voor nieuwe I Haagsche Courant van Dinsdag 7 Mei 1940 Scandinavië stelde de Vereenigde Staten voor nieuwe problemen T de BINNENLAND i van Brand te Koog de Zaan aan De toepassing Stimson-doctrine K .„.1 koopvaardij- Tekort Nederlandsche Reisvereeniging l Weerkundige Waarnemingen DERDE BLAD, PAGINA 1. Misdrijven tegen de veiligheid van den Staat Opleiding tot reserve-officier Een tropsteloozen aanblik biedt de ruïne van wal gisteren nog de op volle kracht werkende traankokerij van de Fa. Dekker Best te Koog aan de Zaan was. Er woedde hedennacht een felle brand. De hulpdienst voor schepen Kamercommissie wenscht verder te gaan dan de minister alhier v.m. 8 u. 765 m.m„ uur: van De „elleboogruimte”. verslagenheid van twee Barometerstand van hedenmiddag 12 uur Het dunne pijltje geeft den stand aan van gisteren. Sijpesteyn, Aerdenhout; P. De visscherij te IJmuiden. Er was gisteren weder een groote aan voer van visch te IJmuiden. Aan den afslag waren 8 stoomtrawlers, benevens 15 manden visch van de Shamrock IJM. 129, die Vrijdag naar zee was vertrok ken, maar Zondag met schade binnen was gekomen, verder 22 motorloggers en 4 kotters, waarbij een Zweedsche uit Gothenburg. De Erin IJM. 12 van de Vem bracht 2530 manden visch aan, waarbij een groote partij versche ha ring. In totaal werden ruim 8000 kisten visch aangevoerd, met het gevolg, dat er weer slechte besommingen werden gemaakt. Zoo maakte een stoomtrawler slechts 1290. Bij de loggers waren ech ter schepen, die mooie besommingen maakten. Ordening in de sigarendistributie. Naar wij vernemen zal de betrokken vaste commissie van den economischen raad, o.a. om advies gevraagd over een verzoek tot algemeen bindendverkla- ring van een sigarendistributieover eenkomst, op Vrijdag 17 een verhoor houden van allen, die bij deze overeen komst belang hebben. Bij deze over eenkomst verplichten de sigarenfabri kanten zich geen sigaren rechtstreeks aan consumenten te verkoopen. minister aan „actieven” en zij is disciplinaire noodzakelijk De Coloradokever. Nu het oogenblik, waarop de Colo radokever zich weer kan vertoonen, nadert, ook al is het aardappelgewas zeer achterlijk, doet de plantenziekte- kundige dienst wederom een beroep op de geheele bevolking van ons land om medewerking te verleenen bij de opsporing van dit insect. Gisteravond is vermoedelijk een uit het Noordwesten komend zwak koudfront ons land gepasseerd, hetgeen met eenigen re gen gepaard ging en waarna dtempera tuur gedaald is. Aangezien de berichten uit het Noorden en Westen geheel ont breken, is het niet mogelijk een juist in zicht in de intensiteit van deze storing te krijgen. Over de Britsche Eilanden schijnt zich een gebied van hoogen luchtdruk te bevinden, dat zich thans ook over ons land uitbreidt. De depressie over Zuid- oost-Europa heeft zich verder opgevuld. Voorts ligt ten Zuiden van de Azoren nog een oude depressie. Zonsopgang: 8 Mei 4.16 u. Zonsondergang: 8 Mei 7.38 u. Lantarens aan- 8 Mei tot 3.47 u. v.m., 8 Mei 8.06 u. nam. Hoogwater te Scheven in gen: 8 Mei ’s morgens 3.20 u., nam 3.40 u. Morgen geen schietoefeningen op het strand. Aan het verslag van de vaste com missie voor privaat- en strafrecht uit de Tweede Kamer over het wetsont werp houdende nadere voorzieningen tegen het bekend worden van Staats geheimen, verhooging van de maxi- mum-straf op een aantal misdrijven tegen de veiligheid van den staat en aanverwante kleinere wijzigingen is het volgende ontleend: In de memorie van antwoord deelt de minister mede, dat bij de Regeering voorzieningen in beraad zijn, welke de strekking hebben de mogelijkheid uit te sluiten, dat gevangenisstraffen van langeren duur, opgelegd terzake van de hier in aanmerking komende delic ten, ten gevolge van een vijandelijken inval zouden kunnen worden onder broken. Kan de minister nader aange ven, van welken aard deze voorzie ningen zijn? De houding jegens Denemarken. De Vereenigde Staten hebben niet er kend dat de onafhankelijke Poolsche republiek heeft opgehouden te bestaan. Immers: hun vroeger te Warschau ge accrediteerde gezant is thans geaccre diteerd bij de Poolsche regeering-in-bal- lingschap die in Frankrijk, te Angers, is gevestigd. Voor zoover mijn, uit be voegde bron komende, inlichtingen strekken, zal ten aanzien van Denemar ken in de toekomst hetzelfde gescnie- den. Deensche diplomaten in Amerika immers bespreken op dit oogenblik de mogelijkheid in functie te blijven onder formeele zeggingschap van een „Deen sche regeering'’ op Ijsland. Dit zou dus een formeele vorm zijn: in werke lijkheid zou de huidige Deensche ge zant te Washington de leider der Deen sche buitenlandsche, vertegenwoordi ging worden. Roosevelt en Cordell Hull zouden dit niet ongaarne zien. Het zou hun een De „Irene Onze meldt: Door verschillende omstandigheden is de „Irene” gisteren nog niet vertrok ken. Men was nog niet geheel gereed, al zou het schip heden misschien wel hebben kunnen vertrekken. Met het oog hierop, dat de dienst dadelijk goed zal functionneeren, komt het beter uit, dat het schip Dinsdag 14 dezer, den dag na Pinksteren, zal vertrekken. Door het dalen der prijzen voor de versche haring werd door de reederij van de Erin een groote partij haring opgehouden en in koelhuizen opgesla gen. De vorige week heeft deze reederij groote partijen makreel uit de markt genomen en in koelhuizen opgeslagen. Er is gisteren maar één stoomtrawler naar zee gegaan, n.l. de „Isabel” IJm. 14, benevens 18 loggers. Omstreeks 1 October a.s. zal een opleiding aanvangen tot reserve-offi cier bij de infanterie, de wielrijders, de cavalerie, de bereden artillerie, de luchtdoelartillerie, de motorartille- rie, de kustartillerie, de pontonniers en torpedisten en de militaire admi nistratie. Voor deze opleiding kunnen in aan merking komen gewone of buitenge woon dienstplichtigen en personen, die nog niet tot gewonen of buiten gewonen dienstplicht bestemd zijn. Zij mogen op 15 October 1940 nog geen eerste oefening hebben volbracht en moeten in het bezit zijn van het diploma H.B.S. 5-jarigen cursus of gymnasium of een daarmede over eenkomend diploma. Verzoekschriften, welke op ongeze geld papier kunnen zijn gesteld, moe ten den minister van Defensie voor 1 Juni a.s. hebben bereikt. Bij het verzoekschrift moeten gewaarmerkte afschriften worden overgelegd van diploma’s en van de bijbehoorende cijferlijsten, alsmede een goed gelij kende foto (pasfoto is voldoende). Het vorenstaande geldt niet alleen voor hen, die reeds in het bezit zijn van een einddiploma H.B.S. of gym nasium, maar eveneens voor hen, die dit jaar een der gelijk diploma denken te verkrijgen. De bescheiden, die nog niet kunnen worden overgelegd, om dat het eindexamen nog niet werd gedaan, behooren zoo spoedig moge lijk te worden nagezonden. Ook de Vereenigde Staten hebben, in zekeren zin, hun „Lebensraum”- theorie. Een dochter van deze theorie is de „Versorgsraum”-theorie. En zoo- als de „New York Times” onlangs heel oprecht verklaarde: deze beide theo rieën kunnen alleen worden toegepast ten koste van anderen! De „Versorgsraum”-theorie gaat nog een beetje verder dan mama Lebens- raum: zij is de elleboogruimte in het economische die den staat voor zich opeischt, terwijl zijn lichaam in het Lebensraum staat. Het is een onmis kenbaar feit, dat Oom Sam in Groen land en Ijsland de ellebogen van Ger mania niet wil dulden. En dat hij dus ook de ,Versorgsraum”-theorie in zeke ren zin huldigt, al gaat deze uiteraard niet zoover als de Duitsche. Het feit, dat ook de Vereenigde Staten ruimte voor hun economische elleboogen noo- dig hebben, doet hen thans reeds deze ellebogen stooten. Het is te voorzien, dat dit gedurende den oorlog nog wel meer zal gebeuren en het is de taak van Roosevelt en Huil om te voorko men om thans reeds te voorkomen dat dit na den oorlog op al te pijn lijke wijze zal geschieden. Dat is zeker geen gemakkelijke en nog minder be- nijdenswaardige taak. Het is deze elleboogtheorie welke nu ook de Vereenigde Staten dringt tot het zoeken van ruimte in Mexico, Midden- en Zuid-Amerika. Vandaar het begrip Pan-Amerika. Vandaar de groote omzichtigheid waarmede het Mexicaansche petroleumconflict wordt gehanteerd. Vandaar, anderzijds, den invloed welke Duitschland in die Amerikaansche landen zich tracht te veroveren. Het is dezelfde potentieele laten wij zeggen tegenstelling tusschen de Vereenigde Staten en het huidige Duitschland, dat tegen «en achtergrond der duidelijkst-zichtbare wereldgebeurtenissen zijn koortsachti ge spel speelt: ten opzichte van Ijs land en Groenland als van de rest van het werelddeel Amerika. Vereen!ging van Nederlandsche tandartsen. Zaterdag en Zondag vergaderde de vereeniging van Nederlandsche tand artsen te Utrecht, onder leiding van tandarts Ch. F. L. Nord. De middag was gewijd aan demonstraties door B. R. Bakker, lector aan de rijksuniversi teit te Utrecht, E. J. v. d. Berg, Am sterdam, L. Broese van Groenou, al hier, G. G. J. Droge, Tilburg, J. A. C. Duyzings, Utrecht, E. Flaumenhaft, al hier, H. K. Michaelis, alhier en E. Sanders, Amsterdam. Alvorens het huishoudelijk gedeelte aan te vangen herdacht de voorzitter het heengaan van dr. J. A. W. van Loon, in leven lector aan het tandheel kundig instituut te Utrecht. Tandarts S. M. Vreedenburg, Amsterdam en tandarts Ch. F. L. Nord, alhier, hiel den voordrachten. Bij de voortzetting Zondagmorgen in het tandheelkundig instituut werd nog gesproken door tandarts Th. E. de Jonge-Cohen, van Amsterdam, prof, dr M. W. Woerdeman, Amsterdam, en tandarts G. G. J. Droge, Tilburg. arbeidskrachten in den landbouw De nationale bond van landbouw en maatschappij heeft een request gericht tot de ministers van Econo mische en van Sociale Zaken, waar in hij verklaart, dat naar zijn mee- ning het inschakelen van werkloozen uit de stad tijdens den oogst op het platteland weinig nut zal afwerpen, omdat deze menschen ondeskundig zijn op dit terrein. De steunregeling voor de kleine boeren van wie velen niet alle dagen van de week werk vinden in het eigen bedrijf bevat geen stimulans voor het werk zoeken bij anderen. Vele boeren, die in de b- en c-steunrege- ling zijn ondergebracht, zouden lust hebben in grootere bedrijven te gaan werken, indien de verdiensten dergelijken arbeid niet voor derden van het basisbedrag werden afgetrokken. Indierr deze bepaling werd afgeschaft, zouden de kleine boe ren kans krijgen door arbeid vooruit te komen en zou de tijdige verwerking van den oogst, van zoo groot belang voor de voedselvoorziening van ons volk, beter mogelijk worden gemaakt. Hr. Ms. „Van Galen” in Nederland terug Gisteravond om 7.05 uur is Hr. Ms. torpedoboot jager „Van Galen”, onder bevel van kapitein-luitenant ter zee A. S. Pinke, uit Nederlandsch-Indië te Hoek van Holland aangekomen. De reis heeft een gunstig verloop gehad en aan boord van het schip was alles wel. Watervliegtuigen van de marine la gen ter verwelkoming in den Nieuwe Waterweg. staatsburgerlijk argument verschaffen, om hun de niet-erkenning van een Duitsch protectoraat over Denemarken gemakkelijk te maken. Ik maakte hier slechts enkele korte aanteekeningen bij de uiterst ingewik kelde vraagstukken, waarvoor de Ver eenigde Staten zich ook op Staatsrech terlijk en diplomatiek terrein, door de opeenvolgende Buropeesche gebeurte nissen geplaatst zien. De Aunerikaansche man-in-de-straat. bemerkt daarvan heel weinig. Hij ver keert nog in de pleizierige meening, dat neutraal neutraal is en dat dit betee- kent, zoolang wij neutraal zijn, hebben wij er niets mee te maken. De republi- keinsche isolationisten, die dingen naar het Residentschap, doen niets om deze pleizierige meening minder pleizierig te maken. Integendeel, zij verzekeren de kiezers dat de neutraliteit die zij voor staan nóg zekerder, nóg neutraler en dus nóg pleizieriger zal zijn dan de huidige. De objectieve beschouwer evenwel vraagt zich af hoe zelfs een isolationis tische regeering der Vereenigde Staten de hachelijke problemen en beslissingen waarvoor de huidige regeering zich ge plaatst ziet, zou kunnen ontwijken. Want: isolationistisch of niet-isolatio- nistisch, democratisch of republikeinsch Stimson-doctrine blijft Stimson-doctrine en elleboog-ruimte blijft elleboog ruimte. Verwachting tot den avond van 8 Mei: Wind: meest matig, uit Noordelijke richtingen; kans op nachtvorst, overdag vrij koel wee?; gedeeltelijk bewolkte lucht. Redder overleden. Te IJmuiden is op 85-jarigen leeftijd overleden de heer G. v. d. Wielt, oud- schipper vpn de reddingboot der Noord- en Zuid.-Holl. Redding mij. al daar. Tot zijn zeventigste jaar heeft hij aan verschillende reddingen mee gewerkt. Hij bezat verschillende on derscheidingen, o.a. de eere-medaille der orde van Oranje-Nassau. De ter aardebestelling is vanmorgen op de R.-K. begraafplaats te IJmuiden ge schied. De bouw van de tunnels onder het Noordzeekanaal. Onze corr. te Velsen’meldt Het is verblijdend te zien, dat in deze moeilijke tijden de Regeering aan dacht blijft wijden aan de groote wer ken van scheepvaart en verkeer. De verbreeding van het Noordzeekanaal heeft voortgang, het nieuwe pontveer te Velsen is bijkans gereed en straks zullen vrijvarende ponten over het dub bel zoo breed geworden Noordzeeka naal het verkeer veel vlugger doen ge schieden. Ook de bouw van de tunnels onder het Noordzeekanaal te Velsen zal voortgang hebben. De Rijkswater staat is druk bezig met het bijeen brengen van het benoodigde materiaal daar voor, omdat het niet verantwoord zou zijn, dat men zou moeten blijven steken, wanneer men eenmaal met den arbeid begonnen is. En er zijn natuur lijk groote hoeveelheden materialen noodig. Om de voornaamste mate rialen te noemen er zijn noodig 23.000 ton wapeningsbeton, dat zijn 2300 spoorwagens van 10 ton. Van deze hoeveelheid is reeds bijna de helft aan wezig. Verder zijn er noodig 1600 ton as falt, dat zijn dus 160 wagons. Van deze 1600 ton is al 1100 ton aanwezig en de ontbrekende 500 ton hoopt men in den loop dezer maand nog te krijgen. Vervolgens zijn noodig 6000 ton sta len damwandplaten, dat zijn 600 wa gens. Van deze hoeveelheid is al 4000 ton of twee derde deel aanwezig. Er is natuurlijk nog veel meer noodig. Dat het een gigantisch werk wordt, kan hieruit blijken, dat er damwand platen gebruikt zullen worden van 27.5 meter lengte en dat de tunnel ge bouwd wordt in de diepste werkput, immer voor zulk een werk in de we reld gemaakt, n.l. 25 meter. Tot nog toe was de grootste diepte van zulk een werkput 23 meter en wel die van de Noordersluis te IJmuiden. Wanneer men precies met het groote werk zal beginnen, is nog niet bekend. Landmeters zijn bezig met opmetingen. Ook het schuldmisdrijf moet worden gestraft De minister wijst opneming van een strafbepaling, welke zich richt tegen hem, aan wiens schuld te wijten is, dat Staatsgeheimen gepubliceerd wor den of in handen van een vreemde mogenheid geraken, aanvankelijk af. De commissie is door de argumenten, welke de minister voor zijn standpunt heeft aangevoerd, nog niet overtuigd, dat opneming van zulk een strafbepa ling, aansluitende bijv, aan artikel 98, inderdaad achterwege behoort te blij- dat de verbonden den telt, met (Van onzen Amerikaanschen corresp.) Al hebben de Scandinavische gebeur tenissen geen uiterlijke wijziging ge bracht in de neutraliteit der Vereenig de Staten, zij hebben Roosevelt, Cor dell Hull en hun helpers wél voor zeer concrete, nieuwe vraagstukken gesteld. Op het oogenblik dat dit geschreven wordt, is de rook over het nieuwe slagveld nog niet genoeg opgetrokken om deze vraagstukken duidelijk te zien, laat staan om ze tegemoet te treden. Belangrijk is de vraag, welke de Amerikaansche president moet be antwoorden omtrent de erkenning of niet-erkenning van den toestand, welke in Scandinavië zal worden gevestigd. Er is namelijk een in de Ver. Staten aangehangen leerstellingde Stimson- doctrine, volgens welke een politieke souvereiniteit, die door overweldiging is opgelegd, niet door de Vereenigde Staten wordt erkend. De Stimson-doc trine is altijd de spil van Roosevelt’s buitenlandsch beleid geweest Zoo heb ben de Vereenigde Staten nooit de door Japan gecontroleerde regeering van Mandsjoekwo erkend en zoo heeft Cordell Hull ook de gelijkgeaarde Chi- neesche regeering Wang Ching Wei in de sterkste en strengste woorden ge denuncieerd. Voor den gewonen burger zijn de wegen der „principieele politiek” niet altijd zeer duidelijk. Zoo zijn de ver overingen van Oostenrijk en Albanië wél door de Vereenigde Staten erkend op het argument, dat deze staten „vrij willig” het leven hebben gelaten. Maar de veroveringen van Polen en Tsjecho- Slowakije zijn op dezelfde wijze behan deld als bovengenoemde Chineesche gevallen. En de Abessynische kwestie is... vermeden, al is de verovering van Abessynië nog altijd niet officieel erkend. Edoch, doctrines kunnen zeer elas tisch zijn. De Monroe-doctrine zou hee- lemaal tot Ijsland en Groenland kun nen worden uitgereikt. En ook de Stimson-doctrine is van elastiek als het noodig wordt geacht. De jaarvergadering te Utrecht. De Nederlandsche reisvereeniging hield Zaterdag haar 43ste jaarvergade ring in een van de zalen in het jaar beursgebouw in Utrecht. In zijn openingswoord wees de voor zitter, de heer J. J. van Egmond, op de moeilijke omstandigheden, waaronder deze jaarvergadering thans plaats vindt. Het werkterrein der vereeniging heeft voor een groot deel gelegen aan gene zijde der grenzen en daar deze sinds September 1939 voor de meeste landen practisch afgesloten zijn, is haar de gelegenheid ontnomen haar arbeid daar tot verdere ontwikkeling te bren gen. Na korten tijd van drong het besef door, dat de bakens moesten worden verzet en ook ten aan zien van de plannen voor 1940 werd met dit verzetten op energieke wijze voortgegaan. Een krachtige stimulans werd hierbij geleverd door de sterk verhoogde acti viteit in onze afdeelingen en door het feit, dat zooveel duizenden onzer leden der vereeniging trouw bleven. Het zal geen gemakkelijke taak zijn dit vertrouwen in alle opzichten te be vredigen, omdat het arbeidsveld be perkt is. Wij mogen de toekomst in rustig vertrouwen tegemoet zien, in dien wij de handen ineenslaan en doel bewust arbeiden aan het hooge doel, dat de stichters onzer, vereeniging voor oogen heeft gestaan. Betreffende de kwestie van ontslagen personeel bij het begin van den oorlog kwam voorts vast te staan, dat zoowel door het hoofdbestuur als door de beide directeuren al het mogelijke is gedaan om deze leden aan een andere betrek king te helpen. Het ligt in de bedoeling hen te zijner tijd weer in dienst te nemen, indien zij zulks wenschen. Uitslag luisterwedstrijd Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden. Men deelt ons mede, dat gisteren ten overstaan van notaris A. M. Kraft de trekking plaats vond van den luisterwedstrijd, welke op 8 en 22 April jl. over beide zenders is uitge zonden. De eerste prijs, een automo biel, werd gewonnen door mevr. C. Reeser, Prinsengracht 1015, Amster dam; de tweede prijs, een cassette zilver, mevr. G. C. Lanser, Helbeek 47, Venlo; derde prijs, een slaapka merameublement, P. A. M. C. Crox, Molenstraat 60, Helmond; vierde prijs een vulhaard, mevr. M. Oosterveld, Lassusstraat 7 bis, Amsterdamvijfde prijs, een tandem, mevr. A. C. Dik kers, Grundelweg 39, Hengelo (O); zesde prijs, een radiotoestel, mevr. Klarenbeek-Dijkman, ’e Jerichosiraat 9a, Rotterdam; zevende prijs, een rijwiel, G. W. Kaars Leeuwerikkenlaan 14, achtste prijs, een keukenuitzet, Steenwijk, Grindweg, Heiliger lee; negende prijs, een stofzuiger, mej. A. Keizer F. 12, de Hoef (U.); tiende prijs, een opblaasbare boot, Joh. C. de Lange, Wïerden. Nieuwe directie der Koninklijke Nederlandsche Jaarbeurs geïnstalleerd. Gistermorgen zijn in besloten kring in het Jaarbeursgebouw te Utrecht in tegenwoordigheid van alle Jaarbeurs medewerkers, de heeren mr. J. Milius en ir. W. Terpstra als directeuren der Koninklijke Nederlandsche Jaarbeurs geïnstalleerd. Het woord werd hierbij gevoerd door het gedelegeerd lid van den raad van beheer, den heer W. Graadt van Rog gen. Nadat de heer Terpstra namens de ambtenaren der Jaarbaurs den heer Graadt van Roggen in zijn kwaliteit van secretaris-generaal een woord van afscheid had toegesproken en deze een herinnering had aangeboden, nam mr. Milius het woord, om ook namens den heer Terpstra te antwoorden op de installatierede van het gedelegeerde lid van den raad van beheer. Herdenking van het 125-jarig bestaan der Militaire Willems Orde in Bronbeek. Zaterdagavond is in Bronbeek te Arnhem de herdenking van het 125-ja- rig bestaan van de Militaire Willems Orde voortgezet met een feestavond voor oud-militairen. Deze avond werd aangeboden door den heer en mevr. Hiddink uit de residentie en stond onder auspiciën van de Koninklijke vereeniging „Oost en West”. De commandant van Bronbeek, gep. luitenant-generaal C. A. Rijnders, die met mevr. Rijnders aanwezig was, be groette de genoodigden, waartoe ook de ridder M.W.O. G. A. Vermeer uit Arnhem en de ridder Bruyning, inwo ner van Bronbeek, behoorden. Daarna hield dr. I. H. J. Vos, lid van de Tweede Kamer, een openings rede. Het programma, dat werd uit gevoerd, was buitengewoon afwisse lend. Tot slot werd een taptoe gehou den door tamboers en hoornblazers en het fanfarecorps van de Grenadiers en Jagers. Barometer v.m. 12 u. 767 j mm.; thermometer resp. 10 gr. en 10J gr. Celsius. Barometer na hedenmiddag 12 stijgende. Huldiging A. Pieters. Na de goedkeuring der begroeting 1940 en het jaarverslag werd de verga dering voor onbepaalden tijd geschorst in verband met de huldiging van den heer A. Pieters, den op 1 Mei j.l. af ge treden directeur van het centaal bu reau der Nederlandsche reisvereeniging. Verschillende sprekers voerden het woord tot dezen nestor in deze vereeni ging. De voorzitter bood namens het hoofd bestuur den heer Pieters diens beeltenis in brons aan. Het ligt in de bedoeling deze bronzen plaquette in de hall van het centraal bureau te laten inmetselen. Namens de afdeelingen sprak de heer Vlaming, bestuurder van de afdeeling Amsterdam, uitdrukking gevend aan de gevoelens van weemoed wegens het af scheid van den heer Pieters als direc teur, en van dank voor al hetgeen de heer Pieters voor de reisvereeniging heeft gedaan. Spr. bood een radiotoestel als geschenk aan. Als honorair-vertegenwoordiger van de Hongaarsche vereeniging voor vreemdelingenverkeer huldigde de heer J. J. A. Thoolen den heer Pieters na mens zijn Hongaarsche vrienden en overhandigde uit naam van den Hon- gaarschen rijksbestuurder Z.E. Nicvon Horthy de orde „Prodeo et Patria”. Namens de directie der Nederland sche spoorwegen werd een groote bloe menmand aangeboden. De echtgenoote van den heer Pieters deelde eveneens in de hulde van haar man en ontving eenige bloemstukken. In het tweede gedeelte van de ver gadering werden de periodiek aftreden de leden van het hoofdbestuur, de hee ren J. J. van Egmond, J. G. Beers en S. de Leve, herkozen. ven. Zij meent de moeilijkheden, vervolging van „spion” te licht van oordeel, dat maatregelen indien schrijft de minister tegen een nala- tigen ambtenaar, die zoo groote belan gen heeft verwaarloosd, geenszins altijd zal kunnen worden volstaan. Met haar opmerking, dat een schuld- delict kan dienen om personen, bij wie opzet niet te bewijzen is, toch te straf fen, had zij geenszins de bedoeling on- schuldigen te treffen; het gaat hier alleen om personen, bij wie in ieder geval strafbare en hoogst gevaar lijke nalatigheid aanwezig was en dus allerminst „onschuldigen”. De commissie zal het op deze gronden op prijs stellen, indien de minister zijn standpunt in deze aangelegen heid opnieuw wil overwegen en, in dien hij bij zijn aanvankelijke opvat ting blijft, deze nader wil motiveeren. Ook ten aanzien van de vraag, of het doen van opnemingen, enz. van mili taire werken, voor zoover in tijd van oorlog gepleegd, onder de misdrijven dient te worden gerangschikt, is de commissie nog niet van de onjuistheid barer aanvankelijke meening over tuigd. Het komt haar voor, dat de minister ook in dit geval de moeilijk heden, aan de vervolging verbonden, te licht schat. Voorts noemt de minister een afzon derlijke strafbepaling tegen het uit eenjagen van een vergadering van den ministerraad, enz., minder noodzake lijk. Hoewel dit een punt betreft, dat niet rechtstreeks op het thans aanhan gige wetsontwerp betrekking heeft, acht de commissie het wenschelijk er nog eens op te wijzen, dat tegen het uiteenjagen van den Regeeringsraad en van de Staten-Generaal wel afzon derlijke strafbepalingen bestaan met zeer hooge maxima. In ’s ministers ge dachtengang zouden ook deze bepalin gen overbodig zijn. Of het feit „nauwe lijks waarschijnlijk” is, kan hierbij in het midden blijven. De commissie be veelt in ieder geval dit punt opnieuw in ’s ministers aandacht aan. zal 14 Mei zee kiezen. correspondent te IJmuiden a IS J o A

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9