HAAGSCHE COURANT I De Nederlandsche zilverbons Maandag 20 Mei 1940. te I aan STADSNIEUWS ft I Kort Verhaal Een Duivelskunstenaar SCHOLEN OPENDEN WEER DE DEUREN DUITSCHE BETAAL MIDDELEN i4 f l 1 HET POSTVERKEER DERDE BLAD. DE BLOEDTRANSFUSIEDIENST te DE EERSTE ZONDAG NA AFLOOP VAN DEN OORLOG INDISCHE MENSCHEN IN HOLLAND TRAM- EN BUSBEDRIJF GELEIDE LIJK WEER IN VOLLE FUNCTIE Het onderwijs aan de Christelijke H.B.S. -aan den Bezuidenhoutscheweg is vanmorgen hervat. Op onze foto de school gaat uit Serie N Mr. D. FOCK ZESTIG JAAR GELEDEN GEPROMOVEERD DOCTORAATSJUBILEA MSI INLICHTINGEN OVER VLUCHTE LINGEN UIT ROTTERDAM Aantal donors sterk gestegen ürwM OUDEN Er wordt hard gewerkt om alles weer normaal te doen verloopen tl 'VH1 JeP hij F. i «64304 DE INDISCHE VEREENIGINGEN ZIJN ACTIEF SB BABY VERMIST. EYKELFONDS. i meet voor- VERVOERSCIJFERS ZIJN BEVREDIGEND. No. 17572 i' WI»i wn> AtMu»atL Zooals gemeld is het morgen 60 jaar geleden dat mr. D. Fock, minister van Staat, promoveerde. De heer Fock zal dit feit echter niet herdenken, terwijl hij dien dag geen bezoeken kan ontvan gen. Men hoopt het busverkeer weldra weer op ruimer schaal te kunnen herstellen, zoodra de verstrekking van de benoodigde hoeveelheden brandstof geschiedt en het wagen park weder op sterkte zal zijn ge bracht na het vrijkomen van het voor vluchtelingen- en gewonden- vervoer bestemde materieel. Morgen zal het vijftig jaar geleden zijn, dat mr. P. IJssel de Schepper, oud-kinderrechter te Rotterdam en wo nende hier ter stede, aan de Leidsche universiteit promoveerde tot doctor in de rechtsgeleerdheid. Hetzelfde feit zal op 22 Mei a.s. wor den herdacht door mr. P. Polvliet, oud- president van het gerechtshof te ’s-Gra- venhage en wonende alhier. B. en W. hebben op de lijst van de in deze gemeente gevestigde instellingen, van weldadigheid geplaatst: de stich ting „Fonds voor hulp aan lichamelijk gebrekkige kinderen. (Eykelfonds). LEERLINGEN MACHINISTEN SCHOOL TE ROTTERDAM. Leerlingen der Machinistenschool Rotterdam, die in den Haag of omge ving wonen, wordt verzocht zich per soonlijk, schriftelijk of telefonisch in verbinding te stellen met ir. J. R. G. Isbrucker, Leuvenschestraat 47, Sche- veningen, tel. 556677, of met F. A. A. Jasperse, Ijsclubweg 42, alhier, tel. 772613. zulk een zilverbon van 2.50 en even eens een van f 1. Ongetwijfeld zal men zich deze bons nog herinneren. De hier gereproduceerde bons zijn resp. uit de jaren 1927 en 1920. Van de na den bominslag in Huize Bethlehem in veiligheid gebrachte baby’s is er helaas tot nu toe één ver mist. Het is een jongetje van 10 dagen van het echtpaar Steynmetz, Gouver- neurlaan 28 alhier. Het werd door de moeder aan een der redders overge reikt door het raam. Deze redder heeft zich thans bij den heer Steynmetz ge meld. Hij heeft het kind, toen hij het van de moeder had overgenomen op welk moment wederom de si rene ging gebracht naar een schuil kelder in een eenige huizen verder ge legen gebouw en het daar aan een der in dien kelder aanwezige dames over gegeven. Hij. is daarop weer naar Huize Behthlehem teruggekeerd om verder aan het reddingswerk deel te nemen. De heer Steynmetz verzoekt thans de dames, die in den schuilkelder zaten, zich zoo spoedig mogelijk met hem in verbinding te willen stellen, opdat hij nader nieuws over zijn kind kan ver nemen. Inmiddels zijn de tramwagens en ook de in gebruik zijnde bussen, voor het verkeer tijdens de verduistering ingericht. Zoodra blijkt, dat er be hoefte toe bestaat, zullen de diensten dus ook na het donker worden kunnen worden onderhouden. Op verzoek van de Duitsche Mili taire Overheid maakt de Burgemees ter van ’s-Gravenhage bekend, dat hier te lande slechts die Duitsche be taalmiddelen geldig zijn, welke aldus zijn gemerkt: „Ausgegeben auf Grund der Ver- ordnung uber Reichskreditkassen”. Andere Duitsche betaalmiddelen mogen niet worden aangenomen. Het Duitsche Stadtkommando. Voorts deelt de burgemeester me de, dat het kantoor van het Duitsche .Stadtkommando” voorloopig in ho tel ,,de Twee Steden” is gevestigd. In het straatbeeld der stad, dat vrij wel algemeen weer het normale aan zien toont, is de tram, óók gedurende de oorlogsdagen, nooit verdwenen. De H.T.M. handhaafde toen haar bedrijf zoo goed mogelijk en nu heeft zij gele genheid om, althans wat het tramver keer betreft, den gewonen toestand te herstellen. De bezettingscijfers zijn sedert Vrij dag bevredigend. Het herstel der be wegingsvrijheid der burgerij in de avonduren, gevoegd bij de invoering van den Middel-Europeeschen Zomer tijd, waardoor bijna 2 uren zonlicht werd gewonnen, heeft het vervoer zeer gestimuleerd. Inlichtingen over ingeschreven Vluchtelingen uit Rotterdam onderge bracht in Den Haag, worden alle werkdagen tusschen negen en vijf uur verstrekt door het Bureau der Ver- eeniging voor Vreemdelingenverkeer, Parkstraat 38, alhier, tel. 180980. Aanmelding voor vluchtelingen, op genomen bij particulieren of verblij vend in particuliere huizen, dient uit sluitend te geschieden ter gemeentese cretarie, afdeeling bevolking, verkie zingen en burgerlijke stand, Gouden- regenstraat 36 alhier. De Haagsche bloedtransfusiedienst heeft in de afgeloopen dagen zijn groote nut bewezen. Aan alle aanvra gen kon worden voldaan, deelde men ons mede. Men is dan ook. zeer te vreden met het werk, dat de laatste maanden door- den dienst is verricht. Met alle macht wordt er thans aan gewerkt het aantal donors op te voe ren tot 5000 a 6000. Het verrassende feit dóet zich daarbij voor, dat thans veel meer menschen zich bereid heb ben verklaard om als donor op te treden, dan eenige weken geleden. Schreef men toen 150 menschen aan, van wie men wist, dat zij bereid waren zich in te laten schrijven, dan kwam nooit meer dan de helft op. Thans echter hebben de doktoren van den dienst ongeveer 150 menschen per dag te onderzoeken of zij als donor ge schikt zijn en in welke klasse zij onder gebracht moeten worden. Men heeft thans ongeveer 2800 donors, terwijl nog 1500 aanvragen behandeld moeten worden. Zaterdag hebben wij reeds een en ander medegedeeld over de Nederlandsche zil verbons, welke in circulatie zijn ge bracht en wettig betaalmiddel zijn. Wij reproduceeren hier den voorkant van Wordt tw .r-». scheen, zag ze een draad, die naar het bureau liep. Intusschen had de man het bureau geopend. Er waren alleen papieren in. 'Je schijnt een fijnen neus te hebben prees de Francaise. Waar denk je, dat geld te vinden zal zijn? In deze werkkamer zeker niet. Slaapkamer misschien, maar niet waarschijnlijk. We probeeren de bad kamer! Hij liep naar een deur en ze volgde hem in het donker. Voorzichtig! waarschuwde ze, straks stoot je ergens tegen en maak je leven. Maar hij scheen kattenoogen te be zitten, want ze hoorde hem een vol gende deur openen en het licht flitste op. De badkamer! zei hij rustig. Kijk, achter dien gashaard, zie ik een klein hefboom je. Je zou eens kunnen probeeren of dat misschien een geheime brgplaats is. Lucienne trok aan het hefboompje en geluidloos schoof een paneeltje opzij. Een kleine ruimte werd zichtbaar, waarin een casette stond. Op hetzelfde oogenblik schrilde de telefoon in de aangrenzende kamer. Lucienne kromp in elkaar van schrik, maar de man liep kalm naar de andere kamer en luister de. Toen sprak hij met een heel andere stem, precies als iemand, die in zijn slaap gestoord was. Nee, dat gaat onmogelijk. Dood moe, ja. Kom morgenochtend maar bij me. Best. Welterusten! Sprakeloos keek Lucienne hem aan, toen hij terugkwam. Je bent een genie! Zulk werk zag ik nooit tevoren. Je hebt je erdoor ver raden, amice. Dat kan alleen Pete Jones! De man lachte. ’t Spijt me, dat ik je moet teleurstellen. De oplossing is overigens heel eenvoudig. Ik was zoo dom geweest, mijn sleutelbos op mijn schrijfbureau te laten liggen en was daardoor gedwongen op eenigszins on gewone wijze mijn huis binnen te drin gen. Pete Jones ben ik dus niet. Maar voor het eind van het jaar zal ik hem pakken, zoo waar ik Reggie Whiskers heet, juffie! Dat heeft in de courant ge staan en de courant spreekt altijd de waarheid! Toen draaide hij zich naar de deur en hij wees haar den weg. die kant uit is de voordeur en over twee dagen gaat er een boot naar Le Havre! Goede reis Lucienne! Toen ze als de wind over het hekje klom, hoorde ze nog zijn schamper lachje. Deelen, jawel! gromde Pete Jones, waar ziet dat kuiken, me eigenlijk voor aan! Twee jaar lang zoekt de Newyorksche politie hem nu al, maar Pete Jones is nog altijd onvindbaar. Pete Jones is een soort duivelskunstenaar. Zooals een kundig dokter het lichaam van een pa tiënt betast en zijn fijngevoelige vin gers een kleine afwijking weten te con- stateeren, zoo schijnen Pete Jones’ vin gers de gave te bezitten, de ingewik keldste lettercombinaties van de ver nuftigste safe-sloten in een minimum van tijd te vinden. Een doodgewone brandkast opent hij als een gewoon mensch zijn portemonnaie en voor ge heime schuilhoekjes schijnt hij een spe- cialen speurneus te bezitten. Zijn kat tenoogen wijzen hem in het donker even zeker den weg als bij klaarlichten dag en er is nog geen alarmklok ge weest, die gewerkt heeft, als Pete Jones dat niet wilde. Hij beschikt over een koelbloedigheid en een tegenwoordig heid van geest, die zonder weerga zijn. Pete Jones heeft vele vijanden, maar zijn grootste is wel Reggie Whiskers. Reggie Whiskers heeft als detective al heel wat successen te boeken gehad, hij is zonder twijfel de beroemdste speur der van New York, maar Pete Jones dreigt een nagel aan Reggie’s doodkist te worden. Zijn minder succesvolle col lega’s behoeven maar met ’n lachje den naam Pete Jones te noemen, of Reggie staat in vuur en vlam. En in een onbe waakt oogenblik heeft hij gezworen, dat hij Pete Jones voor het eind van het jaar te pakken zal hebben. Dat is een eed, waar hij later wel een beetje spijt van gehad heeft, want natuurlijk heeft zoo’n kerel van de pers er de lucht van gekregen, en in de eerstvol gende editie stond met knapen van let ters over de heele breedte van een pa gina: Reggie Whiskers zweert Pete Jones te arresteeren voor het eind van dit jaar! Dat was weer echt wat voor zoo’n persnieuwtjesjager, nou wist Pete Jones het ook meteen! De man, die, met zijn kraag hoog op en de vilthoed diep in de oogen ge trokken, het motregentje trotseerde en lenig langs de huizenrij schoof, dacht aan dien eed en grijnsde grimmig. Hij stond stil voor een eenzaam huis met een voortuintje en even uitte hij een verwensching. Geen seconde later was hij met een fikschen zwaai over het tuinhekje heen en met vlugge gelujd- loozen schreden liep hij op het donkere, verlaten huis toe. Opnieuw kwam er een grijns om zijn mond, toen hij met zyn elleboog het raampje van de voor- HJjjaaSUMU» O»» WSOhAMS.* ONDERWIJS ZOO VOLLEDIG MOGELIJK HERVAT De scholen openden vanmorgen weer haar deuren voor de leerlingen, die na een noodgedwongen verlengde Pink- stervacantie de lessen gingen hervatten. Nog zijn verscheidene gebouwen be zet en is in het algemeen de toestand van vóór 10 Mei j.l. bestendigd, maar er wordt, rekening houdend met het geleidelijk vrijkomen van de overige schoolgebouwen, thans hard gewerkt aan een regeling tot het volledig her stel van den normalen gang van zaken. Op het aanvangsuur toonden de schoolpleinen, die tien dagen verlaten lagen, weer het levendige beeld, dat een leerlingenzwerm daaraan pleegt te geven. Maar bij het begin der lessen was er in vele schoolklassen een oogenblik stilte, om het schoolhoofd of den direc teur aan te hooren, die de leerlingen aanspoorde om rustig en flink aan het werk te gaan, te leeren en zich in de vrije uren te vermaken, gelijk voor heen. Er was geen instructie van het Ge meentebestuur aan de openbare onder wijsinrichtingen uitgegaan om de leer lingen door de hoofden of directeu ren te doen toespreken, maar velen deden dit op eigen initiatief, rustig en bezonnen. Daarna ving het onderwijs aan als na een gewone vacantie. COMMISSIE VOOR HET VACANTIE- KINDERFEEST. De commissie voor het Haagsche Vacantie Kinderfeest heeft het besluit genomen, het Vacantie-kinderfeest in haar geheel niet te laten doorgaan. Er zal dit jaar geen enkel beroep op de burgerij harerzijds worden gedaan. Een groot aantal bonboekjes zijn reeds uitgegeven. Zij verzoekt drin gend, de boekjes en de ontvangen gel den zoo spoedig mogelijk af te dragen aan den heer A. S. P. Brouwer, Hen drik van Deventerstraat 136 alhier. De verlotting zal wel gehouden worden en de uitslag wordt geplaatst in de dag bladen van 17 Juli. Bij de Posterijen wordt de laatste dagen met alle beschikbare krachten gewerkt om het postverkeer van en naar alle deelen van het land weer normaal te doen verloopen. Uiteraard stuit men daarbij op groote moeilijk heden, die echter geleidelijk uit den weg worden geruimd. De treinen rij den niet overal of loopen met vertra ging, terwijl ook het autoverkeer nog met heelemaal geregeld is Men verwacht echter, dat binnen niet al te langen tijd alles weer ge regeld zal zijn. Het volkomen isolement, waarin Ned.-Indië ten aanzien van Nederland is komen te liggen, heeft uiteraard in de Indische kolonie van ons land een gevoel van onrust en onzekerheid ge wekt, vooral van onzekerheid, omdat hier tal van kinderen vertoeven, wier ouders in Indië zijn en wier opvoeding van daaruit wordt bekostigd. Maar ook de talrijke oudgasten met pensioen stellen vele vragen, waarop nog geen antwoord is te geven. De snelle en systematische wijze, waarop door de Duitsche bezettings- autoriteiten het normale leven in Hol land wordt hersteld, geeft alleszins aan leiding, de verwachting uit te spreken, dat ook voor de groote groep van Indi sche menschen in Holland het noodige zal worden gedaan om voorwaarden te scheppen, die onder de gegeven omstan digheden zoo normaal mogelijk zijn. Op de dagelijksche persconferenties is reeds te kennen gegeven, dat een tele grafische verbinding met Indië wellicht reeds binnenkort weer mogelijk zal zijn. Intusschen zijn de groote Indische vereenigingen hier ter stede actief. De Kon. Vereeniging „Oost en West”, Smidswater 10, de Vereeniging voor Indische verlofgangers en gepension- neerden, W. van Dijkveldstraat 10 en de afdeeling Nederland van het Indo- Europeescn Verbond houden hun bu reaux geopend voor het geven van in lichtingen. Hedenmiddag werd op ini tiatief van „Oost en 'West” een bijeen komst gehouden, waarop o.m. ter sprake is gekomen in hoeverre Indische kinderen in ons land, die afhankelijk zijn van de Indische verbindingen, doeltreffend geholpen kunnen worden. Ochtenddienst voor Duitsche soldaten op het landgoed Sorghvliet Bij het ontwaken van de stad onder een heerlijke lentezon ademt alles wat men ziet; rust. Waar de Duitsche soldaten^ verblijf houden, ziet men echter reeds vroeg eenige bedrijvigheid. Onderofficieren spreken met groepen manschappen. Hier en daar wordt het uiterlijk eens extra verzorgd en men maakt zich blijkbaar gereed voor een Zondagstocht. Een kort commando hooren we, groe pen stellen zich op en marcheeren af. Nauwelijks is men op weg getogen of wij hooren dat de groep marcheerende soldaten tegelijk een mannenkoor is, welks prestaties men als lang niet on verdienstelijk zou kunnen omschrijven. We vragen eenige inlichtingen en het blijkt, dat het doel van den tocht is een ochtenddienst die gehouden zal worden op het landgoed Sorghvliet, niet ver van het Vredespaleis. Als we daar aankomen zijn ook van andere kanten troepen Duitsche soldaten aangemarcheerd, waaronder nog meer mannenkoren. Op het landgoed wordt de dienst ge houden. Men vertelt ons dat deze is voor katholieke en evangelische solda ten. Een aalmoezenier en een veldpre diker, onderscheidenlijk van beide reli giën, spreken een gebed uit en richten zich tot de troepen. De dienst duurt ruim een half uur, waarna men weer afmarcheert naar de verblijfplaatsen. Thans zijn er meer stedelingen op de been, die met groote belangstelling de nieuwigheid van een soldatengroep zingend op marsch aan schouwen en aanhooren. Het leven van de stad verder beschou wende, merkt men al gauw op dat deze eerste Zondag onder ietwat vreemde omstandigheden, zich in het algemeen weinig onderscheidt van een anderen mooien Meizondag. De trams naar Sche- veningen zitten vol, op de boulevards is een druk verkeer, de terrassen flink bezet. Zoo was ook het aspect van het overige gedeelte van de stad. De bevol king van den Haag leefde als in nor malen tijd, met dit eene onderscheid dat men natuurlijk ditmaal meer be langstelling had voor de binnenstad, waar vele wandelende Duitsche solda ten te zien waren. Een dag van rust, ondanks de groote verandering. COMITÉ TOT HULPVERLEENING AAN DIEREN IN OORLOGSTIJD „DE GROENE STER”. Men schrijft ons„De Groene Ster” geeft iederen dierenbezitter den raad, zijn dier niet los op straat te laten loopen. Katten moet men ’-s nachts bin nenshuis houden. Boeren moeten zor gen, dat hun weilanden zoo zijn afge- sloten, dat koeien niet op straat kun nen ontsnappen. Het is de wijste weg, de dieren voor zoover mogelijk ’s nachts op de weide te laten loopen en niet allemaal tezamen in één stal onder te brengen. Hulpaanbiedingen voor den Haag Mevr. Wesseling, Frankenslag 9, mevr. Pyl, Stadhouderslaan 86, Peter de Jong, Ligusterstraat 84, E. Frenay, There- siastraat 387. De dierenasyls hier ter stede en te Amsterdam stellen hun auto’s voor het vervoer van kleine huisdieren ter be schikking. Identiteitsbewijzen voor dieren zijn binnenkort verkrijgbaar. Men kan zich reeds nu laten inschrijven als contri buant der „Groene Ster”. Helpers zul len witte banden om den linker arm dragen met een groene ster met drie stralen en de woorden „Dierenhulp” en „De Groene Ster”. Wie een dier wenscht te verzorgen, wordt verzocht zich op te geven. Lijs ten van gewonde dieren zijn beschik* baar. WIJZIGING POSTBESTELLING M THORBECKELAAN Sedert enkele dagen is de postbestefe ling van de Thorbeckelaan in haar ge heel bij den bestelkring van ’s-Graven hage gevoegd. In verband hiermede zullen de briefpostbestellingen, de be stellingen van aangeteekende stukken, van postpakketten, van expresstukken en van telegrammen, alsmede de in vordering van kwitanties niet plaats vinden van Loosduinen, doch van ’s-Gravenhage uit. Ter koming van vertraging worden belang stellenden uitgenoodigd in de adressen der voor de Thorbeckelaan bestemde poststukken en telegrammen als plaats van bestemming uitsluitend te ver melden: ’s-Gravenhage, deur verbrijzelde. Even keek hij vlug om zich heen, en hij dacht, dat niemand het glasgerinkel gehoord had. De vrouw aan den overkant van de straat hield zich in de schaduw en bleef doodstil turen naar de deur, die hij nu opende, door met zijn hand het patentslot aan den binnenkant te „behandelen”. Geen tien seconden na hem glipte de vrouw in het zwart, die hem met zooveel be langstelling had gadegeslagen, eveneens naar binnen. Ze kwam juist op tijd, om hem met een groote sleutelbos in de hand bij het schrijfbureau in de voor kamer te zien staan. Ik stel voor om te deelen! zei ze. Als hij schrok, liet hij in het in ieder geval niet merken. Langzaam keerde hij zich om en hij keek haar aan. Zet dat maar uit je hoofd liefje, zei hij koel. Ze lachte schril. Integendeel! Ik zag je aan het werk en ik volgde je, om den buit te deelen. Het was een zuiver toeval, want ik had hier in New York geen plannen. Maar waarom zou ik van de gelegenheid geen gebruik maken? Plotseling flitste zijn zaklantaarn even aan. Direct daarna doofde het licht weer. ’t Dacht het viel, zei hij tevreden. Jij ben de Zwarte Lucien ne uit Nantes. In Parijs heb je heel wat op je kerfstok. Dat inbraakje bij de Banque de Paris ging van jou uit, de juweelendiefstal bij Lambot en Cie in de Rue Royale was een knap stuk werk, en die chequevervalsching, waar de kranten een week geleden vol over stonden mislukte alleen, omdat Bobbie Colgin er leelijk invloog. Hij werkte met je samen en ik hoorde het alle maal van hem. Hij zit nu achter slot, en dat dankt hij aan jou, Lucienne! Ze haalde de schouders op. De stakker, zei ze achteloos, hij kon niet op tegen Reggie Whiskers. Voor hem schijn ik ook te moeten op passen. Schijnt een gevaarlijk mannetje te zijn. Overigens mijn compliment voor je werk. Zoo brutaal zag ik het noqit eerder. Ach, wat, wees hij den lof af dit was beginnelingenwerk. Ik had me door jou niet mogen laten snappen- Lucienne kwam een stapje nader. Ik zou wel eens even hierin willen snuf felen, wees ze naar het bureau- De man schudde het hoofd Z°°als t’1ee.n Van mijn sleutels past zeker zult V enk’ da* hierin niet veel opeensnde\PkPeraSSen! Stop! hij de le^r lk ben er van overtuigd, dat loom te - Van de alarmsehel hieronder P Kijk eens even, als je wilt. het Ïémne S1Oeg het karPet terug- Bij l het licht van de maan, die naar binnen - r

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9