bekend en het bezette voor gebied Verordeningen makingen 1940. Vrijdag 17 Mei. No. 17570. Duitsche militairen te Scheven ingen Officieele waarschuwing het De gevechtshandelingen in Rotterdam van 10 tot 14 Mei Ontmoeting tusschen den Nederlandschen en den Duitschen Opper bevelhebber De verhouding tusschen burgerij en bezettings troepen Duitsche De Duitsche Militaire Bevelhebber maakt bekend Politie blijft in functie Kustverdediging is paraat prachtige vertrouwen is Duilöcuti boldalon laten zich dn Holland seiw haring goed suiukaa. Mededeelingen over gewonde of gedoode Duitsche soldaten Duitsche troepen op hun door tocht door Amsterdam Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Compagnie Groningers in besten welstand Voorbeeldige discipline en uitrustingen Een Duitsche legerwagen op den boulevard te Scheveningen ondervindt groote belangstelling. De bescherming van onze kust is terstond door de Duitschers over genomen. Luchtafweergeschut op den boulevard. Spuien Zuiderzee Herstelde telegraaf verbindingen Wederzijdsch noodig Verklaring van den Duitschen militairen bevelhebber „De Nederlandsche dagbladen verschijnen, gedu rende den daar der bezetting van Nederland door de Duitsche militaire Overheid, zonder dat tevoren censuur op den inhoud heeft plaats gehad. Deze tegemoetkomende houding brengt vanzelfsprekend een absoluut loyale houding van de verantwoorde lijke uitgevers en redacteuren met zich mede." Omgang tusschen militairen en Nederlandsche burgers Bekendmaking voor bezette gebied COURANT HAAGSCHE PRIJS DER ADVERTENTIÊN: PRIJS DEZER COURANT: «i en Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”. ^Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad 4.zonder Modeblad 3.75- Buitenland f 9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p- post 10 ct. hinderen. Tot in den avond de doortocht. in hun Het door de Duitsche troepen bezette Nederlandsche gebied wordt onder het Duitsche militair-bestuur geplaatst.' De legerbevelhebbers zullen de maat regelen, noodig voor de veiligheid der troepen en voor de bestendiging van rust en orde, uitvaardigen. De troepen zijn gehouden, de bevol king, voorzooverre zij zich vreedzaam betoont, onder alle opzichten te ontzien en haar eigendom te eerbiedigen. In geval van loyale samenwerking met de Duitsche overheden zullen de openbare besturen op hun post gelaten worden. Van het gezond verstand en het inzicht der bevolking verwacht ik, dat zij alle onbezonnen handelingen, eiken aard van sabotage, van lijdzamen of daadwerkelijken weerstand aan de Duitsche weermacht zal nalaten. Alle verordeningen van het Duitsche militair-bestuur zijn stipt en onvoor- waardelijk te volgen. Het zou de Duit- sche weermacht spijten, indien zij zich, gedwongen door vijandelijke hande lingen van onverantwoordelijke elemen ten der burgerbevolking, tot scherpe maatregelen tegen de gansche burger bevolking moest genoodzaakt zien. Dat ieder aan zijne arbeid en op zijn post blijve; dan dient hij niet alleen zijn eigen belang, maar de belangen van i zijn volk en van zijn vaderland. De Opperbevelhebber van het Diuteche Leger. Van 15 regels 150. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. De Opperbevelhebber van het Duit sche Leger en de Opperbevelhebber van de Legergroep in Nederland hebben een aantal verordeningen uitgegeven, waar aan de bevolking der bezette gebieden van Nederland, België en Luxemburg zich stipt moeten houden. Oproep aan de bevolking van Neder land. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461. Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr., There* siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 Medegedeeld kan worden, dat de manschappen van de 2de compagnie. III bataljon, 36 R.I.. commandant ka pitein van Belkum, hoofdzakelijk be staande uit Groningers, allen, zonder uitzondering, in den besten welstand verkeeren. De compagnie ligt thans in Gouda. Gisteren van kwart voor twaalf af, zijn groote contingenten Duitsche troepen door de hoofdstad getrokken. Via den Haarlemmerweg kwamen de troepen uit de richting Haarlem om daarna de volgende route te vol gen: Nassauplein, Nassautyade, Rozen gracht, Dam, Rokin, Réguliersbree- straat, Utrechtschestraat, Frederiks- plein, Oosteinde, Stadhouderskade, Amsteldijk, Berlagebrug, Weesper- zijde, waarna werd genomen. De Duitsche eenheden trokken ononderbroken regelmaat met prachtige uitrustingen en zwaar ge wapende wagens in een snel tempo en met groote discipline door de stad. Het was een zeer indrukwekkend gezicht de prachtig uitgeruste einde- looze troepenreeks door de stad te zien trekken. Langs de wegen ston den duizenden Amsterdammers rustig en waardig het doortrekken aan te zien. Het rijverkeer op de door de troepen gevolgde wegen was volkomen stopgezet, ook wat dat uit de zijstra ten en op de kruispunten betreft. De politie had op alle punten de noodige maatregelen genomen om den vlotten opmarsch door niets te doen duurde Verordening over de invoering van het Duitsche strafrecht en van destrafrech terlijke bepalingen in de door de Duitsche troepen bezette gebieden van België, Holland en Luxemburg Bij machtiging van den Opperbevel hebber van het Duitsche Leger bepalen wij als volgt: Par. 1. Inzooverre een handeling, die volgens het Duitsche recht strafbaar is, aan het oordeel van krijgsraden of bijzondere rechtbanken onderworpen wordt, geldt het Duitsche strafrecht. Par. 2. Het reizen uit de door de Duitsche troepen bezette gebieden van Nederland, België of Luxemburg kan slechts toegelaten worden door de plaatselijk-verantwoordedijke Orts- of Feldcommandanten. Dieper ingrijpende landsrechterlijke beperkingen blijven geldig. Par. 3. Elk verkeer van onbevoegden met krijgs- of burgerlijke gevangenen, die zich in de macht en onder hoede van de Duitsche Weermacht of beamb ten bevinden, wordt gestraft Par. 4. Samenscholingen op straten of openbare pleinen, het beleggen, hou den van, of deelnemen aan openbare vergaderingen of optochten, het ver spreiden en drukken van vlugschriften, zal gestraft worden. Uitzonderingen hierop kunnen door den plaatselijk- verantwoordelijken bevelhebber toege laten worden. Par. 5. Wie het werk neerlegt, met de bedoeling hierdoor de belangen der Duitsche besetting te schaden, wie anderen dwingt het werk te -Haken of hen bij het werken tracht te hinderen, zal gestraft worden. Par. 6. Wie in dagbladen of tijd schriften berichten openoaar maakt, die voor het Duitsche Rijk schadelijk kunnen zijn, of wier openbaarmaking door het militair-bestuur verboden is, wordt gwtraft. Het hoofd van den Dienst van Zui derzeewerken gelast het personeel der uitwateringssluizen van den Afsluit dijk der Zuiderzee, te spuien met zoo hoog mogelijk spuicijfer. De Rijkstelegraaf deelt mede, dat de volgende plaatsen bereikbaar zijn: Aalsmeer, Alphen a. d. Rijn, Biltho- ven, Baarn, Bussum, Driebergen, Doom, Delft, Gouda, Gorinchem, den Haag, Harderwijk, Hilversum, Hoek van Holland, Koog Zaandijk, Leiden, Laren, Maassluis, Overschie, Purme- rend, Rotterdam, Utrecht. Wormerveer, Weesp. Zaandam, Zuidhollandsche eilanden. Oosteinde, Berlagebrug, de weg naar Utrecht Te verstrekken aan de Duitsche autoriteiten Daar kan worden aangenomen, dat zich op vele plaatsen van het land nog gewonde of gedoode Duitsche soldaten bevinden, van wie de aan wezigheid tot nog toe niet door de Duitsche militaire autoriteiten kon worden vastgesteld, wordt aan alle Nederlandsche autoriteiten, alsook aan de bevolking, aangezegd, dat men daaromtrent per omgaande mededeeling dient te doen aan de naastbijzijnde plaatselijke Duitsche militaire autoriteit of aan het Duit sche gezantschap in den Haag, resp. aan de Duitsche consulaten in het land. Dit geldt ook voor de aanwezigheid van versleepte of gevangen geno men Rijksduitsche mannen, vrou wen en kinderen. De Duitsche militaire bevel hebber in Holland. Op een gisteravond in Hotel des In- des gehouden persconferentie heeft Hauptman Frank namens het Duitsche opperbevel het een en ander medege deeld betreffende de verhouding tus- schen de Nederlandsche bevolking en de Duitsche bezettingstroepen. De Duitsche autoriteiten wenschen, dat wederzijdsch van nu af vertrouwen bestaat. In de laatste weken is menig hard woord gevallen, doch dit alles dient thans te worden vergeten. Met vol vertrouwen komen de Duitsche autoriteiten de Nederlandsche bevol king tegemoet, doch zij rekenen er op, dat dit vertrouwen wederkeerig zal zijn. Zooals bekend, is voor Nederland sche en Duitsche militairen over en weer de verplichting tot groeten inge voerd. Hiermede wenschen de autori teiten te kennen te geven, dat zij het Hollandsche leger eeren, maar zij ver wachten van de Nederlandsche mili tairen hetzelfde ten opzichte van de Duitsche weermacht. Ook de burgerij dient vertrouwen te stellen in den Duitschen soldaat. Aan de pers zijn eenige beperkingen opgelegd, maar alleen wat betreft be richten van strategischen of militairen aard. De Duitschers hebben den Neder- landschen soldaat als eerlijk en dap per leeren kennen, maar zij verwach ten daarom, dat ook de Nederlandsche militair zijn Duitsche collega’s als zoo danig zal beschouwen. Wat de parachutetroepen betreft, verklaarde Hauptmann Frank nog, dat zij allen in het uniform van dit corps waren gekleed, zulks in tegenstelling met anders luidende geruchten. De Ne derlandsche militaire autoriteiten zijn niet in staat gebleken één man aan te wijzen, die niet deze uniform droeg. afweergeschut is in staat aan eiken ge allieerden luchtaanval het hoofd te bieden. Ten aanzien van het gebeurde te Gilze Rijen met de Fransche pantser- afdeeling deelde dr. Jancke mede, dat de burgerij blij was toen dezè was ver dreven, de Duitsche troepen werden met gejuich ontvangen. De bevelhebber der Duitsche strijd machten in Nederland geeft de vol gende verklaring omtrent den strijd die van 10 tot 14 Mei te Rotterdam is geleverd. De stad Rotterdam was, doordat zij door de Hollandsche weermacht tegen de gelande Duitsche troepen verdedigd werd, sinds 10 Mei tot slagveld geworden. Het front liep midden door de stad. De Hollandsche weermacht poogde voortdurend van den Noordelijken oever van de Maas uit de door de Duitsche troepen in bezit genomen bruggen te heroveren. Op den avond van den 13den Mei ging met toestemming van den Duit schen troepencommandant een Hol landsche predikant als parlementair over de brug naar den Nederlandschen commandant om hem aan te manen den nutteloozen tegehstand op te geven en den Noordelijken oever te ontrui men. Hierbij werden den Nederland- schen troepen de gevolgen onder het oog gebracht, welke het niet opvolgen van deze aanmaning zou teweegbren gen. De Nederlandsche commandant wees echter het voorstel van de hand. In den ochtend van den 14den Mei werd ditmaal een Duitsche parlemen tair in opdracht van den Duitschen ge neraal over de brug gezonden, met de opdracht den Nederlandschen troepen een termijn te stellen van drie uren voor overgave, eventueel ontruiming van Rotterdam. De Nederlandsche commandant opende onderhandelingen stelde deze toen plotseling weer uit om ze daarna opnieuw te hervatten. Intusschen was de termijn van drie uur verstreken. Daarmede traden de maatregelen in werking, die voor zien waren voor het geval, dat de Duitsche eischen werden afgewezen. Toen de Hollandsche commandant zich nu te laat tot overgave bereid verklaarde, konden de aanvalsmaat- regelen te land nog bijtijds worden ingetrokken, die in de lucht echter slechts gedeeltelijk, daar de eerste escadrilles Duitsche gevechtsvliegtui gen reeds gestart waren. De Hollandsche commandant heeft dus den hem gestelden termijn laten verstrijken zonder duidelijk te verkla ren, of hij zijn stelling, d.w.z. Rotter dam, wilde ontruimen of niet. Door de hardnekkige verdediging van Rotter dam werd de stad tot strijdgebied en gaf daarmee haar rechten als „open stad” prijs. Par. 7. Wie niet-Duitsche radio-uit- zendingen beluistert, hetzij in het openbaar, hetzij gemeenschappelijk, of wie de mogelijkheid hiertoe schept, wordt gestraft. Uitzonderingen hierop maken de niet-Duitsche zenders, die door het Duitsche militair-bestuur door open bare bekendmaking toegelaten zijn. Par. 8. Wie radioberichten, of wel ke berichten dan ook verspreidt, welke een vijandelijk karakter tegenover Duitschland dragen, wordt gestraft. Par. 9. Deze verordening treedt met haar afkondiging in werking. De Opperbevelhebber der Legergroep. Op de gisteravond in Hotel des Indes gehouden persconferentie heeft dr. W. Jancke medegedeeld, dat be halve het Koninklijk Huis en de leden van de Regeering ook zijn uitgeweken verschillende autoriteiten, onder wie de militaire perschef luitenant-kolonel J. G. M. v. d. Plassche. Niet alleen is de goudvoorraad der Nederlandsche Bank naar het buiten land overgebracht maar eveneens een groot deel van het Nederlandsche kapitaal naar het buitenland gegaan, waardoor de Nederlandsche belegger ernstig wordt gedupeerd. Achthonderdvijftig hier gevangen genomen Duitsche soldaten zijn naar Engeland overgebracht. Met betrekking tot de beschikking, dat men niet op een bepaald uur bin nen zal behoeven te zijn en de café’s en restaurants tot gewonen tijd geopend blijven, terwijl buitendien het tapver- bod voor alcoholhoudende dranken is opgeheven deelde dr. Jancke mede, dat de politie belast blijft met de handhaving der orde met behoud van haar wapenen. De geheele Nederlandsche kust is thans door de Duitsche weermacht in staat van verdediging gesteld. Het Door een betreurenswaardig misver stand is hier en daar de opvatting ont staan, dat de omgang tusschen Duit sche militaire personen en het Neder landsche publiek ongewenscht of zelfs verboden is. Daartegenover moet wor den vastgesteld, dat voor een dergelij- ken maatregel niet de gerigste reden aanwezig is. Veeleer kan met voldoe- ning worden geconstateerd, dat onfnid- dellijk na het staken der vijandelijkhe den normale en veelal vriendschappe lijke betrekkingen tusschen de Duit sche militairen en de burgerbevolking zijn tot stand gekomen. Even verheugend is de samenwer king tusschen de Duitsche militaire diensten eenerzijds en de Nederland sche militaire en burgerlijke overheid anderzijds bij den reeds onmiddellijk begonnen aanvang van den vredes- arbeid. Aan het Duitsche Nieuwsbureau wordt dd. 16 Mei gemeld: In het plaatsje Rijsoord, niet ver van Rotterdam, heeft heden de Opper bevelhebber van de Nederlandsche land- en zeestrijdkrachten, generaal Winkelman, een ontmoeting gehad met den Opperbevelhebber van het tegen over hem staande Duitsche Leger om de voorwaarden der capitulatie in ontvangst te nemen. Als vertrek voor de onderhandelingen had men een lokaal der school in Rijsoord ingericht, waar tegen negen uur 30 de Duitsche generaal met zijn staf was aangeko men. Verscheidene officieren van zijn staf reden den Nederlandschen gene raal tot aan de Maasbrug in de rich ting van Rotterdam tegemoet. Met spanning werd door de hier verzamel de Duitsche soldaten en door de inwoners van het plaatsje de aankomst van den Nederlandschen Opperbevel hebber verwacht. Ongeveer kwart voor tien naderde uit Rotterdam de auto met de witte vlag en onmiddellijk daarachter kwam de auto, waaruit generaal Win kelman en drie officieren van zijn staf, onder wie zich een officier van de Nederlandsche marine bevond, stap ten. Officieren van den Duitschen legerstaf geleidden hen naar het vertrek voor de onderhandelingen, waar de Duitsche generaal en de chef van den staf hen ontvingen. De Opper bevelhebber van het Duitsche Leger nam het woord, om na een korte inleiding den leider van het leger van den tegenstander de voorwaarden der capitulatie voor te lezen. Om kwart voor 12 waren de onderhande lingen over den vorm der capitulatie geëindigd. Generaal Winkelman be gaf zich daarop met zijn auto terug naar den Haag. Bij machtiging van den Opperbevel hebber van het Duitsche Leger maak ik bekend I. De Duitsche weermacht waar borgt de inwoners volledige veiligheid van personen en eigendom. Wie zich rustig en vreedzaam gedraagt, heeft niets te vreezen. II. Gewelddaden en sabotage wor den met de zwaarste straffen bedreigd. I Als sabotage wordt ook beschouwd: elke beschadiging of vernietiging van oogstproducten voorraden of aanplan tingen, die voor het bezettende leger van belang zijn, evenals het afscheu- ren of beschadigen van plakkaten of bekendmakingen. Onder bijzondere bescherming van de Duitsche weermacht staan: gas-, spoor- kunstwer- Duitsche water- en electriciteitswerken, wegen en sluizen, evenals ken. III. De inlevering van wapens munitie is door bijzondere bekendma king bevolen. Voor herinnerings- wapens, buiten gebruik, is deze ver ordening niet van kracht. Jachtge weren moeten onder opgave van naam, beroep en woonplaats van den eigenaar worden ingeleverd bij den burgemeester, die voor de bewaring verantwoordelijk is. IV. Door het krijgsgerecht wordt ge straft: 1. Elke ondersteuning van niet*' Duitsche militairen in het bezette ge bied. 2. Iedere hulp, verleend aan burgers, die het bezette gebied willen ontvluch ten. 3. Elke inlichting, verschaft aan per sonen of instellingen buiten het be zette gebied, welke de Duitsche weer macht of het Rijk zou kunnen schaden. 4. Elk verkeer met krijgsgevangenen. 5. Elke beleediging van personen, die tot de Duitsche Weermacht behoo- ren. en van de Duitsche Weermacht als dusdanig 6. Samenscholingen op de straat, het verspreiden van vlugschriften, het b»- - -

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1