Witte Ktuis Het circus Wenger De eerste persconferentie met de Duitsche autoriteiten ia STADSNIEUWS ADVERTENTIEN. LAATSTE BERICHTEN DE NIEUWSTE MODE, Hulde aan de Nederlandsche weermacht Se over Gegevens geallieerde hulp Het Duitsche legerbericht I u Naar algemeene mobili satie in Zuid-Slavië PAGINA 3. ONDERWIJS EN KERK Parijsche kinderen s BRIEF WISSELING FEUILLETON. ls STRAATBEELD IN DEN HAAG WEER NORMAAL CORRECTE HOUDING VAN DE DUITSCHE TROEPEN EN DE BEVOLKING. Z,Wordt vervolgd.^ Bij dit nummer ontvangen de ge- abonneerden No. 10 van het Tijd schrift „DE NIEUWSTE MOD E”. Gratis-bijvoegsel van de „Haagsche Courant” DIENST VAN DE WESTLANDSCHE STOOMTRAMMAATSCHAPPIJ BEKENDMAKING VAN DEN BURGEMEESTER VAN ROTTERDAM HAAGSCHE COURANT VAN DONDERDAG 16 MEI 1940. MARKTBERICHTEN Zijn mannen werkelijk helden? LUCHTBESCHERMING EN VERKEER BRIDGEN VISSCHERTJBERICHTEK Evacuatie van r offi- Zeer weinig auto’s. DUTIM OEGSTGEEST va Sedert gisteren zijn 25.000 kinderen uit Parijs geëvacueerd naar de Weste lijke departementen. Wij staan nu voor een nieuwe taak. Den Haag heeft weer snel zijn nor male uiterlijk gekregen. Het is echter ongewoon druk, niet alleen In de binnenstad, maar ook in de verschillende wijken. Het schitterende weer dreef de men- schen trouwens uit de huizen. Van de groote spanning der afgeloopen dagen was niet veel meer te bemerken. Vlug snelde eerst iedereen direct naar huis, nu reed men rustig op de fiets of wan delde op zijn gemak, genietend van de prachtig blauwe lucht, het heerlijke zonnetje en de milde temperatuur. Maar mijn bloemen moet je nog zien, voordat je weggaat, had Gertrude tegen Koert gezegd. Nu staan zij zwij gend tusschen de bloemperken onder het seringenboschje. Koert, zeide het meisje enkel. Er ligt een eigenaardige toon in dit woord. Koert Wolter begrijpt. Op zijn gezicht staat schuldbewustzijn te lezen. Ik heb heusch niet veel tijd, Gertrude, ik kan moeder in den ochtend, als het zou druk is, niet alleen laten. Het meisje kijkt hem onwillig aan. Je zult haar wel nooit alleen kunnen laten, hè? Weet je welken dag het van daag is?, zich om- F. J. V. U dient hiervan de opbrengst van het afgeloopen kalenderjaar op te geven. Figuur 1 in dit nummer is een aardig zomerjurkje van gemoesde kunstzijde of voile; voor jonge meisjes. De rok be staat uit 4 banen is een weinig klok kend, afwerking van zwart bandfluweel. Alleen van 1214 en 1416 jaar, waar van het patroon a. 10 cents verkrijgbaar is aan ons Centraal Aanneembureau, Wagenstraat 3537. (Nadruk verboden.) Roman van HERBERT STEINMANN. Bewerkt door LIZZY VEEN. den gericht, waarin de dringende nood zakelijkheid betoogd werd om zoo snel en zooveel mogelijk troepen te Rotter dam te willen ontschepen. De Engelschen hebben dit verzoek niet ingewilligd. Hun eenige reactie was een pertinente weigering onder motiveering dat Rotterdam hen te ver lag en hun oorlogs- en transportsche pen op weg naar Hoek van Holland een veel te gemakkelijk object voor de Duitsche luchtmacht zouden vormen. Wat de Nederlandsche luchtmacht betreft: er zijn den eersten dag wel Nederlandsche jagers in de'lucht ge weest, maar de Nederlandsche bom menwerpers werden allen teruggetrok ken op Engeland. Het spreekt vanzelf, zeide Z.Exc., dat wij dan ook uit breede kringen der bevolking, maar ook uit het leger zelf, van soldaten, van officieren en hoofdofficieren bewijzen te over kre gen van hun teleurstelling over de hulp der geallieerden, een teleurstelling die, in den loop der worsteling tot een diepe verontwaardiging steeg. De Westlandsche Stoomtram Mij. deelt mede: Wegens de benzinebeperking wordt de dienst tusschen den Haag en Hoek van Holland en tusschen den Haag en Naald wijk in plaats van een halfuur-dienst een uurdienst. De vertrektijden van den Haag zijn voor de richting Hoek van Holland op volle uren en voor de richting Naald wijk tien minuten na de volle uren. De dienst op de overige lijnen wordt volgens de dienstregeling gereden. De burgemeester van Rotterdam ver zoekt ieder, die niet dringend in die stad moet zijn, voorloopig niet naar Rotterdam te komen, daar dit zeer groote overlast veroorzaakt. Bij de toe gangswegen zal de politie controle hou den en ieder, die niet kan aantoonen, dat hij dringend motief heeft, zal be slist worden geweigerd. De burgemeester deelt voorts mede dat ieder, die inlichtingen omtrent familieleden verlangt, zich moet wen den tot de afdeeling kinderpolitie, ge vestigd in het politiebureau Ooster- vantstraat, telefoon 35888 in Rotter dam, waar zooveel mogelijk getracht zal worden aan alle verzoeken te vol doen. Het is zeer te betreuren, dat de Ne derlandsche Regeering, juist onder, voor het volk zoo kommervolle omstandig heden, het land heeft verlaten. Want er moet nu snel, grondig en energiek met het opbouwend werk worden begonnen. De Duitsche overheid wil hier zoo snel mogelijk vreedzame en rustige toe standen scheppen. Dit werk van op bouw, ons aller taak, is reeds aange vangen. Zoo worden door Nederland sche deskundigen b.v. reeds de inunda- tiewerken weer drooggelegd. De Franschen te Gilze Rijen. Wat Frankrijk betreft, dit heeft slechts een gemotoriseerde afdeeling ge zonden naar Gilze Rijen en wat deze soldaten daar hebben aangericht heeft de eigen, Nederlandsche bevolking tot groote woede gebracht. Als journalisten willen, kunnen zij in de gelegenheid wor den gesteld zich met eigen oogen ter plaatse te overtuigen en daar met de Brabantsche families uit Gilze Rijen spreken. oogenblik is het Hans Wenger opeens alsof er van het gele stuk papier, dat daar tusschen het oude vertrouwde kof- fieservies ligt, iets verschrikkelijks uit gaat. Het schijnt hem toe, dat de zon niet meer zoo helder en vroolijk schijnt, alsof de bloemen niet meer zoo lekker ruiken alsof ’t voorbij is met den vrede en de rust. Hij strijkt met de hand over het voor, hoofd. Onzin, zegt hij luid en gaat haastig door de achterdeur naar binnen, de trap op naar zijn kamer. Hij heeft echter een snellen blik in de gang geworpen en van de twee vreemde menschen, die naast vader en den rechter staan, heeft hij er maar een goed gezien.de vrouw. Een koud, mooi gezicht met vuurrood geschminkte lippen en blond geverfd haar. En grijze oogen, waarover een sluier leek te liggen. Parachutisten alleen in Duitsch uniform. Na de verrassende verschijning der Duitsche parachutisten heeft in Neder land verluid, dat dezen ,o.m. in Neder landsche uniformen en burgerkleeding waren gehuld. Spr. verklaarde ons op de meest positieve wijze, dat in Neder land en België alleen parachutisten zijn omlaag gekomen in de Duitsche parachutisten-uniform. Dit valt te be wijzen de parachutist heeft als con signe zich zoo snel mogelijk met an dere parachutisten saam te voegen tot een militaire eenheid. Het is onmogelijk dat zij dit zouden kunnen doen als zij hier te lande rondliepen in allerlei ver mommingen en dus elkaar niet zouden herkennen! Auto’s zag men weinig. Aan den op roep van den burgemeester, dat met de I benzine de uiterste zuinigheid betracht moest worden, had iedereen, die niet absoluut noodzakelijk zijn wagen noodig had, gevolg gegeven. Enkele vrachtauto’s, bestelauto’s, per sonenauto’s en wagens van het Corps Diplomatique en Corps Consulaire reden nog. Desondanks had de verkeerspolitie druk werk. Op vele belangrijke weg- kruisingen trad zij regelend op, want de straten en wegen werden overstroomd door fietsers. Op de terrassen van de restaurants in de binnenstad zaten vele menschen te genieten van hun kleintje koffie. De Scheveningsche boulevard deelde merkwaardigerwijze op dezen zomer- schen dag niet in de drukte. Het was er zelfs bepaald stil en op de terras sen der restaurants bevond zich prac- tisch geen enkele bezoeker. Op het strand zelf zag men slechts enkele kinderen. In de parken, het Haagsche Bosch, de Boschjes en de Boschjes van Poot zag men veel wandelaars, die genoten van de verrukkelijke lentegeuren van het groene loof (welk een oneindige verscheidenheid van tintenen van het vroolijke gezang der honderden vogels. De natuur ademde rust. Zoo vertoonde zich oppervlakkig ge zien, de stad het beeld van iederen mooien zomerdag. Maar op vele pun ten waren de straten nog opgebroken en overal zag men nog versperringen. Niemand bekommerde er zich om. De voorbijgangers wierpen er slechts een korten blik op. Men keek er blijk baar liever niet naar. De jeugd vond in de versperringen een prachtige speelplaats. Zij stoeide en ravotte er naar hartelust in het zand. Voor hen was het vacantle, want de scholen zijn gesloten. Waarom zou den zij ook niet van de vacantie profi- teeren? De Duitsche soldaten trokken na- I tuurlijk zeer veel bekijks. Zij reden Het Duitsche Nieuwsbureau meldde heden uit het hoofdkwartier van den Führer; Het opperbevel van het Duitsche leger deelt mede In Nederland zijn de Duitsche troe pen, na het afsluiten van de capitulatie- besprekingen, in den Haag en Amster dam binnengerukt. In België heeft de vijand zich in de vesting Antwerpen, in de Dyle-stelling en in de vesting Namen tot den strijd gereed gemaakt. Ten Zuidwesten van Namen hebben onze divisies hun suc cessen op den Westelijken oever van de Maas uitgebreid en hierbij opnieuw Fransche pantsertroepen verslagen. Ten Zuiden van Sedan werden Fransche tegenaanvallen, welke door de zwaarste pantserwagens werden uitgevoerd, af geslagen, verscheidene van de zwaarste tanks werden vernield. Tusschen Moezel en Rijn konden onze stellingen ten Westen van Saarlautern en bij Lauterburg naar voren worden gelegd. thans in toenemende mate hervat, nu de spoorweg hersteld is. Naar schatting is in April een hoeveelheid van 16.450 ton goederen, waaronder munitie, door Fransch Indo-China naar China ver voerd. De heldere warme zonneschijn van een Meidag ligt over het dorp Ridags- hausen. Zichtbaar en duidelijk staan de torens van het nabije Brunswijk. De wijzers op den toren van de oude kerk wijzen acht uur in den morgen aan. Reserve heeft rust. Reserve heeft rust, zingt Hans Wenger, student en aanstaand ingenieur, en steekt daarbij de spade in de vruchtbare aarde van den vaderlijken tuin. Hij is bezig een leeg aspergebed om te spitten. Nu en dan gluurt hij naar het groenbegroeide tuinhuisje, dat tegen den lichten muur van het huis met het roode dak leunt. Daar zit, achter de courant verborgen, de gepensionneerd hoofdboekhouder Karei Hendrik Wenger. Een bont ver sierd ontbijtservies staat op de tafel. Tusschen de boomen door komt een jong meisje naar den student. Hans, de koffie is klaar, kom danroept zij met een hooge, luide stem. Hans Wenger houdt de schop als een presenteerblad Tot uw orders zusje. Zij bekijkt Gertrude is opgestaan. Je drinkt toch ’n kop koffie mee, Koert vraagt zij. Ik zal even een kopje halen. Neen, dank je Gertrude, ik moet dadelijk terug, de winkel staat om de zen tijd vol klanten. Ik kom u enkel een boodschap brengen, mijnheer Wen ger. Rechter Detleven heeft bij ons opgebeld. Hij verzocht u. thuis te wil len blijven, hij wil u met een heer komen bezoeken, het is een belang rijke zaak. Over het Zijn Excellentie, gezant Aschmann in gezelschap van den heer Dr. Willy Janke, hebben hedenmiddag voor den eersten keer vertegenwoordigers der Haagsche pers ontvangen in een der zalen van het Legatiegebouw aan de Laan Copes van Cattenburch no 1. Deze conferentie, waarop aan de jour nalisten vanwege de Duitsche over heid mededeeling werd gedaan betref fende verschillende feiten van den dag, vond plaats in een der benedenkamers. De kamer van den heer W. Janke leen de zich nog niet tot deze ontvangst, omdat het geheele Legatiegebouw, ge durende de oorlogsdagen door onbe kend gebleven personen is bezocht en dezen hebben op de meest brute wijze in de kamers huisgehouden. Kasten en vloeren waren opengebroken, bureaux vernield, papieren dooreengeworpen zelfs de douche-kamer was niet aan de vernieling ontkomen. Beneden had men echter in alle haast weer een vertrek in gereedheid gebracht. Z. Exc. gezant Aschmann vertelde den persvertegenwoordigers het een en ander over de bekend geworden cijfers betreffende de hulp der geallieerden aan Nederland. De Nederlanders hebben geweten, dat zij, in oorlog met Duitschland, zou den komen te staan tegenover een niet te vergelijken overmacht. Zij zijn er zich volkomen bewust van geweest, dat zij dezen oorlog niet zouden volhouden, maar zij hebben den strijd, toen deze hun bevolen werd, aangebonden met ’t vaste geloof en de diepe overtuiging, dat Engeland en Frankrijk hen te hulp zouden snellen, omdat zij, de Neder landers, meegesleept werden in een conflict, dat niet het hunne was en waarbij vooral Engeland direct betrok ken was. JZan deze gevoelens in het Neder landsche volk bleek de heer Aschmann volkomen op de hoogte toen hij zijn mededeeling begon en direct getallen ter beschikking stelde inzake den om vang der geallieerde hulp aan het Ko ninkrijk der Nederlanden. Engeland heeft na het uitbreken van den oorlog in totaal naar Nederland gezonden een afdeeling van700 man, onder dit landingsleger” bevon den zich 60 man pioniertroepen, die de speciale opdracht hadden olietanks enz. te Rotterdam en te Amsterdam in de lucht te doen vliegen, alleen dus vernietigingsarbeid uit te voeren. Engelsche vliegtuigen zijn op Neder- landschen bodem niet gedaald. Afweergeschut is niet aan land ge bracht. En dit niettegenstaande de zeer dringende hulproep der Nederlandsche regeering om vóór alles vliegtuigen en luchtdoelgeschut ter beschikking te willen stellen. Zoo heeft ook de Nederlandsche Re geering een dringend verzoek tot Lon- hem met een kleinen onwilligen rimpel tusschen de wenkbrauwen. Wat zie je er weer uit, zucht zij. I Als de menschen dat zouden zien, dan zouden zij zeggen Die jongen heeft zich duchtig geweerd, lachte hij en stak de schop in den grond. Hij schuift haastig zijn muts recht, trekt de riem om zijn tamelijk versleten broek vaster en gaat zijn han den onder de kraan van de tuinslang wasschen. Klaar, kom, huismoedertje. Hij steekt zijn arm in dien van zijn zuster. Ach jij, fijn, dat je er weer bent, zegt Gertrude, die eigenlijk erg trotsch ojj haar jongeren broer is. Hij is in zijn diensttijd een flinke breedgeschou- derden jongen man geworden. Zij pas sen goed bij elkaar zooals zij daar arm in arm loopen. Beiden zijn lang, blond, met blauwe oogen en vlugge zekere be wegingen. Alleen het overmoedige van Hans’ wezen mist zijn zuster. Zij heeft reeds iets moederlijks en vooral nu zij over haar gebloemd japonnetje een blauwe huishoudschort draagt. En geen wonder want sedert den vroegtijdigen dood van de moeder heeft zij het be heer van het huishouden op zich ge nomen. Als de twee het prieel binnenkomen, laat Karei Hendrik Wenger gepensio neerd hoofdboekhouder van de conser venfabriek „Bordehnans en Zn”, de courant zakken en kijkt met trots naar zijn twee kinderen. Present vader, lachte Hans. Trude schenkt koffie in en legt koe ken op de borden. Vader Wenger propt een flink stuk van den koek, welke Trude ter eere van den terugkeer van haar broer uit dienst, heeft gebakken, in zijn mond. Uitstekend, mijn dochtertje, als altijd. Je bent een koekengenie, be vestigt Hans met vollen mond. Wel, de man die jou eenmaal zal trouwen Maar Hans, Gertrude wordt plotseling erg rood maar met een zuchtje zegt zij. Ach, wie zou mij willen hebben. Maar dan wordt zij nog rooder. Juist in de richting waar in zij kijkt, ligt het smallen hek, dat den buurtuin van den hunne scheidt. In dien tuin is zoo juist een jongen man verschenen, die keurig gegolfde haren heeft, een scherpe vouw in zijn broek en een witte shirt draagt, waar een bonte das schilderachtig overheen valt. De jonge man opent het hekje en komt haastig naar de Wengers toe. Hans kijkt op. Neen maar, daar komt Koert Wolter, zit die nog altijd bij moeder thuis? Ziet er uit als een graaf. Alleen een beetje bleek en wat smal in de schouders. Dit zegt Hans gemoedelijk spottend van zijn buurman met wien hij opgegroeid is. Gertrude is beleedigd en roept uit, Koert is erg flink, hij helpt zijn moe der in den kruidenierswinkel I Hij ziet er zwakjes uit, bromt Hans zacht. Hij wordt teveel ver- I wend. Gertrude wil heftig antwoorden, I maar vader Wenger grijpt inKin deren krakeel toch niet Daar komt I hij. Koert wolter staat voor hen en buigt gezicht van den ouden heer Wenger glijdt een glimlach. Aha, de olijfgroene, lacht hij. De olijfgroene? vraagt Hans ver wonderd. Oom Detleven houdt er toch geen vrouwelijke relaties op na? De vader lacht van harte. Een olijfgroene Nikaragua van 1867, mijn jongen. Ik heb daar een tweede exem plaar van en Detleven heeft mij allang beloofd er iemand voor te zullen inte- resseeren. Op dit oogenblik weerklinkt de bel van het huis. Daar is hij al, doe maar open, mijn jongen. Hans wil protesteeren, hij ia im- LOOSDUINEN, 15 Mei. Bloemkool le srt. 7.20—10.40, idem 2e srt. ƒ4.10— 6.10, kaskomkommers le srt. ƒ4.104.60, rijenkomkommers le srt. ƒ4.504.90, per ziken le srt. ƒ11, idem 2e srt. ƒ7.30, ld. 3e srt. /5.30, eieren ƒ4.905.40 per 100 stuks; meloenen groote ƒ1.151.45 per stuk; komkommerstek 3.906.80, prei ƒ5.80—6.20, tomaten A 13—17.40, idem B ƒ14.60—21, idem C 12.20—14.20, idem CC ƒ6.20—8.20, bonken ƒ11.20—14.40 per 100 k.g.; postelein 4158 ct. per 6 k.g.; spinazie 1215 ct. per 4 k.g.; salade le srt. ƒ1.503.10 per 100 krop; peen le srt. ƒ1419, radijs ƒ1.201.80, selderij 3.503.60 per 100 bosandijvie 20—48 ct. per 4 k.g.; stoofsla 3038 ct. per 6 k.g. Overbodige vraag. Pijnen behoeven toch niet meer te worden geleden, dank zij WITTE KRUIS poeders. Bij de minste hoofdpijn, kiespijn of welke andere pijn ook geeft een WITTE KRUIS poeder onmiddellijk verlichting en neemt na tien minuten de pijn volkomen weg. WITTE KRUIS poeders werken opbeurend, verdooven niet en zijn daarom onscha delijk. Ook de gevoeligste maag zal er geen hinder van ondervinden De hoofdcommissaris van politie te dezer stede maakt het volgende be kend De gemeentelijke luchtbeschermings dienst is weder geheel in werking ge treden. Daartoe moeten de wijkhoofden weder de wijkposten bezetten en het benoodigde personeel indeelen. De wijkhoofden ontvangen instructies van hun sectorcommandant. Legitimatiekaarten en dienstroosters zullen worden toegezonden en moeten door de wijkhoofden worden uitge reikt De vrijwilligers mogen in dienst op straat de armbanden dragen. Zij kun nen ook bij duister naar en van de wijkposten gaan. De wijk-, blok- en straathoofden worden verzocht de zelf- beschermingsdiensten weder te organi- seeren en in werking te stellen. Tevens wordt nogmaals uitdrukkelijk onder de aandacht gebracht dat onder alle omstandigheden voorrang moet worden verleend aan het Duitsche en eventueele Nederlandsche militaire ver keer. Hulde aan ons leger. Met zeer sterken nadruk bracht Z. Exc. hulde aan den moed, de dapper heid en de houding van het Nederland sche leger. Er is met grooten moed ge vochten, ook de hoogste Duitsche leger leiding verklaart dit onomwonden. Zoo is b.v. de militaire terugtocht van de Grebbe-linie op de Waterlinie, een stra tegisch werkelijk niet licht stuk, voor treffelijk uitgevoerd. De Hollandsche soldaten hebben ten volle gedaan wat zij doen konden, maar zij zijn in den steek gelaten door de geallieerden. Tenslotte vestigde spr. de aandacht op de enorme kapitaalsvlucht uit ons land. Zoo is er een vermogen van ruim drie milliard naar Amerika verdwenen. Het luchtwapen heeft ook op 15 Mei krachtig in den strijd ingegrepen en vijandelijke troepen en hun verbindings wegen aangevallen. Marcheerende af-1 deelingen en troepenconcentraties wer-1 den vernietigd, talrijke vijandelijke I pantserwagens werden door voltreffers vernield. Boven het strijdtooneel van het leger werden 46 vijandelijke vliegtuigen in I luchtgevechten omlaag gehaald, twee I anderen werden door de luchtdoelartil- lerie neergeschoten. Bij aanvallen op vijandelijke vliegvelden zijn talrijke toe stellen op den grond vernield. Volgens vaststaande gegevens zijn op 15 Mei 98 vliegtuigen van den vijand vernietigd, terwijl 18 eigen toestellen verloren zijn gegaan. I Op zee voor de Nederlandsche en Belgische kust zyn door bommen twee torpedojagers en drie koopvaar dijschepen, waaronder een van 12.000 ton, tot zinken gebracht. Twee tor pedojagers en vier koopvaardijsche pen werden ernstig getroffen. Door •een van onze duikbooten werd een tankschip en een bewapend koopvaar dijschip getorpedeerd. Ook in den afgeloopen nacht heb-l ben vijandelijke vliegtuigen vluchten gemaakt boven West-Duitschland. Zij hebben hierbij doelloos een aantal bommen omlaag geworden, welke ge ringe materieele schade aanrichtten en waardoor een aantal burgers werd gedood of gewond. Militaire doe len werden niet aangevallen, noch ge troffen. Bij Narvik heeft de Duitsche bezet ting opnieuw aanvallen met zware verliezen voor den vijand afgeslagen. Zij heeft overeenkomstig de bevelen de vooruitgeschoven beveiliging in het gebied ten Noorden van Narvik krachtiger samengetrokken. Dagel. van 2e uur. 110 Bridgehome „Siam”, Beeklaan 407 hoek Gr. Hertog.l. Tel. 398220. DS. J. L. SCHOUTEN OVERLEDEN. In den ouderdom van 67 jaar is te Am sterdam overleden ds. J. L. Schouten, predikant bij de Geref. Kerk aldaar en voorzitter van de Generale Synode te Sneek. Ds. Schouten werd in 1899 predikant te Hazerswoude en diende de kerken van Watergraafsmeer, Arnhem en sinds 6 Oct. ’20 die van Amsterdam. Hij was presi dent-curator van de Theologische Hooge- school te Kampen en officier in de orde van Oranje Nassau. IJMUIDEN. 16 Mei. Besomming stoomtrawler: IJM 14 ƒ241. Motorloggers: SCH 333 ƒ188; SCH 66 ƒ84; SCH 69 ƒ442; SCH 118 ƒ37; KW 4 ƒ222; KW 140 186; KW 166 313; KW 57 88; KW 144 ƒ105; KW 166 260; KW 134 ƒ129; KW 161 156; KW 70 ƒ85; KW 95 139; KW 42 ƒ94; KW 16 ƒ92; KW 19 ƒ320; KW 132 ƒ98; KW 169 ƒ176: KW 24 ƒ313; KW 25 ƒ359; KW 108 ƒ91; KW 178 ƒ151; KW 39 164; KW 175 136; KW 162 280; KW 36 109; KW 159 /150;»SCH 72 ƒ84. in hun auto’s of op hun motoren rus tig door de straten en trokken blijkbaar niets aan van hun geving. Op het Voorhout reden hooge eieren af en aan. Om de Duitsche le gerauto’s, welke aan den kant van de wegen geparkeerd stonden, stonden vele Hagenaars in druk gesprek gewik keld met de Duitsche soldaten, die in het geheel niet afkeerig bleken te zijn van een nader contact. Men wisselde op kalmen toon van gedachten. Velen konden hun nieuws gierigheid niet bedwingen en keken in de auto’s en pantserwagens. Ook zag men hier en daar Duitsche en Holland sche soldaten met elkaar staan praten. Het verschil van taal scheen weinig moeilijkheden op te leveren. Men kon zeggen, dat de Duitsche bezettingstroepen en de bevolking zich uiterst correct en rustig gedroegen. deftig. Goeden morgen mijnheer mers niet gekleed, Gertrude kan beter Wenger, goeden morgen Gertrude, mag I opendoen. Maar Gertrude is er niet ik je geluk wenschen met je terug- I meer. Zij is stil met Koert weggegaan keer in het ouderlijk huis, Hans? I en Hans herinnert zich iets gehoord te Morgen, zegt de bruingebrande I hebben als „naar de bloemen kijken”. Hans tegen den bleeken jongen man, I Inderdaad, daarginds bij het seringen dien hij eigenlijk erg graag mag. Ten-1 boschje, waar Gertrudes perk met lie- slotte kan Koert het toch niet helpen, I velingsbloemen is, schemert een lichte dat zijn moeder haar eenigen zoon I japon en een wit shirt. Dus gaat Hans aanbidt. opendoen. Hij komt hoofdschuddend terug en legt een telegram op tafel. Sedert wanneer telegrafeert men u vader? Vader Wenger leest verwonderd het telegram. Heel vreemd 1 Draadloos telegram uit Salt Lake City (Utah) U.S.A., blijf van „Excel sior” af, of het zal u spijten geboren te zijn. Death. Neen, maar, begrijp jij daar iets van jongen Hans fronst de wenkbrauwen. „Death” beteekent „dood”. der, een vreemde grap. De oude- Wenger kijkt nog steeds naar het telegram. Hij onderzoekt het stempel en de er op aangegeven tijden. Ongetwijfeld Is het telegram echt. Zij zwijgen. En dan wordt er voor de tweede maal gebeld. Wenger staat op. Ik ga wel. Je moet je werkelijk een beetje opknappen. Hans. Het zal de rechter zijn met den postzegellief- hebber. Ja, antwoordt de zoon afwezig. Maar terwijl de oude kranige mijn heer Wenger naar de deur van het huis met het roode dak gaat, terwijl Ger- tude haastig en blozend komt aanloo- pen en de jonge man met het witte shirt achter het hek verdwijnt, in dit korte De Zuid-Slavische vice-ministerpresi dent, dr. Matsjek, heeft gisteren een langdurig onderhoud gehad met den minister van oorlog, generaal Neditsj, waarbij ook de minister van financiën, aanwezig was. Voorts heeft de banus van Kroatië besprekingen gevoerd met den legercommandant van Agram. In politieke kringen te Belgado en Agram neemt men aan, dat daarbij het vraag stuk eener algemeene mobilisatie werd besproken, dat ook op de agenda zou staan van den heden te houden ministerraad. Overigens verklaart men in bevoegde kringen te Belgrado, aldus meldt het Duitsche Nieuwsbureau, dat Zuid-Sla vië tegenover de weer opduikende alar- meerende berichten betreffende het Zuidoosten van Europa, rustig blijft en zijn neutraliteit in alle omstandig heden zal bewaren. Zuid-Slavië gelooft ook, geen vrees te behoeven te koeste ren «oor een aanval van een of anderen nabuurstaat. V W 9

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 3