zullen aan die uitvoering deelnemen. In bonte opeen volging zullen zang, muziek, padvin- ders-demenstraties en diverse sketches worden uitgevoerd. De opbrengst van dezen avond dient ter bestrijding van de. kosten voor het jaarlijksche uistapje der kinderen van de Zondagsschool. kon zich daar geen helder beeld van vormen. Daarvoor waren de berichten van Donker ook te oppervlakkig ge weest. Ze waren onvolledig en gaven uiteraard sléchts een zeer summier idee van wat er voorgevallen kon zijn. Bovendien stond het voor Timotfieus nog heelemaal niet vast, dat er inder daad misdaad in het spel was geweest zooals Donker zoo overtuigd gezegd had. Zeker, naar deze berichten te oordeelen, leek het daar het meest op. Indien de minister met vacantie had willen gaan, hoefde hij niet onder zul ke geheimzinnige omstandigheden ver trokken te zijn. Maar Timotheus was een hartstochtelijk liefhebber van detective-literatuur en door deze lec tuur had hij de gewoonte aangenomen om bij alle verslagen van misdaad op eigen houtje voor speurder te spelen. In principe verdacht hij iedereen, die bij een misdaad betrokken was, van alle mogelijke kwaad. Zelfs het slachtoffer bleef voor zijn wantrouwi ge veronderstellingen niet gespaard. En nooit ging hij bij zijn theoretische speurtochten louter van de door de dagbladen verstrekte feiten uit. Zélf was hij in gedachten beurtelings zoo wel misdadiger als slachtoffer. Indien hij de misdaad gepleegd zou hebben, welke beweegredenen zouden hem dan daartoe hebben gedreven? En... hoe zou hij gehandeld hebben om niet ont dekt te worden? Op deze beproefde wijze overdacht hij ook dien avond het geval van den verdwenen minister. Stuk voor stuk onderwierp hij de verschillende moge lijkheden aan een systematisch onder zoek. •r W maken bekend, dat zij aan S. A de Gróót vergunning hebben verleend en ^pTk^^he^^rc^e^Prhis^Hendriks^aat no 134, onder meer door bijtrekkmg van hei perceel van Diemenstraat no. HU. De reorganisatie van het Bondsbu- reau werd voltrokken en de adminis tratie functionneert uitstekend. De door de Algemeene Bondsver gadering aanvaarde contributieverhoo- ging bracht verbetering. Het contact de Regeering werd nauwer, vooral met het Departement van Economi sche Zaken. De Bondsraad adviseerde voor de voordracht van een lid en plaatsver vangend lid voor den Hoogen van Arbeid, resp. de heeren Blankert en L. de Groot. Behoudens enkele aanvullende amendementen en wijzigingen van on dergeschikten aard, ging de Bonds raad bij wijze van advies accoord met de voorgestelde aanvullingen en wijzigingen van het beginsel- en werk program van den K.N.M.B., welke herziening door de Algemeene Bonds vergadering moet worden aange bracht. De heer H. J. Peletier deed mede- deelingen omtrent de erkenning van den K.N.M.B. als centrale organisatie van werkgevers. De middenstandsbonden werden door het Departement nog al eens gepas seerd als werkgeverscentrale, wan neer het ging om adviezen betreffende sociale verzekeringswetten. De minister van Sociale Zaken heeft nu echter besloten bij de mid denstandsbonden, evenals de vereeni- gingen van groot-werkgevers als werkgeverscentralen te dier zake ad vies in te winnen, wanneer het gaat om erkenning van bedrijfsvereenigin- gen. Dat is een keerpunt ten gunste onzer organisatie. Spr. knoopte daaraan vast eenige beschouwingen over de soxiale verze kering van kleine zelfstandigen, waar voor zoojuist een staatscommissie werd geïnstalleerd. De voorzitter, de heer L. de Groot, gaf een uiteenzetting van de aanvan kelijke besprekingen en onderhande- lingen met de Unilever, die het wijzer sidderde op tachtig. In hetzelfde waanzinnige tempo raasde de auto de halte Wassenaar voorbij. De weg lag nu eenzaam en verlaten in de felle lichtbundels van de koplampen, Er was nergens een andere auto, zelfs geen fietser of wan delaar te zien, waarvan hij de aan dacht zou kunnen trachten te trekken. Toch! Een donkere massa doemde na enkele minuten voor den wagen op... een auto, die terzijde van den nog van J zoo pas ontvangen‘had en hij besloot dat een flinke wandeling hem goed zou doen. Blootshoofd, de handen diep in de zakken van zijn winterjas, beende hij met groote stappen over het trot toir. Al spoedig geraakte hij uit de drukte van de binnenstad. De helver lichte etalages werden minder en min der en de straten waren slechts spaar zaam bevolkt. Luid klonken de voet stappen van de enkele voorbijgangers tusschen de huizenwanden. Terwijl hij zoo voortliep hielden Ti motheus’ gedachten zich ingespannen bezig met de plotselinge en geheim zinnige verdwijning van den minister van Buitenlandsche Zaken. Hoe had jedragen? Hy VEREENIGING VAN CHR. ONDER WIJZERS. De 87e algemeene vergadering van de Ver. van Chr. onderwijzers en onderwijzeressen in Nederland en de Overzeesche gewesten, de oudste en grootste organisatie op het terrein van het Chr. onderwijs, zal 14 en 15 Mei a.s. te Scheveningen in het Kurhaus onder presidium van den heer P. van Aalten, van Arnhem worden gehouden. Als referenten zullen optreden de heer dr. J. v.d. Spek van Maasoord te Poortugaal, met het onderwerp; „De verhoogingen uit Psychologisch oogpunt bezien” en A. v. Andel te Utrecht, lid van het hoofdbestuur, on derwerp: „De verhoogingen in de praktijk”. Op deze algemeene ver gadering zal de directeur der vereeni- ging, de heer A. de Jong Ezn., die de vereeniging sinds tal van jaren heeft gediend, afscheid nemen nu hij met pensioen gaat. Aan deze algemeene vergadering gaat aan den avond van den Tweeden Pinksterdag in de Groote Kerk alhier een wijdingssamenkomst vooraf, waar in het woord zullen voeren de heeren dr. C. Bouma, Geref. predikant te ’s Gravenhage-Oost onderwerp: „Gods belofte voor de jongeren” en ds. G. Bos, Nederl. Herv. predikant ter plaatse, die spreken zal over: „Gods roeping voor de ouderen”. Na afloop vindt een begroetingssamen- komst plaats in restaurant Riche. Dinsdagmorgen om half twaalf zal het gemeentebestuur de vereeniging officieel ten stadhuize ontvangen. Aan de algemeene vergadering is wederom een tentoonstelling van leer middelen verbonden, waaraan meer dan 30 firma’s deelnemen. Zij zal Dinsdagmiddag om 1 uur door den heer P. V. Nes Czn., hoofdinspecteur L.O. in de 2e hoofdinspectie officieel worden geopend, waarna om 2 uur de eerste zitting aanvangt. Dinsdagavond biedt de ontvangende afdeeling de bezoekers een feestver- gadering aan. Het programma vermeldt voorts voor beide dagen tal van uitstapjes in en om de Residentie. MET HET GELD VAN ZIJN PATROON OP STAP Woensdag j.l.-.is een 20-jarige krui deniersbediende uit Leiden met 35 van zijn patroon op stap gegaan. Aan vankelijk ging de reis naar Amster dam en vandaar naar Rotterdam. Zaterdagmorgen toen hij ook daar uit gekeken was, ging hij naar de residen tie om er den dag door te brengen. Na het middernachtelijk uur werd de jongeman op het Bezuidenhout aan getroffen door een agent van politie en meegenomen naar het politiebureau. Toen men hem fouilleerde bleek, dat hij in het bezit was van nog 0.22J Gistermorgen is de jongeman op transport gesteld naar Leiden. ONGELUK OP HET VOORJAARS- FEEST Gisteravond liep het 6-jarige meisje M. S., woonachtig in de Nieuwstraat, achter een schiettent op het Voor- jaarsfeest in den Dierentuin. Het bleek daar echter niet veilig te zijn, want het meisje kreeg een kogeltje in het linkerbeen. De vader bracht het meisje naar het Militair Hospitaal, waar het kogeltje verwijderd werd. Zij zijn vervolgens naar huis gegaan. De exploitant van de schiettent heeft aanzegging gekre gen een betere voorziening te treffen, zoodat het niet meer mogelijk zal zijn, dat kogeltjes door een der wanden naar buiten dringen. 2) Zie, daar was nu het avontuur! En een bloedjong verslaggevertje als Donker maakte het mee, terwijl hij, Timotheus, hier op de redactie moest zitten en briefjes van kinderen beant woorden. Wat zou er eigenlijk met den minister gebeurd zijn? Zou het waar zijn, wat de chauffeur vertelde? Dan zou er misdaad in het spel zijn Terwijl hij het nummer van Borgers draaide, voelde Timotheus een rilling van opwinding over zijn rug gaan. Wat een sensatie, wat een avontuur! De bitse stem van Borgers’ hospita onderbrak zijn overdenkingen. Neen’ meneer Borgers is niet thuis, hij is uitgegaan. Maar om ongeveer balf negen belde hij op! protesteerde Timotheus. Het is werkelijk dringend, ik moet hem spreken! Hij is er niet en daarmee snauwde deze lieftallige dame belde af. Hulpeloos haalde Timotheus schouders op en belde den hoofdre dacteur op, die gelukkig wel thuis was en die beloofde onmiddellijk te zullen komen.; weg geparkeerd stond. De minister veegde met zijn zakdoek de zweet druppeltjes van het voorhoofd. Als hij er nu maar in slaagde de inzittenden op hem opmerkzaam te maken! Doch dat was overbodig. Enkele honderden meters voor de andere auto minderde de chauffeur vaart, om ten slotte even voorbij den geparkeerden wagen te blijven staan. Twee mannen sprongen eruit. Zon der een woord te zeggen kwamen zij op den wagen toe en de minister dank te zijn goede gesternte voor deze on verwachte hulp. Doch de welkomst woorden, die hij hun toe had willen roepen, bleven in zijn keel steken toen hij zag, dat een van hen een revolver in zijn hand had, waarvan de loop op zijn hart gericht was. Een der man nen ging naast den chauffeur zitten, terwijl de tweede, wiens revolver nog steeds naar hem wees, het portier van slot deed en bij hem kwam. Rustig blyven, als je leven je lief is, zei hij slechts, en liet zich op de bank’tegenover den minister neerval len. Ma...maar... protesteerde deze hulpeloos. Koest zei ik, herhaalde de ander. Opnieuw vloog de wagen over den gladden weg, den minister die meer dood dan levend in de kussens terugleunde, steeds verder van Den Haag wegvoerend. Na eenigen tyd sloeg men een zijweg in en ten slotte hoorde men het geluid van de branding. Langs het strand ging de tocht voort, tot eindelijk met een groen lichtje gezwaaid werd en de wagen voor de tweede maal stopte. van ouiiemanascne Zake De man met de revolver beduidde I de zaak zich precies toegi

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 21