Intrekking verloven van Duitsche opmarsch de richting Narvik Dinsdag 7 Mei. No. 17562. in Berlijn meldt: Mosjön Mo bezet en In verband met de toegenomen onzekerheid in den internationalen toestand 1940. BELANGRIJKSTE NIEUWS BUITENLAND DE OORLOG IN DE LUCHT Dit nummer bestaat uit ZES bladen EERSTE BLAD. BUITENLAND hunne naar BINNENLAND en BELGIS. Actie op den Balkan in voorbereiding Wederzjjdsche verzekering be treffende neutraliteit Gebrek aan luchtbases was oorzaak van mislukking Duitsche bladen publi- ceeren telefoongesprek Reynaud-Chamberlain Kritieke dagen voor Chamberlain Duitsch legerbericht Naar wij vernemen moet de intrekking van de verloven gezien worden als een voorzorgsmaatregel met het oog op de toegenomen onzekerheid in den internationalen toestand. Noorsche hospitaal- en passa giersschepen gebombardeerd Bij Röros wordt nog gevochten De Regeeringspersdienst meldt: Periodieke-, vacantie-. buitengewone-, kleine-, zaken- en studieverloven worden voor zee- en land macht ingetrokken. Bovendien worden ingetrokken de weermachtsindustrieverloven van het personeel, ingedeeld bij de luchtdoelartillerie, luchtdoel- mitrailleurs, de luchtstrijdkrachten en de zoeklicht- afdeelingen en de zeemacht. De verlofgangers moeten onverwijld onderdeden terugkeeren. Zij aan wie buitengewoon verlof is verleend wegens ernstige ziekte of overlijden van gezinsleden, keeren na deelen terug. Briefwisseling tusschen koning Gustaaf van Zweden en Hitler De geschiedenis van de Britsche expeditie in Noorwegen „Zuiver fantasie”, zeggen Parys en Londen Het parlement vraagt reken schap over de oorlogvoering van naar hunne onder- overlijden afloop van dit verlof COURANT HAAGSCHE PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIÊN: OVERZICHT naar in op majoor van de Fransche troe- Hitler te Oslo Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet p. 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad 4.zonder Modeblad /3.75. Buitenland /9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p- post 10 ct. schap voor. Generaal Ruge op Noor- schen bodem. verneemt in gezaghebbende Een bestudeering van alle ter be schikking staande inlichtingen, aldus Reuter uit Londen, toont aan, dat in de afgeloopen 4 weken de verliezen der Duitsche luchtmacht veel grooter Twee Engelsche vliegbooten beschadigd. De Duitsche en Engelsche verliezen. Duitsche noodlandingen op Zweedsch gebied. Te Assen heeft een ernstige brand ge woed in het huis van den commissaris van de Koningin in Drenthe. Tweede blad, pag. 2. Koning Gustaaf van Zweden heeft met Hitler schriftelijk van gedachten gewisseld over den politieken toestand. Eerste blad, pag. 1. In het Skagerrak liepen een Duitsch vrachtschip en een Zweedsch visschers- vaartuig op mijnen. Eerste blad, pag. 2. DE MAILDIENST OOSTENDE— FOLKESTONE De maildienst OostendeFolkestone, welke gedurende twee dagen werd on derbroken, zal morgen worden hervat De Gemeenteraad heeft met 2615 stemmen besloten tot uitvoering van het eerste deel van den bouw van het nieuwe stadhuis aan het Alexanderveld, door hiervoor 2.800.000 beschikbaar te stellen. Derde blad, pap. 2. Officieel wordt te Parijs medegedeeld dat de Fransche torpedojager „Bison” en de Poolsche torpedojager „Grom” door vijandelijke actie zijn verloren gegaan. Eerste blad, pap. 2. Van 15 regels /1.30. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct„ daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct, fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 ct, buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. Het is nu mogelijk, aldus schrijft Reuter uit Londen, om met eenige ze kerheid en nauwgezetheid de geschie denis na te gaan van de expeditie in Zuid-Noorwegen. De geschiedenis be gint vóór den Finschen oorlog,toen het bleek, dat Duitschland zeer be- Een Duitsch bericht over een tele foongesprek tusschen Chamberlain en Reynaud over een actie in de Middel- landsche zee, wordt van geallieerde zijde een verzinsel genoemd. Eerste blad, pag. 1. Met ingang van Vrijdag a.s., is de verkoop van boonen, capucijners en grauwe erwten weer vrij. Wel vallen deze artikelen dan weer onder het hamsterverbod. Vijfde blad, pag. 1. troepen in Noorwegen, overleg te ple gen betreffende den veldtocht. Geen overbrenging van krijgsgevangenen Duitschland. Naar Havas uit Oslo verneemt, zou den de Duitschers ervan hebben afge zien krijgsgevangenen naar Duitschland over te brengen. Gevangenen boven de zestig en beneden de zestien jaar zullen in vrijheid worden gesteld, de anderen zullen voor landbouwwerk worden gebruikt of in kampen gecon centreerd worden. De Duitschers rukken op in de rich ting Narvik. Zij bezetten Mosjön en Mo. Eerste blad, pap. 1. gewond. Het Noorsche telegraaf agent schap zegt, dat de Duitsche vliegers ook schieten op visschers, boeren, vrouwen, kinderen en zelfs op koeien in de weide. „Geen Duitscher gezien”, aldus een Fransch majoor. Het Britsche ministerie van lucht vaart deelt mede, dat twee Sunder- land-vliegbooten, die voor anker lagen buiten de Noorsche kust, Zondag be schadigd zijn door machinegeweervuur tijdens een aanval van Duitsche vlieg tuigen. De Duitsche bewering, dat twee Bristol-Blenheimbombardements- vliegtuigen bij Terschelling neerge schoten zijn, wordt volkomen ontwaar genoemd. Geen nieuws uit Narvik, aldus Londen. Het Britsche departement van oor log deelde gisteren mede, dat uit het gebied van Narvik niets is te melden. Reuter verneemt uit Londen, dat de Noren de ,jjzererts”-lijn van Narvik naar de Zweedsche grens hebben be reikt. Teruggekeerde Fransche troepen in Schotland ge land. Gisteravond werd in Londen bekend, dat de Fransche troepen, welke aan den veldtocht in Noorwegen hebben deelgenomen, Zondag in een haven aan de Schotsche Westkust aan land ge gaan zijn. Generaal Ironside heeft de terugge keerde Britsche en Fransche troepen eenige uren na hun aankomst toege sproken. Hij zeide oan. „Ik geloof, dat ieder van u er in zijn hart van overtuigd is, dat gij onder betere om standigheden een partij voor de Duit schers zijt. Denkt niet, dat gij uit Noorwegen zijt verdreven. Wij hadden gedacht, dat wij u de kanonnen en de vliegtuigen konden sturen, die het u zouden hebben mogelijk gemaakt te strijden tegen de marine, die tegen over u stond. Doch zooals gij weet, liep het ons weldra tegen.” Ironside las vervolgens een bood- van den minister van oorlog Het opperbevel van de weermacht maakte heden bekend Bij Narvik is tot dusver geen wijzi ging in den toestand gekomen. Duit sche gevechtsvliegtuigen ondernamen aanvallen op Britsche colonnes met bommen en machinegeweren en dreven hen uiteen. Een voor Narvik liggende kruiser werd door een bom van middenzwaar kaliber getroffen. Een Sunderland vlieg- boot werd door een bom tot zinken gebracht. De uit de zón^ van Namsos en Grong Noordwaarts trekkende Duitsche troe pen hebben Mosjön bereikt. Een Duitsche duikbootflottielje heeft in het Skagerrak een vijandelijken on derzeeër tot zinken gebracht Tijdens een poging om de Duitsche Bocht binnen te vliegen, werden twee Britsche vliegtuigen door Duitsche ja gers neergeschoten. Met ingang van morgen voeren de Nederlandsche Spoorwegen een be perkte dienstregeling in. Vijfde blad, pag. 2. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruljs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 Naar het Duitsche Nieuwsbureau mededeelt, hebben in de tweede helft van April de koning van Zweden en de Führer schriftelijk van gedachten gewisseld over den politieken toe stand. Deze gedachtenwisseling heeft naar de Zweedsche en Duitsche regeering openlijk hebben verklaard, de volledi ge overeenstemming inzake de toe komstige politieke verhouding van beide landen jegens elkaar bekrach tigd. Het Zweedsche departement van buitenlandsche zaken bevestigt deze Kritieke dagen zijn aangebroken voor het Britsche kabinet, nu het parlement rekenschap vraagt van het regeerings- beleid sedert de afgeloopen acht oor logsmaanden. De tegenslag der gealli eerden in Noorwegen heeft de kwestie van de oorlogvoering in zijn geheel aan de orde gesteld. De verantwoordelijk heid daarvoor berust bij het oorlogs- kabinet. Na talrijke politieke bespre kingen gedurende het weekeinde is het duidelijk geworden, dat de parlements leden een reorganisatie van het kabinet en drastische wijziging in het voeren van den oorlog verlangen. De politieke positie van Chamberlain zou, volgens sommige bladen, op het spel staan en een inzender in de „Daily Mail” heeft reeds een nieuwe ministerlijst op gesteld, waarop Chamberlain als pre mier vervangen is door lord Halifax, terwijl ook Llóyd Géorge en de oppo sitieleiders Attlee en Sinclair, benevens vakbondleiders als Bevin, Greenwood en Shinwell als nieuwe ministers op belangrijke posten worden aangeduid. De vorming van een nationaal kabinet (namelijk met deelneming van de oppo sitie) zou thans het gesprek van den dag te Londen zijn. Zooals bekend, is ministerpresident Chamberlain een tegenstander van een dergelijk kabinet. Er wordt aan herinnerd, dat hij inder tijd het verzoek van invloedrijke con servatieven om een kabinet te vormen, dat zoowel liberalen als Labour- en vakvereenigingsleiders omvatte, scherp heeft afgewezen. De loop der gebeurte nissen is nadeelig voor Chamberlain en vooral aan Labourzijde zou de drang toenemen om mede de regeeringsver- antwoordelijkheid te deelen. De vraag is nu of het Lagerhuis zoo scherp tegen Chamberlain van leer zal trekken, dat hij zijn plaats aan een ander zal af staan. De nog heerschende onzekerheid over de plannen van Engeland duurt voort en de Engelsche defensie-minis- ters zullen een harden dobber hebben om die stemming te hunnen gunste te doen omslaan en den indruk te vesti gen, dat hun politiek geschikt is om den oorlog te winnen. Zoowel in politieke kringen als daarbuiten beseft men de noodzakelijkheid van een grondig onderzoek naar hetgeen in Noorwegen is voorgevallen. Ook gevoelt men be hoefte aan verzekeringen, dat deze eer ste onaangename verrassing niet al te spoedig door andere zal worden ge volgd. Het zal van de critici afhangen, in hoever deze stemming zich zal ont wikkelen tot een politieke crisis. Minis ter Chamberlain is er tot dusver in ge slaagd aan vele stormen het hoofd te bieden. Zelfs toen hij in het Lagerhuis dezer dagen mededeelde, dat de Brit sche troepen in het midden van Noor wegen weer scheep waren gegaan, wist hij voor deze terugtrekkende beweging woorden te vinden, welke het geheel der operatie welhaast op een succes deed gelijken. Als het erop aankomt een rechtvaardiging te geven van het voorgevallene, dan is er geen beter man voor zulk een taak dan Chamberlain, en dit nog te meer, wanneer hij daarbij een handje wordt geholpen door de overredingskracht van Churchill. Verwacht wordt, dat Chamberlain vandaag de redenen zal uiteenzetten waarom ook Namsos door de geallieer den werd verlaten en voor zoover mili taire noodzakelijkheid het zal toelaten, een aanwijzing zal geven over de ver dere taktiek der geallieerden in het Hooge Noorden en in de Middelland- sche Zee. Dat van Engeland de uiterste krachtsinspanning zal worden gevergd om den oorlog voort te zetten, is voor niemand een geheim. Vooral op lucht vaartgebied zullen de geallieerden veel meer dan tot dusver hebben te pres- teeren, willen zij hun doeleinden kun nen bereiken. Het Noorsche telegraaf agentschap meldt, dat Duitsche vliegtuigen voort gaan onverdedigde Noorsche hospi taal- en passagiersschepen aan te vallen. Er zijn 29 personen gedood of gewond, toen het Noorsche schip „Queen Maud”, dat gewonden aan boord had, bij Gratanger werd ge bombardeerd, hoewel overal duidelijk groote roode kruis emblemen waren aangebracht. Honderd vrouwen en kinderen waren aan boord van het kustvaartuig „Richard With” toen dit ter hoogte van de noordkust van Noorwegen werd gebombardeerd en met machine geweren beschoten werd. De passa giers begaven zich in de reddingboo- ten. Er werd niemand gedood en er is slechts geringe schade. Een ander stoomschip de „Tordens- kjold”, werd eveneens uit de lucht gebombardeerd en met machinegewe ren beschoten. Van de passagiers, onder wie zich een groot aantal vluchtelingen bevond, dat naar Fin land terugkeerde, werden een paar Een pen. die in Schotland zijn aangekomen, heeft verteld, dat de Franschen gedu rende de tien dagen, dat zij in Noor wegen waren, geen Duitschen soldaat gezien hebben. De bewoners van de plaats, waar zij landden, waren naar de bosschen en de heuvels gevlucht om te ontkomen aan het opophoud elijke bom- en machinegeweervuur der Duit sche vliegtuigen, welke in groepen van tien den geheelen dag boven de plaats verschenen. Ook de Fransche, Britsche en Noorsche soldaten hielden zich overdag in de bosschen op, om des avonds naar de stad terug te keeren. Wij waren, aldus deze officier, zeer te leurgesteld, dat wij Noorwegen moes ten verlaten zonder een treffen met de Duitschers te hebben gehad. De Duit sche vloot hebben wij niet gezien, zelfs geen duikbooten, doch er waren vele Britsche oorlogsschepen in de buurt. De strijd in het Gul-dal. De Noorsche troepen houden nog stand in het woeste Gul-dal tusschen Röros en Storen, aldus het Noorsche telegraafagentschap. Zij hebben stellin gen in de bergen ingenomen. Een de tachement van ongeveer 250 Duit schers is gisteren door Röros getrok ken, op weg naar het Gul-dal. Gemeld wordt, dat de Duitschers vele Noorsche burgers gearresteerd hebben, bewerende, dat zij de Noor sche troepen hebben bijgestaan. De Noorsche troepen te Tryssil, ten Noord oosten van Elverum, zijn teruggetrok ken op grond van bevelen, die zij ont vangen hebben na de evacuatie der geallieerden. Men gelooft, dat de troe pen uiteen zullen gaan. Naar verluidt, wordt er ook tusschen Rognes en /Singsaas, ten Oosten van Stóren, gestreden. Naar het Oesterdal zijn Duitsche versterkingen overge bracht en uit Tynset begeeft zich een bataljon naar Röros. Duitsche troepen trekken uit Rovos. zeven kilometer ten Noorden van Röros, in Noordelijke richting. In neutrale militaire kringen werd gisteravond te Stockholm vernomen, dat de geallieerde troepen de engte, waardoor de weg naar het Noorden van Namsos naar Mosjön loopt, ver sterkt hebben. Men beschouwt dit van belang in verband met de berichten uit Berlijn, dat de Duitschers reeds halverwege TrondheimNarvik zouden zijn gevorderd, hetgeen hen ergens in de buurt van Monsjön zou brengen. Naar verluidt, wordt er reeds 3 dagen achtereen bij Narvik gestreden. Bij zonderheden over deze gevechten ont breken. Noorsche kringen blijven be weren, dat kleine Noorsche patrouilles in het nauwe Gauldal ten Zuidoosten van Stóren hardnekkigen tegenstand blijven bieden. Van deze berichten is echter geen bevestiging te verkrijgen. Chamberlain zou hierop beloofd heb ben de Turken nog eens onder handen te nemen, doch niets te kunnen garan- deeren indien men daarginds niet zou ophouden met particularisme en hoog moed. Reynaud beloofde hierop zijn best te doen de moeilijkheden weg te nemen. Chamberlain heeft hierna op een tame lijk gebiedenden toon Reynaud gevraagd hem uiterlijk 20 Mei mededeel ing te doen van de beëindiging der voorberei dingen. Om 10 uur 25 was het gesprek afgeloopen. Chamberlain had nog aan Reynaud gevraagd het noodige te doen, opdat er van Fransche zijde niet opnieuw indis creties zouden worden begaan. Bevoegde Duitsche kringen zeiden, volgens United Press, dat de „onthullin gen” uit officieele kringen afkomstig zijn en in de geheele Duitsche pers wor den gepubliceerd. Het „Zwölfuhr Blatt” was slechts de eerste die er mee kwam. Men weigerde echter te verklaren, hoe men aan den inhoud van dit telefoon gesprek zou zijn gekomen. Reuter kringen te Londen, dat generaal Ruge, de Noorsche bevelhebber, vergezeld van zijn staf, aan boord is genomen van een Engelsch oorlogsschip, dat op zijn verzoek tot zijn beschikking was gesteld en niet, zooals door Duitsche radioberichten werd gezegd, practisch als gevangene aan boord van dit oor logsschip wordt gehouden. Generaal Ruge bevindt zich thans op Noorschen bodem. Volgens de „Daily Telegraph” rijkskanselier Hitler ongeveer zou Hitler ongeveer een week geleden te Oslo zijn geweest om Falkenhorst, den van de Duitsche Fransche en Engelsche tegenspraak. Uit officieele Fransche bron wordt het volgende gemeld: De Duitsche pers heeft vanmorgen een bericht gepubli ceerd, waarin tot in bijzonderheden een telefoongesprek wordt weergegeven, dat op 30 April j.l. ’s avonds gevoerd zou zijn, van 10 uur 10, tot 10 uur 25, tus schen den Britschen premier Chamber- lain en den Franschen premier Rey naud, tijdens welk gesprek plannen be sproken zouden zijn over een optreden in de Middellandsche Zee. Het gaat hier, zoo vervolgt de mede- deeling, uit officieele Fransche bron, om zuiver leugenachtige beweringen, zoo wel wat betreft het feit zelf, van het telefoongesprek, dat nooit heeft plaats gehad, als wat betreft de aan de regee- ringen der geallieerden toegeschreven voornemens. Sinds geruimen tijd had de Duitsche propaganda niet zulk een volmaakt voorbeeld van haar methoden verschaft. In officieele kringen te Londen noemt men het verslag in de Duitsche bladen van telefoongesprekken tusschen Cham berlain en Reynaud fantastisch. briefwisseling. Bij deze gelegenheid heeft Zweden opnieuw met klem ver klaard naar alle zijden neutraal te willen blijven, terwijl van Duitsche zijde de verzekering werd gegeven, dat deze neutraliteit gehandhaafd zal worden. Te Stockholm is men van meening, dat Koning Gustaaf het initiatief ge nomen heeft tot de briefwisseling met rijkskanselier Hitler over de neutra liteit van Zweden. Er zijn geen aanwijzingen wat den Koning er op dit oogenblik toe gebracht heeft, den nadruk te leggen op den wil van Zweden neutraal te blijven. Men her innert eraan, dat de correcte houding van Zweden openlijk door rijksminis- ter von Ribbentrop is erkend en ge prezen, en daarom werd niet gedacht, dat Zweden van Duitschland een nieuwe geruststellende verklaring zou vragen of verwachten. Het wordt niet waarschijnlijk geacht, dat openbaar heid zal wprden gegeven aan den tekst der brieven, welke de beide staatshoofden gewisseld hebben^ De Duitsche bladen van heden publi- ceeren op een opvallende wijze een tele foongesprek tusschen Chamberlain en Reynaud. Dit bericht houdt in, dat op 30 April 1940 des avonds om 10 minuten over 10 (W. Eur. tijd) een telefoonge sprek gevoerd is tusschen den Fran schen premier Reynaud en den Brit schen premier Chamberlain. Na over financieele kwesties te heb ben gesproken, heeft Reynaud gezegd, dat Weygand hem beloofd zou hebben, vóór 15 Mei definitief gereed te zijn voor de overeengekomen actie. Toch zou Chamberlain dezen datum niet te precies moeten nemen, daar er eenige vertraging zou kunnen komen. Chamberlain, hierover teleurgesteld, antwoordde, dat niet meer tijd besteed moest worden dan strikt noodig was. Daarop zou Reynaud hebben gevezen, op de tallooze te overwinnen moeilijk heden, met name met Turkije. Te dien aanzien zou hij gesproken hebben over de „van dag tot dag toenemende eischen van Turkije”. met generaal von opperbevelhebber Het Noorsche telegraafagentschap maakt melding van vliegeraanvallen op hospitaal- en passagiersschepen. Eerste blad, pag. I. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt, dat Duitsche troepen, volgens „Stockholm Tidningen”, gisteren de Noorsche steden Mosjön en Mo, op ongeveer 250 k.m. ten Noorden van Trondheim hebben bezet. Dit be richt werd gisteravond te Berlijn door het oppercommando der Duit sche weermacht bevestigd. Gistermorgen heeft een Duitsch watervliegtuig in Zuid-Zweden bij Högenas een noodlanding op zee ge maakt. Een Zweedsch vliegtuig steeg op en waarschuwde een schip, dat het watervliegtuig en de bemanning veiligheid bracht. Zaterdag heeft een Duitsch vlieg tuig een noodlanding gemaakt Zweedsch grondgebied ter hoogte van Narvik. zijn geweest dan de Engelsche, on danks de grootere gevaren, waaraan de Koninklijke Luchtstrijdkrachten en het vlootluchtwapen waren blootge steld tijdens de Noorsche campagne. De Britsche verliezen aan alle fronten bedroegen in totaal 48 machi nes. Duitschland daarentegen heeft volgens de berekeningen zeker 138 toestellen verloren, terwijl 97 machi nes waarschijnlijk vernield of voor eenigen tijd buiten gevecht gesteld zijn. Bij deze getallen moeten de vliegtuigen worden opgeteld, die op den grond zijn vernield of op zee tijdens de Engelsche aanvallen op vliegtuigbases. In verband met den onzekeren inter nationalen toestand zijn alle verloven bij land- en zeemacht ingetrokken, uitgezonderd die, welke verleend zijn wegens ernstige ziekte of overlijden van familieleden. Eerste blad, pag. 1.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1