COSTERS Het circus Wenger NEDERLANDSCH-INDIE KUNST EN LETTEREN TWEEDE BLAD, PAGINA 2. WERKLIEDENREGLEMENT 1911 FEUILLETON. DE STATUS VAN NEDERLANDSCH-INDIE EINDEXAMENS H.B.S. EN LYCEUM 1940 HAAGSCHE COJJRANT VAN VRIJDAG 17 MEI 1940. WAAG UW GEZONDHEID NIET DE HOUDING VAN JAPAN ONDERWIJS EN KERK Dr. MENNO TER BRAAK OVERLEDEN KENNISGEVINGEN M. JOËLS jr. OVERLEDEN. te WIJZIGINGEN VOORGESTELD. Wordt vervolpd-A EXAMEN ONDERWIJZERES VOOR BEREIDEND ONDERWIJS The Remmington Adv. Agency Buffalo U.S.A. De Amerikaansche vioolbouw. Ten aanzien van de Amerikaansche vlootplannen zeide de woordvoerder, dat de Japansche marine niemand wil bedreigen en niemand aanvallen, doch dat Japan uiteraard den toestand met groote bezorgdheid gadeslaat, indien de Vereenigde Staten een steeds grootere vloot bouwen. HEROPENING LEIDSCHE UNIVERSITEIT De Leidsche Universiteit zal Maandag 20 Mei heropend worden. EXAMENS Universiteit te Leiden. Doctoraal examen klassieke letteren de heer G. Quispel, Alblasserdam; doet. ex. rechtswetenschap de heer K. V. von An tal. Rotterdam. 2) Donderdag, geloof ik. Koert! Ditmaal heeft de kalme Ger trude met den voet op den grond ge stampt Goed, als je niets meer van mij wilt weten, moet je het zeggen, maar van dit hangen en wurgen heb ik nu genoeg. Vandaag is het net drie maanden gele den, dat je beloofd hebt met je moeder en daarna met mijn vader te zullen spreken. Hoeveel ik ook van je houd, Koert, kan ik toch niet om je hand bij je moeder komen vragen. Koert Wolter is erg onrustig gewor den. (Nadruk verboden.) n.~ i n l - EXAMENS APOTHEKERS ASSISTENT De voorzitter van de examencommissie voor apothekers-assistenten in Amster dam deelt mede, dat de examens tot na der order zijn opgeschort. Zoodra her vatting mogelijk is. zullen de candidaten nadere mededeelingen ontvangen. TOKIO, 15 Mei (Domei). In verband met de vrees, welke in de Japansche pers tot uiting komt ten aanzien van een verandering in den status quo van Nederlandsch-Indië, vooral uit econo misch oogpunt, merkt de „Japan Times” opOnze politiek is er een van niet- inmenging. Het zal de geheele wereld duidelijk zijn, dat Japan slechts kan winnen bij het handhaven van deze politiek. Wij willen niemand tarten. Wat wij slechts wenschen is, dat de betrok ken mogendheden den status van Neder- landsch-Indië ongewijzigd laten. Wij hebben den wensch ons niet in het con flict te mengen en wij vragen de andere partijen de zaken zóó te laten, dat deze wensch vervuld kan worden. De „Asahi Shimbun” en de „Yomion Shimbun” vermelden met instemming de verzeke ring, welke de Britsche gezant te Tokio, sir Robert Craigie, namens zijn regee- ring heeft gegeven, dat Engeland vol komen het Japansche standpunt betref fende Nederlandsch-Indië deelt en dat het niet de bedoeling heeft in Neder- landsch-Indië te intervenieeren. Voor candidaten, voor wie het wegens de slechte reisgelegenheid onmogelijk is op dezen dag naar ’s-Gravenhage te ko men, zal het schriftelijk examen worden vastgesteld op een nader te bepalen da tum. Het mondeling examen gaat, naar de commissie hoopt, door, zooals voor ieder reeds was vastgesteld. AU oa NIEREN nlut tohooHUk wurton. kun* nan varachUnaalan ootradan rutotln. tolt, rüjva an pCmllto gawHohtan. varatoarda nachtrvat an vanlaa ton aracnt En wal, doordat nat ktoad dan nlat taiulvaad wordt »*r ar artr «oorkomondo onzutvaHiedan door dar» O'oadftltraaranda organan Laat het too ver nlat komenvoorkomen Ie boter dan fonazen Oebrvt» tlldlg' foetert RugoUn Nieren Ptllen tinto laren hakend alt het dluretleoh mldde< bil uitnemendheid Zor*. dat uw bloed etaade tulvar knaehUt en lava» gevend blijft Blijkens mededeeling in de Staatscou rant van Donderdag 16 Mei j.l. zullen de eindexamens der hoogere burgerscholen en lycea hier ter stede op de volgende data worden gehouden, en zijn de navolgende personen als deskundigen, tevens lid der commissiën, belast met het afnemen van de examens aangewezen: bij de eindexamens van de 7de gemeen telijke hoogere burgerschool (Raamstraat) op 17, 18, 19, 20, 21, 22, 24, 25, 26, 27, 28 en 29 Juni en 1, 2, 3 en 4 Juli: bijzondere hoogere burgeschool (Swee- linckstraat) op 5, 6 en 8 Juli; deskundigen: H. Oberman, oud-leeraar bij het middelbaar onderwijs, te Voorburg; C. A. A. van Luttervelt, alhier, mej. dr. A. Posthumus, privaat-docente aan de ge meentelijke universiteit te Amsterdam, wo nende alhier; bij de eindexamens van de: 1ste Christe lijke hoogere burgerschool (Populierstr.) alhier op 20, 21, 22, 24, 25 en 26 Juni; 3de gemeente?!jke hoogere burgerschool (Beek- laan) alhier op 27, 28 en 29 Juni en 1, 2 en 3 Juli; 2de Christelijke hoogere bur gerschool (Bezuidenhout) alhier op 4, 5 en 6 Juli. Het gezag van den G.G. Het Japansche persagentschap Domei meldt, dat de Nederlandsche gezant in Tokio, generaal J. C. Pabst, een offi- cieele nota, gedateerd 12 Mei, gezonden heeft aan het Japansche departement van buitenlandsche zaken, waarin hij er kennis van geeft, dat voor zoover de diplomatieke betrekkingen van Neder- landsch-Indië betreft, de Nederlandsche gezant te Tokio in den vervolge onder leiding zal staan van den Gouverneur- Generaal van Nederlandsch-Indië, in verband met de diplomatieke aange legenheden der eilanden en dat het de zaak voorgelegd heeft aan de Neder landsche Regeering, ter opheldering van verschillende punten. Generaal Pabst bij Arita. TOKIO, 16 Mei (Domei). De pers dienst van het departement van buiten landsche zaken deelt mede, dat de Ne derlandsche gezant, generaal J. C. Pabst, vandaag den minister van buiten landsche zaken, Arita, bezocht heeft in diens ambtswoning en met hem van ge dachten heeft gewisseld over den Euro- peeschen toestand. Gisteren is op 58-jarigen leeftijd plotseling overleden de heer M. Joëls jr„ lid van den Haagschen Gemeente raad. De heer Joëls was lid van de Vrijzinnig-Democratische fractie in den Raad. Tot Februari 1931 was hij, van 1919, af, lid van de Liberale Raads fractie. Hij nam toen zijn ontslag, om dat hij overging naar de Vrijz.-Dem. partij. Na eenige jaren kwam hij als zoodanig weer in den Raad terug. De daarop volgende raadsverkiezing had tot gevolg, dat slechts één lid van zijn fractie zitting kreeg. Nadat deze we gens gezondheidsredenen aftrad, werd de heer Joëls zijn opvolger. Hier ter stede is op 38-jarigen leeftijd overleden de bekende letterkundige en journalist dr. Menno ter Braak. De gemengde commissie Den HaagRot terdam, belast met het afnemen van het examen voor onderwijzeres bij het voor bereidend onderwijs maakt bekend, dat het schriftelijk examen, zooals vastgesteld was, doorgaat op Dinsdag 21 Mei a.s., te beginnen 's morgens om half negen, ech ter niet in ’s-Gravenhage èn Rotterdam, maar uitsluitend in 's-Gravenhage en wel in het gymnastieklokaal van de H.B.S.Raamstraat 28. De economische betrek kingen tusschen Japan en Nederlandsch-Indië. berekend naar het gewone Ten einde bij de toepassing Gertrude, Trude, heb toch ge duld, je kent moeder, je weet hoe las tig zij is. Gertrude Wenger is treurig en boos tegelijk. Zij zou willen huilen en tege lijk boos zijn op "dezen grooten jongen van wien zij toch zooveel houdt! Je bent lastig, zegt zij ongedul dig. Ik heb geen zin meer in die hei melijke verloving. Je bent niet moedig genoeg, Koert, dat had je al als kleine jongen. Ik heb gemeend, dat er toch nog een man in je zat en dat men die er enkel uit behoefde te halen. Maar je bijft de bange wezel die aan moe- der’s rokken hangt. Hans heeft gelijk. De jongeman trekt aan zijn das. Hij gchaamt zich erg. Hij houdt werkelijk Ook Frankrijk onderschrijft Japan’s politiek van non- interventie. TOKIO, 16 Mei (D.N.B.) De Fransche ambassadeur, Arsène Henry, heeft den minister van buitenlandsche zaken, Arita, medegedeeld, dat de Fransche regeering het volledig eens is met de door de verklaring van Arita van 11 Mei vastgelegde Japansche politiek ten opzichte van de instandhouding van den status quo in Nederlandsch-Indië. veel van Trude, maar hij kent zijn moeder, of meent haar te kennen. Zij zal over ondankbaarheid praten en een zenuwtoeval krijgen en zeggen, dat het haar dood is als hij over trouwen praat. Nu Koert? Lieve Gertrude, heb toch nog een beetje geduld. Ik moet moeder lang zaam voorbereiden, laten we zeggen veertien dagen, of vier weken... Gertrude legt haar kleine, een wei nig harde hand op Koert’s arm. Ja, of ook nog drie, vier jaren, als je wer kelijk van mij houdt, zooals je zegt dat je doet, dan moet je vandaag nog met je moeder spreken. Ik ben tenslot te geen vreemd meisje dat zij niet kent. Ais je dit echter niet doet, als je niet zooveel moed bij elkaar kunt krijgen, dan ben je een niksnut en voor zoo’n man bedank ik. Ziezoo, nu weet je het. En hiermede is het uit met Gertru de’s zelfbeheersching. Zij keert zich om, zoodat hij de tranen in haar oogen niet zal zien en loopt plotseling naar huis. Verschrikt blijft Koert staan. Lieve deugd, het schijnt toch niet zoo heel eenvoudig te zijn met vrouwen en daarbij kent hij Gertrude al vanaf dat zij heel kleine kinderen waren. Koert, Koert! roept een scherpe vrouwenstem vanuit den naastgelegen tuin. Koert schrikt. Moeder! En haastig gaat hij naar het hekje. Nu zit de hoofdboekhouder. Karei Hendrig Wenger, weer op zijn plaatsje in het prieel. Maar de stilte en de 16 Mei 1940. een paspoort t.n.v. J. C. Botermans, een legitimatiekaart t.n.v. mej. C. Elfe- rink-v. d. Endt, een militair pak, een ran sel, helm, 120 patronen en karabijn, twee patronen, een koffer met soldatenkleeren, een zakmes, een patroontasch, een distri- butie-stamkaart, t.n.v. J. Bregel, een oor- logsboekje, een rijwiel, een stamkaart, t.n. van Bertels H. J. C.; een militair zakje, papieren van militair T. W. Vink, een ro zenkrans en medaillon, een militaire helm, een rozenkrans in étui, een radiotoestel, een militaire muts, een brandblusscher, een nummerbord H-61153. een stamkaart t.n.v. A. Kranenburg, een rings (doodskop), een maatlint, een gasmasker, een bajonet, een zak met militaire kleeding, een foto-album, een zwarte tasch inh. mo'torgereedschap, een fototoestel, een bruine dameshoed, een heeren armbandhorloge, een bruine porte- monnaie met inhoud, een bewijs van Ne derlanderschap t.n.v. Joh. van Beveren, een Falcon-damesmantel (lichtgroen), een gummistok, en album (spelfoto’s van Miss Blanche); twee riemen, een nationa- liteitsbewijs, een kauwgomballen-automaat met inhoud, diverse handschoenen, sleu tels, belastingmerken en ceintuurs. een grijs-wit geruit wollen vest, Print Mauritslaan IE, een blauwe damestasch, inh. 2 paspoorten t.n.v. M. Rensing en geld, Marce Westeinde 151; een toegangs kaart ziekenhuis en lot loterij „Toekomst” t.n.v. A. van Altene, van Deene, Hemster- huisstraat 93; een zwarte portemonnaie inh. ƒ0.75, Demmenie, Moerweg 260; een vulpen, v. d. Zwan, Jasmijnstraat 27; een tasch met sleutels en 1 insmeerstok, Stof fer, Stortenbekerstraat 369 een verband- kist inh. ampullen, injectienaalden, filter enz. enz., Taanman, Francois Valentijnstr. 11; een lederen pantalon, Blonk, Schenk- weg 242; een doublé damespolshorloge. Vink, Regentesselaan 308; een ledig bier vat van „De Drie Hoefijzers”. Griffioen, Goudsbloemlaan 32; een heerenrijwiel, merk „Gazelle”, Biesheuvel, Ant. Duyck- straat 128; een bruinlederen damesporte- monnaie met nBssluiting en inhoud, van Leeuwen, Drogersdijk 27; een witte hoe dendoos inh. bruine hoed. Kiosk, Prome nade Scheveningscheweg een zwarte lang harige hond, Palmen, Nieuwe Parklaan 136; een hond, Asyl, Nieuwe Haven 73. Opgevangen honden: Voor inlichtingen: Asyl, Nieuwe Haven 73. PROFESSOR Dr. P. Th. L. KAN OVERLEDEN Te Leiden is na een langdurig ziekbed in den ouderdom van 68 jaar overleden prof. dr. P. Th. L. Kan, oud-hoogleeraar in de keel-, neus- en oorheelkunde, aan de Leidsche universiteit. Hij was ridder in de orde van den Ne- derlandschen Leeuw. De teraardebestelling zal Maandag 20 Mei te 11 uur op Rhijnhof plaats vinden. TOKIO, 16 Mei (Domei). De woord voerder van het departement van Marine heeft in de heden gehouden persconferentie diepe bezorgdheid ge- uit over de handhaving van den status quo van Nederlandsch-Indië, vooral in de economische betrekkingen met Japan. De woordvoerder wees er op, dat Nederlandsch-Indië een der voornaam ste bronnen van aanvoer van belang rijke grondstoffen is voor Japan. Als leverancier van petroleum aan Japan neemt het de tweede of derde plaats in. De Japansche marine houdt onvoor waardelijk vast aan de verklaringen op 15 April en 11 Mei afgelegd door den minister van buitenlandsche zaken. Arita, voor het behoud van den status quo van Nederlandsch-Indië. Zijn ver klaring van 15 April was gebaseerd op een veronderstelling, doch deze ver onderstellende bezorgdheid is thans werkelijkheid geworden. Op 11 Mei heeft Arita opnieuw de Japansche be zorgdheid geuit voor het behoud van den status quo van Nederlandsch-Indië. De diplomatieke onderhandelingen zijn blijkbaar gesloten met de verzekeringen gegeven door Engeland en Nederland inzake de handhaving van den status quo, in Nederlandsch-Indië, doch, zoo betoogde de woordvoerder, het is een belangrijke kwestie of die verzekerin gen getrouw zullen worden gehouden. Er zal voor Japan geen aanleiding tot bezorgdheid bestaan ingeval deze ver zekeringen volledig worden nagekomen. merk, Musschen, van Ravesteinstraat 237; een zwart damestaschje t.n.v. de Lange, Rotteveel. Vaillantlaan 45; een leesboek ,,Ben Hur". Bronsgeest, Joan Maetsuycker- straat 220; een auto-nummerbord H-Z- 57329, Molenkamp, Westeinde 167; een Juncker-heerenrijwiel. Bijma. Boekhorst- straat 15; een blauwe regenmantel, Ver- hulststraat, RhenenstrAat 92; een imitatie Lipssleutel No. 05846, Douma. de Genes- tetlaan 79; een damestasch met inhoud, Hulsing, Vaillantlaan 620; een grijze kat, Joolen de Heemstraat 26 I; een stalenboek voor loopers, Dulmus, Kempstraat 349; een ring met 10 sleutels w.o. eenige Lips, v. Ginkel. Pasteurstraat 202: een kolen schop. v Heijgen, Oudemansstraat 331; een bruinled. portefeuille inh. verschil lende papieren, Alter, Jan Blankenstraat 391; een kosteloos rijwielbelastingmerk, Dautzenbergestraat 65; 2 contactsleuteltjes, waarvan één genummerd 3304, Lukassen, Spinozastraat 42; een rijwielbelastingmerk met broekveer, Wanders, Chari, de Bour- bonstraat 104; een nikkelen damespolshor loge met verchroomden schakelarmband, Reelick, Binckhorststraat 112; een lederen beige tasch met ritssluiting inh. bos sleu tels, Kwijber, Joan Maetsuyckerstraat 163; een zw. led. dameshandschoen, Dalhuizen, Siebergstraat 31; een hengselmand, Ooste- rum, Pasteurstraat 64; een padvinders verkennershoed, Schel, Charl. de Bour- bonstraat 119; een grijze heerenregenjas, Schildkamp. Ternootstraat 52; een roode step op luchtbanden met rood T-stuur, v. d. Hoek, Tulpeboomstraart 21; een wit hondje. Kreeke, Hazelaarstraat 86; een sleutelring met 2 sleutels, (w.o. een ,,Wilka”), Lamman, Begoniastraat 267; een bruin jongensjasje, Portier Gem. Reini ging, Loosduinscheweg; een fox-terrier, Sieg, Mauritskade 93; een blauwe gabar dine regenmantel, de Niet, Kanaalweg 50; een imitatie vulpen, Schoonderwoerd, Nie- boerweg 35; een hond en 5 jonge poesjes, Asyl, Nieuwe Haven 73. dat ik het inzicht van je moeder vol komen deelde, ik was ook tegen de artiestenloopbaan van Rolf. Nu hij dood is zullen wij dit laten rusten. Maar Hans blijft kalm. Neem mij niet kwalijk, vader, artiesten zijn ook menschen en precies zoo fatsoenlijk als wij. In dienst was er een sergeant, die in het burgerleven tot een acrobatengroep behoorde. Dat was pas een kameraad en wat hij als soldaat presteerde, daar zou menig moederszoontje een voorbeeld aan heb ben kunnen nemen. Hans, ik verzoek je Gertrude, de anders zoo stille, schijnt op een gevoelige plek getroffen te zijn. Zij kijkt haar broer boos aan en deze trekt de wenkbrauwen op. Lieve help, alsof het een misdaad is artiest te zijn U bent anders ook niet zoo, vader. Karei Hendrik Wenger kijkt zijn zoon verdrietig aan. Je oom heeft ons veel moeite ge geven, Hans. Midden in zijn studie, welke hem door veel offers mogelijk was gemaakt, verklaarde hij, dat hij geen jurist wilde worden maar in genieur. Dat wil ik immers ook, mompelt Hans duidelijk. Maar ik hoop niet, dat jij net zoo zult doen als hij. Inplaats dat hij zich op de bouwkunst toelegde, wilde hij plotseling zonderlinge constructies ma ken. Apparaten des doods, rare dingen, voor allerlei zonderlinge menschen, die hem nooit betaald hebben. Toen de familie hem verwijten maak te, zeide hij. dat hij liever daarheen ging, waar hij begrepen werd. Hij ver- 9 Mei 1940. een blauwe gabardine jas, een beige gummi jas, eenige Nat. schrift, beschei den, een oorbel, een ijzeren haak, een Batavier damesrijwiel K. 8180, een bosje houten latjes, 2 boorden, een bruine jon- genspet. een benzinedop, een heerenrij wiel merk „F.N.”, een zwarte portemon naie inh Yale-sleutel No. 13218, een bruinled portemonnaie inh. ƒ0.36, een grijs-zijden polohemd met rolletje grijze zijde, een bril in étui, een ongemerkt hee renrijwiel een ongemerkt heerenrijwiel, een roodled. beursje met ritssluiting inh. een dubbeltjeskokertje, 12 cent in pap. zakje, een bruinled. portemonnaie met inhoud, een verm. doublé damespolshor loge met dito bandje, een blauw vulpot lood merk „Zefa”, een zwarte portemon naie inh 4 cent, een bruine portemonnaie inh. 27$ cent, een wit vilten dameshoed, een zwartled, portemonnaie inh. 86 cent, een blauwe dameshoed, een ledig zwart led damestaschje een gummi-stok van ijscoventer, een boodschappentasch inh. blauw jasje en flesch, diverse handschoe nen, sleutels, rijwielbelastingmerken en ceintuurs. Bij de navolgende ingezetenen: een gouden schakelarmband, Afd. Ge vonden Voorwerpen, 2e étage van „de Bijenkorf”; een bontjas en bontmantel, fa. Gerzon Veenestraat; een broche Vroom en Dreesmann, Spuistraat; een Eng. sleu tel, combinatietang en gele doek, Looij, Deimanstraat 117; een rijwielbelasting- 10 Mei 1940. een actetasch inh. onderkleeding, een zakje militair waschgoed, een badmuts, een roodlederen portefeuille met foto’s en brief; een officiers kwartiermuts; een trouwboekje t. n. van Palstra met distri- butieboekje, een identiteitsbewijs, t. n. v. J Borsje en een brief, een zwarte fiets- tasch inh. een zak, een Jüncker heeren rijwiel no. 12048, een portemonnaie inh. papiertjes, een combinatietang, een zwart gelakt heerenrijwiel, merk ..Warrington”, een zwarte damestasch inh. roode porte monnaie, waarin 0.49$ en rijwielbelas tingmerk, rolstaten v. d. Centrale, diverse handschoenen, sleutels, ceintuurs en belas tingmerken. een vulpen, zaalwachter Hoofdpostkan toor; een bruine actetasch met inhoud. Wijsman, Pijnacker Hordijkstraat 88; een gladde gouden ring met naam Car, Fuchen- los, v. d. Vet, Burgersdijkstraat 53, een bankbiljet, postkantoor Dierenschelaan, een witte geit, Haneveld, Pieter de Hooch- plein 52 (Loosduinen) vrede zijn verdwenen. Snel heeft Ger trude het bonte koffieservies opge ruimd en daarvoor in de plaats lig gen nu allerlei gewichtige papieren en documenten, uit de actentasch van Detleven, op de tafel. Waar Gertrude daar straks zat, zit nu een heer van on- bepaalden leefijd. Hij draagt een iets te wijd costuum van buitenlandsche snit. Zijn krachtige handen liggen in zijn schoot. Naast hem zit, rechtop, koel en onaangedaan, de vrouw met het geverfde haar en den rooden ge- schminkten mond. Mijn broer Rolf is dus dood, zegt Wenger in de stilte. Een bittere klank is er in zijn stem. En waarschijnlijk in ellende en armoede geëindigd. Ja, zoo moest het komen. De kleine rechter Detleven maakt een afwerend gebaar. Ongeduldig waait zijn hand een stuk papier heen en weer. Het is een ambtelijke doodsver- klaring in de Engelsche taal en met de stempels van de Amerikaansche auto riteiten. Wenger, het zou beter zijn als je mij liet uitpraten. Het gaat hier over een zeer belangrijke, ingewikkelde en als ik het zoo zeggen mag, gevaarlijke kwestie. Gertrude, mijn kind, mis schien wil je wel zoo vriendelijk zijn je broer even te roepen. Ik wil, dat hij ook hoort wat hier wordt gezegd. Karei Hendrik Wenger, die met een stil en treurig gelaat neerzit. stribbelt tegen. Zou het niet beter zijn, Det leven, als wij de kinderen er buiten houden? Ik kan mij voorstellen, dat Rolf in zijn ongeregeld leven verplich tingen heeft aangegaan, die ik, als zijn eenigen broer, natuurlijk naar mijn vermogen hoop te regelen, maar De verschijning van Hans, die nu heelemaal gekleed is, onderbreekt hem. Hans ziet de droefheid op het gezicht van zijn vader en merkt hoe stil Ger trude is Stoor ik? Neen, zegt Detleven, het is zelfs heel belangrijk, dat jij komt. Mag ik even voorstellen, mr. Higgins, miss Keelemr. Wenger junior Hans buigt. Hij merkt een onderzoe kenden, maar niet onvriendelijken blik uit de oogen van den vreemden heer en voelt een stevigen handdruk. Het doet mij genoegen kennis met u te maken, zegt mr. Higgins. Hij heeft een beetje moeite met de taal. Miss Keele knikt vluchtig met het hoofd. Een oogenblik lijkt het Hans alsof in haar mooie oogen een waar schuwing ligt. Maar dan kijken zij weder zoo onverschillig en verveeld als tevoren. Detleven heeft zijn grijs hoofd over de papieren gebogen. Ik herhaal wat jij nog niet weet, Hans. Je oom is zes weken geleden in San Francisco aan een hartverlamming overleden, zooals in deze papieren staat. Je zult je hem zeker nauwelijks herinneren Hans kijkt geïnteresseerd op. Oom Rolf, maar natuurlijk, hij was immers artiest. De geheele familie wilde niets van hem weten. Ik her inner mij nog. dat als tante Auguste hier bij moeder thee kwam drinken, zij steeds over het verlor^p schaap „oom Rolf’ praatten. Hans Vader Wenger kijkt boos naar zijn zoon. Matig je, je weet, Verklaring van den woord voerder der Japansche regeering. TOKIO, 15 Mei (Domei). De woord voerder van het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken heeft ver klaard Vanochtend te 10 uur heeft de Neder landsche gezant te Tokio, generaal Pabst, een bezoek gebracht aan den Japanschen minister van buitenland sche zaken, in opdracht van zijn regee ring, om den minister te antwoorden op de vraag, welke de Japansche regeering 11 Mei heeft gesteld aan de Nederland sche. Hij deelde mede, dat de Neder landsche Regeering gelooft, dat Groot- Brittannië, de Vereenigde Staten en Frankrijk niet voornemens zijn in Nederlandsch-Indië te intervenieeren. Het bezoek duurde tot 10.20 uur. deskundigen: dr. P. A. Meilink. Rijks- archivaris, alhier; J. Modderaar, accoun tant, te Hillegersberg (voor de twee eerst genoemde scholen); mr. B. J. Gottschalk, alhier (voor de twee laatstgenoemde scho len); dr. E. J. J. Messing, docent aan de Nederlandsche Economische Hoogeschool te Rotterdam, wonende te Voorburg. Bij de eindexamens der afdeeling H.B. S. A van het Nederlandsch Lyceum op 5. 6. 8, 9 en 10 Juni; deskundigen: dr. A. van Vollenhoven, oud-hoofdassistent der Bibliotheek van de Nederlandsche Economische Hoogeschool te Rotterdam, wonende te Wassenaar mr. N. Bolkestein, rechter-plaatsvervanger te Amsterdam; mr. Is. H. Cassutto, oud- hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit Utrecht, wonende alhier; h. bij de eindexamens van de: 1ste ge meentelijke hoogere burgerschool (3de van den Boschstraat) op 24, 25, 26, 27, 28 en 29 Juni en 1, 2 en 3 Juli; 7de gemeentelijke hoogere burgerschool (Raamstraat) op 5, 6. 8. 9 en 10 Juli; bijzondere hoogere bur gerschool (Sweelinckstraat) op 11, 12, 13, 15 en 16 Juli; deskundigen: dr. Chr. H. van Os, hoog- leeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft, wonende te Rijswijk; dr. J. M. Geerst, hoogleeraar aan de Landbouwhoo- geschool te Wageningen, wonende alhier mevr. G. Blokhuis-Kutsch Loyenga, oud- leerares bij het gymnasiaal onderwijs, te Hilversum; bij de eindexamens van de: le Chr. hoo gere burgerschool (Populierstraat) op 19, 20. 21, 22, 24, 25. 26. 27 en 28 Juni; 5de gemeentelijke hoogere burgerschool (Aronskelkweg) op 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 9, 10, 11 en 12 Juli; deskundigen: A. J. A. Busquet oud- leeraar bij het middelbaar onderwijs, al hier; mej. dr. ir. A. E. Korvezee, hoofd assistente aan de Technische Hoogeschool te Delft (voor de eerstgenoemde school): dr. J. van Loon, hoofdassistent aan de Technische Hoogeschool te Delft, wonende alhier (3de Louise de Colignystraat 152a) (voor de laatstgenoemde school); prof. dr. J. L. Walch, directeur van de Tooneel- school te Amsterdam. bij de eindexamens van de: 3e gemeen telijke hoogere burgerschool (Beeklaan) op 17, 18. 19, 20, 21, 22, 24, 25 en 26 Juni; gemeentelijke hoogere burgerschool te Delft op 2, 3, 4, 5, 6, 8, 9, 10 en 11 Juli; deskundigen: dr. F. Schuh, hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft, wonende alhier; ir. J. M. Rademaker, te Delft; dr. J. de Zwaan, hoogleeraar aan de Rijksuniverseit te Leiden; bij de eindexamens: van de 6e gemeen telijke hoogere burgerschool (Nieuwe Duinweg op 18, 19, 20, 21, 22, 24, 25, 26, 27 28 en 29 Juni; deskundigen: ir. D. J. Kruytbosch, oud- directeur eener hoogere burgerschool al hier: dr. A. M de Wild, ingenieur alhier; ds. G. W. Oldeman, predikant te Delft; bij de eindexamens van deRoomsch Katholieke hoogere burgerschool op 17, 18, 19, 20, 21, 22, 24. 25 en 26 Juni; gemeen telijke hoogere burgerschool voor meisjes op 12 en 13 Juli; deskundigen mevr. dr. H. B. van Bil- derbeek-van Meurs, oud-leerares bij het middelbaar onderwijs, te Dordrecht; dr. S. A. Koopal, oud-leeraar van de Ned. Ind. Artsenijschool, alhier; dr. H. J. Smit, onder-directeur van het Bureau voor ’s Rijks geschiedkundige publicatiën (voor eerstgenoemde school); dr. W. van der Ent, inspecteur van het middelbaar onder wijs, alhier (voor de laatstgenoemde school); bij de eindexamens der afdeeling hooge re burgerschool B van hetgemeentelijk lyceum (Stokroosplein) op 17, 18, 19, 20, 21, 22. 24. 25 en 26 Juni en 8 en 9 Juli; Vrijzinnig-Christelijk lyceum op 27, 28 en 29 Juni en 1, 2, 3, 4, 5 en 6 Juli; deskundigenD. Laverman, oud-rector van een lyceum, alhier; mevr. M. J. C. Wijffelman-Rietveld, oud-leerares bij het middelbaar onderwijs te Rijswijk (Z.-H.); mr. N. Stufkens, te de Bilt (van 17 tot 26 Juni); mr. B. G. A. Smeets, alhier (van 27 Juni tot 9 Juli); Nederlandsch lyceum op 25, 26, 27, 28 en 29 Juni en 1, 2, 3 en 4 Juli; deskundigen: dr. L. J. Smid, wiskundig adviseur, alhier; dr. S. J. van Oostroom, hoofdassistent aan de Rijksuniversiteit te Leiden; mevr. M. M. A. Verschuur-Smits, oud-leerares bij het middelbaar onderwijs, te Oegstgeest; bij de eindexamens der afdeeling hoogere burgerschool B van het Roomsch-Katho- liek lyceum voor meisjes op 5 en 6 Juli; Rijnlandsch lyceum te Wassenaar op 8, 9, 10 en 11 Juli; deskundigen: J. van Andel. inspecteur van het gymnasiaal en het middelbaar on derwijs, alhier; dr Th. Strengers, lector aan de Rijksuniversiteit te Utrecht; mr. N. Stufkens, te de Bilt (U.). EXAMEN HOOFD AKTE 1940. Blijkens een mededeeling in de Staats courant van Donderdag 16 Mei j.l. zal het schriftelijk gedeelte van het in 1940 af te nemen examen voor de hoofdakte plaats hebben op Donderdag 4 Juli a.s. en zullen de mondelinge examens aanvangen op Dinsdag 16 Juli a.s. Voorzitter van de examencommissie welke hier ter stede voor de inspectiën Delft. ’s-Gravenhage en Leiden zitting zal houden, is de heer J. J. ’t Hart, inspecteur van de onder wijzersopleiding te Utrecht. Wie dit exa men in twee gedeelten wenscht af te leg gen moeten hiervan bij de aangifte voor het examen, welke vóór 15 Juni bij den voorzitter der commissie moet geschieden, mededeeling doen, onder vermelding of het gedeelte A dan wel het gedeelte B zal worden afgelegd. Zij. die zich aan het geheele examen wenschen te onderwer pen. gelieven dit bij de aangifte te ver melden. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het hoofdbureau van po litie, Alexanderplein 20 en aldaar te be vragen op alle werkdagen telefonisch al leen tusschen 10.30 en 12 uur en mon deling tusschen 12.30 en 2.30 uur De regeling van de vergoeding voor het dienstdoen door werklieden buiten de voor hen vastgestelde arbeidstijden is. voor zoover die dienst het karakter draagt van overwerk, neergelegd in artikel 33 van het Werkliedenreglement 1911, terwijl de vergoeding voor opge dragen werk buiten de vastgestelde ar beidstijden, indien dat werk het ka rakter van overwerk mist, is geregeld in enkele op artikel 33a van dat regle ment steunende, door B. en W. vastge stelde, voorschriften. Beide regelingen zijn niet gelijk. Daar de werkman in beide gevallen buiten zijn rooster werkt, is er, naar de meening van B. en W., echter aan leiding om ook de vergoeding daar voor, met uitzondering van de ge vallen, waarin op feestdagen buiten den rbostertijd, doch zonder overschrij ding van den normalen arbeidsduur, wordt gewerkt, naar hetzelfde beginsel te regelen. Alleen zouden zij alsdan het tijdvak, waarover een vergoeding voor het in art. 33a bedoelde geval wordt toegekend, willen beperken. Tevens zouden B. en W. een regeling willen vaststellen, krachtens welke de arbeider in continudienst voor werk op zijn roostervrijen dag dezelfde vergoe ding ontvangt als de werkman, wien arbeid op diens roostervrijen Zondag wordt opgedragen. De continuarbeider zal dan echter voor overwerk op een Zondag, waarop hij volgens rooster werken moet, niet meer extra ont vangen dan het percentage voor over werk op werkdagen. Voorts achten B. en W. het wensche- lijk een regeling te treffen, krachtens welke uren, die een werkman in bij zondere gevallen vóór 6 uur arbeidt, niet als overuren van den vorigen dag, doch als beginuren van de nieuwe dag taak worden beschouwd. Dit zal echter alleen geschieden, indien overeenkom stig het voorschrift van artikel 23, 1ste lid van het Werkliedenreglement 1911 aan den nieuwen werktijd een rusttijd van ten minste 10 achtereenvolgende uren is voorafgegaan. Artikel 34, 2de lid, van genoemd re glement schrijft voor, dat voor opge dragen werk, verricht op een feestdag, die met tevens Zondag is, binnen den bij werkrooster vastgestelden tijd een tijdelijke vergoeding wordt gegeven, uurloon, van dit voorschrift elk misverstand uit te slui ten, stellen B. en W. voor dit tweede lid zoodanig te wijzigen, dat daaruit duidelijk blijkt, dat, ongeacht het ge deelte van den feestdag, waarop werk zaamheden worden verricht zoolang de normale arbeidstijd niet wordt over schreden, voor elk uur of gedeelte van een uur boven het gewone dagloon niet meer wordt toegekend dan een tijdelijke vergoeding, berekend naar het gewone uurloon. Voor het geval deze wel mocht worden overschreden, vindt de regeling, vermeld in art. 33, onder IA (nieuw), normale toepassing. B. en W. stellen den Raad wijzi gingen in bovenstaanden zin voor. De Commissie van bijstand voor Ar beidszaken en de meerderheid der in de Centrale Commissie van Overleg vertegenwoordigde vakvereenigingen kunnen zich met het voorstel ver- eenigen. Een der vakorganisaties heeft bezwaar tegen de voorgestelde wijzi ging van „Zondagen” in „roostervrije dagen”. dwijnt en wordt zelf zulk een artiest, die menschen iets voorgoochelt. Ik hoop, dat jij je ingenieursloopbaan zoo niet zult opvatten, mijn jongen. Maar al heeft hij nog zooveel schulden, ik zal ze op mij nemen. Want hij is een Wenger geweest en mijn broer. Nu Detleven, begin maar en vertel mij hoeveel er te betalen is, zoodat wij de zaak kunnen regelen. Vader Wenger heeft zich boos ge praat, maar Detleven heeft tevergeefs getracht zijn woordenstroom te onder breken. Maar ook nu komt hij er niet toe, want helder en luid klinkt de stem van de blonde vrouw. Ik dank u, mijnheer Wenger, dat u zoo dapper de partij der artiesten hebt genomen. Haar mooie, grijze oogen kijken Hans daarbij dankbaar aan. Higgens’ basstem weerklinkt echter. U moet dat goed begrijpen, zegt hij, miss Keele is zelf artieste, school- rijdster. De rechter klopt met zijn potlood na drukkelijk op de tafel. Wij moeten nu eindelijk terzake komen, zegt hij streng en haalt een omvangrijk docu ment uit zijn tasch, dat hij even inkijkt, het gaat over het testament van Rolf Wenger, dat ik bij zijn nalatenschap vond. Het is op 5 September 1934 in New-Orleans opgesteld, de handteeke- ningen der getuigen zijn door het con sulaat aldaar bevestigd. Als getuigen onderteekenden een zekere Weideman, die hier als klerk bij het consulaat wordt aangeduid en een zekere Glau- ving voor wien geen beroep is genoemd, Kent u misschien dien man, mr. Hig gens?

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 6