Sengers driebandenkampioen FILM EN BIOSCOOP KUNST EN LETTEREN A g| HAAGSCHE COURANT VAN MAANDAG 6 MEI 1940. EERSTE BLAD, PAGINA 3. BILJARTEN ZUID-AFRIKA. AZIË. VEREENIGDE STATEN. DUITSCHLAND. INDIE OP DE FILM ITALIË. DENEMARKEN. Sweering op de tweede plaats TURKIJE. Huis ingestort tijdens een bruiloft Uw zenuwen slaopen hebt U meer dan ooit -:Jbehoefte aan Sanatogen. HET RESIDENTIE TOONEEL Meer dan 200 prijzen De van Roosevelt Beter gemiddelde gaf den doorslag DE TENTOONSTELLING VAN MODERNE NEDERLANDSCHE KUNST IN BRUSSEL Het biljart-kampioenschap van Nederland drie banden werd gewon nen door Sengers (midden). Sweering (links) werd tweede en Verbeek (rechts) derde. Vele slachtoffers ROOKT een „WINFIELD REAL" en krijg de GOEDE INGEVING die met een hoogen geldprijs beloond wordt. Zendt ons een „slagzin" die recht doet wedervaren aan de superieure kwali teiten van de „Winfield Real" American Cigarettes. „WINFIELD GOUDEN PRIJSVRAAG". Duitscher te Praag neergeschoten Nu dreigende tijden Sanatogen geeft U een onvermoeibaar lichaam, een energieken geest en betrouwbare zenuwen. Sanatogen zal Uw zenu wen sterken en Uw ge zondheid verstevigen. Meer dan 25.000 doktoren hebben Sanatogen als ver sterkingsmiddel aanbevo len. Begin nog heden het Ie gebruiken. Incident aan de grens Mandsjoekwo Regeering neemt economische maatregelen Verdediging van Britsch-Oost- Afrika en Kenya over het bombardeeren van burgers Mw - W? II 4 r, Het zenuwsterkende voedsel wil 12 nog deze partij VERSPREIDE BERICHTEN Bol- van Allereerst radio- „FIETSEND NEDERLAND” OP DE FILM. zeld van den Italiaanschen ambassa deur bij den H. Stoel, kwam het kroon prinselijk paar kort voor 11 uur bij het Vaticaan aan. Na de militaire eer bewijzen te hebben ontvangen, werden de vorstelijke personen tot den Paus toegelaten. Antwoord van den Belgi schen minister van open baar onderwijs. 93 93 Verbeek Geestman 65 65 81 81 473 460 488 491 546 560 542 512 5 4 3 6 5 8 9 6 6 7 7 7 0.419 0.617 0.708 0.736 0.665 0.604 0.589 0.519 0.523 0.544 h.s 5 3 h.s 3 5 h.s 5 6 h.s 3 4 h.s 6 4 gem. 0.704 0.436 gem. 0.560 0.609 gem. 0.403 0.877 gew. 6 6 4 3 3 3 2 1 pnt. 48 50 brt. 73 73 h.s 9 6 h.s 3 4 h.s 5 7 h.s 6 3 werd: gem. 0.364 0.675 gem. 0.769 0.569 gem. 0.555 0.511 h.s 5 4 gem. 0.833 0.700 gem. 0.806 0.564 gem. 0.543 0.521 h.s 3 5 h.s 4 4 h.s 5 4 3 3 gem. 0.657 0.684 gem. 0.660 0.757 gem. 0.819 0.311 gem. 0.666 0.640 gem. 0.925 0.703 0.555 0.694 ONDERSCHEIDING VOOR MARGUERITE COUPERUS. De Nederlandsche voordrachtskunstena- res Marguerite Couperus is door den pre sident van Frankrijk, benoemd tot ridder in het legioen van eer. In een huis in het dorp Koema bij Istanboel, heeft zich tijdens een brui loft een ontploffing voorgedaan, waar door het huis instortte. Onder de ongeveer honderd gasten ontstond een paniek. Tot dusverre heeft men 10 dooden en 20 gewonden uit de puinhoopen gehaald. Men vreest, dat het aantal slachtoffers nog grooter is. varieerend van 500 gulden tot 2.50 zijn uitgeloofd. ^Inzendingen tot 16 Mei 1940. Uitvoerige toelichting en voorwoor den zijn reeds gepubliceerd in de Dagbladpers. AdresseertDEE TOBACCO Co. ING DEPARTMENT HOLLAND POSTBOX 870, AMSTERDAM en vermeldt op couvert: partij dan ook te winnen, werd: brt. h.s. 75 75 pnt. brt. 61 61 HET KROONPRINSELIJK PAAR BIJ DEN PAUS Hedenmorgen heeft Paus Pius den prins en prinses van Piemont in plechtige audiëntie ontvangen. Verge- Roemenië heeft elk nachtelijk verkeer op den Donau verboden, ter voorkoming van sabotage op de Car- navodabrug en op de pijpleiding te In een nota aan Washington ver werpt de Mexicaansche regeering zon der meer het verzoek van de Vereenig- de Staten om arbitrage in het twee jaar geleden ontstane geschil inzake de onteigening der olievelden. In de nota wordt medegedeeld, dat met de sinclair-maatschappij een regeling is tot stand gekomen en toegezegd wordt, dat met andere Amerikaansche maat schappijen soortgelijke regelingen zul len worden getroffen. De directie van de jaarbeurs te Milaan heeft besloten, op het terrein waar de jaarbeurs steeds wordt ge houden, aardappelen te gaan telen, in plaats van de bloemen, welke er tot dusver werden gekweekt De bank van Engeland heeft na mens de Britsche schatkist aangeboden de geheele goud-productie der kolonie Zuid-Rhodesia op te koopen. Het goud zou in Zuid-Afrika moeten worden ge leverd tegen den officieelen goudprijs van Londen. Een missie uit Indo-China heeft te Delhi een accoord geteekend op grond waarvan de Britsch-Indische re geering een belangrijke hoeveelheid oorlogstuig aan Fransch Indo-China zal leveren. Het accoord zou voorzien in de wederkeerige levering van de noo- dige materialen voor de strijdmachten der beide landen. indien het doodelijke gevaren voorkomen. Aangezien de regeering niet te sterk tot leeningen wil overgaan, en geen misbruik wil maken van de mede werking van de nationale bank, heeft zij besloten het geld te verkrijgen uit de belastingen, waaraan elk vol gens billijke verhouding moet deel nemen. Op economisch en financieel gebied overtreffen de verkregen resul taten alle verwachtingen. België is aan den arbeid gebleven, bepaalde industrieën zijn bloeiend, de levering van grondstoffen is verzekerd. Hoewel de regeering de prijzen niet volkomen kan stabiliseeren, heeft zij een beroep gedaan op discipline in vakkringen en blijft zij in contact met de verte genwoordigers van de verschillende industrieën. Ik verzoek de bevoorrech ten, hen wier inkomen nog omhoog gaat, hun plicht te begrijpen en den staat crediet te geven. De 2 milliard franc, die den staat zijn voorgeschoten zijn grootendeels weer in omloop ge bracht. OPENING DOOR DEN BELGISCHEN MINISTER VAN OPENBAAR ONDERWIJS. In tegenwoordigheid van een groot aan tal autoriteiten heeft de Belgische mi nister van openbaar onderwijs, de heer Soudan, Zaterdagmiddag de tentoonstel ling van moderne Nederlandsche kunst in Brussel geopend. Deze expositie wordt gehouden onder de bescherming van de regeeringen van België en Nederland in de Koninklijke musea voor schoone kunsten van België. Bij de officieele opening waren aan wezig de Nederlandsche gezant te Brus sel, mr. B. Ph. baron van Harinxma thoe Slooten, prof. dr. G. A. van Poelje, di- recteur-generaal van het onderwijs, mr. J. K. van der Haagen, chef van de af- deeling kunsten en wetenschappen van het departement voor Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, prof. dr. W. Martin, directeur van het Mauritshuis, dr A. B. de Vries en dr. A. F. E. van Schendel, verbonden aan het rijksmuseum te Amsterdam, prof. Huib Luns en ver scheidene Belgische autoriteiten. RIJKSMINISTER RUST TOT DE JEUGD Voor de Duitsche radio heeft rijks- minister Rust gisteren gesproken tot de Duitsche jeugd. Er zijn taken, zoo zeide hij, die wellicht even groot zijn als die van de soldaten aan het front. Duitschland heeft jullie noodig, en nog meer in de toekomst, om den vijand in het binnenland te bestrijden. van in te Op den tweeden Mei werd te Praag een Duitscher, Ernst Leimer, lid van de nationaal-socialistische partij en inwoner van Praag door een Tsjech doodgeschoten. De dader sprong in de rivier om op die wijze te ontsnap pen, doch werd door de politie en omstanders achterhaald en gevangen genomen. Officieuze Duitsche kringen verklaren, dat het incident mogelijk gevolgen zal hebben. Binnenkort zal de Haagsche cineaste, mej. A. B. Landberg, die reeds verschei dene kleurenfilms voor de Alg. Neder landsche Vereeniging voor Vreemdelin genverkeer maakte, beginnen met het op nemen van een nieuwe documentaire in kleuren: „Fietsend Nederland” (Holland Bicycle Land). Deze film, die eveneens in opdracht van de A N.V.V. wordt gemaakt, is meer in het bijzonder bestemd voor ver- tooning in Amerika. Het draaiboek van fietsend Nederland werd geschreven door den filmjournalist en -technicus P. Kijzer, terwijl de film ge monteerd zal worden door mej. Landberg in samenwerking met den draaiboek- auteur Het ligt fri de bedoeling in de naaste toekomst in dit verband meer documen taire films in kleuren over Nederland te maken. TWEE VLAAMSCH-NATIONALISTEN GEARRRESTEERD Binnen het kader van den strijd tegen de extremisten heeft de politie te Hasselt Zaterdag 2 Vlaamsch- nationalisten gearresteerd, die den laatsten tijd een ongewone activiteit aan den dag legden. Bij de partijen van Zaterdagmiddag, voor den titel driebandenkampioen van Nederland, welke weer in de biljart zaal van café d’Ysbreeker te Amsterdam werden voortgezet, begon de strijd zich duidelijker af te teekenen. Op dat mo ment waren de Candida ten Verbeek. deze depressie niet meer Men raadplege den uitslag: pnt brt - 50 42 In een brief aan de jaarvergadering van het Amerikaansche Roode Kruis schrijft president Roosevelt: Het bombardeeren van weerlooze onbeschermde burgers is een tragedie, welke den afschuw van het geheele menschdom opwekt. Met trots her inner ik er aan, dat de Vereenigde Staten er voortdurend op hebben aan gedrongen, dat deze onmenschelijke gewoonte zou worden verboden. In 1938 heeft het internationale roode kruis er bij de landen op aangedron gen, gemeenschappelijke stappen te ondernemen, teneinde dergelijke wan daden in de toekomst te verhinderen. Ik betreur het, dat dit nooit is ge schied. Wat de Vereenigde Staten betreft, zoo kan ik u verzekeren, van mijn meest krachtige aanbeveling voor toetreding tot eenige internatio nale afspraak, welke deze bescher ming aan burgers en noncombattanten zal verschaffen. SANATOGEN Het zenuwsterkende voedsel hij maakte de laatste beurten. De uitslag van luidde: Te Hsinking is groote sensatie ge wekt door de onthulling, dat Zaterdag morgen Russische soldaten nabij Lao- wengling in de provincie Moetankiang op grondgebied van Mandsjoekwo zijn gekomen en op Mandsjoekwosche grenswachten geschoten hebben. Later op den dag kwamen elders in de pro vincie zes andere sovjet-soldaten op gebied van Mandsjoekwo. Zij trokken zich terug na de grenssituatie te heb ben verkend. De regeering van Mandsjoekwo wijdt haar aandacht aan deze actie van de sovjets. Door de „March of Time” Aneta schrijft ons: Zooals reeds gemeld, vertoeft thans in Ned.-Indië een filmope rateur van de „March of Time” filmmaat schappij in Amerika, mr. Jurgens, die met een introductie voor de Nederlandsche autoriteiten verschillende opnamen van het Indische leven maakt voor de samen stelling van een documentaire film, welke later zal worden vertoond in de duizenden filmtheaters, die door de „March of Time” bediend worden. Wij vermeldden reeds, dat mr. Jurgens een opname gemaakt heeft van eeu Volks- raad-vergadering, Hierop zijn nog eenige interieur-opnamen te Batavia gevolgd, zooals van den Raad van Indi, de K.W. 3 school en de Geneeskundige Hoogeschool. In de beide scholen wordt in het bijzonder aandacht besteed aan het feit, dat hier in de klassen een collegezalen geen enkel onderscheid gemaakt wordt tusschen de verschillende landaarden. Daarna zijn diverse exterieur-opnamen gevolgd. Zoo heeft mr. Jurgens opnamen gemaakt van het havenbedrijf te Tandjong- Priok, terwijl hij vandaag andere buiten opnamen maakt. Buiten Batavia heeft de heer Jurgens reeds tal van beelden gefilmd. Zoo kwamen in Tangerang de groote ir- rigatiewerken en een hoedenvlechterij op de film. Te Bandoeng heeft mr. Jurgens verschillende beelden van het leger opge nomen, welke te Batavia nog met andere beelden zullen worden aangevuld. Te Djokja kreeg hij gelegenheid enkele opna men te maken van de troonsbestijging door den nieuwen sultan. De heer Jurgens heeft voorts nog opnamen gemaakt van een zil- versmederij te Kota Gedeh en van een batikkerij en een strootjesfabriek te Solo. Te Soerabaja werd hij in de gelegenheid gesteld opnamen te maken van de vloot; van den particulieren scheepsbouw en van de machinefabriek Braat. Te Garoet film de hij de bontweverij, te Tasikmalaja de inheemsche pajoengindustrie en voorts de kino-onderneming en theefabriek te Tjin- jiroean. Aangezien in een film en zeker in een Amerikaansche film over Nederlandsch- Indië het eiland Bali natuurlijk niet mag worden vergeten, heeft mr. Jurgens ook den „oversteek” naar Bali gemaakt en beelden van het Balische leven op den filmband vastgelegd. Thans zal de heer Jurgens nog eenige opnamen van het sociale leven te Batavia. Hij zal voorts ook nog verschillende beel den vastleggen van de verzelonderneming Sokamandi en eenige exterieur-opnamen te Bandoeng maken, o.a. van het paleis van den legercommandant. Daarna vertrekt mr. Jurgens naar Su matra, waar hij het oliebedrijf van de N. K. P. M .te Soengei Gerong zal filmen, de tinwinning op Bangka en waarschijn lijk ook de rubber- en tabakscultuur in Deli. Schmidt Degener, door prof. Huib Luns, voorzitter van de commissie van advies en den heer Willy Sluyter, secretaris van het regeeringscomité voor buitenlandsche kunsttentoonstellingen. Wij hopen, dat deze keus aan de Belgische bezoekers iets zal zeggen: zeggen omtrent een nieuw streven, dat in de moderne Nederlandsche kunst besloten ligt, zeggen ook iets om trent den kunstenaar, den Nederland- schen mensch, die uit zijn werk spreekt. Passagiers aan boord van het S.S. „City of NewYork”, dat uit Kaapstad te NewYork is aangekomen, vertelden, aldus United Press, dat Zuid-Afrika een expeditie voorbereidt voor de verdediging van Britsch Oost-Afrika in het bijzonder van Kenya, voor het geval Italië aan den oorlog zal deelnemen. Geestman klopt Verbeek. De mooiste partij werd hierna gespeeld tusschen Geestman en Verbeek, welke laatste nog ongeslagen was. Geestman heeft de reputatie Sengers te hebben geklopt en nu heeft hij dit zelfde met Verbeek gedaan. Het was een enerveeren- de strijd, een partij zooals slechts zelden is te zien. Aanvankelijk ging het gelijk op. Na 22 beurten was de stand 16—16. Het K.R.AS-lid slaagde erin uit te loe pen en tenslotte wees het bord 2942 in het voordeel van Geestman. Wel kreeg deze speler tegen het einde een inzin king, doch onder groote spanning wist hij nog te winnen en kwam Verbeek nog op 48. De uitslag werd: Sweering Sengers Verbeek Geestman Gobits Lambermont Petersen Koopman Koopman, die reeds gekozen was in het landenteam, dat tegen België speelt, deel de na afloop mede, dat hij het beter vond dat een sterkere speler dan hij, die acht ste eindigde, zal uitkomen op 25 en 26 Mei te Antwerpen. Deze sportieve geste is op hoogen prijs gesteld. Vermoedelijk zal Verbeek gevraagd worden met Sen gers in driebanden uit te komen. H. Ver .beek '50 60 C. B. Koopman 42 60 Op de andere tafel won Geestman. Zijn tegenstander verzuimde carotte te spelen op de momenten, toen dit noodzakelijk was. Voor de derde maal in dit kam pioenschap haalde hij 46 punten. De uit slag werd: Op de andere tafel boekte Gobits zijn eerste overwinning. Hij had het niet zwaar tegen Koopman te verantwoorden, die na zijn succes van ^en eersten avond niet veel uitrichtte. pnt. 27 50 Petersen 34 Gobits 50 Door zijn hooger algemeen gemiddelde is Sengers er tenslotte in geslaagd het driebanden kampioenschap van Nederland te winnen. Voor de laatste partijen bestond zeer groote belangstelling. De uitslagen waren: brt. 54 54 72 72 pnt. Sweering 50 Geestman 38 Verbeek 40 Sengers 50 De totaaluitslag luidt: pnt brt. h.s. gem. 335 339 325 297 322 291 284 279 De Belgische minister van openbaar onderwijs, de heer Soudan, zeide dat deze expositie samen met die van Belgi sche kunst, welke over enkele dagen te Amsterdam doorgaat, in het teeken staat van de toenadering door intiemer ken nismaking. Bewoners van een dubbele vredesbasis, te midden van het krijgsgeweld dat West en Noord-Europa teistert, torsen wij doel bewust onze hooge zedelijke verplichtin gen en stellen wij alles te werk om voor vernieling te vrijwaren de heiligste waar- den, welke wij als volk bezitten: onze ziel, Sweering en Sengers. Al naarmate het onze persoonlijkheid., die zich wellicht het best in kunst weerspiegelt. Op dezelfde plaats, waar thans dit museum en het algemeen Rijksarchief verrijzen, stond eertijds het Huis Nassau. Verschillende gedeelten van het oor spronkelijk gebouw o.m. de St. Joris- kapel. thans leeszaal van het archief en de zuilen die men bij den ingang van het archief ziet, zijn bewaard gebleven. Hier woonde de jonge Willem I, Prins van Oranje, hier genoot hij zijn opvoeding en nam hij deel aan het hofleven onder Maria van Hongarije. Ik kan mij, voor deze onderneming, geen passender be schermheer indenken dan de stichter van uw Staat en van uw Vorstenhuis, uw te recht genoemden Vader der Vaderlands. „Een glas wate r”, door A. E. Scribe. Wij herinneren ons de vertooning in 1935 van dit elegante ‘„spel van politiek en liefde”, met in hoofdzaak dezelfde be zetting: Vera Bondam, Bets Ranucci- Beckman, Dirk Verbeek. Enny Meunier. Nieuw is thans, van de belangrijke rol len, alleen Jacques de Haas als Masham. Het stuk voert ons terug naar het Engelsche hof in 1710, waar de goede, maar zwakke koningin Anne het mid denpunt en het slachtoffer is van de politieke en liefdesintriges, waarin de heerschzuchtige en zelfzuchtige hertogin van Marlborough en haar tegenstander, de ondernemende lord Balingbroke, de hoofdrollen spelen. Engeland is in oorlog met Frankrijk; de hertogin dringt er steeds bij de koningin op aan, den strijd voort te zetten, minder om ’s lands belang dan terwille van het materieele profijt, dat de hertogin zelf van den oorlog heeft, en ook om haar gemaal, die in Frankrijk het Engelsche leger aanvoert, van huis te houden, waardoor zij ook op het ge bied van de liefde meer vrijheid heeft. Lord Balingbroke echter wil vrede, in ’s lands belang, en tracht den noodlot- tigen invloed van de hertogin op de ko ningin te breken, waarbij hij krachtigen steun vindt in een lieve jongedame, die de vertrouwde vriendin van de koningin is geworden en de verloofde is van een jongen vaandrig, op wien zoowel de ko ningin als de hertogin een welwillend oog hebben doen vallen. Tenslotte, na veel intriges en avonturen, winnen lord Balingbroke en de jonge liefde het pleit. De knappe compositie en de puntige, levendige dialogen zijn stellig de ver klaring voor de aantrekkelijkheid, welke dit stuk uit de oude doos (Scribe leefde in de eerste helft van de 19de eeuw) ook nu nog blijkt te bezitten, ondanks het simplistische en zelfs wat kinderlijke, dat ons, menschen van dezen tijd, niet zoozeer „ligt”. Aankleeding en spel moeten het bij zulk een stuk vooral doen. Wat de eer ste betreft, voldeden de kleurige en fris- sche costuums aan den eisch, maar van de décors kunnen wij hetzelfde niet zeg gen. Voor de suggestie van het interieur van het St. James-paleis waren de grof- beschilderde lappen enz., welke als ach ter- en zijdécor dienst deden, volstrekt onvoldoende. In dit opzicht moeten wij een terugval constateeren in vergelijking met de in alle opzichten zoo goed ver zorgde voorstellingen, welke wij van het Residentie-Tooneel gewend zijn. In de regie van Bets Ranucci-Beckman daarentegen viel zeer veel te waardee- ren; zij heeft de vertooning in den juis- ten toon van lichtheid, hoofschheid en slimheid gezet. Haar uitbeelding van de hertogin echter was, hoeveel goeds wij er ook graag in erkennen, wat monotoon, vooral in de dictie. Daarentegen geeft Dirk Verbeek een levendige en beweeg lijke lord Balingbroke, die met een zwie rige vaart de intriges en de tooneeltjes aaneenrijgt, Vera Bondam maakt natuur lijk iets goeds van de goede, maar zwakke en ongelukkige koningin; Enny Meunier is een lieve en levendige Abi gail, Jacques de Haas een bescheiden en waardige vaandrig Masham, Henk van Buuren een behoorlijke kamerdienaar. Hofdames, edellieden en lakeien vormen, ook door de costuums, te waardeeren groepen. Hartelijk applaus, Zaterdagavond in den Koninklijken Schouwburg, bewees, dat het weer ten tooneele brengen van „Een glas water” werd op prijs gesteld, evenals de vertooning, die al was zij dan ook niet tip-top stellig veel goeds had. De artisten werden boven dien met bloemen gehuldigd. pnt. brt Gobits 46 82 Geestman 50 82 De eerste twee partijen van Zaterdag avond gingen tusschen SengersSwee ring en LambermontPetersen. Uit den aard der zaak was voor eerstgenoemde partij de grootste belangstelling. De titel houder heeft zijn sterken tegenstander van zich weten te houden, dank zij zijn doorgevoerd carottespel. De stand na 45 beurten was 38 om 25 en op het laatst was Senger^ al heel goed op dreef, want hij maakte de laatste 11 punten in 9 deze pnt brt. Sengers 50 62 Sweering 35 62 Op het andere biljart was het een partij van normaal gehalte. Lambermont heeft met gering verschil gewonnen. Het ge middelde was juist boven de grens der eerste klasse. De cijfers waren: pnt. brt. Lambermont 50 Petersen 48 ning productief. De uitslag partij was: pnt. brt. J. H. Sweering 50 71 A. Petersen 31 71 Sengers werd in zijn partij tegen Lam bermont geen oogenblik bedreigd. Zijn gemiddelde was dan ook zeer hoog. De uitslag was: Sengers 50 Koopman ..m....... 19 Onder groote spanning wist de Am sterdammer Gobits van Lambermont te winnen. Beide spelers hebben in deze partij voorzichtig gespeeld en zich aan carottespel gehouden. De positie van Go bits was door deze overwinning iets gun stiger geworden. De uitslag werd: pnt. brt. Gobits 50 91 Lambermont 46 91 De twee volgende partijen verliepen aldus: Koopman GobitS tournooi vorderde, kwamen de sterkste spelers tegen elkaar uit, hetgeen bij het talrijke publiek de noodige climax bracht. De eerste middagpartijen gingen tusschen Sweering en Petersen, Lambermont en Sengers. Sweering achtte het onder de gegeven omstandigheden niet noodzake lijk carotte te spelen. De Hagenaar kon geen oogenblik in zijn spel komen, wel speelde hij zeer hard, maar dat was wei- ning productief. De uitslag van dezo pnt. Lambermont 50 Koopman 48 pnt. brt. Geestman 40 66 Petersen 50 66 Koopman heeft in zijn volgende partij tegen Sengers wel heel weinig gepres teerd. Geen moment verkeerde Sengers in gevaar en rustig verder spelend wist hij zijn tegenstander ver achter te laten. Het scheen, dat Koopman er nu geheel uit is na zoo’n goed begin. De uitslag werd: Rede minister kestein. voerde de Nederlandsche minister van Onderwijs. Kunsten en We tenschappen, de heer G. Bolkestein, het woord. Spr. zeide o.m.: In de moeilijke tijden, die België en Nederland doorleven, zoeken Belgen en Nederlanders elkaar. Er is een gevoel van saamhoorigheid en lotsgemeenschap tusschen ons gekomen, waardoor het niet alleen mogelijk is, oude moeilijkheden te vergeten, maar waardoor deze misver standen reeds vergeten zijn. Er is velerlei terrein, waarop beide landen elkaar kunnen ontmoeten. Reeds lang kennen wij pogingen tot toenadering en samenwerking op intellectueel gebied. En op dit oogenblik zoeken wij naar nog andere middelen om wat onze beide lan den bindt, te versterken. Niets kan meer bijdragen tot grooter wederzijdsch begrip, dan dat wij elkanders geestelijke ge aardheid nader treden. Zoo wil dan deze Nederlandsche ten toonstelling niet alleen den Nederland- schen kunstenaar, maar ook den Neder lander zelf dichter bij u brengen. Het geldt hier een tentoonstelling van moderne kunst. De dreiging van oorlogsgevaar dwong de Nederland sche Regeering o.a. de groote schat ten van het Rijksmuseum te Amsterdam weg te voeren naar veiliger plaats, „er gens in Nederland”, in afwachting van de voltooiing der bomvrije schuilplaat sen. Een kaal, leeggehaald museumge- bouw bleef over. De regeering heeft toen gemeend, deze gelegenheid te moeten aangrijpen om te toonen, dat de belan gen der hedendaagsche kunstenaars haar ter harte gaan. Zij heeft het Rijksmuseum te Amsterdam voor eenige maanden tot hun beschikking gesteld. Iedere kunste naar in Nederland kon eenige zijner werken inzenden. Een inzicht werd daar door mogelijk van wat de hedendaag sche kunst in Nederland vermag. 3200 werken van levende Nederlandsche kun stenaars vormden aldus de expositie: „Onze kunst van heden”. Voor velen is deze tentoonstelling een weldadige open baring geweest van Nederlandsch kunnen op artistiek gebied Uit deze groote verzameling is hier een kleiner getal opgesteld, ongeveer 450 wer ken, samenvatting van het grootere ge heel. De keuze geschiedde door den hoofddirecteur van het Rijksmuseum, dr. Volgens een bericht van Stockholm uit Kopenhagen heeft de Deensche ministerpresident Stauning verklaard, dat de regeering maatrege len genomen heeft om het hoofd te bie den aan de groote moeiijkheden van economischen aard, die zich sedert eenigen tijd in Denemarken voordoen. Stauning heeft o.a. verklaard, dat de regeering een oorlogscommissie belast heeft met de bestudeering van de controle op de prijzen, de beperking van de door vennootschappen uitge keerde dividenden en de maatregelen, welke genomen moeten worden om door vermindering van de arbeiders teden de werkloosheid te verminderen. pnt brt. Lambermont 23 57 A. Sengers 50 57 De twee volgende partijen tusschen Ver beekKoopman en GeestmanGobits wa ren beduidend spannender. Verbeek heeft van Koopman gewonnen, zij het na de grootste inspanning. Tot de 46ste beurt stonden de spelers gelijk. Om beurten hadden zij de leiding. Het K.R.A.S.-lid maakte hierna 10 poedels en kon over heenkomen. De laatste dag. Zondagmiddag werd reeds om 12 uur een aanvang gemaakt met de volgende partijen. SweeringVerbeek en Geest manPetersen. Om dien tijd was de pu blieke belangstelling nog zeer gering. Sweering heeft over het algemeen verde digend gespeeld en dat was juist wat hij noodig had tegen een speler als Ver beek. Gedurende den geheelen strijd bleef Sweering baas en tegen het einde speelde hij nog overtuigender dan in het begin. Tegen het einde kwam Verbeek er iets beter in, doch de voorsprong Sweering was te groot om-1 loopen. De uitslag werd: pnt. brt. J. H. Sweering 50 H. Verbeek 37 De partij tusschen Geestman en Pe tersen stond over het algemeen niet be paald op hoog peil. Er zat weinig climax in en Geestman, die Sengers en Ver beek had verslagen, heeft het tegen Pe tersen niet kunnen bolwerken. De Ha genaar speelde zeer solide en wist deze De uitslag overwinning. Hij had het tegen Koopman te verantwoorden, De uitslag brt. 74 74

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 3