CHARLOTTE CHEfflE AKKERTJE De UIT OE OMSTREKEN Neèm'n de oorlog Amerika en De Duitsche pers over de valscherm-jagers ter zee ITAAGSCHE COURANT VAN VRIJDAG 17 MEI 1940. EERSTE BLAD, PAGINA 3. ITALIË. DUITSCHLAND. ZWITSERLAND. oo FRANKRIJK. Amerika breidt zijn bewapening uit ZWEDEN. Engelsche bommen in het grensgebied Verlaat de Volkenbond Genève Boodschap van Roosevelt aan Mussolini CHINA. ENGELAND. De evacuatie van Londen PERU. Anti-Japansche incidenten te Lima HONGARIJE. Hongarije zet vredespolitiek voort ZUID-SLAVIE. Engelschen aangeraden Italië te verlaten Russische luchtvaartdelegatie in Berlijn De geallieerde scheepsverliezen ZWITSERLAND. Engelsche geruchten tegengesproken ROEMENIE. Radiorede van Reynaud LITAUEN. RECLAMES. I. Akker, v. Alkemadestr. 17, R'dam. L. verneemt Italiaansche berichten de In een speciale boodschap aan het Congres heeft president Roosevelt gis teren verklaard, dat het beslist nood zakelijk is de bewapening van de Ver- eenigde Staten op passende hoogte en kwaliteit te brengen. Dit mag niet ge schieden ten koste van de vliegtuigen leveranties aan vreemde naties, maar moet door grootsche uitbreiding van de vliegtuigfabricatie der Vereenigde Sta ten tot minstens 50.000 vliegtuigen per jaar, benevens door vier-en-twintig- Boodschap van Churchill aan de vloot. Churchill heeft een boodschap ge richt tot de vloot en de koopvaardij, waarin hij bij zijn verlaten van de ad miraliteit jegens alle officieren en ma trozen van de Britsche vloot uitdruk king geeft van zijn persoonlijke bewon dering voor het werk, dat zij sedert den aanvang van den oorlog volbracht heb ben. Haven van Helsinki voor scheepvaart heropend. De haven van Helsinki is weer voor de scheepvaart opengesteld. ge in Te Bern loopt het gerucht, dat de Vol kenbond genoodzaakt zal worden Zwit serland te verlaten, na een formeele sommatie ontvangen te hebben van de Zwitsersche regeering. De Volkenbond zou zich vestigen te Vichy (Frankrijk). SIANGNING DOOR DE JAPANNERS BEZET. De Japansche troepen hebben Sian#- ning in het Zuidwesten van de provin cie Sjansi, bezet. De Chineesche strijdmacht onder generaal Li, ter sterkte van ongeveer 20.000 man, werd teruggeslagen. De departementsambtenaren hebben de waarschuwing ontvangen, dat zij zich gereed moeten houden om zoo noodig Londen, zelfs in enkele uren, te verla- Vertrek van Amerikanen. Het Amerikaansch departement van buitenlandsche zaken heeft Donderdag de Amerikaansche burgers in Engeland opgeroepen om met het oog op dreigen de Duitsche massa-luchtaanvallen zich naar Ierland te begeven om vandaar naar het vaderland terug te keeren. Er zijn ruim 7000 onderdanen der Vereen. Staten in Engeland en Noord-Ierland. De Amerikaansche ambassadeur in Londen, Kennedy, heeft den terugkeer der Amerikanen uit Ierland naar de Vereenigde Staten voorgesteld met het oog op de toenemende moeilijkheden van het passagiersverkeer van Enge land en naar Frankrijk. SCHOOLKINDEREN NAAR WALES EN CORNWALL. De minister van opvoeding heeft be sloten, dat alle schoolkinderen, die uit Londen zijn geëvacueerd, en zijn onder gebracht in de steden in het Oosten van Engeland, moeten worden overgebracht naar Wales en Cornwall. overge- zomer onder- kabinet, en de volksvertegen- Betoogingen In Italië tegen geallieerde controle ter zee Uit alle steden van Italië komen be richten over betoogingen, die zijn ge houden door studenten tegen het mis bruik van de Fransch-Britsche vloot- contróle, meldt Stefani. Woensdagavond improviseerden in drukwekkende stoeten jeugdige fascis ten, legionarissen en een massa volk overal nieuwe protestbetoogingen tegen hinderlijkheden der vlootcontróle der geallieerden. Er werd gejuicht voor den Duce en hem werden vurige telegram men toegezonden, waarin de afzenders hem vroegen hen te beschouwen als ieder oogenblik tot zijn bevelen, welke zij met ongeduld afwachtten. De betoo gingen van vandaag en vanavond ein digden met optochten door de voor naamste met vlaggen versierde straten der verschillende steden onder het zin gen van liederen. uursploegen bij alle leveranties voor het leger en de marine worden bereikt. De president vroeg derhalve onmiddel lijk inwilliging van een crediet van 896 millioen dollar, waarvan 546 millioen voor het leger, 250 millioen voor de vloot en marine-infanterie, benevens nog 100 millioen tot zijn persoonlijke beschikking. Bovendien wenscht Roosevelt nog 286 millioen dollar voor het afsluiten van leveranties in het begrootingsjaar na het volgende, waarvan 186 millioen tot eigen beschikking. De 200 millioen dol lar tot eigen beschikking van den pre sident zouden hoofdzakelijk voor be moeiingen tot verhooging van de vlieg- tuigproductie, voor de vervaardiging van luchtafweergeschut en voor de op leiding van aanvullend personeel voor deze beide wapens gebruikt worden. Tenslotte zette Roosevelt uiteen, dat de Vereenigde Staten onkwetsbaar moe ten zijn, wat zij heden niet zijn. Het ideaal en doel der Vereenigde Staten is nog steeds de vrede. neutralen, dat zij deelnemen aan een economische vernietigingsoorlog tegen Duitschland. Nog duidelijker is even wel een artikel in het Letlandsche legerorgaan „Latvijas Kreivis” uit Pa rijs gedateerd en zonder twijfel stam mend uit Ftanschen koker, waarin wordt gesproken over de mogelijkheid van aanvallen op den Westwall. De Fransche militaire deskundigen komen tot de slotsom, dat een dergelijke aanval een onmogelijkheid is. De eenige mogelijkheid zou het omtrekken van de versterkingen zijn door Zwitserland of door België. In de hoofstad van Peru, Lima, is het tot anti-Japansche incidenten gekomen van ernstig karakter. De onlusten be gonnen Maandagavond met betoogin gen van studenten en andere elemen ten in verschillende deelen der stad. Toen de troepen in de stad versche nen werd men den toestand meester. Meer dan 400 Japansche winkels en woonhuizen werden aangevallen en geplunderd. Ongeveer 500 slachtoffers van de overvallen zijn ter verpleging opgenomen. De onlusten waren uitge lokt door uiterst linksche elementen, die het gerucht verspreid hadden, dat de Japanners zich wapenden. De Pe- ruviaansche en Japansche autoritei ten stellen een onderzoek in naar de aangerichte schade. De vooraanstaan de dagbladen te Lima spreken hun afkeuring uit over de anti-Japansche incidenten en stellen den eisch, dat de regeering de Japanners zal schade loosstellen. De bezetting van Luik. De Fransche pers bericht, aldus het Duitsche Nieuwsbureau, uit Brussel, dat de stad Luik op 14 Mei blootgesteld is geweest aan een hevig Duitsch bombar dement, dat elf uur zou hebben geduurd. Ten aanzien hiervan kan worden vast gesteld, dat de stad Luik vast in Duit sche handen is. Reeds op 12 Mei heeft de burgemeester Joseph Bologne, een oproep gepubliceerd, waarin wordt ge zegd: „Het Duitsche leger is zoo juist de stad binnengerukt. Ik verlang van mijn medeburgers, dat zij de grootste rust in acht nemen en iedere wanordelijkheid vermijden”. De beschieting, waaraan Luik, in het bijzonder het Noordelijk deel van de stad en de citadel op 14 Mei heeft bloot gestaan, is niet van Duitsche zijde af komstig, doch van enkele forten, welke nog in Belgische handen zijn. Stefani verneemt te Boekarest, dat de Hongaarsche gezant in Boekarest de Roemeensche regeering zou hebben verzekerd, dat Hongarije de vredespo litiek wil voortzetten, welke tot dus verre was aangenomen. Tezelfdertijd wordt bekend gemaakt, dat de Roe meensche militaire autoriteiten, om het hoofd te bieden aan alle gebeur lijkheden, besloten hebben de reeds vastgestelde oproepingen voor de op leiding volledig te maken en geen ver loven te geven aan troepen, die zich reeds onder de wapenen bevinden. EEN BESPREKING DER MINISTERS. Aan de Quai d’Orsay werd gisteren een conferentie gehouden, waaraan deelnamen Reynaud, Jeanneney, Her- riot, Chautemps, Daladier en andere ministers, de militaire gouverneur van Parijs, Hering, en de secretaris-gene- raal van het departement van binnen- landsche zaken, Berthoin. Een persoonlijke boodschap van den president der Vereenigde Staten, Roo sevelt, is, naar van bevoegde Italiaan sche zijde verluidt, zoo meldt het Duit sche Nieuwsbureau uit Rome, door den Italiaanschen minister van buitenland sche zaken aan Mussolini ter hand ge steld. De „New York Herald Tribune” sprak gisteren voor de eerste maal de vrees uit, dat de Vereenigde Staten in den oorlog zullen gaan deelnemen, waarbij het blad zijn lezers de mogelijkheid voor oogen tracht te stellen van een militaire bedreiging der Vereenigde Staten. De Westelijke mogendheden, aldus het blad, zijn weliswaar nog lang niet verslagen, maar een Duitsche over winning is tastbaar in de nabijheid ge komen. De trefkracht van de Duitsche weermacht kan niet hoog genoeg op waarde geschat worden. Het blad be sluit met de woorden, dat het intus- schen misschien reeds te laat is om de Duitsche overwinning af te wenden en daarom moeten de Vereenigde Staten hun positie op het Amerikaansche con tinent zoodanig versterken, dat Duitsch land geen kansen heeft militair of ideo logisch daar vasten voet te krijgen. DELEGATIE UIT MOSKOU TERUG GEKEERD. De delegatie, welke in Moskou een handels- en betalingsaccoord met de sovjet-Unie heeft gesloten en daarmede tevens rechtstreeksche betrekkingen tusschen Belgrado en Moskou tot stand heeft gebracht, is gisteren te Belgrado teruggekeerd. De leden der delegatie uitten zich vol erkentelijkheid over de gastvrije ontvangst alsmede over de uit stekende samenwerking met de Russi sche gedelegeerden. VOORBURG. Geëvacueerden weer naar hun haard steden teruggekeerd. Naar de gemeente Voorburg zijn va-n> Zaterdag 1.1. af ruim 4000 menschen ge ëvacueerd geweest. Het waren bewoners van Zeist, Houten en Schalkwijk. T en de treinen met de geëvacueerden arriveerden werden de menschen eerst in scholen ondergebracht en in de R K. kerk, daarna bij de verschillende bewoners, die daarvoor waren aangewezen. Van Woensdag j.l. zijn de menschen weer naar hun haardsteden teruggekeerd, waarbij gebruik werd gemaakt van auto bussen en andere vervoermiddelen. Er is buitengewoon goed werk ver richt, vooral door personeel van de Prin ses Beatrix. Huishoudschool, dat kookte eu van dranken voorzag. Het Zweedsche gezantschap te Lon den heeft geprotesteerd tegen het wer pen van bommen in het Zweedsche grensgebied door 6 Britsche vliegtuigen. Zij hebben 4 bommen laten vallen, welke niet ontploften en geen schade aanrichtten. De Britsche regeering heeft geant woord, het werpen van bommen te be treuren. Dit is bij vergissing gebeurd en alle maatregelen zullen worden geno- men, om herhaling te voorkomen. GEEN GROOTE EVACUATIES. Van officieele zijde worden, naar het Zwitsersche telegraafagentschap be kend maakt, ten scherpste de buiten landsche berichten tegengesproken, volgens welke in Zwitserland in groo- ten omvang evacuaties der burgerbe volking ten uitvoer zouden zijn gelegd. te gaan van den stellingoorlog tot den bewegingsoorlog, met alle risico’s en plotselinge wijzigingen, welke dit medebrengt. De geallieerden onder nemen tegenaanvallen in het gebied van Sedan waar de Duitschers voorbij Chiers de Maas zijn overgetrokken. Tusschen Mézières en Sedan zou een onafgebroken, zeer hevige strijd ge leverd worden. Een der militaire mede werkers merkt op, dat na de nederlaag van Nederland de positie van Ant werpen zeer moeilijk is geworden. ten. Men heeft reeds voorzieningen ge troffen vodr de organisatie van alle re- geeringsbureaux in zónes buiten Lon den. Tot dusver heeft men reeds 30.000 staatsambtenaren uit Londen geëva cueerd. Het Britsche consulaat te Rome zou de Britsche toeristen hebben aange spoord Italië te verlaten. Verscheidene Engelschen in Italië hebben zich ge reed gemaakt te vertrekken, onder an dere vele studenten van Engelsche af komst. De delegatie van de sovjet-Russi- sche burgerluchtvaart met haar lei der, Molokof, lid van den raad van volkscommissarissen en van den op persten raad der sovjet-Unie, die op uitnoodiging van de Duitsche Luft hansa in Berlijn vertoeft, werd giste ren in het raadhuis door den eersten burgemeester, dr. Lippert, ontvangen. Deze gaf uiting aan zijn vreugde voor de eerste maal een sovjet-Russische delegatie in het raadhuis te mogen ontvangen. Hij zeide te hopen, dat uit dit bezoek een verdere verdieping der betrekkingen tusschen de beide groote volkeren moge voortkomen. Ter her innering aan hun bezoek, deed hij den Russischen gasten een werk overhan digen over de geschiedenis van rijkshoofdstad. Geallieerde vloot uit Alexandrië vertrokken. De diplomatieke correspondent van de „Völkischer Beobachter” schrijft on der het opschrift „nieuwe agressies”, dat de Fransche en Britsche vloot met onbekende bestemming de haven van Alexandrië hebben verlaten en de „Daily Telegraph” maakt opmerkingen over verrassingen, welke Engeland voor Hitler zou voorbereiden. De vroegere Fransche minister van luchtvaart, Pierre Cot, eischt van de De „Roma” te Gibraltar anagehouden. De kapitein van het te New York aan gekomen Italiaansche vrachtschip „Roma” heeft gemeld, dat de Engel schen zijn schip in Gibraltar zonder op gave van redenen 30 uur lang hebben vastgehouden. De Engelsche contróle- officieren sneden de matrassen in de manschappenverblijven en zelfs de voe ring van kleedingstukken open. Ten slotte werden vaten olie in beslag ge nomen. Gev. Deynootplem Schev. Tel. 55.14.10 HEDEN HEROPENING DANCING BAR CABARET. Orkest: NECK WARD en ARTISTE, o.a. TARSO RENON. 9697 Geopend van 5 uur12.30 n.m. (geheele zaak voorzien van verduisteringsmateriaal) wordt district bij het Tot nu als een gordel uit langs de Oostgrens van het Noorden naar het Zuiden. In dit legergebied heerschen veel stren gere maatregelen dan in het overige deel des lands. In Fransche militaire kringen wordr dit gemotiveerd met de huidige militaire operaties. Beschieting van steden. Van bevoegde Duitsche militaire zijde wordt medegedeeld: Fransche artillerie beschiet sinds 16 Mei zonder militaire redenen, de onverdedigde stad Rastatt. Zware Duitsche batterijen hebben daar op als vergelding het vuur geopend op Hagenau. Later ontvangen berichten bevestigen, dat de scheepsverliezen van de vijande lijke mogendheden Woensdag nog aan zienlijk grooter waren dan in het Duit sche legerbericht van gisteren bekend is gemaakt, meldt het Duitsche nieuws bureau. Volgens een mededeeling van welingelichte zijde worden tot dusverre opgegeven als tot zinken gebracht twee torpedobootjagers en drie koopvaardij schepen, als zwaarbeschadigd twee torpedobootjagers en vier koopvaardij schepen. Onder de tot zinken gebrachte drie koopvaardijschepen bevond zich een vol troepentransportschip van 10.000 ton. Bovendien werden den tegen stander door de aanvallen van het luchtwapen nog de volgende verliezen toegebrachtop de Noordzee een duik boot tot zinken gebracht, den Noorde lijken uitgang van het Kanaal een transportschip van 5000 ton in den grond geboord, een kruiser, een torpe- dobootjager en een koopvaardijschip van 5400 bruto-registerton door voltref fers van gemiddeld en zwaar kaliber zwaar beschadigd. In het zeegebied van Narvik een transportschip van 18.000 bruto ton en een hulpschip van 1500 ton in brand gebombardeerd. Daarmede be- loopen de totale verliezen van den tegenstander op 15 Mei 90.000 tot 100.000 ton oorlogs- en koopvaardij- scheepsruimte, waarvan rond 55.000 ton volkomen vernietigd is. BIJEENKOMST VAN DEN MINISTERRAAD. De ministerraad heeft kennis nomen van het rapport over het Moskou gesloten handels- en betalings accoord met de sovjet-Unie. Voorts werden drie verordeningen uitgevaar digd, welke betrekking hebben op de verzekering van de neutraliteit in de pers en op de maatregelen tégen econo mische speculanten, benevens op de instelling van een staatscommissie ter Uitbreiding van het Fransche „leger-gebied”. In de Fransche staatscourant is een decreet gepubliceerd, waarin verklaard, dat het militaire van Parijs wordt ingedeeJd zoogenaamde „leger-gebied” toe strekte dit gebied zich breede bescherming van het bedrijfsleven. Verder bracht de minister van buiten landsche zaken uitvoerig rapport uit over den internationalen toestand, waarbij de politiek van vrede en neu traliteit van Zuid-Slavië door alle mi nisters werd goedgekeurd. KARDINAAL SUHARD NAAR SPANJE? De nieuwe aartsbisschop van Parijs, kardinaal Suhard, heeft Woensdag een bespreking gehad met den premier Reynaud. Het „Petit Journal” meldt in dit verband, dat de kardinaal zich aan het hoofd van een „vredesdelegatie" naar Spanje zal begeven. De reis zou vier tot vijf dagen duren. Ongelijke krachten De militaire medewerker van de „Times” is van meening, aldus meldt Stefani, dat de Duitschers aan het Westfront al hun kracht in den strijd zullen werpen, teneinde snel een over winning te behalen. De geallieerden zullen het hoofd moeten bieden aan een legermacht, welke veel sterker is dan hun eigen leger. Engelsche maatregelen tegen spionnen. Hetzelfde blad meldt uit Londen, dat men de thans dagelijks uit Nederland en België aankomende vluchtelingen nauwkeurig laat onderzoeken, daar men vreest, dat zich onder hen buitenland sche agenten en spionnen bevinden. De Zwitsersche radio heeft gisteren krachtig de geruchten tegengesproken, welke van Engelsche zijde zijn ver spreid. De „National Ztg.” herhaalt thans dit dementi en schrijft, dat door de gebeurtenissen in het Westen een ontspanning is ingetreden aan de Zwit sersche grens. De Britsche radio heeft in de uitzendingen in de Duitsche taal gesproken van èen van uur tot uur toenemende bedreiging tegen Zwitser land, alsmede van de mogelijkheid van een Duitsche doorbraak naar den rech tervleugel van het Fransche leger en landingspogingen aan het meer van Konstanz. Deze geruchten zijn evenwel volkomen valsch. Een Estlandsch schip gezonken Uit Tallinn wordt gemeld, dat het Estlandsche stoomschip „Viiu” (2000 ton)dat overvallen werd door de vijan delijkheden in de Nederlandsche wate ren gezonkeh is. Het grootste deel der bemanning is omgekomen. Alle motorbooten in Engeland worden gevorderd. De Britsche admiraliteit heeft een verordening uitgegeven, waarin wordt bepaald, dat in Groot Brittannlë alle motorbooten binnen 14 dagen worden gevorderd. De militaire credieten. Na voorlezing van de boodschap, diende de voorzitter van de commissie voor militaire aangelegenheden van het. Huis van afgevaardigden een voorstel in, dat 726 millioen dollar voor hetuit- breidijigsprogram van het leger vraagt. Dit program omvat de volgende pun ten Aankoop van verder luchtafweer geschut, moderniseering van de ge vechtsvliegtuigen, opleiding van 15.000 man nieuwe troepen, verbetering van de defensie-installaties in de Panama- kanaalzóne, inrichting van een lucht haven in Anchorage (Alaska), benevens opvoering van de munitieproductie. Naar een herkiezing van Roosevelt? „Stockholm’s Tidningen” uit politieke kringen te Washington, dat de jongste ontwikkeling in Europa waarschijnlijk een grooten invloed zal hebben op de komende presidentsver kiezingen. Men bespreekt de mogelijk heid van een overeenkomst tusschen de democraten en de republikeinen betref fende de herkiezing van president Roo sevelt met gelijktijdige benoeming van een republikeinschen vice-president en van een coalitie-kabinet. MINISTERRAAD BIJEEN. Woensdagavond is de ministerraad bijeengekomen. Volgens een officieel communiqué heeft de premier een uit voerige uiteenzetting gegeven over den internationalen toestand, waarbij hij den nadruk legde op de hechtheid en voortzetting der Roemeensche politiek, welker doel is neutraliteit en waak zaamheid. VERSPREIDE BERICHTEN De nieuwe Italiaansche ambassa deur in Berlijn, Dino Alfieri, is gister middag in de Duitsche hoofdstad aan gekomen. Uit naam van den rijks- minister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, werd de ambassadeur door den chef vanhet protocol, gezant von Dörnberg, verwelkomd. Voorts waren verschenen de Italiaansche zaakgelas tigde, ambassaderaad Zamboni en alle leden der Italiaansche ambassade met hun echtgenooten. Te Stockholm is de correspondent van de „Basler Nachrichten”, Emanuel Birnbaum wegens spionnage ten gun ste van een vreemde mogendheid, ver oordeeld tot acht maanden gevangenis straf. Uit Rijssel wordt gemeld, dat Woensdag 78 burgergevangenen uit Bel gië in een autobus Rijssel zijn gepas seerd. Onder hen bevond zich de leider van de rexisten, Léon Degrelle, alsmede twee andere Belgische Kamerleden, die naar een plaats „ergens in Frankrijk* zijn overgebracht Van Malta wordt door Stefani gemeld, dat verscheidene Maltezer nationalisten, vooral journalisten, en andere bekende persoonlijkheden zijn gearresteerd. Men verwacht nog meer arrestaties. Minister-president Reynaud heeft gis teravond een radioredevoering gehou den. Hij ontkende daarin allereerst dat de Fransche regeering reeds thans over weegt uit Parijs te vertrekken. De re geering, zoo zeide hij, is en blijft in Parijs. In de kamer heeft Reynaud gisteren een verklaring over den militairen toe stand gegeven. De premier verklaarde o.a. Wij zijn volkomen gereed voor het gevaar. Wij moeten onze zielen van staal maken. Wij zijn vol hoop”. De Duitsche pers keert zich heden teSen de beweringen, geuit te Londen er> Parijs, dat Duitsche valschermja gers verkleed zouden zijn. De „Ber- lir>er Börsen Zeitung” haalt een Ha- vas-bericht aan, vólgens hetwelk een °°Kgetuige op 12 Augustus 1937 in de gemeente Wessum in Westfalen '”mstens 2000 verschillende uniformen ^an Nederlandsche postbeambten, Poorwegpersoneel, politie en soldaten zou hebben gezien, welke, zoo voegt Havas hieraan toe, bestemd zouden zijn voor valschermjagers. De vijtmdé- lijke spion heeft evenwel slecht toege zien. schrijft het blad verder. „Wij hebben ons de moeite gegeven uit te zoeken, wat hiervan waar is en wij hebben vastgesteld, dat hier sprake was van ongeveer 200 oude blauwe Schupo-uniformen, met het Duitsche wapen. Het blad maakt er in allen ernst op opmerkzaam, dat door dergelijke be richten de ernst van de mededeeling van het Duitsche hoofdkwartier, dat voor iederen vermoorden valscherm jager tien Fransche of Britsche ge vangenen doodgeschoten zullen wor den, niet kan worden uitgewischt. De „Matin” eischt, dat alle val schermjagers. welke in Frankrijk ge vangen worden genomen, onmiddellijk worden doodgeschoten. De „Berliner Lokal Anzeiger” verklaart, dat men deze aansporing tot moord en franc- tireurs oorlog de „Matin” zijn land en volk buiten het volkenrecht plaatst. Hetzelfde geldt voor den Belgischen minister-president Pierlot, die door middel van de Brusselsche radio heeft verklaard „de valschermjagers wor den door ons op staande voet uitgebla zen”. Dit is de bekentenis van moord en een aansporing tot verder moorden. De Belgen zullen hiervoor moeten boe ten, wanneer de heer Pierlot over de grens zal zijn getrokken. De „Deutsche Allgemeine Zeitung” houdt zich bezig met het plan van den Britschen minister van oorlog, Eden, een vrijwilligerscorps op te richten tot afweer van Valscherm-jagers overal in het land. Hij voegde hieraan toe, dat dit corps uit geüniformeerde burgers zou bestaan, die slechts een klein of fer van hun vrijen tijd moesten bren gen. Men behoeft niet eens zijn arbeid op te geven. Het blad voegt hieraan toe, dat Engeland voortgaat op den weg, de arbeidende bevolking onmid dellijk aan den oorlog te doen deelne men, evenals het koopvaardijschepen bewapent en de matrozen der vissche- rij geweren in de hand drukt, moeten thans ook de arbeiders in de fabrieken en op de kantoren bewapend worden. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" herhaalt, dat de Duitsche valscherm jagers geregelde troepen zijn van het Duitsche leger, die niet, zooals lord Halifax in het Hoogerhuis heeft be weerd, als priesters en kloosterzusters verkleed uit den hemel vallen, doch die een voor hun specialen dienst pas senden uniform van Duitsch soldaat dragen. DE MINISTER-PRESIDENT NAAR WILNA. De minister-president van Litauen, Merkys, heeft zich met enkele minis ters en hooge ambtenaren naar Wilna begeven, om te onderzoeken of het mogelijk is, dat de regeering van Li tauen naar deze stad wordt bracht. In den loop van den zullen de departementen van wijs en oorlog, alsmede het den staatsraad woordiging en de zetel van den minis ter-president naar Wilna, de hoofdstad volgens de grondwet, worden overge bracht. Andere departementen zullen wegens gebrek aan ruimte nog te Kau nas blijven. Teneinde woningen vrij te krijgen, worden de ongeveer 10.000 Poolsche vluchtelingen, die nog in Wilna ver toeven, naar andere plaatsen gebracht De bladen te Rome berichten, dat enkele millioenen menschen betrok ken zijn in den geweldigen veldslag welke wordt gestreden tusschen Ant werpen en Sedan en welke zijn einde nadert. Men wijst op de wanhopige pogingen van de geallieerden om den opmarsch van de Duitsche pantser- afdeelingen over de Maas tegen te houden en op de ernstige bedreiging voor den Oostelijken vleugel van het Belgische front door de troepen, welke uit Nederland komen. De „Popolo di Roma” schrijft, dat de Duitschers nog steeds hun initia tief bewaren en hun superioriteit in de lucht handhaven. De „Popolo d’Italia” is van meening, dat het Duitsche offensief in België thans heel anders verloopt dan in 1914, want Duitschland heeft thans in het Westen zijn geheele macht verzameld, ter- wyl door het Duitsch-Italiaansche verdrag de geallieerden gedwongen zijn ongeveer een millioen man te be waren aan het front van dé Alpen en op andere punten aan de Middelland- sche Zee. Het blad wijst verder op de mogelijkheid voor Duitschland om dank zij zijn ontegenzeggelijke supe rioriteit naar het hart van Frankrijk op te rukken en tegelijkertijd Enge land te slaan. Het blad trekt de con clusie, dat Duitschland thans vele vruchten plukt van de ernstige fout van de geallieerden om de neutrale mogendheden irt“ den oorlog te be trekken. De uniformen van de Duitsche valscherm-troepen. In verband met de lasterlijke aan tijgingen der vijandelijke mogend heden tegen de Duitsche parachute troepen wordt van bevoegde Duitsche militaire zijde de volgende beschrij ving gegeven van de kleeding dezer eenheden, meldt het Duitsche nieuws bureau De Duitsche parachute-troe- pen dragen zooals elk ander lid van de Duitscne weermacht, een uniform, die met geen burgerkleeding kan wor den verwisseld De voornaamste klee dingstukken dezer troepen zijn: een grijze skibroeK en hooge rijglaarzen, waarbij een blauwgrijze blouse. Bij het omlaagspringen wordt nog een blouse aangetrokken van groenachtig linnen en een dito korte broek. In plaats van de vliegermuts zet hij dan een stalen valhelm op, die in zijn vorm iets af wijkt van de overigens bekende Duit sche stalen helm Een dergelijke uni form kan nooit, zoo wordt van Duit sche zijde met nadruk betoogd, aan leiding geven tot verwisseling met burgerkleeding. Alles, wat daarover in het buitenland verspreid is, is dien tengevolge kwaadwillige fantasie.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 3