BUITENLAND Radiorede Churchill van Fransche regeering gereorganiseerd Het internationale Roode Kruis in actie Redevoering van Ciano Een radiorede van Lindbergh DERDE BLAD, PAGINA 2. HAAGSCHE COURANT VAN MAANDAG 20,MEI 1940. HONGARIJE. I ESTLAND. DUITSCHLAND. ITALIË. BRAZILIË. JAPAN. Groote betooging te Milaan NOORWEGEN. Frankrijk zal vechten tot het einde VEREENIGDE STATEN. DE AUTONOMIE VAN HET KARPATHENGEBIED. De krijgsverrichtingen in Noorwegen „Amerika moet zich niet mengen in Europeesche aangelegenheden” TANGER WORDT ONTRUIMD De Amerikaansche vliegtuigleveran- ties aan Engeland en Frankrijk Duitsche bladen over Eupen en Malmedy Weygand opperbevelhebber ge- personen York. waren DE ste die Frankrijk zal het eigen beurt zijn. Er mag der- eieren lijk is. De organisatie van Italië in oorlogstijd. De beide wetgevende commissies voor binnenlandsche aangelegenheden van justitie en weermacht hebben on der voorzitterschap van den vicevoor- zitter van den Senaat te Rome wetten van over TWEE MILLIOEN MARK VOOR HET UITSCHE ROODE KRUIS. De openbare collecte voor het Duit- sche Roode Kruis heeft in Berljjn het geweldige bedrag van twee millioen rijksmark opgebracht, bijna het dub bele van de opbrengst der eerste col lecte voor het Duitsche Roode Kruisj Ministerpresident graaf Teleki heeft den staatssecretaris voor minderheids- problemen, Paraky, ontvangen en met hem beraadslaagd over de autonomie, die zal worden verleend aan het herworven Karpathengebied, EEN BOODSCHAP VAN ROOSEVELT OVER DEN HANDEL In verband met de „week voor den buitenlandschen handel” heeft minis ter Huil, voor de radio een boodschap van president Roosevelt voorgelezen, waarin deze verklaarde, dat een libe rale handelspolitiek noodzakelijk is om een oorlog in de toekomst te ver mijden. De Vereenigde Staten kunnen geen duurzamen welstand genieten, wanneer niet in het buitenland mark- „Dagens AMERIKANEN KEEREN TERUG. Zaterdag zijn honderden Amerikanen uit Zwitserland en de Balkan te Genua aangekomen om samen met een groep in Italië wonende Amerikanen naar de Vereenigde Staten terug te keeren. De terugreis zal geschieden met het Amerikaansche stoomschip „Washington’, dat morgen vertrekt, of met het Italiaansche stoomschip „Rex”, dat eenige dagen later naar New York zal vertrekken. De Duitsche verkenning in het zee gebied voor Narvik heeft gisteren bij Bodö. naar Van Duitsche militaire zij de wordt medegedeeld, een zware krui ser waargenomen, welke met zware slagzij op een klip geloopen is. Hij wordt door vijandelijke vliegers en een vijandelijken torpedoboot jager be waakt. Volgens in Letland van de Zweedseh- Noorsche grens ontvangen berichten, zou de druk der Duitsche troepen de Noorsche en geallieerde strijdkrachten hebben gedwongen Fineida te ontrui men en zich terug te trekken op Mo, waarheen de weg thans geheel in de macht der Duitschers is. Andere be richten bevestigen, dat de Duitschers mijnen hebben gelegd in het binnen deel van de Rombakfjord, waardoor de toegang tot de haven van Narvik is gesloten. De bekende Oceaanvlieger Charles Lindbergh heeft zich in een radiorede gericht tot de bevolking van de Ver eenigde Staten en haar aangespoord zich niet van de wijs te laten brengen door het „geklets” van dreigend onheil en een mogelijken inval, dat den laatsten tijd zoo veelvuldig is gewor- - Herinneringen aan 1870 en 1914. De Fransche hoofdstad is, naar de Parijsche correspondent van de „Mes- saggero” meldt, aangegrepen door een zelfde paniekstemming als in 1870/71 en in het najaar van 1914. De bevol king is er zich thans van bewust, zoo vervolgt de correspondent, dat de Duit sche opmarsch, welke de Fransche hoofdstad bedreigt, den oorlog brengt tot voor de poorten van Parijs. Reeds zijn barricades opgericht, hulpgroepen georganiseerd en zijn alle lazaretten in gereedheid gebracht voor de opneming van tienduizenden gewonden. Vele le vensmiddelenzaken zijn gesloten. De Parijsche bevolking, zoo besluit de cor respondent, die reeds zwaar beproefd is door de mislukte expeditie in Noor wegen en door de capitulatie van Ne derland, staat voor een volledige in eenstorting. absolute in het CHINEESCHE MISSIE AANGEKOMEN. Een Chineesche missie, bestaande uit 22 leden, is vandaag te Kobe aan gekomen. Zij werd ontvangen, behalve door vertegenwoordigers van de Ja- pansche regeering, door vele leden van nationale vereenigingen. Tot de leden van de missie behooren de ministers van binnen- en buiten- landsche zaken, en van propaganda, alsmede de voorzitter van de Grond- wetafdeeling van de nieuwe centrale Chineesche regeering te Nanking. De leider van de commissie heeft bij aankomst verklaard, dat een difini- tieve vrede tusschen China en Japan tot stand moet worden gebracht en dat in de toekomst een oorlog tus schen beide landen onmogelijk moet worden gemaakt. Churchill heeft gisteravond een ra- dio-redevoering uitgesproken, welke ook naar de Vereenigde Staten is uitge zonden. Hij zeide, dat hij voor de eer ste maal als premier sprak op een ern stig oogenblik in het leven van het keizerrijk. Een vreeselijke slag woedt in Frankrijk en in Vlaanderen. De Duitschers zijn tengevolge van de op merkelijke samenwerking bombardementsvliegtuigen De levensmiddelenvoorzie ning. Het Amerikaansche departement voor economische zaken wijst op de buiten gewoon gevoelige consequenties, welke voor Engeland ontstaan door het weg vallen van de Nederlandsche en Belgi sche leveranties van levensmiddelen. De mededeeling verklaart, dat met na me Nederland een groot aandeel had in de voorziening van Groot-Brittan- nië, zoodat een belangrijke verslechte ring van de Britsche voedselvoorzie ning, vooral door het toenemend schaarscher worden van melk, boter, en peulvruchten, onvermijde- ten zijn, waar de staten het overschot van hun producten kunnen afzetten en wanneer de invoer van hetgeen nood zakelijk is, wordt gehinderd door on gunstige ontwikkeling van de gebeur tenissen in binnen- of buitenland. Slechts door een liberale handelspoli tiek kunnen de Vereenigde Staten na het einde van den oorlog bijdragen in den economischen wederopbouw van de wereld. Huil voegde hieraan nog toe, dat de gevolgen van den geweldigen strijd in twee werelddeelen grooten invloed zul len hebben op de toekomst van de Vereenigde Staten en van alle andere landen. Reeds nu worden handel en scheepvaart van de Vereenigde Sta ten zwaar getroffen. Een voortdurende welvaart is alleen mogelijk in een we reld, welke in vrede leeft. Eischen om buitenlandsche waren uit te sluiten zijn even kortzichtig en onjuist ge weest, als de hooge tolmuren van de republikeinen na den wereldoorlog. De Vereenigde Staten staan thans voor een tweeledige taak: Vers etkrivgann een tweeledige taak: Versterking van hun verdediging en steeds bereid be reid te staan voor constructief mede werken aan den wederopbouw van den wereldhandel door een systeem van verdragen. AMERIKAANSCHE STUDENTEN TEGEN OORLOG. Ruim duizend studenten van de uni- versiteit Dartmouth hebben het voor beeld gevolgd van hun collega’s van de universiteit Harvard en een ver zoekschrift gericht tot president Roo sevelt, waarin zij zich uitspreken te gen elke deelneming van de Vereenig de Staten a an den Europeeschen oor log en verzoeken liever de door den oorlog loopende cultureele waarden in het eigen land zooveel mogelijk te be vorderen. Afschriften van dit verzoek schrift werden gezonden aan talrijke andere universiteiten in het geheele land, waar soortgelijke verklaringen der studenten zullen worden opgesteld. VERDRAG MET DE SOVJET-UNIE GERATIFICEERD. De regeering van Estland heeft het op 15 Mei tusschen Estland en de Sovjet Unie in Moskou gesloten verdrag geratificeerd. Door dit ver drag worden verschillende met de uitvoering van het wederzijdsche pact van bijstand in verbinding staande kwesties geregeld, o.a. worden in dit verdrag de plaatsen bepaald, welke op de Estlandsche eilanden Gesel en Dagoe en in Baltsch-port aan de Sovjet-Russische troepen worden af gestaan, en waarheen op bepaalde tijdstippen de Russische troependee- len zullen worden overgebracht, die tot dusver op het vasteland vertoefden^ De Engelsche vliegtuigbouw. Beaverbrook, minister voor Duizenden interneer d. Het Zweedsche blad DE NIEUWE ITALIAANSCHE AMBASSADEUR. Het Duitsche Nieuwsbureau deelt mede, dat rijkskanselier Hitler de ge loofsbrieven van den Italiaanschen ambassadeur, Dino Alfieri, Zaterdag in het hoofdkwartier van den Führer in ontvangst heeft genomen. In een Duitsche stad in het Westen heeft rijksminister van buitenland sche zaken, von Ribbentrop, Zaterdag den nieuwen Italiaanschen ambassa deur ontvangen. In aansluiting daarop vond in klei nen kring een noenmaal plaats bij den rijksminister van buitenlandsche za ken.. Reizigers uit Tanger berichten, dat de burgerbevolking op bevel van de militaire overheid met de ontruiming van de stad is begonnen en deels uitwijkt naar het Spaansche va derland, deels naar Spaansch Maroke ko. Lord vliegtuigbouw, heeft in een oproep ver sterking van den vliegtuigbouw be pleit. Hij riep vrijwilligers met tech nische kennis op, dienst te nemen bij de vliegtuigfabrieken, omdat deze taak op het huidige oogenblik van de groot- nationale beteekenis is. te blijven aan zijn verbintenissen en daarmede aan zijn hoogste lot (zeer le vendige toejuichingen voor den Duce). Ik ben er zeker van, dat niemand uwer denkt, dat ik thans andere dingen kan zeggen. Wanneer hij zijn besluit geno men zal hebben, zal de Duce ons het wachtwoord doen geworden. (Toe juichingen): Het zal komen van hem, die onze eenige leider is in vrede en in oorlog: Het zal komen van den man, wiens naam door twintig jaar van strijd en verovering synoniem is geworden met zekerheid, overwinning, roem. Wanneer hij het bevel zal geven, zal het edelmoedige Milaan, het Milaan der koenheid, het hoog fascistische Milaan eens te meer opspringen, wederom zijn post in de voorhoede opeischen en be wijzen, zooals steeds door de feiten, dat het gereed is: Gereed m de wapenen, gereed vooral in de harten”. Geestdriftige toejuichingen en geroep voor den Duce begroetten het einde der redevoering. VERSPREIDE BERICHTEN. In Vaticaansche kringen worden de in het buitenland verspreide geruch ten tegengesproken, volgens welke de Paus en de Curie het voornemen zou den hebben hun zetel naar een ander land te verplaatsen. Te Napels is gisteren een Japan- sche vriendschapsmissie aangekomen onder leiding van den buitengewoon ambassadeur Naotake Sato, ter beant woording van het bezoek, dat een Ita liaansche missie onlangs aan Japan ge bracht heeft. De minister van finan ciën, Thaon di Revel, verwelkomde de Japansche gasten namens de fascisti sche regeering. Naar de „New York Post” uit Washington meldt, hebben Engeland en Frankrijk van 1 September 1939 tot eind Maart 1940 in totaal slechts 770 militaire vliegtuigen uit de Vereenigde Staten gekregen. Deze vliegtuigen waren alle reeds vóór het uitbreken van den oorlog be steld. Het departement van oorlog geeft volgens het genoemde blad toe, dat met massazendingen van vliegtuigen voor de Westelijke mogendheden waarschijn lijk niet begonnen kan worden voor nog een jaar is verstreken. De totale waarde van het in April door buitenlandsche mogendheden be stelde, doch nog niet uitgevoerde oor logsmateriaal, bedraagt 40 millioen dol lar. De totale uitvoer van oorlogstuig in April heeft een waarde van 17.5 millioen dollar. Voorbereiding voor vertrek der regeering naar Bordeaux. Naar het Duitsche Nieuwsbureau meldt, wordt alles voorbereid voor het Vertrek van de Fransche regeering naar Bordeaux, dat, zooals men weet, reeds in 1914 het toevluchtsoord der staatsleiding was. Bijna alle openbare gebouwen, scholen en kazernes, wor den voor het onderbrengen der depar tementen in orde gebracht. Een Engelsch stoomschip is Vrijdag met 600 Fransche en buitenlandsche vluchtelingen aan boord, met onbe paald doel in zee gestoken. Naar ge zegd wordt, bevond zich aan boord een groote goudzending van de Fransche Radiorede van Reynaud. Minister-president Reynaüd heeft Zaterdagavond in een radioredevoering verklaardHet is den Duitschers ge lukt ten Zuiden van de Maas een groote uitstulping naar voren te schui ven. Deze uitstulping is naar het Wes ten toe verbreed. De situatie is ern stig, maar geenszins vertwijfeld. De overwinnaar van Verdun, wien Frank rijk het dankt, dat het Duitsche offen sief van 1916 niet slaagde, maarschalk Pétain, zal van heden af aan de zijde van den premier als vice-president van den ministerraad en daarmede als plaatsvervangend minister-president, zijn geheele intelligentie en kracht in dienst van het land stellen. Hij zal tot aan de overwinning op dien post blij ven. Onder de huidige omstandigheden is het bovendien noodzakelijk geweest, dat het hoofd der regeering de leiding van het departement van oorlog op zich neemt. Ook een diplomatieke re organisatie zal uitgevoerd worden. Alle takken van bestuur in Frankrijk moeten zich aan den oorlog aanpassen. Het is noodzakelijk, dat krijgsgeest in de bureaux komt. Iedere fout zal ter stond gestraft worden. Iedere Fransch- man, zij het bij het leger, zij het in het binnenland, moet hedenavond den plechtigen eed zweren te overwinnen. Vreugde in Italië over de Duitsche successen. Het blad „Regime Fascista” schrijft: Italië volgt de Duitsche overwinningen met de grootste vreugde. Duitschland is de bondgenoot van Italië. Voor het fascisme is dit woord heilig en daarom is het lot van Italië verbonden aan dat van Duitschland, evenals het nationaal- socialistische Duitschland sedert de donkere dagen der sancties aan de zijde van Italië stond. De Duitsche overwin ning is ook op elk politiek, sociaal en militair gebied een overwinning van een totalitair bewind tegen het bewind van plutocratische parlementsaanhangers. Duitschland zwijgt en handelt, terwijl het zich schaart rondom zijn Führer. De Duitsche overwinning is de overwin ning van een volk, dat zijn bevrijding wil. Italië streeft eveneens naar zijn vrijheid, door tegen dezelfde vijanden te strijden. De Duitsche pers hecht veel aan dacht aan het Duitsche legerbericht van Zaterdag, waarin melding werd gemaakt van het gevangen nemen van 110.000 vijandelijke soldaten in Frankrijk en België, het neerschieten van 147 vijandelijke vliegtuigen, als mede aan het weder hereenigen van Eupen en Malmedy met het Rijk. Omtrent dit laatste schrijft de Vol- kische Beobachter, dat de Führer een oud onrecht uit den weg heeft ge ruimd, dat te Versailles Duitschland werd aangedaan. Op de conferentie van Parijs in 1919 heeft België indit gebied met de meest weerzinwekken de motiveering weten los te krijgen en deze roof werd door het verdrag van Versailles bevestigd. Reeds eerder hadden de Belgen zich te Eupen, Mal medy en Sankt Vith genesteld en de bevolking geterroriseerd. Deze bevol king zou, overeenkomstig de bepalin gen van het verdrag, het recht hebben hun wensch te kennen te geven tot welkèn staat zij wilde behooren. In plaats van een eerlijke stemming, welke, zooals steeds is gebleken, uit de verkiezingen voor parlement en ge meenteraden, een groote meerderheid voor terugkeer tot Duitschland zou hebben uitgewezen, legden de Belgen openbare lijsten aan en wie het waag de hierop in te teekenen, kon er zeker van zijn, dat hij binnen korten tijd uit het land werd verwijderd. België is nooit zeker van dit bezit geweest en het heeft nooit aan stemmen ontbro ken, welke aanraadden het gebied te rug te geven, doch toen de Belgische regeering eens geneigd scheen hiertoe over te gaan, werd zij door Parijs hierin gehinderd, aangezien Frankrijk wenschte, dat dit deel van den Eifel een Belgisch bolwerk tegen Duitsch land zou zijn. De Belgen hebben zich hieraan gehouden, toch werd dit voor veld van de vesting Luik snel ver overd. De echt Duitsche bevolking van dit gebied, groot 1036 vierkante kilome ter met 62000 inwoners, heeft zich nooit accoord verklaard met de over weldiging van 1920 en steeds verlangd naar het Rijk terug tekeeren. De Duitsche troepen werden op 10 Mei met groote vreugde ontvangen. Moresnet telt slechts enkele vier kante kilometers. Een deel hiervan werd bij het vaststellen van de gren zen van 1815 vergeten en werd later neutraal gebied verklaard. Thans is het ook bij het Rijk gevoegd. Zaterdag is de regeering gereorga niseerd. Reynaud heeft de portefeuille Van buitenlandsche zaken overgedragen aan Daladier en zich belast met de landsverdediging. Maarschalk Pétain is benoemd tot vice-premier. Mandei is minister van binnenlandsche zaken ge worden en Rollin van koloniën. Barety Werd minister van handel. Generaal Weygand is bij decreet van president Lebrun benoemd tot chef van den generalen staf der landsverdedi ging en tot bevelvoerend chef van alle operaties. Tot deze benoeming is be sloten in den loop van een beraadsla ging, waaraan werd deelgenomen door Reynaud, maarschalk Pétain en gene raal Weygand. Volgens het Duitsche Nieuwsbureau is een gerucht opgedoken, volgens het welk generaal Gamelin zich het leven Zou hebben benomen. De Italiaansche minister van buiten- lansche zaken, graaf Ciano, heeft gis teren in Milaan een rede uitgesproken, tijdens een groote betooging .ter gele genheid van den eersten verjaardag van de onderteekening van het Duitsch- Italiaansche bondgenootschapsverdrag. Voor een ontzaglijke menigte zwart- hemden en publiek zeide de minister het volgende: Deze plechtige bijeenkomst, die in naam van den Duce (geroep: leve de Duce) thans in Milaan gehouden wordt, krijgt een beteekenis en waarde, die niemand zal kunnen ontgaan. Zij vol trekt zich, terwijl gebeurtenissen van bijzondere grootte, uur na uur, het nieuwe lot van Europa en de wereld in het leven roepen. Het Milaneesche fascisme, waakzaam en uiterst gevoelig in zijn oude, roemrijke gelederen, even als in de zeer jonge lichtingen, weet dat het Italië van den oorlog en de Italiaansche revolutie, van de Abessy- nische heldendaden en de overwinnin gen van Spanje niet terzijde kan gaan staan van gebeurtenissen in het Euro peesche leven, waarin Rome zijn woord moet zeggen en zal zeggen. (Toejuichin gen). In dien geest, een geest van ge loof, maakt het Italiaansche volk zich gereed de nieuwe taken onder de oogen te zien, waartoe het zal kunnen wor den geroepen. Welke deze taken ook zijn, gij weet het evengoed als ik: Zij worden ingegeven door de verdediging van onze rechten van souvereinen staat te land, ter zee en in de lucht, door de noodzakelijkheid om tenslotte onze doel einden te verwezenlijken, die natuur lijk zijn, omdat zij billijk zijn en onmis baar voor het leven zelve van het land, door den wil om het prestige hoog en zuiver te houden van Italië als groote, arbeidende, krijgshaftige en fascistische mogendheid, die den wil heeft om trouw De betooging. Voor graaf Ciano zijn gisteren in Milaan door de zwarthemden en de stadsbevol king geestdriftige betoogingen gehou den. Op het Domplein en in de hoofd straten was een reusachtige menigte saamgestroomd, die borden droeg met de opschriften: „Leve Mussolini, leve Italië”, en borden met het opschrift „Heil Hitler” en „Leve Duitschland”. Graaf Ciano bracht allereerst een be zoek aan het eerste redactievertrek van de „Popolo d’Italia”, waar Mussolini in den gevechtstijd van de fascistische be weging zijn revolutieblad leidde. Naast de Italiaansche driekleur wapperde een groote hakenkruisvlag van de gedenk waardige plaats der fascistische bewe ging, waarvoor duizenden jonge fascis ten en kinderen der balilla den minis ter toejuichten. Na de reeds gemelde redevoering, trokken de honderdduizen den, die hadden deelgenomen aan de betooging, onder het zingen van oorlogs- en revolutieliederen en onder hoerage roep voor Italië, den Duce èn het be vriende Duitschland door de stad, waar aan de gevels op vele plaatsen vlug schriften waren geplakt met de Ita liaansche eischen betreffende Malta, Tunis en Corsica. Naar het internationale comité van het Roode Kruis te Genève mededeelt, vertoeven op het oogenblik de doctoren Marcel Junod en Roland Marti als ge delegeerden van het comité in Duitsch land, waar zij de kampen voor de krijgsgevangenen en geïnterneerde bur gers bezoeken. Zij zullen zich ook naar Polen en het bezette Noorwegen bege ven. Voor hetzelfde doel heeft het Roode Kruis onlangs vertegenwoordi gers naar Frankrijk gezonden. Zijn ver tegenwoordiger in Engeland zal eerlang dé kampen van krijgsgevangenen en geïnterneerden aldaar bezoeken. De inlichtingen-centrale voor krijgs gevangenen te Genève heeft haar acti viteit thans ook uitgestrekt tot perso nen van Nederlandsche, Belgische en Luxemburgsche nationaliteit. Reeds heeft zij uit Berlijn de eerste telegra fische inlichtingen over Belgische en Nederlandsche krijgsgevangenen ont vangen. Tevens heeft het internationale co mité van het Roode Kruis zich in ver binding gesteld met de oorlogvoeren den, om via Zwitserland de uitwisse ling te bewerkstelligen van ernstige gewonden en zieken, en om krijgsge vangenen, die ongeschikt zijn gewor den voor den dienst, en bijzondere verzorging noodig hebben, in Zwitser land onder te brengen. Ny- heter” meldt uit Londen, dat het En gelsche publiek bevangen is door den angst voor parachute-troepen. Sinds eenige dagen zijn op alle verkeerspun ten strenge maatregelen genomen, De persoonlijke bewegingsvrijheid wordt steeds meer ingekrompen. Langs de En gelsche Oost- en Zuidoost-kust mogen de bewoners hun huizen na des avonds acht uur niet meer verlaten. Kentee- kenend is het feit, dat als eerste vreemdeling een Franschman is ge straft, die in vertrouwen op hartelijke verhouding tusschen de Westelijke mo gendheden, een danslokaal in een der kustplaatsen bezocht. In totaal zijn thans 77.000 personen, grootendeels emigranten uit Duitschland en Oosten rijk, geïnterneerd. Op grond van het verbod van open bare betoogingen, heeft de politie Za- Bank, welke bestemd was voor New terdagavond talrijke woordvoerders van de communistische partij, aanhangers van Mosley en van de pacifistische be weging gearresteerd, die in de volk rijke streken van Engeland bijeenkom sten wilden houden. De gearresteerden zullen voor speciale rechtbanken ver schijnen. Naar het D.N.B. verneemt, zullen re chercheurs van Scotland Yard naar alle vliegtuigfabrieken en munitiefa brieken en naar de voornaamste centra van de oorlogsindustrie worden gezon den om lijsten van verdachte personen aan té leggen. den. Het gevaar, dat Amerika dreigt, komt van binnen uit. De bevolking behoeft niet te vreezen voor een vreemden inval, wanneer de Ver eenigde Staten zich niet mengen in de Europeesche aangelegenheden. Amerika dreigt geen gevaar van oor log, omdat de Europeanen zich willen mengen in de aangelegenheden van Amerika, doch omdat Amerikanen hebben getracht zich te bemoeien met zuiver Europeesche vraagstukken. Lindbergh zeide verder, dat voor een mogelijke oorlogsverwikkeling van Amerika zekere machtige elementen in de Vereenigde Staten verantwoor delijk zijn, welke verlangen, dat de Staten deel zullen nemen aan den oorlog en welke, niettegenstaande hun afnemend aantal, toch een groot deel van de staatsmachine en van de propaganda beheerschen. Zij grijpen iedere gelegenheid aan om Amerika dichter bij den afgrond van den oorlog te dringen. Verder beschuldigde Lindbergh in direct de overzichtschrijvers in de pers, en de zelfzuchtige politiek van de partijen. In bijzonderheden besprak hij het vraagstuk van de Amerikaansche luchtverdedigiftg en hij ging hierbij nader in op den eisch van Roosevelt naar 50.000 oorlogsvliegtuigen. Spre ker verklaarde, dat de Vereenigde Staten veilig zijn voor luchtaanvallen over den Oceaan, doch zoo lang de Amerikaansche landen het niet eens zijn over een vaste verdedigingspoli- tiek, is ook het vraagstuk van de beveiliging van de Vereenigde Staten niet opgelost door den bouw van een groot aantal vliegtuigen. Amerika moet en kan een sterke luchtmacht scheppen, doch kracht in de lucht eischt in de eerste plaats het voeren van een verstandige politiek. Een van de voornaamste lessen uit den Europeeschen oorlog is, dat een land inwendig sterk moet zijn. Wie een modernen oorlog wil winnen, moet zich jaren tevoren voorbereiden en reeds daarom bestaat voor de Ver eenigde Staten niet meer de mogelijk heid met' succes in te grijpen in den Europeeschen oorlog. Lindbergh viel vervolgens de bui tenlandsche politiek van de Vereenig de Staten aan, aangezien deze kracht noch vriendschap noch vrede heeft gebracht, doch ongeacht het resultaat van den strijd, haat van winnaar en verliezer. Tenslotte spoorde spreker aan den vader van de Amerikaansche onaf hankelijkheid tot voorbeeld te nemen voor de veiligheid van de Staten en de op winstbejag uit zijnde vreemde elementen uit te roeien en zorg te dragen voor het welzijn van het eigen Amerika. DE HANDHAVING VAN NEUTRALITEIT. Ter handhaving van de neutraliteit van Brazilië Europeesche conflict, heeft president Vargas een decreet geteekend, krach tens hetwelk voor den duur van den oorlog de bij het uitbreken van den strijd uitgevaardigde neutraliteitsvoor- schriften worden uitgebreid tot Noor wegen, Nederland, België en Luxem burg, en de strengste inachtneming daarvan wordt voorgeschreven.. ginot-linie heen gebroken. Sterke af- deelingen hunner pantserwagens bevin den zich in streken van Frankrijk, wel ke een of twee dagen zonder verdedi ging zijn geweest. Het zou dwaas zijn Zich i van den niet den moed te uitgerust leger l- niet in een l.- RIJKSMINISTER DARRÉ TE PRAAG. De rijksminister voor het voedings wezen, Darré, die naar aanleiding van de openning der landbouwtentoonstel ling in Praag vertoefde, heeft den Rijksprotector, von Neurath, een be zoek gebracht, met wien hij een on derhoud had over problemen van zijn arbeidsgebied. Daarna is Darré weer uit Praag vertrokken. Dancings te Parijs gesloten. Op last van den minister van bin nenlandsche zaken heeft de prefect van politie te Parijsm i gang van heden de sluiting van alle dansgele genheden gelast. MINISTERRAAD BIJEEN. De ministerraad heeft zich Zaterdag bezig gehouden met belangrijke economische problemen, als dringend werd het probleem der grondstoffen voorziening besproken, waarbij de noodzakelijkheid naar voren werd gebracht om de bevolking tot de zorgvuldigste spaarzaamheid aan te manen. Bij de bespreking van de laatste ontwikkeling van den buiten landschen, politieken toestand, ver klaarde de minister van buitenland sche zaken, graaf Csaky met het oog op de buitengewone tijden, de voort zetting van de parlementszittingen voor overbodig. Men verwacht der halve, dat het Huis van afgevaardig den morgen tot nader order verdaagd zal worden. halve niet gedraald worden met het nemen van de meest drastische maat regelen en om uit het Engelsche volk alles te halen. Spreker. Churchill, heeft van Reynaud de allerheiligste verzeke ring gekregen, dat Frankrijk bereid is tot het einde te strijden. Engelands eenige taak kan alleen daarin bestaan, dezen oorlog te win nen. Churchill besloot met de woor den „Het is beter in den slag te ster ven, dan zich te onderwerpen.” Morgen verklaring in het Lagerhuis. Morgen, als het Lagerhuis van reces terugkeert, zal Churchill een verkla ring afleggen over de jongste ontwik keling aan het Westelijke front. Oostelijke graafschappen worden ontruimd. De Lon'densche correspondent van „Aftonbladet” meldt, dat de graaf schappen Kent, Essex en Suffolk ge deeltelijk ontruimd worden, daar zij al te dicht aan de kust liggen. aangenomen over de organisatie het land in oorlogstijd alsmede de taak van de opperste verdedi- gingscommissie. tusschen en de zwaarste tanks, door de Fransche ver dedigingslinie ten Noorden van de Ma- illusies te maken over den ernst toestand. Men behoeft echter verliezen. Een goed als het Engelsche kan stormloop onder den voet worden geloopen. Engeland moet het leger meer dan tot dusver voorzien van munitie, kanonnen en vliegtuigen en wel in versneld tempo. Het komt er voor Engeland op aan, niet alleen den slag, maar den geheelen oorlog te win nen. want na land aan de

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 10