het Westen in De toestand Rotterdam in De strijd f VA* O iw SL HAAGSCHE COURANT VAN VRIJDAG 17 MEI 1940. EERSTE BLAD, PAGINA 2. Uit Amsterdam de aan van voor Haagsche Commissie hulpverleening Verbruik van motor brandstof alleen toe gestaan bij uiterste noodzaak DE ELEGANTE STEUNSCHOEN GA NIET NAAR ROTTERDAM ZONDER DWINGENDE NOODZAAK Groote slag Dylestelling verwacht België afhankelijk den uitslag Bommen op Keulen Niet gepasteuriseerde melk moet gekookt worden o°' ^5* Lot van de Vreemdelingen moeten zich melden Gaven voor gewonde militairen Baitenlandsche persstemmen over capitulatie van Nederland ff/ "mT fSSf JEMAILLE Aflevering van goederen aan parti culieren per motorrijtuig verboden -11 Kanongebulder uit België in Enge land te hooren Zie verder le blad, pag. 3 BETER LOQPEN? JATOR KOOPENI SPEIJKR RICHTER A Co.. Amsterdam. De indruk in Turkije. Registratie vluchtelingen. Uit Zaterdag A De Opperbevelhebber der Legergroep. van jhr. gekondigd werking. Met ingang van Maandag 20 Mei, zal de beurs van koophandel weder op de gewone uren worden gehouden. secretariaat van des morgens 9 uur tot ’s avonds 8 uur geopend. Het korps vrouwelijke vrijwilligers te Amsterdam heeft zich, in samenwerking Iedere inwoner van Rotterdam, die voor evacuatie in aanmerking komt, behoort zich eerst te wenden tot het bevoegd gezag te Rotterdam tot het verkrijgen van het daarvoor benoo- digd bewijs van voorloopig medisch onderzoek. Zonder dit bewijs mag men Rotterdam niet verlaten en wordt men in de vluchtoorden niet toegelaten. Hulp van het Leger des Heils aan Rotterdam. opend kunnen worden, weder onder wijs kunnen ontvangen. De scholen voor voorbereidend onder wijs (kleuterscholen) worden voorloo pig niet heropend. De schoolwerktuinen zijn naar wordt medegedeeld, met ingang van vandaag weder opengesteld. WMv/ «BB De hoofdcommissaris van politie te Amsterdam maakt bekend, dat alle aldaar verblijvende vreemdelingen van Engelsche, Fransche, Belgische, Noor- sche en Poolsche nationaliteit zich bin nen acht dagen aan het hoofdbureau van politie, afdeeling vreemdelingen dienst, O.Z. Achterburgwal 175 moeten melden met medebrenging van hun pas poort of andere legitimatiepapieren. Bureau regeeringscommis- saris voor de hulpverlee ning. Men deelt ons mede, dat het bureau van den regeeringscommissaris voor de hulpverleening aan Rotterdam mr. J. A. de Wilde, behalve op no. 112502 tele fonisch te bereiken is op de nummers 183550, 183541 en 183552. De toevluchtsoorden. In de toevluchtsoorden is behoefte aan hulpkrachten voor toezicht, uitdeeling van de voeding, verzorging van ouden van dagen en bezighouden van kinde ren. Personen, die zich hiertoe gratis ter beschikking willen stellen, moeten zich persoonlijk onverwijld aanmelden bij het bureau van den Armenraad. Kerk plein 3 van 912 en van 1.305 uur. De regeeringscommissaris voor de hulpverleening aan Rotterdam doet een dringend beroep op het publiek om zich niet zonder dwin gende noodzaak naar Rotterdam te begeven. Gep. luitenant-generaal jhr. W. Röell, voorzitter der commissie, door den bur gemeester van ’s-Gravenhage ingesteld inzake onderbrenging en verpleging van vluchtelingen uit Rotterdam e. o., ver zoekt mede te deelen, dat den inwoners van den Haag, die vluchtelingen onder- dag hebben gegeven en dezen nog niet hebben laten registreeren, wordt ver zocht namen, voornamen, geboorte plaats, geboortedatum en gewone woon plaats van hun logé’s terstond schrifte lijk op te geven aan de commissie-Röell voornoemd, zetelend Haagsche Burger wacht, Laan Copes van Cattenburgh 57, alhier. Het verkeer te Rotterdam Het gemeentebestuur van Rotterdam maakt op last van het Duitsche commando bekend: 1. dat op Vrijdag 17 en 18 Mei het voetgangersverkeer over do Maasbruggen verboden is: a. voor vrouwen en kinderen in alle gevallen. b. voor overige voetgangers, tenzij De burgemeester van ’.s-Gravenhage brengt ter kennis van de burgerij, dat door hem een commissie in het leven is geroepen, onder leiding van den gepens. luitenant-generaal jhr. W. Röell, teneinde den vluchtelingen uit de gemeente Rotterdam, die naar ’s-Gra venhage komen, hulp te bieden. Vakcursussen brengen hulp te Rotterdam. De werkloozen, verbonden aan de Vakcursussen voor Werkloozen hier ter stede, zijn gistermiddag ten getale van ongeveer 100 man, per vrachtauto’s naar Rotterdam vertrokken om daar behulp zaam te zijn bij de opruimingswerk zaamheden. Personeel Artillerie-inrich- tingen Hembrug opgeroepen Het geheele personeel van de afdee ling expeditie en magazijnen van de Artillerie-Inrichtingen aan de Hembrug wordt opgeroepen, zich op 17 Mei, des voormiddags negen uur, aan de fabriek te melden. Met ingang van vandaag zullen de diensten der gemeentetram op werk dagen tot tien uur ’s avonds, op Zater dag en Zondag tot half elf ’s avonds worden onderhouden. Inlichtingenbureau voor geëvacueerden. Het bureau der Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer te „Amsterdam”, Rokin 5, verstrekt, voor zoover zulks mogelijk is, alle inlichtingen betreffende geëvacueerde personen, vervoermoge- lijkheden van Amsterdam naar andere gemeenten enz. De commissie heeft vier toevluchts oorden- te ’s-Gravenhage ingericht, waar de vluchtelingen worden ondergebracht. De gewonde en zieke burgers worden verzorgd door den Gem. Geneeskun digen en Gezondheidsdienst. De ge wonde en zieke militairen door het Ne der! andsche Roode Kruis. Ieder, die in eigen woning of inrich ting onderdak verleent aan vluchte lingen is verplicht ten spoedigste op gave te verstrekken van naam, voor namen. geboortedatum en woonplaats te Rotterdam van de verzorgde per sonen alsmede van de tijdelijke ver blijfplaats te ’s-Gravenhage. Dit be richt moet geadresseerd worden aan de Commissie voor Rotterdamsche vluch telingen, bureau Haagsche Burger wacht, Laan Copes 57, den Haag. Ingezetenen, die onderdak verleenen aan vluchtelingen moeten voor deze personen ten volle de zorg op zich nemen. Indien in dekking of voeding niet of slechts ten deele kan worden voorzien moeten de vluchtelingen ver wezen worden naar de commissie, Laan Copes 57, die hun een plaats in een der toevluchtsoorden zal aanwijzen. Dekking of voeding wordt buiten de toevluchtsoorden niet verstrekt. Het is den burgemeester gebleken, dat bij verschillende personen het voorne men bestaat inzamelingen van geld of goederen ten behoeve van Rotterdam te organiseeren. Derhalve wordt ter kennis gebracht, dat geen inzamelingen mogen worden gehouden, tenzij met machti ging van den secretaris van den Armen raad, Kerkplein 3, ’s-Gravenhage. Deze zal de noodige inzamelingen van kleeding. dekking en levensmiddelen or ganiseeren in overleg met het Neder- landsche Roode Kruis. Geldinzamelin gen worden voorloopig niet gehouden. De burgerij zij dus op zijn hoede tegen onbevoegde collectanten. Het departement van Handel, Nij verheid en Verkeer maakt het volgen de bekend: 1. Het is verboden motorbrandstof, waaronder te verstaan benzine, mo- torbenzol, alsmede gasolie voor snelle dieselmotoren af te leveren of te ver bruiken. 2. Van het verbod bedoeld onder 1 is uitgezonderd het afleveren aan of het verbruiken door militairen, Duit sche militaire attaché’s, leden van het Duitsche gezantschap en van de Duitsche consulata, artsen, veeartsen, verloskundigen, verplegers, verpleeg sters, destructorbedrijven, brandweer, politie en post zoomede het vervoer van goederen, dat door de Duitsche bezettingsautoriteiten is gelast. 3. Van het verbod bedoeld onder 1 is eveneens uitgezonderd het afleveren aan of het verbruiken door autoritei ten, welke door den directeur-generaal van Handel en Nijverheid of door den directeur van het rijksbureau voor aardolieproducten met machtiging van den directeur-generaal van Handel en Nijverheid worden aangewezen. 4. Van het verbod, bedoeld onder 1 is eveneens uitgezonderd het afleveren aan of het verbruiken ten behoeve van zieken ver voer, lijkenvervoer en eva cuatie. 5. Van het verbod, bedoeld onder 1 is eveneens uitgezonderd het afleveren aan of het verbruiken door hen, die voorzien zijn van een schriftelijke ver gunning van den burgemeester. 6. De burgemeesters zullen een ver gunning als onder 5 bedoeld slechts afgeven bij uiterste noodzaak ten be hoeve van het vervoer van levensmid delen, genees- en verbandmiddelen en eventueel andere goederen waarvan Het verdere lot van België hangt af van den uitslag van dezen strijd. De Franschen en vooral de Engel- schen hebben de terugtrekkende Bel gen bewogen de Dyle-stelling te hou den, omdat zij willen verhinderen, dat door een snellen krachtigen stoot naar de Belgische kust, de vooruitzichten voor den strijd tegen Engeland nog beter worden. Tot nu toe is de op- marsch van de Duitsche troepen vol gens de plannen verloopen en na afloop van den vijfdaagschen veldtocht in Nederland kan worden gezegd, dat nauwelijks rekening was gehouden met een zoo snelle ontlasting van den rech tervleugel. Op Antwerpen en Leuven kan derhalve reeds voor het begin van den grooten slag aan de Dyle een krachtigen druk uit het Noordoosten worden uitgeoefend. Ook aan de Fransch-Belgische grens ten Zuiden van Givet, is de opmarsch langzaam maar zeker voorwaarts ge gaan. Aan den linkervleugel van deze troepen valt de taak ten deel te ver hinderen, dat de Franschen een krach tigen flankaanval doen op de Duitsche troepen, welke bij de Dyle en Namen aanvallen. Op. talrijke plaatsen hebben de Franschen getracht de Duitsche li nies te doorbreken en hierbij werden voor het eerst de allerzwaarste Fran sche tanks ingezet. De troepen te land en in de lucht hebben tezamen dezen stoot opgevangen en de rijdende Fran sche vestingen teruggeslagen. Gebleken is, dat deze zeer groote tanks een goed doel bieden aan de luchtmacht, talrijke vijandelijke tanks werden door voltref fers buiten gevecht gesteld. Hieruit kan men opmaken, dat in vergelijking met den wereldoorlog wijzigingen in de beoordeeling van de slagkracht van be paalde wapenen is ingetreden. Eerst heeft de Duitsche luchtmacht getoond krachtiger te zijn dan de Engelsche vloot, vervolgens bezweken de modern ste vestingwerken onder de geweldige slagen van de Duitsche escadrilles en thans wordén de voor onkwetsbaar ge houden zware Fransche tanks eveneens in elkaar geschoten. Uit de berichten van de luchtmacht blijkt verder, dat de meeste luchtge vechten zich boven vijandelijk gebied hebben af gespeeld. De vijandelijke luchtmacht heeft hierbij zware slagen in ontvangst moeten nemen. Duitsche duikbooten voor de kust. Verder wordt gemeld, dat thans ook Duitsche duikbooten voor de Neder- landsche en Belgische kust zijn ver schenen. 1 de strikte noodzakelijkheid voor over schrijding der bruggen blijkt. 2. automobielverkeer in Rotterdam is voorloopig slechts toegestaan op ver toon van een speciale machtiging, af gegeven door den hoofdcommissaris van politie. Deze machtigingen worden aan de politiebureaux verstrekt, doch uitsluitend wanneer van dringende noodzaak sprake is, b.v. ten behoeve van levensmiddelenvoorziening aan de burgerij, vervoer van gewonden, ge neeskundige en geestelijke hulp en verder ter beoordeeling van de politie. 3. alle verkeer met rijwielen in Rotterdam is op Vrijdag 17 Mei en Zaterdag 18 Mei verboden. of driemaal zoogepaamd te laten op komen. Indien zulks zou worden nagelaten, is het gevaar voor het optreden van typhus-epidemieën in ernstige mate aanwezig. Een ieder, wien zulks aangaat, wordt opgedragen hieraan ten strengste de hand te houden. De Keulsche bladen deelen mede, dat in den nacht van 15 op 16 Mei vijande lijke vliegtuigen boven Keulen zijn ver schenen en bommen omlaag hebben ge worpen. Een bom kwam neer in de on- middellijke omgeving van een boerde rij. Hierbij werd een man gedood en een ander gewond. Enkele huizen wer den beschadigd. De meeste bommen kwamen buiten de stad in het vrije veld terecht, de materieele schade is gering. Door onmiddellijk optreden van de luchtdoelartillerie werden de toestellen verdreven. HA Op bevel van den Duitschen militai ren bevelhebber in Nederland maakt het Rijksbureau voor voedselvoorzie ning in oorlogstijd bekend, dat in ver band met het feit, dat door den loop van omstandigheden verschillende melkinrichtingsbedrijven, welke ge woon waren gepasteuriseerde melk af te leveren, hiertoe thans ten deele of geheel niet meer in staat zijn, terwijl ook winning en vervoer van de melk uiteraard met grootere dan normale bezwaren gepaard gaan, de bevolking ernstig wordt aangeraden, alle melk, met uitzondering van de gepasteuri seerde melk, verpakt in flesschen, te koken en na het koken terstond af te koelen. Teneinde zekerheid te hebben, dat de melk inderdaad goed gekookt is, verdient het aanbeveling, deze twee leggen van openbare vergaderingen en optochten, welke niet tevoren door de Duitsche Legerleiding toegelaten zijn, evenals elke andere betooging, welke tegen Duitschland is gericht. 7. Opruiing tot staking, het moed willige nederleggen van den arbeid, werkstaking en het verhinderen van werkwillige elementen. V. De staats- en gemeentebesturen, politie en scholen zijn verplicht, op normale wijze verder te w-erken. Hier mede wordt de eigene bevolking ge diend. De leiders dezer instellingen zijn voor loyale houding ten overstaan van de bezettende macht verantwoor delijk. De personen aangesteld in open baren dienst zullen hunne wedde ver der genieten. VI. Alle nijverheidsinstellingen, han- delszaken en banken moeten in het be lang der bevolking opengehouden wor den. De sluiting dezer, zonder geldige reden, wordt gestraft. VII. In het belang van een geor dende en gelijkmatige bevoorrading der bevolking is het hamsteren van waren of van artikelen voor het dagelijksch gebruik (elke overmatige bevoorra ding) streng verboden. Elke handeling in strijd met deze, wordt als sabotage beschouwd en gestraft. Het voor de dagelijksche levensbehoeften van de burgerbevolking noodige verkeer, bij zonder ook het marktverkeer, zal, in zooverre de militaire verhoudingen het toelaten, niet verhinderd worden. Producenten en handelaars van levens behoeften zijn verplicht, hun bedrijf als voorheen uit te oefenen en hunne waren aan de verbruikers af te leveren en aan huis te brengen, voorzoover dit gebruikelijk was. De verhooging van prijzen en vergoe dingen van eiken aard evenals van loonen over het peil, op den dag der bezetting vastgesteld, is verboden, in zooverre geen uitzonderingen uitdruk kelijk toegelaten zijn. IX. De wisselkoers wordt als volgt vastgesteld Voor Rijksnederland: 1 Gulden 1.50 Reichsmark. Voor België: 1 Belga 0.50 Reichs mark. Voor Luxemburg: 1 Luxemburgsche Frank 0.10 Reichsmark. De toepassing van een andere wissel koers wordt gestraft. Duitsche evenals inheemsche geld waarden moeten aangenomen worden. Men wordt gewaarschuwd, niet andere Duitsche geldsoorten in ontvangst te nemen, aangezien deze, daar zij uit Duitschland gesmokkeld zijn, niet om gewisseld kunnen worden, en daarom geen waarde hebben. X. De Weermacht en de personen daartoe behoorende, zullen hunne in- koopen contant betalen. Dit geldt even eens voor incidenteel door de burgerbe volking geleverden arbeid. Slechts bij bedragen, hooger dan 500 Rijksmark, of een daarmee gelijkstaand bedrag, zal de betaling door de Duitsche militaire overheden geschieden op vertoon van bescheiden door de Duitsche Weermacht afgeleverd. - e«',e De kommandant van het „Leger des Heils” heeft instructie gegeven, dat alle korpszalen te Rotterdam, voor zoover dit niet alreeds geschied is, on middellijk moeten worden opengesteld voor het onderbrengen, verzorgen en verplegen door de verantwoordelijke Heilsofficieren en hun helpers, in de eerste plaats van gewonden en voorts van vrouwen en kinderen. Verwacht wordt, dat alle Heilssol daten uit hun persoonlijk bezit zooveel mogelijk kleeding en dekking zullen af staan, terwijl zij zich tevens beschik baar stellen om in overleg met hun of ficieren en onder leiding der verant woordelijke autoriteiten hulp van der den ter verzorging van de getroffenen aan te nemen en te distribueeren. Te Rotterdam wende men zich daar toe tot „Het Leger des Heils”, Oost- maaslaan 191. telefoon 55506. terwijl personen uit de omgeving van Rotter dam. die via „Het Leger des Heils" hulp in natura wenschen te bieden, dit ter kennis gelieven te brengen van „Het Leger des Heils”. Prinsegracht 57, den Haag, telefoon 332930. „Nya Dagligt Alahanda” meldt uit Donden, dat aan de geheele Zuidkust van Engeland het kanongebulder in Bej_ gië was te hooren. Het gebulder Was 2oo hevig, dat ruiten en deuren trilden Gevechten in het gebied tusschen Mézières en §e. dan. meldt uit Parijs, dat de ruiij- jen als op Kleeren. dekens en levens middelen voor de vluchte lingen en dakloozen in den Haag. Voor den Haag en omgeving is be hoefte aan kleeren, dekens en levens middelen voor de vluchtelingen en dakloozen. In afwachting van een na dere regeling heeft het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis op zich genomen deze giften in natura in ontvangst te nemen, welke kunnen worden afgegeven aan de achterzijde van het gebouw in de Jan Evert- straat (achter de Princessegracht). Voor zoover men geen gelegenheid heeft dit zelf af te geven zal de Ko ninklijke Nederlandsche Automobiel- club zich gaarne belasten met het op halen voor wat den Haag en naaste omgeving betreft zulks na telefonische opgave aan haar secretariaat. Lange Vijverberg 10. telefoon 115674. Onder meer in verband daarmede is het met de vereeniging tot verspreiding van bloemen, vruchten en lectuur in de zie kenhuizen aldaar beschikbaar gesteld voor de distributie van onderkleeding, pyama’s, e.d., versnaperingen, bloemen, boeken, enz., voor onze gewonde mili tairen, die in verschillende ziekenhuizen in de hoofdstad verpleegd worden. De vrijwilligers van de Amsterdam- sche luchtbeschermingsbrandweer zijn uit Rotterdam teruggekeerd. Zij hebben daar belangrijke diensten bewezen bij het blusschen van branden. De bioscopen geopend. Voorloopig zullen de bioscopen één avondvoorstelling geven, welke onge veer half tien zal eindigen. Op Zater dag en Zondag worden doorloopende voorstellingen gegeven van des mid dags half twee tot des avonds om streeks tien uur. De Cineacs zullen iederen dag de ge bruikelijke doorloopende voorstelling geven tot des avonds ongeveer tien uur. Scholen worden Maandag heropend. De burgemeester van Amsterdam maakt bekend, dat de onderwijsinrich tingen aldaar, voor zoover haar gebou wen niet voor de legering van militairen of voor hulpziekenhuizen in gebruik zijn genomen, op Maandag 20 Mei a.s. op het gewone aanvangsuur heropend worden. Zoo spoedig mogelijk zal een regeling worden getroffen, waardoor ook de leerlingen van scholen, welke door bo venbedoelde omstandigheden niet her- Stefani i taire medewerkers der Fransche blad, er op wijzeij, dat het opperbevel, gevolg van de Duitsche doorbraak drie punten van de verdedigingslij der geallieerden tusschen Namen en Mézières. het besluit genómen heEft ten Westen van de Maginotlinie Over In het frontbericht van het Duitsche nieuwsbureau wordt gezegd, dat door het binnenrukken van de Duitsche troepen in Den Haag en Amsterdam de capitulatie van Nederland een feit is geworden Nu zal spoedig wederom orde en rust in het land wterkeeren en aangezien de bevolking zich loyaal ge draagt en vreedzaam aan den arbeid gaat, zullen in de eerstkomende dagen Duitsche troepen uit Nederland worden teruggetrokken. Deze komen dan vrij voor den grooten slag, welke reeds is De beurs van koophandel, ontbrand aan de Dyle-stelling in het gebied tusschen Antwerpen en Namen en waarvan het hoogtepunt in de kp- mende dagen wordt verwacht. Belgen, Engelschen en Franschen hebben zich hier met sterke krachten voor den strijd gereed gemaakt en hier zullen millioenen van de best uitgeruste sol daten der wereld op elkaar stooten. het onmiddellijk vervoer geboden is, en ten behoeve van begrafenissen, repa raties aan gas, waterleiding, electrici- teit, telefoon en telegraaf en ten be hoeve van het afleveren aan één be paalden pomphouder in gemeenten, in welke geen groote opslagplaats van motorbrandstof is gevestigd. Het bovenstaande heeft ten doel, dat motorbrandstof als bovenbedoeld slechts wordt verbruikt bij uiterste noodzaak, zoodat artsen, veeartsen, verloskundigen, verplegers en ver pleegsters zooveel mogelijk van andere vervoermiddelen gebruik dienen te maken en oordeelkundige wijkindee- ling noodzakelijk is. Hetzelfde geldt voor het goederenvervoer als bovenbe doeld. Het vervoer en de aflevering van alle goederen aan particulieren per motorrijtuig is dan ook ten eenenmale verboden. De voorraad motorbrandstof aan wezig in de tanks van motorrijtuigen, waarvan de houders niet onder de bovengenoemde uitzondering worden vermeld, alsmede de zich elders be vindende voorraad motorbrandstof voor zoover niet dienende tot aflevering aan verbruikers, aan wie volgens boven staande regeling mag worden afge leverd, zal ter beschikking moeten worden gehouden. Er zijn maatregelen in voorbereiding om dezen voorraad te vorderen. Deze vordering wordt per radio at en treedt onmiddellijk in 4 -*s>* Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Istanboel: Ook aan de Turksche pers ontgaat niet de groote beteekenis van de capitulatie van Nederland. Zoo con stateert het blad „Ikdam”, dat Duitschland met de bezetting van Ne derland op 150 kilometer van de Engelsche kust is gekomen. Ook het blad „Van Tan” schrijft, dat Duitsch land bedenkelijk dicht bij het tot dusver onkwetsbare Engeland geko men is, waardoor de weg is vrijge komen voor een optreden van de luchtmacht. Er valt een nieuwe verscherpte fase van den oorlog tegen Engeland te verwachten. Generaal Ali Ihean verklaart, dat de verrassing een belangrijk element is der Duitsche successen, alsmede de koenheid der besluiten en de resolute uitvoering der plannen. De oorlogvoering der westelijke mogend heden noemt de generaal „aarzelend”. Uit vrees voor verantwoording ne men zij slechts halve maatregelen. In het bijzonder wijst hij op de be teekenis van de parachute-troepen voor een snelle aanvallende methode van oorlogvoering. Het D.N.B. meldt uit Madrid: De Duitsche doorbraak door de noordwestelijke verlenging van de Maginot-linie wordt door de bladen levendig besproken. Het blad A.B.C. stelt vast, dat de Duitsche troepen nog nauwelijks honderd kilometer vlie gen van Reims af zijn. Het noordoosten van Frankrijk is de kwetsbare plek voor de geallieer den. De positie van België wordt daardoor gekenschetst, dat de Duit- schers reeds dicht voor Brussel staan. De drie kinderen van den Belgischen koning zouden reeds naar Londen zijn. Duitschland heeft thans een kust van 400 kilometer voor zijn operaties tegen Engeland. Het gevaar voor een Duitschen luchtaanval in Engeland wordt elk uur meer gevreesd. De oostkust en de zuidoostkust zijn voor alle vreem delingen gesloten. De Fransche legerleiding is na den doorbraak van de Maginot-linie voor het moeilijke vraagstuk geplaatst, alle strijdkrach ten te concentreeren voor de verde diging van het Fransche grondgebied of het risico op zich te nemen, troepen naar België te sturen teneinde den Duitschen opmarsch te stuiten. Bekendmaking burgemeester van Rotterdam inzake de uit reiking van kleeding en voed sel. De burgemeester van Rotterdam maakt bekend, dat personen, die be hoefte hebben aan levensmiddelen en kleeding, zich daartoe kunnen aanmel den aan de wijklokalen van de Vrouwelijke Vrijwillige Hulp, hieron der genoemd. Er kan echter geen voedsel of kleeding worden afgehaald aan het Gemeentelijk Electriciteitsbe- drijf aan de Rochussenstraat, het ge bouw van de Volksuniversiteit en het gebouw van de Vrouwelijke Vrijwillige Hulp aan de Westerstraat. Wijklokalen, waar dit wel kan ge beuren zijn: Eendrachtsweg 63, Henne- wierstraat 5, ingang poort, telefoon 35245, van Duylstraat 18, telefoon 35103 het gebouw „Homobonus”, Walenbur- gerweg, telefoon 45650, Gerard Schol- tenstraat 128, telefoon 46591, Prinses Julianastraat 45a, Hillevlied 98, Oran- jeboomstraat 109 en Clementstraat 55. Voor de verdeeling van kleeding, dekens en ondergoed onder de bevol king van Rotterdam is hulp noodig. De burgemeester verzoekt daarom aan het Rotterdamsch onderwijzend personeel zich hiertoe te melden bij het Erasmiaansch Gymnasium, Wijte- maweg. De burgemeester van Rotterdam maakt het volgende bekend: Daar niet alle wijklokalen van de Vrouwelijke Vrijwillige Hulp over voldoende outillage beschikken voor de uitdeeling van levensmiddelen, zul len deze van heden af in hoofdzaak te bekomen zijn aan de zes distribu tielokalen van de groente voor werk loozen aan de Jozephlaan, Goudsche Rijweg 131, Zaagmolenstraat 42, Bus- ken Huetstaat 110, Voorhavenstraat 45 en Schipperstraat 118c. Waarschuwing voor nief ontplofte bommen De Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht maakt, in overeenstemming met den Duitschen militairen beveb hebber in Nederland, bekend, dat, in dien ongesprongen vliegerbommen wor- den gevonden, men deze moet laten liggen. Men melde dit aan de dichts- bijzijnde burger- of militaire autori teit. die een roode vlag daarbij doet plaatsen en er voor zorg draagt, dat niemand in de nabijheid komt. Het opruimingswerk zal worden ver richt door de Duitsche troepen. Daar om moet de dichtsbijzijnde Duitsche commandant onmiddellijk worden ge waarschuwd. Het inleveren van wapens door de Rijksveldwacht. De inspecteur der Rijksveldwacht maakt bekend, in aansluiting aan de be kendmaking betreffende het inleveren van wapens door het personeel der Rijksveldwacht, dat onbezoldigde Rijks- veldwachts, die niet behooren tot de ge meentepolitie, al hun wapenen moeten in leveren. 7 X

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2