DE STRIJD IN BELGIE Nederl.-Indië De reactie m Geallieerde hulptroepen met vreugde begroet HOOFDZAAK VAN UW SIGARET? KWALITEIT EN SMAAK ROOK TRIUMPH ’N TRIUMPH VAN SMAAK! HAAGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 11 MEI 1940. EERSTE BLAD, PAGINA 2. Koning Leopold bij het hoofdkwartier TELEGRAM VAN DEN GOUVERNEUR-GENERAAL Proclamatie van koning Leopold Ongeveer 700 personen te Batavia aangehouden Het Britsch-Fransche leger in België 9 De luchtaanvallen De indrukken in het buitenland Aan H.M. de Koningin em- Bommen op steden de uur 373, een Duitsche schepen in West-Indië Bemanning poogt vergeefs ze tot zinken te brengen. Het bezoek de minister* van van Duitsche bemanning probeert schepen tot zinken te brengen Rustig en kalm nam men de noodige maatregelen. Zij bieden hun diensten als vrijwil ligers aan bij de consulaten. BATAVIA, 11 Mei (Aneta). Gister middag werd door den gouverneur- generaal het volgende telegram gezon den aan H.M. de Koningin „Namens de bevolking van Nederlandsch-Indië”, die met diepe ontroering de ontwikke ling der gebeurtenissen in het moeder land volgt, moge ik Uwer Majesteit de eerbiedige betuiging bieden van on wankelbare trouw, liefde en aanhanke lijkheid. In verband met de uitbreiding van den oorlog tot Nederland en België, heeft het Amerikaansche Roode Kruis bekend gemaakt, een campagne te zijn begonnen voor het bijeenbrengen van een hulpfonds ten bedrage van 10 mil- lioen dollar. Worden door Zweedsche Regeering behartigd De Zweedsche Regeering heeft be sloten het Nederlandsche verzoek in te willigen en de Nederlandsche be langen in Denemarken en Duitschland te behartigen. De Nederlandsche gezant te Londen. De Nederlandsche gezant te Londen heeft, na eerst een bezoek te hebben gebracht aan het ministerie van lucht vaart, gistermiddag een langdurig be zoek gebracht aan het departement van Buitenlandsche Zaken. De laatste daad van Duitschland heeft ontzetting gewekt bij het publiek in nader zal worden worden Duitsche vliegtuigen zouden de ste den Aalst, Ronse, Leuven en Verviers gebombardeerd hebben zonder de mili taire doelwitten te raken. Wel werden tal van slachtoffers gemaakt onder de burgerbevolking. Koning Leopold heeft zich bij het groote hoofdkwartier gevoegd. Vernomen wordt, dat alle te Brussel wonende Duitschers zijn gearresteerd. Protest tot Duitschland. In een protestnota, gericht tot de Duitsche regeering, verklaart de Belgi sche regeering„Het Belgische leger zal het nationale gebied verdedigen met al zijn kracht en met de hulp dergenen, die hun beloften getrouw zijn geble ven”. De Vaderlandse he Club betuigt trouw. BATAVIA, 10 Mei. (Aneta). De Va- derlandsche Club zond aan H.M. de Ko ningin het volgende telegram: ,,Vader- landsche Club, diep geschokt door den verraderlijken Duitschen inval in het Amsterdam leek gisteravond een verlaten stad Kweekschool en lyceum O.L.V. ter Eem. De zusters van O.L.V. ter Eem. te Amersfoort maken aan de ouders van de kinderen van kweekschool en lyceum aldaar, bekend, dat de kinde ren o.a. uit ’s Gravenhage, Schevenin- gen, Voorburg en andere plaatsen, zich nog veilig bij de zusters bevinden. Reuter meldt uit Londen: Er zijn aan wijzingen uitgegeven aan alle Belgische en Nederlandsche schepen, die naar Bel gië of Nederland of Duitschland onder weg zijn, om terstond op te stoomen naar de naast bij zijnde Engelsche of Fransche havens voor het ontvangen van instructies. De Belgische en Neder landsche schepen met andere bestem mingen moeten hun reis voortzetten. lederen dag zal een omroepvereeni- ging het programma verzorgen Amerikaansch embargo op Neder landsche gelden Nieuwe regeling inzake de radio-uitzendingen Aanwijzingen voor de Nederlandsche scheepvaart vaderland, betuigt Uwer Majesteit en Haar Huis in deze bange uren onwan kelbare trouw en aanhankelijkheid. De Voorzienigheid behoede het Huis van Oranje en het Vaderland”. Ook aan den Gouverneur-Generaal werd een telegram gezonden. uur des avonds op 261, 49.59, 41.49 en 30.96 meter. Het verkeer met Engeland De Engelsche minister van posterijen heeft gisteravond bekend gemaakt, dat tijdelijk de diensten, met inbegrip der luchtdiensten en der postchèquedien- sten, met Nederland, België en Luxem burg gestaakt worden. De Beurs gesloten. BATAVIA, 10 Mei. (Aneta.) De Ef fectenbeurs te Batavia is morgen, 11 Mei, gesloten. Dinsdagochtend zal uitgemaakt, of de Beurs geopend. Ook West-Indië is trouw. PARAMARIBO, 10 Mei (Aneta). In een plechtige zitting van de Koloniale Staten heeft de gouverneur persoonlijk mededeeling gedaan van het uitbreken van den oorlog in Nederland. Z.E. deed hierbij een beroep op aller samenwerking, zoowel in als buiten de Koloniale Staten, om trouw te blijven aan ónze Vorstin en aan het vaderland. Alle hier zich bevindende Duitschers zijn geïnterneerd. De bemanning van het Duitsche schip „Goslar” heeft getracht om het schip tot zinken te brengen. De 4 omroep-vereenigingen zijn in overleg met de Regeering overeenge komen, dat eiken dag slechts één om- roepvereeniging belast zal zijn met de verzorging van het programma, zulks met uitzondering van de Zondagen, waarop een gedeelte van den zendtijd is afgestaan aan de N.C.R.V., K.R.O. en V.P.R.O., ter verzorging van gods dienstige uitzendingen. Deze nieuwe regeling gaat 11 Mei in. Op dezen Zaterdag zal de A.V.R.O. volledig voor het programma zorg dragen. Maandag a.s. wordt deze taak den K.R.O. toevertrouwd, Dinsdag de N.C.R.V., den dag daarop de V.A.R.A. Deze volgorde A.V.R.O., K.R.O., N.C.R.V., VA.R.A. zal tot nader order gehandhaafd blijven. Gemeente Amsterdam vraagt een crediet van een half miilioen gulden De zeer bijzondere omstandigheden van ernstigen aard, waarin de ge meente Amsterdam tengevolge van den uitgebroken oorlog verkeert, bren gen mede, dat voor sommige uitgaven, voorkomende op de begrooting 1940, de raming aanmerkelijk zal worden over schreden. Maar bovendien is het zeker, dat door de gemeente belang rijke uitgaven zullen fnoeten worden gedaan, waarop bij die begrooting niet is gerekend en die toch onvermijdelijk zijn. B. en W. meenen daarom den raad voor dit doel een crediet te moeten vragen van ten hoogste 500.000. Belgische verkeersluchtvloot in veiligheid. Te Londen gelooft men, dat practisch alle vliegtuigen der Belgische lucht vaartmaatschappij Sabena veilig zijn. Zes machines zijn na den aanval in den vroegen morgen van het Brussel- sche vliegveld gestart en bevinden zich thans in Engeland, waar zij zullen blijven. Het is mogelijk, dat nog twee machines later zullen aankomen. Kleffens en Welter te Londen Reuter meldt d.d. gisteren uit Lon den: De Nederlandsche minister van Buitenlandsche Zaken, van Kleffens, en de minister van Koloniën, Welter, zijn per vliegtuig in Engeland aange komen, waar zij een onderhoud zullen hebben met den Britschen minister van Buitenlandsche Zaken, lord Hali fax. De beide ministers hebben bij den hoofdcommissaris van politie te Brighton geluncht en zijn vervolgens per trein naar Londen gegaan. Hoe het Tandjong-Priok verging. TANDJONG-PRIOK, 10 Mei. (A.N.P.) De berichten omtrent het gebeuren in het moederland maakten hier den diep- sten indruk, terwijl de ontwikkeling in de naaste omgeving met de grootste be langstelling werd gevolgd. De maatregelen van de militairen en van de politie werden met de grootste snelheid uitgevoerd, zoodat Priok nog druk bezig was met de dagelijksche be zigheden uit te voeren, toen de Duitsche schepen reeds bezet waren en alle an dere noodige maatregelen waren getrof fen. o.a. het gereedmaken van het im- migrantenverblijf voor het opnemen van de geïnterneerden, die onder mili taire bewaking bleven. Gemeld wordt nog, dat een Duitscher op een der schepen, een lid van de be manning, nog zou hebben gepoogd, om een kraan open te zetten, teneinde het schip tot zinken te brefigen, doch dat deze poging door de waakzaamheid van de Nederlandsche bezetting werd ver ijdeld. Hiervan kon echter geen beves tiging worden verkregen. Overigens is ook te Tandjong Priok het gevangennemen van de Duitsche onderdanen geheel zonder verzet ver- loopen. Op de verschillende kantoren werden onverwijld maatregelen getroffen, op dat het dienstplichtig personeel bij een eventueelen oproep onmiddellijk zou kunnen vertrekken. Vrijwel alle kanto ren sloten belangrijk vroeger dan ge woonlijk. Weer luchtalarm te Brussel. Vanmorgen is te Brussel weer twee maal luchtalarm gemaakt, en wel in het tijdvak van 9.45 tot 10.30 uur. Inwoners van Naarden mogen de stad niet verlaten in Westelijke richting De burgemeester van Naarden brengt ter openbare kennis, dat op last van het militair gezag het de be volking van gisteren af verboden is de gemeente Naarden in Westelijke rich ting eigenmachtig te verlaten. De bevolking wordt aangemaand tot volstrekte kalmte en wordt gewezen op het gevaar, waaraan zij zich bloot stelt, indien zij niet vertrouwt op de voor de veiligheid getroffen voorbe reidingen. Staat van beleg op Curasao Reuter meldt uit Willemstad, dat de staat van beleg is afgekondigd op het gebied van Curacao. Voorbereidingen zijn getroffen voor iedere gebeurlijk heid. De gouverneur heeft een procla matie uitgevaardigd, waarin gezegd wordt, dat Curacao als deel van Ne derland ook in oorlog is met Duitsch land, maar dat de internationale poli tieke s atus van hes gebied, afgeschei den hiervan, ongewijzigd zal blijven. De huidige ambtenaren blijven be last met het bestuur en de defensie en iedere hulp van buiten, zoo wordt verklaard, zal als onwelkom van de hand worden gewezen. Om 5.20 golflengten meter. Om 10.25 Zweden, meldt Reuter uit Stockholm. Er wordt geen officieel commentaar ge geven, maar in politieke kringen werd verklaard: „Er is geen commentaar noo- dig”. De Canadeezen hebben de berichten over den inval in Nederland, België en Luxemburg met meer ontroering verno men dan gewekt is door welke gebeur tenis ook sedert het uitbreken van den oorlog. Deze nieuwe agressie zal onge twijfeld uitloopen op een eisch tot scherpe verhooging Van de Canadeesche oorlogsinspanning. De gezant van Ecuador in Frankrijk en Engeland en leider van de delegatie van Ecuador bij dep Volkenbond heeft een persoonlijk bezoek gebracht aan de legaties van Nederland en Luxemburg en de ambassade van België om het protest van zijn regeering tegen het op treden van Duitschland en de sympathie van het volk en de regeering van Ecua dor met de landen, welke zoo juist over weldigd zijn, tot uiting te brengen. Nederlandsche en Belgische onder danen hebben gisteren de consulaten hunner landen in New York en andere Amerikaansche steden belegerd om hun diensten aan te bieden voor het Nederlandsche leger. De consulaten in New York deel den den vrijwilligers mede, dat zij niet in staat waren geweest verbinding te krijgen met hun regeeringen sedert het begin van den Duitschen aanval. Hun was nog niet opgedragen vrijwil ligers aan te nemen. Amerika en de Nederlandsche bezittingen in het Weste lijk halfrond Reuter meldt uit Washington: Presi- den. Roosevelt heeft vannacht twee te lefoongesprekken gevoerd met den Amerikaanschen ambassadeur in België, Cudahy. Welingelichte diplomatieke kringen voorzien vérstrekkende vraag stukken voor de Vereenigde Staten in de Orient en in het Westelijke halfrond alsmede in Europa, als gevolg van de uitbreiding van den oorlog. Men zeide in deze kringen, dat de Vereenigde Sta ten waarschijnlijk de andere Ameri kaansche republieken zullen raadplegen om vast te stellen, of eenige stappen genomen dienen te worden tot garan- deéring van den status-quo der Neder landsche bezittingen in het Westelijk halfrond. Ambtenaren in Washington beschou wen de invasie in Nederland als een der belangrijkste economische ontwik kelingen, waarbij de Vereenigde Staten betrokken zijn. De totale handel van de Vereenigde Staten met Nederland en de Nederlandsche bezittingen bedroegen in 1939 ruim 300 miilioen dollars. Neder land alleen, zonder zijn overzeesche be zittingen, was de zesde beste afnemer van de Vereenigde Staten. Havas meldt uit Washington President Roosevelt heeft een bargo afgekondigd op Nederlandsche, Belgische en Luxemburgsche gelden, zooals hij dat reeds gedaan heeft ten aanzien van gelden uit Denemarken en Noorwegen. Vanmorgen om 10.30 uur zou onder leiding van president Roo sevelt een vergadering plaats hebben, waaraan alle ministers en de leger leiders zullen deelnemen om de mid delen te bestudeeren tot handhaving van de Amerikaansche neutraliteit. De door president Roosevelt geno men maatregelen betreffende het em bargo op Nederlandsche, Belgische en Luxemburgsche credieten, zullen wor den toegepast door den minister van financiën, Morgenthau, voor de ope ning van de beurs. De conferentie in het Witte Huis waaraan ook de ministers van justitie zal deelnemen, zal maatregelen nemen om in de eerste plaats de neutraliteits positie vast te stellen van de Ameri kaansche schepen en zich vervolgens bezig houden met het lot van de Ne derlandsche en Belgische schepen, wel ke in Amerikaansche havens liggen. Aan de vergadering zullen deelnemen Cordell Hull en Welles, voor het de partement van buitenlandsche zaken de attorney-generaal Jackson voor justi tie, generaal George Marshal voor het leger en admiraal Stark voor de ma rine. Duitsche bommenwerper neer gekomen op Capelle Dertig bewoners van Capelle zijn ge dood, toen een door het Engelsche stoomschip „City of London”, dat den dienst onderhoudt tusschen België en Engeland, omlaaggeschoten Duitsche bommenwerper, te pletter sloeg. De Belgische omroep heeft gisteren vroeg in den morgen een proclamatie van den Koning uitgezonden, waarin o.m. gezegd wordt..Belgen, voor de tweede maal in een kwart eeuw wordt het loyale en neutrale België door het Duitsche rijk aangevallen met verach ting voor de plechtigste verbintenissen. Tot op het laatste oogenblik hebben wij onzen neutraliteitsplicht vervuld. Tot het dappere Belgische leger en onze moedige soldaten zend Ik mijn broeder lijken groet. Zij strijden om iederen duim gronds, om den vijandelijken in val door onze provincies tot staan te brengen. Dank zij de inspanning, die de geheele natie zich getroost heeft, is de macht van ons land thans oneindig veel grooter dan in 1914. Reeds hebben Frankrijk en Engeland beloofd ons te zullen steunen en de eerste troepen zijn reeds op weg om de onze te ontmoeten. De strijd zal hard zijn, doch niemand kan aan het eindresultaat twijfelen. Zooals mijn vader in 1914 heb ik mij aan het hoofd van het leger gesteld in hetzelfde geloof en met hetzelfde ver trouwen. De Belgische zaak is recht vaardig en met Gods hulp zal zij over winnen”. schijnlijk het ontstellende nieuws ontvangen, ging de hoofdstad nacht in. Geen enkel vliegveld door Duitschers bezet Van gezaghebbende zijde werd gis teravond vernomen, dat in België geen enkel vliegveld door den vijand bezet is. De parachutetroepen zijn snel bui ten gevecht gesteld. De Belgische minister van landsver dediging deelde gisteren mede Een van onze piloten heeft Messerschmitt 109 neergeschoten, een ander heeft tijdens een enkele vlucht 2 Duitsche toestellen omlaag geschoten. De luchtdoelartillerie haalde vier of vijf Duitsche Messerschmitts en Heinkel III toestellen neer. Nederlandsche belangen in Dene marken en Duitschland BATAVIA, 10 Mei (Aneta). Aneta ontving het eerste overzicht van de maatregelen, welke zijn genomen in de hoofdstad van Nederlandsch-Indië, waaruit blijkt, dat de voornaamste Duitschers zijn geïnterneerd, zijnde on geveer tweehonderd personen, terwijl ook enkele van de N.S.B., waar van het bekend is, dat zij een geestesge steldheid hebben, die overeenkomt met de beschrijving van minister de Geer in zijn radiorede, in bewaring zijn ge steld, zijnde een tiental personen. Op de in Tandjong-Priok liggende schepen is een militaire wacht geplaatst, nadat de schepelingen waren Verwij derd. Het geheel staat onder leiding van de marine. Om klokslag zeven uur 's avonds ver trok een tweede transport van Duitsche geïnterneerden en verdachte Neder landsche elementen, in totaal ongeveer 100 man, van het station aan het Koningsplein naar Tandjong-Priok. Vandaar zullen zij verder worden over gebracht naar het eiland Onrust. Velen van de geïnterneerden voerden slechts een kussen en een deken mede, terwijl weer verschillende anderen koffers bij zich hadden, die uiteraard tevoren grondig werden geïnspecteerd, en die klaarblijkelijk rekenden op een eenigs- zins langdurig verblijf. In totaal zijn te Batavia ongeveer 700 personen aangehouden, die hier en daar zijn ondergebracht. Morgen worden de transporten voortgezet. Ook de transporten uit andere plaatsen op Java worden morgen te Batavia verwacht. De eerste berichten uit andere plaat sen gewagen van dezelfde gedragslijn. Gerapporteerd wordt, dat de internee- ringen zonder incidenten geschieden te Buitenzorg, Bandoeng, Malang, Soera- baja, Medan en Makassar. Het totale aantal van de aangehoudenen kan nog niet worden opgegeven. Mede zijn in bewaring gesteld de kringleiders en de groepleiders van de N.S.B., zoomede gevaarlijk geachte per sonen. Reuter meldt uit Willemstad, (Cura sao): De opvarenden hebben gister ochtend een poging gedaan om drie Duitsche schepen, die een toevlucht hadden gezocht nabij Willemstad tot zinken te brengen. De bemanningen staken de „Patrica”, een schip van 3979 ton en de „Alemania”, een schip van 1383 ton, in brand. De branden zijn thans echter vrijwel gebluscht. De bemanning van de Henry Horn’’ opende de luiken van dit schip, dat 3164 ton meet. Doch deze luiken wer den daarna gesloten. De andere Duit sche schepen zijn in veiligheid. Alle Duitschers zijn geïnterneerd. De Engelsche radio-omroep, de B.B. C., kondigt aan. dat nieuwsuitzendin gen in het Nederlandsch zullen worden gegeven op de volgende uren (allen Nederlandschen tijd): Om 12.20 uur des middags op golflengten 40.59, 41.49 en 25.29 meter. des middags op de 373, 49.59, 41.49 en 30.96 Nederlanders en Belgen in Amerika Uitzendingen van de B.B.C. in het Nederlandsch Naar aanleiding van den luchtaanval op België wordt medegedeeld, dat deze werd uitgevoerd door talrijke eskaders. Verscheidene Duitsche machines wer den neergehaald. De Duitsche toe stellen, welke van 5 uur 30 des mor gens af over Gent vlogen, ontmoetten een krachtig luchtafweervuur. De Duitsche luchtaanval van gister morgen op Brussel duurde 90 minuten. Enkele huizen werden getroffen op de Louiselaan in een fabriek in Schaar beek brak brand uit. Ook het vliegveld Evere bij Brussel moest het ontgelden. In totaal werden gistermiddag drie luchtaanvallen op Brussel gedaan. Het luchtafweergeschut vuurde onophoude lijk. De Brusselsche omroep deelde mede, dat vier of vijf Messerschmitts en één Heinkel bommenwerper werden neergeschoten. Reuter verneemt uit Brussel, dat bij een Duitschen luchtaanval op groot- Brussel 41 personen omgekomen en 82 gewond zijn. Gisteravond te 11 uur weerklonk voor de vierde maal lucht alarm. De Amerikaansche ambassadeur te Brussel, Cudahy, heeft gemeld, dat een bom is gevallen op 100 meter van de ambassade. Volgens de Belgische radio hebben vanmorgen om 7 uur 21 Domier-17- vliegtuigen boven Luik en omstreken gevlogen op gemiddelde hoogte. Zij be gaven zich in Noordelijke richting. Hulpcampagne van het Amerikaansche Roode Kruis Indië geeft met gulle hand voor het Roode Kruis. Een door de „Java-Bode” ingezette inzameling ten behoeve van het Ne derlandsche Roode Kruis”, bracht bin nen enkele uren reeds 16.000 op. Ook het „Bat. Nieuwsblad” zette zeer spoedig een inzameling in, welke eveneens reeds enkele duizenden gul dens opbracht. Het hoofdbestuur van het I. E. V. besloot om 2500 te storten ten be hoeve van het Nederlandsche Roode Kruis, en aan alle afdeelingbesturen van het I.E.V. en de I.E.V.V.O op dracht te geven gelden voor dit doel in te zamelen. Groot aantal aanvragen voor telefoongesprekken met Ne derland. BATAVIA, 10 Mei. (Aneta.) De re actie in de hoofdstad op de gebeurte nissen in Nederland kwam vooral tot uiting in de aanvragen voor telefoon gesprekken met Nederland, welke alle wat Batavia betreft, om acht uur ’s avonds reeds tot 150 waren opge- loopen. De stroom van aanvragen houdt nog steeds aan. De P.T.T. heeft het voornemen, om het bedrijf in wer king te houden, zoolang de verbinding HollandIndië mogelijk is. Intusschen wordt echter aan de aan vragers medegedeeld, dat niet gezegd kan worden wanneer zij kunnen spreken. Officieel werd gisteren te Londen bevestigd, dat een Britsch expeditie- leger België is binnengetrokken. De speciale correspondent van Reu ter bij dit leger seinde gisteren: Brit- sche troepen rukken over de Belgische grens op naar het nieuwe front. Onmid dellijk nadat de internationale slagboo- men hedenochtend werden weggenomen, bewogen zich de in khaki gekleede co lonnes met vlotte doeltreffendheid in Oostelijke richting. Ook Fransche troepen rukken België binnen. Groote groepen bur gers, die de manschappen zagen voorbij trekken, begroetten hun verschijnen met duidelijke vreugde. Zij wierpen bloemen naar hen en boden de manschappen flesschen bier aan. De bombardements vliegtuigen zijn actief geweest van 4 u. in den ochtend af. Ik heb de aankomst kunnen aanschouwen van de Britsche troepen aan de Belgische grens. Het was een indrukwekkend schouwspel. Lange colonnes vrachtwagens, groote en kleine tanks en pantserwagens, auto’s, motor rijwielen trokken op in een gestadigen stroom. De manschappen zagen er zon gebruind uit, fit en gereed voor alles. Duitsche aanval gestuit De Duitsche aanval te land op België, die op alle punten gestuit is, werd aan zienlijk belemmerd door vernieling van bruggen en het vellen van boomen. Duitsche parachutetroepen zijn in zekere streken geland, maar vernomen wordt, zijn deze troepen reeds vernie tigd. Volgens te Parijs ontvangen berichten trekt het Belgische leger zich overeen komstig de plannen terug op de tevoren gereed gemaakte hoofdverdedigingslinie. Slechts één Duitsch schip zinkend. BATAVIA, 10 Mei. (Aneta.) Aneta verneemt officieel, dat van de 19 in Indië aanwezige Duitsche schepen, welke bij het uitbreken van den oor log in September een toevlucht zochten in de Indische havens, 18 zijn bezet, terwijl er één, de „Sophie Rickmers' te Sabang in zinkenden toestand ver keert Amsterdam is gisteravond den eer sten oorlogsnacht ingegaan, welke zich voorloopig nog slechts kenmerkte door de totale verduistering, die voor de eerste maal werd toegepast. Zonder uitzondering kan men zeg gen, dat deze volkomen geslaagd is. De hoofdstad leek gisteravond een uitge storven spookstad, waarin nu en dan slechts schaduwen rondwaarden en als dwaallichten af en toe de blauwe afge schermde lichten van een rijwiel of een auto zich voortbewogen. Er was geen maan, doch door het schijnsel der sterren kon men nog juist de omtrek ken van huizenblokken en voorwerpen zien. De trams en de autobussen met spaarzame en blauw afgeschermde lichten reden nog wel. Alle publieke vermakelijkheden, café’s en restau rants, hadden hun deuren gesloten. Rustig en kalm met de zelfde gelijk moedigheid, waarmede de Amsterdam- sche bevolking ook des daags oogen- had den Vlaamsch-nationa listen gearresteerd. Gisteren zijn de leiders van de Vlaamsch-nationale partij en van de rexisten, Staf de Clercq en Degrelle, gearresteerd. Voorts zijn ook de rexist Paul Collin en de communist Degeer gearresteerd. S»

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2