Haagsche Courant van Woensdag 8 Mei 1940 DERDE BLAD, PAGINA 1. Het Panamakanaal, zorgen- en troetelkind der Vereenigde Staten STADSNIEUWS BINNENLAND i o» Rhijn De intrekking der verloven Het departement van Economische Zaken gesplitst Het „vacantiereisje” van president Roosevelt Een toelichting de en Mr. dr. A. A. van Rhijn. Hulp Finland voor De nieuwe beurs te Rotterdam in Nederlandsche voorzorgen in het buitenland VERORDENING ST. JACOB- STRAAT Weerkundige Waarnemingen De groote beteekenis van verbinding tusschen Grooten Atlantischen Oceaan Minister Steenberghe hoofd van het herstelde departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart Mr. dr. A. A. van benoemd tot minister van Landbouw en Visscherij is 767 j mm., 12 uur: Een tehuis voor oorlogsinvaliden. Voor dit laatste doel ^amerikaansche marine i Midden- en Zuid-Ame- Barometerstand van hedenmiddag 12 uur Verwachting tot den avond van 9 Meh Wind: zwak tot matig. Noordelijk tot Oostelijk, tijdelijk helder, met kans op nachtvorst, overdag iets warmer; droog weer. Het bestuur der FinschNederland sche vereeniging deelt mede, dat het een bedrag van 100.000 heeft beetemd voor een door het Finsche Roode Kruis op te richten tehuis voor oorlogsinva liden, waaraan de Nederlandsche naam blijvend zal worden verbonden. De heer W. de Ruyter te Noordwijk, bestuurslid der vereeniging, is ter ver dere regeling van deze aangelegenheid bereids naar Finland vertrokken. Voorts is een zending pootaardappe- len en zaden ter waarde van meer dan een halve ton ter beschikking van het Finsche relief-comité gesteld. Inmiddels wordt de vanwege de ver eeniging gehouden inzameling voortge zet teneinde ook verder voor den we deropbouw van Finland den zoo hoog noodigen steun te kunnen bieden. De vrijwilligers van de land- stonnkorpsen mot or dienst en vaartuigendienst. In aansluiting op de berichten be treffende de intrekking der verloven, maakt het departement van Defensie bekend, dat de vrijwilligers van de landstormkorpsen motordienst en vaar tuigendienst, aan wie onbepaald klein verlof is verleend, op grond van de omstandigheid, dat zij te goeder trouw meenden niet verplicht te zijn tot op komst bij mobilisatie, thans niet be hoeven op te komen. Stappen naar aanleiding van een Britsche advertentie Het Tweede-Kamerlid Rost van Ton- ningen had in verband met een adver tentie, geplaatst door het „Ministry of information of Great Britain”, betref fende het deelnemen van Nederland sche schepen aan Britsche convooien, aan de ministers van Buitenlandsche Zaken en van Justitie schriftelijke vra gen gesteld. De ministers hebben hierop geant woord, dat, zoodra bekend werd, dat de advertentie was aangeboden, het mogelijke is gedaan om plaatsing te voorkomen, waardoor bereikt is, dat zij slechts in enkele locale advertentie blaadjes werd opgenomen. Bovendien zijn de overige stappen gedaan, waar toe aanleiding bestond. Bij informatie te bevoegder plaatse merkte men naar aanleiding van bo venstaand telegram het volgende op: Vanzelfsprekend neemt een neutrale staat, in een internationaal conflict van dezen omvang, op elk gebied alle voor de hand liggende voorzorgsmaat regelen, voor het geval dat, door wiens toedoen dan ook, zijn Regeering tijdelijk van het normale verkeer met zijn vertegenwoordigers in het buiten land verstoken zou geraken. De keus is op de Vereenigde Staten gevallen als zijnde een neutraal land met vrij betalingsverkeer. Zóne „ziet zwart” van de kanonnen. Ik zal mij uiteraard niet wijden aan militair-technische beschouwingen om trent het Panama-kanaal, maar toch moet in dit verband wel er op gewezen worden, dat zelfs in zijn huldigen staat van militaire paraatheid, en ondanks zijn verschillende zwakke punten, de Kanaal-zóne voor eventueele belagers een harde noot-om-te-kraken zou blijken te zijn. De gansche structuur van deze, voor de V.S. en voor geheel Amerika zoo uiterst belangwekkende strook water en grond, vertegenwoordigt een van de behóedzaamst-bewaakte waterwegen ter wereld. De precieze structuur dezer ver dedigingswerken is een militair geheim, maar dal, de ,,zóne” en zelfs aangrenzend Wet zetelverplaatsing N.V.’s reeds thans in werking In tegenstelling tot haar oorspron kelijk voornemen, heeft de Regeering op aandrang van belanghebbenden en ten einde dezen in staat te stellen de noodige maatregelen tijdig en op de meest doelmatige wijze te treffen besloten de wet van 26 April 1940, Staatsblad no. 200, waarin o.a. voor zieningen opgenomen aangaande zetel verplaatsing van naamlooze vennoot schappen naar andere gebiedsdeelen van het Koninkrijk, reeds thans, met ingang van den achtsten Mei in wer king te doen treden. Om misverstand te voorkomen, wordt nader medegedeeld, dat onder de ingetrokken kleine verloven mede zijn begrepen de visscherij- en scheepvaart- verloven van hen, die niet varende zijn, en de aan mijnwerkers verleende ver loven. Voorts is onder de ingetrokken klei ne verloven mede begrepen het onbe paald klein verlof verleend aan de dienstplichtigen der landmacht van de lichting 1924 (van de cavalerie boven dien van de lichtingen 1925 en 1926). Voorts wordt er de aandacht op ge vestigd, dat zij, die in het genot van uitstel van eerste oefening of van uit stel van het onvervuld gedeelte van eerste oefening zijn, of aan wie vrij stelling is verleend, niet behoeven op te komen. De kleine verloven, verleend op grond van een verleende mobilisatie-vrijstel- ling, vallen niet onder de kleine ver loven, die zijn ingetrokken. Panameesch grondgebied (Panama een onafhankelijke republiek) „zwart zien” van kanonnen dat heeft onlangs generaal Malin Graig, nog openlijk ver klaard. Er staan daar monster-vuurmon- den van 40 en 35 c.m. inches in voldoen de hoeveelheid om van „doodelijke zwak;e” geen sprake te doen zijn. Uit Roosevelt’s wensch betreffende een v'Ioot„invloed” van 600 mijl buiten de kust, blijkt wel, dat de „Kanaal- zóne” in werkelijkheid een heel wat grooter gebied bestrijkt dan juist de strook die de beide kusten verbindt. De republiek Panama heeft vrijwel de vrije hand aan de groote Noordelijke zuster republiek gegeven op haar grondgebied. Op Cuba, in de Golf van Mexico, op Porto Rico en de Maagden- en Galapa- gos-eilanden zijn vloot- en vliegtuig- steunounten voor de defensie der Ver eenigde Staten. En natuurlijk strekt de verdediging van het Panamakanaal zich ook in horizontale richting in de lucht uit. Op het oogenblik wordt aangenomen,, dat de Amerikaansche Atlantische vloot een zeegebied van niet minder dan 4.000 000 vierkante mijl heeft te bewa ken, dat zich uitstrekt tot 1100 mijl bui ten de kust. „De eerste functie van ons „neutrali- teits-patrouilleeren” is: op de hoogte te blijven van wat er in onze wateren geschiedt” heeft admiraal Ben Moreell onlangs gezegd „de tweede functie is: te zorgen dat men ons niet onverwacht voor zekere feiten kan plaatsen. Een heel belangrijke functie is: onze neu traliteit te verdedigen”. De Amerikaansche vloot die zich aan deze taak wijdt bestaat uit een vaste kern van 68 oorlogsbodems. De lucht vloot uit vier maal zooveel vliegtuigen. Reuter meldt uit Washington: De Nederlandsche Regeering heeft dr. A. Loudon, den Nederlandschen gezant te Washington, benoemd tot algemeen betaalmeester voor al haar ambtena ren in het buitenland „in geval van nood”. Verklaard wordt, dat indien Nederland door eenigen aanval zou worden getroffen, de heer Loudon zal optreden als thesorier en de ver antwoordelijkheid op zich zou nemen voor de uitbetaling aan Nederlandsche vertegenwoordigers in het buitenland. Er bevinden zich groote Nederlandsche credieten in de Vereenigde Staten, welke zouden kunnen worden aange wend voor de betaling van vertegen woordigers in het buitenland# De verdediging. In 1911, drie jaren voor het Panama kanaal werd geopend, nadat het toen maals ontstellend-groote bedrag van 375 millioen dollar had gekost, stelde het Congres een magere 3 millioen dollar voor zijn verdediging beschikbaar. Ge durende het eerste bestaansjaar van het Kanaal bestond de geheele verdediging uit drie compagnieën kust-artillerie en een regiment infanterie. Het vorig jaar deelde de regeering mede, dat op 1 Juli 1940 de Kanaal-zóne eindelijk een vol doende verdediging zou hebben: 24.000 officieren en manschappen van het le ger, 1000 marine-menschen, 350 oorlogs- vliegtuigen, 6 onderzeeërs en verschil lende forten en versterkingen. Maar toen president Roosevelt eind April van zijn „vacantie-tocht” terugkeerde,deelde hij mede, dat dit nog lang niet voldoen de is. Volgens zijn meening moet het aantal gevechtsvliegtuigen en stukken geschut op zijn minst verdubbeld wor den, er moet een derde linie verdedi gingswerken worden aangelegd en de vloot die er zijn basis heeft moet in staat zijn in concentrische cirkels te opereeren, val welke cirkels de laatste op zijn minst 60C mijl van de kust moet kunnen liggeji, 1 moet de Néoikta „steunpunten” m rika hebben; Dit laatste heet geheel con form de verklaringen van Lima en Pa nama te zijn, in welke verklaringen de 21 Amerikaansche republieken onder streepten, dat de verdediging van het Panamakanaal een pan-Amerikaansch belang is. Ofschoon men gerust kan zeggen, dat de openbare meening in de Vereenigde Staten ten volle van de belangrijkheid van het Panama-kanaal overtuigd is, zorgde het „Huis der Afgevaardigden” (onze Tweede Kamer) voor een groote verrassing door voorloopig niet meer dan 850-000 toe te staan en niet min der dan 113.450.000 voorloopig niet toe te staan. Alt wil niet zeggen, dat op den duur Roosevelt zijn zin niet zal krijgen. Maar op dit oogenblik van Roosevelt’s neder laag is er consternatie daarover, Zoowel bij Roosevelt zelf, als in militaire- en vlootkringen. En het meest gezagheb bende dagblad in de Vereenigde Staten is er niet minder ontsteld en ongerust over: „Wat er gevraagd werd, scheen zeer redelijk”, schrijft de „New York Times”, „het Panama-kanaal is zulk een belangrijke schakel in de verdedigings- keten tusschen de Atlantische- en Stille Oceaankusten, dat zijn militaire uitrus ting en behoud voor ons op z’n minst zoo langrijk zijn als die van Gibraltar voor Groot-Brittannië”. In de alge.neene luchtdrukverdeeling komt slechts weinig verandering. Het maximum over de randstaten, waarin hooge temperaturen voorkomen, trekt naar Rusland weg. Het nieuwe maximum, dat zich over de Britsche eilanden en de Noordzee moet bevinden, breidt zich langzaam over onze omgeving uit Zwakke tot matige winden uit Noor delijke richtingen transporteeren koude lucht naar ons land. In het Middelland- sche Zeegebied blijft de luchtdruk betrek kelijk hoog. Zonsopgang: 9 Mei 4.14 u. Zonsondergang: 9 Mei 7.39 n. Lantarens aan: 9 Mei tot 3.46 s. v.m.; 9 Mei 8.08 u. nam. Hoogwater te Scheven inger» 9 Mei ’s morgens 4 u.; nam. 4.20 u. Morgen schietoefeningen op het strand van Scheveningen tot het Wassenaar- sche slag tusschen 10.30 u. v.m.7 u. nam. In verband met de splitsing van het departement van Economische Zaken en Arbeid in de departementen van Economische Zaken en Sociale Zaken werd de heer van Rhijn in 1932 benoemd tot secretaris-generaal van het departement van Economi sche Zaken. Gedurende de jaren 1935- 1937, toen het departement van Eco nomische Zaken was gesplitst in het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en van Landbouw en Visscherij, was de heer van Rhijn se cretaris-generaal van beide departe menten. Als secretaris-generaal van het de partement van Economische Zaken, was hij tevens voorzitter van het col lege van Regeeringscommissarissen inzake de. landbouwcrisispolitiek, voorts voorzitter van de centrale com missie Landbouwcrisiswet en waarne mend Regeeringscommissaris voor de visscherij. In deze functies heeft de heer van Rhijn bijzondere bemoeienis sen gehad met landbouw en visscherij. Op sociaal en economisch terrein publiceerde de heer van Rhijn een ge schrift over vrije concurrentie en col lectieve arbeidsovereenkomst, voorts tal van prae-adviezen. De heer van Rhijn is reeds jaren lid van het dagelijksch bestuur en penningmeester van de Christelijk Historische Unie. Gedurende den tijd, dat hij in Amsterdam woonde, had hij voor de Christelijk Historische Unie zitting in de Provinciale Staten van Noord-Holland. In 1932 werd hij be noemd tot lid der Tweede Kamer in de vacature Snoeck Henkemans. De heer van Rhijn nam deze benoeming niet aan in verband met het pas be- kleeden van zijn nieuwe functie als secretaris-generaal van het departe ment van Economische Zaken. Ook op sociaal terrein heeft de heer van Rhijn veel gewerkt. Zoo was hij eenige jaren voorzitter der scheidsge rechten voor spoorwegpersoneel. Voorts was hij meermalen leider van de Christelijke sociale cursussen te Lun teren. De heer van Rhijn is lid van de kerkvoogdij der Nederlandsch Her vormde Gemeente hier ter stede, lid van den raad van beheer der Econo mische Hoogeschool te Rotterdam en curator van het Economisch Insti tuut te Rotterdam* Tot minister van Landbouw en Vis scherij is benoemd de heer mr. dr. A. A. vap Rhijn, thans secretaris-generaal van het departement van Economische Zaken. De nieuwe minister heeft in zijn voornoemde functie en als voorzitter van het college van Regeeringscom missarissen voor landbouwcrisis-aan- gelegenheden reeds eenige jaren den huidigen bewindsman geadviseerd, zoo- dat eenheid van behandeling der eco nomische vraagstukken mag worden verwacht. Omtrent het terrein, dat ieder der beide departementen zal omvatten, zullen dezer dagen nadere mededeelin- gen worden gedaan. MUTATIES, Bij Kon. besluit: is aan den res.-dir. paardenarts met den rang van majoor A. B. Vaandra ger, van den mil. vet. dienst eervol ontslag verleend; is aan den res.-majoor voor spec, diensten A. van Kalen, van het dienst vak der intendance eervol ontslag ver leend; is aan majoor E. A. W. Houbolt, van het 4e reg. inf. op zijn verzoek eervol ontslag verleend. Geen Pinksterreizen van de Ned. Reis- vereeniging naar België. Aangezien de Nederlandsche Reis- vereeniging, nu een visum voor België verplicht is, onmogelijk voor Pinkste- ren de 300 deelnemers aan de reizen naar België van visa kan voorzien, heeft zij besloten in plaats van naar België met Pinksteren naar Valkenburg te trekken, alhier v.m. 8 u. v.m. 12 u. 767| m.m.; thermometer resp. Levensbeschrijving van mr. dr. van Rhijn. De nieuw benoemde minister van Landbouw en Visscherij is in 1892 te Groningen geboren. Zijn vader was hoogleeraar in de theologie aan de Universiteit aldaar. De heer van Rhijn studeerde aan de Groningsche universiteit rechtswetenschappen. Zijn candidaats- en doctoraal examen ge schiedde „met lof”. Aan de universi teit te Utrecht studeerde hij later staatswetenschappen. De heer van Rhijn begon zijn loop baan in 1918 als plaatsvervangend se cretaris bij het scheidsgerecht voor spoorwegpersoneel. Het volgende jaar werd hij benoemd tot economisch ad viseur van de Federatie van werkge versorganisaties in het boekdrukkers- bedrijf. In 1928 werd de heer van Rhijn benoemd tot referendaris bij het departement van Sociale Zaken, af- deeling volksgezondheid. Twee jaar later werd hij benoemd tot admini strateur, daarbij belast met het ont werpen van de Bedrijfsradenwet. Ter gelegenheid van het totstandkomen van deze wet werd de heer van Rhijn benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuife Meer geld voor afkoop van tollen gevraagd. De K.N.A.C. heeft zich tot de mi nisters van Financiën en van Water staat gewend met het verzoek bij aan vullende begrooting van het Verk ers- fonds voor 1940 een extra bedrag ter beschikking te willen stellen voor Rijksbedragcn in den afkoop van tollen» Rooilijnen en bebouwing St Jacob- straat tusschen Spui en Bezemstraat en Kranestraat tusschen St. Jacobs- straat en Amsterdamsche Veerkade. De rol bij een eventueel conflict. Natuurlijk kan, hier de geheele mili taire, maritieme en óók ideologische problematiek van de verdediging der Vereenigde Staten niet worden uiteenge zet. Doch men begrijpt vooral deze fei ten: De verdediging van de Vereenigde Staten is er op gericht, in eerste instan tie de neutraliteit te verdedigen; in tweede instantie: bij een eventueel con flict het eigen grondgebied te verdedi gen. De groote rol die het Panama-kanaal actief en passief wordt toebedeeld komt ter sprake wanneer de tweede in stantie wordt ingezet Het eigen grondgebied der Vereenigde Staten strekt zich in wezen, zéér ver uit. Het wordt bepaald door de grenzen van den sfeer der Monroe-leer; dat wil zeg gen: over het geheele werelddeel Ame rika. Voor Nederland is dit alles dubbel be langwekkend omdat Nederlandsch grondgebied in deze sfeer ligt: de groepseilanden waarvan Curacao het be langrijkste is, en Suriname. En wie nog wat verder zien wil, ziet óók verband met de welhaast-natuur- lijke tegenstelling: AmerikaJapan, een tegenstelling waarin uiteraard Neder land óók is betrokken. Want wanneer Amerika ooit den strijd zou moeten aanbinden tegen een totalitairen overwinnaar van den huidi gen oorlog, dan zou het dien strijd naar zijn stellige overtuiging tevens tegen Japan moeten voeren. Het is mogelijk, dat dit alles niet ge schieden zaL En in ieder geval ligt het in een min of meer verwijderde toekomst. Doch: re- geeren is vooruitzien. En verdedigen is: vooruitzien èn voorbereid zijn op alle mogelijkheden. De zeemiliciens. De zeemiliciens van de lichtingen 1927 en 1928, die in het-genot van groot verlof zijn, moeten onverwijld in wer- kelijken dienst komen. Zij moeten zich daartoe in afwijking van hetgeen ver meld staat in hun zakboekje, met hun militaire uitrusting per eerstvolgende reisgelegenneid begeven naar het mari nedepot te Rotterdam, met uitzondering van de zeemilicien-kustwachters, die zich moeten melden bij de marine kazerne te Amsterdam. Op vertoon van de lastgeving welke achterin het zakboekje is geplakt, kan per spoor worden gereisd. Mocht een lastgeving niet in het zakboekje aanwe zig zijn, dan behoort de zeemilicien zich ter verkrijging van een vervoerbewijs te vervoegen bij het bureau voor mili taire zaken ter gemeente-secretarie zijner woonplaats. Op 1 Juli gaan de localiteiten open. In een persconferentie heeft gister middag de directeur van de N.V. de Beurs van Koophandel te Rotterdam, de heer N. J. Bekker, medegedeeld, dat de definitieve opening van de beurs lokaliteiten in het gebouw van de nieu we beurs 1 Juli zal geschieden. In verband met den oorlog in ’t Noor den heeft Noorwegen de levering van quartiet stopgezet, tengevolge hiervan zal ongeveer een zevende deel van den vloer in de groote beurshal niet met deze stof worden geplaveid. Men is thans bezig dit gedeelte met beton in dezelfde tint af te werken. In verband met het overlijden van den architect Staal zal de architect M. F. Wijmer nu de leiding van de restee- rende werkzaamheden op zich nemen, terwijl mevrouw StaalKropholler nog verschillende ontwerpen vervaardigd heeft. De toestand van de bebouwing aan de St.-Jacobstraat tegenover de Nieu we Kerk geeft grond voor de verwach ting, dat binnen niet te langen tijd aanvragen voor een nieuwe bebouwing zullen worden ingediend. B. en W, hebben in verband hiermede een rege ling doen ontwerpen, welke het ver krijgen van een in stedebouwkundig opzicht beter geheel beoogt. Ter verkrijging van een afgerond geheel werden hierin de geheele be bouwing van de zuidoostzijde van de St.-Jacobstraat, benevens de bebouwing aan het aan die straat aansluitende gedeelte van de Krane straat, tot aan de Amsterdamsche Veerkade, opgenomen. Bedoeld ontwerp strekt in de eerste plaats tot vaststelling van voorgevel- rooilijnên, waarbij in het algemeen is uitgegaan van een straatbreedte van 13 meter. Voor de bebouwing, te stichten in de nieuwe rooilijn aan de St.-Jacobstraat, voor zoover ge legen tegenover de Nieuwe Kerk en voor het daarbij aansluitende gedeelte van de Kranestraat ter lengte van 12 M., is een maximumhoogte van 10 M. voorgeschreven, terwijl tevens is bepaald, dat deze bebouwing van een kap moet zijn voorzien. Voor de overige in de nieuwe rooilijnen te stichten bebouwing is de maximum hoogte op 13 M. gesteld. Na de ter-inzage-legging van dit ontwerp bleken daartegen bij ver schillende belanghebbenden bezwaren te bestaan. B. en W. hebben, gelet op de financieele consequenties, bij nadere overweging aanleiding gevonden de regeling te beperken en wel door de gronden, gelegen aan het gedeelte vaA de St.-Jacobstraat tusschen de Be zemstraat en de Wagenstraat, alsnog daar buiten te houden. Deze beperking staat aan het in de eerste plaats met de regeling beoogde doel, het verkri> gen van een beter stadsbeeld teger> over de Nieuwe Kerk, niet in den weg* Ook naar aanleiding van de ten» inzage-legging van het gewijzigde ontwerp werd een aantal bezwaar schriften ingediend. B. en W. betoogen o.m., dat ten aanzien van verschillende gevallen er aanleiding is om wanneer tot straatverbreeding wordt overge gaan of zich eerder bijzondere om standigheden mochten voordoen, welke zulks zouden wettigen, perceelen zul len moeten worden aangekocht of zoo noodig onteigend. In andere gevallen is er geen aanleiding voor schadeloosstelling. Ten aanzien van de grief, dat de verordening een bepaling mist nopens de regeling van de schade, welke de rooilijn aan hun perceel zal berokke nen, zijn B. en W. van meening, dat de tot nu toe hier ter stede gevolg de gedragslijn, waarbij geval voor geval wordt onderzocht, of er voor schadevergoeding in eenigerlei vorm aanleiding bestaat, zeker niet minder waarborgen biedt dan een bij veror dening vastgestelde schadevergoe- dingsregeling, welke zich uiteraard tot algemeene lijnen zal moeten bepalen. B. en W. zijn van oordeel, dat de ingediende bezwaren geen aanleiding geven tot wijziging van het ontwerp. Zij stellen den Raad voor, vast M De Regeeringspersdienst meldt Reeds sedert eenigen tijd is geble ken, dat tengevolge van den oorlogs toestand de bemoeiingen van het hui dige departement van Economische Zaken in die mate in omvang toene men, dat het nauwelijks mogelijk is, dat het beheer van dit departement door één verantwoordelijken bewinds man blijft gevoerd. Hoewel de fungeerende minister van Economische Zaken in beginsel een voorstander is van den toestand zoo- als die thans bestaat, en dan ook bij zijn optreden in 1937 de leiding van het vereenigd departement op zich ge nomen heeft, nadat dit in de onmid dellijk voorafgaande jaren gesplitst was geweest in een departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en een departement van Landbouw en Visscherij, is hij van oordeel een meening, welke door het kabinet wordt gedeeld dat op dit oogenblik die toe stand niet kan worden gehandhaafd en dat, om alle betrokken belangen ook in de toekomst behoorlijk, tot hun recht te doen komen, een splitsing van de werkzaamheden als onvermijdelijk moet worden beschouwd. Bij Kon. besluit van heden is daarom opnieuw ingesteld een ministerie van Landbouw en Visscherij, terwijl tege lijkertijd voor het bestaande departe ment de naam wordt hersteld van mi nisterie van Handel, Nijverheid en Scheepvaart. W erk loozenzor g. Een dezer dagen kwam het algemeen bestuur van de Centrale voor Werkloo- zenzorg, gesticht op initiatief van den Raad van Nederlandsche Kerken voor practisch Christendom, te Utrecht in vergadering bijeen. Hoewel, mede tengevolge van de mobilisatie, de werkloosheid onder de jeugdigen gedurende het laatste half jaar sterk is af genomen, besloot het bestuur zijn arbeid, voor zoover daar aan in de naaste toekomst nog be hoefte bestaat, voort te zetten. In de plaats van ds. J. A. Kwint werd in het comité van bijstand mr. G. H. Slotemaker de Bruine benoemd. Het voorzichtige financieele beheer maakt het mogelijk om, zonder dat in 1940 een landelijke collecte behoeft te worden gehouden, nog gedurende eeni gen tijd met het werk, zoowel voor de jongens als voor de meisjes, door te gaan. Het N.V.V. en de prijsstijging. Aangezien de prijsstijging zich heeft voortgezet besloot het N.V.V. wederom dit vraagstuk in behandeling te nemen, hetgeen zal geschieden in een hoofd besturenvergadering, te houden op Dinsdag 28 Mei a.s. in het N.V. huis, te Utrecht. '(Van onzen Amerikaanschen corresp.) Het „vacantie-tochtje”, dat president Roosevelt onlïngs naar het gebied, waar het Panama-kanaal ligt, heeft gemaakt, was natuurlijk geen vacantie-tochtje. De practische bedoeling er van was mili taire en maritieme inspectie; de moreele beteekenis: nog eens te doen uitkomen, dat de Vereenigde Staten zeer groote beteekenis aan dit waterwerk hechten en dus ook: aan zijn verdediging. De aard vaxi den afloop van den „Europeeschen” strijd om de macht is volgens de meening in de Vereenigde Staten niet te voorzien. Mocht deze oor log eindigen in een overwinning van de totalitaire ideologie, dan bestaat de mo gelijkheid, dat vroeg of laat het volgen de bedrijf van dezen strijd tegen de (als dan) laatste der groote democratiën, de Vereenigde Staten, zal worden gevoerd. Dan zal het Panamakanaal, als slagader van het groote Noordamerikaansche lichaam, het eerste en voornaamste doel wit in dien strijd zijn. Het zal, in dat geval, bedreigd worden via Midden- en Zuid-Amerika. En van den Oceaankant. Daarom streven de Vereenigde Staten nu een tweeledig doel na: een goede buur-politiek ten opzichte van Mexico, Midden -en Zuid-Amerika en militaire versterking van de Panama-kanaal-zóne. Aan deze tweede doelstelling wordt nu eenige aandacht gewijd. Barometer V.lll. 14- u. IUI 2 I 10 gr. en 11 gr. Celsius. Barometer na hedenmiddag stationnair. O

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9