Wettig betaalmiddel Vesting Antwerpen gevallen Duitsche troepen trekken Brussel binnen Feld-Laz. Zaterdag 18 Mei. No. 17571. 1940. l - Hulp Mechelen Leuven ingenomen en Dyle-stelling doorbroken Rotterdam voor De ernst van den toestand Generaal-luitenant Hansen Duitsche troepen diep in Frankrijk doorgedrongen Duitsche wegwijzers in de hoofdstad F Dit nummer bestaat uit DRIE bladen PARACHUTIST IN UNIFORM EERSTE BLAD. Verdere opmarsch het Noordelijk front aan Oostende Zware Duitsche druk van De commandant der Duitsche troepen in ons land Naast het Nederlandsche geld alleen de Reichskrediet- kassenscheine Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Dagorder van Gamelia Ten hoogste 300 dooden te Rotterdam den de gevallen. Op verschillende plaatsen in Amsterdam zijn aan van de gemeentetram borden Belgische regeering naar vertrokken Duitsche onderscheidingen Een speciaal bericht van Duitschlandzender meldt, dat vesting Antwerpen is Duitsche troepen bevinden zich in het centrum van de stad. De Duitsche oorlogsvlag wappert van het Ant- werpsche stadhuis. i de haltepaaltjes aangebracht, die de richting naar een vekihoöpiUial aangeven. Maginotlinie niet bestand tegen den geweldigen aanval HAAGSCHE COURANT PRIJS DER ADVERTENTIËN: PRIJS DEZER COURANT: en tijd uit- Openbare verkeersmiddelen in Parijs stopgezet Naar uit Parijs gemeld wordt, zijn de openbare verkeersmiddelen als autobussen enz. met uitzondering van den ondergrondschen spoorweg sinds 16 dezer stopgezet. Slechts enkele lijnen in de buitenwijken worden gehand haafd. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461. Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr„ There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 De Fransche generalissimus Gameliri de opperbevelhebber van de geallieerde strijdkrachten te land, heeft een dag- order tot de troepen gericht, waarin wordt gezegd: „Het lot van Frankrijk en zijn bondgenooten hangt af van den slag, die thans aan den gang is. Engel- Superioriteit van de Duit sche luchtmacht. In de tweede plaats de superioriteit van de Duitsche luchtmacht, welke van beslissenden invloed is op de ope raties op den bodem. Zonder de enorme uitwerkingf van de Duitsche aanvals- kracht uit de lucht, ware het niet mo gelijk geweest, reeds thans zoo diep in Frankrijk door te dringen. Van 15 regels 1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. verdedigingsgordel waarin Frankrijk heeft gelegd, tot in totaal werden in front 12.000 gevan- twee Franschen laten Rijnbrug springen. Gistermorgen hebben de Franschen het bruggehoofd van de spoorbrug die van Hüningen over den Rijn naar Weil voerde, en reeds voor den oorlog was gedemonteerd, in de lucht laten springen. In de buurt van Hüningen hebben de Franschen nog andere objec ten laten springen. De ontploffingen waren in Bazel en omgeving zeer dui delijk te hooren. Het opperbevel van de Duitsche weennacht maakte gisteren bekend „Na de ineenstorting van de Zuidelijk van Leuven gelegen Britsch-Fransche stel ling, zijn de Duitsche troepen gisteren tegen den avond Brussel binnengetrokken. De burgemeester van Rotterdam verzoekt dringend toezending van ma trassen, dekens en kleeding aan het centraal depót voor dekking en klee ding, Erasmiaansch Gymnasium, Wij- temaweg 25, Rotterdam West. Gemeen tebesturen, die helpen kunnen, worden verzocht met spoed een regeling van inzameling en verzending te treffen. Vertrouwen in de Duit sche legerberichten. Kapitein Frank wees er tenslotte nog op, dat het Nederlandsche publiek ver trouwen kan hebben in de Duitsche le gerberichten, waaraan Z.Exc. Asch- manh nog toevoegde, dat tegenspraak van berichten van vijandelijke zijde niet geschiedt dan nadat kan worden aangenomen, dat de Duitsche militaire belangen er niet door worden ge schaad. De Nederlandsche bevolking heeft uit de tot dusver genomen maatrege len van den Duitschen Bevelhebber opgemerkt, dat het zijn hoogste streven is, een atmosfeer van wederzijdsch ver trouwen te scheppen. Daar het, dank zij zijn persoonlijk ingrijpen, is gelukt, dadelijk na het ophouden der vijande lijkheden de volledige rust te her stellen, ziet de bevolking zijn verdere vredesmaatregelen met vertrouwen te gemoet. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt, dat de Belgische regeering Donderdag uit Brussel naar Oostende is vertrokken Zij heeft de hoofdstad verlaten, in over leg met de legerleiding. De ministers en verscheidene hooge ambtenaren hebben zich in de omgeving gevestigd, evenals eenige buitenlandsche diplomaten. De oorlogscorrespondent van de „Pe tit Dauphinois” in België deelt mede, dat de Noorsche gezant, de Japansche ambassadeur en de Fransche consul, de Belgische hoofdstad verlaten hebben. Met uitzondering van de ,,Soir” zouden alle Belgische bladen te Brussel niet meer verschijnen. Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”. „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3-Franco per post met Mode blad 4.zonder Modeblad 3.75. Buitenland 9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct, fr. p. post 10 ct. Het frontbericht van het Duitsche Nieuwsbureau vermeldt o.a. het volgen de: De Dyle-stelling, waar Belgen, Brit ten en Franschen zich voor tegenstand hadden ingericht is, zooals gemeld, bij Wavre, ten Zuidoosten van Brussel, doorbroken. Hiermede is die laatste weerstandslinie van de Belgische hoofd stad ingedrukt. Sneller dan de tegen standers dachten, heeft de Duitsche weermacht ook in dit verdedigingsstel- sel een bres geslagen. Zoo werd de laat ste dagen de eene stelling na de andere opgerold. Vergeleken met deze gebeurtenis, tre den de gevechtshandelingen, die tot zui vering van de Nederlandsche eilanden dienen en goede vorderingen maken, op den achtergrond. Opzienbarend zijn evenwel de succes sen der Duitsche troepen ten Zuiden van Maubeuge tot Carignan, ten Zuid oosten van Montmedy, waar een front van 100 k.m. breedte is doorbroken. Hiermede is de uit staal en b zijn Oostelijk i springen gebra< dit deel van het genen gemaakt, waaronder twee ge neraals. Reeds begint te blijken, dat de tegenstanders verkeerd zijn ingelicht, over de verdeeling van de Duitsche strijdkrachten. De zware slagen, die de Fransche legers over het geheele Maas- front, van de Duitschers hebben moeten incasseeren. beginnen reeds uit te wer ken. De Führer heeft aan het Duitsche luchtwapen bevolen, alleen militaire ob jecten aan te vallen. Het heeft zich aan dit bevel gehouden. Wanneer deson danks in de gebieden waar zich ge vechtshandelingen afspelen, ook bur gers het slachtoffer van bomaanvallen worden, dan komt dat. doordat onnoo- dig vluchtende vrouwen en kinderen zich aansluitend^ militaire marsch-co- lonnes. De ervaringen in Noorwegen. Nederland en België hebben getoond dat de bevolking er goed aan doet, in haar woningen te blijven en zich niet te laten aansteken door de algemeene vlucht-psychose. De Führer heeft den generaal der ca valerie, von Kleist, den luitenant kolo nels Balck en Iwand, vlieger-generaal Sperrlo, generaal-majoor von Richtho fen en kapitein Weiss het ridderkruis van het Ijzeren Kruis verleend. sche, Belgische en Nederlandsche solda ten, vrijwilligers uit andere landen, iedere troep, die niet vooruit kan komen moet zich eerder laten dooden, dan een stuk grond prijs te geven. Zooals steeds in het ernstige uur der Fransche ge schiedenis, is ookzthans de leuze: Over winnen of sterven”. In een radiotoespraak tot de Fransche troepen, heeft Gamelin verklaard: „De stroom der gemechaniseerde en gemoto riseerde Duitsche divisies moet tot staan worden gebracht en niemand heeft het recht terug te wijken”. Uit deze radiotoespraak trekt men in wel ingelichte kringen te Berlijn de conclu sie, zegt het Duitsche Nieuwsbureau, dat de militaire toestand door de Fransche legerleiding ernstig wordt geoordeeld. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt; In het Noorden van Antwerpen zijn de Duitsche troepen bij verder opdringen aan het Noordelijk front dichter bij de vesting geschoven. Duitsche troepen zijn na zware gevechten door de Dyle-stelling ten Noorden van Leuven gebroken en hebben Mechelen ingenomen. Na een aanval op groote schaal is de stad Leuven gisteren gevallen. Geweldige klappen voor de zeeheerschappij van Engeland. In de derde plaats heeft de zeeheer schappij van Engeland, dat in vertrou wen hierop den oorlog is ingegaan, ge weldige klappen gekregen. De blokka de van Duitschland is mislukt. Enge land heeft zijn heerschappij in de Noordzee geheel verloren en thans is ook de Kanaalzone, het typisch Engel- sche zèegebied, bezig haar macht te verliezen, op een wijze, als nog nim mer in de geschiedenis is voorgeko men. Het vliegtuig heeft in den strijd ter zee een geheel nieuwen en over wegenden factor gebracht. De toestand is thans zoo, dat wel eens zeer ern stige moeilijkheden in de ravitaillee- ring der Engel sche troepen in Frank rijk zouden kunnen ontstaan. Hierbij een afbeelding van een para chutist in volledige bewapening. Op het moment, dat hij uit het toestel springt draagt de parachutist zijn buis over zijn wapens heen, opdat hij ner gens aan kan blijven haken. Door dit buis en den omvang, welke hij er door krijgt, alsmede door zijn gansche voor komen bij het dalen, zijn wellicht in drukken gewekt, welke later aanleiding hebben gegeven tot de geruchten van vermommingen. Er schuilen gevaren in deze geruchten, omdat deze parachu tisten slecht behandeld dreigen te worden als ze na daling gevangen wor den genomen, een optreden, dat van Duitsche zijde met de strengste repre sailles zal worden beantwoord. Er kan dus alleen maar schade door deze ge ruchten worden aangericht. in het brengt. De in Nederland bevelvoerende Le gergroep heeft van den eersten dag af alle van haar afhankelijke maatrege len genomen om het betalingsverkeer weer op gang te brengen en het voor de bevolking ontstane gebrek te ver minderen. Tot dit doel heeft zij tot nu toe reeds op verzoek van het gemeen tebestuur betalingsmiddelen (Reichs- kreditkassenscheine) als leening ter beschikking gesteld. De Legergroep verwacht, dat de bevolking de in haar belang genomen maatregelen op elke wijze ondersteunt. Elk hamsteren van betalingsmiddelen zal opnieuw stremmingen in het betalingsverkeer met zich medebrengen en is daarom onder alle omstandigheden te vermij den. Daar aan de Nederlandsche autoriteiten principieel het beheer over de openbare financiën wordt ge laten, wordt van hen verwacht, dat zij de aanwezige betalingsmiddelen via de banken of op andere wijze aan stonds in omloop zullen brengen. De banken moeten hunnerzijds de op hen tot dusverre rustende functies op het gebied van het betalingsverkeer aan stonds w’eder op zich nemen. De Legergroep wijst er verder op, dat naast den gulden alleen de Reichs- kreditkassenscheine wettelijk betaal middel in den zin van de verordening van den Opperbevelhebber van het Leger van 10 Mei 1940 zijn Slechts voor de Reichskreditkasstnscheine geldt de door deze verordening vast gestelde valuta-verhouding 1 gulden is R.M. 1.50. De bevolking wordt gewaarschuwd andere betalingsmiddelen in het bij zonder Reichsmark-biljetten niet aan te nemen. Het inwisselen van Reichsmark-bil jetten in Reichskreditkassenscheine is voor de bevolking van het bezette ge bied verboden. Een zoodanige inwisse ling geschiedt ook niet door de com mando’s te velde en de plaatselijke commando’s. Volgens de voorloopige deviezenver ordening van 10 Mei 1940 is het o.a. verboden Reichsmark-geldsoorten uit het bezette gebied naar het Reichsge- bied of naar het buitenland mede te nemen of te verzenden. Dit geldt in de eerste plaats ook voor de Reichs kreditkassenscheine. Voor zoover het in een enkel geval aan personen by uitzondering wordt toegestaan geldbo» In opdracht van het Commando van de Duitsche Legergroep wordt het volgende bekend gemaakt: ,,Op aanwijzing van de officieels Nederlandsche instanties zijn de plaatselijk aanwezige voorraden beta lingsmiddelen in groote hoeveelheid centraal naar den Haag teruggetrok ken. Door dezen maatregel is een aan zienlijk gebrek aan betalingsmiddelen het bezette gebied ontstaan, dat economische leven in gevaar In het legerbericht uit het Hoofd kwartier van den Führer, waarvan wij reeds melding maakten in ons blad van gisteren, werd onder meer medege deeld, dat de Duitsche troepen van Maubeuge tot Carignan ten Zuidoos ten van Sedan de Maginot-linie over een breedte van 100 k.m. hebben door broken. Kapitein Frank heeft gisteravond in de persconferentie in Hotel des Indes in den Haag nog eens speciaal de be- teekenis van dit feit naar voren ge bracht. Hij deed dit in een toelichting, waarin hij in het bijzonder drie pun ten in het licht stelde. In de eerste plaats het feit, dat de Maginot-linie, die als het ware de rug- gegraat vormt van de Fransche verde diging, waaraan enorme bedragen zijn ten koste gelegd en waarop de Fran schen volledig meenden te kunnen ver trouwen, heeft bewezen, niet bestand te zijn tegen de kracht van den Duit schen aanval. De Duitsche Weermacht, die in Po len zeer snel haar doel volkpmen wist te bereiken, en in de afgeloopen dagen eveneens in Nederland en om Luik van haar kracht deed blijken, heeft thans de geallieerde troepen gedwongen haar in het open veld tegemoet te treden. De resultaten hiervan zijn in hooge mate den Duitschers ten goede gekomen en ze zullen wellicht beslissend zijn voor het verdere ver loop van de worsteling. Aantal vluchtelingen zal de 6000 niet overschrijden Naar ons van officieele Duitsche zijde wordt medegedeeld bedraagt vol gens nauwkeurige waarnemingen het aantal dooden te Rotterdam ten hoog ste 300, terwijl 365 personen in de ziekenhuizen te Rotterdam en naaste omgeving zijn opgenomen. Het getal der vluchtelingen valt nog niet nauwkeurig vast te stellen, doch het zal ongetwijfeld belangrijk lager zijn dan de geruchten deden gelooven en waarschijnlijk de 6000 niet over schrijden. De hulpverleening van het Roode Kruis in Rotterdam De persdienst van het Nederland sche Roode Kruis deelt mede: de ge neeskundige hulpverleening ten be hoeve van de burgerbevolking van Rotterdam is door de maatregelen van het hoofdbestuur van het Nederland sche Roode Kruis en het buitengewoon actieve optreden van de directeuren der ziekenhuizen, alsmede doctoren enz. te Rotterdam, dusdanig gunstig verloopen, dat de gewonden en zieken allen verzorgd zijn. De verschillende afdeelingen en ook de afdeeling ’s-Gra venhage van het Roode Kruis zijn plaatselijk werkzaam gebleven en heb ben met deze hulpverleening in Rot terdam geen verdere bemoeienis. Luchtverkeer Parys Londen gestaakt Naar het Duitsche Nieuwsbureau meldt is het luchtverkeer tusschen Parijs en Londen stopgezet. Evacuatie van Parijs? Reizigers, die uit Parijs te Genève zijn aangekomen, vertellen, aldus het Duitsche Nieuwsbureau, dat de mili taire ontwikkeling ernstige ongerust heid heeft gewekt bij de bevolking. Breede kringen schijnen met een plot selinge, algeheele evacuatie van Parijs rekening te houden en treffen reeds voorbereidingen door het koopen van koffers. De kofferzaken zijn uit verkocht. De nervositeit wordt nog versterkt door de geruchten, volgens welke de Fransche regeering het voor nemen zou hebben uit Parijs te ver trekken, wanneer de Duitschers nog I verder Noord-Frankrijk zouden binnen dringen. Volgens het „Journal” is de Parij- sche politie overgegaan tot een uitge breide klopjacht in de hoofdstraten, teneinde ongewenschte vreemdelingen te vangen. Sinds Woensdag is de politie hiermede bezig, vooral op de Champs Elysées, de boulevards, op Montpar nasse en Montmartre. Bovendien zijn in den nacht van Woensdag op Don derdag reusachtige netten gespannen aan de toegangen der stad om alle in- en uitrijdende auto’s aan te houden en de inzittenden te controleeren. Op vele plekken zijn zelfs versperringen aange bracht in de straten. Belgische vluchtelingen. De Parijsche correspondent van de „Gazette de Lausanne” maakt melding van den eindeloozen stroom Belgische vluchtelingen, die door Parijs komen. Tallooze Belgische auto’s zijn naar Parijs gekomen. Daaronder bevonden zich de modernste wagens van rijke lieden, die naar de Riviera rijden, en ook heel armzalige oude voertui gen, beladen met matrassen koffers. Ook Londen verwacht een zwaren In een gisteravond te Londen gegeven officieuze verklaring wordt gezegd, dat men in verantwoordelijke Londensche kringen niet tracht voor de openbare meening den ontzaglijken ernst van den toestand te verheime lijken. Het Engelsche publiek is op nieuw aangemaand op zware tijden bedacht te zijn, meldt „Nya Dagligt Allehanda” uit Londen. Men geeft daar thans openlijk toe, dat de ge allieerden sterk de minderen van Duitschland zijn in de lucht. De „Gazetta del Popolo” meldt uit Londen: Hoezeer men in officieele Engelsche kringen den toestand voor ernstig acht, blijkt uit de voorzorgs maatregelen, welke in Londen ge troffen zijn, zooals de plaatsing van een twee meter hooge omheining en het graven van een vijf meter diepe greppel rondom het gebouw van de admiraliteit, alsmede het opstellen van versperringen van zandzakken met plaats voor machinegeweren op verschillende belangrijke punten der stad. De zenuwachtige stemming blijkt ook uit het feit, dat de controle over de in het land wonende vreemdelingen steeds strenger wordt. X fff

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1