12 Mei Moederdag-bloemendag Een tuiltje Washingtonsche zorgen rs m m m 1 1 WMBBO»5 DAMRUBRIEK. S g s r I KUNST EN LETTEREN FINANCIEEL B B B b a a e B Café Restaurant „DEN HOUT” Aparte zalen voor Diners, Vergaderingen en Receptie. Plaats biedend voor 200 personen. 1298 rii Oj B I B iü M _B. W LI I HAAGSCHE COURANT VAN WOENSDAG 8 MEI 1940. EERSTE BLAD, PAGINA 3. CHINA. I f". A BELGIE. ONDERWIJS EN KERK Amerika’s positie in de ontredderde wereld DUITSCHLAND. ITALIË. RUSLAND. Het Kurhaus als Nederlandsch Zomercentrum MUZIEK EN KUNST IN SCHEVENINGEN PARTICULIERE SYNODE DER GEREF. KERKEN. BOELGARIJE. GENERALE SYNODE DER GEREF. GEMEENTEN. De bekende oorlogscorrespondent Web Miller om het leven gekomen HH 8K 8B H i i 46 47 48 49 Nieuwe belastingen Geen intrekking van verloven I "o I» RECLAMES. 14), H. Hoen- muziek- d e en 6 18 IC 25 26 35 36 45 46 Wedstrijdvraagstuk XX. 5 1 3 2 4 6 15 25 26 35 36 45 46 EEN BEDRIEGELIJKE COMBINATIE. 1 2 3 4 6 6 15 16 JC laag moet aanslaan. 26 35 45 46 DUITSCHE MINISTER TE IOME Wit: WOROSJILOF IN EEN NIEUWE FUNCTIE ITALIAANSCHE MINISTER TE BERLIJN Rusland met Duitschland als bemidde laar maakt een punt van overweging uit dan zijn er de onbekende moge lijkheden aan het Westelijk front, het groote vraagteeken van de Ameri- kaansch-Japansche relatiesen de toe komst eener pan-Amerikaansche solida riteit dit alles in en buiten verband met de menigvuldige problemen waar tegenover de handhaving der neutrali teit de Vereenigde Staten plaatst, is voldoende om de belangstelling en de activiteit van Washington ten top te drijven. Ook in Washington wordt de toestand steeds inge wikkelder. In de volksvertegenwoordiging het Congres gaat bijna geen dag voorbij zonder dat er een of ander nieuw voor stel aan de orde komt, dat verband houdt met de plaats, die de Vereenigde Staten innemen in deze ontredderde wereld. De dingen worden steeds inge wikkelder. Zij schijnen zelfs voor den meest verbeten en overtuigden Ameri- kaanschen isolationist eiken dag minder eenvoudig te worden. DE GOUDVOORRAAD VAN DE NEDERLANDSCHE BANK. De politiek staat onder druk van de openbare meening. Dat de Pan-Amerikaansche solidari ties een soort volkenbond van de 21 republieken van het Westelijk half rond onder leiding van de Vereenigde Staten een van de dierbaarste gees- tes- en troetelkinderen van Washington is en tot welke consequenties dit stre ven kan leiden, is in deze correspon dentie meermalen uiteengezet. Ik zal daar thans niet op terugkomen, al moge ik den lezer wel aanraden hetgeen in dit opzicht geschiedt en geschieden zal terdege in het oog te houden. Het zal van groot belang worden ook ten opzichte van de Nederlandsche en Ne- derlandsch-Indische commercieele be langen in Midden- en Zuid-Amerika belangen die tot nu toe van Nederland sche zijde nog lang niet die aandacht hebben getrokken die zij verdienen. Dat Washington’s buitenlandsche po litiek een rol zal spelen bij de aan staande presidentsverkiezing, is duide lijk: zoowel de democratische als de republikeinsche partij zullen ongetwij feld trachten ’s lands wil tot niet-deel- neming aan den oorlog ten eigen ver- kiezingsbate te „kapitaliseeren”. De verwachting lijkt niet ongegrond dat de democratische candidaat voor het presidentschap vol trots zal wijzen op het tot nu toe, in dit opzicht, door de democratische regeering bereikte resultaat en dat hij wie hij ook moge zijn zal beloven op den ingeslagen weg voort te gaan. De republikeinsche candidaat hij moge (als Taft) minder of (als Van denberg) méér isolationist zijn zal het feit uitspelen dat de huidige de mocratische president Roosevelt inder tijd een belangrijke ministerieele func tie bekleedde in de regeering-Wilson, die immers de V.S. in den oorlog heeft gebracht. In het licht van deze dingen moet men de Washingtonsche buitenlandsche politiek in de komende maanden be zien. De regeering en haar aanhangers in de volksvertegenwoordiging zullen iederen stap, dien zij doen, afwegen in kiezerstemmen, welke deze stap ne gatief of positief in November zal produceeren. En zoo is er op dit oogen- blik geen land ter wereld, welks bui tenlandsche politiek in die mate door de openbare meening zal worden geleid als die der Vereenigde Staten. Mister President is de dienaar van Koning Kiezer. Of dit een gunstige of een ongunsti ge verhouding is, dat zal alleen de tijd kunnen leeren, 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. Zwart: 28x48 48x30 14x25 17x26 26 x 17 36 x 47 47x20 5. 6. 7. 8. 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. De Italiaansche minister van volks voorlichting Pavolini zal op nitnoodi- ging van minister Göbbels morgen voor een bezoek van enkele dagen ;e Berlijn aankomen. K. Gorree (14) P. Grouwstra (14), L. J. Handstede (14), H. Heeseman (Van onzen Amerikaanschen correspond.) Foreign Affairs het ministerie van buitenlandsche zaken der Vereenigde Staten heeft uiteraard zijn zorgen. De reis van den onder-minister, Sum ner Welles, naar Europa was daarvan een symptoom. Naar het uiterlijk bezien is deze reis een mislukking geweest. Doch op het uiterlijk mocht men in dit geval zeker niet afgaan. Het konden alleen kinderlijke zielen zijn, die er een lief lentewonder van verwachtten. De Vereenigde Staten, zooals men die in pers en openbare meening weerspiegeld ziet, hebben Welles’ reis met scepticisme begroet en begeleid. Het logische gevolg daarvan is geweest, dat het gebrek aan onmiddellijk tastbaar resultaat geen merkbare teleurstelling in de Vereenig de Staten heeft teweeg gebracht. Boven dien gaat de tijd zóó snel, dat het geval al bijna weer vergeten is. Intusschen be seffen de niet-oppervlakkigen heef goed, dat het ware resultaat van de reis slechts aan weinigen is geopenbaard. Wat kan anders worden verwacht van een geste waarvan zelfs het doel aan zeer weinigen bekend was De open bare meening mocht en mag naar dit alles slechts gissen. Eerst thans ruim twintig jaar na dato lekt langzamer hand de bedoeling en beteekenis van een soortgelijke reis die van kolonel House, Woodrow Wilson’s afgezant uit. En het zal weer twintig jaar duren eer de reis van Welles naar waarheid en in details bekend wordt. Zoo kan zelfs de best-ingelichte jour nalist slechts gissen naar wat er in wer kelijkheid en volledig in Washington omgaat. Al weet hij wel heel zeker, dat de zorgen, die den president en de an dere leiders van de buitenlandsche politiek der Vereenigde Staten drukken, niet gering zijn. Ondanks of misschien wel juist dóór den Russisch-Finschen „vrede” heeft potentieel de Europeesche oorlog zich naar Scandinavië uitgebreid. Nu dit wordt geschreven, begint Roemenië weer in de belangstelling naar voren te komen. Er verschenen berichten in de dagbladen, die aandacht vragen voor wat wellicht in Azië staat te gebeuren een verzoening tusschen Italië en bij het aanstaande werk van den weder opbouw. Ook wat er na het begin van den oor log zooals is geschied ten opzichte van of in verband met de handhaving der neutraliteit, heeft naar mijn indruk niet alleen den wensch om neutraal te blijven versterkt en verdiept, doch heeft ook den gemeenschappelijken band, die alle neutralen bindt, hier meer voelbaar, zichtbaar en kostbaar gemaakt. Men kan gerust zéggen, dat de Vereenigde Staten pro-geallieerd gebleven zijn, doch in steeds grooter mate pro-neutraal gewor den zijn. De groote neutrale republiek voelt zich steeds meer verbonden met, en aangetrokken tot de andere neutra len, die (in zekeren zin) met haar in hetzelfde schuitje varen. Wat van dit gevoel het practische resultaat zal zijn moge tot nu toe onzeker zijn, ik geloof, dat men het moreele gevolg (ook in des- zelfs practische uitwerking op den duur) niet De Duitsche minister Dorpmüller, is gisteravond aangekomen. Zwart: 29x40 25x34 22x31 40 x49 49x36 31x42 36—47 (of?) 47x36 36x22 De Particuliere Synode der Geref, Ker ken van Zuid-Holland ten Noorden zal Dinsdag 18 Juni a.s. in de Valkenbosch- kerk hier ter stede worden gehouden, bij eengeroepen door de kerk van Gouda. CLODIUS UIT SOFIA VERTROKKEN De Duitsche economische deskundige dr. Clodius is gisteren per vlieftuig uit Sofia naar Berlijn teruggekeerd. De belangstelling voor het Verre Oosten. De relaties met Japan worden met den dag kritieker. Er is nog weinig te bespeuren van een kristallisatie-van- opinie ten opzichte van wat de V.S. ten deze moeten doen. De meeste isola- tionisten schijnen de Japansche aange legenheid naar een ander recept te willen behandelen dan de Europeesche. Senator Taft, republikein en isolatio- nist-met-mate, heeft gezegd, dat er te dezen opzichte niet één lijn getrokken mag worden in de Amerikaansche bui tenlandsche politiek. De Senaatscom missie voor buitenlandsche zaken is tot nu toe nog niet in staat geweest tot een conclusie te komen ten aanzien van de twee bij haar aanhangige voor stellen ten opzichte van een wapen embargo naar Japan. De regeering heeft tot nu toe den indruk gewekt dat zij voor zulk een embargo in ieder ge val niet zeer geestdriftig gestemd is. Intusschen discussieert men in Wash ington voortdurend over de situatie in het Verre Oosten en men stelt zich de vooralsnog heoretische vraag: wat zullen de Vereenigde Staten doen, wanneer Japan, gebruik makende van de Europeesche verwarring, het wel gevallig oog zou doen vallen op Hong kong, Singapore, Nederlandsch-Indië of zelfs de Philippijnen? Een antwoord op deze hachelijke en ook voor Nederland zoozeer belang rijke vraag, is in dit stadium niet te geven al kan men wel met eenig recht vermoeden dat de V.S. in ieder geval zou van zoo iets sprake zijn niet bij de pakken zouden blijven neer- 1 zitten. De Generale Synode der Geref. Gemeen ten zal op 15 en 16 Mei a.s. te Rotterdam worden gehouden. In den avond van den 15en Mei zal ds. G. H. Kersten, te Rot terdam, in een bidstond voorgaan. rflêen**» van verkeer, t< Rome 48 en 49 (14 sch.). Bovenstaande stelling is uit de verzame ling van den Haagschen meester J. M. Bom. Zwart dacht met een variatie op den „coup royal” voordeel te behalen door; 1. 2. 3. 4. Men kan gerust zeggen, dat zoowel in officieele als onofficieele Amerikaan sche kringen de eensgezinde meening heerscht, dat de Vereenigde Staten uit den oorlog moeten blijven tenzij een vijand Amerikaansch grondgebied (en wat daaronder valt) zou betreden. Doch de wijze waarop en de voorwaarden waaronder dit moet geschieden is geen onderwerp van eensgezindheid. Daar over loopen de meeningen uiteen en dikwijls heel sterk. Zoowel president Roosevelt als zijn minister van buitenlandsche zaken, Cordell Hull zoo zeggen zij, die blijk baar gerechtigd zijn dit te weten hou den zich reeds aandachtig bezig met den „aanstaanden” vrede en den invloed, dien de Vereenigde Staten bij ’t formu- leeren der vredesvoorwaarden zouden kunnen uitoefenen. Men zegt, dat beide mannen de stellige overtuiging hebben, dat de Vereenigde Staten, door zich buiten het werk der vernietiging te houden, des te meer aanspraak op mede zeggenschap zullen kunnen doen gelden DE FRÖBEL-HERDENKING. Naar wij vernemen heeft zich in ver band met de a.s. Fröbel-herdenking te Amsterdam, eer eere-comité gevormd, waarin zitting hebben: de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, de heer G. Bolkestein, de burgemeester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt en de direc- teur-generaal van het onderwijs, prof. dr. G. A. van Poelje. De bekende oorlogscorrespondent Webb Miller, chef van den Europee- schen nieuwsdienst van de United Press of America is gisteravond tengevolge van een ongeluk, om het leven geko men. Vanmorgen vroeg werd zijn lijk langs den spoorweg bij Clapham gevon den. Men vermoedt dat Webb Miller uit den trein is gevallen zonder dat iemand dit bemerkt heeft. Webb Miller genoot als journalist een wereldreputatie. Reeds in den wereld oorlog was hij werkzaam als frontcor respondent bij de Amerikaansche troe pen in Frankrijk. Sinds 1925 was hij algemeen leider van den Europeeschen nieuwsdienst der United Press. De over ledene was 47 jaar. Het presidium van den óppersten sovjet heeft maarschalk Worosjilof benoemd tot plaatsvervargend voor zitter van den raad van vdkscommis- sarissen en voorzitter val de defen- siecommissie van dezen laad. Hij is ontheven van zijn functie van volks commissaris van defensie en wordt opgevolgd door maarschalk Semjon Timosjenko, tot dusver confmandant yan het militaire district Of? Zwart: 24—29? 33 x 24 19 x 30 28x17 11x31 25 x 34 31—36 Er .volgde echter verrassend: 34—29! 36 x 47 37— 31 26 x 28 38— 33 47x38 43x1 Zeer fraai! LM EXAMENS Universiteit te Leiden. Candidaats-ex. rechtswetenschap de hee- ren F. P. B. Bauer, Gorinchem; dr. T. Huitema, Eindhoven, doctoraal ex. wis- en natuurkunde (hoofdvak dierkunde) de heer A. F. H. Besemer, Hilligersberg; doc toraal ex. wis- en natuurkunde (hoofdvak mineralogie): de heer N. Heertjes, Oegst- geest; cand. ex. wis- en natuurkunde L, mej. A. Römer te Rotterdam. Universiteit te Utrecht Gepromoveerd op proefschrift, getiteld: Operaties van zweren van maag en twaalf- vingeren darm, in verband met de Invali diteitswet, tot doctor in de geneeskunde, de heer J. de Rooy, geb. te Amsterdam. Technische Hoogeschool. Bevorderd tot doctor in de technische wetenschap, na verdediging van een proef schrift getiteld: Bijdrage tot de kennis van de wolfraambronzen, en van stellingen de heer D. van Duijn, scheikundig inge nieur, te Rotterdam. Vrije Universiteit. Doet. ex. rechtswetenschap dr. J. Stroom* berg, alhier. In de week van 29 April tot 6 Mei niet veranderd. Blijkens den weekstaat van de Neder* landsche Bank, 6 Mei gepubliceerde be. droeg de goudvoorraad 1.160.287.271, dat is evenveel als op 29 April De zilverroorraad bedroeg op 6 Mei ƒ12 281.234 tegen 11.675.159 op 29 Aprü of 606.075 meer. Op 6 Mei was dus de metaalvoorraad tezamen 1.172.568.505. Bankbiljetten en assignatiën, alsmede rekening-courant saldie beliepen op 6 Mei 1.413.796.274 tegen 1.419.584.781 op 29 April of 5.788.507 minder. Beperking van groote openbare werken. Het rapport op de buitengewone be- grooting toont de noodzakelijkheid aan van bezuinigingen, o.m. door be perking van groote werken tot die, welke dringend noodig zijn. Wanneer de periode van gewapenden vrede slechts een jaar zou duren, zou de schatkist zonder gevaar kunnen wor den gevoed door schatkistbiljetten met korten looptijd, maar aangezien de huidige toestand twee jaar lange? kan duren, zijn bezuinigingen onvermij delijk. 50 BEZUIDENHOUT n/b de RIJNSTRAAT JJM H E3 Declamatie: Paul Huf. Cello: Samuel Brill, Raphael Lanes, Max Orobio de Castro. Hobo: Jaap Stotijn. Orkesten: Met het begeleiden van deze eerste rangs solisten en met symphonischen ar beid, zal ons stedelijk orkest, het Resi- dentie-orkest, evenals vroeger, zijn vasten dienst vervullen. Toch zijn er, in verband met verschillende omstandigheden, eenige wijzigingen in de taak van het orkest aangebracht. De Italiaansche Opera kan namelijk haar plannen tot het opvoeren van Aïda en Rigoletto op het Binnenhof, dank zij subsidies, gaan verwezenlijken, en heeft in verband daarmede het Re- sidentie-orkest voor eenige avonden ge ëngageerd. Nu behoeven wij het werke lijk niet onder stoelen of banken te ste ken, dat door de talrijke repetities, welke vooral de moderne composities vragen, zeer veel, zoo niet te veel, van de orkest- musici gedurende de zomermaanden wordt verlangd. Dat bovendien nog tijd voor repetities met de Italiaansche Opera beschikbaar zou zijn, is natuurlijk uitge sloten. De Maatschappij Zeebad Scheve- ningen heeft echter een oplossing voor deze moeilijkheden gevonden, met het af staan van het Residentie-orkest voor de Binnenhof-opvoeringen en het engageeren van het Concertgebouw-orkest uit Am sterdam, als plaatsvervanger. Het zomer seizoen is er slechts een attractie door rij ker geworden! En zoodoende speelt het laatstgenoemde orkest, waarover waar schijnlijk ook de dirigent van Beinum den staf zal zwaaien, 3 maal in dit seizoen, waarbij één maal, en wel op 8 Juni, onder leiding van prof dr. Willem Mengelberg. Opdat het Residentie-orkest zich nog meer aan den symphonischen arbeid zal kunnen wijden, zullen de scenische diensten voor opera’s en balletten, ver vuld worden door het Rotterdamsch Phil- harmonisch orkest, dat bovendien een gastconcert. waarop, behalve de vierde Symphonic van G. Mahler, uitsluitend Nederlandsche composities ten> gehoore zullen worden gebracht, onder leiding van zijn dirigent Eduard Flipse, zal geven. Dirigenten: Als vaste dirigenten kondigt het pro gramma Schuricht, Ansermet en Neu mark, die dezen winter te Tel Aviv zulke enorme successen heeft geoogst, aan, naast de bovenvermelde orkestleiders, Martin Spanjaard (voor 1 of 2 concerten) en Arntzenius (voor 4 balletten). Noviteiten op Concert- gebied: Behalve de gebruikelijke repertoire- nummers zal evenals verleden jaar een groot aantal noviteiten in de Kurzaal worden uitgevoerd. Vermeld staan o.a. „Le Roi David” van A. Honegger. Sym- phonische variaties van Badings, het vioolconcert van I. Zimmermann, „Salve Regina” van R. Mengelberg, „L’amor brujo’ van M. de Falla, variaties voor strijkorkest van H. Andriessen, een pianoconcert met a cappella-koor van Geza Frid en een acte uit een van Wag ner’s muziekdrama’s. En om het gehalte der concerten vooral niet te rooskleurig voor te stellen, worden onder voorbehoud werken van Hindemith, Arthur Bliss, Benjamin Britten, Béla Bartók, Lili Bou langer, Rudi Stephan, Barraud, I. Stra winsky, Schumann (Manfred), Jean Ab- sil, en Fauré (Pelléas-muziek) genoemd. Gala-operaopvoeringen: Het streven om Scheveningen naast con- 48 49 50 van 19291931. Op den leeftijd van 72 jaar, na algemeene verkiezingen, waar bij hij als eenige van de Labour-minis ters herkozen werd, nam hij de leiding over de Labourfractie in het Lagerhuis op zich. Vier jaar later bracht hij zijn leiderschap ten offer aan zijn beginse len. Hij kon n.l. de sanctie politiek, waartoe door zijn partij tijdens den Ita- liaansch-Abessynischen oorlog was be sloten, niet aanvaarden. Lansbury on dernam toen een kruistocht van drie jaar door de Vereenigde Staten en Europa, welke bekroond werd in 1937 door eén onderhoud met Hitler en Mus solini, met wie hij de vraag, besprak hoe de oorzaken van oorlogen konden wor den weggenomen. AANHANGER VAN WANG TSJING WEI VERMOORD. Hsiarse ting, een aanhanger van Wang tsjing wei is gisteren door Chi- neezen doodgeschoten, toen hij een dans zaal in de internationale nederzetting te Sjanghai verliet. De aanvallers wisten te ontsnappen. De bladen publiceeren zonder com mentaar de berichten, over de door Ne derland genomen veiligheidsmaatrege len. Bevoegde Belgische kringen verkla ren, dat op het oogenblik geen enkele soortgelijke maatregel onder oogen wordt gezien. Hoofdpunten van het seizoen 1940. certcentrum ook tot ’n centrum voor mu- ziek-dramatische kust te maken, en dat met de Pelléas et Mélisande en Le Nozze di Figaro-opvoeringen, zulke buitenge woon geslaagde experimenten heeft op geleverd, zal gelukkig, ondanks de ver schillende moeilijkheden, waaronder voor al van financieelen aard, niet worden on derbroken. Met 2 voorstellingen op 25 en 27 Juni van Manon van Massenet en 2 opvoeringen van Fidelio van L. van Beet hoven op 25 en 27 Juli, zal het brengen van het muziekdramatische genre worden voortgezet. De regie is voor beide opera’s weer in handen van Dr. Lothar Waller- stein, hetgeen ons den waarborg geeft, dat een waar „Festspielniveau” wederom zal worden bereikt. Jo Vincent zal dezen zomer met de Leonore-partij uit Fidelio haar verleden jaar aangevangen loopbaan als operazangeres voortzetten. Manon zal worden opgevoerd, onder leiding van Ansermet, met solisten van de Parijsche opera en de opera comique, terwijl aan de Fidelio-opvoering vocale-krachten van de Weensche opera en de Salzburger Festspiele, onder leiding van den diri gent Schuricht zullen medewerken. Aan gezien het Residentie-orkest, zooals wij reeds schreven van de scenische diensten ontheven is, verleent het Rotterdamsch Philharmonisch orkest aan de voorstel lingen zijn medewerking. Naast deze gala-operavoorstellingen zal dr. Lothar Wallerstein’s operaklasse van het Kon Conservatorium voor Mu ziek, onder leiding van Ansermet, 2 op voeringen van Cosi fan Tutte geven, waaraan als uitzondering het Residentie orkest Zal medewerken. Balletten, solo-dans lichte muze: Yvonne Georgi zal met haar groep, naast het oude repertoire eenige belang rijke premières brengen t.w. „Pulcinella” van I. Strawinsky, „Prélude A l’aprèsmidi d’un Faune” van Cl. Debussy, de „Suite Carnaval” van R. Schumann, het Faust- ballet van Gounod en verschillende diver tissementen van J. Brahms, Mozart e.a. Verdere attracties zullen de uitvoerin gen van den danser Harald Kreutzberg, de danseressen Ilse Meudtner, Teresina, Manuela del Rio en de voordrachtkunste naressen Charlotte Kohier en Chaja Gold stein vormen. Op operette-gebied zullen de Fritz Hirsch avonden niet ontbreken, terwijl een optreden van Franz Léhar, als dirigent van eigen werk wordt over wogen. Met hetgeen de beroemdste chan sonniers en chansonnières t.w. Chevalier, Lys Gauty, Lucienne Boyer, Charles Tré- net, Gracy Fields, Jozef Schmidt en de „Petit chanteurs a la croix de bois” (de Fransche „Sangerknaben”, bekend uit de film „Carnet de Bal”) zullen brengen, is ook de lichte muze in het programma vertegenwoordigd. De gebruikelijke bios coop- en tooneelvoorstellingen en de openluchtmanifestaties completeeren het programma. Alle correspondentie deze rubriek betref fende te richten aan: Damredactie „Haag se he Courant”, Wagenstraat 37. - Oplos singen worden ingewacht uiterlijk 14 dagen na publicatie der vraagstukken. Oplossing wedstrijdvraagstuk XIII. Zwart: 3, 6—9, 12, 14, 17—19, 28 en 36 (12 sch.). Wit: 15, 20, 21, 25, 27, 34, 37, 38, 42, 47, 49 en 50 (12 sch.). Wit: 37—32 49-43 25x34 34—29 27—21 47—41 29—24 15x4 Zwart: 2—4, 6, 7, 11—13, 16, 18, 19, 23, 24 en 26 (14 sch.). Wit: 25, 27, 28, 32, 33, 37—39, 41—43, 45, 46 47 48 49 50 Zwart: 2, 5, 1013, 21, 26, 37, 39 en dam op 6 (10 sch. en 1 dam). Wit: 14, 25, 28, 29, 33, 35, 36, 38, 44, 47, 43 en 50 (12 sch.). 46 47 Zwart: 3, 4, 7—10, 12, 14, 15, 19, 20, 24, 26 en dam op 41 (13 sch. en 1 dam). Wit: 17, 23, 28, 29, 31—35, 38, 43, 44 en 48 (13 sch.). De minister van financiën, Gutt, heeft drie wetsontwerpen bij de Ka mer ingediend, betreffende het invoe ren van een nationale defensiebelas- ting op het inkomen, groot" 1 tot 5 procent; opbrengst 600 millioen franc; een belasting ten laste van bioscoop bezoekers; opbrengst 55 millioen; nieuwe belastingen op bier, koffie, suiker en sigaretten; opbrengst 230 millioen. De Maatschappij Zeebad Scheveningen deelt ons over het komende zomerseizoen in verband met het muziekleven in de badplaats mede: In het feit, dat vele Nederlanders, met het oog op de inter nationale toestanden, Scheveningen als verblijfplaats voor hun vacanties zullen uitkiezen, heeft voor de Maatschappij Zeebad Scheveningen namelijk slechts een prikkel gelegen, om ondanks de enorme moeilijkheden, welke aan de uit voering van alle plannen thans zijn ver bonden. onzen landgenooten eens te laten zien, dat het waarlijk niet noodig is, om Salzburg en buitenlandsche badplaatsen om haar reputaties als kunst-centra, ge durende de zomermaanden te gaan be zoeken. En bovendien heeft men met de opstelling van het programma de komen de gebeurtenissen in het geheel niet ge flatteerd willen voorstellen. Daartoe heeft men uit de des-illusie bij vele concert bezoekers, na de voorspiegelingen der, in vredestijd geprepareerde programma’s der afgeloopen wintermaanden, door het herhaaldelijk afzeggen van aangekondig- de solisten met wereldreputatie, te goed een les getrokken. En al wordt dus thans geen stijgende lijn, in het steeds hooger geworden kunstzinnig peil der Kurzaal- evenementen, voor dit seizoen met het programma voorspeld, zoo vormt het toch stellig een waardige voortzetting van hetgeen er in den loop der jaren aan is voorafgegaan, en geeft het ons bovendien de zekerheid, dat wat erin vermeld staat, ook werkelijk ten tooneele zal worden ge bracht. Om alle onzekere en vage toezeg gingen te kunnen vermijden, zijn vele Nederlandsche kunstenaars, die het pu bliek in gelijke mate als wereldberoemd heden heeft leeren waardeeren, geënga geerd. Zoodoende zijn de optredende Solisten: Piano: Willem Andriessen, Stefan As- kenase, Henriëtte Bosmans, Marinus Flip se, Whiter Gieseking, Cor de Groot, Mo nique Haas, Gerard Hengeveld. Agi Jam- bor, André Jurres, Tini Kaiser, Elly On- nen, Frédéric LamoYid, Marcelle Meyer, Jan Odé. Nicolai Orloff, Theo van der Pas, C. J A. de Ranitz, Eduardo del Pueyo George van Renesse, Imre Ungar. Z a i g Jusi Björling, Corry Bijster, George Cathelat, Mimi Erb, Lore Fischer, Elisabeth Francis, Jo van de Meent, Char les Panzera. Jozef Schmidt, Hermann Schey, Oda Slobodskaja, Jo Vincent, An kie van Wickevoort Crommelin. Viool: Guila Bustabo, Jan Dahmen, Carl Flesch Zino Francescatti, Bronislaw Huberran, Jo Juda, Herman Krebbers, Gerog Kulenkampff, Willem Noske, Adolph» Poth, Theo Olof, Sam Swaap, Zoltan Szekely, Jacques Thibaud, Sander Vegh. Jacob van der Woude, Fernando Zepparoni, Louis Zimmermann, André de Ribaupierre (14), F. Heijboer te Loosduinen (14), J. Heijdra (14), W. Heijdra derbos (14), D. E. Jacobs (14). (Uw zen ding in dank ontvangen.) J. Th. Jaliruc (13) , R. de Jong te Loosduinen (14), K Kellevink (14), H. Ketellapper te Voor burg (14), J. M. Kiersch te Voorburg (14) . (Dank voor uw bijdragen.) W. H. de Klerk (14), M. Klijn (14), A. Koene (13) , G. G. Kooijman te Voorburg (6), L. F. Kozel (14), C. J. Krediet (13), A. F. Langeveld jr. (14), H. Lodder (13), W. Looman (12), G. Lotman (14), P. H. Maar tense (13), L. Neijmeijer te Voorburg (14), G. Peschier (14), R. Philipsen (14), W Pluimert (14), J. Polak (14), H. Post (14). (Het zal u wel verwonderen, dat over XIV slechts enkelen gestruikeld zijn.) Joh. Pouw jr. (14), B. J. Pranger (14), W. v. Pijlen (12), P. Remmerswaal (14), A. J. J Ros te Loosduinen (14), J. G. Schophuis (14) , D. Smit (14), I. Smit te Loosduinen (14), J. v. d. Spruyt Lzn., Veldpostkan- toor no.‘8 (14), mej. Jul. O. Stapel (14), Th. P. Stevens (14), J. Storm te Loosdui nen (14), F. Tinga sr. (14), (Buiten mede dinging). K. T. (13), J. J. Veltkamp (14), M. P. J. de Vries (13), H. de Wild (14), C. Winia (13), P. C. J. van Zonneveld jr (13), H. Zwart (14). Alleen XVIII: P. Niessen (10), (De eindstand van het door u aangegeven spel van no. XIV is niet gewonnen); F J. Smith (12). Alleen XIV: H. A. van Schelt (12), (Het door u gevonden spel van no. 13 is niet onaardig, maar in het eindspel heeft zwart tenminste remise. Hij speelt 914, waarna wit niet op 5 mag dam nemen, wegens zwart 1923 en 23 x 14. Het eindspel van no. IX, waarvan de winst volgens sommige oplossers twijfel achtig was, is inderdaad gewonnen. De volledige uitwerking, welke nogal eenige plaatsruimte vergt, zal na afloop van den wedstrijd gepubliceerd worden. Merkwaardig is, dat de auteur van no. IX de mogelijkheden in dezen eindstand niet opgemerkt heeft. Als regel dienen de eindstanden van problemen eenvoudig en binnen enkele zetten tot winst te voeren zijn, tenzij een nadere uitwerking van het eindspel gevraagd wordt. Oplossing wedstrijdvraagstuk XIV. Zwart: 1, 7, 9, 17—19, 22, 23, 25, 28 en 29 (11 sch.). Wit: 26, 30—32, 37, 38, 40, 41, 43, 46, 48 en 50 (12 sch.). Wit: 40—34 48—42 31— 27 50—44 38—33 33x2 2x4 46—41 32— 27 4x27 Goede oplossingen ingekomen van: M. van Baaien (13), D. Beekhuizen (13), J. Bergmans (13), C. Chr. Bolleboom te Voorburg (14), A. v. d. Burg (14), J. H Cortel (13), J. Crooij (14), F. G. Dehnen (14), W. Dekkers (14), H. C. Groeneveld (14), Wedstrijdvraagstuk IXX. 1 2 8 4 6 48 49

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 3