Ceta-BeverSNELGLANSïredvaste was\^a^ ^oo^er*™ NEDERLANDSCH-INDIE GEMENGD NIEUWS VICKS HOESTBONBONS Onze overzeesche gebieden de zachte Virginia sigaret - 20 voor 25s EERSTE BLAD, PAGINA 2. Japan het Spontane acties tot steunverleening Het valsche gerucht Steun aan het moederland. De toestand te Rotterdam n.m. en is var- Vis- Verbod van koop, verkoop of afleve ring van brandstoffen en oliën voor verwarming van vertrekken en localiteiten. Er zullen aan Japan niet minder Indische producten geleverd worden dan vroeger. DE „VAN RENSSELAER” OP EEN MIJN GELOOPEN Bij het verlaten van de haven van IJmuiden INBESLAGNEMING VAN RADIO- TOESTELLEN VAN GE ÏNTERNEERDEN De Nederlandsche gezant bij Reynaud. De Fransche premier Reynaud heeft gistermorgen ontvangen den heer Bul litt, ambassadeur van de Vereenigde Staten, en jhr. Loudon, den gezant van Nederland. Rechtspleging te velde. Het reeds met een enkel woord ver melde Koninklijk besluit van 11 dezer tot wijziging van het organisatiebesluit rechtspleging te velde 1940 houdt een aanvulling in, waarbij wordt bepaald, dat de krijgsraden, benoemd met in gang van 11 Mei 1940, mede bevoegd zijn ten aanzien van de strafbare feiten begaan op 10 Mei 1940. geven aan Mijne gevoelens van verbon denheid en bewondering”. H.M. de Koningin heeft hierop het volgende antwoordtelegram gezonden: „Ik stel er prijs op, mijnheer de pre sident, U mijn oprechten dank te betui gen voor Uwe telegrafische boodschap. Ik heb hoogelijk de gevoelens gewaar deerd, die daarin tot uitdrukking wer den gebracht en mijnerzijds hecht ik er aan U de verzekering te geven, dat Ne derland zich verbonden gevoelt met Po len in denzelfden strijd voor recht en vrijheid”. evenals Curacao, R. S. STOKVIS ZONEN bruik van geweld als middel tot het oplossen van internationale geschillen wordt verworpen en de sympathie wordt uitgesproken met Nederland, België en Luxemburg. n Complete serie geysers en drukautomoten voor heet- I en warmwatervoorziening van Nederlands fabrikaat Bewoners van Oranje Nassau’s Oord in veiligheid. De patiënten en doktoren van het Oranje Naussau’s Oord te Renkum zijn in goeden welstand in het biovacantie- oord te Bergen aan Zee aangekomen. Blijkens een mededeeling van den minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, is het verboden,- brand stoffen, met inbegrip van alle oliën, benzine of benzol, te koopen, te ver- koopen of af te leveren, voor zoover deze bestemd zijn voor verwarming van vertrekken en localiteiten. Mits duidelijk geschreven in de Nederlandsche taal. De Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht deelt mede: Tot nader order wordt het verzen den en bezorgen van briefkaarten, dui delijk geschreven in de Nederlandsche taal, en niet bevattende berichten, ver band houdende met den oorlogstoe stand, weder toegelaten, doch alleen op risico van den afzender. Geëvacueerden uit Nederland in Engeland aangekomen. Havas meldt uit Londen, dat gister avond een uit Nederland komend schip met grootendeels Britsche uitgeweke nen, voornamelijk vrouwen en kinde ren, aan boord, aangekomen is in een haven van Oost-Engeland. CENSUUR IN INDIE. BATAVIA, 12 Mei. (Aneta). Het mili tair gezag heeft met ingang van 11 Mei een censuur ingesteld onder militair toezicht en wel op alle postzendingen, telegrammen en telefonische berichten. Reuter meldt uit Londen: Geallieerde troepeneenheden zijn aan land gezet op de Westindische eilanden Curacao en Aruba, teneinde mogelijke sabotage door Duitschers te verhinderen. (Noot: Wij teekenen na informatie te bevoegder plaats hierbij aan, dat de ten deze genomen en te nemen maatregelen op uitnoodiging van de Nederlandsche Regeering geschieden. Red. A.N.P.) Voorts meldt Reuter nog: In gezaghebbende kringen te Londen is hedenavond met nadruk naar voren gebracht, dat de uitzending van Brit sche en Fransche troepen naar de eilan den Curacao en Aruba in West-Indië geschied is op grond van een besluit, dat is genomen in volledige overeen stemming met de Nederlandsche Regee ring. Hieraan werd toegevoegd, dat de houding der Britsche regeering ten aan zien van Nederlandsch-Indië ongewij zigd blijft. Zij heeft reeds eerder uit drukking gegeven aan haar interesse bij de handhaving van den status quo en heeft niet de minste bedoeling om in Nederlandsch-Indië te intervenieeren noch is van eenigerlei zijde het denk beeld naar voren gebracht, dat zij zulks zou doen ten aanzien van Curacao en Aruba.’ In gezaghebbende kringen in Londen werd hedenavond vernomen, dat on danks de energieke actie, die reeds is ondernomen door den gouverneur het van essentieel belang wordt geacht, dat aanvullende troepen onmiddellijk be schikbaar zouden zijn om iederen nood toestand het hoofd te bieden. Het ligt in het voornemen, dat zoodra de Neder landsche regeering ervan overtuigd is, dat de veiligheid volledig gevestigd is, of zoodra aanvullende Nederlandsche strijdkrachten beschikbaar zijn in vol doende getale, de Engelsche en Fransche troepen terstond zullen worden terugge trokken. De Paus heeft telegrammen gezon den aan de Koningin der Nederlanden, den Koning der Belgen en de Groot hertogin van Luxemburg, waarin hij uiting geeft aan de diepe ontroering, welke de gebeurtenissen waarvan deze drie landen het slachtoffer zijn, bij hem gewekt hebben. De Paus schenkt daarbij aan alle drie overweldigde lan den zijn apostolischen zegen. De Regeeringspersdienst meldt H.M. de Koningin heeft, op een Pau selijk telegram van deelneming in Ne- derland’s lot, het volgende geantwoord: Ik dank Uwe Heiligheid oprechtelijk voor Hare zoo sympathieke boodschap en Hare gebeden voor het herstel van gerechtigheid en vrijheid. Vertrouwend in God, is mijn volk vast besloten al zijn krachten in te zetten, teneinde de uiteindelijke overwinning te behalen. Koning Leopold heeft den Paus gis teren een telegram gezonden, waarin hij o.a. zegt: ,,Ik veroorloof mij. Hei lige Vader, u, als hoofd der Katholieke Kerk, te verzoeken met uw verheven zedelijk gezag de zaak te steunen waarvoor wij met onverzettelijken wil zullen strijden”. Telegram van koning Haakon. De Koning van Noorwegen heeft aan H.M. de Koningin in antwoord op Haar telegram het volgende geseind „Ik dank Uwe Majesteit voor Uwe vriendelijke boodschap en voor uw sympathie. Mijn gedachten gaan uit naar U en Uw land in deze dagen van beproeving, doch ik vertrouw, dat onze zaalj uiteindelijk zal blijken te over winnen.” Havas meldt uit Washington: Het embargo, dat president Roose velt gelegd had op de Nederlandsche en Belgische gelden in de Vereenigde Staten, is opgeheven, althans voor zoo ver het de beide regeeringen van Ne derland en België betreft. Deze landen zullen voortaan van die fondsen ge bruik kunnen maken. Het bedrag hier van is niet nauwkeurig bekend, maar schijnt zeer aanzienlijk te zijn. Wat particuliere personen betreft, hun te goed in Amerika blijft bevroren, doch in bepaalde omstandigheden zullen zij hierover het vrije gebruik kunnen te rugkrijgen. Ook Deli zamelt in voor het het Nederlandsche Roode Kruis. MEDAN, 13 Mei (Aneta). Onmiddel lijk na den oproep om gelden te stor ten voor het Nederlandsche roode kruis, welke oproep werd gedaan door den vice-president van den raad van Ned.-Indië, mr. H. J. Spit, werden in Deli reeds tienduizenden guldens spontaan voor dit doel bijeengebracht. De gelden blijven nog toevloeien. De inzameling voor Nederland. SEMARANG, 13 Mei- (Aneta.) De inzameling voor het steunfonds voor Nederland hebben thans de veertigdui zend gulden overschreden en naderen met rassche schreden de vijftigduizend. Geallieerde troepen geland op Curasao en Aruba BETUIGING VAN TROUW DOOR HET I.E.V. BATAVIA, 12 Mei. '(Aneta)' Het hoofdbestuur van het Indo-Europeesch Verbond zond het volgend telegram aan den Gouvemeur-Generaal: Excellentie, het I.E.V. verzekert hier bij opnieuw zijn trouw aan H.M. de Ko ningin en aan haren vertegenvoordiger hier te lande. Het verbond, zoowel als organisatie als ieder lid persoonlijk, stelt zich ge heel ter beschikking van Uwe Excellen tie en verzoekt u er op te rekenen dat op iedere gewenschte medewerking on zerzijds staat kan worden gemaakt ook voor die medewerking, welke niet krachtens wettelijk voorschrift kan wor den opgevorderd. w.g. WERMUTH, Voorzitter I.E.V* Een verklaring van minister Huil Reuter meldt uit Washington: Minister Huil heeft Zaterdag her haald, dat de Vereenigde Staten iedere verandering in den status van Neder- landsch Indië zouden beschouwen als nadeelig voor de stabiliteit van den vrede in het geheele Zuidzeegebied. Hij herinnerde eraan, dat de Vereenigde Staten, Engeland en Japan onlangs te kennen hebben gegeven, dat de integri teit der eilanden geëerbiedigd zou wor den, en hij voegde hieraan toe „De Amerikaansche regeering neemt aan, dat de regeeringen, welke verplichtin gen op zich hebben genomen, deze ver plichtingen zullen blijven nakomen.” De president der Poolsche Republiek heeft uit Angers aan H.M. de Koningin het navolgende telegram gezonden: „Op het oogenblik waarop Nederland zich verontwaardigd verzet tegen de trouwelooze agressie van het Duitsche rijk en het Nederlandsche volk zijn vrij heid met de wapenen in de hand ver dedigt. stel Ik er prijs op, zoowel uit Mijn eigen naam als uit dien van Polen jegens Uwe Majesteit uitdrukking te Geen levering meer van spek en kens aan de Nederlandsche Veehouderijcentrale. De minister van Landbouw en scherij maakt bekend, dat 1. geen spek meer kan worden in geleverd bij de spekdépóts der Neder landsche Veehouderijcentrale2. geen varkens meer ter levering kunnen worden opgegeven 3. reeds opgegeven varkens, die besteld waren voor leve ring in de volgende week, niet zullen worden afgegeven. Een en ander met ingang van 12 Mei en tot nader order. n.l. van de bemanning twee, de lampenist P. Wijnberg uit Hollum en de bediende J. H. G. Koets. Van de passagiers wordt vermist de heer Frederic James W. Pop ham, een Britsch onderdaan. Geen particulier telegraafverkeer meer Het particuliere telegraafverkeer sedert Zaterdagavond stopgezet. De officieele aardappelprijzen De minister van Landbouw en Vis- scherij maakt bekend, dat de aankoop van de aardappelen van de telers plaats heeft door de provinciale voed- selcommissarissen in samenwerking met den georganiseerden handel. De verkoop in de steden wordt georgani seerd door de gemeentebesturen in samenwerking met den plaatselijken aardappelhandel. De maximumprijzen worden weke lijks vastgesteld. Zij bedragen voor de week van 13 tot 18 Mei Voor de Zeeuwsche bonte, Zeeuw- sche blauwe, roode star en furore van kleigrond telersprijs 4,17% per 100 k.g.; grossiersaankoopprijs franco voor den wal ter bestemming 4,97% per 100 k.g.; winkeliersaankoopprijzen fran co winkel 5,77% per 100 k.g., in Am sterdam 5,87% per 100 k.g.; prijs voor den consument 0,07% per k.g. indien afgehaald van den win kel, 0,08% per k.g. indien thuisbe zorgd. Voor de soorten Eigenheimers en Bevelander en daarmede gelijk te stel len soorten resp. 3,62% per 100 k.g., 4,42% per 100 k.g.. 5.22% per 100 k.g., in Amsterdam 5,32% per 100 k.g., 7 cent per k.g indien af gehaald van den winkel, 8 cent per k.g. indien thuisbezorgd. Voor d? soorten Alpha, Bintje, In dustrie en daarmede gelijk te stellen soortenresp. f 2,75 per 100 k.g.. 3,43 per 100 k.g.. 4,23 per 100 k.g., m Amsterdam f 4.33 per 100 k.g.. 6 cent per k.g.. indien afgehaald van den winkel, 7 cent per k.g., indien thuis bezorgd. Stoomboot mede, dat BATAVIA, 13 Mei (Aneta). De Gouverneur-Generaal schonk een som van 5000 voor steun aan het moeder land. Een collecte, die gehouden werd op het hoofdkantoor van de Koninklij ke Paketvaartmaatschappij bracht in één middag 4200 op. De Raad van Ned.-Indië schonk 1000 voor het moederland. Bovendien is de kapitein F. J. Haas- ters tijdens het leiden van de redding door een hartverlamming getroffen en overleden. Van de 146 geredden bevinden zich twee geredde passagiers in het Sint j Anthonius ziekenhuis te IJmuiden, n.l. de heer Frank Dodd, Britsch onder-1 daan en mevrouw Violet H. Cusworth,.’ en drie leden van de bemanning n.l. M. Verdel (olieman), H. W. Veelbehr j (stuurmansleerling) en de olieman J< I M. A. Schoop. De geredden zijn voor het meeren- I deel via Haarlem naar Amsterdam onderweg onder geleide van K.N.S.M.- employé’s. Telegram- aan koning George. Reuter meldt uit LondenH. M. Koningin Wilhelmina heeft aan Z.M. Koning George een telegram gezonden van den volgenden inhoud „Ik wensch jegens Uwe Majesteit uitdrukking te geven aan Mijn diep- gevoelden dank voor Uw hartelijk telegram, dat bewijst, dat in dit oogenblik van ernstige beproeving, Uwe Majesteit en Uw volk in het geheele Britsche Rijk bereid en ver langend zijn om ons allen moge- lijken moreelen en materieelen steun te verleenen. Ik wensch Uwe Majesteit mede te deelen, hoezeer het Mij verheugd, dat de vloten en legers van Onze volken strijden zij aan zij tegen meedoogenlooze agres sie. Ik ben er zeker van, dat de zaak der vrijheid en rechtvaardig heid aan het eind zal zegevieren”. De president der Argentijnsche repu bliek heeft het volgende telegram tot H.M. de Koningin gericht „Ter vertolking van de gevoelens van het Argentijnsche volk doe ik Uwe Majesteit in dit uur van onrechtvaar dige beproeving al mijn sympathie en wenschen toekomen, welke Ik koester voor het lot van Uw voorbeeldig volk”. Hierop heeft H.M. het volgende ant- woord-telegram gezonden „Zeer gevoelig voor het telegram van Uwe Excellentie, waarin Zij de edele gevoelens van het Argentijnsche volk vertolkt, betuig Ik Haar Mijn oprechten dank”. De Senaat van Uruguay heeft een verklaring aangenomen, waarin het ge- ALLE GELDEN WORDEN TER BE SCHIKKING VAN DE KONINGIN GESTELD BATAVIA, 13 Mei (Aneta). Heder* middag heeft de vice-president vaa den Raad van Ned.-Indië voor de radio verklaard, hierbij zich richtend tot alle Nederlandsche onderdanen, dat in de gemeenschap van Indië ver schillende acties spontaan zijn opge komen tot steunyerleening aan Neder land in allerlei vormen. Het is echter gewenscht, dat daarin eenheid wordt gebracht. In verband hiermede zullen alle gelden, die in Indië worden bijeen gebracht, ter beschikking worden ge steld van H.M. de Koningin, die dan de bestedingswijze zal bestemmen. Naar schatting waren ongeveer 1400 volwassen Duitschers in Indië aan wezig op het tijdstip, waarop de oorlog uitbrak. Vaart op het Uselmeer des nachts verboden. De inspecteur-generaal voor de scheepvaart deelt mede, dat van heden af alle vaart op het IJselmeer tusschen zonsondergang en zonsopkomst is ver boden. Zij, die hier van afwijken stellen zich aan lijfsgevaar bloot. Telegramwisselingen en sympathiebetuigingen President Lebrun heeft het volgend telegram ontvangen van Koningin Wilhelmina: „Op het oogenblik van de brutale en niet te rechtvaardigen agressie stel ik er prijs op U te zeggen hoe trotsch ik er op ben, dat wij zijde aan zijde strijden met de groote Fransche natie, haar roemrijke strijdkrachten en U uitdrukking te geven aan Mijn onwrikbaar ver trouwen in de eindoverwinning van het recht en de vrijheid.” De president der Fransche Republiek heeft het volgende telegram gericht aan H.M. de Koningin: „Op het oogenblik, dat het edele volk van Nederland zich om zijn Souvereine schaart en met zooveel moed het hoofd biedt aan de meest afschuwelijke agressie, stel ik er prijs op aan Uwe Majesteit de ge voelens van bewondering van het Fransche volk te vertolken en uitdrukking te geven aan Mijn beste wenschen en Mijn vaste vertrouwen in de overwinning der Nederlandsche legerscharen welke voortaan met die van Mijn land verbonden zullen zijn.” BATAVIA, 12 Mei. (Aneta.) De politie heeft alle radiotoestellen, welke zich bevonden in de woningen van geïnterneerden, in beslag ge nomen. Domei meldt d.d. 12 Mei uit Tokio In breede kringen wordt aandacht gewijd aan het persbericht uit Lon den, volgens hetwelk geallieerde een heden, na de Nederlandsche Regee ring te hebben geraadpleegd, troepen aan land gezet hebben op Curasao en Aruba in Nederlandsch West Indië, omdat dergelijke stappen klaarblijke lijk ingaan tegen den geest van de verklaring der Nederlandsche Re geering en die van de Nederlandsche legatie te Tokio van Zaterdag, waarin gezegd werd, dat de Nederlandsche Regeering ieder aanbod van bescher ming door eenigerlei vreemde mo gendheid ten aanzien van haar kolo niale bezittingen van de hand zal wijzen, aangezien zij zelf volledig in staat is en voorbereid om de onaf hankelijkheid der overzeesche ge bieden in stand te houden, ongeacht de omstandigheden van het moeder land. De Nederlandsche legatie legde er den nadruk op, dat de Gouverneur- Generaal van Nederlandsch-Indië en de gouverneurs in West-Indië volle dige bevoegdheden bezitten om de onder hun jurisdictie vallende gebie den te beheeren en te besturen. Boven dien hebben de door de geallieerden heden ondernomen stappen stellig in vloed op de kwestie van Neder- landsch-Indië, ten aanzien waarvan Japan ernstige bezorgdheid gevoelt. Hangende de ontvangst van officieele berichten weigeren kringen van het departement van Buitenlandsche Za ken commentaar te leveren. Autori teiten van het departement van Bui tenlandsche Zaken gevoelen echter groote bezorgdheid over het Londen- sche persbericht. Prominente ambte naren van dit departement, onder wie de vice-minister Masayukitani, de directeur van het Europeesche bureau Haruhiko Nishi en anderen, zijn Zon dag in conferentie bijeen gekomen om hierover van gedachten te wis selen. De Japansche dagbladen, welke vermoedens hebben ten aanzien van een mogelijke wijziging in den status van Nederlandsch-Indië door eigen voornemens, geven uitdrukking aan ernstige bezorgdheid over de radio rede, welke op 10 Mei voor den Lon- denschen zender is uitgesproken door den Nederlandschen minister van Buitenlandsche Zaken, van Kleffens, en waarin de minister de vastbe radenheid van Nederland uitsprak om den strijd met Duitschland uit te vechten in volledige samenwerking met de geallieerde strijdkrachten en daarbij de natuurlijke hulpbronnen, die dit land heeft, ter beschikking stelt van de geallieerde strijdkrach ten in het gemeenschappelijk belang. De Japansche dagbladen spreken de meening uit, dat de Japaneezen een dergelijke verandering betreffende de redevoering als manifestatie van het Nederlandsche voornemen om Neder- landsch-Indië in het Europeesche conflict te werpen, niet over het hoofd kunnen zien. Waarschuwing van den opperbevelhebber De opperbevelhebber van Land- en Zeemacht waarschuwt uitdrukkelijk tegen het verspreiden van valsche ge ruchten. Het verder vertellen van ongecontroleerd alarmeerend nieuws dient met alle middelen te worden tegengegaan. Zij, die zich daaraan schuldig maken, spelen in de kaart van den vijand, voor wien men vergete dit nimmer de verspreiding van sterk overdreven of geheel fantastische tijdingen een onderdeel is van de oor logvoering. Weldenkende Nederlanders zullen kwade geruchten uit onbeken de bron op de eerste plaats niet ge- looven. Zij zullen zich er derhalve van onthouden deze geruchten verdere be kendheid te geven. De verspreiders daarvan zullen zij meteen wijzer? op hun verkeerde handelwijze. Men ge- loove allen wat men zelf gezien en ondervonden heeft en geve daarvan, voor zoover er aanleiding toe bestaat, uitsluitend kennis aan de bevoegde Nederlandsche autoriteiten. Ook deze ware berichten dienen niet verder te worden verspreid, daar zij, gaande van mond tot mond, vormen plegen aan te nemen, sterk afwijkende van het oorspronkelijke. Zij, die in verantwoordelijke functies zijn geplaatst en berichten ontvangen van belang voor de landsverdediging of ter handhaving van de openbare orde, welke berichten zij niet als vol komen aannemelijk kunnen beschou wen, zijn gehouden navraag te doen van zegsman tot zegsman, teneinde vast te stellen uit welke bron het be richt afkomstig is. Bij twijfel omtrent de waarheid der mededeelingen, zooals zij kwamen van den oorspronkelijken zegsman, zal deze voor de militairen of gemeentepolitie geleid worden om terzake te worden verhoord. Het verkeer tusschen 8 uur 7 uur v.m. verboden De burgemeester van Rotterdam be veelt op last van het militair gezag, dat met ingang van heden aan burgers ver boden is zich tusschen 8 uur n.m. en 7 uur op straat te bevinden, terwijl ge durende dat tijdsverloop de ramen ge sloten moeten worden gehouden. Verbod van verkoop van alcoholhoudenden drank. De burgemeester van Rotterdam maakt bekend, dat met ingang van 13 Mei het aan verkoopers van sterken en alcoholhoudenden drank voor den duur van den oorlog verboden is alcoholhou dende dranken te verkoopen en af te leveren. VOOR HET NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS BATAVIA, 12 Mei. (Aneta.) De voorganger van de Willemskerk te Batavia deelde tijdens den dienst van hedenmorgen mede, dat de opbrengst van alle collecten zal worden ge stort ten bate van het Nederlandsche Roode Kruis. Vijftig Amerikaansche ambu lances voor Nederland Verzending van briefkaarten weer toegestaan Havas meldt uit Cairo De gezant van België te Cairo heeft een receptie gegeven, waar meer dan 150 Belgische, Nederlandsche en Luxemburgsche bur gers aanwezig waren, ter gelegenheid van het vertrek der gemobiliseerde Belgen. De gezant bracht een dronk uit op Koning Leopold, Koningin Wilhelmina en de Groothertogin, en zeide, dat allen ten aanzien van den huldigen toestand een eensgezinde houding moesten aan nemen. De Nederlandsche zaakgelas tigde begroette de wapenbroeders der geallieerden, en de voorzitter van den Egyptischen senaat, Mahmoud Ali Bey, legde getuigenis af van de sympathie van Egypte voor de soldaten, die gaan strijden voor de gemeenschappelijke zaak. De Nederlandsche en Belgische gelden in Amerika HAAGSCHE COUKAN'l VAN DINSDAG 14 MEI 1940. Op uitnoodiging van de Nederlandsche Regeering en Nederlandsch-Indië Naar wij van het Nederlandsche Roode Kruis vernemen, heeft het Amerikaansche Roode Kruis zich niet slechts bepaald tot het aanbieden ten behoeve van het Nederlandsche Roode Kruiswerk van 100.000 dollar, maar ook gevraagd in welken vorm steun van materiaal enz. gewenscht wordt. Het Ned. Roode Kruis, met groote erkentelijkheid dezen steun aanvaar dende, heeft te dien opzichte enkele wenschen kenbaar gemaakt. In antwoord hierop is bereids de mededeeling binnengekomen, dat on der meer 50 auto-ambulances ter ver scheping klaar staan. Uit naam van de voorzitster van het Ned. Roode Kruis, Prinses Juliana, heeft de secretaris-generaal, mr. dr. F. W. Donker Curtius, den Amerikaanschen gezant verzocht, den bijzonderen dank van het Ned. Roode Kruis over te brengen aan den heer Norman Davis, president van Amerikaansche Roode Kruis. Noot: Op goed gezag kan hierbij worden aangeteekend, dat de status quo van Nederlandsch-Indië, trouwens van Suriname en ook nu het Koninkrijk der Nederlan den in den oorlog betrokken is, onge wijzigd gehandhaafd blijft. Het feit, dat het Koninkrijk der Nederlanden in den oorlog is betrok ken, zal zoo werd ons verzekerd geen vermindering in de levering van Indische producten aan Japan ten ge volge hebben. De toestand te Amsterdam B. en W. van Amsterdam maken be kend, dat de tweede ban van de burger wacht is opgeroepen. De commandant van de vrijwillige burgerwacht heeft bovendien een beroep gedaan op de burgerbevolking, om haar actieve mede werking aan de burgerwacht niet te onthouden. De hoofdcommissaris van politie te Amsterdam maakt bekend De inwoners van Amsterdam en om geving worden dringend verzocht zuinig te zijn met het gebruik van drinkwater. Voorts zullen eveneens ter besparing van electrische energie de laatste ritten der gemeentetram te Amsterdam te half tien des avonds van de eindpunten plaats vinden. De burgemeester van Amsterdam deelt mede, dat de dag- en weekmark ten te Amsterdam zooveel mogelijk nor maal zullen worden gehouden. De beurs van koophandel en de koren beurs van Amsterdam zullen tot nadere aankondiging niet worden gehouden. De garnizoenscommandant van Am sterdam, de luitenant-kolonel W. A. Bos wijk, maakt bekend Van gisteren af is het vrouwen en kin deren van Duitschers, woonachtig te Amsterdam, wederom toegestaan hun woningen te verlaten. In noodgevallen kunnen mannelijke Duitschers, woonachtig te Amsterdam voor zoover niet ondersteund door comité’s, voor bespreking van hulp bij regeling hunner financieele aangelegen heden, zich van morgen af tusschen 10 en 2 uur vervoegen in de Nieuwe Looiersstraat 9. Drie personen vermist, de kapitein tijdens het reddingswerk overleden De directie der Koninklijke Ned. Maatschappij deelt het stoomschip „Van Rensselaer” bij het verlaten van de haven van IJmuiden in den nacht van Zaterdag op Zondag op een mijn geloopen is. Van de 150 zich aan boord bevindende per sonen worden 3 personen vermist, neon ««.loMniita» D..eran on K Verzacht Uw keel Verfnsch Uw ooos. I Maakt linoleum en parketvloeren niet glad. - Geen voetafdrukken. - Bussen vanaf 30 cent OOOS- N V. HANDELMAATSCHAPPIJ FASTÖT Verzacht Uw keel. Verfrisch Uw 1 mond en adem met de «makelij ke twenty*

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2