Proclamatie den van in van land en opperbevelhebber zeemacht Regeerings- communiqué Officieel bericht van het Nederlandsche opperbevel 1940. No. 17567. Aan alle Nederlanders het Zetel van bewind verplaatst Dinsdag 14 Mei. PRIJS DEZER COURANT: van H. twijfel- aan* vertrokken Volhouden 1 Expeditiekorps in Zeeland rang. van sche den Oproep t De Koninklijke Familie in Londen H.M. de Koningin en de ministers naar elders Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. p. 3 mnd- met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad ƒ4.zonder Modeblad ƒ3.75. Buitenland ƒ9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 et., fr. p. post 10 ct De aankomst van de Koningin in Londen. Leve H.M. de Koningin. Leve het Vaderland. Koningin antwoordt den Paus De Regeeringspersdienst meldt: Een Britsch hofbericht meldt, dat Ko- ning George zich Maandagavond naar Liverpool Street-station heeft begeven om daar H.M. Koningin Wilhelmina der Nederlanden te begroeten, die gister avond te Londen is aangekomen. Ook Prinses Juliana en Prins Bernhard wa ren op het station aanwezig, toen de Koningin uit den trein stapte. Na de be groeting onderhield de Koningin zich even met het Prinselijk paar, waarna zij zich tot den Koning wendde en in het Fransch een langdurig gesprek met Hem voerde. H.M. de Koningin arriveerde te Lon den met een extra-trein. Prinses Juliana en Prins Bernhard hebben met Koning George en Koningin Elisabeth het noenmaal gebruikt in het Buckingham Palace. NEDERLANDSCH LEGERBERICHT VAN ZONDAG 12 MEI Ondanks de groote Duitsche over macht in de lucht hebben onze lucht strijdkrachten met zeldzame heldhaf tigheid, voor den vijand belangrijke, objecten gebombardeerd. der deel H.M. de Koningin heeft, op een Pau selijk telegram van deelneming in Ne derland's lot, het volgende geantwoord: Ik dank Uwe Heiligheid oprechtelijk voor Hare zoo sympathieke boodschap en Hare gebeden voor het herstel van gerechtigdheid en vrijheid. Vertrouwend in God, is mijn volk vast besloten al zijn krachten in te zetten, teneinde de uiteindelijke overwinning te behalen. g ill Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35 -37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Aan gepensionneerde officieren. Aan gepensionneerde officieren, die nog niet reeds op eenigerlei wijze daadwerkelijk bezig zijn ten behoeve van de landsverdediging, wordt ver zocht zich beschikbaar te stellen, zij het tijdelijk, om dienst te doen bij de postcensuur. Men wordt verzocht zich onverwijld persoonlijk te melden aan het gebouw Lange Voorhout 7, alhier, (kamer 9), Nadat gistermorgen het Prinselijke gezin te Londen was aangekomen, is ook H.M. de Koningin daar gis teravond gearriveerd. Wij geven hier de berichten, die wij dienaan- gaahde achtereenvolgens ontvingen. Reuter meldt uit Londen (13 Mei): Met machtiging van de Nederlandsche legatie is heden door het Engelsche de partement van buitenlandsche zaken de volgende mededeeling gepubliceerd: „Officieel wordt bekend gemaakt, dat H.K.H. Prinses Juliana heden in Londen is aangekomen met de beide Prinsesjes Beatrix en Irene. Het volk van Neder land zal zeer verheugd zijn te vernemen, dat zijn geliefde Prinses in veiligheid is. Het is natuurlijk van het hoogste be lang, zelfs wanneer het ernstigste zou gebeuren, (waarvoor gelukkig op het oogenblik geen aanwijzing bestaat), dat het Koninklijk Huis van Oranje Nassau veilig is. Prins Bernhard heeft de Prin ses en Hare dochters naar Londen be geleid met het voornemen zijn plichten als aide-de-camp der Koningin zoo spoe dig als slechts mogelijk is te hervatten”. De aankomst van Prinses Juliana in Londen. Voorts meldde Reuter gisteren uit Londen: Prinses Juliana, Prins Bern- hard en Hunne beide kinderen werden aan het station in Londen ontvangen door den earl of Harewood, die den Ko ning vertegenwoordigde. Prinses Juliana en de beide Prinsesjes hebben haar intrek genomen in het ver blijf van een vroegeren Nederlandschen gezant in Londen. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels 1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct. meer. De Regeering heeft zich naar elders begeven, om zich onder de tegenwoordige omstandigheden volle vrijheid van handelen te Verzekeren. Ik doe in dezen moeilijken tijd een beroep op u allen, om de eensgezindheid te bewaren, noodig voor het be vorderen van orde en rust achter het front en van discipline en Vastberadenheid in het front. Legerbericht van het Nederlandsche Opperbevel van 11 Mei Fransche en Engelsche strijdkrach ten zijn ons te hulp gesneld, en zul len gezamenlijk met de Nederland sche troepen onzen vaderlandschen bodem verdedigen. Onze grenstroepen volbrachten moedig hun taak. De hun opgedragen vernielingen werden tot stand gebracht. Daarna werden zij grootendeels teruggenomen. Na verwoede aanvallen van onze troepen, welke vier uur duurden, is Mill, dat gisteren aanvankelijk in handen van den vjjand was geweest, dienzelfden dag door ons hernomen. Daarbij werd de geheele Duitsche be zetting van een pantsertrein vernie tigd. In den trein zijn in het Neder- landsch gestelde pamfletten en Neder landsche uniformen aangetroffen! Volgens de laatste berichten van het oude fort Pannerden, hield de be zetting, ondanks de vijandelijke actie, hardnekkig stand. Ten Oosten van Arnhem en meer stroomafwaarts is de vjjand er in ge slaagd den IJsel te overschrijden. Engelsche luchtstrijdkrachten heb ben Waalhaven, het eenige zich in Duitsche handen bevindende vliegveld, herhaaldelijk gebombardeerd. Duit sche troepen zijn van dit vliegveld doorgedrongen tot enkele punten in Rotterdam. Een krachtige zuiverings actie is thans tegen hen nog gaande. Te ’s Gravenhage is een poging tot overrompeling van het hoofdcommis sariaat van politie volkomen mislukt. Aldaar is uit enkele huizen, bewoond door Duitschers, die tot dusverre gast vrijheid genoten hebben in ons land, op Nederlandsche militairen en poli tie geschoten. Hieraan is op doeltref fende wijze een eind gemaakt. Hoewel op enkele plaatsen weder om parachutisten zijn gedaald, is hun aantal zeer gering. Zij deelden het lot van de gisteren gelande parachute troepen en werden grootendeels ver nietigd. van het algemeen hoofdkwartier Waarschuwing aan het publiek Alle berichten vanwege den vijand, als zou het Nederlandsche volk van zijn leiding zijn verlaten, zijn derhalve beslist onwaar. De burgerij moet haar eersten plicht blijven vervullen, met rust en vast beradenheid de beproevingen door staan, waaraan wij buiten onze schuld zijn onderworpen, zooals de weer macht onder zeer moeilijke omstan digheden met voorbeeldigen moed haar eersten plicht, de verdediging des vaderlands, nakomt. De militaire toestand kan thans als volgt worden geschetst. In de Noordelijke provinciën heeft de vijand zich vastgezet. Een poging om den Afsluitdijk te forceeren is tot nu toe verijdeld. Het Noordelijk gedeelte van Rotter dam is vast in onze handen. Het veldleger is hedennacht terug genomen op onze bekende nieuwe Hollandsche waterlinie. De stelling van den Helder is vol komen in tact. In Brabant is de toestand onzeker^ Zeeland is vast in onze handen. Onze luchtverdediging blijft niette genstaande de geleden verliezen paraat. De strijd is zwaar. Hij is echter waard gestreden te worden, omdat het gaat om ons zelfstandig volksbestaan, dat wij eeuwen geleden onder leiding van Oranje hebben veroverd. Van Maandag 13 Mei, no. 1 De Duitsche troepen, die den IJsel hebben overschreden, zijn op enkele punten in aanraking gekomen met onze, door inundatiën beveiligde stellingen in het Westelijk deel van Gelderland. In de Noordelijke provinciën hebben de Duitsche troepen plaatselijk de kust van het IJsselmeer en van de Wadden zee bereikt. Onze grenstroepen in dit deel des lands zijn met geringe verlie zen verder teruggetrokken en binnen onze stellingen aangekomen. De Duitschers hebben met pantser- troepen de Langstraat bereikt. In het Zuidelijke deel van Rotterdam bevinden zich nog zwakke, zwaar be wapende afdeelingen, doch zonder artillerie. De Regeeringspersdienst meldt: In het stadium, waarin de strijd thans is getreden, heeft de Regeering het noodzakelijk geacht, in het belang van het land en van zijn overzeesche gebiedsdeelen en ter bewaring onder alle omstandigheden van haar volledi ge vrijheid van handelen, den zetel van het bewind te verplaatsen. H.M. de Koningin en Haar ministers hebben zich daarom naar elders begeven. De opperbevelhebber van land- en zeemacht heeft vanochtend de volgen de proclamatie aan het Nederlandsche volk uitgevaardigd. De loop van de krijgsverrichtingen hier te lande heeft Hare Majesteit de Koningin en haar ministers doen besluiten den zetel der regeering naar elders te verplaatsen. Dit besluit is genomen na rijpe overweging en op goede gronden. Het koninkrijk der Nederlanden be staat immers niet alleen uit het gebied in Europa. Van even veel beteekenis zijn de gebiedsdeelen overzee, waar aan ons kleine land sinds eeuwen zijn belangrijke positie te midden volkeren voor een zeer groot heeft te danken. De regeering heeft den duren plicht, het bestuur over alle gebiedsdeelen van het Koninkrijk te verzekeren. Zij mag niet het gevaar loopen door een plaatselijk doordringen van den vijand te worden afgesneden. Zij kan de belangen van het moe derland ook behartigen, wanneer zij elders in nauw overleg met onze bond- genooten kan handelen en besluiten. Nederland blijft derhalve onder het bestuur van zijn wettige regeering. Als haar hoogste vertegenwoordiger hier te lande treed ik op. Alle departementen van algemeen bestuur, besturen van provinciën en gemeenten blijven in hun bevoegdhe den en verzekeren de voorziening in de noodzakelijke behoeften der bevol king. Voor versnaperingen van achtige herkomst In dit vernielde Duitsche transpurttoesLel op het vliegveld Ypenburg bij Rijswijk stond de motor met zijspan gereed. de generaal, opperbevelhebber van Land- en Zeemacht, belast met het militair gezag in het in staat beleg verklaard gebied, G. WINKELMAN. Duitsche troepen hebben op verschil lende plaatsen de Maas en den IJsel overschreden. Onze grenstroepen zijn gedeeltelijk volkomen ongeschokt teruggenomen. Nederlandsche luchtstrijdkrachten hebben oprukkende Duitsche troe pen gebombardeerd. De Fransche troepen zijn in het Oostelijk deel van Brabant met den vijand in aanraking gekomen. In de Noordelijke provinciën, waar zich geen verdedigingsliniën bevonden, zijn onze grenstroepen teruggegaan, daarbij ’s vijands opmarsch vertragend. In het binnenland zijn slechts op een enkele plaats parachutisten geland, deze zijn echter onschade lijk gemaakt. Enkele Duitschers, die den eersten dag van den oorlog ge daald waren, zwerven rondzij worden opgejaagd en vernietigd. Eenigen van hen hadden een paar autobussen bemachtigd en voerden daarin Nederlandsche burgers me de. De Duitschers werden door onze pantserwagens buiten gevecht ge steld. Duitsche troepen schijnen in Nederland niet zonder dekking van Nederlandsche militairen of burgers te kunnen vechten. Het vliegveld Waalhaven is door onze artillerie krachtig onder vuur genomen en heeft zijn beteekenis voor den vijand verloren. De zuiveringsactie te Rotter dam is bijna ten einde gebracht. De Koninklijke marine ageerde, in samenwerking met de bondgenooten, ter verdediging van de vitale punten van ons gebied. In het binnenland is het militair gezag den toestand volkomen meester. Van Maandag 13 Mei, no. 2 In een kleinen sector van de Greb- belinie heeft de vijand terrein ge wonnen, dat door ons gedeeltelijk werd heroverd, doch na hernieuw de Duitsche aanvallen niet behou den is. In de Noordelijke provinciën heeft de vijand zich vastgezet. In het Zuidelijk deel van Rotter dam bieden de aldaar aanwezige Duitsche afdeelingen hardnekkigen weerstand. De in de Langstraat gemelde Duit sche troepen hebben de Moerdijk- brug weten te bereiken en hebben deze brug overschreden. De Fransche troepen in Brabant nemen in sterkte toe. Verschillende eenheden van het leger en van de Koninklijke mari ne hebben door hun heldhaftig ge drag de beste tradities van ons volk, welke zich weerspiegelen in de vastberaden houding van de burgerij, bevestigd. Volgens de verklaringen van een gevangen genomen Duitschen vlie- ger-officier hebben de Duitsche luchtstrijdkrachten in Nederland groote verliezen geleden tengevol ge van het uitstekende schieten van onze luchtdoelartillerie. Bedrijvigheid van Britsche vliegtuigen Het Britsche departement luchtvaart meldde Zaterdag: In den afgeloopen nacht is het vliegyeld Waalhaven nabij Rotterdam, dat nog door den vijand was bezet, zwaar gebombardeerd door een groot aantal Britsche vliegtuigen. Op het vliegveld werd aanzienlijke schade aangericht. Vele vijandelijke toestellen werden vernield. Officieel wordt medegedeeld, dat Britsche vliegtuigen Zondagavond aan vallen hebben ondernomen op de vijandelijke verbindingen in Duitsch- land tusschen den Rijn en de Neder landsche grens. Een groep Blenheim-vliegtuigen heeft ook een zwaar bombardement gericht op de vijandelijke troepen, die door Oost-België oprukten. Al onze vliegtuigen op een na zijn veilig teruggekeerd. Vrijdagavond werden treffers ge plaatst op de brug over den Rijn nabij j Wezel en op de verkeerslijn nabij die brug. De opmarsch van den vijand werd verder belemmerd door een reeks operaties, waarbij waargenomen werd, dat bommen een belangrijken spoorweg troffen benevens kruispun ten van wegen te Aldekerke, Geldern, Rees en Goch, Soldij aan Fransche soldaten Men schrijft ons van bevoegde zijde: De Koningin en Hare ministers heb ben zich elders moeten vestigen. De mogelijkheid, dat door een plaat selijk minder-gunstig verloop van de krijgsbedrijven onze geliefde Koningin persoonlijk in gevaar zou geraken, is nu althans uitgeschakeld. Het bericht van Maandagavond heeft ons allen smartelijk getroffen, maar tegelijker tijd is het voor alle Nederlanders een bemoedigende zekerheid, te weten, dat in de persooi. van de Koningin in alle omstandigheden ons Nederland behou den blijft. En nu? Wij hebben er, ieder op onzen post, aan en achter het front, voor te zorgen, dat wij in enkele uren het nieuws hebben verwerkt. De stand van zaken moge onzeker zijn, het zou on juist en gevaarlijk zijn, uit de reis van de Koningin af te leiden, dat de toe stand aanleiding zou geven tot ontmoe diging. Integendeel. In den strijd tegen de parachute-troepen heeft de Nederland- weermacht opmerkelijke succes sen behaald. Met groote taaiheid ver zetten onze troepen zich tegen vijand, die uit het Oosten optrekt. Volhouden! Dat is het parool. De vijand is sterk, doch sterk zijn ook onze bondgenooten, van wie wij mogen verwachten, dat zij volledig steunen En sterk zijn wij zelf. Sterk is de eendracht, die de over- groote meerderheid van ons volk aan eengesmeed houdt. Sterk door het geloof aan de recht matigheid van de zaak, waarvoor wij strijden. Sterk, zooals onze voorvaderen wa ren, toen zij in niet minder zwaren strijd de Nederlandsche vrijheid ves tigden. „Mijn schild ende betrouwen Zijt Gij, o God, mijn Heer.” De minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan alle burgemeesters in Zeeland het volgende telegram doen verzenden: Burgemeesters worden gemachtigd aan miliairen van het Fransche expeditie korps zoodanigen toeslag op soldij te verleenen, dat deze soldij gelijk wordt aan die van Nederlandsche militairen van overeenkomstigen Van militaire zijde wordt de dacht van een ieder er op gevestigd, dat het gebruik van versnaperingen, rookartikelen en dergelijke, welke van twijfelachtige herkomst zijn, bijv, zijn gevonden of zijn aangeboden door onbekenden, ten sterkste moet worden ontraden. Militairen is dit ten strengste ver boden. COURANT HAAGSCHE Nederland De oorlog Proclamatie Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. <1. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1