DE LUXE Ijhz Sw GEMEENTERAAD stadhuis Het nieuwe KUNST EN LETTEREN PAGINA 2. HAAGSCHE COURANT VAN DINSDAG 7 MEI 1940. DERDE BLAD, A TENTOONSTELLING D. OUDES In het Gemeentemuseum OPENING TSCHAIKOWSKY- TENTOONSTELLING VERGADERING VAN GISTERNAMIDDAG TEELT VAN BRUINE BOONEN EN LATE AARDAPPELEN OP BOUWTERREINEN TOELATING RAADSLID DEN DULK VOORSTEL VAN B. EN W. AANGENOMEN REVUE BESLOTEN TOT UITVOERING VAN HET EERSTE GEDEELTE I DE BIEKOED ’i. ie «K jjuiL. (Slot.) ƒ2.800.000 BESCHIKBAAR GESTELD. Het is zal Voorz.: Burgemeester de M o n c h y. Geopend door den musicus Hugo van Dalen (V e r v o 1 g.) De heer van Beusekom (C.H.) vervolgt zijn rede. Hij betoogt, dat de schommelingen in de bouwkosten geen reden kunnen zijn om niet met den bouw te beginnen. Iets anders is echter de kwestie der tie van ijzer, cement enz. gaat regelma tig maar met het hout is het moeilijker. Rede van den heer van Beusekom. ernstig en Op voorstel van de commissie van onderzoek besluit de Raad tot toelating van het nieuwbenoemde Raadslid, den heer den Duik (C.H.). (Vervolg.) Voortgezet wordt de behandeling van: 1. het voorstel om gelden beschikbaar te stellen 2.800.000, waarvan 600.000 voor onteigeningen) voor het eerste ge deelte van den bouw van een nieuw stadhuis (aan het Alexanderveld, vol gens het plan-Luthman). oogenblik stop staan in verband met de gebeurtenissen in Europa. Door te bou wen kan men distributie uitlokken; ook kan de Regeering ingrijpen. Moet men het daarop laten aankomen? De allesoverheerschende vraag is: hoe staat het met den aanvoer van bouw materialen? Hebben B. en W. zich ver gewist, dat daarin wordt voorzien? Zul len geen andere groote werken moeten voorgaan? Thans loopt de zaak nog, maar spre ker vreest het ergste. Rede van den heer v. d. Zee. De heer van der Zee (S.D.) be toogt, dat het hier niet gaat om iets nieuws, maar om den volgenden stap op een weg, dien men reeds is ingeslagen. Reeds zijn 3 millioen aan de voorberei ding besteed. De zwaarste financieele druk wordt verlegd naar de toekomst. Is dit verant woord? Dit hangt samen met de ver wachting, omtrent de ontwikkeling van den Haag. Deze verwachting is zooda- De voorz. ontraadt de motie na mens B. en W-, gezien de grondige voor bereiding van hun voorstel en de moei lijkheden, waartoe uitstel kan leiden, t.a.v. de materialen b.v. De heer Jonker (Lib.) repliceert en handhaaft zijn financieele bezwaren. De voorz. dupliceert en geeft na dere toelichting op zijn financieele uit eenzetting. lijdt toestand Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 2615 stemmen. Vóór stemmen: de S.D., de A.R., de C.H., de C.P. en de R.K. de Jong en weth. Feber. Tegen de V.D., de Lib. (ook weth. v. d. Bilt), de R.K. Duyzings, van Bijs- terveld, mr. v. d. Oever, Moeskops, mej. Romme en Quant en de V.I.N. Scholte. Bouw- en der vrij- Gemeente- Replieken De heer L e 1 y (V. D.) repliceert en zegt, dat de werken, welke minister Lely, zijn vader, heeft genoemd (ge citeerd door den voorzitter) heel an dere werken zijn dan een stadhuis, namelijk waterbouwkundige verken, enz. Spreker handhaaft zijn bezwaren. Hij is voor uitstel van het beginnen met een onderdeel van het werk; hij wil een andere wijze van uitvoering, nadat meer zekerheid omtrent de materialen is verkregen. De heer J o e k e s (V. D.) zegt, dat zijn fractie het eens is met den voor zitter, dat de bouw moet worden voortgezet en men zich niet op de tijdsomstandigheden mag beroepen om den bouw uit te stellen. De heer Lely heeft echter betoogd, dat de voorbe reiding niet voldoende zekerheid geeft, zoodat verdere voorbereiding ge- wenscht is, waarbij kan blijken of men reeds thans tot den bouw moet over gaan, vóór men een deel van ’t beton- skelet heeft gebouwd. Wat de heer Lely heeft bepleit, is dit: de Raad niet thans te laten be slissen, maar te besluiten tot verdere voorbereiding in verband met het materialenvraagstuk. VERJAARDAG WIJLEN WILLEM KLOOS. Gistermorgen, op den verjaardag van dr. Willem Kloos, zijn er op zijn laatste rust plaats vele bloemen gebracht, o.a. palm takken met het volgende opschrift: .Mees ter wij danken u, wij vereeren u wij ver geten u nooit. Vele jongeren” De motie tot uitstel verworpen. De m o t i e-Joekes c.s. wordt ver worpen met 2615 stemmen. Er vóór stemmen de V.D., de Lib. (ook weth. v. d. Bilt), de R.K. Duyzings, v. Bijsterveld, mr. v. d. Oever, Dresmé, Moeskops, mej. Romme en Quant en de V.I.N. Scholte. Er tegen: de S.D., de A.R., de C.H., de C.P. en de R K. de Jong en weth. Feber. Rede van den heer de Visser. De heer de Visser (CJ*.) herin- innert eveneens aan de 30-jarige voor geschiedenis van dit voorstel, aan het Spui-besluit en daarna het Alexander- plein-besluit. enz. De bezwaren tegen het voorstel zijn technisch en financieel. Te groote voorzichtigheid zal leiden tot afstel, want niemand kan eenige ze- t kerheid geven, dat uitstel niet zal lei- den tot verder uitstel omdat de prijzen zullen stijgen. De financieele regeling, zooals B. en W die voorstellen, is zeer wel te aan vaarden. Daarin is spr. het eens met den heer Snoeck Henkemans. Als de Raad dit plan niet aanvaardt, zal de ontwik keling van een geheele stadswijk wor den belemmerd. Bovendien zal het een IN WERKVERSCHAFFING. Aan de orde is; 2. het voorstel om goed te keuren, dat eenige braakliggende gemeentelijke bouwterreinen tijdelijk worden gebruikt voor het in werkverschaffing voor arm lastigen telen van bruine boonen en late aardappelen en om daarvoor een cre- diet toe te staan. De heer Knetsch (A.R.) bestrijdt de nadere becijfering van kosten en op brengst van B. en W. Z.i. blijft de zaak ƒ18.100 kosten, zoodat deze boonen en aardappelen extra-duur worden. Het is een soort van werkverschaf fing, waartegen de soc.-dem. jarenlang hebben gevochten, omdat ze demo- raliseerend is, daar ze niet productief mag heeten. Het is nu bovendien al te laat in het jaar om grasland om te spit ten voor de teelt; de grond zal niets op brengen en het geld is weggegooid. Spr. acht het voorstel ondoordacht en on juist De heer Folmer (C.H.) bestrijdt eveneens de berekening van B. en W. en vraagt of B. en W. een redelijken oogst verwachten, ook in verband met het gevorderde jaargetijde. Spr. vreest, dat het zal tegenvallen. De werkver schaffing is in het belang van de arm- lastigen. die het rhythme van den ar- I beid ontwend zijn. Z.h.s. worden aangenomen de overige punten van de agenda, met uit zondering van no. 7. Rede van weth. Buurman. Weth. Buurman (S.D.) noemt het een onschuldig voorstel, het beoogt aan een aantal armlastigen werk te ver schaffen, nu vele werkloozen tot deze categorie zijn overgegaan. Voor deze groepen had men nagenoeg geen werk verschaffing. Voor Maatsch. Hulpbetoon ligt er ook controle in. Met de voorbe reiding is voortgegaan en de menschen zijn blij, voor dit werk in aanmerking te Ijomen. Spr. bestrijdt de berekeningen van den heer Knetsch. die doet alsof het hier een landbouwbedrijf betreft en niet 40 h.a. verspreid liggende bouwter reinen, bedekt met puin enz., die veel hebben gekost aan politietoezicht en schoonmaken. De armlastigen zijn geen volwaardige krachten op dit gebied. Wat de berekeningen van B. en W. betreft beroept spr. zich op zijn deskun dige adviezen. Ook de prijzen, door den heer Knetsch genoemd, zijn andere, dan die, welke spr. zijn meegedeeld. Wij mogen dit kleine stukje voedsel voorziening in geval van nood niet ver- I waarloozen. De Raad neme dit voorstel, dat aan de Gemeente niet meer geld kost, aan terwille van het sociale nut. De heer Knetsch (A.R.) repliceert. Hij blijft het voorstel onverantwoord achten en adviseert, eerst een proef te nemen met 3 of 5 h.a., die reeds omge spit zijn. ORGELBESPELINGEN ADRIAAN ENGELS. Dinsdag 14 Mei, 's avonds 8 uur, opent Adriaan Engels in de Groote Kerk zijn serie orgelbespelingen. Der traditie ge trouw zal dit een Bach-Palestrina avond worden, waaraan het Palestrina koor on der leiding van Jos. Vranken sr. mee werkt. De heer Engels speelt grootere en klei- Motie tot uitstel. Spr. stelt, met zijn fractiegenooten, een motie voor, waarin B. en W. wor den uitgenoodigd, het voorstel aan te houden, de bestekken verder te doen uitwerken, zich te vergewissen omtrent de materialen, en den Raad daarna voorstellen te doen. De heer van Dijk (C.P.) acht de arbeidsvoorwaarden voor deze «werkver schaffing onvoldoende. Het moeten de voorwaarden zijn voor normaal werk, temeer nu de loonen aan den lagen kant zijn. Een verhooging van 10 pCt. boven den steun is onvoldoende. Spr.’s fractie zal niet tegen het voorstel stemmen, maar spr. vraagt betaling naa» con tractloon. De heer van Langen (S.D.) ver dedigt tegen den heer Knetsch de 10 pCt., toeslag-werkverschaffing. Het be treft hier geen improductief werk. Het voorstel moet met beide handen wor den aangegrepen. De heer Knetsch heeft ten onrechte het steunbedrag in zijn berekening op genomen. te behoeven te vreezen, zooals de heer Lely blijkbaar deed. Het zou verkeerd zijn, de beslissing thans jaar uit te stellen. Zal men dan méér weten in verband met de on zekerheid der tijden Practisch zal het een jaar worden en de kans is groot, dat prijzen en loonen in dien tijd zullen stijgen. De gereedmaking der volgende be stekken zal zoo zijn, dat geen stagnatie in den bouw deswege behoeft te wor den gevreesd. Tegenover den heer Lely citeert spr- diens vader, thans wijlen den minister Lely over de wenschelijkheid van uit voering van groote werken in moei lijke tijden spr. hoopt, dat de appel niet ver van den boom zal vallen 1 Wat den aanvoer van materialen be treft zijn aan B. en W. toezeggingen gedaan bij de aanbesteding zal wor den gezorgd, dat geen bezwaren zullen worden gemaakt, ook niet wat betreft de beschikbare werkkrachten. Ook hout is voldoende aanwezig. Be- tonprijzen, zand, grind en cement zijn voldoende te verkrijgen. Op dit oogen blik behoeft geen tekort te worden ge vreesd, al kan de toestand steeds ver anderen. Er zal worden aanbesteed volgens de Rijksclausule, welke den aannemer vrijwaart tegen risico door prijs stijging. Volgens het bestek zal de aan nemer zich echter dadelijk zooveel mogelijk moeten dekken tegen tekort. Het is het eenige belangrijke risico voor de Gemeente bij prijsstijging. Ook het risico bij loonstijging wordt gecompenseerd door de dan verander de waarde van den gulden. Bij stilleggen van het werk in geval van oorlog heeft de aannemer recht op schadevergoeding; de Gemeente zal dan het te leveren ijzer en hout op- slaan; voor de cement zal men het con- (cement is Voorstel aangenomen. Het voorstel wordt aangenomen, met 4 stemmen tegen (de heeren Knetsch, van Asch van Wijk. Smits- kamp, allen A.R.. en v. d. Leeuw, Lib.) SilvêP CiÜy LEGAT EN MAINZ. D. Oudes, zoo deelde men ons mede, is horlogemaker te Alkmaar, 44 jaar oud. en legt zich eerst sedert een jaar of vijf se rieus op de schilderkunst toe. Als schil der is hij autodidact en hij heeft weinig of niet direct naar de natuur geschilderd. Hij heeft weinig gereisd en niet veel kunst van anderen gezien. Deze persoonlijke bij zonderheden deelen wij niet mee om even- tueele nieuwsgierigheid te bevredigen, maar omdat zij van beteekenis zijn voor de beoordeeling van het merkwaardige werk van Oudes. Inderdaad merkwaardig, want deze schilder toont een onmiskenbaar en voor al sterk persoonlijk talent Hij schildert blijkbaar naar de visie van zijn verbeel ding, waarbij de herinnering aan het in de realiteit geziene hem te hulp komt, een verscheidenheid van onderwerpen min of meer naturalistisch, fantastisch, religieus, maar bijna steeds toont hij zich in opvat ting en compositie een aparte persoonlijk heid. ook in de het caricaturale benade rende rake typeering van de als ’t ware meer aangeduide dan afgebeelde figuren, die zijn vorstellingen stoffeeren. Daarbij heeft hij, bij verscheidenheid, een eigen en gevoelig coloriet, waarin de toon over- heerscht Dit alles maakt, dat men on danks de tekortkomingen, b.v in de teeke- ning het werk bij de aanschouwing steeds meer gaat waardeeren als dat van een zuivere, kinderlijke natuur, met fan tasie en talent begaafd. Laat ons, in volgorde, een aantal wer ken, mogen noemen' de Arke Noachs. pri mitief gedacht met de menschen- en die renfiguren, met een lichten toets in blon den toon geschilderd; een levendig straat- tooneel (3), sterk van mouvement en met merkwaardige typeering der figuren; kijk je op een schilderijententoonstelling met raak getypeerde figuren; stemmig sneeuw landschap (4); kleurig park met een paartje op een bank; curieus straatbeeld een soort dronkemansvisie (7); een Para- di^fantasie, met Adam en Eva en allerlei dieren; een aardig stadsgezicht met op een bank om een boom goed getypeerde menschen (10), het Christuskindse in den stal te Bethlehem, curieus in zijn primi tieve opvatting (11); een door de visie, de typeering en de summiere schildering op merkelijk café-interieur (13); een ook door de kleur merkwaardig landschap met zeil boot (15), een dancing met dezelfde eigen schappen als bovengenoemd café (16); een soort kermisfantasie met dynamische paar den (17); een straatbeeld in lichten grijzen toon (20); een vooral door het coloriet te waardeeren varkenshok en omgeving (26). Hedenmiddag werd in het Gemeente museum een tentoonstelling geopend, welke aldaar wordt gehouden, ter nage dachtenis aan den grooten Russischen toondichter Tschaikowsky en ter ge legenheid van het feit, dat het juist 100 jaar geleden is, dat deze kunstenaar te Wotkinsk werd geboren. Dat hiervoor een uitgebreide collectie foto’s en docu menten kon worden samengebracht, is geheel te danken aan den bekenden musicoloog op het gebied der Slavische toonkunst, onzen stadgenoot Hugo van Dalen. Door zijn toedoen werd het mate riaal, dat helaas, in verband met het ri sico van verzending bij de hedendaag- sche internationale toestanden, niet uit de origineele manuscripten en foto’s kan bestaan, door de „W. O. K. S.”, het mi nisterie voor Kunsten en Wetenschap pen te Moskou, afgestaan. Zoodoende krijgen wij een getrouw beeld van het geen met betrekking tot Tschaikowsky’s leven en werken te Klin wordt bewaard in het, tot museum ingerichte woonhuis, waar de toondichter zijn laatste levens jaren heeft gesleten. Hugo van Dalen heeft echter bovendien verscheidene in teressante voorwerpen uit zijn particu liere verzameling voor deze tentoonstel ling afgestaan. Dat thans ook de officieele opening, met een korte rede, geschiedde door dezen kunstenaar, die steeds van zooveel piëteit tegenover- en grondige kennis tT oree‘lwerken van'BaH^kïVn,*^ tVina I sTTUssarw ssrwx K J^.'bsss daarmede de beteekenis van den compo- is geen gevolg van schaarschte maar van moeilijkheden met den aanvoer, molestpremie enz. De Regeering doet alles om schaarsch te en daarmee prijsverhooging te voor- funesten invloed hebben op particuliere bedrijfsleven. Juist in dezen tijd moet de Gemeente niet voorzichtiger zijn dan dringend noodig is. Men moet geen wan trouwen wekken in het sociaal-econo- mische leven. De arbeid moet worden voortgezet Het betreft hier een belangrijk object voor de werkverruiming, in ’t belang van arbeiders,middenstand, intellectuee- len en kunstenaars. Spr. betreurt het, dat de liberalen, die voor het midden- standsbelang zeggen op te komen, dit voorstel bestrijden. (De heer Jonker: Ik verdedig niet het middenstandsbelang.) De heer de Visser betoogt, dat men door aanvaarding van het voorstel en door uitstel geen enkele onzekerheid op heft. Wel kan men eindelijk komen tot de uitvoering van een plan, waarover zoolang gestreden is. Spr.’s fractie is vóór het voorstel. Rede van den heer Dresmé. De heer Dresmé (R.K.) wijst op de geheel veranderde tijdsomstandigheden, waardoor de kosten van ’t Stadhuis nu worden geschat op 10.200.000. Als men omtrent dat bedrag zeker heid had, zou spr. vóór het voorstel zijn, ook al kan hij zich met de plaats en het uiterlijk van het gebouw niet vereenigen. Spr. betoogt echter, dat omtrent de werkelijke kosten niets te zeggen is, evenmin als van den invloed ervan op de begrooting. Het voorstel betreft formeel slechts den bouw van het skelet (kosten 2.800.000), maar het beteekent, dat men met den bouw zal moeten door- bouwmaterialen. De aanvoer en produc- 8aan- ongeacht de thans volkomen on zekere kosten. De Raad weet daarom trent niets. In verband daarmee be- De in Augustus ingetreden prijsstijging I SrBPt spr. niet de instemming van den heer Smitskamp en anderen. Het is een sprong in het duister. Spr. bestrijdt het betoog van den heer van Langen t.a.v. de groote wer ken, welke ter werkverruiming worden komen, n.l. door distributie. De Regee- I uitgevoerd. Er komt 2 millioen extra ring kan bouwwerken stop zetten om bij als men dit voorstel aanneemt, alleen de meest urgente te doen uitvoe- Ook het betoog van den heer van ren. Tot deze laatste behoort stadhuis- der Zee bestrijdt spr., wijzende op den bouw zeker niet. Defensie, voedselvoor- financieelen toestand der Gemeente, ziening, arbeiderswoningen gaan vóór, die opcentenverhooging nog pas noo- Maar zoover zijn wij nog niet; het kan dig maakte. echter elk oogenblik zoo ver komen. Niets doen wil spr. óók niet, maar Thans kan men nog alles krijgen. De hij wil voorzichtig vooruit, alles voor- omstandigheden zijn echter na de laat- bereidend, in afwachting dat men de ste vergadering van de stadhuiscommis- consekwenties eenigszins zal kunnen sie ongunstiger geworden met name wat overzien. den aanvoer van hout betreft, die vol- Men mag niet zeggen „Wie dan komen kan stagneeren binnenkort. Ook I leeft, wie dan zorgt”. Dat is roekelooze de aanvoer van ijzer en cement kan elk financieele politiek. Rede van den heer Joëls. I De heer Joëls (V.D.) bespreekt i de ontleening van geld aan de fondsen I en de stijging van de uitkeering aan I die fondsen naar gelang van de rente- I stijging. Z.i. is het onjuist, dat B. en W. een rentepercentage vaststellen, zonder rekening te houden met de mo- I gelijkheid van rentestijging. De meer dere rente zal moeten worden verdis conteerd in de rekening van den stad huisbouw. nist voor het hedendaagsche internatio nale muziekleven en gaf tevens een in druk van de kwaliteiten van deze laat- romantische werken. Eenige van zijn citaten zullen wij hier laten volgen. „Als men Tschaikowsky met een uit- heemsch kunstenaar vergelijken wil, dan moet het zeker Mozart zijn, tot wiens werk hij zich sterk voelde aangetrokken, en dien hij in verschillende eigenschap pen evenaarde. Toch is het bevreem dend, dat nog steeds verschillende wer ken van den grooten meester hier niet bekend zijn. Het is geen wonder, dat men hem genoemd heeft „den Russischen Mo zart”, en men weet niet, wat in hem meer te bewonderen is, de openhartig heid en de elegance zijner techniek, of de heerlijke verwerking der schoons Russische volksliederen, waarvan de melancholieke stemming den hoorder on weerstaanbaar boeit. In zijn techniek bereikte hij het vol maakte. Daardoor schiep hij muziek, die bovenaardsch mag heeten en die schaars door zijn Westersche tijdgenoo- ten zal worden geëvenaard. Tschaikowsky heeft kunst voor alle tijden geschreven, zooals Mozart, Beet oven en Wagner deden. Hij staat en zal blijven staan in de eerste rijen van de heroën der goddelijke toonkunst. Na de officieele opening hebben wij de tentoonstelling zelf in oogenschouw kunneh nemen. In chronologische volg orde ligt het uitgebreide fotomateriaal daar op een buitengewoon smaakvolle wijze uitgestald. Wij troffen er portret ten aan van Tschaikowsky, van zijn fa milie en leeraren, van uitvoerende kun stenaars, waaronder die van den violist A. Brodski en den pianist H. von Bülow, respectievelijk de vertolkers van het vioolconcert en het eerste pianoconcert van den meester, en portretten van diri genten, o.a. W. Ssafonow, A. Nikisch en Ed. Colonne. Tevens zijn foto’s aanwezig van eerste uitvoeringen van het ballet „Der Schwanensee”, de opera’s „Eugen Onegin", „Piqué Dame”, ..Mazeppa” e.a. naast portretten van operazangers en -zangeressen, die hierbij de hoofdrollen vertolkten. Partituren, afgestaan door de muziekafdeeling van de „Openbare Lees zaal en Bibliotheek” en boeken prijken in de vitrines. Het is een zeer interessante tentoon stelling. Voor de buitengewone zorg, die hieraan blijkt te zijn besteed, komt de directie van het Gemeentemuseum een extra woord van lof toe. Op Vrijdagavond 17 Mei a.s. zal Hugo van Dalen, tezamen met de altzangeres Martaja Fallak, een Tschaikowsky-avond in het Gemeentemuseum geven. De pia nist, die tevens als begeleider optreedt, zal als soli eenige weinige of nimmer uitgevoerde composities van den Russi schen toondichter ten gehoore brengen. REDE VAN DEN BURGEMEESTER De voorzitter betoogt, dat men I het voorstel niet kan afwijzen met den dooddoener, dat het er nu geen tijd voor is. Hij wijst erop, dat verschillen de raadhuizen, Leiden, Amsterdam, den Haag, zijn gebouwd in zeer moeilijke en onzekere tijden. Ditzelfde geldt voor andere monumentale gebouwen. Ook dit argument echter noemt spr. een dooddoener. Men moet het voorstel ook niet ver- nig, dat spr. geen bezwaar heeft tegen I ledigen met een champagnebetoog den stadhuisbouw. Ook elke andere be- I cver „aanpakken enz., al heeft spr. slissing heeft risico, n.l. dat de 3 mil- met genoegen den nestor van den lioen verloren gaan of dat men voor Raad, den heer Snoeck Henkemans ge- vele jaren van den bouw moet afzien boord. wegens dure materialen. Er *s een parallel tusschen stadhuis- B. en W. hebben den besten weg ge- bouw en arbeiderswoningbouw wat be- kozen. Begint men met uitstel, dan is de treft de bouwmaterialen spr. behan- kans groot, dat men later opnieuw moet delt bet betoog van den heer van Beu- uitstellen. sekom over de prijzen en geeft de Den Haag kan het financieele risico schommelingen weer. De prijzen zijn dragen. Spr. beveelt het voorstel van B. nog niet abnormaalzij staan ongeveer en W. aan. op het peil van 1929’31 en van na den oorlog. De onzekerheid van den tijd heeft verandering gebracht in de plannen. De Raad had een crediet verleend voor den geheelen stadhuisbouwthans vragen B. en W. alleen een crediet voor het skelet. Men kan bij prijsstij ging den bouw stopzetten, of goedkoo- per materiaal gebruiken, of het ge bouw gedeeltelijk afmaken, (werkge- deelte) met Hollandsch materiaal. Mo gelijk zal men eenige jaren met het bouwskelet op het Alexanderveld moe ten zitten. Tot den heer Lely zegt spr.. «at het onmogelijk is, te zeggen, hoe ever 2% tot 7 jaar de materiaalprijïen zullen zijn De voorbereiding van het plan is zóó, dat men het betonskelet kan ma- I ken zonder veranderingen in den bouw zal meegaan. Verordening inzake afsluiting strand en omgeving terugge nomen. De voorz. deelt mede, dat punt 7: het voorstel van de commissie voor de strafverordeningen tof vaststelling van een verordening nopens de afsluiting van het Noordzeestrand en de omgeving daarvan wordt teruggenomen we gens verschil van meening met de militaire autoritei ten. Tegen half zeven sluit de voorz. de vergadering. tract moeten liquideeren namelijk niet houdbaar). Spreker behandelt het door den heer Jonker genoemde niet uitvoeren van het tunnelplan te Amsterdam en wijst op den geheel anderen aard hiervan. Spreker behandelt het leenen uit de (erfpacht) fondsen der Gemeente en de renteberekening. Mogelijk zal de rente iets hooger worden gesteld dan 314 maar noodig is het niet, omdat de fond sen sterk genoeg zijn voor het doel. Mogelijk zal men tegen een hoogere rente moeten leenen. Het belang van ’t leenen uit de fondsen ligt niet in de rente, maar in het leenen voor 75 jaar. Er is geen gevaar, dat de fondsen on voldoende zullen zijn als zij voor hun eigenlijke doel noodig zijn, want ge leidelijk keert het geld van den stad huisbouw in die fondsen terug. Het bedrag van 600.000 voor ont eigening kan gehandhaafd worden. Het laboratorium van Woningtoezicht zal in een gekomen gebouwen van werken komen. De jaarlijksche lasten van den stad- I huishouw besprekend.wijst spreker op de besparing op de onderlinge bode diensten. De kosten van verwarming enz. zullen stijgen. Besparing op ex ploitatiekosten is niet te verwachten. De voltooide en betaalde kazerne bouw moet men buiten beschouwing laten bij de berekening der jaarlijk sche kosten, welke 400.000 zullen bedragen (na 1947 afdalend). In verband met dit bedrag geeft spreker een overzicht van den finan cieelen toestand der Gemeente, en in ’t bijzonder de leeningschuld en den last van rente en aflossing, teneinde aan te toonen, dat de last, welken de stadhuisbouw oplegt, niet van over wegend belang is. Vermoedelijk zal men er in slagen, voor openbare wer ken, met inbegrip van den stadhuis bouw, beneden de 2 millioen ’s jaars te blijven. De toestand bij de Gemeentedien sten is zóó, dat men niet 25 jaren op het nieuwe stadhuis kan wachten. Het is niet te zien, wanneer de toestand zoodanig zal veranderd zijn, dat men beter dan nu tot den bouw zal kunnen overgaan. Spreker vertelt nog eens de 30-jarige voorgeschiedenis van het stadhuis bouwplan, teneinde aan te toonen, dat dit voorstel een schakel is in den keten. Als een jaar na het eindvonnis inzake de onteigening, de eigenaren hun per- ceelen terugverlangen, zal men in allerlei moeilijkheden komen. De heer Luthman is 50 jaar; men kan hem niet tot zijn 60ste laten wachten met den bouw. De Gemeentedienst onder den bestaanden vraagt verbetering. Als den Haag zegt: „Dit is geen tijd van bouwen, zal dat een remmen- den invloed hebben op anderen, het- I geen de werkloosheid zal vermeerde ren, hetgeen overal doorwerkt. Het voorstel is een belangrijk object voor werkverruiming. B. en W. hebben alle kanten van het voorstel degelijk bekeken. Zij meenen het risico te kunnen aanvaarden en hopen, dat de Raad met hun voorstel Al X

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 10