HAAGSCHE COURANT IHI naar BINNENLAND STADSNIEUWS Verliezen der Neder landsche weermacht INLICHTINGEN OVER GEWONDE-, ZIEKE- OF OVERLEDEN MILITAIREN DE HERVATTING VAN HET ONDERWIJS Zaterdag 18 Mei 1940. Kinderen moeten gewoon school Oproepen aan genees- heeren-directeur van ziekenhuizen Regelen voor de her vatting van het onderwijs gaan BEPERKING 1NTERLOCAAL TELEFOONVERKEER VOORSCHRIFTEN VOOR HET VERKEER INLICHTINGEN OVER VLUCHTELINGEN UIT ROTTERDAM DERDE BLAD. Opleving in den tuinbouw? Uit Amsterdam In waardigen nationalen geest De brand in een houtopslagplaats op het terrein van het slachthuis. Naar verhouding geringer dan gevreesd wordt VRIJWILLIGERS LUCHT BESCHERMINGSDIENST on- on- BRAND OP TERREIN VAN HET SLACHTHUIS HULP AAN VLUCHTELINGEN EN DAKLOOZEN HET VERSCHAFFEN VAN ONDER DAK AAN DUITSCHE MILITAIREN Men vrage alleen in zeer dringende gevallen interlocale gesprekken aan AANMELDING VAN VLUCHTE LINGEN IN DEN HAAG Mededeeling van den Opperbevel hebber van Land- en Zeemacht HET INLEVEREN VAN WAPENS Goudenregenstraat 36 TIJDELIJKE TOELAGE VOOR EXTRA- WERKZAAMHEDEN BENOEMING GEMEENTEPERSONEEL roof en DE MOEILIJKHEDEN IN HET BEDRIJFSAUTOVERVOER Geneeskundig en hygiënisch toezicht op vluchtelingen Strenge straffen op plundering Militaire- en overheidsvoer- tuigen voorrang Strikte inachtneming van onze plichten tegenover de bezettende overheid TELEGRAAFVERKEER MET ROTTERDAM wor- Naar Duitschland. is Marinepersoneel. Eindexamens. kan Aanmaak van strijdmiddelen voor Nederlandsche weermacht stopgezet. No. 17571 Rijkswaterstaatswerken. Namens den Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht wordt in overleg met den Duitschen Militairen Bevel hebber in Nederland aan de hoof ding e- nieurs-directeuren van den Rijkswater staat opgedragen, ten spoedigste aan den directeur-generaal van den Rijks waterstaat: a. opgave te zenden van de vernielde rijkswaterstaatswerken en van de mate waarin de scheepvaart nog mogelijk is ter plaatse waar bruggen en andere werken vernield zijn; b. opgave te zenden van de havens en hare monden, waar de toestand niet normaal is; deze opgave wordt onmid dellijk verwacht; indien dit tot bespoe diging kan leiden kunnen de opgaven voor de verschillende havens afzonder lijk worden verzonden; c. voorstellen te doen om de vaart te herstellen. De Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht, in overleg met den Duit schen Militairen Bevelhebber in Ne derland, waarschuwt zoowel de bevol king als, zoonoodig, Nederlandsche mi litairen, dat roof of plundering, onder welke omstandigheden ook gepleegd, met de wapenen zal worden gekeerd en ten strengste zal worden gestraft. De door de Koninklijke Nederland sche Automobiel Club georganiseerde dienst voor het afhalen van dekens, kleeren en vooral van levensmiddelen als vet, bruine boonen, erwten, rijst en suiker voor het Nederlandsche Roo- de Kruis ten behoeve van vluchtelin gen en daloozen heeft zoodanigen om vang aangenomen en blijkt zoo alge- meenen weerklank te hebben gevonden, dat de Automobiel Club dezen dienst ook heden heeft voortgezet. De burgemeester van ’s-Gravenhage maakt op verzoek van de Duitsche mili taire overheid bekend, dat aan hoteliers, pensionhouders en particulieren drin gend aangeraden wordt aan Duitsche militairen geen onderdak te verschaffen, wanneer deze niet bij aankomst een kwartierbiljet afgeven, opgemaakt door den Eeldkommandator, die voorloopig gevestigd is in Hotel De Twee Steden. Op vertoon van zulk een kwartierbil jet ontvangt de hotelier, pensionhouder of particulier betaling bij de Duitsche militaire overheid. Wie onderdak verschaft aan Duitsche militairen, die niet in het bezit van zulk een kwartierbiljet zijn, loopt gevaar geen betaling te ontvangen. Geen telefonische inlichtingen. De directeur van het informatiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis maakt bekend, dat telefonische inlich tingen omtrent gewonde, gesneuvelde en vermiste militairen, niet kunnen worden gegeven. Zoodra bijzonderheden van een militair bekend zijn, volgt hiervan on middellijk een schriftelijke mededeeling aan de opgegeven familiebetrekkingen. Zij, die mondeling inlichtingen wen- schen te verkrijgen, vervoegen zich per soonlijk Zwarteweg 75, ’s-Gravenhage, van 918 uur. Zij dienen voorzien te zijn van de juiste gegevens, zooals naam, voornaam, geboortedatum, leger onderdeel, van dengene, naar wien wordt geïnformeerd. Inlichtingen over ingeschreven vluch telingen uit Rotterdam, ondergebracht in den Haag, worden alle werkdagen tusschen 9 en 5 uur verstrekt door het bureau der Vereeniging voor Vreem delingenverkeer. Parkstraat 38, alhier. Telefoon 180980. Aanmelding voor vluchtelingen, op genomen bij particulieren of verblij vend in particuliere huizen, dient uit sluitend te geschieden ter Gemeente secretarie, afdeeling Bevolking, Ver kiezingen en Burgerlijke Stand, Gou- denregenstraat 36, alhier. 4 De Duitsche overheid deelde ons he denochtend op een persconfeientie me de, dat over de verliezen van het Ne derlandsche leger nog geen cijfers ge noemd kunnen worden, .daar deze nog in het geheel niet bekend zijn. De verliezen zijn echter naar verhouding geringer dan gevreesd wordt. Er zijn zelfs getallen genoemd, die de honderd duizend benaderen, doch zoo’n getal is fantastisch, hetgeen bij navraag bij Ne derlandsche officieren van verschillen de onderdeelen is gebleken. De oorlog is zoo snel gevoerd en was binnen zoo korten tijd beëindigd, dat langdurigen en dikwijls op één plaats hethaalde bombardementen niet zijn voorgekomen, zoodat van een eigenlijk slagveld met massale verliezen niet ge sproken kan worden. Op de eenige plaats, waar een tegen offensief werd ingezet en vier batal jons in den strijd werden geworpen, verliep het gevecht ook zoo snel, dat het meerendeel der Nederlandsche ver liezen uit krijgsgevangenen heeft be staan. Al valt dus nog niets met zekerheid te zeggen over totaalcijfers, thans staat wel vast, dat deze in elk geval naar verhouding meevallen. De krijgsgevangenen Neder landsche militairen. De vraag, wat er met de Nederland sche krijgsgevangen militairen zal ge beuren kon nog niet worden beant woord. Er wordt op gewezen, dat alle aanvragen betreffende demobilisatie en eventueele dringende verloven voor sterfgevallen en begrafenissen uitslui tend moeten worden gericht aan Neder landsche militaire instanties en niet aan de Duitsche autoriteiten, omdat deze aangelegenheid onder de werk zaamheden vallen van den staf van den generaal Winkelman. brandbare hout aangetast heeft, onderzoek stond onder leiding hoofdinspecteur N. D. Pool. rekent op de burgemeesters, artsen moeten Onverminderd nader ter zake af te kondigen maatregelen maakt de Opper bevelhebber van Land- en Zeemacht in overleg met den Duitschen Militairen Bevelhebber in Nederland bekend en bepaalt bij dezen 1. In de particuliere nijverheid wordt de uitvoering van onder handen zijnde opdrachten tot den aanmaak van strijd middelen voor de Nederlandsche weer macht stopgezet. 2. Alle voor de in punt 1 genoemde opdrachten bestemde werktuigen, ge reedschappen en dergelijke, grondstof fen, materialen, halffabrikaten en ge- reede producten moeten in ongerepten staat ter plaatse worden gelaten. 3. Alle overige werkzaamheden moe ten door de geheele industrie op nor male wijze worden voortgezet. VIII. De eindexamens van scholen voor voorbereidend hooger en middel baar onderwijs, van middelbare nijver heidsscholen en de kweekschool-eind- examens moeten zoo eenigszins moge lijk voortgang hebben. Voor de eerstgenoemde scholen is het centrale examenwerk beschikbaar. Voor zoover de toezending daarvan niet tijdig kan geschieden, wordt door directeur en leeraren zoo mogelijk in overleg met den inspecteur werk voor de eigen school vastgesteld. Dit werk wordt geacht wettig te zijn vast gesteld of goedgekeurd. Benoeming van deskundigen en gecommitteerden heeft plaats gehad. Voor zoover deze op de examendagen niet beschikbaar zijn, wijst de directeur uit de beschik- In verband met het zeer beperkte aantal telefoongeleidingen, dat voor de afwikkeling van het interlocale te lefoonverkeer beschikbaar is en mede ten gevolge van het groote aantal ge sprekken van militaire en burgerlijke autoriteiten, die met voorrang boven die van particulieren tot stand moeten worden gebracht, wordt het publiek met den meesten aan drang uitgenoodigd alleen in zeer dringende gevallen interlocale ge sprekken aan te vragen. Zekerheid, dat particuliere gesprek ken, ook al worden zij als ijlgesprek- ken aangevraagd, tot stand komen, kan niet worden gegeven. De inspecteur van den geneeskundi gen dienst der landmacht verzoekt in overleg met den Duitschen militairen bevelhebber in Nederland, allen genees- heeren-directeur van ziekenhuizen in den lande alle gegevens betreffende ge wonde, zieke of overleden militairen on verwijld ter kennis te brengen van den directeur van het informatie-bureau van het Nederlandsche Roode Kruis, Zwarte weg 75 te ’s-Gravenhage. Volledige en juiste invulling van alle gegevens,op de berichtenkaarten is drin gend noodzakelijk. De gemeenteraad van Amsterdam zal Woensdag 22 Mei des namiddags te 2 uur, bijeenkomen. De agenda vermeldt onder meer een voordracht van B. en W. tot het doen aanleggen van een haven voor binnen schepen in de Hoethaven; een voor dracht van B. en W tot het aanvragen en aanvaarden van Rijksvoorschotten ten behoeve van der bouw van ten hoogste 396 gemeentewoningen, waar van 5 met winkels, en van 92 wonin gen door de stichting Bouwfonds Handwerkers Vriendenkring, op ter reinen in de Watergraafsmeer, en een voordracht van B. en W om een cre- diet beschikbaar te stellen in verband met de buitengewone omstandigheden. Met ingang van heden is het Vondel park te Amsterdam weer voor het grootste gedeelte geopend. Op enkele plaatsen zijn nog militaire afzettingen. In de van Reigersbergenstraat nr. 2 is een loods ingericht voor de inzame ling voor Rotterdam. De burgemeester maakt bekend, dat de veemarkt Maandag 20 Mei a.s. op de gewone wijze gehouden zal worden. Naar aanleiding van vragen, welke zijn gerezen in verband met de ver ordening betreffende het inleveren van wapenen, wordt van bevoegde zijde medegedeeld, dat hieronder niet vallen eeresabels, Indische krissen, historische wapenen e.d. De betreffen de bepaling wordt met groote soepel heid toegepast. bare personen, zoo mogelijk in overleg met den inspecteur, deskundigen of ge committeerden aan. Dezen worden ge acht wettig te zijn benoemd. Voor het vaststellen van den examenuitslag gelden de gewone regelen. Bij de be- oordeeling van het werk en de ant woorden worde rekening gehouden met de omstandigheden, waaronder de voorbereiding voor het examen plaats vond en het examen wordt afgenomen. IX. Het hooger onderwijs en de ar beid in de laboratoria wordt volgens aanwijzingen van curatoren geleidelijk hervat In tuinderskringen begint men thans de toekomst weer wat hoopvoller in te zien. In deze kringen verwacht men bin nenkort een enorme vergrooting van den export van Nederlandsche tuin bouwproducten naar Duitschland. Hierdoor zullen de enorme kwanta groenten en fruit, die anders vernietigd moeten worden, tegen een bevredigen den prijs verhandeld kunnen worden. Nu Engeland als klant is uitgescha keld, zal de tuinbouw nagenoeg geheel voor zijn afzet op Nederland en de Duit sche gebieden zijn aangewezen. De tuinbouworganisaties verwachten echter wel een algeheele wijziging in het verkoopssysteem, dat waarschijnlijk in min of meerdere mate gecentraliseerd zal worden. Ook in vroegere jaren vormde Duitschland altijd de grootste klant van den Nederlandschen tuin bouw. Zoo werd in het jaar 1929 naar Duitschland 394.759.000 k.g. aan tuin bouwproducten uitgevoerd, tegen een waarde van ruim 49 millioen gulden. Hieruit blijkt wel overduidelijk, welk een belangrijke afnemer het Duitsche Rijk ook vroeger beteekende voor onze agrarische bedrijfstakken. In de laatste jaren is de uitvoer naar Duitschland echter aanzienlijk terugge- loopen, daar tal van belemmerende be palingen den export in den weg ston den. Zoo bedroeg in 1938 de uitvoer van tuinbouwproducten naar Duitschland slechts 135.030.000 k.g., tegen een waar de van 16.227.000. De export is dus geweldig teruggeloo- pen, al bleef Duitschland nog altijd een der voornaamste afnemers der Neder landsche tuinbouwproducten. In tuinderskringen verwacht men thans echter, dat de verschillende be lemmerende bepalingen door de Duit sche regeering grootendeels zullen wor den opgeheven en groote kwanta Neder landsche tuinbouwproducten nog dit sei zoen hun weg naar Duitschland zullen vinden. Ook in het Westland is men wat deze toekomstige verruiming van den export betreft, over het algemeen zeer hoopvol gestemd. Een bezwaar is echter voorloopig het gebrek aan transportmiddelen. De burgemeester van ’s-Gravenhage deelt in deze gemeente verblijvenden vluchtelingen mede, dat zij, voorzoover bij particulieren opgenomen of verblij vend in particuliere huizen, verplicht zijn zich onverweid ter Gemeentesecre tarie, afdeeling bevolking, verkiezin gen en burgerlijken stand, Goudenre genstraat 36, te melden met opgave van naam, voornamen, leeftijd- ge slacht, woonplaats en tegenwoordige verblijfplaats. De aangifte kan ook ge schieden door hen, die vluchtelingen herbergen, indien laatstgenoemden er niet toe in staat zijn. Het bureau is daartoe geopend op werkdagen van 8J uur v.m. tot 5 uur nam. Opgave van huisvesting verplicht. De hoofdinspecteur voor de volksge zondheid heeft aan alle burgemeesters van gemeenten in de provincie Zuid- Holland een telegram gezonden, waarin hij in overleg met den Duitschen geneeskundigen dienst - mededeelt, dat alle vluchtelingen en allen, die vluchtelingen herbergen, verplicht zijn zich direct bij den burgemeester te melden onder opgave van naam, voor namen, leeftijd, geslacht, woonplaats en tegenwoordige verblijfplaats der vluch telingen. Gemeenteartsen zoo gaat het telegram verder worden belast met het geneeskundig en hygiënisch toezicht op de vluchtelingen en vluch- telingenverblijven. De burgemeesters moeten de geneeskundigen wijzen op het bestaan van aangifteplicht voor be smettelijke ziekten. Aangifte bij ver- moeding is thans voor alle besmette lijke ziekten geboden. De hoofdinspecteur medewerking van de Spoed is geboden. De nog heden gewaarschuwd worden. Alle gegevens, ook van de registratie der vluchtelingen, moeten gezonden worden aan den inspecteur voor den volksgezondheid in Zuid-Holland, Dr Kuyperstraat 8, den Haag. Groote export van tuinbouwproducten verwacht Een groote stapel hout vernietigd Gistermiddag kort na half zes brand uitgebroken in een houtopslag plaats op het terrein van het Slacht-, huis. Een groote hoeveelheid hout, eigendom van de N.V. Haagsche Bouw Mij. Habo. dat aanvankelijk bestemd was voor den bouw van schuilkelders, is door nog niet vastgestelde oorzaak in brand geraakt. Het vuur greep zeer snel om zich heen in het luchtig, onder een houten afdak opgetaste en met hars doortrok ken hout. Onmiddellijk na het alarm versche nen de motorspuiten van den Rijswijk- scheweg en de v. d. Vennestraat, als mede eenige wijk- en blokspuiten, die spoedig met 25 stralen water gaven, waarbij de burgerspuitgasten groote medewerking ondervonden van eenige van gasmaskers voorziene soldaten. Ondanks de groote watermassa’s, die in het vuur geworpen werden, bleef het vuur, aangewakkerd door den tamelijk sterken wind, hardnekkig voortwoeden, zoodat men later ver plicht was, met haken de houtstapels uiteen te trekken, waarmede uiteraard geruimen tij.’ gemoeid was. De juiste oorzaak van den brand is nog niet vastgesteld. Het is niet uitge sloten, dat het vuur ontstaan is door vonken, afkomstig van een kachel op het naastgelegen woonwagenterrein, die dan voedsel zouden hebben kunnen vinden in krullen en zaagsel. Ook is het mogelijk, dat kwajongens een vuurtje hebben gestookt, dat het licht Het van B. en W. hebben besloten, aan dr. J. J. Wuite en dr. D. Wiersma, genees kundigen bij den Gem. Geneeskundi gen en Gezondheidsdienst, gerekend van 1 Januari 1939 af een tijdelijke toelage toe te kennen als vergoeding voor de extra werkzaamheden, welke deze geneeskundigen in avond- en nachturen, alsmede op Zon- en feest dagen, verrichten in verband met de behandeling van de op die tijdstippen binnenkomende aanvragen voor op neming van geesteszieken. Omtrent de hervatting van het derwjjs aan alle inrichtingen van derwijs op Maandag a.s., deelt men ons mede, dat in de vergadering van den wethouder van Onderwijs, den chef der afdeeling en de Rijksinspecteurs beslo ten is, dat geen bepaalde scholen aange wezen zijn, waar les gegeven kan wor den. Dit was niet doenlijk, aangezien het bezetten van scholen nog voort durend wisselt, zoodat men nog geen duidelijk en volledig overzicht heeft op de afdeeling Onderwijs, welke scho len al of niet vrij zijn. In het algemeen kan gezegd den, dat het aantal scholen, waar les gegeven kan worden, geringer is dan vóór Pinksteren. Tenzij de ouders zeker weten, dat een schoolgebouw bezet is, moeten de kinderen op den gewonen tijd naar school gaan. Daar zal hun dan mede gedeeld worden, of de lessen al of niet doorgaan. Men wijst er op, dat de „wisselen de” scholen blijven wisselen, in dien zin, dat die scholen, die vóór Pinkste ren ochtendonderwijs hadden, 20 Mei weer met ochtendpnderwijs beginnen. In den loop van de volgende week zullen dan nog nadere instructies aan de hoofden van scholen gezonden wor den. B. en W hebben benoemd tot help- Eter bij den Gemeentelijken Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon mej. Th. Konings en tot keurmeester bij het Openbaar Slachthuis J. A. Lantzen- dörffer. OPKOMST VERPLICHT. De hoofdcommissaris van politie te ’s-Gravenhage maakt het volgende be kend: Gebleken is, dat verschillende bur gers, die zich als vrijwilligers ter be schikking van den Gemeentelijken Luchtbeschermingsdienst hadden ge steld. bij den op 16 Mei afgekondigden hernieuwden dienst zich niet hebben ge meld op de wijkposten, waar zij zijn in gedeeld. In verband hiermede wordt in herin nering gebracht, dat ingevolge de bepa lingen der wet tot bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen opkomst verplicht is en men strafbaar is, wan neer men wegblijft. Indien de vrijwilligers zich vóór 18 Mei 1940 te 8 uur voormiddag niet op de wijkposten hebben gemeld, zal tegen de wegblijvers zonder geldige reden straf vervolging worden ingesteld. Men meldt ons, dat de Bond voor Bedrijfsautoverkeer in Nederland (B.B.N.) te ’s-Gravenhage, Groot Her- toginnelaan 16, tel. 39.00.10 ’n specialen inlichtingendienst heeft ingesteld, ten einde de bedrijfsautohouders (goede ren- en personenvervoerders) van voor lichting te dienen ter zake van de economische moeilijkheden, welke zich in het autoverkeer voordoen. Men wende zich dus met zijn moei lijkheden tot bovengenoemden dienst. De jongelieden, die zich 3 Juni 1940 zouden aanmelden bij de marine kazerne te Willemsoord den Helder, om een verbintenis te sluiten als sto ker derde klasse, leerling-torpedo- maker, leerling geschutmaker, leer ling electromonteur en leerling vlieg- tuigmaker bij de Koninklijke Marine, behooren aan deze aanwijzing geen gevolg te geven. Opgave van verwoestingen van bedrijven. Namens den Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht wordt in overleg met den Duitschen Militairen Bevel hebber in Nederland aan de directeuren van de provinciale en gemeentelijke electriciteits-, gas- en waterleiding bedrijven, hieronder begrepen de parti culiere waterleidingbedrijven, alsmede aan de troepencommandanten, het ver zoek gericht zoo spoedig mogelijk een globale opgave van beschadigingen en verwoestingen van hunne bedrijven te doen toekomen aan den directeur- generaal der electriciteitsvoorziening, departement van Waterstaat, Binnenhof 20, alhier, tel. no. 11.81.13. De hoofdcommissaris van politie te ’s-Gravenhage maakt in overleg met den Duitschen militairen bevelhebber al daar, de volgende verkeersmaatregelen bekend: 1. Duitsche en Nederlandsche militaire voertuigen, alsmede die van overheids diensten zooals politie, brandweer, tele foon, electrisch bedrijf, gasbedrijf, wa terleiding enz. moeten met groote snel heid en ongehinderd, van de wegen ge bruik kunnen maken en voorrang heb ben boven het overige verkeer. 2. Bij wegkruisingen mag het publiek niet blijven staan. 3. Wielrijders mogen met nietmeer d a n t w e e naast elkaar rijden, ook niet bij het inhalen. Zij moeten uiterst rechts van den weg rijden, bochten naar links zeer ruim en bochten naar rechts zeer kort nemen. Zij moeten zeer duide lijk teekens van richtingverandering geven. 4. De bevolking mag niet blijven stil staan bij op de wegen geplaatste Duit sche en Nederlandsche legervoertuigen en materialen. Het samenscholen van publiek bij Duitsche troepen en opstellingen is eveneens verboden. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, maakt het volgende bekend: I. Bij de hervatting van het onder wijs sta op den voorgrond: a. Onderwijs worde gegeven in waar digen nationalen geest, b. Bij alle onderwijs worde gewezen op de noodzakelijkheid tot strikte in achtneming van onze plichten tegenover de bezettende overheid, in het bijzonder worde tegen alle uitingen van nieuws gierigheid gewaakt, c. Bij alle onderwijs worde op het overwegend belang van het zorgvuldig nakomen der eischen van de hygiëne gewezen. II. Het wordt op prijs gesteld en ten sterkste aanbevolen dat alle nog niet afgedane geschillen over de uitvoering der onderwijswetten door partijen in der minne worden geregeld. Van de intrekking van bij de Kroon aanhangige geschillen worde de mede deeling ingezonden aan het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen te ’s-Gravenhage. III. Voor zoover niet ter plaats be voegde autoriteiten anders hebben be paald, wordt het onderwijs, zij het voor loopig zoo eenvoudig mogelijk, hervat. IV. Waar geen bruikbare localiteit beschikbaar is, kan eenig onderwijs worden gegeven in de vrije natuur aan oudere leerlingen kunnen taken worden opgegeven, die thuis of op en kele centrale plaatsen worden gemaakt. V. Waar de leden daarvan bereik baar zijn, worde zooveel mogelijk ge handeld in overleg met het schooltoe zicht. Om met het onderwijs te be ginnen, kan van goedgekeurde leer plannen en lesroosters worden afge weken. Op het verleenen van een noo- dige ontheffing van wettelijke voor schriften behoeft niet te worden ge wacht. VI. De leden van het rijksschooltoe- zicht behouden hun wettelijke bevoegd heden. VIL Waar gebrek aan arbeidskrach ten dat noodig maakt, kan verlof wor den gegeven .tot schoolverzuim. Waar noodig en mogelijk kunnen school klassen in haar geheel bepaalde hulp verleenen. Voor wat betreft de nijver heidsscholen dient aan een dergelijk optreden plaatselijk overleg op korten termijn vooraf te gaan. Er is nog geen sprake van geregeld telegraafverkeer met Rotterdam. Aanbieding van telegrammen voor Rotterdam gelieve men dus tot het uiterste te beperken, aangezien geen zekerheid bestaat dat overbrenging mogelijk is en dit in ieder geval slechts met zeer groote vertraging kan ge schieden.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9