CINEAC en De spanning rond de Middel- landsche Zee en den Balkan F ransche en Poolsche torpedo jager gezonken akkertje „Beste deel van het Noorsche leger zet den strijd voort” DE VARSITY van ^Rheumaffek \Jp/er. Engeland zou Italië gevraagd hebben zijn positie ten opzichte van den oorlog te bepalen Neem'n TELEFOON HAAGSCHE COURANT VAN DINSDAG 7 MEI 1940. EERSTE BLAD, PAGINA 2. van 1 POLEN De toestand in Polen ENGELAND. IERLAND. Schietpartij te Dublin ’n TIP VAN BOOTZ Een interview met minister Koht De Paus voorstander vredespoging Tezamen met president Roosevelt DOE GEWOON-KOOP GEWOON en neem.... In Boelgarije maken sensationeele berichten geen indruk Duitsch legerbericht Kardinaal Blond brengt den Paus verslag uit Twee detectives gewond Zie verder le blad, pag. 3 ZWEDEN. Zweden wil vrü blijven Engelschen leggen opnieuw mijnen in Skagerrak De Fransche leger- berichten Twee schepen voor Zweedsche kust op mijnen geloopen RECLAMES. RECLAMES. Inz, de heer C.S. te A’dam, ontv. 'n fl. TIP is Washington aan de pers verblijf te Duitsche minister te Rome. Naar United Press uit Rome meldt, wordt de Duitsche minister van ver keer, Dorpmuller, hedenavond te Rome verwacht. Alhoewel het doel van zijn komst nog niet werd vermeld, neemt De Italiaansche gezant in Grieken land, Grazzi, die eenige dagen te Rome heeft vertoefd, is gisteren per vliegtuig naar Athene teruggekeerd. Hij had met den Griekschen premier een lange be spreking over den toestand in de Mid- dellandsche Zee. Veiligheidsmaatregelen in Egypte. Italiaansche gezant bij Metaxas. Het Fransche legerbericht van gis teravond luidde: „Niets belangrijks te melden. Eenig schieten van de artillerie in den bene- den-Elzas”. Het legerbericht van hedenochtend luidde: Een kalme nacht aan het ge- heele front. Een treffen tusschen pa trouilles in het gebied ten Oosten van de Moezel is in ons voordeel geëin digd. Een speciale film-reportage in tal.: MARNLXSTRAAT 18 TEL,. 334010’ United Press meldt uit Vaticaanstad: Van gezaghebbende zijde wordt verno men, dat Paus Pius gisteren, tijdens de audiëntie, welke hij aan den prins en de prinses van Piemont verleende, over Roosevelt’s poging den oorlog te beper ken gesproken heeft en dat hij daarbij uitdrukking gegeven heeft aan de hoop, dat Italië het niet noodig zou vinden, aan den oorlog deel te nemen. Naar verluidt heeft de Paus tevens den nuntius te Berlijn, mgr. Orsenigo, men aan, dat hij besprekingen zal voe ren met leidende figuren uit de Ita liaansche transport- en handelskrin- gen, alsook met vooraanstaande regee- ringspersonen. dacht over het algemeen niet, dat het zijn operaties van Trondheim uit Noordwaarts zou beginnen. Bij zijn terugkeer te heeft president Roosevelt medegedeeld, dat hij zijn Hydepark bekort had, omdat hij de on zekerheid der gebeurtenissen in Euro pa niet kon verdragen. Op de vraag, of Italië aan den oorlog zou gaan deelne men, antwoordde Roosevelt, dat hij des middags een telefonisch onderhoud met Washington had gehad, doch daarbij minder had vernomen dan uit de kran ten. Overlevenden van de „Afridi” geland. Gisteravond zijn overlevenden van de Gemis aan vliegvelden. Het ontbreken van een luchtbasis in Noorwegen was ongetwijfeld de voor naamste oorzaak van den geallieerden tegenslag. De Duitschers hadden bijna dadelijk alle luchtbases in midden- en Zuid-Noorwegen in bezit genomen en vandaar uit waren zij in staat de lan ding van geallieerde troepen en mate riaal te bemoeilijken. Toen onze strijd krachten zich in Zuidelijke richting begaven, waren zij blootgesteld aan de voortdurende aanvallen van laagvlie- gende vliegtuigen, gesteund door tanks en gemechaniseerde eenheden. Het was onmogelijk onze troepen voldoende ondersteuning in de lucht te geven. De vijandelijke druk uit het Zuiden nam geleidelijk aan toe en spoedig werd het duidelijk, dat een terugtocht uit dit gebied de eenige verstandige koers was. Het aantal geallieerde troepen, dat in Zuid-Noorwegen in den strijd was gewikkeld, was aanzienlijk minder dan over het algemeen werd gedacht en dientengevolge zal blijken, dat onze verliezen in geenen deele verontrustend zijn. aan land gekomen. Ook kapitein Vian van de „Cossack” behoort tot de over levenden. De Duitsche en Italiaansche geruch ten van Turksche troepenconcentraties aan de Grieksche en Boelgaarsche gren zen missen, voor zoover zij te Sofia te controleeren zijn, allen grond. De si tuatie in Boelgarije is volkomen rustig, ondanks den stroom van geruchten be treffende den Balkan, welke klaarblij kelijk in hoofdzaak aan Duitsche bron nen ontspruiten. Er is te Sofia aan zienlijk minder nervositeit dan tij dens den Duitschen inval in Noorwe gen en Denemarken. Een aanwijzing voor de rustige at mosfeer was, meldt United Press, de militaire parade, welke gisteren ter ge legenheid van St. George-dag te Sofia gehouden is, en waarbij koning Boris, die de parade bijwoonde, luide werd toegejuicht door een menigte, die ken nelijk niet in het minst verontrust was door de geruchten, dat de oorlog zich ook tot den Balkan zou uitbreiden. In officieele kringen blijft men ver klaren, dat Boelgarije neutraal en bui ten den oorlog zal blijven, tenzij het zelf zou worden aangevallen, en dat men niet van plan is de moeilijkheden met de nabuurstaten aan te grijpen om een vijandige houding tegen een van hen aan te nemen. In verantwoor delijke Boelgaarsche kringen beschouwt men ongeveer negentig procent van de geruchten in de Europeesche pers aan gaande Boelgarije en den Balkan, als opzettelijk met propagandistische oog merken door de oorlogvoerenden ver- moesten terugtrekken en het was hun Roosevelt acht toestand nog onzeker. Het Duitsche opperbevel deelde hedenmorgen medeVan het Westen niets te melden. De primaat van Polen, kardinaal Hlond, heeft gisteren aan den Paus zijn tweede rapport overhandigd over de behandeling van de katholieken in Polen. O.a. wordt hierin verklaard, dat honderden katholieke priesters doodgeschoten en eveneens honderden in de gevangenis geworpen zijn. De bevolking van Gdynia is van 120.000 inwoners gedaald tot 15.000,. verzocht de Duitsche regeering in dit verband te peilen. Volgens betrouwbare Vaticaansche kringen heeft de Paus Myron Taylor medegedeeld, dat hij het volkomen eens is met Roosevelt’s wensch. dat het con flict beperkt moge blijven, doch tevens dat misschien het oogenblik gekomen is, niet alleen te trachten het conflict te beperken, doch tevens een algemeene vredespoging te ondernemen. weging is gekomen. Het verkeer ter zee tusschen Zweden en Finland zal waarschijnlijk binnenkort hervat wor den. Door de Kvarken passeert onder meer de ertsroute tusschen de Zweed-» sche haven Lulea en Duitschland. Verbod van verkoop van Hongaarsche schepen. De Hongaarsche regeering heeft een verordening uitgevaardigd op grond waarvan men niet dan met vergun ning van den minister van handel Hongaarsche zeeschepen aan het bui tenland mag verkoopen. Het aanbod der Britsche regeering, den torpedojager te vervangen door een, welke thans op een Britsche werf in aanbouw is, is door de Poolsche autoriteiten in dank aanvaard. Op zoo’n dag, dat gij, arme [forensen, Door regen en stormweer [moet plensen, Als Uw jas louter vocht is, In Uw coupé volop tocht is, Wordt TIP tot ’t summum [der wenschen! Te Dublin zijn 2 detectives op straat aangevallen door 2 onbekenden g- wa- pend met machingeweren, die poogden hen te berooven. van een diplomaten- tasch. Er werd een formeel straatge vecht geleverd. De detectives Mcbwee- ney en Shanahan, die de bewuste tasch vervoerden in de zijspan van een mo torfiets, van het postkantoor naar het bureau van den Britschen vertegen woordiger sir John Maffey. ontmoetten bij het naderen van Holles Street in het hart van Dublin, de 2 mannen, die met machinegeweren schoten en de de tectives zwaar verwondden. Deze wisten echter het vuur met hun revolvers te beantwoorden. McSweeney slaagde er in weg te rijden met de tasch in zijn be zit, Shahanan is echter zoo zwaar ge wond, dat men voor zijn leven vreest. Holles Street was bedekt met kogels De aanranders konden per auto ontsnap pen. Men vermoedt dat het leden van het lersche republikeinsche leger zijn. De Duitsche verliezen aan scheepstonnage. De Britsche admiraliteit deelt mede, sinds 1 April hebben de Duitschers 300.000 ton aan koopvaardijschepen ver loren. Practisch al deze vaartuigen wer den tot zinken gebracht tijdens de ver richtingen in Noorwegen en zij omvat ten transportschepen en voorraadsche- pen. zorgd was over zijn ertstoevoer uit Zweden. Het beoogde expeditieleger naar Finland, bestaande uit ongeveer 100.000 man, was nog niet geheel uit eengegaan, toen de Duitsche invasie begonwel waren eenige troependee- len, o.a. luchtdoel-eenheden, naar Frankrijk gezonden. Een speciaal ba taljon ski-troepen, waarvan zestig pro cent officieren waren, was eveneens gevormd en geoefend voor operaties in de sneeuw. Doch deze strijdmacht werd ontbonden, toen Finland vredesonder handelingen opende. Over het algemeen was de Finsche strijdmacht intact en gehoopt werd, dat wij in staat zouden zijn met toestemming van Noorwegen en Zweden elke Duitsche poging tegen over deze landen, om zich van een ge- stadigen toevoer van ijzererts te ver zekeren, te verhinderen. Spoedig bleek, dat Duitschland op de hoogte was van het bestaan van deze strijdmacht en dat het plannen had gemaakt voor een operatie in de Oostzee. Onze strijdmacht was zooda nig georganiseerd, dat indien Noorwe gen gealarmeerd zou worden omtrent een mogelijke Duitsche agressie, wij onverwijld eenige belangrijke havens zouden kunnen bezetten, zooals Ber gen, Trondheim, Stavanger en Narvik, maar dit kon alleen geschieden indien Noorwegen onze hulp zou vragen. Ver wacht werd, dat Duitschland naar Oslo en Bergen zou gaan en de luchtbases in het Zuiden zou bezetten, doch men Duitschers traden bliksem snel op. De Duitschers ageerden evenwel bliksemsnel en liepen Zuid-Noorwegen geheel onder de voet, terwijl zij Sta vanger. Bergen en Narvik bezetten. Toegegeven moet worden, dat de geal lieerden in gebreke zijn gebleven de Duitsche actie vóór te zijn. De allereerste beschikbare troepen voor onverwijlde hulp aan Noonvegen waren formaties van het „territoriale leger”. Onze troepen waren ernstig gehan dicapt door de moeilijkheid, voorraden en uitrusting aan land te krijgen. On middellijk als onze schepen in de fjor den aankwamen, werden zij onophou delijk door de Duitsche luchtmacht ge bombardeerd. Spoedig nadat de Fran- schen te Namsos waren geland, vloog een deel van hun voorraden en munitie in de lucht. Een Zweedsch visschersvaartuig nabij Vinga voor de Zweedsche kust op een mijn geloopen en gezonken. De vier opvarenden zijn om het leven gekomen. Ook het Duitsche schip „Vogesen' (4240 ton) is nabij „Vinga” op een mijn geloopen. De 35 opvarenden hebben het schip verlaten en zijn aan de Zweedsche kust aan land gegaan. Het schip was op weg met een lading kolen van Stettin naar Oslo. Officieel wordt te Londen medege deeld, dat de Poolsche torpedojager „Grom” tijdens operaties voor de Noor- sche kust als gevolg van een bomaan val is gezonken. Zes en zestig opva renden worden vermist. Duitsche pers verwacht „geallieerden aanval”. Terwijl de Duitsche pers gisteravond schreef, dat een aanval van de geal lieerden in de Middellandsche Zee ver wacht wordt, beschouwen en bespre ken goedingelichte Duitsche kringen de mogelijkheid van uitbreiding van den oorlog naar Zuid-Oost-Europa met gemengde gevoelens, meldt United Press uit Berlijn. Terwijl men zegt, dat de activiteit van de geallieerden in de Middellandsche Zee Italië dich ter aan Duitsche zijde brengt, wijzen deze kringen er op. dat oorlog op den Balkan den toevloed van voedsel en grondstoffen uit den Balkan naar Duitschland zou belemmeren. Men gaf in nazi-kringen echter uitdrukking aan de meening, dat de zware schade, wel ke, naar men beweert, de Duitsche luchtmacht aan de Britsche vloot heeft toegebracht tijdens de Noorsche campagne, het toetreden van Italië tot den oorlog zal verhaasten. Onderhoud van Mussolini met den kroonprins. Gisteren heeft Mussolini een onder houd van ruim een uur gehad met kroonprins Umberto, over militaire za ken van het gebied, waar de kroon prins het oppercommando uitoefent onmogelijk, dit als geheele eenheden te doen. Koht verklaarde, dat de verliezen der Noren in het Zuiden het grootst waren geweest en in het Gudbrands- aal en het Oesterdal, doch hij lachte om het denkbeeld, dat de Noren opge offerd waren om den terugtocht der Britsche troepen te dekken. Groote verliezen geleden. Omtrent den strijd der laatste we ken zeide de minister: wij hebben groote verliezen geleden. Een groot aantal onzer soldaten is gedood, ver jaagd of verdwenen en het is duidelijk, dat een groot deel van onze strijd krachten verloren is gegaan. In mid- den-Noorwegen hebben onze soldaten gevochten tot zjj uitgeput waren. Zij In gezaghebbende diplomatieke krin gen te Rome verneemt de United Press-correspondent, dat Engeland aan Italië gevraagd heeft, zijn juiste posi tie ten opzichte van den oorlog te be palen, en dat Engeland zijn vaste hoop tot uitdrukking heeft gebracht, dat het antwoord vóór den 16den Mei gegeven zal worden. Deze kringen veronder stellen, dat het zenden van de Engel- sche maritieme versterkingen naar de Middellandsche Zee, verbandt houdt met het verzoek, dat zoo wordt ver nomen verleden week is ingediend, toen de Britsche zaakgelastigde, sir Noel Charles, op denzelfden dag als de Amerikaansche ambassadeur, Phil lips, een conferentie had met Musso lini. Hoewel deze berichten in doorgaans betrouwbare diplomatieke en politieke kringen de ronde doen, worden zij door kringen uit de Britsche ambassade ontkend. Men beschouwd echter den terug keer gisteravond van den Britschen ambassadeur sir Percy Loraine te Rome als een belangrijken factor in de laatste ontwikkelingen in de Engelsch- Italiaansche betrekkingen. spreid teneinde opwinding te veroor zaken. De Duitsche onderhandelaar Clodius en de Britsche ambassadeur ig Tur kije, Hugessen, bevinden zich nog steeds te Sofia. Sedert zijn bezoek aan koning Boris van j.l. Zaterdag heeft Hugessen nog geen hooggeplaatste Boelgaarsche persoonlijkheden ont moet. Zoover men te Sofia kan verze keren, dient Clodius’ missie slechts ter versterking van de Duitsche handels- delegatie, welke zich thans in Boelga rije bevindt. Volgens Balkandiplomaten te Londen had Hugessen’s bezoek aan koning Boris ten doel een meer duurzaam ka rakter te geven aan de voorloopige ver betering van de Turksch-Boelgaarsche betrekkingen. Voorts meent men, dat Hugessen ook de verbetering van de betrekkingen van Boelgarije met Grie kenland moet voorbereiden. Men ge looft in dit verband, dat Griekenland mogelijk toe zal stemmen den Boel- gaarschen handel uitgebreide facilitei ten te Saloniki te verleenen. UITBREIDING HANDELSVERKEER TUSSCHEN ZWEDEN EN RUSLAND? Sedert de verbreking der verbin dingen van Zweden met het Westen hebben de Zweedsche handelsonderne- mingen de mogelijkheid overwogen, het handelsverkeer met Rusland uit te breiden. Er zijn nog geen officieele onderhandelingen geopend, doch het schijnt, dat het terrein verkend wordt en dat binnenkort de eerste stappen zullen worden ondernomen. De Noorsche minister van buiten- landsche zaken, Koht, heft gister avond in een vraaggesprek verklaard, dat het Noordelijke leger van Noor wegen, het best uitgeruste en geoefen de deel van zijn strijdmacht, nog steeds onaangetast is en bereid en ge reed om met de hulp van de geal lieerde troepen den strijd tegen de Duitsche invallers voort te zetten. Minister Koht, die de sterkte der Duitsche troepen in Noorwegen op 50 tot 100.000 man schatte, zeide, dat het Noorsche leger in het Noorden de noodige oefening heeft gehad en goed uitgerust is. Het eenige wat wij noo dig hebben, zoo verklaarde de minis ter, is vliegtuigen en luchtafweerge schut. De geallieerden moeten omtrent de toekomst beslissen, doch ik ben er van overtuigd, dat zij ons zooveel mo gelijk hulp zullen bieden. Wij moeten geduld oefenen en wij kunnen niet ver wachten, dat alles ineens geschiedt. De vrijheid van Noorwegen zal niet verzekerd zyn, voor de oorlog voorbij is. De commandant van het Zweedsche leger, Arvit Eriksson, heeft gister avond een radiorede over de defensie gehouden. „Wij weten, aldus Eriksson, dat de oorlog, indien de omstandig heden ons zouden nopen de wapenen op te nemen, groote verliezen zal ver oorzaken. In den strijd tegen vreemde voogdij loopen wij de kans, leven, huis en goed te verliezen, doch waartoe zouden al die dingen ons dienen, als wij onze vrijheid niet behielden De Zweden moeten blijk geven van moed en vastberadenheid, twee eigenschap pen, welke gedurende eeuwen zijn kracht waren. De geschiedenis heeft bewezen, dat onze kracht met het ge vaar toeneemt. Wij wenschen onze vrijheid van handelen te behouden voor een vrij en onafhankelijk Zweden.” Scheepsbranden. De „Popolo di Roma” verneemt uit Ancona, dat aan boord van het Roe- meensche vaartuig „Vesta” brand is uitgebroken in een met zilverdraad ge vuld ruim, vermoedelijk door zelfont branding. Na zeven uur werd het vuur gebluscht. Uit Lissabon wordt gemeld, dat aan boord van het Braziliaansche schip „Santarem voor de Portugeesche kust brand is uitgebroken in de reserve bunkers. Het schip is de haven van Leixoes binnengeloopen en aangezien de brand niet gelocaliseerd kon worden en verscheidene opvarenden aan rook vergiftiging leden, is het schip op een zandbank gezet. Amerika wil oude schepen in de vaart brengen De Amerikaansche autoriteiten hebben de maritieme commissie opdracht ge geven tot den verkoop of verhuur van 116 vrachtschepen, die thans zijn op gelegd. Hoewel de schepen oud zijn schijnen zij na gerepareerd te zijn, nog bruikbaar. Voorgesteld werd, dat zij zoo mogelijk de Deensche en Noorsche schepen, die uit de vaart op Zuid-Amerika zijn genomen, zullen vervangen. Britsche ambassadeur zal bezoek aan Ciano brengen. Reuter verneemt, dat de Britsche ambassadeur, sir Percy Loraine, bij zijn terugkeer te Rome vrijwel zeker een normaal beleefdheidsbezoek zal brengen aan graaf Ciano en dat dien overeenkomstig een dergelijk bezoek geen bijzondere beteekenis zou hebben. De Britsche economische deskundige Playfair is naar Rome teruggekeerd. Zijn terugkeer houdt slechts verband met zaken, welke betrekking hebben op de clearingovereenkomst en niet met eenige verdergaande handelsovereen- komsL Het Zweedsche blad „Dagens Nyhe- ter” publiceert een bericht, waarin wordt gemeld, dat de Engelschen nieuwe mijnenvelden hebben gelegd in het Skagerrak, waar gisteren een Zweedsche visschersboot en ’n Duitsch stoomschip zijn gezonken. Het bericht zegt, dat mijnen gelegd •zijn in de streek, die door de Britsche admiraliteit is verklaard tot gevaarlijke zóne. Mijnontploffingen bij de Zweedsche kust en de Belt toonen aan dat de En gelschen ondanks de Duitsche afweer- maatregelen, ter zee in staat geweest zijn, nieuwe mijnen te leggen op ver schillende punten, en dit met een groo- tere snelheid dan de Duitsche mijnenve gers konden bij houden. Het is in Zweed sche scheepvaartkringen niet bekend of de Engelschen bij het leggen der mij nen gebruik hebben gemaakt van onder zeeërs. De Egyptische premier heeft giste ren decreten onderteekend betreffende nieuwe veiligheidsmaatregelen: Alle personen, die vuurwapens bezitten, springstoffen of producten, welke kun nen dienen tot vervaardiging van bom men, moeten den autoriteiten voor 15 Mei daarvan aangifte doen. De autoriteiten hebben het recht huis zoekingen in particuliere woningen te verrichten. Er zijn voorzorgsmaatrege len genomen in de zóne van het Suez- kanaal, dat voortdurend geveegd wordt naar eventueel zich daar bevindende mijnen. De productie der olieraffinade rijen van Suez wordt bewaard in onder- grondsche reservoirs in de woestijn. De Fransche admiraliteit deelt mede: „Op 3 Mei is een in convooi varend troepentransport op de Noordzee door vijandelijke vliegtuigen aangevallen. Geen der schepen van het geallieerde convooi werd getroffen. De torpedoja ger „Bison”, welke tot het escorte be hoorde, is echter gezonken. Een groot deel der opvarenden kon gered worden. De verwanten der slachtoffers zijn ge waarschuwd.” De „Bison” was een groote torpedo jager van 2436 ton en werd ongeveer 1930 in dienst gesteld. De bewapening bestond uit 5 kanonnen van 14 c.m., luchtafweergeschut en 6 torpedolan- ceerbuizen. De bemanning bedroeg 209 koppen; de snelheid was 42 mijl per uur. „Afridi” in een Noord-Schotsche haven De „Grom” was een nieuwe, snelle torpedojager van 2144 ton, bewapend met 7 stukken geschut van 12 c.m., luchtafweergeschut, 6 torpedolanceer- buizen. Evenals de „Bison” liep het schip 42 mijl per uur. De equipage be stond uit 193 man. Inval was een volkomen verrassing. Gevraagd naar de activiteit van de Nazi’s in Noorwegen, antwoordde mi nister Koht, dat er Nazi’s waren, die zeer actief waren, doch zij waren ook zeer gering in aantal. Koht was het er niet mede eens, dat in het begin van den oorlog op groote schaal ver raad was gepleegd. Wij hebben, zeide h(j, geen enkel duidelijk bewijs van verraad in' ons land kunnen ontdek ken. De Duitschers zijn ons land ge makkelijk binnengekomen, geholpen door het element van verrassing. Gij kunt ons hiervan een verwijt maken, doch ik geef er de voorkeur aan, de waarheid te vertellen en te zeggen, dat wij dezen inval niet verwacht hadden. Noorwegen heeft zich niet om hulp tot Zweden gewend; in Noorwegen be staat niet de wensch, dat Zweden in den oorlog wordt betrokken, aldus Koht. Er is in ons land genoeg ellende en wij willen niet, dat Zweden zoo zal lijden als wjj. Wij hebben niet ge tracht Zweden in den oorlog mee te sleepen. Koht verklaarde tenslotte, dat hij met minister Chamberlain en Lord Halifax de nauwe samenwerking bij de oorlogvoering had besproken. DE RANTSOENEERING VAN BOTER EN SUIKER De minister voor de voedselvoor ziening, Lord Woolton, heeft gisteren medegedeeld, dat de bevolking zich erop moet voorbereiden, dat binnen kort de distributie van boter zal wor den beperkt tot de hoeveelheid, welke bij het begin van den oorlog werd verstrekt, aangezien thans geen boter uit Denemarken meer wordt in gevoerd. De distributie van suiker moet worden beperkt, wanneer niet de absolute zekerheid bestaat, dat later in het jaar voldoende voorraden aanwezig zullen zijn. Op het oogenblik bedraagt de hoe veelheid boter, welke men per week per persoon kan krijgen een half Engelsch pond (ruim twee en een kwart ons ned.). Bij het begin van den oorlog kreeg ieder een kwart Engelsch pond per week. De hoeveelheid suiker, welke men per week per persoon krijgt toege wezen bedraagt op het oogenblik drie kwart Engelsch pond. De minister zeide verder, dat de koelhuisruimte niet voldoende is om het hoofd te bieden aan de meest slechte omstandigheden en daarom is men op acht verschillende plaatsen in het land begonnen met het bouwen van koelhuizen. IJS IN BOTHNISCHE GOLF IN BEWEGING De Finsche radio-omroep heeft gis teren medegedeeld, dat het ijs in de Kvarken, het nauwste deel van de Bothnische golf, na den strengsten winter sedert 70 jaar, vandaag in be-

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2