DOOR DUITSCHLAND AANGEVALLEN regeering PROCLAMATIE VAN H.M. DE KONINGIN Een Duitsche stap bij de Nederlandsche Legerbericht van het Nederlandsche opperbe vel NEDERLAND, BELGIE EN LUXEMBURG No. 17565. 1940. de goede van van Nederlanders bieden verbitterd weerstand om IJssel en Maas Met verontwaardiging de hand gewezen Vier Duitsche pantsertreinen buiten gevecht gesteld Onze stad voorloopig des avonds verduisterd schending trouw” Vlam mend protest tegen deze voorbeeldenlooze Vrijdag 10 Mei. BELANGRIJKSTE NIEUWS Ons land door het noodlot getroffen voor onze Grenstroepen volbrengen de hun opgedragen taak Geallieerde bijstand Nederland Zeventig Duitsche vliegtuigen neergeschoten De bevolking in de Vesting Holland „WANTROUWT ALLE RADIOBERICHTEN EN STROOIBILJETTEN” Om 3 uur begon de Duitsche aanval Maatregelen tot hulp- verleening aan Nederland en België Het antwoord van Regeering PRIJS DER ADVERTENTIËN: PRIJS DEZER COURANT: Dit numm. bestaat uit TWEE bladen om- EERSTE BLAD. BINNENLAND Mijn volk, Nadat nauwgezetheid al deze consequent vol te houden, is in den afgeloopen nacht door de plechtige toezegging, dat de neutraliteit van ons land zou wor den ontzien, zoolang wy haar zelf handhaafden. Ik richt hierby Mijn Regeering zullen ook omstandigheden, ieder op de plaats, waarop hy is gesteld, met de uiterste waakzaamheid en gave, waartoe een rein geweten in staat stelt. WILHELMINA. on- van Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. p. 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”. „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad ƒ4.zonder Modeblad ƒ3.75. Buitenland ƒ9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct Het Algemeen Hoofdkwartier deelt ons het volgende mede Nederlanders. Wantrouwt alle radioberichten en strooibiljetten, die spreken van het staken van ons verzet, van onder- handelingen met den aanvaller of van hulp van Duitsche zijde tegen een aanval van de geallieerden. Hoe geloofwaardig en officieel zij ook mogen klinken, zij kunnen slechts van den vijand afkomstig zijn. Schenkt uitsluitend geloof aan de u bekende stemmen van omroepers, die u stijven in uw verzet tegen den vijand, en aan strooibiljetten, die oproepen tot den strijd. Nooit of te nimmer zullen opperbevel en Re geering zich inlaten met onderhan- delingen met den vijand. Alle berichten, die van het tegen deel spreken, zijn valsch en dienen slechts om verwarring te stichten. COMMUNIQUE VAN HET ALGEMEEN HOOFD KWARTIER Aan IJsel en Maas, alsmede te Delf zijl, bieden de Nederlanders verbitterd weerstand. Vier Duitsche pantsertreinen werden buiten gevecht gesteld, 70 vliegtuigen neergeschoten. het Nederlandsch hedenmorgen Van 15 regels 150. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct. meer. Van 10 Mei 1940, no. 2. Nederlandsche grenstroepen bieden verbitterd weerstand aan IJssel en Maas. On danks krachtige Duitsche aanvallen, handhaven onze troepen zich in Delfzijl. Vier Duitsche pantsertreinen zijn buiten gevecht gesteld, waarvan een tegelijk met de spoorbrug bij Venlo in de lucht vloog. Bij luchtaanvallen op onze vliegvelden en bü landingspogingen in het binnenland zijn tenminste 70 Duitsche vliegtuigen neergeschoten. Zwakke, in het binnenland gelande vijandelijke afdeelingen, trachten zich te handhaven, doch worden door onze troepen met verbetenheid aangevallen. Van verschillende plaatsen wordt gemeld, dat Nederlandsche krijgsgevangene^ door Duitschers als dekking worden gebruikt. De Regeeringspersdienst meldt De Duitsche gezant heeft hedenmor gen te zes uur de volgende verklaring aan den minister van Buitenlandsche Zaken overhandigd. Frankrijk en Engeland in België, Nederland en Luxemburg, welke met medeweten van Nederland en België sinds lang was voorbereid, met het doel op het Roergebied een aanval te doen uniformen gekleed waren, zijn singeld en worden vernietigd. Boven verschillende steden hebben Duitsche vliegtuigen strooibiljetten uit geworpen, die onware mededeelin- gen en holle bedreigingen tegen de burgerbevolking bevatten. Het opper bevel waarschuwt het geheele Neder landsche volk geen geloof te hechten aan dergelijke uitingen, die slechts ten doel hebben verwarring te stich ten. Nederlanders vertrouwt uitsluitend op de standvastigheid, waarmede de Nederlandsche weermacht aange spoord en bezield door de daden en woorden van onze Koningin onzen Nederlandschen bodem verdedigt. en terwyl Door Britsche regeering ten uitvoer gelegd Te Londen wordt officieel ver nomen, dat de noodige maatregelen om hulp aan België en Nederland te bieden, direct door de Britsche Regeering zijn ten uitvoer gelegd. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 schaafde staten behoorlijk is. Ik en Duitsche troepen hebben hedennacht de Nederlandsche grens overschreden en zijn in aanraking met onze grens troepen. Onze grenstroepen volbrengen de hun opgedragen taak. Zij zijn er in geslaagd de bevolen vernielingen tot uitvoering te brengen. De bruggen over Maas en IJsel zijn door hen vernield. Slechts ten oosten van Arn hem, op een vijftiental K.M. van de Nederlandsch-Duitsche grens zijn de Duitschers tot de IJsel opgerukt. In het binnenland zijn door vijan delijke vliegtuigen landingspogingen gedaan en op enkele plaatsen para chutisten neergelaten en vliegtuigen geland. De landingspogingen zijn gedeeltelijk mislukt, de parachutisten, die voor een deel in Nederlandsche Op enkele plaatsen in België zijn Duitsche parachute-troepen gedaald. Brussel en Antwerpen werden ge bombardeerd. Hierop heeft de minister van Buiten landsche Zaken geantwoord Met verontwaardiging wijst Hr. Ms. Regeering de veronderstelling terug, dat harerzijds een vijande lijke overeenkomst van welken aard ook met eenige vreemde mogend heid, welke ook, tegen Duitschland zou gesloten zijn. Wegens den voorbeeldeloozen, zon der eenige waarschuwing van Duit sche zijde op de Nederlanden ge- pleegden aanval beschouwt de Ne derlandsche Regeering zich als in oorlog met het Duitsche rijk. Troepen over de grens vliegaanvallen Het Algemeen Hoofdkwartier deel de ons hedenochtend om 5.15 het volgende mede Tan drie uur af hebben Duitsche troepen de grens overschreden. Vliegaanvallen zijn geprobeerd op enkele vliegvelden. Weermacht en afweer zijn paraat bevonden. Inun daties voltrekken zich volgens plan. Voor zoover bekend zijn tenminste 6 Duitsche vliegtuigen neergehaald. thans onzen plicht doen. Doet gy den uwen, overal en in alle en met die innerlijke rust en over- Ministers van Kleffens en Welter naar Londen een vlammend protest tegen deze voorbeeldenlooze schending Naar wij vernemen, zijn de minis ters van Buitenlandsche Zaken en van Koloniën naar Londen ver trokken om contact op te nemen met de geallieerden. Duitsche troepen zijn hedennacht België en Luxemburg binnenge vallen. het geen ander voornemen had dan deze houding streng en Verzocht en toegezegd Wij vernemen het volgende: Nadat de inval der Duitschers ge schied was, is aan de Nederland sche gezanten te Londen en Parijs bericht, dat zij mededeeling kon den doen aan de Engelsche en Fransche Regeering, dat aan ons land te verleenen bijstand welkom zal zijn. Hierop is geantwoord, dat die bijstand zal worden verleend. Beperking van bewegingsvrijheid. Ter openbare kennis wordt ge bracht, dat op last van het militair gezag, het der bevolking verboden is van heden af de gemeenten, gelegen in het gebied van het Oostfront van de vesting Holland in westelijke rich ting eigenmachtig te verlaten. De bevolking wordt aangemaand tot volstrekte kalmte en wordt gewezen op het gevaar waaraan zij zich bloot stelt indien zij niet vertrouwt op de voor de veiligheid getroffen voorbe reidingen. Evacuatie van Britsche onderdanen Reuter meldt uit Londen: Officieel wordt medegedeeld, dat maatregelen zijn genomen om bij. de evacuatie van Britsche onderdanen uit België en Nederland behulpzaam te zijn. Maar wij zouden in onzen plicht tekort schieten, als wij daarnevens niet, met onze regeering, diep verontwaardigd de veronderstelling afwezen, dat onze regeering valsch spel zou hebben gespeeld met de vijanden van Duitschland tegen laatstgenoemd land. Er is géén Nederlander, die zelfs maar de gedachte mogelijk acht aan zooiets als hier ter verschooning van den Duitschen aanval wordt aangevoerd. Ons land wordt thans ontzettend zwaar bezocht en totaal on verdiend. Van ons volk moet thans worden geëischt dat, wat ons redden kan uit den bitteren nood: moed, kalmte, zelfbeheersching en ver trouwen; vertrouwen in de liefde en de dapperheid van onze Vorstin, in het beleid en de kloekheid van onze regeering, in de kracht en de moed van onze weermacht. Ver trouwen vooral in de goede, eerlijke zaak, waarvoor men ons dwingt te strijden. Laat thans ieder van ons zijn plicht doen en Koningin, Regeering en Va derland tot steun zijn, door daden en houding, bovenal door het bewaren van rust en kalmte onder alle om standigheden, in den bangen tijd, die thans voor ons is aangebroken. Legerbericht van opperbevel van 5.40 uur Een nooddeviezenverordening en een bankenmoratorium zijn afgekondigd.: Duitschland heeft vannacht den aan val geopend op Nederland, België en Luxemburg. Duitsche troepen hebben onze grens overschreden en talrijke vliegaanvallen hadden plaats. De vijandelijkheden werden in den loop van den dag voortgezet. De grenstroe pen hebben krachtigen weerstand ge boden. Duitsche parachutisten zijn om singeld en vernietigd. Engeland en Frankrijk hebben hulp toegezegd. Parachutisten omsingeld en vernietigd Wat reeds zoo lang werd ge vreesd, is thans werkelijkheid ge worden, vreeselijke werkelijkheid. Gevreesd, zeer zeker. En met een vrees, die vooral den allerlaatsten tijd steeds toenam in verband met het verloop van den oorlog, en ook met de zeer strenge afweermaat- regelen van onze regeering en onze legerleiding. Toch was er nog steeds hoop, tot op het laatste oogenblik. Nederland immers nam een vol strekte neutraliteit in acht, eerlijk en loyaal, volkomen gelijk naar beide zijden, en het voerde een politiek van zelfstandigheid, krachtig steeds tegen elke inmenging van welke zijde ook. Het heeft niet mogen baten. Hedennacht en hedenochtend kwam de door het oorlogsgeweld wakker, geschrokken burgerij ons vreedzaam en vredelievend land tot de afschu welijke ontdekking, dat Duitschland zich niet heeft ontzien om ons grondgebied aan te vallen en er dood en vernieling over uit te braken. Het is niet noodig, hierover lang uit te weiden. Wat er thans in alle Nederlanders omgaat, behoeven wij waarlijk niet onder woorden te bren gen. Wij zouden kunnen volstaan met te verwijzen naar het vlammend protest van onze beminde en geeër- biedigde Koningin tegen deze voor- beeldelooze schending van de goe de trouw en aantasting van wat tusschen beschaafde staten behoor lijk is. Wij kondigen u den inzet van een geweldige Duitsche troepenmacht aan. Elke tegenstand is volmaakt doel loos. Duitschland garandeert den staat van bezit in Europa en overzee, zoowel als de dynastie, indien elke tegenstand uitblijft. Zooniet, dan bestaat er gevaar voor een vol ledige vernietiging van het land en zijn staatsbestel. Daarom manen wij u dringend aan, tot het volk en de weermacht een oproep te richten en voorts in ver binding te treden met Duitsche militaire commando’s. MotiveeringWij hebben onweer legbare bewijzen voor een middellijk dreigenden inval maanden een stipte neutraliteit had in acht genomen Duitsche weermacht zonder de minste waarschuwing een plotse linge aanval op ons gebied gedaan. Dit niettegenstaande de van de goede trouw en aantasting van wat tusschen be- ons land met angstvallige COURANT HAAGSCHE I I i Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Saters Jr„ There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van HoytemastfT 66, Tel. 721187 Ons land in den Oorlog J

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1