Minister Koht te Londen Ver kade de in De vlootbeweging Middellandsche Zee HAAGSCHE COURAWT VAN MAANDAG 6 MEI 1940. EERSTE BLAD, PAGINA 2. Britsche tegenspraak van De oorlog ter zee BELGIE. ENGELAND. De Fransche leger- berichten KERSEN BONBONS Duitsch legerbericht We zullen blijven, waar, gevochten moet worden” Berlijn meldt: een tweede Britsche slagschip getroffen Italië op alles voorbereid Uitgebreider volmachten voor Churchill FRANKRIJK. Vredespoging van Roosevelt admiraliteit deelt voltreffer van De Noorsche handelsvloot. van Oorlogszuchtige uitlatingen. Hoe de „Köln” voor Bergen ten onder ging AHe opvarenden van het slagschip om- Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: Ook gisteren zijn Duitsche lucht strijdkrachten opgetreden tegen vijan delijke zeestrijdkrachten, die door de verkenners waren waargenomen in het zeegebied van Harstad en Narvik, als mede tegen vijandelijke troepen in de zóne van Narvik. De Duitsche pers over de actie van het luchtwapen. Het Duitsche opperbevel deelde zoo wel gisteren als vandaag mede Aan het Westelijk frontgeen bij zondere gebeurtenissen. Bittere woorden aan het adres van Duitschland. Het geallieerde eskader te Alexandrië. Een doodenlijst van Engelsche vliegers. Een Betuwsche kers op likeur, omgeven door de fijnste chocolade, p. ons 40 ct. Ook in fleurige doozen van f 1.- en f 2.-, voor eigen gebruik of als geschenk. Vraag ze van Verkadel Volgens de voorloopig ontvangen be richten werd een vijandelijk slagschip bij Narvik door een bom van het zwaarste kaliber getroffen. Sterke rookontwikkeling toonde de uitwerking van den treffer aan. Bij een aanval op een vijandelijk troependepót werd een munitie-opslagplaats tot ontplof fing gebracht. Bij aankomst te New York heeft de kapitein van het Amerikaansche vrachtschip „Flying Fish” verteld van Naar United Press uit Rome meldt, heeft Italië Zaterdag zijn voorberei dende maatregelen haastig voltooid als antwoord op de samentrekking van Britsche vlooteenheden in de Mid dellandsche Zee. De schepen van de kustverdediging zijn Zaterdagavond bemand teneinde op alle eventualitei ten te zijn voorbereid. Ook in de Al pen, langs de Fransch-Italiaansche grens, werden voorzorgsmaatregelen genomen. Alle troepenbewegingen wa ren geheim. Een hooge militaire autoriteit ver klaarde, dat Italië al maanden lang op alles was voorbereid en voegde er aan toe, dat de thans getroffen maat regelen dê voorbereiding alleen maar volledig maakte. Volgens de „Daily Telegraph” zijn aan Winston Churchill, den minister van marine, uitgebreider volmachten verleend om de besluiten ten aanzien van de oorlogsvoering te coördineeren en ten uitvoer te leggen. Voortaan zullen de leiders van den Britschen generalen staf de uitsluiten de bevoegdheid hebben tot het coördi neeren van een actie. Churchill zal hun bijeenkomst voorzitten en indien vraagstukken door de regeering zullen moeten worden goedgekeurd, zal Churchill bij het oorlogskabinet de eenige woordvoerder zijn. Deze belangrijke hervorming zou ge nomen zijn om onnoodig tijdsverlies te voorkomen. Van deze aan Churchill verleende volmachten zal deze week tijdens het tweedaagsche debat in het Lagerhuis over de oorlogvoering mel ding worden gemaakt. Amerikaansche samenwerking met het Vaticaan. De Amerikaansche ambassadeur Phil lips en Myron Taylor, Roosevelt’s per soonlijke vertegenwoordiger bij den Paus hebben gelegenheid gehad met el kander te confereeren, naar wordt aan genomen, over de mogelijkheid om Amerika’s invloed aan te wenden in samenwerking met het Vaticaan om te voorkomen, dat het conflict zich ver der uitbreidt. Zij hebben het week einde in Florence doorgebracht, alwaar zij in het Strozzipaleis de tentoonstel ling van 16-eeuwsche Toskaansche kunst bezochten, waarna zij in de villa Schi- fanoia, die aan Myron Taylor behoort, gelegenheid hadden om ongestoord van gedachten te wisselen. Onder leiding van Attlee en Blum hebben delegaties van Fransche en Britsche arbeidersleiders gedurende twee dagen te Londen vergaderd. In een na afloop uitgegeven communiqué wordt de Duitsche inval in Noorwegen veroordeeld en gezegd, dat na een overwinning door de geallieerden de vrede slechts kan worden gewaarborgd door sterke internationale instellingen, die de onafhankelijkheid en de rechten van alle volken zouden garandeeren en dus de ontwapening van alle staten mogelijk zouden maken. Gisteren is te Parijs de feestdag van Jeanne d’Arc gevierd, met min der plechtigheid dan anders, doch met meer enthousiasme. Van alle openbare gebouwen werd gevlagd. Op de Place des Pyramides werden door den president der republiek en de leden der regeering bloemen gelegd bij het monument, waarna de militairen en de delegaties van verschillende ver- eenigingen defileerden. Omtrent de Zaterdag gemelde demo bilisatie van 2 lichtingen wordt nog gemeld, dat de regeering heeft beslo ten de soldaten van 47 en 48 jaar naar huis te zenden. De „Intransigeant” meldt, dat zij met Pinksteren thuis zullen zijn.. Anti-geallieerde betooging te Milaan. Te Milaan werd gisteren door een honderdtal studenten een anti-gealli- eerde betooging gehouden. De studen ten hieven pro-Duitsche leuzen aan en schreeuwden: „Weg met Engeland en Frankrijk”. nerva de geloovigen toegesproken. Pius XII was tot tranen bewogen bij het aanroepen van de schutspatroon van Italië,, opdat Italië voor den oor log gespaard moge blijven. De Paus besloot zijn predicatie met een vurige bede tot het herstel van den vrede onder de volkeren. Het legerbericht van Zaterdagavond luidde Een vrij groote bedrijvigheid der ar tillerie aan beide kanten in het gebied van de Moezel en aan de Blies. Inden afgeloopen nacht trachtte de vijand een vrij belangrijken overval uit te voeren in de streek van de Saar, op een uitgestrekt front. Na gefaald te hebben onder het vuur van onze artil lerie en onze automatische wapens, trok hij zich in wanorde terug. Het legerbericht van Zondag luidt Activiteit van de contact-elementen. In den afgeloopen nacht heeft de vijand in de streek van de Saar met belangrijken steun van artillerie, drie onzer posten krachtig aangevallen. Deze omsingelde posten hielden zege vierend stand in afwachting van on zen tegenaanval, welke werd onderno men door lichte detachementen, die den vijand verjoegen. Het legerbericht van hedenmorgen luidt Opvallende activiteit van de artille rie en van vooruitgeschoven posten in het gebied van de Saart Het Britsche departement luchtvaart publiceert de grootste lijst van verliezen sinds het begin van den oorlog, omvattende 119 man, van wie 7 gewond, 52 vermist en de overigen dood of vermoedelijk dood. Onder de vermisten bevindt zich de eskaderleider Kenneth Doran, oud 26 jaar, die den Britschen aanval leidde op Kiel, een dag nadat de oorlog was uitgebroken. Verdrijf onregelmatigheden B Schoonheidsmaskera TEAST-PAC - met de actieve Detma Gist - is <13 wonderlijke manier om rimpels, puistjes of meeëters als bij tooverslag te doen verdwijnen. YEAÖT-PAC’s millioenen doordringen de gistcellen verdrijven de vergiften en het stof uit de poriën. Tevens voeden zij de huidzenuwen en houden de huid- spieren soepel. Koop vandaag nog een pakje Yeast-Pac. U ziet en voelt het verschil reeds na de eerste behandeling;. V kunt het zelf thuis toepassen en het duurt slechts 15 minuten. Eén pakje voldoende voor ’n volledige behandeling kost slechts 40 ets. Pakjes voor 3 be- handelingen f. 1.-, 7 behandelingen f. 2.-, Amerikaansch schip met ge wichtige documenten naar Italië vertrokken. Het vertrek van het Amerikaansche stoomschip „Washington” naar Italië, is Zaterdag 2 uur vertraagd, aangezien gewacht moest worden op drie zakken „belangrijke post” uit Washington. De kapitein van het mailschip heeft nog verklaard, geheime orders te hebben ontvangen voor het geval tijdens de reis van het schip vijandelijkheden in de Middellandsche Zee mochten uit breken. Wat Amerika zou voorstellen. Fransche bladen wijden beschouwin gen aan de houding van Italië, dat nog steeds aarzelt een definitief besluit te treffen. De „Figaro” schrijft: Om te beletten, dat de oorlog zich verder uitbreide, zouden de Vereenigde Staten feitelijk aan Italië voorstellen, dat deze twee mogendheden beide bui ten het gewapend geschil zouden blij ven en hun invloed onverminderd zou den handhaven, om dien op het gepaste oogenblik ten gunste van den vrede te doen gelden. Amerika en Italië zouden dus pogen de schade in Europa te be perken. „Excelsior” wijst erop, dat de Ita- liaansche leiders onmachtig lijken, zich te bevrijden van den druk van Duitsch- land, dat het tot den oorlog drijft. De president zou trachten Italië van deelneming aan den oorlog af te houden zijn schip lag, toen de Duitschers de stad bezetten. De Duitsche oorlogsschepen stoom den de haven binnen met het vlagge- sein in top„Geen schip mag de ha ven verlaten” en plaatsten een gewa pende wacht voor de radiohut van de „Flying Fish”. De kapitein deelde mede, dat ’s mor gens 10 geallieerde vliegtuigen boven de haven verschenen. Een bom kwam in de midscheeps van den kruiser „Köln” terecht, tusschen de schoor steenen. Wij zagen groote rookwolken en eenigen tijd later volgde een explo sie. De kruiser zonk daarna met den voorsteven weg. Vlammen van 30 me ter hoog stegen uit het schip op, ter wijl het steeds dieper wegzonk. Met den achtersteven hoog in de lucht, ver dween de „Köln” tenslotte onder wa ter. De „Köln” was een kruiser van 6000 ton, gebouwd in 1928 en bewapend met 9 kanonnen van 15 c.m., sterk lucht afweergeschut, 12 torpedolanceerbui- zen, alsmede 2 vliegtuigen. De equi page bestond uit 592 man. Engelsche gekomen Omtrent de vernietiging van een Britsch slagschip ten Westen van Nam- sos zijn, naar het Duitsche Nieuws bureau meldt, nog de volgende bijzon derheden bekend gewordenAndere schepen van het Britsche eskader, wel ke het resultaat van den vliegeraanval van verre hadden waargenomen, bega ven zich terstond naar de plaats, die door rookwolken werd aangeduid. Zij kwamen echter te laat om nog hulp te kunnen bieden. De Duitsche vliegtui gen kruisten nog geruimen tijd boven de plaats, waar het slagschip ten on der was gegaan. Zij konden vaststel len, dat zelfs geen boot of lid der be manning van het gezonken slagschip tusschen de wrakstukken op het wa ter dreef. deelt het Duitsche Nieuwsbureau nog het volgende mede Een zware kruiser van de „York”- klasse werd getroffen door een bom van zwaar kaliber op het voorschip en een op het achterschip. De bodem vloog in brand. Terwijl zich talrijke ontplof fingen voordeden, zonk het schip na dertig minuten. Vlak bij den boeg van een anderen kruiser sloeg een zware bom in, zoo- dat wrakstukken van het schip door de lucht werden geslingerd. Een torpedobootjager kreeg een tref fer van midddelzwaar kaliber langs de romp, staakte daarop het vuur en bleef met slagzij liggen. Verwacht kan worden, dat het schip geheel verlo ren is. Een andere torpedobootjager kreeg zware beschadigingen door bomtref- £srs op het achterschip. Een volgeladen, groot transportschip van 12.000 ton, werd midscheeps door een bom van middelzwaar kaliber ge troffen en tot zinken gebracht. Verder werd een koopvaardijschip door het luchtwapen gedwongen in Trondheim binnen te loopen. Ook de vijandelijke vlooteenheden voor Narvik werden door Duitsche vliegers geteisterd. Een slagkruiser werd door twee treffers op het voor schip beschadigd. Zijn artillerie werd gedeeltelijk buiten gevecht gesteld. Op een kruiser brak brand uit, een trans portschip kreeg een middelzwaar kaliber. Dit groote succes, aldus voegt het D. N. B. hieraan toe, heeft ondubbel zinnig getoond, dat de suprematie van een nog zoo sterke vloot in het tijd perk van den luchtoorlog overal kan worden gebroken, waar de vèrreikende arm van dit nieuwe wapen bliksem snel en krachtig toeslaat. Gisteravond sprak minister Koht een radiorede uit, waarin hij zeide „Ik ben eenige dagen in Londen om te bespreken, hoe wij het beste hulp kunnen krijgen tegen de krachten van het geweld. Van hier ga ik naar Pa rijs, maar vandaar naar mijn land te rug om den strijd te hervatten. Beide oorlogvoerenden hebben Noorwegen herhaaldelijk er van beschuldigd, de neutraliteit te strikt in acht te ne men. Dit is het beste bewijs, dat onze neutraliteit waarlijk onpartijdig was. Geen hypocritisch gepraat kan verber gen, dat de Duitsche aanval op Noor wegen vooruit was beraamd. De Wes telijke mogendheden hebben er een eerezaak van gemaakt, Noorwegen te verlossen van den Duitschen greep, en zij zullen het doen ook. De „Giornale d’Italia” schrijft o.a.: De Italiaansche natie begrijpt nog niet precies welk bijzonder plan het solidaire besluit van Engeland en Frankrijk om hun oorlogsvloot in de Middellandsche Zee te versterken, heeft ingegeven. Wanneer echter deze geheimzinnige ontplooiing van Fransch-Britsche vlootstrijdkr achten in de Middellandsche Zee, welke klaarblijkelijk samenvalt met de ern stige nederlaag, welke door de geal lieerden geleden is langs de kusten van Noorwegen en in de Noordzee, eenige poging mocht beteekenen tot offensieve ondernemingen met het oog op een nieuwe afleiding van geallieer de zijde, of ten behoeve van een her stel van hun politiek en militair pres tige, dan zou deze poging stuiten op een snelle en krachtige reactie van den kant van Italië, dat vastbesloten is iedere bedreiging, van welke zijde zij ook kome, af te slaan. Nieuw crediet voor het Italiaansche leger. De Italiaansche Senaatscommissie van financiën heeft een wet goedge keurd, waarbij een aanvullend crediet van 8 milliard lire ter beschikking van den minister van oorlog gesteld wordt voor de versterking van het le ger. De minister van buitenlandsche za ken van Noorwegen, Koht, en Kjun- berg, minister van defensie, zijn gis termorgen in Londen aangekomen om met leden van de Britsche regeering van gedachten te wisselen. Op het sta tion werden zij namens den Britschen minister van buitenlandsche zaken verwelkomd door sir John Monck. Met de beide Noorsche ministers kwamen aan sir Cecil Dormer, de Britsche ge zant, met echtgenoote, alsmede de vrouw van den Franschen gezant in Noorwegen. De beide Noorsche ministers hebben verscheidene uren met den Noorschen gezant te Londen geconfereerd. Heden zullen zij een bezoek brengen aan lord Halifax en mogelijk aan an dere Britsche bewindslieden. In een interview heeft de minister Koht verklaard, dat zijn bezoek aan Londen was geregeld vóór de geallieer de troepen uit Zuid-Noorwegen wer den teruggetrokken en dat zijn reis daarmede geen verband hield. Hij sprak tegen, dat de regeering en de koning van Noorwegen het land zou den verlaten. „Wij zullen blijven waar gevochten moet worden”, zeide hij. Ministerpresident Pierlot over de noodzakelijkheid van een sterk leger In een rede te Charleroi heeft de premier Pierlot gisteren het woord gericht tot een vergadering van werk lieden en daarbij o.a. het volgende gezegd: Als grondslag van zijn neutraliteit bezit België de verklaring, waarbij het eiken doortocht over zjjn grond gebied verbiedt, en bezit het de plech tige beloften van de mogendheden zijn grenzen te eerbiedigen, welke beloften beantwoorden aan het met klem* betuigde voornemen, zelf ons grond gebied met alle ons ten dienste staan de middelen te verdedigen, welk voornemen tot uiting komt in de imposante legermacht, welke klaar staat om de daad bij het woord te voegen. Onwrikbaar is onze wil om in geval van een invasie ons tot het uiterste te verdedigen en de wapens slechts neer te leggen voor een vrede, die onze onafhankelijkheid en ons grondgebied onaangetast laat. Hoewel ik aangegane verplichtingen niet mis ken, en het geloof in de verdragen niet verloren heb, zal België toch niet in de illusie vervallen, daarvan uitsluitend de veiligheid te verwachten Een sterk leger is dus de spil van onze politiek van onafhankelijkheid. Het onderhoud van een leger kost echter veel geld. Om aan al die uit gaven het hoofd te kunnen bieden, moet het land zich offers getroosten, Zie verder Ie blad, pag 3 Wat de Duitschers niet durfden te doen tegen de landen, waarmede zij in oorlog waren. Engeland en Frank rijk, durfden zij wel tegen het arme, weerlooze Noorwegen, dat slechts neu traal wenschte te zijn. Dat deel van ons land, dat zij niet bij het eerste treffen onderwierpen, mishandelden zij met een meedoogenloos geweld, waar van wij vroeger slechts vernamen uit de heidensche tijden van Hunnen en vandalen. Zij denken eindelijk een vijand gevonden te hebben, dien zij op verschrikkelijke wijze kunnen tref fen, dit Germaansche Noorsche volk, dat de lessen der nazi’s niet zal aan vaarden. Duitschland wenschte ons door geweld aan zijn zijde in den oor log te brengen. Het kwam met eischen, welke ons tot een Duitsch oorlogsin- strument tegen de Westelijke mogend heden gemaakt zouden hebben. Het begon zelfs met de bezetting van ons’ land, vóór het eenig voorstel gedaan had, omdat het vastbesloten was Noorwegen in zijn macht te krijgen. Wie kon onderstellen, dat de Duit sche regeering ons de vrijheid na den oorlog zou hergeven Ieder, die zich herinnert, wat er gebeurde met Oos tenrijk, Tsjecha-Slowaikije, Polen, na alle mooie beloften, welke zij van Duitschland kregen, zal weigeren in een nieuwe Duitsche belofte van den- zelfden aard te gelooven. Dit is mis schien Duitscbland’s grootste neder laag in de laatste jaren, deze moreele nederlaag, dat niemand ter wereld lan ger durft te vertrouwen op een woord van de tegenwoordige Duitsche regee ring.” Koht verwierp de stelling, dat de inval het antwoord op het Britsche mijnenleggen was. „De aanval zei de hij was wel overwogen en tevo ren beraamd. Ons leger en onze vloot waren niet zoo voorbereid als voor een dergelijken aanval wel wenschelijk ware geweest. Daarvoor zijn sommigen onzer verantwoordelijk. Maar niet al leen de vloot, ook het leger heeft daarna weerstand geboden. Ook nu nog zijn de Noren meester in een groot deel van hun land en trouw aan hun koning en hun wettige regeering.” Koht sprak over de hulp der geal lieerden en deelde mede, dat de Pool- sche regeering 4000 man gezonden heeft. Hij vroeg den Noren niet onge duldig te worden, indien de ontwikke ling langzaam scheen te gaan. De commandanten van het ver- eenigd Fransch-Britsche eskader en de Egyptische autoriteiten van Alexandrië hebben bij aankomst van het eskader bezoeken uitgewisseld. De Italiaansche pers blijft bij haar oorlogszuchtigen toon ten opzichte van de geallieerde vloot in de Middel landsche Zee. Giovanni Ansaldo, de hoofdredac teur van „II Telegrafo”, het blad, dat bekend staat als de spreekbuis van Ciano, heeft gistermorgen in een ra diorede gezegd, dat hij verwachtte, dat Duitschland Engeland zou binnen vallen. Hij voorspelde, dat de „coup”, waarvan eens Napoleon had ge droomd, eindelijk zou worden verwe zenlijkt door de enorme vorderingen der techniek, welke thans ter beschik king staan van Duitschland. Ansaldo meende, dat het Italiaansche volk grooter en machtiger dan ooit tevoren uit dezen oorlog te voorschijn zou ko men. „Het gevolg voor ons zal zijn, zeide htf, een groote versterking van onze banden met den Duce en uit de ze groote crisis zal het Italiaansche volk verrijzen in zijn volle macht en grootheid”* In gezaghebbende kringen te Londen noemt men voorts de passage in het Duitsche legerbericht, waarin gezegd wordt, dat „het verlies van vijande lijke en neutrale, door den vijand ge bruikte, vrachtschepen thans bijna 2.300.000 ton bedraagt”, schromelijk overdreven. Zooals gewoonlijk, aldus zeggen deze kringen, hebben de Duit schers de juiste cijfers verdubbeld. Sommige Amerikaansche bladen en politieke waarnemers zijn van meening, i dat president Roosevelt een poging zal doen om te verhinderen dat de oorlog zich zou uitbreiden tot Italië en de Middellandsche Zee. Terwijl het departement van buiten landsche zaken te Washington zwijgt, aangaande Roosevelt’s pogingen om uit breiding van den oorlog te voorkomen, verklaart men in officieuse kringen, dat Italië binnenkort zou beslissen over deelnemen aan den oorlog. Alleen de hoogste chefs hebben de corresponden tie van den ambassadeur Phillips onder oogen gehad en zij weigeren elk com mentaar. In bevoegde kringen te Washington gelooft men niet, dat Roo sevelt een direct vredesvoorstel zal doen, omdat dit waarschijnlijk tot mis lukken gedoemd zou zijn, maar wel is men van meening, dat hij met alle mo gelijke argumenten Mussolini van deel nemen aan den oorlog zal trachten af te houden. Roosevelt’s vertrek naar Hydepark voor het weekeind, heeft de meening versterkt, dat de eerstvolgende dagen geen nieuwe crisis te wachten is. In de naaste omgeving van Roosevelt heeft men den indruk, dat deze zijn verblijf te Hydepark zal verlengen. Van daag had Roosevelt naar Washington zullen terugkeeren. De president heeft gisteren geen enkele belangrijke mede- deeling van het departement van bui tenlandsche zaken ontvangen. Pessimisme in het Vaticaan. De United Presscorrespondent te Rome heeft uit betrouwbare bron ver nomen, dat men in het Vaticaan zeer pessimistisch gestemd is inzake Ita- lië’s toekomstige politiek en men is er daar bijna zeker van overtuigd, dat Italië in den oorlog betrokken zal wor den. De Paus heeft gisteren vanaf den kansel in de basiliek Santa Maria Mi- Critiek van Lloyd George In de „Sunday Pictorial” heeft Lloyd George de regeering aangeval len over de wijze van 'oorlogvoering. Hij is van meening, dat de Britsche regeering voorbereid had moeten zijn op de snelle Duitsche actie in Noor wegen. Het expeditiekorps, dat naar Noorwegen werd gezonden, was te klein en onvoldoende uitgerust. Lloyd George verklaart verder, dat het parlement schuldig zal zijn aan hoogverraad, wanneer het de zaak niet onmiddellijk ter hand neemt. De zijn avonturen in Bergen, waas, hij met oorlogsleiding moet op drastische wijze worden gewijzigd. Groot opgemaakt publiceeren de Duitsche bladen berichten over de verliezen der Britsche vloot. Zij spre ken van de zinkende zeemacht van Engeland en betoogen, dat de Duitsche luchtmacht de meerdere is van de Britsche vloot. De „Völkischer Beobachter” meent, dat de heerschappij van Engeland over de Noordzee definitief gebroken is en dat zijn Oostflank aan Duitsche slagen bloot staat. Duizenden Britsche matro zen en soldaten hebben met de tot zin ken gebrachte oorlogsschepen en trans portschepen een graf in de Noordzee gevonden. Veel belangrijker echter dan deze offers is het feit, dat het luchtwapen in staat is, een zeemacht zulke slagen toe te brengen, Een einde is gemaakt aan het diepgewortelde geloof van alle „goede Engelschen”, dat zware oor logsschepen tegen bomaanvallen vei lig zijn. De eene door een duikbom menwerper geworpen bom van 3 Mei 1940, welke voor Namsos het Britsche slagschip naar den kelder zond, heeft geschiedenis gemaakt. Door het betrekken van Scandina vië in den oorlog, valt dit gebied praktisch voor den overzeeschen han del naar de geallieerden uit. Zoowel Denemarken en Noorwegen als Zwe den waren belangrijke leveranciers voor hout en landbouwproducten naar Engeland. Tegenover dit verlies in goederen voor Engeland staat echter, dat de Deensche en Noorsche handelsvloten thans voor het o^rgroote deel in ge allieerden dienst zijn gekomen of zul len komen. De Noorsche handelsvloot is de vierde der wereld. Zij bedraagt 4,8 millioen ton. Noorwegen beschikt over 18,5 pCt. van de wereldtanktonnage. Het is echter niet bekend, welk aan deel van de Noorsche vloot in Engel sche en in Duitsche handen is geval len. Ook omtrent de Deensche schepen wordt een stilzwijgen bewaard. De Deensche handelsvloot is bijna 1 mil lioen ton groot. Het is echter bekend, dat Deensche reeders opdracht gege ven hebben aan hun kapiteins om neu trale havens aan te doen. De Fransche regeering heeft be kend gemaakt, dat doordat de Noor sche en een deel van de Deensche vloot ter beschikking van de gealli eerden is komen te staan, de aanvoer van overzee er veel beter voorstaat. De Britsche mede „De Duitsche bewering, als zouden een Britsch slagschip en een krui ser van de „York”-klasse bij ope raties ter hoogte van Namsos tot zinken zijn gebracht, is onjuist.” VERLOVINGSRINGEN KUYPERS CO., PRINSENGRACHT 983, AMSTERDAM C BIJEENKOMST VAN ARBEIDERS* LEIDERS I DE FEESTDAG VAN JEANNE D’ARC SOLDATEN VAN 47 en 48 JAAR NAAR HUIS.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2