Charlotte Cherie BUITENLAND De oorlog ter zee Het Duitsche offensief het Westen HAAGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 18 MEI 1940. DERDE BLAD, PAGINA 2. in AMERICAN BAR De resultaten sedert 10 Mei De geallieerde blokkade ENGELAND. Predikbeurten Belgisch schip na luchtaanval gezonken van dat Engelsche kroonraad bijeen Onze zaken inScheveningen en Amsterdam ZIJN WEDER GEOPEND SPANJE. SCHEVENINGEN Volkenbondsdocumenten uit Genève vervoerd PERU. Versterking van het leger ROEMENIE. DUITSCHLAND. NOORWEGEN. Engelsche landingspoging bij Narvik ZWITSERLAND. Amerikanen aangeraden Rome te verlaten ZUID-SLAVIE. VEREENIGDE STATEN. Verklaring van Roosevelt over de aangevraagde credieten ITALIË. Het Noorden des lands door nood weer geteisterd De toestand in de Middel- landsche Zee HEEREN ONDERGOED De zomerdrachtbij uitnemendheid, feedles Het ondergoed dat iedere heer graag draagt. De Duitsche en Italiaansche pers over het verloop van den oorlog FRANKRIJK. De zetel der Fransche en Engelsche regee ringen Gevonden voorwerpen. RECLAMES. mon- een N.V. Tweka, Geldrop. DE CHURCHILL TE PARIJS, Meihuizen. 10.30 Hannemanstraat, de beperkten ook minister ze- 26. Uitstekend Orkest. Volledig Artisten-programma. niet niet De Roode In het Buckingham Paleis is gister avond een kroonraad gehouden, waar bij Chamberlain, Attlee, lord Lucan en Hudson tegenwoordig waren. De Britsche ministerpresident Win ston Churchill is Donderdag te Parijs aangekomen. Hij heeft onmiddellijk na zijn aankomst een onderhoud ge had met Reynaud, Daladier en gene raal Gamelin. in voor ERNSTIG VLIEGONGELUK. Het van Rome naar Madrid vliegen de, verkeerstoestel van de Ala Littoria is kort na weder te zijn opgestegen in Barcelona van geringe hoogte neerge stort. Daarbij werden acht passagiers en de bemanning gedood. De oorzaak van het ongeluk is nog onbekend. De machine zou terstond na den start op een hoogte van 40 m. in brand zijn ge vlogen. GEVERS DEYNOOTPLEIN 1 SCHIETPARTIJ IN OXFORD, Een ernstig incident heeft zich voor gedaan aan de universiteit van Oxford. Uit een kamer werden plotseling scho ten gelost op eénige studenten op het binnenplein. Een der studenten werd gedood, twee zwaar gewond en één licht gewond. De reden van dezen aan slag wordt niet bekend gemaakt. Naar Stefanl uit Genève meldt zijn verscheidene vrachtwagens met Vol kenbondsdocumenten uit Genève ver trokken „met een onbekende bestem ming”. zooals dit officieel wordt uit gedrukt. Het is echter bekend, dat de vrachtwagens naar Frankrijk worden gezonden. Bevestigd wordt, dat de se- cretaris-generaal van den Volkenbond, Avenol, een ontwerp heeft voorbereid voor het overbrengen van alle Volken- bondsbureaux. DE ANTI-JAPANSCHE BETOOGINGEN. Officieel wordt gemeld, dat de re- geering van Peru op het Japansche protest wegens de anti-Japansche be- toogingen in Lima, haar leedwezen heeft uitgedrukt en maatregelen heeft beloofd ter beveiliging der Japanners en Bovendien geven worden voor aangerichte nieling. Een mijnenveld bij Kaap Agulhas. Het Belgische stoomschip „Ville Bruges” (13869 ton), de vroegere Ame- rikaansche „President Harding”, is bij Oostende door bommen tot zinken ge bracht 53 leden der bemanning kwa men gisteren in Londen aan. Het schip werd Dinsdagmorgen na het verlaten van de haven van Antwerpen door een Duitsch vliegtuig gebombardeerd. EEN DRIEZIJDIGE FINANCIEELE OVEREENKOMST. De ondercommissie van de militaire commissie van den Senaat heeft giste ren een voorstel aangenomen om 1694 millioen dollar ter beschikking te stel len voor versterking van het leger. Dit is het hoogste bedrag, flat ooit voor militaire doeleinden in vredestijd be schikbaar is gesteld. De Vereenigde Staten zijn thans in staat een volledig uitgerust leger van 280.000 man op de been te brengen, 25.000 man meer, dan Roosevelt heeft voorgesteld. ter bestraffing van de schuldigen, zal schadevergoeding ge- ver- ECONOMISCHE MAATREGELEN. Roemenië wil volgens het voorbeeld van het reeds bestaande commissa riaat voor de petroleum verdere eco nomische commissariaten in het leven roepen en wel voor industrie, grond stoffen, prijscontrole etc. Verder ver luidt, dat als bestuursoverheid dezer commissariaten een commissie van vier zal worden gevormd, die zal be schikken over dictatoriale volmachten en die rechtstreeks onder den koning zal staan. Leider van deze commissie van vier zal, wanneer zij tot stand komt, de nieuwe minister voor econo mische zaken. Cancicov. worden. Tot de commissie zal ook de groot-indu- strieel Nalaxa oehooren. houtleveringen uit Scandinavië zijn ge staakt, zich gedwongen zien de voor den oorlog benoodigde hoeveelheden hout aan te schaffen waar ze maar te krijgen zijn. Zelfs de koning heeft zich thans bereid verklaard de boomen in de koninklijke domeinen van San dringham en Balmoral te doen kappen. het initiatief in het Westen door een zeer stoutmoedige campagne in Noor wegen, en vervolgens door zijn actie in Nederland en België. Na de capitulatie van Nederland en de komende liquida tie van België, zullen de kusten van die beide landen gebruikt kunnen wor den door Duitschland, om Engeland rechtstreeks aan te vallen, vooral door de lucht. Voorts hebben de Duitschers de Maginotlinie weten te doorbreken, waarmede zij thans rechtstreeks Parijs bedreigen. HERTOG VAN COBURG TE HSINKING. voorzitter van het Duitsche Kruis, de hertog van Coburg, is te Hsinking (Mandsjoekwo) aange komen. Hjj werd begroet door verte genwoordigers van het Roode Kruis, de departementen van buitenlandsche zaken en oorlog en de Japansche am bassade. De Zuidafrikaansche minister defensie heeft bekend gemaakt, een mijnenveld is ontdekt nabij Kaap Agulhas en dat mijnenvegers op zoek zijn naar andere velden Verscheidene nam. beveiligd door de Siegfriedlinie, der gevonden mijnen zijn vernield. De Engelschen hebben Donderdag, naar van betrouwbare zijde aan het D.N.B. wordt medegedeeld, een poging gedaan om in de directe nabijheid van Narvik te landen. Met talrijke vis- scherskotters trachtten de vijandelijke troepen, gedekt door den nacht, de Duitsche Alpenjagers te verrassen. Met zware verliezen voor den vijand werd de aanvalspoging afgeslagen. De „GiornaJe" over de Duitsche oorlogsvoering. De militaire medewerker van de „Giornale d’Italia” merkt op, dat de ge beurtenissen der laatste dagen opnieuw aantoonen, welke vergissingen de geal lieerden begaan hebben bij de opvatting en het voeren van den oorlog. Londen en Parijs hadden gemeend, dat de eco nomische blokkade den val van Duitsch land zou teweegbrengen en dat het, in afwachting van de uitwerking hiervan, voldoende geweest zou zijn op militair gebied, in defensieve houding achter de Maginot-linie te blijven. Doch Duitsch land na Polen geliquideerd te hebben. OPROEP VAN DE BONDSREGEERING. De bondsregeering heeft een officieel communiqué uitgegeven, waarin een be roep wordt gedaan op de koelbloedig heid en discipline der Zwitsersche be volking op een oogenblik, waarop een groote veldslag dicht bij Zwitserland geleverd wordt. Het communiqué be vestigt opnieuw, dat alle maatregelen, die geëischt worden door de huidige omstandigheden, reeds genomen zijn door de Zwitsersche autoriteiten, de burgerlijke of de militaire. Met leven dige voldoening wordt opgemerkt, dat de Italiaansche pers bewijs blijft leve ren van vriendschap en begrip ten aan zien van den huidigen Zwitserschen toestand en de genomen militaire maat regelen. De Amerikaansche consul-generaal te Rome heeft gisteren medegedeeld „Het consulaat heeft opdracht van de ambassade de aandacht van de te Rome wonende Amerikaansche staatsburgers erop te vestigen, dat het geraden schijnt zoo spoedig mogelijk naar de Ver eenigde Staten terug te keeren.” De vliegtuigenproductie. Veertig leiders van vliegtuigfabrie ken en soortgelijke ondernemingen zijn, naar verluidt, tegen Maandag voor een bespreking met vertegenwoordigers van de departementen van oorlog en marine naar Washington ontboden. Medegedeeld wordt, dat de Ameri kaansche vliegtuigfabrieken zich be reid hebben verklaart} de productie tot een maximum te verhoogen, zoodat het volgend jaar het cijfer van 50.000 toe stellen wordt bereikt. RITTER VON EPP TE ROME. Rijksstadhouder generaal Ritter von Epp is op doorreis naar Napels, waar hij op uitnoodiging van den minister voor Italiaansch-Afrika, generaal Teruzzi de voor eenige dagen ge opende koloniale tentoonstelling be zoekt, in Rome aangekomen. Hij werd verwelkomd door hooge ambtenaren van het departement van minister Teruzzi. Loosduinen. Geref. kerk (dorp), 10 uur ds. W. A. Wiersinga, 5 uur ds. J. Smelik. Leyenburg 9 uur en 11 uur ds. J. Sme lik, 5 uur ds. W. A. Wiersinga. Wassenaar. Ned. Herv. kerk, (Schoolstraat), lOuur ds. Honders, 5.30 uur ds. ten Kate. Kievitkerk, 10.05 uur ds. ten Kate. Rijswijk. Ned Herv. kerk, 10 uur ds. v. d. Veen en 6 uur ds. J. v. d. Wiel. Geb. Chr. belangen, Oranjelaan 10 uur ds. A. Sonneveld. De diplomatieke medewerker van de ..Berliner Börsen Ztg.” schrijft, dat het geduld van het Italiaansche volk en zijn regeering ten einde raakt, nu zij acht maanden lang de onwettige Fransch-Britsche blokkade-maatrege- len hebben verdragen. Wanneer Italië thans zegt, tot hier toe en niet verder, dan verdedigt het hiermede niet alleen eigen recht en belang, doch ook het recht van de benadeelde volken en wordt het hiermede de voorvechter voor het herstel van een onaantast baar internationaal recht en een or dening, waarin een dergelijk verach ten van het volkenrecht niet meer mo gelijk is. Dit geeft zijn argumenten en optreden een moreele kracht, wélke veel verder gaat dan de eigen zaak. Italië kan optreden in naam van de menschheid en van de kleine volken, want eerst nadat Engeland het laffe wapen van den honger- en economi- schen oorlog heeft ingevoerd, is de oorlogvoering zoodanig geworden, dat ook de fundamenten van kleine mo gendheden in de lucht worden gebla zen. Geen eerlijk en krachtig volk zal dulden, dat deze laffe strijd tegen zijn vrouwen en kinderen wordt gevoerd, zonder de uiterste middelen tot afweer te gebruiken. Geen groote mogendheid zal evenwel ook op den duur een ge dwongen ordening in de wereld op po litiek en economisch gebied van een of twee andere mogendheden aanvaar den, welke deze door middel van eco- nomischen oorlog en onvrijheid ter zee pogen op te leggen. Deze ondragelijke toestand is in de afgeloopen acht maan den opgelegd aan alle onterfde of anti kapitalistische mogendheden. Duitsch land heeft’ de consequenties hieruit ge trokken en is besloten de Britsch-Fran- sche terreur te breken en het begrijpt zeer goed, dat ook voor Italië de tijd zal komen, waarop zijn geduld ten ein de is. Het herstel van de vrijheid ter zee voor allen is een taak, welke allen volken ten goede zal komen. Italië en de oorlog. In de „Lavoro Fascista” zet Carlo Scorza een prominente persoonlijkheid der fascistische arbeidersorganisatie, uiteen, waarom Italië, wanneer het uur mocht slaan, in den oorlog zal trekken. Er is, zoo schrijft hij, voor Italië geen andere keus. Eeuwenlang hebben de Italianen voor vreemden gestreden, die daaruit profijt trokken. Thans strijden de Italianen in het be wustzijn van hun historische missie alleen voor hun ononderdrukbare le vensrechten. Aangezien Italië niet lan ger de gevangene van de Middelland- sche Zee wil blijven, is het tot alles bereid. Omdat het buitenland Italië economisch bedreigt en het imperium tracht in tweeën te scheuren, staat Ita lië thans van de Alpen tot aan de Afri- kaansche kusten als één man op. SCHERPE CRITIEK OP DE BRITSCHE RADIO. In politieke kringen te Belgrado heeft men zeer scherpe critiek geuitop beweringen van de Britsche radio, welke betrekking hebben op Zuid-Sla- vië en de andere Balkan-landen. De Britsche radio heeft namelijk gezegd, dat na de gebeurtenissen in België en Nederland, men mag verwachten, dat de Balkanlanden zich in hoogsten alarmtoestand zullen bevinden tegen Duitschland. In verband hiermede verklaart men te Belgrado, dat Engeland, hoewel het niet in staat is geweest Polen, Finland en Nederland te redden, thans andere volken in bloedige avonturen wil stor ten. In Zuid-Slavië vertrouwt men op de goede betrekkingen met Duitsch land en denkt er niet aan, deze ten gunste van een derde in gevaar te brengen. MAATREGELEN TEGEN BUITEN LANDERS. Het agentschap Rador deelt mede, dat de buitenlanders in Roemenië, die niet het recht hebben hun beroep uit te oefenen en die na 1 September 1939 het land zijn binnengekomen, voor 30 Mei het land moeten verlaten. Zij, die zich niet hieraan storen, zullen in een concentratiekamp geïnterneerd wor den. President Roosevelt heeft in de gis teren gehouden persconferentie ver klaard, dat hij dit weekeinde niet naar Hydepark zal gaan. Voorts deelde hij mede, dat hij zijn groote reis naar het Westen der Vereenigde Staten in ver band met de oorlogsontwikkeling in Europa definitief heeft opgegeven. Op de vraag, hoe hij de door hem gevraag de 200 millioen dollar voor het volgen de begrootingsjaar wil gebruiken, ver klaarde Roosevelt, dat er vele gevallen zijn, waarin plotseling een gebruik voor deze gelden gewenscht is. In zijn bood schap, zoo voegde hij hieraan toe, heeft hij reeds drie deelen genoemd: uitbrei ding van de vliegtuigindustrie, uitbrei ding van de fabricage van het luchtaf weergeschut en opleiding van aanvul lend bedienend personeel voor deze speciale wapens. Het kan voorkomen, dat de gewone begrooting hiervoor niet geheel toereikend is, of het kan noodig blijken den bouw van verdere vlieg tuigfabrieken te financieren. Verder overweegt men vernieuwing van de laatste 35 torpedoboot jagers uit den wereldoorlog, welke tot dusver nog niet weer in dienst werden gesteld. Ook heeft hij geld noodig om hier en daar te kunnen aanmoedigen tot de vervaardiging van werktuigen en werk tuigmachines. Conferenties met vlieg- tuigfirma’s en daarbij behoorende tak ken van industrie zijn voortdurend aan den gang om een grootsche uitbreiding der productie te bevorderen. Het plan is echter alleen financieele ondersteu ning te verleenen aan de firma’s, niet de firma’s door de regeering te laten overnemen. In Noord-Italië is de temperatuur na hevig noodweer, sterk gedaald. In de provincie Ferrara hebben hagel buien veel schade toegebracht aan de te velde staande gewassen. Langs den straatweg naar Sasaglia werden een vrouw en twee mannen door den blik sem getroffen, doch zij liepen slechts lichte kwetsuren op. In Quartesanen is de bliksem in een school geslagen, ter wijl de kinderen aanwezig waren. Het gebouw werd beschadigd, doch als door een wonder bleven de kinderen gespaard. De omgeving van Genua is door he vige wervelstormen geteisterd, terwijl de temperatuur aanmerkelijk terug liep. Op de bergen is sneeuw geval len en ook het gebergte van Cuneo en de daarvoor liggende vlakte zijn door sneeuwstormen geteisterd. Op den ge- heelen kam der Apenijnen ten westen van Genua ligt sneeuw. In de omgeving van Novara heeft de hagel aanmerkelijke schade aan gericht, de thermometer is hier tot het vriespunt gedaald. Uit Parijs meldt het Duitsche Nieuwsbureau De Belgische minister van financiën, de Engelsche kanselier van de schatkist en de Fransche mi nister vön financiën, hebben een drie zijdige financieele overeenkomst ge sloten, volgens welke België en Frank rijk eenerzijds, en België en Engeland anderzijds elkaar wederkeerig finan cieele faciliteiten verleenen voor de regeling van hun uitgaven. Uit Alexandrië wordt gemeld, dat uit vrees voor een uitbreiding van den oorlog naar de Middellandsche Zee, de Egyptische regeering er van heeft afgezïen om voor het zomerseizoen van Cairo naar Alexandrië te gaan. Amerikaansche schepen blijven Middellandsche Zeehavens aan- loopen. Amerikaansche met de Engelsche regeering naar Ca nada zou gaan om van daar den ver deren tegenstand tegen Duitschland, gesteund op de koloniale bronnen, voort te zetten. Aanwezig aan het hoofdbureau van po litie, Alexanderplein 20 en aldaar te be vragen op alle werkdagen, telefonisch al leen tusschen 10 30 en 12 uur en deling tusschen 12.30 en 2.30 uur: een oude bruin lederen actetasch, militaire broodzaK, een zwart vulpotlood, een Excelsior heerenrijwiel een Olym. piade damesrijwiel. een Nederlandsche pas ten name van de Vries, een wandel stok met zilveren knop, een identiteits kaart Dormolen, een bruine padvinders- riem en portemonnaie, een zwart heeren. rijwiel, een rozenkrans in doosje, een natuurkundeboek, papieren ten name van de wed Evers de With, een verchroomd damesarmbandhorloge, een gekleurde hoofddoek, een rol tentzeil, een bruine wollen das, een gummi regencape, een rijbewijs ten name van Vogelaar, een por tefeuille inh. distributiestamkaart enz. ten name van J M Reneerkens, een lidmaat schapskaart van de KNA.C. ten name van C. ten Cate, een damesportefeuille met inhoud, een rijbewijs A ten name van H. W. Bolder, een trouwacte ten name van R J. Smits, een zakmesje, een dames portefeuille, een koperen staaf, een baby, mutsje, een motorband, een veldflesch, een stamkaart ten name van Bertels, een onderbroek en een hemd, een padvinders- riem met sleutel, een trouwboekje ten name van P. C Hoogland geb. 31-3-1917, 2 militaire regenjassen, 2 beenkappen,een oranje band van de Kon. Ned. Land macht, een Duitsche tasch gem. Jn 52-6085 Satz I Ordnung, 2 bruine zakken (zeildoek), 2 bruine voetbalschoenen met 2 kousen, een militair zetketeltje, een pak boeken, een militaire tent, een paar zwarte heerenschoenen, een blauwe pull over. een distributiekaart ten name van N. W. Bergler, een bijl, een heerenrijwiel, een trouwboek ten name van M. Alke- made, diverse sleutels, handschoenen, rijwielbelastingmerken en ceintuurs. Gevonden in taxi’s: een bruine lederen tasch, een bruine portemonnaie inh. 1. Bij de navolgende ingezetenen: een bruine heerenvulpen, Guillielmine, van de Wateringelaan 47, Voorburg; een zwart Gazelle heerenrijwiel, Mooijman, van Beijerenstraat 32, Voorburg; een on gemerkt zwart heerenrijwiel, Bloklander, Mient 203; een zwart linker kinderschoen- tje, v. d. Brink, Daltonstraat 28; een ver moedelijk gouden horloge aan ketting, v. Nunspeet, Ohmstraat 11; een ongemerkt zwart heerenrijwiel, v. Gemert, Beeklaan 63; een hondjt v Wezel, Denneweg 79; een wit hondje, de Graaf, v Diepenburch- straat 76 (te bevr, na 6 uur); 4 Duitsche leesboeken, Petersen, Nieboerweg 56; een bruine damesportemonnaie inh. sleuteltjes en eenig geld, v. d. Meer, Willem de Zwijgerlaan 33; een groene Parkervulpen, v Nispen tot Sevenaer, v. Dorpstraat 26; een heerenrijwiel, v. Vliet, Stevinstraat 283; een rose kussen van kinderwagen, Matla, le Messstraat 10; een fox-terrier (wit met bruine kop, reu), Roggeveen, Bosschestraat 139; een damesrijwiel (Duitsch model), v. d. Keijll, Zandvoort- straat 32; een zwart Pinchertje met tuig je, Prinsevinkenpark 23; een polshorloge, Dieben, v. Bassenstraat 15; een boek „Be knopte Geschiedenis der Vrijmetselarij”, Frankenslag 353; een heerenportemonnaie met inhoud. Nagtegaal, Katwijkstraat 135a; een sirene van auto, Schouten, Assen- delftstraat 28: een autowiel merk Opel, Berenfinger, Hemsterhuisstraat 167; een coupon stof, Nagtegaal, Katwijkstraat 135a; een bruine damesportemonnaie met inhoud, Ruiters, v, d. Vennestraat 131; een grijze regenjas (gummi), Mol, Z.W. Bui tensingel 111; een paar hooge zwarte rub berlaarzen, Wiersma, J. v. d. Heijdenstraat 164, een zwart gelakte damesfiets met fietstaschje, waarop adres Jan Haring- straat 34 Haarlem, v. d, Bosch, Z.O. Bin nensingel 111; een jongensrijwiel, v. Lok- ven, le Calandstraat 57. Opgevangen honden: Voor inlichtingen, Asyl, Nieuwe Haven 73. Het Duitsche nieuwsbureau geeft een overzicht van den toestand aan het Westelijk front. De resultaten van het Duitsche offensief sedert 10 Mei, dus sinds een week, kunnen als volgt wor den samengevat. 1. Luxemburg werd in een enkelen dag door de Duitsche weermacht ge passeerd en bezet. 2. Nederland kon, ondanks hardnek kig verzet, in vijf dagen tot de capi tulatie gedwongen worden. 3. In België werden in de eerste 7 dagen de sterkste Belgische grensver- sterkingen genomen en vervolgens de doorbraak door het Belgisch-Fransche hoofdfront aan de Dyle-linie gefor ceerd. 4. In Frankrijk werd aan het einde van de vorige week de verlenging van de Maginot-linie aan de versterkte Maas op een zeer breed front doorbro ken. De terugtrekkende vijand wordt aldaar door onze troepen achtervolgd. 5. Het groote gebruik van onze luchtmacht heeft sterke onderdeden van het vijandelijke luchtwapen, in totaal ruim 1500 vliegtuigen, vernield en de bodemorganisatie van den vijand beschadigd. De Duitsche superioriteit in de lucht blijkt verder uit de vernie ling van vijandelijke wegen en spoor lijnen, uit het opblazen van marsch- colonnes, troepenconcentraties en troe pentransporten van den vijand. 6. De oorlog werd gebracht tot vlak voor de deur van Engeland. De vijan delijke zeestrijdkrachten, vooral de Engelsche, liepen daarbij de zwaarste slagen op. Hieruit blijkt, aldus het D.N.B., de ernst van den toestand voor de ge allieerden. Nederland heeft den strijd gestaakt. België heeft geen belang meer bij de rol van voorpost voor Engeland. België kan nog slechts wen- schen, dat Brussel en het achterland voor verwoesting gespaard blijven. Ook voor Frankrijk is de kwestie der bescherming van Parijs en van het Fransche land dringender geworden dan een strijd om de Belgische kust. Alleen Engeland heeft de kust aan Het Kanaal dringend noodig en zal ver moedelijk het uiterste doen om zijn bondgenooten te houden op dit slag veld voor zijn eigen bescherming. Bel gië zal binnenkort het lot deelen van Polen, Noorwegen en Nederland. Het volgende slachtoffer van Engeland zal Frankrijk zijn. VERSPREIDE BERICHTEN Uit Berlijn wordt gemeld, dat de voorziening met stikstofhoudende kunst mest voor 19401941 is geregeld. In het oude Duitschland wordt 85 pCt. van het hoogste gebruik van 1938 1939 geleverd en in Oostenrijk zelfs 115 pCt. In Griekenland is de lichting re servisten van 1935 per 25 Mei voor een oefening van een maand in de mo derne wapens opgeroepen. In Roemenië heeft de van binnenlandsche zaken het houden van alle vergaderingen en betoogingen, met uitzondering van bijeenkomsten in kerken, voor sportdoeleinden, bioscopen en in schouwburgen den eerstvolgenden tijd verboden. De houtschaarschte in Engeland neemt hand over hand toe. ..Svenska Dagbladet" meldt uit Londen, dat de Britsche autoriteiten thans, nu de De Amerikaansche minister van buitenlandsche zaken, Huil, heeft ten aanzien van de vraag, of de schepen der Vereenigde Staten gewaarschuwd zijn om de Middellandsche Zee aan te doen, verklaard, dat dit het geval was. Omtrent het in Europa vertoevende eskader der Amerikaansche vloot verklaarde Huil, dat dit voor Lissa bon voor anker ligt en geen nieuwe instructies heeft gekregen. Voorts sprak Huil de bewering tegen, welke in zekere berichten is gedaan en vol gens welke de Amerikaansche ambas sade in Rome instructie zou hebben gekregen om documenten in cijfer schrift te verbranden. Met groote koppen maakt de Duitsche pers melding van het feit, dat de Duit sche troepen Brussel zijn binnengerukt. De „Berl. Börsen Ztg.” schrijft, dat het onvergelijkelijk is, wat in deze dagen tot stand is gebracht en wat de Duitsche vliegers, divisies en pantser- troepen hebben bereikt. Het eerste groote treffen met de Franschen en En gelschen heeft evenzoo tot een overwin ning geleid, als het treffen met de Bel gen. De Fransche minister-president Rey naud poogt zich hieruit te praten, door te spreken over de politieke wals en hij schildert de Duitsche bewapening, welke is opgestapeld om oorlog te voeren en Europa te beheerschen. Deze verklaring is evenwel te simpeL Hij kan toch niet het historisch feit wegpraten, dat Frankrijk en Engeland dezen oorlog hebben voorbereid, dat zij het waren, die den oorlog hebben verklaard en dat Frankrijk en Engeland hebben gezegd, dat het begrip „neutraliteit” niet meer bestond, in de overtuiging, dat de Führer zou wachten, tot de Westelijke mogendheden met de mogendheden, welke nog niet aan den oorlog deelna men als basis, Duitschland in de flank zouden aanvallen en in het hart zouden treffen. Deze berekening is niet verwe zenlijkt. Nederland en België zijn spoe dig ineengestort, Engeland en Frankrijk moeten thans de vruchten hiervan pluk ken. De „Deutsche Allg. Ztg.” schrijft, dat in de meeste gevallen de val van de hoofdstad Brussel gelijk stond met het verlies van den oorlog voor België. In ieder geval kan het thans eiken Belg duidelijk zijn geworden, dat ieder ver der strijden alleen Engeland en Frank rijk ten goede komt en niet België. De „Berl. Lok. Anz.” verklaart, dat Belgen en Franschen den strijd voor Engeland op zich hebben genomen. Nu bemerken zij, dat deze dienst aan En geland doodelijke en helsche gevolgen heeft. De hoofdstad van België is in Duitsche handen, de regeering is op de vlucht. Wederom storten de schuldigen, die het volk in het ongeluk hebben ge bracht, smadelijk ineen en vluchten. Naar in welingelichte Parijsche po litieke kringen vernomen wordt, meldt het D.N.B.. heeft de chef van het Fransche departement van buitenland sche zaken tot verscheidene buiten landsche missies de vertrouwelijke vraag gericht, of „voor een hypothe tisch geval” de leiders der missies be reid zouden zijn met een staf tijdelijk de Fransche regeering naar een andere plaats in Frankrijk, of ook buiten Frankrijk, te volgen Het denkbeeld zou zijn geopperd, zoo verneenrt men uit dezelfde bron, kere voorbereidingen te treffen, of schoon natuurlijk nauwelijks aan te nemen is, dat zich de noodzakelijkheid zou voordoen van een vertrek. Deze vertrouwelijke vraag heeft in politieke kringen een sterke beroering gewekt en aanleiding gegeven tot vele geruchten. Er wordt reeds van gesproken, dat in geval van een .onverwachte ontwikke ling” de Fransche regeering tijdelijk Malakkakapel, Malakkastraat 1, 7 uur ds. Gravemeyer (i.p.v. ds. Terlaak Poot). Ned. Protest, bond (Muzenstraat 4) 10.30 uur geen dienst. Remonstr. Geref. kerk, 10.30 uur ds, J. C. A. Fetter. Doopsgez. gem., 10.30 uur ds. H. W. Meihuizen. Luth. gem., 10.30 uur ds. C. Riemers. Duitsche kerk, 10.30 uur pfarrer Kaetzke. Duinoordkerk, 10 uur ds. Creutzberg, 10 uur jeugdkerk ds. Schoch. Geb. Eltheto, Azaleaplein 2, 10.30 uur ds. Dirkse, van den Andel. Vrijz. Hervormden, Beeklaan, hoek Houtrustweg, 10.30 uur mej. dr. Nic. A^ Bruining. Vrijz. kinderkerk der Federatie, Abeel» straat 30, 10.30 uur geen dienst. Stads-Evangelisatie, Geref. Kerk-Oost, lokaal Hannemanstraat, 7 uur samen» komst. Spr. de heer E. van Kamp. Onder» werp: „Hoe moet het’”. Chr. Geref. gem. Eben Haëzerkerk, Snoekstraat, 10 uur en 5.30 uur ds. Nieu- wenhuyze. Jerusalemkerk, Pomonaplein, 10 uur en 5.30 uur ds. de Jong; Bilder- dijkschool, Linnaeusstraat, 10 uur en 5.30 uur leesdienst. Geref. Gem., Oude Boomgaardstraat 43, 10 uur en 4.30 uur ds. Honkoop. Geb. de Ruyterstraat 67, 10 uur en 6 uur ds. J. P. Paauwe. Vrije Evang. gem., Zuid-West Buiten» singel 112114, 10 uur en 5.30 uur ds. Vasseur. Lokaal Kemperstraat 15, 10.15 uur bid dag en dankstond en 7.30 uur spr. de heer Faber. Onderwerp: „Sterkt u inden Heere uw God”. Christen-gemeenschap, Assendelftstraat 18, 10.15 uur Heiligingssamenkomst. Oud Baptisten gem., Zuid-West Buiten singel 39, 10.30 uur en 6 uur prediking, ds. B. Fabrie. Nederl. Leger des Heils, Nieuwe Mol straat 2, openbare Heilsbijeenkomst, 10 en 7.30 uur. Dinsdag- en Donderdagavond 7.30 uur Heilsprediktng, alles geleid door kolonel G. J. Kerkhoven. Scheveningen. Nieuwe Badkapel, 10.30 uur ds. Offe- ringa, 6 uur ds. A. C. Diederiks, van Hil versum jeugddienst) Oud Geref. gem., 10 uur en 6 uur ds. B. Hennephof.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 10