1 o» Belgie door Duitschland aangevallen 20 ili'H i«!S 5^ï! 0 0 I» LUCHTAANVALLEN OVERAL van en De lekkere Amerikaan! Duitsche parachute troepen in België Hulp ingeroepen van Frankrijk Engeland Ceta-Bever VLEKKENWATER VAN6E SAUS Vangt Uw pijn Simplex het rijwiel voor Uw leven Luxemburg overweldigd IffrMlrrrrl>ï hij|rrri'|’i den G. G. Rede van De oorlog ter zee de Duitsche vliegtuigen boven de Theems Gouverneur-Generaal licht Indië in Britsche troepen op Ijsland geland. De bombardementen boven België. VAN HET STRIJD- TOONEEL IN NOORWEGEN Fransche legerberichten Spoorlijn in Zwitserland door Duitsch vliegtuig gebombardeerd BRUSSEL EN ANT WERPEN GEBOMBAR DEERD Britsche en Fransche troepen naar België D M rrff Ui l’ra'M •trrrf M ii irirUi h iuW rrrC® Ui Ri» ih '|iii PAGINA 2. HAAGSCHE COURANT VAN VRIJDAG 10 MEI 1940. EERSTE BLAD, RECLAMES. twt m Noorsche troepen in actie Station van Jemelle in brand Zweedsch schip vergaan ambassa- werden Duit- Belgi- het ver- van Radiorede van den Noorschen minister Koht Meer dan 100 vliegtuigen boven de hoofdstad Vanochtend vroeg werd gedurende 90 minuten aan de Zuidoostkust van Engeland geschutvuur gehoord uit de richting van de Fransche kust in de buurt van Grisnez. Men gelooft, dat Duitsche vliegtuigen schepen ter hoog te van de Noordkust van Frankrijk aanvielen. In dienzelfden tijd werden ook tal van hevige ontploffingen gehoord, vermoe delijk veroorzaakt door bommen. Sindsdien is er bedrijvigheid in de lucht door toestellen van de Britsche luchtmacht boven het gebied van de Zuidoostkust. Het Britsche departement van lucht vaart deelt hieromtrent mede In de vroege ochtenduren hebben vijandelijke vliegtuigen zonder succes verscheidenen, door de Britsche lucht macht bezette vliegvelden in Frank rijk aangevallen. Britsche gevechtsvliegtuigen bonden den strijd met den vijand aan. Het is reeds bekend, dat vijf vijandelijke .vliegtuigen zijn omlaaggeschoten. u tennist toch niet in rok Luchtaanval bij Fransche kust Vreemd vliegtuig boven Gothenburg. richten ontvangen over de operaties in Noorwegen, waar het weer zeer slecht is, hetgeen de troepenbewegingen ver traagt. De Britsche luchtmacht is echter actief geweest in de omgeving van Nar vik. De B.B.C. meldt, dat volgens in lichtingen uit België, Duitsche para- chute-troepen gedaald zijn in Nijvel en Leuven. De opperbevelhebber van het Noor sche leger deelde gisteren mede, dat de Noorsche troepen zich hebben genesteld in de stellingen, welke zij gisteren heb ben bezet. In den sector van Namsos rukt een klein Duitsch detachement op naar Nors. Hier is sprake van een voor hoede, welke zeer langzaam voortrukt. Tusschen patrouilles zijn schermutselin gen geleverd. Uit Stockholm wordt gemeld, dat Noorsche troepen, die thans ten Noor den van Namsos opereeren, bestaan uit de manschappen, die weigeren zich over te geven, ondanks het bevel van kolonel Getz, den Noorschen bevelhebber in de zóne van Trondheim. De correspondent van „Aftonbladet” in Lulea mejdt, dat een Noorsche patrouille Woensdagavond Duitsche troepen verrastte, die voorbe reidingen troffen om de spoorlijn van Narvik in de lucht te laten vliegen in de buurt van Bjornfjell nabij de Zweed- sche grens. Men gelooft, dat de Duit- schers teruggedreven zijn, alvorens zij de spoorlijn konden beschadigerj. Gisteren zijn te Londen weinig be- Het legerbericht van gisteravond luidde In den afgeloopen nacht hebben zich de in het communiqué van vanmorgen vermelde acties voorgedaan aan een uitgebreid front. Overal werd de vijand teruggeslagen. In den loop van den dag optreden der artillerie aan beide kan ten ten Westen van de Vogezen en in de streek van Wissembourg. Uit Brussel wordt gemeld, dat koning Leopold zich spoedig via de radio tot zijn volk zal wenden. Hij zal een be roep doen op zijn volk. Reuter weet nog uit Parijs te mel den, dat op Brussel bommen zijn gevallen. Verscheidene huizen wer den verwoest. De Belgische ambassade te Parijs verneemt, dat Antwerpen door 37 vliegtuigen is gebombardeerd. Het militaire hospitaal werd verwoest. Britsche cijfers over de Duitsche verliezen in de lucht. Sedert het uitbreken van den oorlog zijn boven of bij de Britsche eilanden 70 vijandelijke vliegtuigen vernietigd, daaronder begrepen de twee, die gis teren zijn neergeschoten. Zweedsche vermoeder worden geschonken in hartstochtelijk medeleven met het moederland. Als deel van het Koninkrijk is ook Nederlandsch-Indië betrokken in den oorlog met het Duitsche rijk, doch ove rigens blijft de internationale politieke status van dit gebied dezelfde als voor heen. Het hier gevestigd gezag is besloten en in staat om op den bestaanden voet het bewind te blijven voeren en te blij ven waken over he# rechtsgebied, zoo te land als ter zee. Hulp daartoe van buiten, zal, van welke zijde deze ook wordt geboden, als onwelkom worden afgewezen. De maatregelen, die de omstandig heden vereischen, zijn onverwijld ge nomen. De staat van beleg is met ingang van dit oogenblik afgekondigd in den ge- heelen archipel. Mannelijke Duitsche personen boven de 16 jaar worden geïnterneerd. Verdachte personen worden in hun vrijheid beperkt. De regeering verwacht van alle in woners van deze gewesten, zoo Neder landers als Nederlandsche onderdanen als vreemdelingen van bevriende natio naliteit, medewerking en volstrekte gehoorzaamheid aan de gezagsorganen. Blijft aan uw arbeid, verspreid geen geruchten, weest getrouw. God bescherme H. M. de Koningin en het Koninkrijk. Intusschen kwam uit het moederland de boodschap van H. M. de Koningin, waarnaar reikhalzend werd uitgezien, en die nog overal in de avondbladen kon worden afgedrukt en ’s avonds door de radio kon worden beluisterd. Momenteel kan slechts worden ver klaard, dat Nederlandsch-Indië, hoewel in ontsteltenis verkeerend, niettemin ook dit zeer ernstig gebeuren, dat helaas al zoo dikwijls werd verwacht, met vastberadenheid en kalmte onder de oogen ziet. Incidenten worden niet gemeld. Berichten uit andere plaatsen, be halve vragen om inlichtingen, zijn nog niet beschikbaar. Brussel een open stad. De Belgische regeering heeft ver klaard, dat Brussel een open stad is. Zij heeft alle maatregelen genomen, opdat geen troepen door de hoofdstad trekken. Junckers vliegtuig vernield. Van gezaghebbende zijde wordt ver nomen, dat gisteren boven Engeland een Duitsch Junckers 88 vliegtuig aan gevallen is door een Hurricane ge vechtsvliegtuig. De Duitsche machine werd gedwongen naar zee te vluchten. Het Britsche gevechtstoestel slaagde erin een welonderhouden vuur op het Junkersvliegtuig te richten. Waarge nomen werd, dat uit de beide motoren van het Duitsche toestel zwarte rook ontweek, voordat het in de richting van de zee wegvloog. Het Britsche departement van lucht vaart deelt mede, dat „thans is bekend geworden, dat gisteren een tweede vijandelijk vliegtuig is neergeschoten tijdens het gevecht buiten de Noord oostkust van Schotland, waarvan reeds melding is gemaakt”. Luchtalarm in Frankrijk. Vanochtend te 4.50 uur werd lucht alarm gemaakt in het gebied van Parijs. De alarmtoestand duurde 6.35 uur. Van 4 uur 35 tot negen uur is er in het centrum van Frankrijk en in het Noordwesten van 4 uur 25 tot 7 uur 50 luchtalarm geweest. Gisteravond is in Noord-Frankrijk luchtalarm gemaakt. Het afweerge schut kwam in actie. De radio-omroep te Stockholm heeft medegedeeld, dat gisteravond een vreemd vliegtuig boven de omgeving van Gothenburg heeft gevlogen. De luchtafweer kwam in actie, waarna het toestel zich verwijderde achter de heuvels van Bjerlanda. In den afgeloopen nacht heeft een vijandelijk vliegtuig, aldus meldt Ha vas uit Bern, bij Courrendlin (Zwit serland) bommen uitgeworpen. De soporwegverkeer kon evenwel worden spoorwegvekeer kon evenwel worden gehandhaafd. Vanochtend hebben vreemde vlieg tuigen bij Bazel boven Zwitsersch ge bied gevlogen. Bijzonderheden zijn nog niet bekend. Algemeene mobilisatie Zwitserland heeft de algemeene mo bilisatie afgekondigd. Deensch stoomschip opge bracht naar Duinkerken. Het Deensche vrachtschip „Austra- lien”, dat de wijk had genomen in Zee- brugge, is gisteren uitgevaren. Gemeld wordt, dat het schip is aangehouden door Franstehe torpedoboot jagers en naar Duinkerken wordt opgebracht. den minister van buitenlandsche zaken, het Luxemburgsche grond gebied heeft verlaten. Krankzinnigengesticht te Mortsel gebombardeerd. Uit Antwerpen wordt gemeld, dat tengevolge van het luchtbombarde ment het krankzinnigengesticht te Mortsel in brand is geraakt. Het 2000 ton metende schip „Hage” is gezonken, lijk doordat het op een mijn is ge- loopen. De bemanning is op vier per sonen na, door een Duitschen onder zeeër gered. een beroep gedaan op Bij het aanbreken van den dag trad hedenochtend het luchtafweergeschut aan de monding van de Theems in actie. Vijf Duitsche vliegtuigen, ver moedelijk Heinkel-bommenwerpers vlogen boven de kust en passeerden talrijke steden. Door het zware vuur van de artille rie werden duizenden uit hun slaap gewekt en in allerijl gekleede personen begaven zich op straat. De ontplof fende granaten waren duidelijk te zien. Ook meer naar het Oosten zijn aan vallers gezien. Alle batterijen kwamen in actie. De vliegtuigen werden beschoten van sche pen af en door de kustbatterijen. Brit sche gevechtsvliegtuigen stegen op en verdreven de Duitsche bommenwer pers boven de monding van de Theems in het nauw van Calais. Te Dover werd gezien, dat een aanvaller werd getroffen. De Noorsche minister van buiten landsche zaken, Koht, heeft voor den Franschen omroep een redevoering uitgesproken, waarin hij een bood schap overbracht van het Noorsche volk, „een diep vredelievend volk, dat door een brute mogendheid is aange vallen”. Onze buitenlandsche politiek was een volkomen neutraliteit. Deze neutraliteit echter is noch lijdelijk, noch onverschillig. Zij was een strijd om rechtvaardigheid en samenwer king. Er is geen excuus voor den Duitschen aanval op Noorwegen. Wij werden alleen aangevallen, omdat wij zwak waren en Duitschland van Noor wegen een oorlogsinstrument wilde maken tegen Frankrijk en Groot- Brittannië. Wij weigerden de Duitsche bescherming te aanvaarden, die ons werd aangeboden. Wij hebben, zoo voegde Koht hier aan toe, een deel van ons gebied ver loren, maar wij geven den weerstand niet op. Wij zijn ervan overtuigd, dat de strijd zal worden voortgezet, en dat Frankrijk en Engeland al hun krachten in dezen grooten strijd ge bruiken zullen. Ik ben er zeker van, dat zij de overwinning zullen behalen. Ik kan u de verzekering geven, dat ons volk met u zal blijven in dezen strijd om de rechtvaardigheid. Het Britsche departement van bui tenlandsche zaken deelt heden ochtend mede, dat Britsche troe pen op Ijsland ontscheept zijn. Sedert de bezetting van Denemar ken is het noodzakelijk geworden rekening te houden met de moge lijkheid van een onverhoedsche aankomst van Duitschland in Ijs land. Het is duidelijk, dat deze aanval door de IJslandsche re geering, welke te zwak is, niet zou worden afgeslagen en dat het land geheel in Duitsche handen zou vallen. bracht aan den Belgischen minister van buitenlandsche zaken, Spaak. Deze ontving vanochtend om kwart over acht uur den Duitschen ambas sadeur te Brussel, von Bülow en den eersten secretaris der ambassade, von Bergen. Het onderhoud was om 8.40 uur geëindigd. Luxemburgsche regeering zou land verlaten hebben Duitsch vliegtuig maakt noodlanding. Gisterochtend heeft een Duitsch vliegtuig een noodlanding gemaakt op een veld bij het dorpje Azy (Frank rijk). De vier inzittenden slaagden er in het toestel in brand te steken, alvo rens zij door boeren werden gegrepen en aan de militaire autoriteiten overge leverd. Amerikaansche deur bij Spaak. De ambassadeur der Vereenigde Sta ten te Brussel, Cudahy, heeft vanoch tend om half acht een bezoek ge- De Britsche regeering heeft dan ook besloten deze mogelijkheid te voor komen door zelf een strijdmacht te ontschepen. De operatie werd van ochtend ten uitvoer geleed. De regeering heeft waarborgen ge geven aan de IJslandsche regeering dat de strijdmacht ontscheept is om 1 de veiligheid van het eiland te ver zekeren tegen een Duitschen aanval en dat de strijdmacht na afloop der vijandelijkheden zou worden terugge trokken. De Britsche regeering heeft aan de IJslandsche regeering doen begrijpen, dat zij geenszins de bedoeling heeft zich te mengen in het op het eiland bestaande bestuur en dat zij bovendien bereid is met de IJslandsche regee ring te onderhandelen over een han- delsovereenkomst, welke, naar men verwacht, voor de bewoners voordee- lig zal zijn. Waar alle middelen tegen Rheumatische pijnen faalden, daar bracht Vange Salts uitkomst. Vange Salts is een middel, speciaal samen gesteld voor gevallen van hardnekkige Rheumatiek. Het bestrijdt Uw kwaal en Uw pijnen van twee kanten tegelijk. De alkali, die Vange bevat, neutraliseert de schadelijke zuren in Uw gestel; de mine rale zouten beletten, dat urinezuur zich ophoopt en zoodoende bronnen van pijn vormt. Tallooze lijders aan hardnekkige Rheumatiek vonden baat bij een Vange- kuur. Waarom zoudt gij achterblijven? Vraag Uw apotheker of drogist Vange Salts. Prijs 85 ets., voldoende voor een flinke kuur 2832 Sedert vanochtend half vijf vlogen talrijke Duitsche vliegtuigen boven luchtdoelartillerie is Bt^S Gisteravond telefoneerde de ambas sadeur met president Roosevelt en deelde hem mede, dat het Belgische kabinet in zitting was en dat de auto riteiten geloofden, dat België voor den ochtend zou worden aangevallen. Hij deelde mede, dat een Duitsche burger en een Luxemburger in Luxemburg gedood zijn door aanzienlijke Duitsche luchtstrijdkrachten, welke zich boven Luxemburg bevinden. Voorts heeft Cuhady aan den Ame- Om te voorkomen, dat het eiland ir Duitsche handen zou vallen rikaanschen minister van buitenland sche zaken Cordell Hull meegedeeld, dat Duitsche troepen waren samenge trokken aan de grenzen van België, Luxemburg en Nederland en onmiddel lijk tot den aanval zouden overgaan. Koning Leopold zal voor radio spreken Duitsche Antwerpen. De met uiterste kracht in actie gekomen. Ook na zes uur vanochtend nog hevige ontploffingen gehoord, af komstig van het geschut der luchtdoel artillerie. Een belangrijk aantal sche vliegtuigen, naar schatting meer dan honderd, vlogen boven de sche hoöfdstad. Na een bespreking met koning Leopold heeft de Belgische minister-president Pierlot aan de pers verklaard, dat België door Duitschland was aangevallen. De Belgische radio heeft medegedeeld, dat alle soldaten zich onmiddellijk moeten melden. Sedert één uur vannacht is de Belgische ministerraad bijeen geweest. Te 6.25 uur werden op het vliegveld Evere bij Brussel bommen geworpen. Aan de Belgisch-Duitsche grens is geschutvuur gehoord. België, dat zich aangevallen beschouwt, heeft onmiddellijk Frankrijk en Engeland, zijn garanten. Bevestigd wordt, dat ook Luxemburg is overweldigd. Om half drie in den middag, dus op den tijd waarop de nieuwsberichten door de N.I.R.O.M. worden uitgezonden, klonk de rustige stem van den Gou verneur-Generaal, teneinde een procla matie uit te geven, waarin de staat van beleg voor geheel Nederlandsch-Indië wordt aangekondigd. Z. E. sprak als volgt„Inwoners van Nederlandsch- Indië, ik hecht er waarde aan u met mijn eigen stem kennis te geven van de proclamatie, welke ik onverwijld zal uitvaardigen. Het Koninkrijk der Nederlanden heeft bij den aanvang van den Euro- peeschen oorlog het besluit tot hand having van de strikte onzijdigheid aan de wereld kond gedaan. Alle deelen van het rijk hebben naar dit besluit gehandeld. Met stiptheid jegens alle oorlogvoe renden zijn de plichten van de on zijdigheid vervuld. In vrede wenscht het Koninkrijk met anderen samen te verkeeren, ook met het Duitsche rijk. Nochtans hebben de Duitsche strijd krachten heden Nederlandsch gebied betreden en in euvelen moed een aan val ingezet. Het Nederlandsche volk is tot afweer gewapend en gereed. De wil tot bewaring van den eigen aard en zelfstandig volksbestaan zal opnieuw de drijfkracht van zijn daden zijn. Vereenigd ook in deze uren van ge vaar met het huis van Oranje, vast besloten en vast vertrouwend onder de hooge leiding van de diepvereerde draagster van den Kroon, aanvaardt de natie eens van zin den strijd tot behoud van den grond des vaderlands. Ver van het tooneel van den strijd kunnen deze gewesten niet rechtstreeks deelnemen aan het krijgsbedrijf, doch elke steun, waartoe zij in staat zijn, zal De indruk en de reactie Nederlandsch-Indië Aneta seint uit Batavia Omtrent den indruk en de reactie in Nederlandsch-Indië over den Duitschen inval in Nederland seint Aneta het volgende Hoewel den geheelen morgen reeds geruchten circuleerden kwam de offi- cieele bevestiging van den Duitschen inval in het moederland niettemin als een donderslag. Overal was diepe ontroering te be speuren, terwijl hier en daar zichtbare teekenen van ontsteltenis zich open baarden, doch nergens werd een paniek verwekt. De gouverneur-generaal spoedde zich naar Batavia, waar intusschen reeds instructies aan de leiding van het leger, den commandant der zeemacht en den procureur-generaal waren uit gegaan en in uitvoering gebracht. Deze instructies bestaan hieruit, dat over geheel Nederlandsch-Indië is be sloten tot interneering van Duitschers en de bezetting van het consulaat-gene- raal van Duitschland, de Deutsche Verein en de Duitsche kantoren. Velen waren zichtbaar bewogen en allerwege ging een weemoedige aan dacht uit naar het moederland, terwijl de eerste berichten daarvan gelukki gerwijze gewaagden van de groote kalmte en doeltreffendheid waarmede de schok is weerstaan. In een minimum van tijd waren alle telegraaf- én telefoon-lijnen en alle verbindingen overbelast. Een geweldige drukte heerschte voor de gebouwen van Aneta en van de dagbladen, welke bulletins en de mid- dag-edities van de couranten, met weg- drukking van eigen emoties, zoo goed en zoo srfel mogelijk poogden te ver spreiden. Reuter deelt uit Brussel mede, dat Britsche en Fransche troepen in antwoord op het Belgische beroep door den ambassadeur te Parijs, naar België zijn vertrokken. Alle leden van het Britsche oorlogs- kabinet zijn aanwezig geweest in een bijeenkomst van vanochtend, welke ongeveer 35 minuten heeft geduurd. De chefs van de generale staven van marine, oorlog en luchtvaart hebben de vergadering bijgewoond. Tijdens de vergadering vertrok generaal Ironside naar het departement van oorlog. Toen Churchill vertrok, verklaarde hij aan de pers „U zult wel begrijpen, dat er vannacht veel gebeurd is en dat er vandaag iets gaat gebeuren.” De eerste zeelord sir Dudley Pound heeft verklaard, voor hij Downing- street binnenging „Wel het is einde lijk begonnen.” Vernomen wordt, dat Chamberlain vandaag een bezoek zal brengen aan den koning in het Buckingham-paleis. Fransche maatregelen. Het Fransche departement van na tionale verdediging en oorlog en de opperbevelhebber hebben alle met ver lof zijnde officieren gelast terstond op hun posten terug te keeren. Ook het departement van luchtvaart en de opperbevelhebber van de luchtstrijd krachten hebben aan alle met verlof zijnde officieren opgedragen terstond op hun posten terug te keeren. Havas meldt uit Washington, dat de Amerikaansche ambassadeur te Brussel, Cuhady, heeft klaard, dat de regeering Luxemburg, met uitzondering van Vanmorgen van vier uur tot half zes hebben tal van Duitsche vliegtuigen boven Doornik gevlogen. Er werden verscheidene luchtgevechten geleverd. Het spoorwegstation Jemelle in de Belgische provincie Luxemburg, op 40 km. ten Zuidoosten van Namen, is vanochtend door vijandelijke vliegtui gen gebombardeerd en staat in brand. In verschillende deelen van Brussel zijn granaten neergekomen. Op ver scheiden punten te Etterbeek (een voorstad van Brussel) zijn branden uitgebroken. Een andere bom is neergekomen op het Madou-plein, dicht bij het centrum van Brussel, welke brand veroorzaakte en schade aanrichtte. Naar vermeld wordt, zijn er slacht offers. I iS V STUKS Voor vuil, vet, smeer en zooveel meer. 25 cent - Bij drogisten. r don droogt u ook geen sport- shorlogebyuw avondcostuum moor J een fraai zakhorloge UIIFK pirrHEINSTR UCIEtf passage nULIXzoutmanstr IIUlIxspuistr.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2