Timotheus Klein op het oorlogspad de BUITENLAND BINNENLAND Een overzicht van aan Het Duitsche legerbericht krijgsverrichtingen het Westelijk front HA'AGSCHE COURANT VAN WOENSDAG 15 MEI 1940. EERSTE BLAD, PAGINA 2. Narvik De de van de eerste De strijd bij Luik en Namen DUITSCHLAND. FEUILLETON. (Nadruk verboden.) I Wordt vervolgd.! Uit Amsterdam De normale verlichting van straten en wegen hersteld Opstopping telefoonverkeer met den Haag Gisteravond werd bekend gemaakt De commandant der vesting Holland gelast voor zooveel mogelijk de vol ledige, normale verlichting van straten en wegen der gemeenten in zijn ge- zagsgebied. VERKOOP VAN ALCOHOL HOUDENDE DRANKEN VERBODEN DE OPENBARE DIENSTEN IN ONZE STAD Betreffende gewonden, zieken en overledenen OPRUIMINGSDIENSTEN VAN GEMEENTEWERKEN GE DEMOBILISEERD van tot den de Luchtalarm in Frankrijk In het Noorden des lands is gisteren zeven keer luchtalarm gemaakt. Het langste duurde meer dan een uur. Op enkele plaatsen is het luchtafweerge schut in werking getreden. Incidenten hebben zich niet voorgedaan. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt Omtrent den strijd bij Luik wordt van welingelichte zijde vernomen, dat reeds op 13 Mei de forten Lantin en Loucien gevallen zijn. Het fort Tancremont- Pepinster heeft na beschieting door de zware artillerie zijn vuur gestaakt. Ook zijn twee forten van de vesting Namen genomen. VERSPERRINGEN WORDEN OPGERUIMD Er wordt thans hier ter stede hard gewerkt aan het opruimen van versper ringen. Het werk wordt uitgevoerd door militairen met behulp van een talrijk personeel van de afdeeling Gemeente werken. De residentie zal dus op dit punt spoedig weer een normaal aanzien hebben. Voor den Haag worden zooveel inter- locale gesprekken aangevraagd, dat een opstopping is ontstaan en de aanvragen niet kunnen worden afgewikkeld. In verband hiermede wordt het publiek dringend aangeraden zich ten aanzien van het aanvragen van gesprekken voor den Haag tot het uiterste te beperken. berichten werd gemeld, werden twee kruisers en een torpedojager door bom- mentreffers vernield, een andere krui ser werd door een bom zwaar bescha digd, een koopvaardij-schip van 29.000 ton en vier transportschepen werden vernield. defensieve strijd rond duurt voort. De diplomatieke vertegenwoordiging van België en Nederland uit Duitschland Uit Bern werd gisteravond gemeld, dat de leden van de Belgische en Nederlandsche legatie te Berlijn bij Lindau de grens zouden oversteken om naar Frankrijk te gaan. dachte door Timotheus’ brein. Haas tig voelde hij naar zijn binnenzak of zijn portefeuille met het geld en de papieren nog steeds in zijn bezit was. Gelukkig, alles was er nog. Met een ongeduldige beweging van zijn schou ders zette Timotheus de gedachte aan den opzichtig gekleeden man van zich af. Waarschijnlijk zou hij hem nooit weer ontmoeten. De trein reed nu langzamer en en kele minuten later stoomde hij het station Arnhem binnen, het laatste groote station voor Zevenaar met zijn douane- en passencontrole. Het was thans tien minuten voor half negen en op het perron heerschte een druk ge roezemoes. Kreten van allen, die wat te verkoopen hadden, schalden langs den trein. Koffie om mee te nemen broodje ham ochtendblaaaden... Timotheus boog zich uit het raamp je en wenkte ongeduldig een ako, die tergend langzaam zyn karretje langs de coupé’s reed, hier en daar stilhou dend om in Arnhem-Duitsch of in even onbegrijpelijk Engelsch met een vreemdeling te onderhandelen over den koop van een magazine. Tenslotte had de jongen hem bereikt en over handigde hem de zoo vurig begeerde „Nieuwsbode”. Haastig liet Timotheus zijn blikken over de koppen gaan en wreef toen verbaasd zijn oogen uit. Hij had ver wacht het sensationeele bericht groot opgemaakt op de voorpagina te zullen vinden en in plaats daarvan werd met geen letter van het geheele geval mel ding gemaakt I Een groote brand J belang het nieuws achter gehouden, derscheiden. Het zwaartepunt van de Duitsche operaties in de lucht lag gisteren in de aanvallen op de verbindingen van den vijand, zijn transportwegen en eindsta tions. Vijandelijke pogingen om de Duit sche strijd door het inzetten van krach tige vliegtuigaanvallen te verhinderen, werden met zware verliezen voor den vijand af geslagen, zonder dat de eigen actie in de lucht hierdoor schade leed. Op een plaats werden alleen reeds gewichtige economische punt werd lam meer dan 70 Britsche en Fransche jacht- en gevechtsvliegtuigen omlaag geschoten. De totale verliezen van den tegen stander bedroegen op 14 Mei meer dan 200 vliegtuigen. Hiervan werden door den strijd in de lucht ongeveer 170 neergehaald, terwijl de luchtdoelartil- lerie 17 omlaag schoot. De rest werd op den grond vernield; 35 eigen vlieg tuigen worden vermist. De gewapende verkenning voor de Nederlandsche kust heeft tot groote suc cessen geleid. Zooals reeds in speciale De burgemeester van ’s Gravenhage heeft ter voorkoming van onregel matigheden uitgevaardigd een tapver- bod van allen alcoholhoudenden en ook van zwakalcoholhoudenden drank. Alle vergunning- en verlofhouders te ’s Gravenhage dienen zich onmiddel- lyk aan dit verzoek te houden totdat de burgemeester dit zal intrekken. gelegd. Buitendien was dit de eerste doorbraak in de vesting Holland. De doorbraak van het Zuiden uit berust eveneens op een nauwe samenwerking tusschen de strijdkrachten te land en in de lucht. Met de bezetting van Roosen daal was de belangrijke verbinding Ant werpenRotterdam en die tusschen Zuid-Holland en Vlissingen verbroken. Wat den strijd in België betreft: met de doorbraak aan weerszijden van Has selt over het Albertkanaal mag de Al- bertkanaal-stelling als gevallen worden beschouwd. Ook bij deze operaties heb- Het voorloopige verblijf van onze Regeering te Londen De leden van de Nederlandsche Re geering werden bij aankomst te Londen gistermorgen verwelkomd door Sir John Monck, als vertegenwoordiger van lord Halifax en door de leden van de Nederlandsche legatie. De Nederland sche minister van Justitie verklaarde aan journalisten, dat de geheele Regee ring, bestaande uit negentien personen in een Engelsch oorlogsschip naar Enge land was gekomen. Opzending van berichtkaarten geboden Het bombardement Rotterdam Betreffende het bombardement van Rotterdam vernemen wij, dat de meeste gebouwen en huizen aan Coolsingel en Hofplein en aan de daarop uitkomende straten totaal verwoest zijn. Van het Rotterdamsch Nieuwsblad, ‘station Hof plein en Pschorr staan slechts enkele muren overeind. Van de Rotterdam- sche Bank, Amsterdamsche Bank, zie kenhuis, talrijke groote magazijnen, kantoren en winkels resten slechts brandende puinhoopen. Het stadhuis, gang over de Maas in een breed front de nieuwe flat en de nieuwe beurs zijn practisch onbeschadigd. Het commissa riaat van politie en het postkantoor zijn gedeeltelijk beschadigd. Voorts vernemen wij, dat de Kruis kade, de Goudschesingel, de Oostzee- dijk, de Schiedamschedijk, Kralingen en omgeving, het havenkwartier, de Boompjes, allemaal hetzelfde trooste- looze beeld vertoonen als het Hofplein en de Coolsingel. Van het aantal slachtoffers, dat uiter aard zeer groot is, konden nog geen ge gevens worden verstrekt. De branden in de geteisterde wijken woeden voort. Het Noordelijke en het Zuidelijke deel van Rotterdam zijn nagenoeg niet be schadigd. Maar met een bloedend hart, dacht Timotheus glimlachend. Hij kende zijn chef! Neen, hij kon rustig verder rei zen, Donker had geen flater gemaakt.: De minister was weg, ontvoerd naar Genève en Timotheus zou hem opspo ren, hoeveel moeite het hem ook zou kosten. Ook stond er geen woord in het och tendblad of de twee vermoorde man nen in het houtpakhuis aan het ka naal gevonden waren. Maar dat was logisch» Om drie uur begonnen de persen te draaien en het was onwaar schijnlijk, dat er voor acht uur Iemand in het hokje van den nacht waker zou komen. Dat bericht zou eerst in de avondeditie gebracht kun nen worden. Zevenaar en Emmerik met een snel le en oppervlakkige pas- en bagage- controle waren nu gepasseerd, vóór Keulen zou de trein niet stoppen. Ti motheus verdiepte zich thans rustig in zijn krant en ook toen hij haar uit had, hield hij het groote, opengevou wen blad voor zyn gezicht en sloot zijn oogen. Nu begon hjj toch te voe len, dat hij den afgeloopen nacht bijna zonder onderbreking op de been ge weest was. En na korten tijd sliep hij den slaap, welke des rechtvaardigen heet te zijn. Eerst toen de trein tegen half twaalf Keulen begon te naderen en herhaaldelijk over wissels dender de, werd zijn slaap onrustiger en ten slotte ontwaakte hij geheel. Hy was nog steeds alleen in den coupé en rek te zich ongeneerd uit. rede van minister Paradise in het La gerhuis nieuws uit het Verre Oos ten, generaal Pi Te Sing biedt hard- nekkigen tegenstand... maar van de ontvoering geen woord! Wantrouwig keek Timotheus naar den datum, was het wel het ochtendblad van dien dag? Maar dat klopte, er was geen vergis sen mogelijk. Zou het heele bericht van Donker dan een canard geweest zijn, een plompe vervalsching om in teressant nieuws te maken? Maar daarvoor was Donker toch een te goed vakman en hij wist dat een der gelijke onverantwoordelijke smake loosheid onherroepelijk door ontslag gevolgd zou worden. En wat was dan de beteekenis van de woorden van van der Eem: minister... Genève? Haastig sloeg Timotheus de pagina’s om, maar ook elders in het blad was niets over de zaak te vinden. Ja, toch! Op een van de laatste bladzijden stond met kleine letter, temidden van de officieele berichten, een korte noti tie. „De audiënties van den minister van buitenlandsche zaken zullen voor- loopig wegens afwezigheid van den minister niet gehouden worden”. Punt! Dat was alles. Maar nu begon Timotheus de toe dracht der zaak te begrijpen. Men wilde van officieele zijde elke opzien barende publicatie vermijden om geen onnoodige ongerustheid te wekken. Natuurlijk had men de krant opgebeld met het verzoek voorloopig niets over het voorgevallene te berichten en de hoofdredacteur had in het algemeen Wegen berijdbaar. Naar de K. N. A. C. meldt, zijn de we gen Amsterdamden Haag, den Haag Rotterdam (Noord), Amsterdam Utrecht, den HaagUtrecht, den Haag Haarlem, Rotterdam (Noord)-Utrecht en de wegen in het Westland, de laatste met eenige moeite, voor het automobiel- verkeer berijdbaar. De directeur der Gemeentewerken deelde ons bij informatie mede, dat de met het oog op den oorlog hier ter stede georganiseerde opruimings diensten die in werking komen om de gevolgen van bombardementen enz. op te ruimen in den loop van den naeht zijn gedemobiliseerd. Het mate riaal dezer diensten is thans inge leverd. De inspecteur van den geneeskun digen dienst der landmacht brengt aan allen, die zulks aangaat, onder het oog, dat de berichtkaarten, welke zich in de oorlogszakboekjes der Nederlandsche militairen bevinden, voorzooveel het gewonden, zieken en overledenen be treft, onverwijld ingevuld dienen te worden opgezonden aan den directeur van het informatiebureau van het Ned. Roode Kruis te dezer stede. Dit geldt voor alle militairen, waar zij zich ook bevinden. De berichtkaart moet zoo mo gelijk ingevuld worden door een offi cier van gezondheid dan wel door een burger-geneeskundige. bereikt, tegenaanvallen, welke de Franschen aan den Westelijken oever met behulp van pantserwagens onder namen, zijn afgeslagen. Afdeelingen Duitsche gevechtsvliegtuigen en bom menwerpers hebben in dezen strijd in gegrepen en hebben een groot aantal pantserwagens vernield. Bij het overtrekken van de Maas in de omgeving van Sedan is in nauwe samenwerking met de luchtmacht het verlengde van den beschermingswal van Frankrijk, de Maginot-linie, naar het Noordwesten doorbroken. Ook hier zijn de Fransche tegenaanvallen met zware verliezen afgeslagen. Bij de aanvallen ^an het Saarfront heeft zich de eerste-luitenant van een regiment infanterie, Hans Schoene, met zijn compagnie bij het bestormen van een versterkt rotspunt ten Zuiden van Pirmasens door groote dapperheid on- Hersteld verkeer Met ingang van morgen hervat de W.A.C.O. haar busdiensten voor de ver binding AmsterdamWest-Friesland, via Medemblik, Enkhuizen, Wieringer- meer en den Helder. De diensten van de Gooischp Tram- weg-maatschappij zijn met ingang van hedenochtend acht uur hervat. Vassili Molokof, de chef van de bur gerluchtvaart te Moskou, is met 4 as sistenten naar Berlijn gevlogen, ver moedelijk in verband met het voeren van besprekingen over de luchtjijn MoskouBerlijn. 8) Een in het zwart gekleede dame met een klein meisje zat in den anderen hoek zwijgend te ontbijten. Een jonge weduwe, meende Timotheus meewa rig en glimlachte tegen het meisje, dat zyn kant uitkeek. Het kind glim lachte verlegen terug en wendde toeij haastig het hoofd af. Verder zat er nog een oude gezette heer, die niet van zijn bord opkeek en haastig kauw de, als was hij bang, dat iemand hem zijn brood afhandig zou maken. Het recht omhoog stekende mes in zijn hand moest zeker een waarschuwing voor de adspirant-dieven zijn, dat hy vastbesloten was zijn bezit tot den laatsten snik te verdedigen. Dan zat achter Timotheus’ rug nog iemand, die zich alleen maar kenbaar maakte, door de geluiden van een zacht tegen het bord klikkend mes en een lepeltje, dat bij tijd en wijle in zijn kopje roerde. Timotheus moest een aanvechting om zich om te draaien teneinde den man te kunnen zien, be dwingen. Hij voelde diens oogen op zijn rug gericht en dat irriteerde hem. Doch juist daarom wilde hij er niets van laten merken en bleef kopaig .voor ^mak deed voelen* De dunne lippen] uitgekozen, schoot een verschrikte ge- Functionneerden hedenochtend weer op de gewone wyze De openbare bedrijven en diensten hier ter stede functionneerden heden ochtend weder op de gewone wijze. Ook de tram- en buslijnen van de H. T. M. en de taxi-diensten rijden wederalle ongestoord. Wat de Gemeentelijke telefoonverbin dingen betreft, welke in de afgeloopen dagen waren beperkt tot de strikt nood zakelijk geachte aansluitingen, is men met grooten spoed aan den arbeid, om alle abonné’s weder in te schakelen. Naar het zich laat aanzien zal deze ar beid heden tegen den avond zijn vol bracht. In de Visschershaven worden reeds weder voorbereidingen voor het herstel van de zeevisscherij getroffen. De ge wone afslag te Scheveningen werd, van morgen weder gehouden. Het Duitsche Nieuwsbureau deelde heden medeVan welingelichte mili taire zijde wordt vernomen, dat het onjuist zou zijn aan te nemen, dat de gebeurtenissen van 1914 zich zullen herhalen. De gemechaniseerde en ge motoriseerde legers en vooral de mo derne oorlogvoering in en uit de lucht hebben zulk een omwenteling gebracht, dat geheel nieuwe gevechtsvormen zijn ontstaan. Bovendien zijn de ervaringen van de veldtochten in Polen en Scan dinavië in praktijk gebracht in den strijd in het Westen. Hier is reeds ge bleken, dat in de plaats van sterke fronten, talrijke krachtige stoottroepen zijn gevormd. Dit is thans ook in het Westen te verwachten. Zoo heeft men vast kunnen stellen, dat de Noordelijkste stoottroep de Noordnederlandsche zeekust bij Har lingen had bereikt. De aansluitende groep kon snel de eerste verdedigings linie, de zoogenaamde IJsselstelling, forceeren en tusschen Deventer en Arnhem hierdoor stooten en ook de Grebbelinie werd geforceerd. De stoottroep, welke ten Zuiden van de mondingen van den Rijn, oprukte, kon benoorden Breda om het gebied ten Zuiden van Rotterdam bereiken en kon daardoor reeds op den eersten dag de verbinding tot stand brengen met de eenheden, welke uit de lucht tegen Rotterdam waren ingezet. In België was de beslissende slag het trots heftigen tegenstand succesvolle overtrekken van het Albertkanaal ten Westen van Maastricht en aan de beide zijden van Hasselt, in combinatie met een aanval van het Noorden uit op de vesting Luik, waarbij uit de Maasver- dediging de hoeksteen, het fort Eben Emael werd uitgebroken. Na de ervarin gen uit den wereldoorlog had men dit fort gebouwd om de nadering van het Maas dal te bemoeilijken en een overschrij den van de Maas en het Albertkanaal ten Noorden van Luik te verhinderen. Op 12 Mei viel de citadel van Luik en ook ten Zuiden van deze stad kon het Duitsche leger nadat het de bunkerlinies in bezit had genomen, snel terrein winnen, zoodat de opmarsch ge heel stelselmatig verliep. Beschouwt men het verloop der krijgs verrichtingen van den vierden dag nauwkeurig, zoo kan worden vastge steld, dat evenals op de drie vooraf gaande dagen de Duitsche luchtmacht gevoelige slagen aan den vijand bleef toebrengen, en daarbij op 13 dezer 150 vijandelijke vliegtuigen vernietigde. Weer werden talrijke vijandelijke vlieg velden gebombardeerd, zoomede be langrijke Fransche militaire centra. Aangenomen mag worden, dat door het vernietigend optreden van de Duit sche luchtmacht, de vijandelijke lucht strijdkrachten zwaar werden getroffen. Reeds Maandag wisten zich de door Zuid-Holland oprukkende Duitsche troe pen te vereenigen met de afdeelingen der Duitsche luchtmacht in de omgeving van Rotterdam. Dit beteekende, dat dit zich uitzien. Op dat oogenblik ver lieten de dame en het meisje den res tauratiewagen en Timotheus haastte zich om een sigaret aan te steken. Zijn oog werd getrokken door iemand in de andere afdeeling van den wagen, die door een glazen wand van de zijne gescheiden was, en die op hetzelfde moment eveneens het vlammetje van een aansteker naar een sigaret bracht. Timotheus zag met verwondering hoe zeer de man op hem leek. Hij schud de ongeloovig het hoofd over zulk een gelijkenis en de man achter de glazen wand deed hetzelfde. Eerst toen be merkte Timotheus, dat er geen dub belganger was, doch dat hij zijn eigen beeld in een spiegel gade sloeg. Ti motheus grinnikte schaapachtig, byna zou hij opgestaan zijn om naar den man toe te gaan! Maar op dat oogenblik voelde hij opnieuw de blikken van zijn achter buurman in zyn rug en, terwijl hij deed alsof hij zorgvuldig de asch van zijn sigaret in het aschbakje tipte, wierp Timotheus een snellen blik in den spiegel. De man achter hem at nu niet meer, doch sloeg hem met onverholen belangstelling gade. Hij was in een opzichtig costuum van een Onbestemde, blauwgroene kleur ge kleed, een bruine das met rose stipjes prijkte op een zeegroen overhemd. Bo ven den zeer puntigen boord keek een gerimpeld gezicht met aan de slapen grijzend haar naar Timotheus’s rug. De oogen stonden iets te dicht op el kaar en* hadden een stekenden glans, welke Timotheus zich niet op zyn ge- Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit het hoofdkwartier van den Führer d.d. 15 MeiHet opperbevel van Duitsche weermacht deelt mede De vesting-Holland heeft zich over gegeven, aangezien de strijd tegen de overmachtige aanvallen van de Duit sche troepen, te land, ter zee en in de lucht geen hoop meer liet. In België hebben onze divisies, welke den terugtrekkenden vijand op den voet volgen, de Dyle-stelling bereikt. Tusschen Namen en Givet is de over- van den man waren geopend en lieten een rij van onregelmatige, gele tan den zien. Een gemeen gezicht, vond Timotheus, terwijl hij haastig zijn oogen van het spiegelbeeld afwendde en weer naar buiten keek. Een man, dien men tot alles in staat zou achten. Hij drukte zijn sigaret uit, veegde wat denkbeeldige kruimpjes van zijn vest en stond op om naar zijn coupé terug te gaan. Op het oogenblik, dat hij aan het tafeltje van den man voorbij kwam, reed de trein over een wissel en door den schok verloor Ti motheus zijn evenwicht. Hij wankelde en zou gevallen zijn, als de man hem niet haastig gegrepen had. Neem me niet kwalyk, zei Ti motheus onwillig. Hij vond het niet prettig juist door dezen man geholpen te moeten worden. Oh, niet in het minst, grinnikte de man met de gele tanden. Het was me een genoegen u van dienst te kunnen zyn. Wat een hondenweer, niet! Inderdaad, zei Timotheus koel tjes, dank u zeer. En hy verwijderde zich met een mislukte poging tot waardigheid, daar een volgende schok hem opnieuw van de been dreigde te werpen. Hij was dankbaar, toen hij weer in zijn hoekje zat. Wat een gezicht! Een echt, onguur misdadigerstype. Maar waarom zou de man zooveel belang stelling voor hem aan den dag gelegd hebben? Het zou toch geen zakkenrol ler geweest zyn, die dezen internatio nalen trein als operatieterrein had officieren van hoogen rang, alsmede twee landmachtoffióieren. Zij wandel den langs de Duitsche troepen, die op gesteld stonden en brachten het mili tair saluut. De gezant beantwoordde het saluut met den Duitschen hand- groet. Allen begaven zich toen naar hotel des Indes. Inmiddels waren nog Nederlandsche troepen op het Lange Voorhout aanwe zig. Met belangstelling bekeken zij van een afstand de Duitsche motor-rijders, alsmede een Duitschen tankwagen. Te ongeveer zes uur verzamelden zich op bevel van Nederlandsche of ficieren, verschillende groepen Neder landsche soldaten en klonk het bevel: wapens inleveren. Dit geschiedde op de gras-perken van de laan. Enkele soldaten bleven met het geweer bewa pend, vermoedelijk aangewezen als versterking van de plaatselijke politie voor orde-handhaving. Na zessen kwamen reeds nieuws gierige burgers opdagen. Controle van legitimatie-bewijzen was er niet meer. Al heel gauw werden met de Duit sche soldaten gesprekken aangeknoopt die van een dergelijke afleiding aller minst afkeerig waren. Voor zoover wij konden waarnemen ging men, zonder eenige terughouding, op de gesprek ken in. Het aantal nieuwsgierigen nam steeds toe en de vreemde verschijnin gen in geheel gecamoufleerde kielen en gecamoufleerde helm trokken veler aandacht. Bij een verderen rondgang door de residentie konden ook op andere plaat sen dan het Voorhout, Duitsche troe pen worden opgemerkt. Hier en daar stond een tankwagen en reeds kort na achten hadden Duitsche soldaten ver schillende wachtposten betrokken als bijvoorbeeld op het Tournooiveld en rondom het Binnenhof. De controle was echter vry soepel, met die rond laatstgenoemd historisch plein wel het scherpst, ofschoon geëmployeerden, die uit hoofde van hun werkzaamhe den daar moesten zijn, zonder veel omslag konden doorgaan. Uitreiking distributieboekjes stopgezet, vervoer van voorraden verboden. Hieronder volgen eenige berichter uit Amsterdam: De uitreiking der distributiebonboek- jes in Amsterdam wordt tot nader or der stopgezet. De burgemeester van Amsterdam vestigt er de aandacht op, dat het streng verboden is, voorraden levens middelen of grondstoffen uit de ge meente te vervoeren in het belang der voorziening der bevolking daarmede. Overtreding van dit verbod zal ern stige gevolgen hebben. Gisteravond werden alle posten van den luchtbeschermingsdienst in hoofdstad opgeheven. Radio-oproep burgemeester burgerij. De burgemeester van Amsterdam heeft door middel van de radio een op roep gericht tot de burgerij der stad. Burgemeester de Vlugt zeide, in deze uren van beproeving eenige woorden te willen richten tot de mannen en vrou wen van de hoofdstad. „Hedenmiddag, aldus de burgemees ter, zullen Duitsche troepen Amster dam binnentrekken. Ik doe een beroep op den plicht, de kalmte en vastbera denheid, kenmerkende de Amsterdam sche bevolking. Met God’s hulp gaan wij voorwaarts.” Amsterdamsche gemeente raad vergadert niet. De gemeenteraad van Amsterdam is hedenmiddag niet in vergadering bij eengekomen. ben naast infanterie, pioniers en artil lerie de luchtmacht en pantserafdeelin- gen een belangrijke rol gespeeld. De Belgen waren gedwongen, zich op de Dyle-stellingen terug te trekker^ welke zich uitstrekt in midden Belgi# van Lier, ten Zuidoosten van Antwerpen over Leuven naar Namen en verde» langs de Maas. Doel van deze linie is^ Brussel te beschermen. Het legerbericht van gisteren meldde: Luik is in Duitsche handen. Hiermede is een var! de sterkste, modernste vestin gen gevallen. De beste dekking voor het Belgisch- Engelsch-Fransche opmarschplan is verdwenen en de grootste hindernis voor de ontwikkeling van de Duitschs offensieve beweging in het Westen is in Duitsche hand. Het verloren gaan van Luik beteer kent, uit economisch oogpunt bezien, voor België het verlies van een buiten gewoon gewichtig knooppunt voor spoor-, land- en waterwegen. Het weg nemen van de versperring oij Luik be tekent het ineenstorten van den noor delijken hoekpijler van de Fransch- Belgische Maginotlinie. Ook in Zuid-België hebben de Duit sche troepen snel terrein gewonnen. Thans staat vast, dat het als een na tuurlijke hindernis beschouwde woud gebergte der Ardennen, feitelijk reeds door de Duitsche troepen veroverd is, die met hun voorhoede nu reeds de Maas tusschen Namen en Givet aan de Belgisch-Fransche grens hebben be reikt. De Zuidelijke vleugel van dezen stoottroep kon intusschen reeds de Fransch-Luxemburgsche en de Fransch- Belgische grens bereiken en gedeeltelijk overschrijden. Reeds gelukte de over tocht over de Maas op verscheidene plaatsen. Het bericht van de weermacht van 13 Mei constateert in ’t kort, dat ten Zuiden van Saarbrücken en ten Zuid oosten van Zweibrücken onze stellingen naar voren zijn verlegd en dat daarbij verscheidene honderden gevangenen konden worden gemaakt. Hier zaten de Franschen in de eerste week van den oorlog nog ter hoogte van Saarbrücken, Einde October werden de Franschen daar teruggestooten, waarbij Forbach en Stiering-Wendel werden bezet. Het weermachtbericht van 14 Mei bewijst» dat deze aanval met succes is voort gezet en dat het aanvalsfront ook in de buurt van Merzig aan de Saar en ten Z.O. van Pirmaseus werd verwijd. Een totaal-overzicht over de operaties in het Westen deed Dinsdag zien, dat de Belgische en Hollandsche legers reeds teruggeworpen zijn, zoodat de Duit- schers nu de inmiddels opgemarcheerde Engelsch-Fransche hoofdstrijdkrachten naderen. Er moet mede rekening wor den gehouden, dat binnenkomt groote gevechten met hen aan de linie Antwer penNamen en de Maas volgen. Normale leven zooveel mogelijk hervat. Het bleek al heel gauw, dat het normale leven zooveel mogelijk was hervat. De trams reden zeer gere geld; de politie oefende haar functies uit als onder gewone omstandigheden en bijna alle winkelzaken waren ge opend. Het verkeer in de stad, ook in de buitenwijken, kon men vrij druk noemen. Natuurlijk werden de gewij zigde omstandigheden druk bespro ken, doch men merkte niets van eeni ge agitatie of nervositeit. Wel viel het op, dat vele militaire auto’s, en dat zoowel Nederlandsche als Duitsche, met vrij groote snelheid passeerden. Ofschoon het uiteraard zeer moei lijk is, een stemming uit een opper vlakkige aanschouwing te peilen, mag gezegd worden, dat de Haagsche be volking zich zooveel mogëlyk moeite geeft, zich aan den thans bestaanden toestand aan te passen. V LUCHTLIJN MOSKOU—BERLIJN. i Zwanenberg’s Brabant «ch e worstjes, bereid volgens smakelijk oud-Brabantach Een hartig hapje voor picnic of lentetochtje. Een pikante gar- neering van het „glaasje".

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2