weermacht De wapens door Na bombardement Rotterdam van Proclamatie en H.M. de Koningin van en tallooze slachtoffers Duizenden gesneuvelden onder de burgerij De Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht spreekt tot het Neder- landsche Volk No. 17568. Radiorede generaal Winkelman van Woensdag 15 Mei. 1940. STADSNIEUWS DE WAPENS NEERGELEGD DE TOESTAND IN DE RESIDENTIE DUITSCHE TROEPEN IN DE RESIDENTIE Aan de soldateneer is ten volle voldaan Mededeeling van het Duitsche gezantschap PRIJS DER ADVERTENTIËN: ten den Het staken van de vijandelijkheden De opperbevelhebber van Land- ï(w.g.) H. G. Winkelman. Tot nader order geen verloven Mededeeling van den Opperbevelhebber De Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht heeft het departement van Binnenlandsche Zaken verzocht, de tus- schenkomst van de burgemeesters in te roepen, teneinde zooveel mogelijk de aandacht van de militaire commandan ten ter plaatse, waar nog strijd wordt geleverd, te vestigen op zijn proclama tie, waarin wordt bevolen, om de vijan delijkheden onmiddellijk te staken. PRIJS DEZER COURANT: Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet p. 3 mnd- met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.—. Franco per post met Mode blad 4.zonder Modeblad 3.75. Buitenland 9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct Algemeen Hoofdkwartier, 14 Mei 1940. De generaal, Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht Nacht rustig verloopen In de residentie is de nacht volkomen rustig verloopen. Reeds vroeg in den ochtend toonden op het Voorhout en omgeving de voorbijgangers hun belang stelling voor het werk van de Duitsche militairen. Het dagelijksche leven ging weder zijn’normalen gang. LUCHTBESCHERMING EN POLITIE De Haagsche luchtbeschermingsdienst is reeds dadelijk, nadat de staking der vijandelijkheden was bekend gemaakt, gedemobiliseerd. In den loop van gisteravond hebben de leden van het politiecorps hier ter stede hun wapens ingeleverd aan het hoofdbureau van politie. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35 -37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Van 15 regels ƒ150. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. Een verordening van Opperbevelhebber dit geweld te behoeden. Het waren deze harde feiten, die mij kunnen worden gehouden. Aan de soldateneer is door u volle voldaan. Het is tot nader order ver boden op den openbaren weg of in schouwburgen, sociëteiten, koffiehui zen, tapperijen of andere soortgelijke inrichtingen, sterken drank of zwak- alcoholischen drank te verkoopen, of op andere wijze ter beschikking van het publiek te stellen. Art. 2. Overtreding van dit verbod wordt overeenkomstig het bepaalde in art. 43 van de Oorlogswet, gestraft met hechtenis van ten hoogste 1 maand of geldboete van ten hoogste 300 gulden. Art. 3. Deze verordening wordt af- gekondigd door middel van den radio- omroep en treedt daarmede onmiddel lijk in werking. Een order van den Opper bevelhebber Het A.N.P. schrijft: De residentie ontwaakte hedenmor gen al zeer vroeg en vermoedelijk zoo vroeg tegen haar wil, doordat Duitsche vliegtuigen laag over de stad vlogen. Het waren er niet veel, slechts enkele, die na een „rondje” boven de stad weer terug keerden. Even later zag men in het centrum, op het Lange Voorhout, een onbekend schouwspel: Duitsche gemotoriseerde troepen re den deze beroemde allee op. In een auto kwam hierbij een hoog geplaatst Duitsch officier met een or donnans mede, die op het Lange Voor hout ongeveer tegenover het A.N.P.- kantoor stopte. De ordonnans begaf zich naar Hotel des Indes en meldde zich daar. Eenige oogenblikken later verscheen de Duit sche gezant, graaf Zech zu Burckens- roda, die in des Indes verblijf hield, in civiele kleederdracht en bloots hoofds. Hij begaf zich naar de plaats, waar de generaal, die was aangekomen, stond en beiden brachten elkander den Duitschen groet. Na eenige besprekingen, welke zich al wandelende afwikkelden (vermoe delijk om het gesprek zoo vertrouwe lijk mogelijk te houden) stapten beiden in de auto, welke naar de binnenstad wegreed in de richting van de wo ning van den Duitschen .gezant. On geveer tien minuten later verscheen de auto opnieuw. Thans bevatte deze bchalye genoemden Duitschen opper-of- ficier en den gezant, nog twee marine- Het Duitsche gezantschap heeft het volgende radiobericht naar Berlijn ge zonden: Aan den Rijksminister van Buiten- landsche Zaken te Berlijn. Vandaag, den 14en Mei, te 19 uur Amsterdamschen tijd, heeft zich bij mij de Nederlandsche generaal Schuur man vervoegd, en het volgende ver klaard: „Ik heb Uwe Excellentie de mede- deeling te doen, dat de Nederlandsche weermacht, met uitzondering van haar troepen in Zeeland, voor de oprukken de Duitsche troepen de wapens neer legt.” Ik heb van deze mededeeling acte genomen. In aansluiting daarop heeft de op perbevelhebber der Nederlandsche weermacht door bemiddeling van den Duitschen luchtvaartattaché, luitenant- generaal Wenninger, het opperbevel der weermacht te Berlijn verzocht, ge volmachtigde vertegenwoordigers der Duitsche troepen in Nederland ter be spreking over maatregelen tot hand having van rust, veiligheid en orde, naar het hoofdkwartier in den Haag te zenden. w.g. Graf Zech, Duitsch gezant. De Duitsche pers over de gebeurtenissen in Nederland Het D.N.B. meldt uit Berlijn: De me dedeeling van het opperbevel van het Duitsche leger, dat de Nederlandsche opperbevelhebber zich had overgegeven wordt in de Duitsche pers druk bespro ken. In hun commentaar wijzen de bladen er op, dat de bezetting van Ne derland een grobt, strategisch succes is voor Duitschland tegen Engeland. De bedreiging uit de lucht tegen Enge land is thans verviervoudigd. en Zeemacht geeft de volgende order: In afwachting van nadere orders is het aan de commandanten van de Nederlandsche weermacht ver boden, militairen met verlof te zenden. i en de ma- ge- weest, dat niet op alle plaatsen, waar zulks dezerzijds was gelast, stand is Betreffende den verkoop van alcoholhoudende dranken De opperbevelhebber van Land- en zeemacht heeft de volgende verorde ning uitgevaardigd: De generaal, Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht, belast met de uit oefening van het militair gezag in het geheele in staat van beleg verklaard grondgebied des Rijks, gelet op artikel 22 van de Oorlogs wet, stelt vast de volgende verorde ning: Art. 1. De opperbevelhebber van Land- en Zeemacht, generaal H. G. Winkelman, heeft gisteravond voor den Nederlandschen omroep de volgende toespraak tot het Neder landsche volk gehouden: Nederlanders, Ik heb er prijs op gesteld, U persoonlijk een toelichting te geven bij het hoogst ernstige besluit, dat U reeds hedenavond hebt gehoord door de Nederlandsche radio. Wij hebben de wapens moeten neerleggen, omdat het niet anders kon. Allen waren vastbesloten, ons vaderland te verdedigen tot het uiterste. Welnu ik, die als opper bevelhebber van Land- en Zeemacht alle berichten ontving, i k wist met volstrekte zekerheid, dat dit uiterste vandaag was bereikt. Onze soldaten hebben gestreden met een moed, ‘die onvergetelijk zal blijven. Maar de strijd was te ongelijk. Onze troepen stonden tegenover technische middelen, waartegen de grootste mensche- lijke moed niet is opgewassen. Bij duizenden zijn zij gevallen voor de vrijheid van Nederland. De luchtstrijdkrachten, waarover wij thans nog beschikken, zijn zóó minimaal, dat zij onze troepen te land nagenoeg niet meer bij de operatiën konden steunen. Tegen over de Duitsche overmacht in de lucht hadden ook onze andere afweermiddelen, zooals de luchtdoelartillerie, slechts een beperkte uitwerking, hoe dapper en be kwaam de luchtdoelbatterijen haar taak ook vervulden. Zoo stonden onze troepen bloot aan de vernietigende bombardementen van het Duitsche luchtwapen. En niet alleen zij. Onder de burgerbevolking, onder vrouwen en kinderen, maakte de luchtoorlog tallooze slachtoffers. In ons dichtbevolkte land, met zijn vele steden, kan bij luchtbombardementen moeilijk worden onderscheiden tusschen militaire en niet-militaire objecten. Rotterdam, dat vanmiddag door de Duitsche luchtmacht werd gebombardeerd, heeft het droevig lot van den totalen oorlog ondergaan. Utrecht en andere groote bevolkingscentra zouden binnen zeer korten tijd dit lot met Rotterdam moeten deelen. Vrijwel geheel aangewezen op eigen kracht, waren wij niet in staat, ons land, onze burgerbevolking, voor noopten, mijn hoogst ernstig besluit te nemen: wij hebben den strijd gestaakt. Ik kan mij ten volle indenken, dat dit besluit voor vele Nederlanders schokkend is. Laten zij allen echter beseffen, dat ik op dit oogenblik de Nederlandsche Regeering hier te lande vertegenwoordig en dat ik derhalve niet alleen gerechtigd, doch ook verplicht was, te besluiten, zooals het belang van het Nederlandsche volk in deze omstandigheden voorschrijft. Het staat voor mij onomstootelijk vast, dat dit belang medebrengt, dat de vol strekt ongelijke strijd moet worden gestaakt, opdat nog niet meer onschuldige slachtoffers vallen. Wie mijn verantwoordelijkheid kan peilen, beseft, hoe zwaar mij dit besluit moet zijn gevallen. Het kon echter niet anders luiden. Nederlanders! Hebt ondanks dezen zwaren tegenslag, vertrouwen in de onver woestbare krachten en tradities van ons volk. Wij hebben deze beproeving van een korten, doch hevigen oorlog moeten doorstaan. Wij zullen het nieuwe lot, dat ons voorloopig beschoren is, met dezelfde moed en vastberadenheid dragen, als waar mee wij den strijd voor onze zelfstandigheid hebben gevoerd. Hebt daarom, ik her haal het nogmaals, vertrouwen op de toekomst. Doch vooral: toont dit vertrouwen door de rust en de orde te bewaren, welke wij zoo dringend behoeven om ons geschokte land weder op te bouwen. Laten wij ons thans richten op dezen eersten plicht, welken het vaderland ons oplegt. Leve Hare Majesteit de Koningin! Leve het Vaderland! Aan een dagorder, gisteren door den opperbevelhebber van Land- en Zee macht aan de troepencommandanten gericht, wordt het volgende woord van hulde aan de troepen, ontleend: Ik verzoek u, aan de troepen en on derdeden mede te deelen, dat ik ver vuld ben van diepe bewondering en dankbaarheid voor hetgeen door u en door onze troepencommandanten troepen is verricht. In hoofdzaak wanverhouding in het bezit van i terieele middelen is de oorzaak De „Berliner Börsen Zeitung” schrijft, dat vijf dagen nadat Duitsch land het zwaard had getrokken, Neder land zijn tegenstand heeft opgegeven. De Duitsche opmarsch kon niet worden opgehouden door pantserwerken. kana len en inundaties. De provincie Zeeland, waar blijkbaar het opperbevel geen macht meer heeft, is als laatste rest van het gebied nog in handen van den vijand. Toch kan men thans reeds zeggen, dat Nederland niet meer onder het zwaard, doch onder het schild van Duitschland staat. Thans is een gunstige positie ont staan, op de eerste plaats voor de lucht macht. Nadat door de bezetting van de kustplaatsen in het Westen van Noor wegen de afstand tusschen de bases van de Duitsche luchtmacht en de strategi sche punten aan de kust tot de helft was verkort, is thans door de bezetting van de Westkust van Nederland de vliegafstand tot de Zuidkust van Enge land verkort tot 200 a 300 k.m. De „Deutsche Allgemeine Zeitung” schrijft, dat Nederland het offer van den Engelschen oorlog is geworden. In België en Frankrijk stooten de .Duitsche legers met succes door, onzen opperbevelhebber, dat hij deze verschrikking en wetende, Hare Majesteit de Koningin heeft hedenochtend een proclamatie uitge vaardigd van den volgenden inhoud: Nadat volstrekt zeker was geworden, dat Wij en onze Ministers in Ne derland niet langer vrijelijk konden voortgaan met de uitoefening van het Staatsgezag, moest het harde, maar noodzakelijke besluit worden genomen, den zetel der Regeering te verplaatsen naar het buitenland voor zoo lang als onvermijdelijk, en met de bedoeling Ons terstond wee? in Nederland te vestigen zoodra zulks maar eenigszins kan. De Regeering bevindt zich thans in Engeland. Zij wenscht een regeerings- capitulatie te voorkomen. Daarbij blijft het Nederlandsche grondgebied, 'dat in Nederlandsche handen blijft, in Europa zoowel als in Oost- en West-Indië, één Souvereine staat, die zijn stem als volwaardig lid dér statengemeenschap en in het bijzonder in deberaadslagingen’ van de gezamenlijke bondgenooten zal blijven laten hooren en tot zijn recht zal weten te brengen. De Militaire Overheid, en in hoogste ressort de opperbevelhebber van Land- en Zeemacht beoordeelt thans welke maatregelen in militair op zicht noodig en verantwoord zijn. Daar waar de overweldiger heerscht, moeten de plaatselijke burgerlijke overheden alles blijven doen wat in het belang der bevolking nuttig kan zijn, en in de eerste plaats medewerken, tot het bewaren van orde en rust. Ons hart gaat uit haar Onze landgenooten in het Vaderland, die harde tijden zullen doormaken. Maar Nederland zal zijn geheele Europeesche grondgebied éénmaal met Gods hulp herwinnen. Herinnert U rampen uit vroegere eeuwen, waaruit Nederland is herrezen. Zoo zal het ook ditmaal gaan. Dispereert niet. Doet allen wat U mogelijk is in ’s lands welbegrepen belang. Wij doen het Onze. Leve het Vaderland. (w.g. Wilhelmina.)’ Op den vijfden dag van den oorlog heeft de Nederlandsche weermacht de wapens neergelegd. Dit is geschied ondanks den bewon- derenswaardigen moed en de volhar dende strijdkracht van onze militairen. Zij hebben den vaderlandschen bodem verdedigd met een ware doodsverach ting, waarvoor geheel ons volk hen in lengte van dagen zal dankbaar zijn. Deze heldenmoed blijkt uit de leger- berichten, blijkt vooral uit de radio rede van den opperbevelhebber, waar in deze het Nederlandsche volk kond doet van zijn besluit, den strijd te staken. Ongetwijfeld zullen ook de Duit- schers, die tegen onze thans ontwapen de landgenooten hebben gestreden, er kennen, dat zij in hen waardige tegen standers hebben gevonden. Dat deze voor ons vaderland droeve dag moest komen, en reeds zoo snel moest komen, is het gevolg van de enorme overmacht van de Duitschers, in aantal en vooral in technische uitrus ting, in het bijzonder hun vliegwapen, dat een geweld kan ontwikkelen, waar tegenover de onzen practisch machte loos waren. Het bewijs van cfeze onweerstaanbare overmacht leverde het verschrikkelijke bombardement op Rotterdam, waar ontstellende verwoestingen werden aan gericht en vele slachtoffers gemaakt. Het dunkt ons een volkomen verant woord en zeer verstandig besluit van na dat achtereenvolgens Utrecht en onze an dere groote steden op dezelfde wijze zouden worden gebombardeerd, order gaf om onzerzijds de wapens neer te leggen. Hetgeen dreigde voor de burgerbe volking, was iets zoo vreeselijks, dat ook de dapperste militair moet inzien, dat langer weerstand bieden tegenover die bevolking niet verantwoord was. F Het is nu eenmaal niet anders de sterkste heeft den strijd gewonnen.. Met diepen weemoed en onder het brengen van een dankbaar eeresaluut herdenken wij de duizenden slachtoffers onder onze troepen, waarvan generaal Winkelman in zijn radiorede gewaagt; met innige smart denken wij aan de talrijke slachtoffers onder de burger bevolking. Nederland heeft den korten doch buitengewoon hevigen helaas vruchteloozen strijd voor zijn vrij heid wel duur betaald. Wij denken ook aan onze geëerbie digde Koningin, die op vreemden bo^em het lot van Haar land en Haar volk heeft moeten vernemen, doch daar al thans gespaard blijft voor een vernede ring, die ook ons Nederlanders uiterst pijnlijk zou hebben getroffen. Wij hebben ons neer te leggen bij ons verlies, hoe bedroefd de goede Neder lander ook is over het lot, dat zijn vaderland heeft getroffen. Op ons allen rust nu een zeer be langrijke plicht. De plicht n.l. om met volkomen loyaliteit mede te werken tot het behoud van rust en orde in het be zette gebied; de plicht ook om met alle, kracht bij te dragen tot het zoo normaal mcgelijke verloop van het maatschappe lijke leven en tegen ontwrichting daar van te waken. Dit wil zeggen, dat men zich allereerst loyaal heeft te onderwer pen aan het gezag, dat thans boven ons is gesteld door den uitslag van den strijd. Men vermijde alles wat tot wrijving, onaangenaamheden of erger aanleiding kan geven; alles ook wat den normalen gang der levensmiddelenvoorziening enz. kan schaden, ’s Lands belafig eischt thans ook, dat door ons volk rustig en energiek wordt gearbeid om de groote schade, die door den korten oorlog is veroorzaakt, te herstellen. Men aanvaarde den toestand, zoo- als die op dit oogenblik nu eenmaal is> en houde het hoofd koel. Met een waardige en loyale houding der gansche evolking is het vaderland het beste ge diend. Dit en de hoop op een betere toe- demSt moeten ons thans staande hou- Het vertrek van H. M. de Koningin De opperbevelhebber van Land- en Zeemacht deelt, in opdracht van H.M. de Koningin, mede, dat Hare Majesteit aan Hoogstderzelver voornemen om naar Zeeuwsch- Vlaanderen te gaan, geen gevolg heeft gegeven, tengevolge van een langdurig oponthoud te Hoek van Holland, waardoor Hare aanwezig heid aldaar in ruime mate bekend werd en het groote gevaar ont stond, dat het den vijand gemakke lijk zou vallen de Koningin te vin den en Hoogstdezelve te bombar- deeren. Tevens meende de Konin gin in het buitenland meer voor Haar land te kunnen doen. COURANT HAAGSCHE onze b neergelegd Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. $24, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr„ There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1