HAAGSCHE COURANT kalmte en Bekendmaking van den mister-president Beroep op moed der bevolking Gemeentelijke Lucht beschermingsdienst van ’s-Gravenhage Molenaar’s Kindermeel DE HAAGSCHE SCHOLEN GESLOTEN HIER TE LANDE VERTOEVENDE DUITSCHERS NIET-NOODZAKELIJKE TELEFOON GESPREKKEN ZIJN VERBODEN STERAVIT BERICHT BINNENLAND BUITENLAND De radiodistributie- bedrijven STADSNIEUWS \KOQPEN! H Onze stad voorloopig des avonds verduisterd Vrijdag 10 Mei 1940. LUCHT AANVAL BETER LOOPEN. DE ELEGANTE STEUNSCHOEN enternet. TWEEDE BLAD. Verbod van laten gebruiken. den De generaal O.L.Z. Niet-militairen daarna mogen niet aan den strijd deelnemen worden normaal te Moeten vannacht doorloopend in bedrijf worden gehouden De Regeeringspersdienst meldt: Ten einde de bevolking in de gelegenheid te stellen ook des nachts te luisteren naar de omroepzenders, moeten de gemeen telijke- en particuliere radio-distributie bedrijven vannacht doorloopend in be drijf worden gehouden. Engeland en Frankrijk gaan ons on verwijld helpen”. De indruk in de Vereenigde Staten De maatregelen te Amsterdam Te Amsterdam zijn de burgerwacht en de luchtbeschermingsdienst gemobi liseerd. De scholen, de stadsschouwburg en de groote koopmansbeurs zijn geslo ten. Noodziekenhuizen zijn ingericht. Vanavond zal de stad verduisterd zijn. De volgende openbare bekendmaking is vanochtend vroegtijdig verspreid: Artikel 4: Het is behoudens ver gunning van het hoofd van den Lucht beschermingsdienst, verboden gebruik te maken van eenig signaal (signalen van stoom- en luchtdrukfluiten daar-, onder begrepen), waarvan het geluid met dat van een sirene overeenkomt. heid van openbare schuilgelegenheden en wel zoodanig, dat het verkeer niet wordt belemmerd. 2. Het is verboden de in dit artikel genoemde vervoermiddelen te plaatsen vóór of tegen perceelen, welke blijkens de daarop vermelde kennisgeving, in gebruik zijn bij den Luchtbescher mingsdienst. De artikelen 12, 13, 14, 15 en 16 van de Wet betreffende de bescherming tegen luchtaanvallen luiden: Art. 12. Ieder is verplicht de door den burgemeester schriftelijk gevor derde medewerking tot uitvoering van deze wet te verleenen en, indien bij openbare bekendmaking door den bur gemeester algemeene of bijzondere ge dragsregels zijn voorgeschreven, zich daarnaar te gedragen. 4. De feiten strafbaar gesteld in dit artikel, worden beschouwd als misdrijf. 2. Hij, aan wiens schuld is te wijten, dat aan een verplichting, als bedoeld in het vorig lid, niet wordt voldaan, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar of met een geld boete van ten hoogste vijf honderd gul den. 2. Wanneer in het geval, bedoeld in het vorige lid, de overtreder in gebreke blijft de noodige maatregelen te tref fen, zijn zij bevoegd, zelfs tegen den wil van den overtreder en op diens kos ten, die maatregelen te treffen of te doen treffen. Zij zijn in dat geval be voegd zoo noodig te allen tijde een wo ning tegen den wil van den bewoner te betreden, waartoe de commissaris van politie, en in gemeenten, waar geen commissaris van politie is. de burge meester een algemeenen last kan ver strekken. 3. Van een en ander maken zij bin nen twee maal vier en twintig uren proces-verba»' op. De regeering doet in deze voor Ne derland ernstige tijden een beroep op den moed en de kalmte der bevolking. Bij nadering van den vijand blijve de niet onder de wapenen geroepen burger rustig in zijn woonplaats en bescherme door zijn tegenwoor digheid huisgezin, have en goed. voorge- geval Men scherme de ramen goed af Op last van den burgemeester van onze stad zal de residentie voor loopig des avonds verduisterd lijn. Den bewoners wordt in hun eigen belang aangeraden de ramen goed af te schermen. Hofjes- en portiekverlichting moet worden gedoofd en voorloopig niet worden aangestoken. AANTAL BROODSOORTEN WORDT BEPERKT. De Burgemeester van ’s-Gravenhage, DE MONCHY. No. 17565 2. In woningen treden zij tegen den wil van den bewoner niet binnen, dan op vertoon van een bijzonderen schrif telijke last van den commissaris van politie, en in gemeenten, waar geen commissaris van politie is, van den bur gemeester. Minister Bolkestein op de jubileum tentoonstelling van „Sint Lucas” De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, G. Bolkestein, die tengevolge van zijn bezoek aan Brussel en daarna door een buitengewone zit ting van den Ministerraad verhinderd was, een der feestelijkheden ter gele genheid van het 60-jarige bestaan van de vereeniging „Sint Lucas” bij te wo nen, heeft gistermiddag een bezoek ge bracht aan de jubileumtentoonstelling van schilderijen en beeldhouwwerken van leden dezer vereeniging in het Ste delijk Museum te Amsterdam. De minister werd rondgeleid door den voorzitter van „Sint Lucas”, den heer Bart Peizel. Verklaring van Nederlandsche legatie in Londen Bescherming van oude gebouwen Aan de architecten die door den in specteur kunstbescherming belast zijn met het treffen van beschermingsmaat regelen aan oude gebouwen, draagt de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen op, hun werkzaamheden met kracht voort te zetten. De minister verzoekt allen kerkvoog dijen en anderen instanties, die in Sep tember 1939 kennisgeving hebben ont vangen betreffende vrijwaring van hun orgels tegen metaalvordering, die ken nisgevingen bij de orgels te plaatsen. In gemeenten, waar zich oude gebou wen bevinden, die van Rijkswege be schermd worden, dient ten spoedigste personeel voor bescherming werkzaam te worden gesteld, voor zoover dit nog niet geschied is. Reuter meldt uit Londen: De Nederlandsche legatie in Londen verklaarde hedenmorgen het volgende: „Wij zijn thans bondgenooten van Engeland en Frankrijk. Ons tot de regeeringen der geallieerden gericht beroep om hulp is beantwoord en En geland en Frankrijk gaan ons onver wijld helpen”. Churchill zal aan het hoofd van de Britsche regeering gesteld worden De Burgemeester van ’s-Gravenhage, Gelet op artikel 1, tweede lid, on der g, artikel 3, eerste lid, en artikel 12 der wet betreffende bescherming tegen luchtaanvallen: 2. Ook is het in dat geval, onver minderd hetgeen is bepaald in artikel 3, verboden buitenshuis eenig licht te ontsteken, te gebruiken of te hebben, tenzij dit behoorlijk is afgeschermd. Art. 14. Met het opsporen van de fei ten, bij deze wet strafbaar gesteld, zijn, behalve de ambtenaren, aangewezen bij artikel 141 van Wetboek van Straf vordering, belast de ambtenaren van Rijks- en gemeentepolitie, alsmede zij. die daartoe bij algemeenen maatregel van bestuur zijn aangewezen. Artikel 1: De bewoner, gebruiker of beheerder, de eigenaar van of andere rechthebbende op een gebouw, een ge deelte daarvan, een daarbij behooren- de aanhoorigheid of een getimmerte, een en ander hetzij voltooid, hetzij in aanbouw, gelegen te ’s-Gravenhage is verplicht de noodige veiligheids maatregelen tegen brandgevaar te tref fen. Artikel 3: Wanneer de openbare verlichting is gedoofd, is het verboden aan: A. Maakt bekend, dat voor de bur gerij van ’s-Gravenhage de volgende door hem vastgestelde gedragsregels gelden: Art. 15. 1. Zij, die met het opsporen van de overtredingen dezer wet zijn belast, zijn bevoegd daartoe elke plaats, daaronder begrepen besloten lokalen, erven en woningen, te betreden. De voorzitter van den Raad van Ministers. Ieder blijve zooveel mogelijk rus-, tig aan zijn gewone bezigheden,., blijve trouw aan de eigen Regee-, ring en volge stipt haar bevelen. op. Art. 16. 1. De personen, bedoeld in artikel 14, naar wier oordeel iemand, een feit plegende, strafbaar gesteld bij deze wet, de bescherming tegen lucht aanvallen of het welslagen van een oefening in gevaar brengt, zullen den overtreder aanmanen, op staanden voet de noodige maatregelen te treffen. Per LilerHesch: o o A E KIDERLEN SCHIEDAM De oorlog heeft zich plotseling uitge breid naar het Westen. Ons land, België en Luxemburg, die tot de meest vreed zame landen ter wereld kunnen gere kend worden, zijn vannacht door Duitschland aangevallen, een gebeurte nis, zoo verbijsterend en ontstellend, dat het thans meer dan ooit onmogelijk is de gevolgen daarvan te berekenen. Al lereerst brengt de Duitsche aanval op zijn kleine Westersche buren mede, dat de geallieerden deze te hulp zullen ko men. Steunverleening is door Engeland en Frankrijk aan de hedennacht aan gevallen staten toegezegd. De brute agressie heeft, volgens de eerste berich ten in de Vereenigde Staten, zooals overal elders, een groote verontwaardi- ging gewekt. Zullen de Vereenigde Sta ten hun houding van strikte neutrali teit herzien? Groote belangen verbin den Amerika en ons land, vooral ten aanzien van onze overzeesche bezittin gen. Het spreekt dus vanzelf, dat met spanning wordt afgewacht of Amerika ook verder de nieuwe Europeesche ge welddaad zal blijven aanzien, zonder zelf tot een indrukwekkende actie over te gaan. Uit Washington wordt gemeld, dat sedert de ontvangst van de ernstige berichten uit West-Europa hooge func- tionnarissen van het departement van buitenlandsche zaken zonder onderbre- 1 king in conferentie zijn. De groote hoofdsteden weten, dat de aangevallen staten zich zullen verweren met al de tot hen beschikking staande machtsmid delen, Berichten elders in dit blad ver melden de eerste bijzonderheden van het nieuwe drama. Er zijn ook in Bel gië al verwoestingen aangericht en de oorlog vertoont zich ook daar in zijn verschrikkelijksten vorm. Naar Reuter uit Washington meldt, heeft de Ameri- kaansche regeering een beroep op Duitschland gedaan geen open steden te i bombardeeren. Als verder gevolg van de nieuwe oor- logsontwikkeling zal een krachtiger ac tie van geallieerde zijde te verwachten zijn. De Engelsche politieke leiding die al sedert het fiasco in Midden-Noor- wegen aan het wankelen was zal hoogstwaarschijnlijk in energieker han den overgaan. De Londensche ochtend bladen houden het er voor, dat Cham berlain’s tijd definitief gekomen is. Gisteravond scheen zijn positie weer iets versterkt, maar sedert vanmorgen vertolken de bladen den algemeenen roep naar een nieuwe leiding. Chamber- lain zal dus heengaan. De bladen wijzen als zijn opvolger respectievelijk Lloyd George, Churchill en Halifax aan, maar eenparig van oordeel, dat zonder uitstel een nieuw kabinet moet worden gevormd. Vooraanstaande leden van de conservatieve partij voorspelden, dat een nieuwe regeering de volgende week zal worden gevormd onder leiding van Churchill, misschien al gedurende het weekend en deze zal zijn samengesteld uit conservatieven, liberalen en leden van de Labourpartij. Bovendien zouden ook niet-politieke experts daarvan deel- uitmaken. Churchill’s verzet om een ze tel onder premierschap van Halifax te i bekleeden. zou de kansen van den laat ste op het premierschap ten zeerste heb ben verminderd. Artikel 7: Alle door of vanwege het hoofd van den Luchtbeschermings dienst te geven bevelen en aanwijzin gen moeten onverwijld stipt worden op gevolgd. B. Vordert de aanwezigheid van de bij eenige hulpploeg van een luchtbe schermingsdienst ingedeelde vrijwilli gers ten spoedigste op de voor hen be stemde opstellingsplaatsen. C. Vestigt de aandacht op het be paalde in de artikelen 12, 13, 14, 15 en 16 van de Wet betreffende bescher ming tegen luchtaanvallen. D. Brengt uitdrukkelijk ter openbare kennis, dat de overheid geenerlei aan sprakelijkheid aanvaardt voor schade, welke uit de vorenstaande gedragsre gels kan voortvloeien. Getracht zal worden de bezorging normaal te doen functionneeren De Haagsche Bakkersorganisaties deelen mede, dat, als gevolg van den ingetreden oorlogstoestand, van heden af het aantal broodsoorten wordt be perkt. De z.g. luxe soorten zullen niet meer geleverd worden. Voor wat de bezorging aangaat, zal worden ge tracht deze normaal te doen function neeren. De medewerking van het publiek voor het een en ander wordt ingeroe pen. Scherpe veroordeeling Havas meldt uit Washington De Duitsche invasie in Nederland, België en Luxemburg heeft in Washington een geweldigen indruk gemaakt. Minister Huil confereert in zijn departement met den chef van de afdeeling Europeesche Zaken. De commentaren zijn zeer scherp en veroordeelen in krachtige be woordingen de nieuwe Duitsche inval len, die niet te verontschuldigen zijn. De Amerikanen stellen vertrouwen in de voorbereidingen van Nederland en België om den indringer te weerstaan. VERORDENING VAN DEN OPPER BEVELHEBBER VAN LAND- EN ZEEMACHT. Door den opperbevelhebber van Land- en Zeemacht is heden de volgen de verordening bekend gemaakt: Artikel 1: Het is aan de hier te lande wonende of verblijvende Duitschers of Duitschen oor- •buitenshuis te De feuilleton zal vandaag niet worden vervolgd in verband met den oorlogstoestand. vreemdelingen van sprong verboden zich begeven. Artikel 2: Personen, vermoed, dat zij het Artikel 2: 1. Wanneer de openbare verlichting is gedoofd is de bewoner, gebruiker of beheerder, de eigenaar van of andere rechthebbende op een gebouw, een gedeelte daarvan, een daarbij behoorende aanhoorigheid, of een getimmerte, een en ander, hetzij voltooid, hetzij in aanbouw, gelegen te 's-Gravenhage verplicht zorg te dra gen, dat daaruit geenerlei licht schijnt. Art. 13. 1. Hij, die opzettelijk aan een verplichting als bedoeld in het vo rig artikel niet voldoet, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste twee jaren of geldboete van ten hoog ste duizend gulden. De dokter zei: „Borstvoeding en Daar de vacanties van de scholen voor lager en middelbaar onderwijs morgen zullen aanvangen, heeft de wethouder van Onderwijs besloten die scholen reeds heden te sluiten. Dit is een voor- loopige maatregel, die nog zal moeten worden bekrachtigd door het college vap B. en W. De uitbreidirtg van den oorlog naar de kleine Westelijke Staten Algemeene bekendmaking afgekondigd Gisteren is afgekondigd de alge meene bekendmaking no. 35 van den opperbevelhebber van Land- en Zee macht, waarbij het houden van bijeen komsten van meer dan 500 persenen in de open lucht wordt verboden in de provincies Overijsel, Gelderland, Noord- Brabant, Limburg en Utrecht, ten Oos ten van de spoorlijn Hilversum- Utrecht-Culemborg. Ontheffing van dit verbod kan wor den aangevraagd bij sectie 4 van het Algemeen Hoofdkwartier van den op perbevelhebber van Land- en Zee macht. ONTVANGSTEN H.T.M. De totale ontvangsten (reizigers en diversen der Haagsche Tramweg Maat schappij hebben bedragen over April 1940 439.636,94 (v. j. 438.172,754). Vervoerd werden in April 1940 4.861.140 reizigers (v. j. 4.768.490). Van 1 Januari af bedroegen de ont vangsten 1.972.711,99i (vorig jaar 1.679.137,61), het aantal reizigers 21.957.753 (v. j. 18.463.736). 3. Van dit betreden wordt binnen tweemaal vier en twintig uur proces verbaal opgemaakt, dat aan den bewo ner in afschrift wordt uitgereikt. Door het verlaten van zijn woon plaats stelt hij zich aan het gevaar bloot om tusschen de strijdende par tijen te geraken en loopt hij groote kans elders noch voedsel, noch onder dak te vinden. Het overschrijden van rivieren zal in den regel onmogelijk blijken. Ook bij gevaar voor aanvallen uit de lucht blijve de bevolking rustig en neme zij nauwkeurig in acht de bij „openbare bekendmaking” schreven gedragsregels voor van dergelijke aanvallen. 3. Indien het feit is gepleegd in ge val van oorlog of oorlogsgevaar, wor den de in vorige leden gestelde maxima verdubbeld. De opperbevelhebber maakt be kend Het is verboden, zonder noodzaak van de locale en interlocale tele foon gebruik te maken. Een ge deelte van de particuliere telefoon aansluitingen wordt buiten ge bruik gesteld. Het is den abonné’s, wier telefoonaansluiting niet buiten gebruik is gesteld ten strengste verboden, hun toestel door derden te van wie wordt vorengenoemde verbod overtreden, stellen zich aan ern stig lijfsgevaar bloot. Zij moeten onverwijld naar den dichtstbijzijnden militairen post of naar een bureau van politie worden over gebracht en aldaar in bewaring worden gehouden in afwachting van een nadere beslissing van de militaire autoriteiten. Artikel 3: Deze verordening wordt afgekondigd door middel van de radio. Zij treedt onmiddellijk in werking. Openbare bekendmaking van den burgemeester Geen ondeugdelijk drinkwater In de residentie In verband met geruchten, dat het Haagsche drinkwater ondeugdelijk zou zijn, deelt men ons van bevoegde zijde mede, dat hiervan geen sprake is. Daar deze geruchten verspreid wor den door personen, die hiertoe zelfs aan de huizen aanbellen, verzoeken de autoriteiten de burgers deze per sonen aan de dichtstbijzijnde politie- of militaire post aan te wijzen ten einde hen te doen arresteeren. tend bestemd zijn voor het verrichten van politiediensten en zij ook overigens niet behooren tot de krijgsmacht van den Staat, is het ook aan de leden hiervan ook al zijn zij in uniform gekleed uitdrukkelijk verboden met de wapenen aan den strijd tegen den invaller deel te nemen. Hoe loffelijk ook uit een oogpunt van vaderlandsliefde, een deelneming aan den strijd door daartoe onbevoeg den kan onze rechtvaardige zaak slechts schaden en zou den vijand er toe kunnen brengen om over te gaan tot het nemen van vergeldingsmaat regelen. Ieder zorge, dat bij de nadering van den vijand alle in zijn bezit zijnde wjjnen of andere alcohol houdende dranken tijdig worden vernietigd. Niemand late zich door woord of bedreiging overhalen om trouw te be loven aan den vijand, om in lich tingen te geven over onze strijd krachten of om arbeid te verrich ten, waardoor hij aan de krijgsver richtingen tegen zijn vaderland zou deelnemen. De vijand heeft niet het recht daar toe te dwingen. vergaderen in de open lucht Niettegenstaande door onze expe ditie getracht zal worden de „Haagsche Courant” doen bezorgen, is de mogelijkheid niet uitgesloten’ dat er zich stagnatie zal voordoen. De Regeering verbiedt aan alle Nederlanders, die niet behooren tot de krijgsmacht van den Staat met de wapenen aan den strijd deel te nemen. Aangezien de burgerwachten uitslui- Het nieuwe laboratorium voor tuinbouw te Naaldwijk In tegenwoordigheid van een groot aantal autoriteiten op tuinbouwgebied is gisteren te Naaldwijk de eerste steen gelegd voor het nieuwe laborato rium voor den tuinbouw. Dit bedrijfs- laboratorium voor den intensieven tuinbouw is voor ons land eenig in zijn soort en wordt gebouwd met Rijks- subsidie. In de praktijkschool voor Westlandsche teelten, welke, evenals het nieuwe laboratorium, op het ter rein van den proeftuin van het Zuid- hollandsch glasdistrict is gelegen, voerden verscheidene sprekers het woord. De eere-voorzitter van den proeftuin, de heer W. G. Verheul, ging als eerste spreker in het kort de geschiedenis na van den proeftuin. Hij bracht den di recteur, ir. J. M. Riemens, dank voor zijn onvermoeiden arbeid en eindigde met den wensch, dat het nieuwe labo ratorium tot heil zal zijn van den tuin bouw in het Zuidhollandsch glasdis trict. Hierna verrichtte spr. de symboli sche handeling van de eerste steen legging voor het fraaie gebouw, waar in het laboratorium zal worden geves tigd. Vervolgens voerden het woord ir. A. W. van der Plasse, inspecteur voor den tuinbouw, die wees op het groote nut van het laboratorium en de medewerking der Regeering ook voor de toekomst toezegde, de heer Th. P. J. Eisen, burgemeester van Naaldwijk, en ir. Riemens. a. Eigenaren, beheerders, bestuur ders of geleiders van motorrijtuigen, wielen op meer dan twee wielen of an dere rij- of voertuigen, deze vervoer middelen op of aan den openbaren weg of eenig andere buitenshuis gelegen ruimte aanwezig te hebben, tenzij de verlichting naar het oordeel van de po litie voldoende is afgeschermd; b. Bestuurders of geleiders van rij wielen op twee wielen, over een weg te rijden met een verlichting, tenzij deze naar het oordeel van de politie voldoende is af geschermd; c. Bestuurders of geleiders van mo torrijtuigen, gebruik te maken van ver lichte richtingwijzers. Artikel 5: 1. Bij den aanvang van het sein luchtalarm” is een ieder, die zich te voet, dan wel in of op een ver voermiddel op of aan den openbaren weg bevindt, verplicht zich onmiddel lijk daarvan te verwijderen en een schuilgelegenheid te zoeken in eigen huis of op eigen erf dan wel in of dat van bekenden, in een voor hem be stemde buurtschuilgelegenheid of in een openbaren schuilkelder, in een por tiek of in een in zijn onmiddellijke na bijheid gelegen park, plantsoen, duin- terrein e.d. 2. Tijdens den duur van het lucht alarm” is een ieder verplicht in de voor hem bestemde of door hem geko zen schuilgelegenheid te blijven. 3 Hetgeen is bepaald in het eerste en tweede lid, is niet van toepassing op hen, die behooren tot het vaste- en hulppersoneel van den Luchtbescher mingsdienst. Artikel 6: 1. Bij den aanvang van het sein „luchtalarm” zijn: a. bestuurders of geleiders van mo torrijtuigen, rijwielen op meer dan twee wielen of andere rij- of voertui gen, die daarmede over een weg rijden, verplicht hun vervoermiddel onmiddel lijk te parkeeren op het uiterst recht- sche gedeelte van den rijweg; de trek dieren der bespannen rij- of voertuigen moeten worden vastgebonden; b. bestuurders of geleiders van rij wielen op twee wielen verplicht hun vervoermiddel tegen een gevel van een huis, tegen een muur, een schutting, een hek e.d. te plaatsen; x c. bestuurders van tramrijtuigen ver plicht hun vervoermiddel zooveel mo gelijk te doen stilhouden in de nabij-1 4 HANDELSONDERNEMING „EMKA” - APELDOORN OVERZICHT EKiderlehs Jenever DISTILLATEURS «II de prijzen vallen meel Als U Glorine gebruikt, hebt U minder last van vliegen, want die houden er niet van. Daarom wordt Glorine ook graag gebruikt op de boerderij, b.v. voor het reinigen van stallen. Ook voor de melkemmers,! want Glorine reinigt en ontsmet. Vraagt de gratis brochure: .Glorine-het wondermiddel" met tal van gebruiks aanwijzingen. Brandwonden, Snijwonden, Ont vellingen, worden gezuiverd met Sterovit en genezen in korten tijd. Wees op alles voorbereid en zorg er nu voor Sterovit in huis te ne men. kan een levensverzeke ring beteekenen. IMPORTEUR 0. LINDNER CO. - SINOEl 11S - *MSTERO*M-C.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 5