De toestand de Middel m landsche Zee Noren‘houden nog steeds stand in het Gaudal en op den Balkan FORAPIN PAVILJOEN PIER ZATERDAGAVOND 11 MEI a.s. en DANSEN II MOEDERDAG en bezorgd Vereenigde Staten V aticaan Fransche Alpenjagers in Engeland teruggekeerd „THE COLLEGIANS” HET LICHTBEELD De verzwakte positie van Chamberlain TOMATENSAP p p UITUIT DOOR WE£G EN WIND, MAAR ZE KAN ’ER TEGEN DOOR 1E en 2E PINKSTERDAG ’s Middags en 's avonds Koning George roept „privy council” bijeen Duitsch legerbericht De critiek in het Hoogerhuis Mussolini heeft eenige woorden gesproken i EERSTE BLAD, PAGINA 2. HAAGSCHE COURANT VAN DONDERDAG 9 MEI 1940. Perscommentaren te Berlijn en Washington NAAIMACHINE Het Lagerhuis vanmorgen weer bijeen Chamberlain zag af van zijn morgenwandeling Nieuwe vredespogingen van Roosevelt RECLAMES. RECLAMES. RECLAMES. 2610 Duitschers te Nordli. Oorlog van langen duur? Ik een Duitschers superioriteit van den lucht hoogelijk twijfelachtig is, zouden die troepen nog niet op zijn gekomen of tijdig uitgerust met geschut en steun in de lucht. tenlandsche zaken, heeft zich vanmor gen vroeg naar het Foreign Office be geven. Kort na 10 uur werd hij door Chamberlain ontvangen in Downing- street. Men merkte op, dat Chamber- lain vanmorgen niet zijn dagelijksche wandeling in het park gemaakt heeft. men hoogst Spoorwegverkeer in Noor- wegen gedeeltelijk hersteld Het Duitsche Nieuwsbureau meldt, dat Duitsche spoorwegpioniers in Noor- hachelijke onderneming, r_z beurtenissen in Noorwegen tendien geenszins mische belegering nen. 1 braltar 12.300.000 60 pCL bestaande bemiddelings- of gelegd, hetgeen zou De geallieerden beschikken te Nar vik over een vliegveld. De Duitschers joe EN HAAG: Spuistraat 38 SCHEVENINGEN: Badhuisstraat 170B VOOR FOTO EN KINO BEZUIDENHOUT 16E TEL. 773292 Tegenover 2 e v. d. Boschstracit hebben, aldus vervolgde hij, beweerd 28 kruisers tot zinken gebracht of be schadigd te hebben. In werkelijkheid hebben een kruiser en een luchtaf- weerschip schade opgeloopen. artillerie en de infanterie erin ge slaagd den vijand uit het bergland van Leifastin alsmede uit het Cres- dal te verdrijven. Voor MOEDER is alleen het ALLERBESTE juist voldoende! Daarom heeft zij recht op een van Het leger twijfelde echter aan de mogelijkheid eener landing onder de oogen van een vijandelijke su perioriteit in de lucht. Onder die omstandigheden gaven de chefs der staven en de vice-chefs. zonder het geringste verschil van meening, den raad, dat het minder kostbaar en gemakkelijker zou zijn om de gelande divisies den hoofdaanval te doen uitvoeren. Ik neem de meest volledige verantwoordelijkheid op mij, tezamen met den eersten-mi- nister en de andere ministers voor het feit, dat wij eensgezind de op vatting hebben aanvaard van onze deskundige adviseurs. Churchill besloot met de woorden „Geen enkel oogenblik in den we reldoorlog zijn wij in grooter ge vaar geweest dan thans en ik dring er ten sterkste bij het Huis op aan, deze dingen niet overhaast te behandelen, doch op ernstige wijze, op het juiste oogenblik en in overeenstemming met de waardig heid van het parlement.” Noorsch succes bij Leifastin. Volgens een communiqué van het Noorsche telegraaf agentschap, zijn de Noorsche troepen, in nauwe sa menwerking met de luchtmacht, de Door »Dr eeuvca breo werd bfleoglf bocboowd «b eea doeltreffend ne- oeesmtddel tegco R'neueiitiek De toeoawuig w«» echter pdnlifk e» oml-cbt g. omdat mea tkb door keende boen moeit laten «teken. FORAPIN bevat b« aato<irtiike gif der btjea In een tail, die vrijwel ronder pijn ee veroonakea la de bald wordt gewreven. -T|j Vraagt bet oordeel van Uw /tje dokter over dit moderne pee- paraat met kracbuge war- king tegen Spier-, Zenaw- ea Gewrlebtarbeamatiek. Tuben l f 1.« bn fcJ Apotheken en Drogisten. Bjjengifwlf tegen RHEUMATIEK Brochve woedt op aanvrage gaarne toegeiondea door N V. T/h. Firma B. MEINDERSMA - Den Haag Er waren reeds meer dan 120.000 man Duitsche troepen, aldus vervolg de ChurchilL die in Zuid- en Midden- Noorwegen opereerden en ofschoon wi; voortdurend versterkingen hadden kun nen zenden, kan ik niet gelooven, dat er ook maar de geringste kans op een uiteindelijk succes bestond. Lord Hankey antwoordt na mens de regeering. Minister Hankey zeide, dat de door de regeering genomen besluiten beoor deeld moeten worden volgens de inlich tingen, welke tot haar beschikking ston den en volgens den toestand, zooals die bestond, en niet volgens de gebeurte nissen, welke daarop waren gevolgd. Spr. 'wees er op, dat de Engelsche re geering niet in gebreke was gebleven de Noorsche te waarschuwen voor het gevaar, dat dreigde. De houding der Noorsche regeering heeft de Engelsche leiding ernstig in het nadeel geplaatst. Zonder voorafgaande besprekingen konden geen plannen ontworpen wor den ter voorkoming van de soort agres sie, welke de Duitschers ten uitvoer legden. Engeland was niet voldoende op de hoogte van de Noorsche plannen en militaire maatregelen. Spr. herinnerde aan het dringende beroep, dat de Noor sche regeering gedaan had ten behoeve van de herovering van Trondheim. Hoe groot de moeilijkheden ook leken, zij schenen niet onoverkomelijk volgens de inlichtingen, die toen ter beschik king stonden. Wat de kwestie van vlootaanvallen op Trondheim en Oslo betreft, zeide spr., dat hij niet wist, of dergelijke aanvallen werden beraamd, toen de vloot druk doende was met het zuiveren van de Noordzee. „Mijn meening is, dat het niet noo- dig of raadzaam is, dat ik mededeelin- gen zou doen over de nauwkeurige rede, ‘waarom in de omstandigheden, zooals die heerschten op dat oogenblik, geen vlootbombardement was onderno men op Trondheim. Slechts één in con- vooi varend schip, geladen met lucht afweergeschut en ander waardevol ma teriaal, is tijdens de geheele campagne getorpedeerd en gezonken. Lord Hankey zeide, dat het een zeer ernstige zaak zou zijn om in oorlogstijd een onderzoek in te stellen als geop perd door lord Strabolgi. .wegen het grootste deel van de spoor lijnen weer voor gebruik gereed heb ben gemaakt, zoodat thans reeds weer de voornaamste verbindingen hersteld zijn. Deze speciale troepen hebben tot dusver 2000 k.m. spoorlijn voor het verkeer vrijgegeven en daarbij o.a. ruim 700 meter spoorbruggen hersteld. O. I. V. L. VAN REES. ENTRÉE PIER 15 CENT. TOEGANG PAVILJOEN VRIJ. LAAG CONSUMPTIE-TARIEF. vooral het vijandelijke luchtwapen hebben toegebracht, zijn de Duitsche verliezen gering. De kansen bij een vloot- aanval. De vraag doet zich voor, of wij, wan neer wij ons gehouden hadden aan een directen vlootaanval, de gebeurtenis sen een beter resultaat zouden heb ben gehad. Ik heb altijd geloofd, dat de vloot troepen in de fjord van Trond heim kon brengen en ze aan land zet ten, om den strijd met den vijand aan te binden. Ik zou zeer gaarne alle ver antwoordelijkheid hebben genomen voor een dergelijke poging, mits deze gesteund was door de meening der deskundigen. Maar zelfs al hadden wi; tegen 25 April meester kunnen zijn van Trondheim of de puinhopen daarvan, zouden wij dan een voldoende leger ten Zuiden van deze stad hebben kunnen brengen om den aanvaller terug te slaan Zelfs wanneer wij op dit oogen blik 25.000 of 30.000 man geallieerde troepen in actie zouden hebben aan dat front, hetgeen met het oog op de van den vijand in de dan tijd zijn Het Lagerhuis is vanochtend vroeg bijeengekomen, zooals den laatsten dag voor een vacantie gebruikelijk is. De opening van de zitting geschiedde rus tig en de opkomst was matig. Niettemin was een voortzetting van het verzet van gisteravond merkbaar, daar een amendement werd ingediend op de motie der regeering, om het Rede lord Halifax. Het woord was vervolgens aan lord Halifax. Spr. kon niet beweren, dat er geen fouten waren gemaakt, maar wil de toch niet de verontschuldigende houding van een beklaagde aannemen. Hij bestreed de waangedachte, dat er een korte dwarsweg naar de overwin ning bestond. Wanneer iemand ge loofd, dat door onmiddellijke uitoefe ning van een of andere superieure stra tegie miraculleuze resultaten tot stand gebracht kunnen worden, dan bedriegt hij zichzelf en anderen. Spr. hoopte, dat de regeering niet afgebracht zal wor den van het hoofddoel, dat zij zich stelt De debatten eindigden zonder stem ming. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte heden bekend Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben vijandelijke zeestrijdkrachten bij Nar vik aangevallen. Daarbij werd een transportschip van 7000 ton door een bom van midden kaliber tot zinken gebracht. Ten Noorden van Narvik hebben ge vechtsgroepen herhaaldelijk ingegre pen in den strijd te land, marschco- lonnes gebombardeerd en vijandelijke batterijstellingen bestreden. Het luchtwapen heeft in het Ska- gerrak een vijandelijke duikboot door bomtreffers vernietigd. De positie bij Narvik. Over de mogelijkheid, dat de geal lieerden Narvik zouden evacueeren, werd in het Lagerhuis gewaagd, toen Chamberlain op een vraag antwoord de, dat de regeering er rekening mee hield, dat de Britsche strijdkrachten bij Narvik aan ernstige risicos bloot gesteld zijn, totdat de heerschappij in de lucht verkregen zou zijn. De La bour afgevaardigde Dalton vroeg ver volgens: „moeten we ook rekening houden met de mogelijkheid, dat Nar vik in de eerstvolgende weken geëva cueerd zal worden?” Waarop de re- geeringsaanhangers schande riepen, docR Chamberlain gaf geen antwoord. Reuter meldt uit Stockholm, dat in het woeste Gaudal, tusschen Röros en Storen, Noorsche afdeelingen, welke op 300 man geschat worden, nog steeds stand houden. Gemeld wordt, dat zij gezworen hebben liever te zul len sterven dan zich over te geven. Indien zij geen gebrek aan munitie en levensmiddelen krijgen, zouden zij ge durende een aanzienlijken tijd in dit moeilijke gebied tegenstand kunnen bieden. Zij zouden den Duitschers reeds zware verliezen hebben toege bracht. In het district Röros is, naar men gelooft, nog steeds een aantal vrijwilligers onder de wapenen. Duit sche patrouilles bestrijden hen. De Fransche alpenjagers, die uit Namsos zijn teruggetrokken, zijn gis teren aangekomen in een stad in Noord-Engeland, waar zij namens ge neraal Gamelin verwelkomd werden door generaal Mittelhouser. Op grond van de inlichtingen, wel ke wij bezaten, dacht ik, dat zij gelijk hadden. Ik zie geen reden om mijn op vatting te wijzigen in het licht van wat wij sinsdien hebben De toestand verergerde echter snel. De Duitsche opmarsch naar het Noorden uit Oslo ontwikkelde zich in een enorm tempo. De Noren waren niet in staat de bergpassen te houden en zij vernielden wegen en spoorwegen niet. Tegen 25 of 26 April moest de moge lijkheid onder oogen gezien worden van aankomst in de streken ten Zui den van Trondheim van zeer groote Duitsche strijdkrachten. Tezelfder tijd verhinderden voortdurend intensive bombardementen op de bases te Nam sos en Andalsnes het aan land bren gen in die kleine visschershavens van groote versterkingen en zelfs van artil lerie en voorraden voor de troepen. Het was derhalve noodzakelijk de troe pen terug te trelcken of ze daar te laten of te worden vernietigd dooreen overweldigende meerderheid. De te rugtrekking van deze 12.000 man, min der dan een divisie, werd met zeer groote bekwaamheid en veel geluk uitgevoerd, dat moet ik er aan toe voegen. Bij de debatten over de oorlogvoe ring in het Hoogerhuis vroeg lord Stra bolgi gisteren, waarom geen krachtiger vlootactie was ingezet tegen Trond heim en Oslo. Hij stelde voor een com missie te benoemen om een onderzoek in te stellen naar den veldtocht in Noorwegen. De leider van de liberale oppositie, lord Crewe, vroeg of de regeering niet in staat was geweest, zonder de inter- vernomen. nationale wet te schenden, aan de Noor sche regeering duidelijk te maken, Huis tot 21 Mei voor Pinkstervacantie welke gevaren van een Duitschen inval dreigden en of het niet mogelijk was geweest de controle op de Noorsche ha vens te behouden, met toestemming van de Noorsche regeering. Te Washington beschouwt Chamberlain’s positie als onzeker. Men acht het nauwelijks aan te nemen, dat hij een tweede fiasco zooals dat in Noorwegen zou overleven en den uitslag der stemming beschouwt men meer als een uiting van gemakzucht dan van vertrouwen. Men maakt gissingen of deze stem ming de positie van Reynaud in het Fransche parlement verzwakt heeft, maar algemeen neemt men aan, dat dit niet het geval is, daar Frankrijk klaarblijkelijk slechts indirect verant woordelijk is voor den gang van zaken in Noorwegen. Als gevolg van de Lagerhuisdebatten heeft de verwach ting te Washington veld gewonnen, dat de oorlog van langen duur zal zijn, mede doordat Churchill en ande ren den momenteelen achterstand van de Britsche luchtmacht hebben toe gegeven en men neemt aan, dat er nog wel eenige tijd zal voorbijgaan voordat Engeland zichzelf als militair op volle kracht beschouwt. Britsche tegenspraak. Tijdens de debatten in het Lagerhuis heeft de minister van luchtvaart, Hoare, verklaard, dat de verliezen van de Duitsche luchtmacht in de laatste maand in Scandinavië drie keer zoo groot waren als de Britsche. te verdagen. Het amendement was in gediend door vier conservatieven en twee onafhankelijken. Op grond van dit amendement zou het Huis op 14 dezer weer bijeen-moeten komen. Tijdens het vragenuurtje toonden de leden der labour-oppositie de neiging zeer critisch te zijn, door steeds na dere vragen te stellen. Gedurende dezen vragentijd kwam Chamberlain het Huis binnen. Er heeft zich geen enkele demonstratie voorge daan. De Duitschers beweren, dat zij elf slagschepen tot zinken gebracht of be schadigd hebben. In werkelijkheid zijn er twee licht beschadigd en geen en kel slagschip is voor een dag uit den dienst genomen. Helaas hebben wij 11 treilers verloren. Te Berlijn verwachtte men heden morgen, volgens United Press, een onmiddellijke verscherping van den oorlog als eerste gevolg van de Britsche regeeringscrisis. Het twee- daagsche parlementsdebat is met de grootste belangstelling gevolgd en ofschoon de omvang van het stem menaantal tegen Chamberlain te Berlijn verrassing wekte, was er in Duitsche politieke kringen geen bij zondere vreugde hierover. Men maakt een vergelijking met de Fransche crisis, welke leidde tot het aftreden van Daladier en de formatie van de geloof niet, dat het mogelijk sou zijn geweest den ontzaggelij ken druk te weerstaan van aanval der Duitschers uit hun schitterende posities. Er is geen twijfel aan, dat de Duitsche basis in Oslo en de verbindingen naar het Noorden onvergelijkelijk beter waren dan alles, wat wij hadden kunnen krijgen in Trondheim en de hulplandingsplaatsen in die streek. regeering Reynaud, welke het gebie dende mandaat kreeg de oorlogvoering te verscherpen. Een wijziging van het Britsche kabinet zou volgens bevoegde kringen eenzelfde gevolg hebben. Volgens de ochtendbladen gaat het bij het conflict in de Britsche politiek om twee groepen, die verschillen over de wijze van oorlogvoering, maar die volgens de „Börsenztg.” beide als einddoel hebben ,,de vernietiging van Duitschland”. Af gezien van de als gewoonlijk I talrijke berichten om de agressieve bedoelingen van Engeland aan te toonen, is de Duitsche pers hedenmor gen aanzienlijk gematigder dan in de afgeloopen vier dagen. In Duitsche kringen hecht men buitengewoon veel waarde voor de verhouding tusschen Rome en Berlijn aan het bezoek van den Italiaanschen minister van Pro paganda Pavolini, die heden te Berlijn verwacht wordt om de pre mière van Mussolini’s tooneelstuk Cavour” bij te wonen in het Berlijnsch Stadttheater. Tijdens zijn verblijf zal Pavolini besprekingen hebben met Göbbels en andere leden van de Duitsche regee ring. Er was eens een juffrouw [uit Veere, Die ’t kieken zoo graag [wilde leeren. Snel ,,’t Lichtbeeld” [bezocht, ij Een toestel gekocht En nu kan zij fotografeeren! Koning George heeft vanmorgen in het Buckingham paleis den „privy council” (Raad van State) bijeengeroe pen. Aanwezig waren lord Stanhope. Ernest Brown, R. A. Butler en lord Hutchinson. Lord Halifax, de minister van bui- Berlijn over de verliezen der luchtmacht. Het Duitsche Nieuwsbureau ver neemt van welingelichte zijde, dat de verliezen aan neergeschoten en ver miste Duitsche vliegtuigen sinds het begin van de actie in Noorwegen het aantal 33 niet overschrijdt. Vergele ken met de zware verliezen, welke de Duitsche vliegers bij dag en nacht den vüandelijken zeestrijdkrachten en United Press meldt uit Rome Een groep van meer dan 1000 studen ten waarvan de aanvoerders in fascis tische uniformen waren gekleed heeft vanmorgen een marsch gehouden door de voornaamste straten van Rome naar het Duitsche consulaat, alwaar zij een vriendschapsdemonstratie hebben ge houden. Zij schreeuwden leuzen als Heil Hitler, weg met Engeland en Frankrijk, weg met de democratie, en ook Tunis, Tunis. Deze demonstratie volgde na een redevoering van Mussolini van het bal- con van het Palazo Venezia af, waarin hij zich richtte tot de ongeveer 75.000 personen, die opgesteld stonden op het plein voor het paleis, ter gelegenheid van den vierden verjaardag van de stichting van het Imperium. De Duce zei o.m.: „9 Mei 1936 was een groote dag in de historie van onze natie. Na de laatste maanden moet gij aan mijn zwijgen zijn gewend geraakt. Dit zal slechts door handelen worden verbro ken”. Na zijn rede verscheen Mussolini nog drie maal op het balkon; eiken keer weerklonk het geroep: „Tunis, Tunis”. Het sein voor den aanvang van dezen „uitroep” werd gegeven door een groep officieren, die vlak onder het bal kon stond opgesteld. Toespraak van den Paus. De paus heeft gisteren eenige duizen den pas gehuwde echtparen, meeren- deels Italianen, ontvangen. In zijn toe spraak zeide hij o.a.: „De wereld, ver- de wereld, gewond door geweld en buitensporigheid, heeft door het verlies van den vrede ook de moreele wijding en vreugde verloren. Ons hart is bewo gen vooral voor u en voor zoovele an dere jonggehuwden in alle landen, die in dit tragische voorjaar hun bestaan vereenigd hebben. Doch indien men- schelijke pogingen falen om den vrede terug te brengen, is het den mensch nog altijd mogelijk de Goddelijke hulp af te smeeken, opdat hij zijn zwaar beproefde kinderen weer moge bijeenbrengen in vrede.” Gayda over Gibraltar. In een artikel, getiteld „Gibraltar”, betoogt de bekende Italiaansche publi cist Gayda in de „Giornaie dTtalia” dat Parijs en Londen zich aan een nieu we fatale illusie overgeven, wanneer zij Italië dreigen economisch te isoleeren en onmachtig te maken enKel en alleen door het afsluiten van de straat van Gibraltar. Een blokkade tegen een groot, krachtig bewapend land, dat vastbesloten is te strijden, is onmoge lijk zonder dat de landen die de blok kade toepassen zich storten in een hachelijke onderneming, zooals de ge beurtenissen m Noorwegen aantoonen. Een blokkade van Gibraltar zou bui- -j een werkelijke econo- t loin /an Italië beteeke- In ^l9Jmporteerde Jtalië via Gi- 1 ton goederen, voor uit steenkool en methode in te nemen dan de zware kos ten van een direeten aanval te aan vaarden. cokes en voor 20 pCt. uit minerale oliën en paraffine. Steenkool en cokes be reiken Italië tegenwoordig over land uit Duitschland, terwijl minerale oliën en paraffine kunnen worden ingevoerd uit Albanië en andere landen van Zuidoost-Europa. De overige ingevoer de producten kunnen verkregen wor den uit Albanië, Italiaansch Noord- Afrika en de Balkanlanden, waarmede Italië wil samenwerken en in vrede leven. Gibraltar, evenals Suez en andere door Frankrijk en Engeland gemaakte stelsels in de Middellandscne Zee, blij ven in ieder geval getuigenis geven van een onverdragelijke hegemonie, welke niet te vereenigen is met een Europee- sche orde van gerechtigheid en vrij heid voor alle volkeren. Een Fransch-Britsche ga rantie aan Joego-Slavië? De „Lokal Anzeiger” meldt uit Vol- kenbondskringen te Genève, dat de Fransche en de Engelsche regeering het aanbod hebben gedaan voor een ga rantie van de onafhankelijkheid en de souvereiniteit van Joego-Slavië. De En gelsche en Fransche gezant in Belgrado zoöden in een diplomatiek onderhoud met den minister van buitenlandsche zaken gepoogd hebben de Joegoslavi sche regeering een zelfde aanbod te doen als zij destijds gedaan hebben aan Roemenië en Griekenland. Men betwij felt echter, of de Joegoslavische regee ring een dergelijke garantieverklaring wenscht. In politieke kringen te Washington verwacht men, dat president Roosevelt mogelijk in de rede welke hij voor het Panamerikaansche wetenschappelijke congres zal houden, en welke rede in zeven talen uitgezonden zal worden, zijn meening te kennen zal geven over de internationale situatie en zal spreken over zijn pogingen om den oorlog te spra« «auv uy -- - -- ^epeJtkeni f°f stoppen‘ De President dwaasd door leugen en trouweloosheid. steeKt met onder stoelen of banken, dat hij zich steeds ongeruster begint te gevoelen over de ontwikkelingen in Europa. Men acht het niet uitgesloten, dat Roosevelt een nieuwe poging voor bereidt tot het vinden van een basis waarop de belhgerenten de vijandelijk heden zouden kunnen staken. Het Witte Huis heeft een verklaring uitgegeven, aldus meldt United Press uit Washington, waarin het pertinent een persbericht uit Rome ontkent vol gens hetwelk president Roosevelt door midde! van Phillips aan Mussolini een vredesplan heeft voor- d°°r laatstgenoemde zijn afgewezen. n Amerikanen verlaten Spanje. t>DM T^aSi!adf der Vereenigde Staten te Madrid heeft, volgens het Duitsche nieuws bureau, alien In Spanje aanwezi_ Amerikanen den raad gegeven zich naar Italië te begeven en zich daar *n e schepen aan boord van het eerstvol gende naar Amerika uitloopende stoomschip, aangezien er geen waarborg bestaat, dat het scheepvaartverkeer naar de Vereenigde Staten nog lang in stand gehouden kan worden Waakzaamheid van Roemenië. Radio Rome deelt mede, dat de Roe- meensche regeering gsteravond een in scherpe bewoordingen gestelde waar schuwing heeft uitgegeven, gericht tot alle naties en in het bijzonder de belli- gerenten, zich „niet te bemoeien met de Roemeensche belangen". Volgens het Duitsche Nieuwsbureau verneemt Stockholms Tidningen van de ZweedschNoorsche grens, dat Duitsche patrouilles Dinsdagavond in Nordli zijn binnengerukt en het douane- station aldaar bezet hebben.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2