President Roosevelt ver oordeelt den aanval Nederland en op België Haagsche Courant van Zaterdag 11 Mei 1940 Churchill volgt w TWEEDE BLjAD. Fransche en Duitsche troepen slaags in Luxemburg BINNENLAND Chamberlain Gevechten bij de Moezel II Radiorede van minister president Reynaud Fransche legerberichten Het gevaar van bombar dementen op burger bevolkingen op Weinig verandering in Noorwegen Amerika de verdediger de Westelijke beschaving Dit numm. bestaat uit TWEE bladen overtuigen, HONGARIJE. vergezellen of volgen VEREENIGDE STATEN. JAPAN. con- van Belgische gezant van veertig Duitsche vliegtuigen neergehaald Allerwege sympathie betuigingen met de aangevallen kleine landen Amerikaansche ambassadeur door graaf Ciano ontvangen Instelling Militaire Justitie te velde Bewoners van internaten in goeden, welstand. In Luxemburg zijn gisteren Fran- sche en Duitsche troepen slaags geraakt. Er is evenwel nog slechts sprake van voorpostengevechten. Bij de Moezel zijn de eerste be langrijke gevechten begonnen. gisteravond Duitsche troepen tegen België en Luxemburg is van de eerste uren af van den lOden Vier brandbommen bij Chilham neergekomen. Te Londen wordt vernomen, dat gis terochtend vroeg te Chilham bij Can terbury vier brandbommen zijn uitge worpen. Chilham ligt in het graafschap Kent. Duitsche tijdbommen in Frankrijk. De Duitschers hebben in Frankrijk tijdbommen uitgeworpen. De overheid waarschuwt de bevolking niet-ontplofte bommen niet te naderen, omdat zij nog uren daarna tot explosie kunnen komen. Chamberlain bracht gistermiddag een bezoek aan koning George. Vijf minu ten nadat Chamberlain was vertrokken, ontving de koning Winston Churchill in audiëntie. De executieve van de Labour- partij besloot zitting te nemen in een regeering onder eén nieuwen premier, die het vertrouwen van de natie zou hebben. ZWITSERLAND. het zoo der en mr. R. W. J. C. van den Wall Bake, de res. kap. v. alg. dienst, mr. J. van Ginhoven, de res. kap. v. alg. dienst, mr. E. J. Mulder en de res. kap. v. alg. dienst, mr. F. Kool. De boterheffing. Het bedrag van de heffing en steun- uitkeering op boter is, behoudens tus- schentijdsche wijziging, voor de week van 9 tot 16 Mei vastgesteld op 75 cent per k.g. (onveranderd), Freiburg niet gebom bardeerd. Het Britsche departement van lucht vaart spreekt het bericht tegen, dat geallieerde vliegtuigen de Duitsche stad Freiburg zouden hebben gebom bardeerd. Zij noemen het bericht een „verder bewijs van de Duitsche leugen achtigheid”. Onderhoud van den Nederlandschen gezant met president Roosevelt De Fransche premier Reynaud heeft gisteravond in een radio-rede gezegd: „Drie vrije landen, Nederland, België en Luxemburg, zijn vannacht door het Duitsche leger aangevallen. Zij hebben hulp gevraagd aan de geallieerde legers. Vanochtend tusschen 7 en 8 uur zijn onze soldaten der vrijheid de grens over getrokken. Ons volk kent zeer goed het eeuwenoude slagveld van Vlaanderen. Tegenover ons rukt ook een eeuwenoude vijand naar ons op. Overal ter wereld houdt iedere vrije man en iedere vrije vrouw den adem in voor het drama, dat zich hier afspeelt. Zal het beestachtig geweld gaan zegevieren? Hitler roept dit uit. Sedert jaren speculeert hij op onzen vredeswil om den oorlog voor te bereiden. Hij heeft zijn meest bedreigde buren willen doen gelooven, dat het slechts van hen afhing en van hun zwakte, om in goede overeenstemming met hem te leven. Zelfs na het verkla ren van den oorlog, wilde hij gelooven in onze verdeeldheid en onze zwakheid. Hij hoopte op het verraad van het com munisme om Frankrijk inwendig te ver scheuren. Ook poogde hij de bondgenoo- ten van elkaar te scheiden, doch dit is niet gelukt. Vandaag is het masker af geworpen. Nauwelijks zoekt hij nog een misleidend voorwendsel voor zijn nieu wen aanval: Frankrijk wijst hij met den vinger aan zijn legers en zijn oorlogs- vliegtuigen. „Frankrijk, dat alleen reeds in 200 jaar 31 keer den oorlog heeft ver klaard aan Duitschland. Het is een oude rekening, welke vereffend moet worden, de Fransche rekening, waarover zoo dikwijls in „Mein Kampf” wordt gesproken. Frankrijk, kalm en sterk, staat rechtop. Het is thans het oogen- blik zich aaneen té sluiten. Gij weet, dat alle partijen zich in de regeering heb- gen geschaard. Op het oogenblik, waar op de bloem van ons volk, alles wat het heeft aan zijn beste jeugd, zijn meeste leven en meeste kracht, het leven gaat wagen in een heiligen strijd, rust een ernstige gedachte in ieder huis, in iedere van onze dorpen en in ieder kantonne- ment van onze troepen, dezelfde gedach te verheft ons bóven onszelf. Ieder maakt zich op zijn plicht te doen, het Fransche leger trekt den degen. Frank rijk bezint zich”. verband De des Onze luchtmacht' en ons luchtafweer geschut stelden zich teweer tegen de vyandelyke expeditie en brachten de Duitsche luchtmacht zware verliezen toe. Vier en veertig vijandelijke vlieg tuigen werden op ons gebied neerge haald. luidde: Het optreden der I Mei voorafgegaan door een luchtaan val van grooten omvang. Behalve de aanvallen met bombar dementen landden talrijke groepen vijanden uit vliegtuigen met parachu tes op verschillende punten van het Belgische en Nederlandsche gebied. Over het geheel werden met succes door de plaatselijke troepen tegenaan vallen ondernomen. Een vijandelijke luchtaanval begon in de tweede helft van den nacht op Fransch gebied en duurde den gehee- len dag door. Eenige materieele schade werd door de bombardementen aange richt. Britsch communiqué Het hoofdkw^rtier van de Britsche luchtmacht in Frankrijk meldt, dat in den loop van de operaties van giste ren aan het Westelijke front de Brit sche luchtmacht voortdurend in actie is geweest. Onze verkenningsvliegtui gen hebben geopereerd over een breed gebied. Vijandelijke troepen zijn aan gevallen door onze eskaders bombar dementsvliegtuigen. Overal waar bom menwerpers werden ontmoet, hebben onze eskaders gevechtsvliegtuigen den strijd met hen aangebonden. De be richten geven te kennen, dat in den loop van deze gevechten takijke vijan delijke vliegtuigen vernield zijn. Ver scheidene van onze vliegvelden zijn gebombardeerd. Er is weinig mate rieele schade aangericht en er zijn geen levens verloren gegaan. In verband met den internationalen toestand heeft de ministerpresident gisteren te Boedapest een langdurig on derhoud met den minister van buiten landsche zaken gehad. Vandaag komt de ministerraad bijeen. In politieke kringen verwacht men, dat zeer belangrijke vraagstukken be sproken zullen gorden. Dagorder van generaal Gamelin. Generaal Gamelin heeft gisteren een dagorder tot de troepen gericht, waarin gezegd wordt De aanval, welken wij sedert October j.l. hebben verwacht, is vanochtend ge komen. Duitschland bindt tegen ons den strijd op leven en dood aan. Voor Frankrijk en zijn bondgenooten is het wachtwoord thans moed, energie, ver trouwen. Vier en verdediger van de Westersche cultuur en de Christelijke beschaving zou wor den. Wat toen slechts een vrees was, is vandaag de werkelijkheid. Deze taak die naar wij hoopten alle landen met ons zouden deelen is voor het oogenblik grootendeels op onze schouders gelegd en het is onze hooge plicht, deze op dracht te vervullen. Tot voor kort ge loofden vele Amerikanen, dat zij veilig waren. Roosevelt wees er echter op, dat de vervoermiddelen zoo veel sneller zijn geworden. Uit een oogpunt van verove- ringsmogelijkheid ligt San Francisca thans dichter bij Europa dan Spanje bij Rome in den tijd van de keizers. Roosevelt besloot zijn rede als volgt: Ik ben pacifist en gij medeburgers van 21 Amerikaansche republieken zijn pa cifisten, maar ik geloof dat gij en ik op den langen duur en indien noodzakelijk tezamen zullen handelen om met alle middelen onze wetenschap en cultuur, onze vrijheid en beschaving te bescher men en te verdedigen. De rede van president Roosevelt werd uitgezonden in zeven talen. De Nederlandsche gezant, Loudon, heeft op het Witte Huis een onderhoud met president Roosevelt gehad. De president heeft tegen de persver tegenwoordigers o.m. verklaard, dat hij vol sympathie is met de proclamatie van H.M. Koningin Wilhelmina. In antwoord op nadere vragen zeide de president, dat de Duitsche beloften, welke gegeven zijn bij het uitbreken van den oorlog om geen open, niet- versterkte steden te bombardeeren, bestudeerd worden in het licht van de gemelde aanvallen op open steden. Reuter meldde gisteravond, dat Chamberlain is afgetreden en dat Chur chill hem als ministerpresident is opge volgd. Generaal Koiso, de minister voor overzeesche staten, heeft gisteren ver klaard, dat de politiek van Japan ten aanzien van gebieden in den Stillen Oceaan gericht is op de verwezenlij king van het gezamenlijke bestaan en de gezamenlijke welvaart op een grond slag van nauwe economische samen werking. Derhalve laat Japan zich bij zijn politiek in de Stüle Zuidzee door deze overwegingen leiden. De beteeke- nis van de gebieden in den Stillen Oceaan is in economisch opzicht voor het Verre Oosten grooter geworden als uitvloeisel van den Europeeschen oorlog en als gevolg van het onstaan van de nieuwe centrale regeering in China. Bij de uitvoering van haar po litiek ten aanzien van de Zuidelijke ge bieden, houdt de regeering nauwkeurig met deze omstandigheden rekening. Gisteren den geheelen dag was het op de stations zeer druk in met de algemeene mobilisatie, meeste opgeroepenen hadden avonds hun bestemming bereikt. President Pilet Golaz heeft een op roep gericht tot de bevolking om moe dig en waakzaam te zijn. Ons land is op het oogenblik nog gespaard, zeide hij, doch al dreigt geen onmiddellijk en direct gevaar, toch moet ik er op wijzen, dat de toestand, zooals deze geschapen is door de gebeurtenissen, ernstig is. We moeten derhalve gereed zijn. Dagorder van generaal Guisan. De opperbevelhebber generaal Gui san heeft een dagorder tot de troepen gericht, waarin hij verklaart, dat het consigne eenvoudig is„Wij blijven kalm, sterk en eensgezind. Op die wijze zullen wij vrije mannen blijven.” Een krachtige Engelsche waarschuwing Het Britsche departement van buiten- landsche zaken publiceerde gisteren het volgende communiqué „De Britsche regeering, die in haar dan honderd dooden en gewonden zijn, antwoord van 1 September op den oproep van den president der Vereenig- de Staten de verzekering gaf, dat haar luchtstrijdkrachten bevelen hadden ont vangen, welke een verbod inhielden van het bombardeeren van burgerbevol kingen en die het bombardeeren streng beperkten tot militaire doelen, spreekt thans openlijk uit, dat zij zich het recht voorbehoudt om over te gaan tot iedere actie, welke zij als gepast beschouwt in het geval van een bombardement door den vijand van de burgerbevolkingen, hetzij in het Vereenigd Koninkrijk, in Frankrijk of in de landen, die bijgestaan worden door het Vereenigde konink rijk”. Een dergelijke waarschuwing is ook door het Fransche departement van buitenlandsche zaken bekend gemaakt. Nederlandsche en bij Halifax Reuter verneemt in officieele Lon- densche kringen dat de ambassadeur van België en de gezant van Neder land vanmorgen vroeg een bezoek hebben gebracht aan den minister van Buitenlandsche Zaken, lord Halifax, en hem hebben meegedeeld, dat een in val in hun landen is gedaan. Zij deden een beroep om Britsche hulp. Hali fax deelde hun mede, dat Groot-Brit- tannië hun alle mogelijke hulp zou geven en standvastig aan de zijde zou staan van het Belgische volk en volk van Nederland in den hun lichtzinnig opgedrongen strijd. De noo- dige maatregelen voor hulpverleening zyn terstond in uitvoering gebracht. De directeur van het R.K. instituut voor doofstommen te St. Michelsgestel maakt bekend, dat alle kinderen in veiligheid zijn. Het instituut is bereid, voor zoover het in zijn vermogen ligt voor het welzijn en de veiligheid der kinderen te blijven zorgen. De ouders echter, die dat wenschen, kunnen hun kinderen laten afhalen. De directeur van het instituut „Hui ze Ruwenberg” maakt het volgende bekend Van de jongens zyn de meeste naar huis teruggekeerd. Nog ongeveer 70 leerlingen zijn op het instituut ach tergebleven, voornamelijk die uit de noordelijke en oostelijke provincies. Het instituut zal, voor zoover moge lijk, blijven zorgdragen voor hun wel zijn en veiligheid. Ouders, die zulks verlangen, kunnen hun kinderen laten afhalen. De overste van het missiehuis „Nieuw-Herlaer” te St. Michelsgestel maakt bekend, dat paters en studen ten, die buiten Brabant woonachtig zijn, niet naar huis kunnen terugkee- ren, doch allen in goeden welstand zijn. De studenten kunnen door hun ouders worden afgehaald en voor zoo ver zulks niet mogelijk, zal naar vermogen voor hun welzijn en veilig heid zorg gedragen worden. Inlichtingen zijn telefonisch verkrijg baar ten gemeentehuize van St. Mi- chelsgestel< Roosevelt pleegt overleg. Roosevelt heeft in het Witte Huis ge confereerd met Cordell Hull, den minis ter van justitie Jackson, Sumner Wel les, generaal Marshall, den chef van den generalen vlootstaf, admiraal Stark, lei der der vlootoperaties. over de maatre gelen. die genomen moeten worden in verband met den Duitschen aanval op Nederland en België. Roosevelt heeft tegenover vertegen woordigers van de pers te verstaan ge geven, dat de mogelijkheden voor de Vereenigde Staten om buiten den oor log te blijven niet gewijzigd waren, on danks de laatste gebeurtenissen in Europa. gisteren deur Phillips te Rome met spoed naar het Chigi-paleis werd ontboden, waar hij een onderhoud had met den Ita- liaanschen minister van buitenlandsche zaken graaf Ciano Over het bespro kene werd over en weer strikte ge heimhouding bewaard. Kan van Italië en Amerika gezamen lijk een of andere actie ten gunste van de aangevallen kleine staten verwacht worden? President Roosevelt heeft in een rede zijn sympathie betuigd met de door Duitschland aangevallen kleine landen, maar slechts in zeer vage ter men gesproken over de mogelijkheid, Receveur, de res. kap. v. alg. djenst, dat Amerika geroepen zou worden de Westersche beschaving te verdedigen. De jongste gebeurtenissen in Europa hebben, naar United Press uit Wash ington bericht, overal in Amerika groote emotie gewekt en er is zelfs eenigen twijfel ontstaan, of het isola tionisme (n.l. de niet-bemoeiïng van Amerika met de Europeesche gebeur tenissen) nog aantrekkingskracht zal behouden. Van democratische zijde gaan stemmen op voor militaire hulp aan de geallieerden. Senator Glass heeft in den Seraat verklaard, voorstander te zijn van „iederen bijstand aan de geallieerden bij het gebrek aan het feitelijk zenden van een expeditiemacht” Ook senator King bepleitte het zen den van „militaire voorraden om de Nederlanders en Belgen te helpen hun landen te verdedigen”. - Duitsche aanval ten Oosten van de Moezel. Havas meldtEen Duitsche divisie heeft gisteravond ten Oosten van de Moezel aangevallen met geen ander re sultaat dan de te voren geregelde te rugtrekking van de Fransche voorpos ten. J Maandag (2en Pinksterdag) verschijnt de „HAAGSCHE J COURANT” niet t-x De voorzitter der vlootcommissie van het huis van Afgevaardigden, Vinson, heeft medegedeeld, dat de commissie bouwplannen voor schepen en marinevliegtuigen in studie zal nemen, die ten doel hebben den Ver- eenigden Staten de suprematie op dit gebied te verschaffen. Verklaring van generaal Smuts Generaal Smuts, de Zuidafrikaan- sche eerste minister, heeft voor de radio een boodschap uitgesproken, waarin hy herinnerde aan de banden van vriendschap, die de Zuid-Afrikaan- ders verbinden met de Nederlanders, die thans het slachtoffer zijn van de Duitsche agressie. Geallieerde luchtmacht treedt op. Een communiqué van den Britschen generalen staf in Frankrijk van heden luidde: De Duitschers pogen de bewegingen der geallieerde troepen in de richting van het Belgische front te verhinderen door de wegen en verkeersknooppunten te beschieten. Sinds 24 uur hebben 8 luchtaanvallen plaats gehad, doch de geallieerde lüchtmacht alsmede het luchtdoelgeschut treden krachtig op. Men constateert, dat de Duitschers gebruik maken van parachute-troepen. Van een paniekstemming is geen sprake. Integendeel, onder de Belgische en Fransche bevolking heerscht een be- wonderenswaardige koelbloedigheid. Het Noorsche legerbericht van giste ren deelde mede: Op 9 Mei heeft de vijand gepoogd aanvallen te doen op onze stellingen te Leigatinfd; hij werd evenwel af geslagen. Verder is geen wijziging gekomen in den toestand. Bij Trondheim is fel gestreden tusschen Noorsche en Duitsche troepen. De Duitsche artillerie heeft het station van Trofors gebombardeerd. Benoemingen Heden is afgekondigd Staatsblad 283 houdende een Kon. Besluit van 10 Mei tot het vaststellen van regelen met betrekking tot de instelling van een militaire justitie te velde. De commandeerende generaals hebben de bevoegdheid, telkens naarmate de dienst zulks vorderen of gedogen zal, vanwege de Kroon een of meer krijgsraden te velde alsmede een of meer officieren-commissaris en offi- cieren-secretaris te benoemen. Onverminderd het bepaalde bij de paragrafen 1 tot en ‘met 3 van titel 8 van de Invoeringswetmilitairstraf- en tuchtrecht oordeelen de krijgsraden te velde bij uitsluiting. a. Over de strafbare feiten, begaan door personen, die behooren tot of onderdeelen, welke onder de bevelen staan van den commandeerenden generaal, die den krijgsraad heeft benoemd. b. Over de strafbare feiten, als be doeld in artikel 78 der Invoeringswet- militair straf- en tuchtrecht, begaan door niet-militairen binnen het rechts gebied van den commandeerenden generaal, die den krijgsraad heeft be noemd. c. Over de strafbare feiten, door krachtens letter a. van dit lid aan de rechtsmacht van andere krijgs raden te velde onderworpen personen, begaan in het rechtsgebied van den commandeerenden generaal, die den krijgsraad heeft benoemd. De rechtsmacht van krijgsraden te velde wordt bepaald na het tijdstip, waarop het strafbare feit is gepleegd. Bij Kon. besluit van 10 Mei zijn benoemd bij de krijgsraden te velde met ingang van den dag van indienst treding: tot auditeur-militair te velde, de res. kap. der artillerie, mr. G.W. Bennier, de res. kap. der grenadiers, mr. H. F. Verveen, de res. kap. v. alg. dienst, mr. Z. Heimens Visser, de res. kap. v. alg. dienst, mr. J. W. U. Doornbos, de res. kap. der in fanterie, mr. P. Kapteijn, de res. kap. v. alg. dienst, mr. D. J. Veegens, de res. kap. v. alg. dienst, mr. J. P. G. v. Velzen, de res. kap. der artillerie, mr. J. J. Plugge, de res. kap. v. alg. dienst, mr. G. H. L. Arriëns en de res. kap v. alg. dienst, mr. D. J. van Gilse, tot auditeur-militair te velde-plaats- vervanger, de kap. der infanterie, mr. A. F. Steffen, de res. kap. der infan terie, mr. A. Beets, de kap. der infanterie, mr. P. M. C. J. Hamer, de res. kap. v. alg. dienst, mr. J. J. van den Berg, de res. kap. der artil lerie, nir. W. F. Schokking, de res. kap. der infanterie, mr. A. H. M. H. De Duitsche luchtactie in Frankrijk Gisteravond stroomden te Pqrys telegrammen binnen over aanvallen van Duitsche bommenwerpers op ste den en dorpen in vele deelen van Frankrijk. Er werden verliezen onder de burgerbevolking gemeld. Zoowel militaire als niet-militaire doe len werden aangevallen. Er werden niet alleen bommen geworpen op vliegvelden, stations, fabrieken en mynen, maar ook op centra van louter burgerbevolking. De lijst is nog onvol ledig, doch bekend is, dat onder meer aanvallen zyn gedaan op Béthune, Choques, Lens, Duinkerken, Nancy, Hazebrouck, Calais, Abbeville, Dou- lens en Albert. Vooral het Noorden en Noordwes- ten des lands werd zwaar gebombar deerd, doch eveneens het gebied van de Loire en Champagne. waaronder vrouwen en kinderen. Fransche bommenwerpers hebben vannacht verscheidene vijandelijke vliegvelden aangevallen, Er werden tal van verkenningsvluchten gemaakt op Duitsch gebied Al onze vliegtuigen zijn op hun bases teruggekeerd. Overal in de wereld stijgt de ver ontwaardiging over den Duitschen aan val op ons land, België en Luxemburg en allerwege betuigt men sympathie. Zweedsche bladen herinneren aan de uitstekende betrekkingen van arbeid en vriendschap met Nederland, België en Luxemburg, de landen van de Oslogroep, en volgen met innige deel neming de tragedie, welke zich af speelt. Zij wijzen er op, dat de oorlog, die sinds lang zocht naar een slagveld, dit eindelijk heeft gevonden in België, Nederland en Luxemburg. Het is een Vreemde tegenstelling, dat de groote mogendheden den oorlog maken, doch dat tot dusver alleen de kleine landen, die géén enkelen twist met een oorlogvoerenden gehad hebben slechts in vrede willen leven, eronder te lijden hebben. Het zal moeilijk zijn de wereld ervan te overtuigen, dat Nederland, België en Luxemburg geen strikte neutraliteit in acht zouden heb ben genomen. Het Zweedsche volk, dat nog neutraliteit geniet, kan slechts met diepe deelneming het ongeluk beschou wen, dat deze landen heeft getroffen, die alleen in den oorlog zijn gesleurd omdat hun geografische ligging de stel lingen biedt welke de groote mogend heden noodig hebben. De groote mo gendheden voeren een strijd op leven en dood. Die strijd valt terug op de kleine, zwakke landen. Wij maken ons geen illusies over het lot, dat ons kan treffen, indien de belangen van de groote mogendheden zich in ons land kruisen, maar toch weigeren wij te ge looven, dat het laatste woord zal zijn aan het geweld. In Italië heeft speciaal de overval op België diepen indruk gemaakt. Uit Rome wordt gemeld, dat de Italiaan- sche regeering niet in kennis werd ge steld van de nieuwe ontwikkeling tot een oogenblik, waarop de gebeurtenis zich reeds voltrokken had. De Duit sche ambassadeur bracht toen een be zoek aan graaf Ciano, om hem op de hoogte te brengen. Ontmoetingen met menschen, die in rechtstreeksch tact staan met de regeering, doen blij ken, dat zelfs bij hen een gevoel van geschoktheid niet geheel afwezig was. Het heeft de aandacht getrokken, dat de Amerikaansche ambassa- United Press meldt uit Washington President Roosevelt heeft op over duidelijke wijze den Duitschen aanval op Nederland en België veroordeeld. Het heeft er den schijn van, dat de pan-Amerikaansche naties, indien noodzakelijk, de Westelijke beschaving met alle middelen zullen verdedigen. Roosevelt zeide in een toespraak tot het pan-Amerikaansche wetenschappe lijke congres, dat de gebeurtenissen in Nederland en België op ernstige wijze het vertrouwen hebben geschokt, maar dat er een vredelievende ontwikkeling van de moderne beschaving mogelijk is. Wij komen, zij het onwillig. tot de conclusie, dat de h rhaalde gewapende overrompelingen van neutrale landen een bedreiging vormen voor het voort bestaan van het soort beschaving, waaraan wij gewend zijn. Wij en de meeste volkeren der we reld gelooven in een beschaving opbouw en niet van vernietiging. Wij noemen dit in verschillende synonieme termen „individueele vrijheid, burger lijke vrijheid, democratie”. In sommige deelen van de wereld, zoo vervolgde de president, is het onderzoek naarde waarheid verboden. Dit is niet gebeurd in de nieuwe wereld en zal, zoo Gode het wil, hier nooit gebeuren. Op de pan-Amerikaansche conferenties van Buenos Aires en Lima bespraken wij de onaangename mogelijkheid, dat in dien andere continenten, zoo zij in oor logen gewikkeld zouden raken, welke teweeg gebracht worden door de school der vernietiging, Amerika de Aangezien de Nederlandsche, Belgi sche en Luxemburgsche regeeringen hedenmorgen een beroep hebben ge daan op de geallieerden, hebben de Fransch-Britsche troepen hierop ter stond geantwoord en zich op het ge- heele front, van de Noordzee tot de Moezel in beweging gezet. Hun op- marsch duurt voort op Belgisch ge bied. Levendige gevechten zijn ge leverd op Luxemburgsch gebied. De Duitsche aanval strekt zich uit tot het gebied van Sierck, even ten Oosten van de Moezel. Het legerbericht van hedenmorgen luidde: Tijdens den nacht hebben wij onze bewegingen in België voortgezet. .On danks zijn hevige aanvallen heeft de vijand in het Zuiden van Luxemburg geen nieuwe vorderingen kunnen ma ken. Uit den Elzas en Lotharingen valt niets te melden. De bombardementen der Duitsche luchtmacht op Fransch grondgebied hebben gisteren talrijke slachtoffers gemaakt onder de burger bevolking. Het opperbevel moet tot zijn leedwezen mededeelen, dat er meer Het legerbericht van Tijdens het bombardeeren van Fransche plaatsen, zijn ook bommen gevallen op het spoorwegstation van Delemont op Zwitsersch gebied nabij Porrentruy. In het gebied van Valenciennes heeft een Duitsch vliegtuig 20 bom men geworpen, hiervan zijn 17 ont ploft. Niemand werd echter getroffen. Nabij Saint Amand werd een Duitsch vliegtuig vernield, een der inzittenden is omgekomen, de 3 anderen werden gevangen genomen. Gisterochtend tus schen vier uur en half zes hebben dertig Duitsche vliegtuigen Colmar gebombardeerd. Zij richtten slechts materieele schade aan. E VERSTERKING VAN DE VLOOT DE ALGEMEENE MOBILISATIE. f BESPREKINGEN TE BOEDAPEST DE POLITIEK INZAKE DE GEBIEDEN IN DE STILLE ZUIDZEE r--- h -J OVERZICHT

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 5