Zeeland in De strijd geëindigd Uit Rotterdam geen de Maas De krijgsoperaties in het Westen worden naar het Westen Duitsche pantsercorpsen ontmoetten tegenstand ten Westen Britsche luchtaanvallen Duitsch gebied De oorlog ter zee Duitsche linies van dag tot dag Zuiden en het gelegd HAAGSCHE COURANT VAN MAANDAG 20 MEI 1940. EERSTE BLAD, PAGINA 2. te OP Talrijke Een overzicht van de situatie van en en van Hoopvolle toekomst voor den tuinbouw De bewapening van Rijks- gemeentepolitie Verbod tot verkoop van auto- motorrijwielbanden Nederlandsche Jeugdherberg Centrale De „Rex” ongehinderd Gibraltar gepasseerd Overleden, gewonde en vermiste militairen Tegenspraak op verklaring minister Kleffens De „Times” over den strijd slachtoffers, o.a. te Ham burg en Bremen Infanterie volgt gemotoriseerde eenheden op den voet De bedreiging van de Maginot-linie De vernietiging van een Britsche duikboot Postduiven behoeven niet meer worden gedood Sinds hebben D.N.B. Bui- (Zie verder 3e blad, pag. 2J. Maatregelen teneinde familie spoedir te kunnen inlichten. Mededeeling van het Nederlandsche Opperbevel. Naar aanleiding van met het Duit- sche Opperbevel gemaakte overeen komsten wordt bepaald, dat voor de Rijkspolitie (marechaussee en rijks- veldwacht) toegestaan is, dat zij voor bewakingsdoeleinden en ’t handhaven van de orde en rust ook verder mo gen worden bewapend met pistolen. Voor de gemeentepolitie gelden dien overeenkomstige bepalingen. zie- aan ten aan de en optreden van Duitsche zeestrijdkrach- ten voor Zuid-Afrika toont aan, dat ook op dit gebied van den oorlog ter zee het initiatief bij Duitschland blijft. het naar „Wij varen met onze duikboot in de nabijheid van de Nederlandsche kust”, zoo vertelt een jonge duikbootcomman- dant in een verslag, dat het D.N.B. heeft bereikt, „als mijn officier van de wacht een donkere schaduw aan bakboord ontwaart, die evengoed ’n torpedojager als een groote duikboot kan zijn. Wij zwenken op haar af, waarbij het smalle en nauwelijks zichtbare silhouet van ons schip ons ten goede komt. De vijand heeft geen enkel vermoeden hoewel het lichten van de zee hem toch goed zicht moet verschaffen. Wij varen langzaam nog dichter naar hem toe en dan heeft hij den goeden koers. Ik geef het bevel: „Torpedobuis, vuur”. Eenige seconden van spanning. Iemand heeft op het stophorloge gedrukt: tien seconden twintig seconden, dertig seconden.een verschrikkelijke ruk schudt het schip door elkaar. Voor onze oogen schiet een vuurzuil de hoogte in, die zich het vol gende oogenblik waaiervormig uitbreidt tot een waterval van vonken, nog een maal ten hemel stijgt, dan uitdooft. Wij staan nog onder de betoovering van dit prachtige vuurwerk, waarbij de vijand zoo wordt vernield, dat er niets van hem overblijft, als een hagel van stuk ken ijzer op ons neerdaalt. Om ons heen sist het en bruist het. Hoog springt de golf op, waarin de laatste resten van den Engelschman neerzinken. Het ge weld van de explosie van de torpedo moet den onderzeeër compleet in stuk ken hebben gescheurd. Toen wij in de nabijheid kwamen van de plek, waar hij was ondergegaan, gaf nog slechts een zich voortdurend uitbreidende olievlek een aanduiding van den vijand, die hier een snel en plotseling einde heeft ge vonden. Zet haar arbeid regelmatig voort. Prof. G. A. van Poelje, voorzitter van de Ned. Jeugdherberg Centrale, deelt mede, dat deze organisatie haar arbeid regelmatig voortzet en zorg zal dragen, dat er dezen zomer voor de jeugd vol doende gelegenheid is om binnenslands de vacantie in opvoedkundig en hygië nisch verantwoorde omgeving door te brengen. behoefte worden, met den Een sterk fort in Maginot- linie gevallen In de Maginot-linie bij Montmedy gelukte het, naar het Opperbevel van de weermacht meldde, een zwaar gepantserde stelling te nemen. Het betrof hier een der sterkste forten, dat ondanks hevig verzet dank zij het volle gewicht van den aanvallenden troep werd ingenomen. De Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht maakt in overeenstemming met den Duitschen Bevelhebber in Ne derland nog het volgende bekend. Teneinde zoo spoedig mogelijk fami lieleden van overleden, gewonde en vermiste militairen te kunnen inlich ten, wordt onafhankelijk van de opga ve omtrent de tegenwoordige sterkte der onderdeelen, welke schriftelijk wor den opgezonden aan het centraal re gistratiebureau, Alexanderplein 10 al hier en onafhankelijk van de inzending per post van de kaarten uit de oorlogs- zakboekjes aan het informatie-bureau van het Nederlandsche Roode Kruis alhier aan alle commandanten van le- geronderdeelen opgedragen aan een der hiertoe opgerichte bureaux troepenmel dingen, behoorende tot het algemeen hoofdkwartier en gevestigd te Amster dam, Rijkstelegraafkantoor, kamer 130, telefoon 45200, dan wel te ’s-Graven- hage, Rijkstelegraafkantoor, kamer 11, telefoon 112051, per snelst beschikbaar communicatiemiddel als telefoon, tele graaf, expressebrief of motorordonnans voor zoover mogelijk opgave te doen van geslachtsnaam, voornamen, rang, lichting^ geboortedatum en geboorte plaats van de op den lOen Mei tot hun onderdeel behoord hebbende militairen, die sedert zijn overleden, gewond of vermist. De bevolking wordt verzocht militai re commandanten met het omroepen van dit besluit in kennis, te stellen en hun gelegenheid te geven aan hun toe stel van den inhoud kennis te nemen. De snelheid der Duitsche pantsertroepen. Het legerbericht van heden licht den sluier over de doorbraak van de Fransche grensvestingen ten Westen van de Maas. Geheele pantsercorpsen zijn daar gebruikt en bereikten zonder tegenstand de Sambre en Oise. Ook op dezen vleugel handhaven de Duitsche troepen het tempo van den opmarsch in België. Tal van namen uit den vo- rigen oorlog worden weer genoemd, doch trekken aanzienlijk sneller voor bij dan in den strijd van 1914-1918. De snelheid waarmede de Duitsche pant sertroepen optrekken, heeft algemeen verrassing gewekt. Daar zij in veel grooter aantal aan wezig waren dan die van den vijand en veel moderner waren, was elke te genstand nutteloos. Nog opmerkelij ker echter dan de opmarsch der ge motoriseerde eenheden is het feit, dat de Duitsche infanterie de aansluiting op de vooruitstormende spits niet ver loren heeft. Waar de pantserwagens doorbraken, daar volgden vlak erach ter, de Duitsche infanteristen. Duitsche luchtmacht beheerscht de lucht. Het Duitsche luchtwapen beheerscht reeds na enkele gevechtsdagen bijna volledig het luchtruim. De groote su perioriteit der Duitsche bommenwer pers maakte het mqgelijk de Fransch-Britsche steunpunten te ver nielen, welke ten deele waren vooruit geschoven tot in het Belgische voor terrein. De snelle Duitsche jagers schoten dagelijks tientallen vijandelij ke vliegtuigen neer. Reeds thans blijkt, dat Frankrijk en Engeland niets gelijkwaardigs tegenover het Duitsche luchtwapen kunnen plaatsen. De „Lavoro Fascista” meent, dat de Duitschers eensdeels hun krachten concentreeren in den opmarsch naar Parijs, en anderdeels zich snel trach ten meester te maken van de Belgi sche kust teneinde vandaar den Kruis, Prinsessegracht no. 27, 111899, beide te ’s-Gravenhage. Aan ophalers geve men uitsluitend goederen mee, indien zij voorzien zijn van een machtiging, onderteekend door den secretaris van den Haagschen Ar menraad of het Nederlandsche Roode Kruis. Voor doorzending zal worden zorgge dragen. Het centraal depót voor dekking en kleeding te Rotterdam heeft vóór alles matrassen en dekens noodig. Tevens is er groote behoefte aan werkpakken en werkschoenen. Het adres van toezen ding is: Erasmiaansch Gymnasium, Wijtemaweg 25, Rotterdam. Goederen afkomstig uit de ziekenhuizen De burgemeester van Rotterdam ge last allen die goederen onder hun be rusting hebben afkomstig uit de kenhuizen aan den Coolsingel en de Raampoorstraat, hiervan spoedigste mededeeling te doen den hoofd-administrateur der gemeente ziekenhuizen ten raadhuize, onder ver melding van aard en aantal dezer goe deren en van de plaats waar deze zich bevinden Het frontbericht van het D.N.B. van 18 Mei vermeldt het volgende: Door de capitulatie der Zeeuwsche eilanden is de strijd aldaar ten einde gekomen. De zuivering der eilanden zal nog eenigen tijd in beslag nemen, evenals het uitzoeken der gevangenen, Opvallend is, dat de Engelschen zich aan gevangenneming in hoofdzaak door ijlings op de vlucht te slaan, onttrokken hebben. Bij de Nederland sche troepen, welke zich ondanks het hopelooze van den strijd, dapper ge weerd hebben, heerscht de grootste verbittering over de houding der En gelschen. De eerste militaire hulp der Britten bestond daarin, dat zij 700 man op de eilanden zetten en petro leumtanks vernielden. Afgezien van de schade, welke zij den Nederlanders hiermede berokkend hebben, hebben zij daarmede te kennen gegeven, dat de toestand hun van het begin af aan zonder uitzicht toescheen. In Nederland ontwikkelt het leven zich inmiddels weer normaal. De ver houding tusschen de bevolking en de Duitsche troepen is goed. De Neder landsche soldaten hebben zich ter stond na de capitulatie ter beschik king gesteld voor het herstel van die deelen des lands, welke onder de ge vechtshandelingen geleden hebben. den ttvnden Mei hebben vijandelijke bommenwerpers bommen, soms van het zwaarste kaliber, gewor pen op Duitsch rijksgebied, meldt het Duitsche Nieuwsbureau. Dit geschiedde volkomen naar willekeur. Slechts in enkele gevallen werden rechtstreeksche aanvallen gedaan op militaire of be langrijke strategische objecten. In vele plaatsen zijn burgers, o.w. ook kinde ren, het slachtoffer geworden van de ze willekeur, welke met het volkeren recht volkomen in strijd is. Te Bremen is een vijandelijke bom aanval ondernomen in den nacht van 17 op 18 Mei. even voor één uur. Elf burgers werden gedood en 63 gewond. In den nacht van Zaterdag op Zon dag tegen één uur, is wederom een vijandelijke bomaanval op Bremen on dernomen. Een huis werd vernield, eenige andere huizen werden bescha digd. Daarbij werden 2 personen zwaar gewond. De vijandelijke vliegers wer den door luchtafweergeschut verdre ven. Vrijdagnacht werden bij den vijan- delijken luchtaanval op Hamburg 29 burgers gedood en 51 gewond. Een reeks huizen en bouwwerken is be schadigd. Een nieuwe luchtaanval op Hamburg in den nacht van Zaterdag op Zondag, werd met succes afgeslagen. De vijand kon slechts drie bommen uitwerpen, welke gelukkig slechts lichte schade aanrichtten. Niemand werd getroffen. Een vijandelijk vliegtuig werd neer gehaald. Het D.N.B. meldt uit Berlijn De Nederlandsche minister van tenlandsche Zaken, van Kleffens, heeft tegenover den Pa/ijschen correspon dent van het Joegoslavische blad ,.Po- litika” beweerd, dat ter voorbereiding van de Duitsche actie tegen Neder land, groote schepen onder Zweedsche vlag de haven van Rotterdam waren binnengeloopen, waarin Duitsche sol daten en artillerie verborgen waren. Het D.N.B. verneemt van bevoegde zijde, dat dezè bewering van minister van Kleffens behoort tot de reeks van pogingen, de bliksemsnelle militaire successen van Duitschland te verklei nen, door ze niet te verklaren met de prestaties van de Duitsche weermacht maar met het gebruik van methoden, welke met het volkerenrecht in strijd zijn. Weinig Engelschen onder de krijgsgevangenen. In verband met het bericht van het Oppercommando der Duitsche weer macht, dat tot dusverre 110.000 ge vangenen zijn gemaakt, verneemt het D.N.B. nader, dat zich onder deze gevangenen slechts enkele duizenden Engelschen bevinden. Deze getallen zijn voor het verloop van de gevechten tot dusverre zeer ophelderend. Zij bewijzen, dat de Engelschen ook op het Westelijk oorlogstooneel den strijd niet in gelijke mate hebben gezocht als hun bondgenooten. Ze mogen echter niet uitvliegen Een commissie, bestaande uit heeren van Vloodorp Draaisma Hornstra, Prinsengracht 407, Amstér- dam-C., is met den Duitschen militai ren Opperbevelhebber overeengeko men, dat geen postduiven meer gedood behoeven te worden. Elke houder van postduiven is evenwel verplicht de dui ven niet uit te laten vliegen. In de tweede plaats is hij verplicht om alle duiven, welke zich op zijn hok bevin den, te registreeren. De lijst moet in het hok worden opgehangen en een afschrift er van dient te worden inge zonden aan den heer Hornstra, Prin sengracht 407. Overtredingen hebben tengevolge, dat alle duiven onvoorwaardelijk wor den gedood en dat de eigenaars zul len worden gestraft volgens de Duit sche militaire wetten. Duiven met bui- tenlandsche ringen moeten gedood wor den. Naar „Svenska Dagbladet” bericht, heeft een militaire medewerker van de „Times” verklaard, dat de Fran sche legerleiding door den snellen Duitschen aanval door de Ardennen werd overrompeld. De verdediging was hier door de slechte wegen moei- lijker dan elders. Een andere verras sing was, dat de Duitschers er in waren geslaagd in dit moeilijke terrein gebruik te maken van pantserwagens. Deze pantserwagens hebben tezamen met de duikbommenwerpers de door braak tot stand gebracht. De medewerker van de „Times” voegt hieraan toe, dat de Fransche infanterie van streek was gebracht door het groote aantal Duitsche bom menwerpers. Hierdoor is het geheele colonnes pantserwagens gelukt door de Fransche stellingen heen te breken. Ten Zuidwesten en ten Westen van Mesière zijn de Duitsche troepen met groote snelheid doorgestooten. Zij heb ben hier een gunstig terrein voor de tanks gevonden. De Franschen hebben met de grootste inspanning getracht om de diepe insnijdingen, welke de Duitsche troepen in hun front hebben gemaakt, aan de zijden te dekken. Het frontbericht van het van gisteren luidt als volgt: Onder den indruk van de nederlaag, welke de tegenstanders de laatste da gen moesten incasseeren, trekken de Belgen, Engelschen en Franschen verder terug. Overeenkomstig de af wijkende politieke belangen, trachten de Engelschen daarbij de richting naar het Noordwesten te houden. Tusschen deze beide richtingen staan de Belgen, die bedacht zijn op redding van het eigen land. De laatste dagen hebben getoond, dat deze zorg zich niet al leen uitstrekt over de snel optrekkende Duitsche troepen. Veeleer hebben de Engelschen bewezen zeer gevaar lijke bondgenooten te zijn, daar zij op hun terugtocht plunderen en ver nielen. Zoo is b.v. de stad Leuven door de aldaar liggende Engelschen bij hun aftocht volkomen leeggeplun derd. Doch ook het vernielingswerk der Britten, die blijkbaar gelooven in een vreemd land geen bijzondere rekening te behoeven te houden met de burgerbevolking, vermag de onop houdelijke achtervolging van den tegenstander door de Duitsche troepen niet tegen te houden. Eiken dag wordt de Duitsche linie weer verder gelegd in de richting van de naar Engeland wijzende Belgische kust. De bezetting, van Brussel. In het middelpunt van de succes sen, welke de Duitsche weermacht gisteren in België heeft behaald, staat de bezetting van Brussel. Voorwaarde hiervan was, dat de doorbraak door de Dyle-stelling was uitgebreid, en dat de tegenstander gevoelig geslagen was. Inderdaad konden de Duitsche troepen zonder strijd Brussel binnen rukken, nadat de vijand verder terug geworpen was. De verwoede gevech ten om Mechelen en Leuven, welke stevig in Duitsche handen zijn, hebben den vijand zware verliezen bezorgd, terwijl aan Duitsche zijde de verlie zen in verhouding tot de reusach tige successen als betrekkelijk ge ring kunnen worden beschouwd. Zuinig met drinkwater te Rotterdam. Er wordt bij de bevolking van Rot terdam en omstreken met klem op aan gedrongen om uiterst zuinig te zijn met drinkwater. Er wordt nogmaals de aandacht op gevestigd, dat de in omloop geweest zijnde geruchten als zou het drink water te Rotterdam niet geheel be trouwbaar zijn, absoluut onjuist zijn. Inlichtingen over binnen vaartuigen. De havenmeester van Rotterdam maakt bekend, dat inlichtingen omtrent den toestand van opvarenden van in Rotterdam verblijvende binnenvaartui gen alsmede omtrent de vaartuigen zelve worden verstrekt door het haven kantoor, thans gevestigd in het gebouw van de rivierpolitie aan de Parkhaven, telefoon 35763. Het Turijnsche blad „Stampa” legt den nadruk op het bericht, dat het uit de Vereenigde Staten terugkeerende Ita- liaansche schip „Rex” niet door de En gelschen in Gibraltar is aangehouden om gecontroleerd te worden. Het Brit sche contróle-schip groette de „Rex” en liet het schip ongehinderd passeeren. De „Stampa” is van meening, dat En geland door het buitengewoon scherpe optreden van Italië tegen de onrecht matige economische blokkade, voorzich tiger is geworden ten aanzien van dit land en dat Engeland, door zijn moei lijke positie alles poogt te vermijden, wat onaangename gevolgen voor dit land in de Middellandsche Zee tenge volge zou kunnen hebben. De toestand zooals deze in het le gerbericht van het Opperbevel der weermacht van Zaterdag wordt weer gegeven, wordt door bevoegde militai re zijde als volgt geschilderd, meldt het Duitsche nieuwsbureau. Men kan thans vaststellen: 1. De geallieerden zijn in België en Noord-Frankrijk volkomen op den te rugtocht. 2. De Duitsche troepen dringen overal in scherpe achtervolging van den vijand naar het Westen door. Daar de terugtrekkende bewegingen der geallieerden uit Midden-België duidelijk deels naar het Noordwesten en deels naar het Zuidwesten gericht zijn, kan men aannemen, dat de En gelschen hun troepen in de richting van de havens aan Het Kanaal terug trekken, terwijl de Franschen er na tuurlijk op gedacht moeten zijn hun Noordelijken flank en daarmede hun hoofdstad Parijs te dekken, welke door de lucht nog slechts 120 kilome ter van het thans reeds als bezet ge melde St. Quentin verwijderd is. Er moet dus op gerekend worden, dat ter ontlasting van de uit België terug trekkende troepen, getracht wordt uit Midden-Frankrijk op te dringen naar het Noordoosten. De Duitsche leiding is dienovereenkomstig voorbereid. In Nederland zijn, nadat het laatste verzet op het eiland Walcheren was gebroken, de Zeeuwsche eilanden vol komen in Duitsche handen. Daarmede controleeren Duitsche troepen thans onbetwist de monding van den Rijn en van de Schelde. Bovendien echter biedt de nog onlangs door de Engel schen bezette haven Vlissingen een waardevol steunpunt voor de controle van het Zuidelijke deel van de Noord zee en van den ingang van Het Ka naal, alsmede van den toegang tot de groote haven van Antwerpen. Het laatste hoofdstuk over de inbezitne ming van Nederland is hiermede af gesloten. Waaraan dringend behoefte bestaat. Het bureau van den Regeeringscom- missaris voor de hulpverleening aan Rotterdam, Laan Copes van Catten- burch no. 11, maakt bekend, dat voor ingezetenen van Rotterdam, die van al les beroofd zijn, dringend behoefte be staat aan matrassen, dekens, kussens, lakens, sloopen, ondergoed, bovènklee- ding en schoeisel. Goederen kunnen worden ingeleverd aan het bureau Laan van Meprdervoort no. 2, tel. 183550, of bij het Roode Prinsessegracht no. 27, tel. Franschen blazen spoorlijn in den Elzas op. Naar de Bazelsche bladen melden, heeft men het treinverkeer op van Bazel uitgaande traject Mulhouse moeten stopzetten, daar de Franschen in den Elzas nieuwe punten hebben opgeblazen. Hierover meldt de „Nat. Ztg.”: Vrijdagavond volgde een hevige ont ploffing, welke in Bazel de ruiten deed rammelen. Fransche pioniers hadden in St. Louis de brug aan de Fransch - Zwitschersche grens doen springen. Het goederenverkeer naar Bazel, dat de laatste maanden zeer uitgebreid was geworden, is reeds sinds Woensdag stop gezet en wordt via Delle naar Zwitserland geleid. Bovenloop van de Somme bereikt. Evenwijdig daarmede rukt het Duitsche leger in Frankrijk eveneens steeds verder naar het Westen op. Binnen enkele dagen is de opmarsch verricht van de Maas tot over de Oise en den bovenloop van de Somme tot aan St. Quentin. Groote oorlogs- kerkhoven uit den vorigen oorlog, welke de toenmalige slagvelden om zoomen, herinneren aan de zware verliezen, welke toen op dezen zoo veelomstreden bodem geleden zijn, toen om elke stelling wekenlang met trommelvuur gestreden werd. Thans, nu ook de sterkste hindernissen over wonnen worden, zijn de verliezen bij de Duitsche troepen betrekkelijk zeer gering. Op enkele brandpunten mogen grootere offers noodig geweest zijn, over het algemeen echter vallen al leen bij den tegenstander groote ver liezen waar te nemen, vooral daar, waar in zijn terugtrekkende colonnes pantsereenheden drongen en lucht strijdkrachten hun bommen uitwier pen en daardoor zeer zware verliezen verwekten. Bekendmaking van het Rijksbureau voedselvoorziening in oorlogstijd Het Rijksbureau voedselvoorziening brengt ter kennis van alle bereiders van tarwebloem en roggebloem, dat met ingang van Maandag 20 Mei de tarwe moet worden uitgemalen op 85 pCt. en de rogge op 72 pCt. aanval te ontketenen, welke Engeland moet neerslaan, meldt Stefani uit Rome. De „Giornale d’Italia” merkt op, dat de vermaarde Maginot-linie, die dertig milliard francs gekost heeft en waaraan 15 jaar gewerkt is, nu al, als gevolg van den Duitschen op marsch naar Parijs, als gepasseerd beschouwd kan worden. In dit gewel dige verdedigingswerk, zoo merkt het blad op, bevindt zich het kostbaarste oorlogsmateriaal van het Fransche leger, vooral artillerie. Welnu, dat materiaal is ter plaatseonbruikbaar, want terwijl de geweldige kanonnen van de Maginot-linie zich naar het Oosten richten, opereeren de Duit schers in het Westen en dreigen zij de linie in den rug te nemen. Twintig pantserwagens der geallieerden vernietigd. Ten zuidwesten van Brussel werd, naar van bevoegde zijde wordt mede gedeeld, Zaterdagavond een aanval van vijandelijke pantserwagens af ge slagen. De in den eindstrijd gebruikte artillerie .vernietigde hierbij alleen twintig pantserwagens. De mijnen voor de kust van Zuid-Afrika. Het leggen van mijnen voor de kust van Zuid-Afrika is een dappere zee- mansdaad van de oorlogsmarine, wel ke speciale omzichtigheid vereischte, omdat de Britten met behulp van Zuidafrikaansche luchtmacht in staat zijn, een groot gebied naar zee te bewaken. Zooals bekend, heeft de hulpkruiser „Wolf” in de tweede helft van den wereldoorlog onder bevel van den fregattenkapitein Nerger, de Britsche oorlogsvoering ter zee door het leggen van een versperring in de buurt van de Kaap gedwongen tot buitengewone veiligheidsmaatregelen in alle havens, welke tot dusver als volkomen veilig hadden gegolden. Het Het Zwitsersche consulaat te Rotterdam Van de zijde van de Zwitsersche le gatie alhier wordt medegedeeld, dat het nieuwe bureau van het Zwitsersche consulaat te Rotterdam gevestigd is Ungerplein 2, telefoon 45165. Het bu reau is geopend des middags van 2 tot 5 uur. Alle Zwitsersche staatsburgers in Rotterdam dienen zich ten spoedigste bij het consulaat te melden. Waarneming van het Roemeensch consulaat-generaal te Rotterdam Tengevolge van het aan den heer Bruno Klaase op diens verzoek ver leend ontslag als consul-generaal hono raire van Roemenië te Rotterdam, is de heer Pierre Bifclia voorloopig belast met de waarneming van het koninklijk Roemeensch consulaat-generaal aldaar, totdat een nieuwe titularis benoemd zal zijn. De kanselarij van het consulaat-gene raal is van heden af gevestigd in het Erasmusgebouw, Coolsingel, Rotterdam. Bij opleving ook meer Duitsch materiaal Zooals wij reeds meldden wordt thans in tuinbouwkringen een groote opleving in den Nederlandschen tuin bouw verwacht. Duitschland vormde vroeger jaren altijd de belangrijkste klant van tuin- bcuwend Nederland, doch de export van tuinbouwproducten naar dit land daalde enorm tengevolge van diverse handelsbelemmeringen. De huidige stand van zaken maakt opheffing van deze belemmerende be palingen zeer waarschijnlijk. De inten sieve tuinbouw in het Westland zou hiermee zeer gebaat zijn, daar de pro ductie veel te groot is voor de Neder landsche markt alleen. Heirbij komt nog, dat bij opleving in den tuinbouw door aanmerkelijke exportverruiming naar Duitschland, ook de Duitsche invoer belangrijk zou kunnen toenemen. Immers, Duitschland levert verschillende bestrijdingsmidde len voor plantenziekten aan de tuin ders, glas en ijzer voor den Westland- schen kassenbouw en steenkool voor de verwarming der Westlandsche bedrij ven. Ongetwijfeld zou bij een opleving van den tuinbouw de behoefte aan deze materialen veel grooter zoodat beide partijen gebaat zijn een belangrijke uitbreiding van export van tuinbouwproducten. De uitzonderingen. Het departement van Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend 1. Het is verboden motorrijwiel- en autobanden, zoowel binnen- als buiten banden, zoowel gebruikte als onge bruikte, af te leveren. 2. Van het verbod bedoeld onder 1 is uitgezonderd het afleveren aan mili tairen, Duitsche militaire attaché’s, le den van het Duitsche gezantschap en van de Duitsche consulaten, artsen, veeartsen, verloskundigen, verplegers en verpleegsters., dcstructorbedrijven, brandweer, politie en post, zoomede voor het vervoer van goederen, dat door de Duitsche bezettingsautoriteiten is gelast en voorts voor vervoer van motorbrandstof. 3. Van het verbod bedoeld onder 1 is eveneens uitgezonderd het afleveren aan autoriteiten, welke door den di- recteur-generaal van Handel, Nijver heid of door den directeur van het Rijksbureau voor rubber, met toestem ming van den directeur-generaal van Handel en Nijverheid zijn aangewezen voor het verkrijgen en verbruiken van motorbrandstof. 4. Van het verbod bedoeld onder I is eveneens uitgezonderd het afleveren ten gebruike van ziekenvervoer, lijken- vervoer en evacuatie. 5. Van het verbod bedoeld onder 1 is eveneens uitgezonderd het afleveren aan hen, die voorzien zijn van een schriftelijke vergunning van een bur gemeester, voor het verkrijgen en ver bruiken van motorbrandstof. Van de afleveringen houdt de ver- kooper aanteekening in zijn afleve- ringsregister, waarvan de origineelen wekelijks aan het Rijksbureau voor rubber moeten worden opgezonden. In de gevallen, waarin een schrifte lijke vergunning als bedoeld onder ten vijfde is verstrekt, moet deze den ban- denverkooper worden getoond. Deze schrijft in dat geval een R.B.R. 3-for- mulier uit, waarop een aanteekening van de vergunning wordt gedaan, welk formulier door kooper en verkooper wordt geteekend, terwijl de vereischte zegels worden geplakt. De aflevering kan dan onmiddellijk plaats vinden, terwijl daarna het R.B.R. 3-formulier aan Jiet Rijksbu reau voor rubber wordt opgezonden. Deze verordening wordt per radio afgekondigd en treedt onmiddellijk in werking.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2