Narvik steeds nauwer Churchill opperste leider van de oorlogvoering in gesloten w EMjerft) No. 17563. Woensdag 8 Kei. een van Lagerhuis-oppositie eischt krachtiger voortzetten den strijd BELANGRIJKSTE NIEUWS BUITENLAND 1940. Duitsch legerbericht CHAMBERLAIN’S REDE paar bij een Het Zweedsche kroonpnnselijke nationale demonstratie „Ik en de regeering zijn vastbesloten vol te houden tot het land bevrijd is PRIJS DER ADVERTENTIËN: PRIJS DEZER COURANT: BUITENLAND EERSTE BLAD. Vierde blad, pag. 1. koning Koning Haakon heeft zich met een Eerste blad, pag. 1. Vierde blad, pag. 1. Wie betaalt de schade? Eerste blad, pag. 2. Eerste blad, pag. 2. Eerste blad, pag. 2. BINNENLAND Derde blad, pag. 1. moet De aanval op Trondheim. («Vl® Nog onzekerheid over de poli tieke ontwikkeling in Engeland Nog geen Duitschers in steden ten Noorden van Trondheim Duitschland met zijn groote en wel uitgeruste legers ligt zoo, dat het De Zweedsche radio heeft vandaag medegedeeld, dat de Noorsche legatie in Kopenhagen bevel gekregen heeft Dene marken te verlaten. De legatie zal mor gen vertrekken. De Zweedsche legatie in Kopenhagen zal de belangen van Noor wegen in Denemarken behartigen. Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. p. 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3-Franco per post met Mode blad 4.zonder Modeblad 3.75. Buitenland 9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p- post 10 ct radio genoemde tijd en plaats bewijzen, dat deze aanval betrekking heeft op het bombardement van het kleine weerlooze hoeveelheden en voorraden Noorsche legatie verlaat Kopenhagen. In het Lagerhuis is scherpe critiek uitgeoefend op het beleid van de re- geering inzake de oorlogvoering. De Labourfractie zal een stemming forceeren. Eerste blad, pag. 1. De Duitschers maakten in Noorwe gen belangrijke hoeveelheden geschut en munitie buit. Een nadere toelichting is gegeven betreffende de categorieën, welke val len onder de intrekking der verloven. Derde blad, pag. 1. richt, waarin hij verklaarde, dat hij met de regeering vastbesloten was, den strijd voort te zetten. Eerste blad, pag. 1. Het bericht dat de Duitschers Mo en Mosjön bezet hebben, wordt tegenge sproken. Eerste blad, pag. 1. De Amerikaansche slagvloot blijft bij Hawaii. Te Sandona in Columbia heeft een felle brand gewoed tijdens een bioscoop voorstelling. Er zijn 103 dooden en 145 gewonden. Van 15 regels 1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct, daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct. Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct. meer. Dit nummer bestaat uit VIJF bladen en het „Letterkundig Bijblad” De Noren zullen stand houden. In een gisteren door het Noorsche opperbevel uitgegeven verklaring, waar in een overzicht wordt gegeven van de jongste gebeurtenissen in Noorwegen wordt gezegd: „Wij zullen niet toegeven. De strijd zal doorgaan. De geheele wereld zal weten, dat Noorwegen niet zal sterven, doch zijn pogingen zal versterken tot behoud van zijn onafhankelijkheid. Het recht is aan onze zijde”. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35 -37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Poolsch expeditieleger te Narvik. Uit militaire bron verneemt Unitede| proclamatie tot het Noorsche volk ge- Press te Parijs, dat een Poolsch expedi tieleger in Narvik geland is. De Zweedsche kroonprinses (links op den voorgrond) eri de kroonprins (ach ter haar, met bril) woonden een grootsche nationale demonstratie bij in de straten van Stockholm. Deze demon stratie, die door een 150.000 menschen Het departement van Economische Zaken is gesplitst. Tot minister van Landbouw en Nijverheid is benoemd mr. dr. A. A. van Rhijn, thans secre- taris-generaal van het departement van Economische Zaken. Minister Steen- berghe wordt hoofd van het herstelde departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart. Noorsch legerbericht. Een communique van het Noorsche opperbevel van heden vermeldde: vlieg tuigen, artillerie, en infanterie hebben gisteravond met onze troepen samenge werkt, en den vijand uit de bergen bij Leigastind en uit het dal van Gresdalen verjaagd. de reactie Chamberlain Bij Duinkerken is een Engelsche kolenboot na een ontploffing gezonken. Eerste blad, pag. 2. Het opperbevel van de weermacht maakte heden bekend: Het luchtwapen heeft opnieuw vijandelijke zeestrijdkrachten bij Nar vik aangevallen. Twee kruisers werden getroffen. Vijandelijke stellingen en marschcolonnes werden doeltreffend gebombardeerd. In een luchtgevecht werd ten oosten van Narvik een Britsch jachtvliegtuig omlaag gescho ten. Te Narvik zelf is de toestand on veranderd. Onder den omvangrijken buit, welke tot nu toe in het gebied van Andalsnes in bezit kon worden genomen, bevin den zich 460 Engelsche tankbuksen met munitie, 49 vuurmonden, waar onder 40 Engelsche luchtdoelkanonnen, 60 granaatwerpers, 355 machinegewe ren, 5300 geweren, 4 en een half mil- lioen infanterie-patronen en een munitietrein met 300 ton munitie. De laatste resten van den Noorschen tegenstand in zuid- en midden Noor wegen zijn thans ter zijde gesteld. Bij Vinje hebben zich gedeelten van een Noorsch infanterieregiment over gegeven. Groote hoeveelheden oorlogstuig, wapens en voorraden ontplofbare stoffen zijn daarbij buitgemaakt. De Britsche radio deelde gisteravond mede, dat de operaties tot omsingeling van de Duitsche troepen door de geal lieerden worden voortgezet in het ge bied van Narvik, waar de Duitsche posten herhaalde malen zijn aangeval len, aldus deelt Havas uit Londen mede. In midden-Noorwegen blijven de Noor sche contingenten weerstand bieden. Nog in de laatste dagen zijn geallieerde troepen ten Noorden van Narvik aan land gegaan. Uit Namsos afkomstige detachementen Noren zijn op weg naar het Noorden om zich bij de geallieerden te voegen. In midden-Noorwegen wordt de guerilla voortgezet. Het Noorsche Telegraafagentschap meldt, dat Tiet Noorsche militaire hoofd kwartier in het Noorden van Noorwe gen, categorisch tegenspreekt, dat de Duitschers steden bezet hebben ten Noorden van Trondheim. Geen Duitsch soldaat is de grens tusschen Noord-Tron- delag en de provincie Norland gepas seerd. Tot de belangrijkste mededeelin- gen van ministerpresident Cham berlain behoorde de aankondiging, dat Churchill voortaan speciaal verantwoordelijk zal zijn voor het voortdurende oppertoezicht op de krijgsverrichtingen. De premier wees het denkbeeld van een klein oorlogskabinet af. In de Middellandsche Zee, zoo ver klaarde hij, is de toestand thans gekalmeerd, doordat de vlootver- houdingen hier weer normaal zijn geworden. In zijn verdere uiteenzetting van de gebeurtenissen in het Noorden zeide Chamberlain, te hopen dat de neutraliteit van Zweden een strik te onpartijdigheid jegens beide oorlogvoerenden zal zijn. Voor de Noorsche kust is het Zweed sche schip „Monark” met een Duitsche prijsbemanning aan boord getorpe deerd. Na de verovering van Namsos door de Duitschers is de strijd verplaatst naar midden-Noorwegen ep 250 k.m. ten Noorden van Trondheim, in de streek van Mosjön, gelegen aan het Vefsnfjord en Mo. van alle politieke partijen werd bijge woond, gaf een goed beelo van de eensgezindheid van de Zweedsche be volking. De kroonprinses en kroonprins temidden van het publiek. De Duitsche verliezen. Volgens Havas zijn de verliezen, die door de Duitschers in Noorwegen wor den geleden, vrij belangrijk. Men con stateert, dat dagelijks vrachtwagens, be laden met dooden en gewonden, in Oslo aankomen. De dooden worden begraven in gemeenschappelijke graven en in groepen van vijftig. De toestand der levensmiddelenvoor ziening wordt in Noorwegen steeds ver ontrustender en de Noorsche minister van landbouw heeft een oproep gericht tot de bevolking, waarin hij zegt, dat het Noorsche volk zich nooit in een zoo ernstigen toestand heeft bevonden van een standpunt van levensmiddelen voorziening. In den oproep wordt ge zegd „ieder moet zich ten zeerste in spannen om zich voor te bereiden op den komenden winter”. De verliezen der geallieerden. Volgens een uit Washington ontvan gen bericht in de „New York Herald Tribune” aldus Reuter bedraagt het to tale aantal der uit Andalsnes geëvacu eerde geallieerde troepen 4764 man. Naar schatting bedraagt het aantal verliezen der geallieerden bij Andalsnes 1800 man aan dooden en gewonden. Parachutetroepen in het Oesterdal. United Press meldt uit Stockholm, dat volgens inlichtingen uit Noorsche militaire kringen in het kleine Oes terdal Duitsche parachutetroepen zijn waargenomen. Daar het Oesterdal van Narvik gescheiden is door bergketens, welke door de Noren beheerscht wor den, zouden de Duitsche troepen Narvik alleen kunnen bereiken door de lucht. voor onderlinge twisten, doch men de rijen aaneensluiten. Men heeft gepoogd de ministers van elkaar te verwijderen, dergelijk optre den is onwaardig. Er is geen oneenig- heid in het kabinet. op elk oogenblik op verschillende punten kan aanvallen. Wij wen- schen gereed te zijn om een aan val te weerstaan, waar deze ook moge komen. Spreker is overtuigd, dat de gevolgen van den Noorschen veldtocht overdreven worden en hij vertrouwt vast op de uiteinde lijke overwinning van de geallieer den. Hij voegde hieraan toe, dat hij niet denkt, dat het Britsche volk zich niet de gevaren, welke het land bedreigen, voor oogen houdt. 1 de gelederen warm toe- Canada vertrouwt men er. Britsche regeering alles in het werk zal stellen om de oorlogvoe- |mosjöen ring te verscherpen. Te Washington ziet men in Churchill’s promotie het voorteeken van een hevige actie Men is voorts van meening. dat Engeland zoo snel mogelijk het verloren gegane prestige onder de neutralen zal moe ten zien te herwinnen. zien de plaats van essentieel belang was als haven en als zetel van de regeering. Indien geen aanval zou worden gedaan op Trondheim zouden de Noren het ge voel hebben, dat zij geen weerstand zouden kunnnen bieden en zou het geheele land in Duitsche handen zijn gevallen. Daarom moest men het risico loopen en pogen het dappere volk te helpen. Indien men had geweigerd, dan zou men met recht hebben kunnen ver wijten, dat Engeland zich niets aantrok van de vrijheid der kleine staten en dat zijn eenig doel in Scandinavië het Zweedsche ijzererts was. Spreker is er van overtuigd, dat juist gehandeld is toen men poogde Trond heim te veroveren en de troepen terug trok, toen bleek, dat dit niet mogelijk was. Het mislukken van het plan ligt aan twee factoren. Ten eerste was het niet mogelijk zich meester te maken van de vliegvelden en ten tweede kre gen de Duitschers snel versterking. Het was duidelijk, dat de geallieerde strijd macht zich alleen in Trondheim zou kunnen handhaven door een concen tratie van manschappen en materieel, welke niet in verhouding tot de totale middelen was. Chamberlain vroeg zich niet over ijld een denkbeeld te vormen van de tot nu toe bereikte resultaten. Het is duidelijk, dat de Duitschers winsten hebben behaald, doch het is ook dui delijk, dat zij een hoogen prijs hebben betaald en het is nog te vroeg om te zeggen naar welke zijde de weegschaal zal doorslaan. De veldtocht is nog niet ten einde en een groot deel van Noor wegen is nog niet door de Duitschers bezet. De koning en de regeering be vinden zich nog op Noorschen bodem en zij zullen de resten van de Noorsche strijdmacht rond zich verzamelen om te strijden tegen den invaller, waarbij Engeland aan hun zijde zal staan. De oorlogsschade in Noorwegen Het Noorsche Telegraaf Agentschap meldt: De Duitsche bombardementen op Aalesund hebben schade aangericht tot een bedrag van verscheidene millioenen kronen. Vele particuliere huizen werden door bommen van sterk explosieve kracht tot puinhoopen gemaakt. Het prachtige toeristencentrum Molde is volkbmen afgebrand. Eenige dagen ge leden werd vanuit zee waargenomen, hoe Kristiansund, het bekende visch-ex- portcentrum, er uitzag als een groote vuurgloed. De brandbommen hebben hier zulk een ontzettend schade kunnen aanrichten omdat er zeer vele oude houten huizen staan. Toen de lucht aanvallen begonnen, verliet de bevol king de stad. De brand heeft vier dagen geduurd. Inzake een bericht van de Duitsche radio, volgens hetwelk een Duitsch vliegtuig een groot Britsch transport schip nabij Myken tot zinken heeft ge bracht, merkt het Noorsche telegraaf- De minister-president wil niets zeg gen over de toekomstige strategische plannen, doch Noorwegen toont hoe snel het oorlogstooneel kan wisselen en men moet voorzichtig zijn de krijgsmacht niet te versnipperen, het geen de plannen van den vijand ten goede zou kunnen komen. Ook moet men oppassen voor onderlinge ver deeldheid. Het is mogelijk, dat men het hoofd zal moeten bieden aan een oor log tegen Engeland in al zijn kracht, in de hoop den moed en den wil van het land te breken, dan is het geen tijd Proclamatie van Haakon Koning Haakon heeft een proclamatie uitgevaardigd aan het Noorsche volk, waarin hij o.a. verklaart: „In het Noor den van Noorwegen bezetten wij nog krachtige posities en vandaar uit zul len wij er in slagen om met de hulp, waartoe thans plannen worden be raamd, de rest van het land te her overen”. „De superioriteit zoowel in aantal als in techniek, Verder zeide de minister-president, dat Churchill leiding moet geven aan de commissie van de chefs der generale staven. Hij zal bijzondere verantwoordelijkheid dragen voor de dagelijksche oorlogvoering. Hij zal minister van marine blijven. De minister-president vertrouwt, dat Churchill zal laten weten, in dien de taak te zwaar voor hem wordt. Dit is geen gevolg van de looven, dat dit spoedig veranderd zal Noorsche passagiersschip Folden. worden. Het was geen oorlog, maar moord en brandstichting, welke de Duitschers pleegden in Noorwegen. Het moreel van het volk bleef echter on geschokt.” „Zooals de eerste Duitsche aanval misdadig en bruut was, zoo is de Duit sche oorlogvoering der afgeloopen vier weken meedoogenloos en barbaarsch geweest. Open steden, weerlooze lan delijke gemeenten, visschers in hun kleine visschersbooten en hospitaal- schtptn met groote, gemakkelijk te on derscheiden Roode Kruisteekens, zijn gebombardeerd en met machinegeweer- vuur bestookt.” „Ieder huis, dat vernield wordt, iedere moord op weerlooze burgers heeft slechts de krachtigste vastbera denheid van het volk versterkt om de aanvallers uit het land te drijven. Wij zijn er zeker van, dat de bevolking In de bezette districten zal optreden met de waardigheid, welke door de omstan digheden wordt vereischt. Ik en de regeering zijn vastbesloten vol te hou den tot het land bevrijd is.” „Dagens Nyheter” bericht uit Stock holm, aldus United Press, dat de administratieve raad te Oslo alle prefecten van de bezette districten heeft opgeroepen voor een heden te houden bijeenkomst teneinde de mid delen te bespreken voor de reorgani satie en het herstel der verbindingen. Aangezien de districten Bergen, Dront- heim, Molde en Leiknager nog niet geheel en al zijn gepacifieerd is het onzeker of de prefecten dezer distric ten op tijd Oslo zullen kunnen bereiken. Te Honefoss heeft volgens het blad een vergadering plaats gevonden van vertegenwoordigers van verzekering- maatschappijen en plaatselijke auto riteiten in verband met de schade, aangericht in de stad Haugsbyden, waar vijftig huizen zijn vernield. De Duitsche autoriteiten geven daarvan de schuld aan de terugtrekkende Noorsche troepen, zoodat voor de reconstructie Noorsche fondsen ge bezigd moeten worden. Uit het feit dat geen critiek is uit geoefend op het zenden van troepen naar Narvik, maakte spreker op, dat dit algemeen wordt goedgekeurd. Men was zich ervan bewust, dat de expe ditie moeilijk zou zijn en vol risico. Het zou moeilijk zijn Trondheim in te nemen en bezet te houden, tenzij men in staat zou zijn te voorkomen, dat de Duitschers versterking kregen. Men wist, dat de vliegveld-accomodaties bij Trondheim onvoldoende waren. Aan de andere zijde moest men rekening hou den met de gevolgen voor de Noorsche regeering en het Noorsche volk, indien geen poging werd gedaan in midden- Noorwegen. De Noorsche opperbevel hebber verzocht dringend, koste wat het koste, Trondheim aan te vallen, aange- van den vijand, Op agentschap op, dat de door de Duitsche den grond en in het bijzonder in de lucht, heeft ons gedwongen terug te trekken. Wij hebben reden om te ge- Belangrijke buit aan Engelsch oorlogsmateriaal Churchill's promotie het voor teeken van scherpere actie Het Lagerhuisdebat van gisteren heeft de onzekerheid over de politieke ontwikkeling in Engeland niet kunnen wegnemen. De oppositie heeft verbit terde en sterk-vijandige critiek op Chamberlain en de oorlogvoering van het kabinet uitgeoefend, maar men ge looft, dat de Labourleiders geen munt willen slaan voor hun partij uit de Noorsche episode. Reuter meldt, dat Labour heeft besloten eerst vandaag zijn standpunt te zullen bepalen, nadat de geheele aangelegenheid grondig zal overwogen zijn. Gisteravond was de reactie op de verklaring van Chamberlain al dus, dat er geen onmiddellijke poli tieke crisis werd verwacht. De leden van alle partijen stonden weliswaar critisch tegenover den geheelen toe stand, maar de zaken schijnen nog geen punt te hebben bereikt, waarop een groot deel van de regeeringsaan hangers om een wijziging zou vragen. Vele conservatieven achtten de rede van Chamberlain teleurstellend, ande ren noemden haar de rede van een ver- moeid man, maar toch zal bij uitblij- ven van onverwachte ontwikkelingen de meerderheid der conservatieven vóór de regeering stemmen, ingeval de oppositie haar zou trachten onbevoegd te verklaren, om den oorlog voort te zetten. De eerste Duitsche commentaren up Chamberlain’s verklaringen spreken van een „tamelijk slap kostje”. Men was het in Duitsche kringen niet eens met Chamberlain’s bewering, dat het in de Middellandsche Zee rustjger was, „integendeel”, zoo zeide men, „de ge heele Middelandsche Zee is door de handelingen van de geallieerden in een staat van spanning gebracht”. Men ge loofde niet, dat het voor de wijze van oorlogvoering veel verschil uit zal ma ken, dat aan Churchill speciale functies zijn verleend. De opmerking werd ge maakt, dat de strijd mogelijk aan an dere fronten uit zou kunnen breken, maar dat hangt geheel van Engeland af. Chamberlain sprak de waarheid toen hij zeide, dat het Engelsche volk nog niet de dreiging, welke Engeland boven het hoofd hangt, begrijpt. Men heeft het Engelsche volk tot een gevoel van veiligheid in slaap gewiegd door de ver zekeringen, dat de blokkade den oorlog zal winnen. Volgens Italiaansche politieke krin gen is de rede van Chamberlain een aanwijzing, dat de betrekkingen tus schen Engeland en Italië nog uiterst delicaat blijven. Dat Chamberlain niets specifieks over Italië gezegd heeft, legt men te Rome aldus uit, dat de posities van Italië en Engeland in de Middel landsche Zee, na de versterking van de Britsche vloot te Alexandrië, dezelf de zijn gebleven. De nieuwe post van Churchill beschouwt men te Rome als een aanwijzing, dat Engeland een krachtiger oorlogscampagne zal gaan voeren. De „Popolo d’Italia” meent, dat deze debatten voor het prestige van het Britsche Rijk wellicht nog onaange namer en vernederender geweest zijn dan de terugtrekking van het geallieer de expeditiecorps uit Noorwegen. Overigens zijn de Europeesche en Amerikaansche perscommentaren te rughoudend hoewel in sommige landen de redevoering van Chamberlain veel critiek heeft uitgelokt. In verscheiden^ hoofdsteden wordt de aankondiging dat grootere bevoegdheden zullen worden versterkt aan Churchill, toegejuicht. De verwijzing van Chamberlain naar de houding van Zweden is te Stockholm als een verrassing gekomen. In Zwit serland meent men, dat vele vragen, welke het Zwitsersche publiek zich de laatste dagen gesteld heeft, onbeant woord zijn gebleven. Te Parijs worden de openhartgheid en moed waarmede de Britsche pre mier gesproken heeft bewonderd en wordt zijn beroep op e^n Jiauww aan eensluiten van ó- - xa gejuicht. In op, dat de HAAGSCHE OVERZICHT BAR DAL :sn. EIRFJORD 'Ror vas s bug ten Star ha Björnden ■HOOFDWEGEN 3pkm I 'drevja/ Umbukteiï a \R SORFJORO s w Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr 219, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461. Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E, D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 Ciï>Holandj HALSOV 1VEFSN ik o HEMNESBERqtj Altaren -/k Bust nes WORGEN* Skgrtt y? Remamo COURANT. rSkjanes f' f^Forsenget )kd(Jriand Jit^inneid b Krokelvma ol •1 P^WlVERNE! f STORFOSSHEI Rósvoh Hdgrubben Rauvatnet

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1