HAAGSCHE COURANT ^JëriDerda^nemniiï H_U D N U T HUDNUT i Donderdag 9 Mei 1940. Mn STADSNIEUWS STATEN-GENERAAL NEDERLANDSCH-INDIE KUNST EN LETTEREN 1B11 Nieuwe Gereformeerde Kerk te Voorburg HET NEDERLANDSCH TOONEEL THEATER DER PROMINENTEN daarom I SoiNGEN DIE JE NOOIT VERGE! VIERDE BLAD. TWEEDE KAMER mr. DE INTERNEERING VAN Mr. ROST VAN TONNINGEN DE „CHRISTIAAN HUYGENS” NAAR AMERIKA KORTE INDISCHE BERICHTEN HERDENKING FR. FRÖBEL INTERPELLATIE-AANVRAGE OVER DE INTERNEERING VAN ROST VAN TONNINGEN DE NATIONALE BIJEENKOMST VAN STUDENTEN Première in het Lutine Palace NIEUWE KANTOREN DER ALGE- MEENE FRIESCHE LEVENS VERZEKERING MIJ. A Mi - lb No. 17564 4 de Hudnut-producten. VANAF 45 et VANAF 60 et. KApril 1939: 2997). Door den heer d’Ansembonrg. in de hoofdrol. Het komt ons voor, dat hij VERSCHILLENDE WETSONTWERPEN Vergadering op Donderdag 9 Mei. Verzoek tot toelating tot de vergadering niet voldoende ondersteund. Op 29 dezer van Batavia naar New York. Geopend te 1.10 uur. Voorzitter: mr. J. R. H. van Schaik, INSTALLATIE DR. H. A. ZWUNEN- BERG. Uit Blitar wordt gemeld, dat gister morgen 286 emigranten naar Djambi zijn vertrokken. De meesten hiervan zijn afkomstig uit het onderdistrict Wlingi, terwijl 29 personen uit Blitar komen. Deze kolonisten, die de eerste emigranten zijn voor Djambi, vertrok ken vanuit Blitar. 'Bovenstaand/ afheel, ding op de verpakking (Aneta-telegrammen van heden.) De „Buizerd” is heden van Tjilili- tan naar Europa vertrokken. Eén pas sagier maakt de geheele reis mede, terwijl 20 passagiers werden geboekt voor tusschentrajecten. Ter herdenking van het feit, dat Fr. Fröbel op 28 Juni 1840 zijn oproep aan de Duitsche vrouwen en meisjes richtte, om met haar hulp zijn „Kindertuin” te Blankenburg op nationale basis te ves tigen, heeft zich hier ter stede een Frö- belherdenkingscomité gevormd met het doel, dezen grooten kindervriend te eeren en de beteekenis van goed, op voedkundig verantwoord voorbereidend onderwijs aan de jeugd van ons vader land in het licht te stellen. In het comité hebben o.a. zitting ge nomen: professor ir. C. L. v. d. Bilt, wet houder van Onderwijs, eere-voorzitter, professor R. Casimir, voorzitter, P. F. M. Minderman, secretaris en mej. J. C. Gantvoort, penningmeesteresse. AFDEELINGEN. De Kamer begaf zich daarna in de afdeelingen tot het onderzoek van een aantal wetsontwerpen. Tot 2 uur werd de vergadering geschorst. Om 2.25 uur werd de vergadering hervat. De voorzitter stelde voor de eerder aan de Kamer medegedeelde wetsontwerpen in openbare behandeling te nemen, benevens eenige kleine ont werpen, welke pas in de afdeelingen waren onderzocht DE WERKLOOSHEID HIER TER STEDE. In den kunsthandel Martinus Liernur, Zeestraat 63, alhier, wordt toten met 1 Juni a.s. een tentoonstelling gehou den van werken door R. E. Penning. Jemmy van Hoboken ex p o- seert haar schilderijen in de kunstzaal d’Audretsch, Noordeinde 119, tot en met 29 Mei a.s. r De bouw van het nieuwe monumen tale hoofdkantoor van de Ned.-Indi- sche Handelsbank, aan het Stations plein in de benedenstad van Batavia, is gereed. Het ligt in de bedoeling, dat het gebouw tegen het eind van deze maand zal worden betrokken. Door den Bond van Inheemsche ge- pensionneerde militairen is een bank opgericht, welke aan gepensionneer- den leeningen zal verstrekken tegen onderpand van de pensioenakte, op dezelfde voorwaarden als de algemee- ne Volkscredietbank. De bewilliging van de Regeering is hierop aange vraagd. Uit de eventueele baten zal steun worden verleend aan de wedu wen van Inheemsche oud-strijders, die volgens de bestaande bepalingen geen recht hebben op onderstand van de Regeering. Vervolgens werd overgegaan tot de installatie van dr. H. A. Zwijnenberg, (V.D.) in de vacature-Cohen, nadat op advies van de commissie tot onderzoek van de geloofsbrieven tot zijn toelating was besloten. De heer Zwijnenberg leg de in handen van den voorzitter de vereischte geloften af en nam zitting. De Jon g-He rvormdengroep „Johé” houdt morgenavond een verga dering in het Wijkgebouw Bethel, Tho mas Schwenckestraat 30. Ds. Dijckmeester zal spreken over Nathan Söderblom, den grondlegger van de Oecumenische beweging. De Tweede Kamer is hedenmiddag bijeengekomen, ter behandeling van een aantal wetsontwerpen in de afdeelingen en voor behandeling van een agenda. In den aanvang der vergadering stel de de heer de Marchant et d’An- sembourg (N.S.B.) schorsing der verga dering voor, omdat het lid der Kamer, mr. Rost van Tonningen, zonder straf rechtelijk te zijn vervolgd, door geweld of door bedreiging met geweld verhin derd wordt de vergadering bij te wo nen. Hij verzocht aan de Kamer alles te doen om den heer Rost van Tonnin gen alsnog in de gelegenheid te stellen, de vergadering bij te wonen. De voorzitter: Wordt dit verzoek ondersteund? De heeren Woudenberg (N.S.B.) en Dieters (N.S.B.) staken de hand op. Devoorzitter: Aangezien dit ver zoek niet voldoende ondersteund wordt, kan het niet in behandeling worden ge nomen. Bovenstaande foto toont het nieuwe kerkgebouw van de Gereformeerde Ge meente te Voorburg, dat vanavond in gebruik zal worden genome». Het fraaie jouwwerk is gelegen aan het Bilder- dijkplein, op de grens van de nieuwe uitbreiding van Voorburg. De kerk, die Doordat hij onvoorzich tig den rijweg overstak is gistermiddag op den Bezuidenhoutscheweg de 76- jarige A. M. te Voorburg woonachtig, aangereden door een personen-auto uit Hillegersberg. De bejaarde voetgan ger kreeg een verwonding aan het hoofd en werd door den geneeskun digen dienst overgebracht naar het R.K.-ziekenhuis aan het Westeinde. Gistermiddag is tijdens het verrichten van schilderswerkzaam- heden aan een perceel aan den Rijs- wijkscheweg de 31-jarige schilder P. M. van een hoogte van 2% meter geval len, doordat hij zich aan een houten spijl van een balcon vasthield, welke echter brak. Hij klaagde over pijn in het lichaam en werd door den genees kundigen dienst overgebracht naar het ziekenhuis aan den ZuidwaL. Te Srengat, bij Blitar, in Oost-Ja va, is wederom een tempe boengkil-ver- giftiging voorgekomen. Van een gezin, bestaande uit man, vrouw en twee kinderen, werden alle leden ziek na dat zij deze spijs gegeten hadden. De ouders overleefden het, doch de beide kinderen zijn aan de vergiftiging overleden. Teruggang van het aantal in geschrevenen. Op 30 April 1940 stonden bij de Ge meentelijke Arbeidsbeurs alhier inge schreven 17.327 werkzoekenden (waar van volgens eigen opgave niet werk loos 750 en 574 in de werkverschaffing tewerkgesteld) tegen 19.449 op 31 Maart 1940 en 21.018 op 30 April 1939. De teruggang in April van het aantal ingeschrevenen komt vooral ten goede aan het bouwbedrijf door seizoenople- ving en voor een klein gedeelte-aan het metaalbedrijf, het kantoorpersoneel en de ongeschoolden. De vermindering van het aantal werkzoekenden in vergelijking met 30 April van het vorig jaar is voorname lijk het gevolg van de inmiddels af- gekondigde mobilisatie. Gedurende de maand April 1940 wer den geplaatst 2964 werkzoekenden ditmaal een veel vitaler figuur gaf dan destijds, waardoor èn deze figuur èn de handeling, uiterlijk maar vooral ook in nerlijk, veel aannemelijker werden. Deze Matthias Clausen is een goede, mooie creatie van van der Lugt, uitstekend in den toon gehouden een overwegend somberen toon en toch met rijke scha- keering. Een begrijpelijke, menschelijke figuur. Het was prettig, Hermann Schwab terug te zien, die als gast zijn oude rol van Clausen’s vriend prof. Geiger weder ver vulde en wéér uitstekendOvereen komstig de oude bezetting was Corrie Korevaar ook nu de ongelukkige, over dreven bezorgde dochter Bettina, zeer goed werk óók van haarterwijl Louis van Gasteren opnieuw als de ruwe, stre- berische schoonzoon een rake typeering gaf. Nieuw was de Irken van Ank van der Moer (vroeger door Annie van der Lugt Melsert-van Ees gespeeld) en ook zij gaf zeer bevredigend spel, den nadruk leggend op de zelfstandigheid en den zede lijken moed van dit bijzondere meisje. Goede uitbeelding en goed spel gaven ook Hans van Meerten als de oudste zoon, Mies Elout als de schoondochter, Louis de Bree als de dokter-huisvriend, Mien Duy- maer van Twist als de moeder van Inken, Jenny van Maerland, Guus Oster, Johan Schmitz, Anton Grijnders, Han König e.a. Vooral het samenspel valt ook te loven, waarvoor Cor van der Lugt Melsert als regisseur alle eer toekomtdezelfde donkere toon, die zijn spel kenmerkte, be- heerschte het geheel. Bijzonder geslaagd was de familieseène vol pijnlijke spanningen en eindigende met een heftige uitbarsting, waarbij Clausen zijn kinderen, die Inken ruw hebben afge- stooten, het huis uitjaagt. De toeschouwers hebben met groote aandacht deze knappe vertooning van het interessante stuk gevolgd en door lang en warm applaus uiting gegeven aan hun groote waardeering. Cor van der Lugt Melsert, die ook met bloemen tot twee maal toe werd gehuldigd, nam het leeuwendeel van het applaus in ontvangst. „Voor zonsondergang", door Gerhart Hauptmann. De weder-verschijning van Cor van der Lugt Melsert op de planken van onzen Kon. Schouwburg zijn vroegere tehuis ontlokte aan de toeschouwers een spon taan applaus, lang en hartelijk, getuigend van blijdschap over zijn herstel na lang durige ziekte en over het wederzien, na geruimen tijd, op deze hem zoo vertrouw de plaats. Met een lichten hoofdknik, zon der uit zijn rol te komen, dankte de heer van der Lugt Melsert voor deze ontvangst door zijn Haagsche vrienden. Met groot genoegen hebben wij hem teruggezien in den rol van Matthias Clau sen in Hauptmann’s „Voor zonsondergang’’ (in de, soms wat boekerig klinkende, ver taling van Simon Koster). Hij is er de 70-jarige weduwnaar, die na een hevige psychische crisis na het overlijden van zijn vrouw een nieuwe jeugd heeft ge vonden in de liefde voor en van een jong meisje, de blonde Inken, een meisje uit de eenvoudige volksklasse, dat den def- tigen Geheimrat innig liefheeft. Clausen echter vindt voor zijn huwelijksplannen ernstig verzet bij zijn kinderen en aange trouwde kinderen, die deels uit eerbied voor de nagedachtenis van moeder, deels uit materieele overwegingen, tegen den vader samenspannen en zelfs zóó ver gaan, dat zij hem onder curateele stellen. Dit leidt tot stormachtige tooneelen, waarbij de oude heer zich zóó opwindt, dat hij aan hartverlamming bezwijkt. Het is een stuk met een pakkend conflict tusschen de scherp geteekende karakters, en met een daaruit voortvloeiende sterk dramatische handeling. Wij hebben het in 1936 reeds zien spelen, ook met Cor van der Lugt Mfelsert Zonder discussie en z.h.s. werden aangenomen eenige kleine wetsont werpen, o.a. een wijziging van de be- grooting van het Gemeentefonds voor 1938/1939 wijziging van militaire pen sioenwetten (beperking van cumulatie van een militair pensioen met na de pensionneering verkregen inkomsten, ook uit het vervullen van een militaire betrekking). Bij een aantal contingenteeringsont- werpen maakte de heer van Gelde- r e n (S.D.A.P.) eenige opmerkingen. Hij vroeg voor welke artikelen eenige Een weldoordacht schoonheids-adviesgebruik slechts poeder, die door microscopische fijnheid elk foutje der huid bedekt, maar toch het natuurlijke karakter van de gelaatsteint geheel bewaart. Gebruik daarom Hudnut Three Flowers Poeder; U bereikt daarmee een verfijnde make-up, die uiterst lang houdt, vooral wanneer als basis Three Flowers Vanishing Crème wordt gebruikt. Inderdaad de ideale combinatie voor de natuurlijke make-up der gedistingeerde vrouw. Een rij auto’s en een file bezoekers voor het Lutine Palace. Hiermede is gis teravond „moreel” het zomerseizoen be gonnen, want de „Prominenten” zijn in Scheveningen prominent. Zij zullen dat vermoedelijk in het komende seizoen óók zijnhun inzet, met de revue „Lache Bajazzo”, tekst en muziek door Willy Rosen, is een doorslaand succes gewor den. Maxim Herman, de conférencier, zelf een Hollywood-imitator van uitmun tende kwaliteit en een acteur van betee kenis, zooals bleek uit zijn korte schets „Beim Artzwelke hij tezamen met Otto Schnitzer speelde, stelde ons de medewerkers voor. Enkelen hunner had den eigenlijk geen introductie noodig Willy Rosen, de knappe tekstdichter en virtuoze componist, is een cabaret-op- zich-zelf. Erich Ziegler zijn voortreffelijke medewerker. Franz Engel, een prominent onder de prominenten, laat zich thans ook van een anderen dan den komischen kant kijkenhij is een speler van wer kelijk groot formaatnaast zijn groteske scene’s met Fritz Steiner („Der Neue Kellner”) en anderen in „Der Selige Bal duin”, komt hij met een juweeltje van moderne cabaretkunst (van Rosen, na tuurlijk) „Der Stationsvorsteher”, waarin zijn dramatisch talent zich ten volle ont plooien kaneen fijne, gevoelige creatie. „Der Löwenkafig” behoort tot een der hoogtepunten van het deel vóór de pauze, waaraan Franz Engel en Fritz Steiner het leeuwen,-aandeel hebben. Een verras sing was verder het optreden van Jopie Koopman, onze talentvolle landgenoote, die o.m. een tweetal chansons brengt waarmee zij een welverdiend succes heeft. Over Cilly Wang’s optreden kunnen wij kort zijn, zij is een danseres van stijl, geest en persoonlijkheid en ook gisteren maakte zij een ware furore met haar dansen, waaronder het „Mondaines Tanz- paar” evn trouvaille van den eersten rang de moderne Orpheus, door Laszlo Gonda, trekken de aandacht als zangers en dan sers. Hun moderne creatie in „Nightclub- girl” (nog sterker in contrastwerking met een voorafgaand Biedermeier-paar door Jopie Koopman en Fritz Steiner) en de moderne Orpheus, door Laszlo Gondo, sloegen in bij het enthousiaste publiek. Al deze schuimende, tintelende geestig heid, ingeleid door een charmante groep „Die Gaukler sind da en tenslotte cul- mineerend in de super-zotternij aan het slotde opera „Carmen” door Bizet en Willy Rosen, met Fritz Steiner als koor en ballet (een verrukkelijke parodie op opera-kunstbezorgen den, aan één stuk door geboeiden toeschouwer in het Lutine Palace een avond van heerlijke, zorge- looze vroolijkheid. En wat kan men zich beter wenschen in dezen allesbehalve zorgeloozen tijdGeen wonder, dat alle medewerkers danig in de bloemen werden gezet. Zij kregen een onstuimige ovatie van een publiek, dat maar één ding in dit repertoire betreurdedat er een einde aan kwam. De familieseène uit Hauptmann’s „Voor zonsondergang” bij het Nederlandse!) Tooneel. Van rechts naar links Cor van der Lugt Melsert, Mies Elout, Louis de Bree, Hans van Meerten, Corrie Korevaar, Jenny van Maerlant, Guus Oster, Louis van Gasteren* Verliefd - Verloofd t En trouw beloofde i 'Dagen om te vieren dagen om te gedenken. Met een feestelijk glas wijn. Een van onze vele mogelijkheden zelfs een gouden feest waardigdrie wijnen uit de gouden eeuw: t-Anjou Sec (droog), Anjou ‘Rosti Vouvray moêlleux iets zoet), (ft. 1.25, bij 12 flesschen fl. 1.15). Kft taille drie, prettige, frissche, Zal vermoedelijk door het Prinselijk, paar worden bijgewoond. Naar wij vernemen, bestaat mogelijkheid, dat H.K.H. Prinses Juliana en Prins Bernhard de nationa le bijeenkomst („Den vaderland ge trouw”) morgenavond in de Kurhaus- zaal te Scheveningen zullen bijwonen. Deze nationale bijeenkomst gaat uit van alle Nederlandsche studentenver- eenigingen en is voor een ieder toegankelijk. BEGRAFENIS ir. F. Th. ENGEL f Op de begraafplaats Nieuw Eik en Duinen werd heden het stoffelijk om hulsel van ir. F. Th. Engel, oud hoofd ingenieur Burgerlijke Openbare Wer ken in Ned. O.-Indië, aan den schoot der aarde toevertrouwd. Op de begraafplaats gaven van hun be langstelling blijk de heeren ir. M. C. Sis- singh, oud-directeur Gasfabriek te Rot terdam, ir. F. Oldenburger, oud-hoofd- ingenieur Verkeer en Waterstaat in Ned. O.-Indië, dr. F. J. Drukker, E. C. Brusse, gepens. majoor Kon. Ned. O.-Ind. Leger, B Perquin, oud-hoofdambtenaar der Staatsspoorwegen in Ned. O.-Indië, G. F. Enger, H. C. W. v. Lawick v. Pabst, di recteur Kamindustrie, D. J. A. E. Ruem- pol, oud Deli-planter, L. Pieterse, gepens. O. I.-ambtenaar, C. W. Delsasso, gepens. Rijksambtenaar Ned. O.-Indië, ir. J. W. de Bruijn Kops, oud-directeur Burger lijke Openbare Werken in Ned. O.-Indië, ir. H. F. Arnold, J. M. Gasille, oud hoofd van den Provinc. Waterstaat op Oost- Java, W. A. v. d. Meulen, gepens. hoofd ingenieur van den Waterstaat in Ned. O.-Indië, J. de Groot, oud-Regeerings- commissaris in Ned. O.-Indië, A. Vorst, oud-planter, ir. J. G. H. Willems, oud- hoofdingenieur van den Waterstaat in Ned. O.-Indië en enkele dames. In de rouwkapel bracht de heer J. R. Gravelotte ten gehoore het Largo van Handel, „Erbarme Dich” uit de Mat- theus Passion van Bach en „Wenn ich einmal soil scheiden” eveneens van Bach. Op verzoek van den ontslapene werd er aan het graf niet gesproken. Een kleinzoon dankte voor de betoon de belangstelling. BATAVIA, 9 Mei (Aneta). Het mailschip „Christiaan Huygens” van de Stoomvaart mij. „Nederland”, zal een reis maken in de Java-New York- lijn. Op 29 Mei a.s. vertrekt de „Christiaan Huygens” van Batavia, met bestemming New Yons. Naar Aneta verneemt, is thans de finitief bepaald, dat ook passagiers voor deze reis kunnen worden ge boekt. De heer de Marchant et d’An- sembourg (N.S.B.) vroeg aan de Kamer verlof den voorzitter van den Raad van ministers te mogen interpel- leeren over de rechtsonzekerheid, welke tengevolge van het interneeringsbesluit is ontstaan en in het bijzonder over de interneering van mr. Rost van Ton ningen. De voorzitter stelde voor mor gen over dit verzoek te beslissen, ten zij de stand der werkzaamheden zóó wordt, dat nog hedenmiddag kon wor den beslist De heer d’Ansembourg (N.S.B.)' wilde nu dadelijk beslissen en vroeg stemming over het voorstel van den voorzitter. Dit werd met 79 tegen 3 stemmen aangenomen. (Tegen de N.S.B.) oorspronkelijk bedoeld was als een hulpgebouw, biedt plaats aan ongeveer 550 bezoekers. Er is een vergaderzaal en een Kerkeraadskamer in de nieuwe kerk. De kerkeraadskamer tal ook ge bruikt worden voor kleinere bijeenkom sten. De „Sumatra Post” verneemt, dat nieuwe bodemkundige onderzoekin gen zijn aangevangen voor terreinen bestemd voor kolonisatie, o.a. in de Alasvallei en in het Troemontgebied. In de Gotische Zaal aan de Paleisstraat no. 1, vroeger deel uitmakend van het als „Paleis aan den Kneuterdijk” be kende gebouwencomplex, waarin de Al- gemeene Friesche Levensverzekering- Maatschappij reeds eerder een bijkan toor aan den Kneuterdijk 20 opende, is nu een gedeelte harer admi nistratiekantoren overgebracht, in ver band met den internationalen toestand. De Gotische Zaal werd hiertoe gron dig verbouwd: op de bel-étage kwamen een hall voor cliënten, ruime kanto ren, directie- en spreekkamers, met bijbehoorende dienstruimten. In de onderverdieping ontstonden een groote kluisafdeeling met eigen trappenhuis, archiefruimten, ketelhuis der centrale Verwarming, rijwielbergplaats, garde robes, enz. Via een ruim trappenhuis bereikt men een hall op de eerste ver dieping, als voorruimte voor de groote bovenzaal. Ongeveer even ruim als de oorspronkelijke Gotische Zaal, werd de nieuwe ruimte veel prettiger van ver houdingen en aanmerkelijk vriendelij- ken. Een breede trap voett, als nood uitgang, direct naar de tuinen. Bij deze zaal vindt men dan nog eenige neven vertrekken, terwijl een ruim balcon het geheel voltooit. De verbouwing is uit gevoerd in drie maanden, grootendeels gedurende felle vorst, door den aanne mer: het Ingenieursbureau voor Bouw' nijverheid te Oegstgeest Zoowel het storten van het gewapend beton (c.a. 130 m3.) als het metselen der muren gaf hierdoor groote moei lijkheden, welke echter met een inten sieve verwarming en vele andere maat regelen overwonnen werden. In verband met den internationalen 'toestand was er voor de voorbereiding door het architecten- en ingenieursbu reau A. Baart arch. B.N.A. en ir. J. E. Wiersma b.i., dat het werk leidde, slechts 3 weken tijd beschikbaar. Door groote mede verking van de Gemeen telijke diensten bleek het mogelijk tij dig de noodige vergunningen te ver krijgen. Op den verlangden datum kon den de ongeveer 60 employé’s der Alg. Friesche Levensverzekering Mij. hun werkzaamheden in dit gebouw aan vangen. Gisteren heeft men de nieuwe kan toorruimten in oogenschouw kunnen nemen, terwijl men tevens afscheid kon nemen van den directeur, den heer H. Wolters, die benoemd is tot direc teur van het Amsterdamsche bij kantoor. HET ZWEMONDERRICHT AAN VISSCHERS. Zooals men weet wordt nu al reeds twee jaren en Januari tot Mei aan de Scheveningsche visschers in de zweminrichting aan de Mauritskade de gelegenheid geboden zwemmen te leeren. Ook dit jaar hebben velen hiervan gebruik gemaakt. Naar men ons van de zijde van de zwemver- eeniging K.V.S., die een groot aan deel in deze zwemlessen heeft, mede deelde hebben van de 125 visschers ongeveer 60 een zwemdiploma gekre gen. Dinsdagavond a.s. zal door een aantal visschers gepoogd worden het diploma reddingszwemmen te be halen. feestelijke mijnen, van ten elegance die je nooit vergeet, i Aj - - JK' ««-«Ha

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 13