Een bezoek aan de Grebbe IJsellinie en Duitschland’s overmacht m de lucht De Duitsche opmarsch Frankrijk ■f i UB 1940. Dinsdag 21 Mei. Laon na bestorming genomen Indrukwekkende plechtigheid op den Grebbeberg 1 No. 17573. van in Het Oise-Aisne-kanaal bereikt Invoer- en uitvoer verboden Geallieerde legermacht dreigt afgesneden te worden Slechts weinig sporen den strijd Regeeringscommissaris voor den wederopbouw tl J s w Eerbetoon bij de laatste rustplaats der Nederlandsche en Duitsche militairen. Dr. ir. J. A. Ringers In Zuid-West-België Lte door de Hollandsche soldaten vernielde brug bij Westervoort nabij Arnhem, aan de ÏJsellmia. Blijven op den bestaanden voet werken Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Bezoek aan een Duitsch gevangenenkamp 1 Verklaringen van generaal- veldmaarschalk Göring <0 1 I y COURANT HAAGSCHE PRIJS DER ADVERTENTIËN: PRIJS DEZER COURANT: De kranslegging. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35^37 Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461. Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 Van 15 regels 1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. Voor Is-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”. „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad’* 3.Franco per post met Mode blad 4.zonder Modeblad f 3.75. Buitenland 9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct, fr. p. post 10 ct. In toelichting op het Duitsche leger- bericht heeft Hauptmann Frank gister avond in een persconferentie enkele nadere mededeelingen gedaan. Hij wees er op, dat de slag in het open veld in Zuid-West-België en Noord Frankrijk zich voor de Duitsche legers op succësvolle wijze blijft ontwikkelen. De snelle opmarsch der Duitsche troepen dreigt de daar opereerende Engelsch-Fransch-Belgische troepen, welke zich snel terugtrekken, van hun hoofdmacht af te snijden. Zij bevinden zich in een steeds smaller wordende Onteren is de Nederlandsche pers in de gelegenheid gesteld, eenige punten te bezoeken van het gevechtsterrein in Nederland en tevens getuige te zijn van een korte, eenvoudige, doch daarom niet minder indrukwekkende plechtigheid het leggen van twee groote kransen door de Duitsche militaire autoriteiten op het massagraf op den Grebbeberg, waar thans 100 Duitsche en 325 Nederland- scbe soldaten in den dood vereend zijn. Een verslaggever van de „Stockholms Tidningen’ geeft in zijn blad een repor tage over een bezoek aan een Duitsch gevangenenkamp, waar hij gesproken heeft met Nederlandsche, Belgische, Britsche, Fransche en Poolsche gevan genen. De verslaggever legt er den na druk op, dat alle gevangenen diep on der den indruk waren van de Duitsche wijze van oorlogvoeren. Als verple ging ontvingen de krijgsgevangenen het zelfde als de Duitsche burgerbe volking en Franschen verklaarden hem dat de krijgsgevangenen tevreden wa ren over de behandeling in het kamp. overal in vollen gang en met dezen op bouw zullen eerlang de laatste sporen, die aan den strijd herinneren, zijn uit- gewischt. Ook in de omgeving van Amersfoort, waar groote gedeelten van het geïnundeerde gebied alweer droog liggen, konden wij dit constateeren. afgezocht naar gewonden, waarbij men gisteren er nog twee vond. Men staat bij dit zoeken voor een lastige taak, daar zich in de omgeving talrijke Ne derlandsche mijnenvelden bevinden, waarvan helaas geen kaarten aanwezig zijn, zoodat het opsporen der gewonden een uiterst gevaarlijk werkje is. DE VALSCHERMTROEPEN. Ter gelegenheid van een kort ver blijf in Berlijn heeft generaal veld maarschalk Göring gisteren het woord gevoerd voor de Duitsche pers, waar bij hij vrijmoedig antwoord gaf op ac- tueele vragen, die in grooten getale uit alle kringen des volks tot hem werden gericht. Allereerst sprak de generaal veld maarschalk over de valschermtroepen, waarbij hij uiteenzette, dat die sedert jaren een nieuwe eenheid van het luchtwapen vormden. Zij behooren tot de Duitsche luchtmacht en dragen het uniform van het Duitsche luchtwapen. Het is schandelijk te beweren, dat pa rachutisten in verkleedingen afgewor pen zijn. Wanneer dus valschermtroe- pen gevangen worden genomen, zullen zij volkenrechtelijk precies zoo behan deld moeten worden als alle andere krijgsgevangen soldaten. Wie daarte gen een vergrijp pleegt, moet verwach ten, dat met de scherpste represailles zal worden ingegrepen. Ieder geval, waarin tegen leden der valscherm- troepen niet volgens oorlogsrecht en oorlogsgebruik wordt opgetreden, zal uiterst pijnlijk worden onderzocht en voorbeeldig worden bestraft. Voortgaande prees de generaal veld maarschalk de prestaties der uit de lucht gelande troepen, die in den rug der vijandelijke stellingen de hoofd poort in de vesting Holland hebben weten open te houden. Op de vraag, hoe het mogelijk is geweest, dat het Duitsche luchtwapen in zoo ongelooflijk korten tijd de su perioriteit in de lucht kon verwerven Het Oppercommando der Duitsche Weermacht maakte gisteren bekend: Duitsche troepen hebben Laon bestormd. Op de citadel van de stad waait de Duitsche oorlogsvlag. Bij het optrekken van Laon naar het Zuidwesten werd het Oise-Aisne-kanaal bereikt op de Westelijke tegenstanders, ant woordde de generaal veldmaarschalk kort: Het ligt mij niet, zooals mijn collega’s in Engeland en Frankrijk doen, met groote woorden te spreken over de ontzaglijke successen van het luchtwapen. Ons luchtwapen doet zijn plicht. Niet met woorden, maar met daden heeft het de superioriteit in de lucht verworven. Deze superioriteit in de lucht zal het behouden. Het was Hauptmann van der Decken, die bij deze plechtigheid het woord voerde. Op dezen tocht door uw mooi land, aldus Hauptmann v. d. Decken, willen wij eerst een groet brengen aan de gevallen kameraden. Met rouw den ken wij aan onze soldaten, die hier het leven lieten. Maar wij zijn trotsch op hen en ons hart is vervuld van dank baarheid, omdat wij hebben kunnen constateeren, dat de stormende geest van het Derde Rijk overgegaan is op de jonge weermacht. Onze soldaten hebben het niet gemakkelijk gehad hier op den Grebbeberg. Een dappere vijand had hooger gelegen versterkin gen bezet en buitendien de beschikking over inundaties. Maar stormenderhand zijn deze stellingen genomen. Wij, In fanteristen, gedenken onze dappere ka meraden van de S.S., die bij deze stormaanvallen het leven lieten. Wan neer er gesproken zal worden over den strijd in Holland, dan zal hierbij steeds gedacht worden aan den zwaren strijd aan den Grebbeberg. Doch niet alleen onze kameraden gedenken wij, ook onze vijanden. Zij waren taai en streden dapper en rid derlijk. De stelling wisten zij zoo lang te houden, tot verdere weerstand on mogelijk was. Groot is onze achting voor dezen dapperen tegenstander. Het is onze wil en wensch, dat op deze plek nu voor altijd vrede zal zijn en niemand de rust zal verstoren. Deze mooie plek zal zijn gewijde grond. Namens den Nederlandschen Opper bevelhebber van Land- en Zeemacht yoerde het woord de le luitenant van speciale diensten, dr. H. B. Wiardi Beekman. De Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht heeft mij opgedragen, aldus deze, hier een laatsten groet te bren gen namens het Nederlandsche leger, namens de strijdmakkers en namens Nederland, dat den moed en de trouw, door zijn zonen getoond, nimmer zal vergeten. Wij eeren hierin alle officieren, on derofficieren, korporaals en man schappen, die hun leven voor Neder land hebben gegevenwij eeren hun taaien moed bij de verdediging van Ne derlandschen grond. Doch ook den moed van den vijand weten wij te eeren. Het bloed der Nederlanders, die hier vielen, heeft niet te vergeefs gevloeid, want zij hebben de eer hoog gehouden. Zij deden hun plicht als goede Neder landers, toen het vaderland hen riep. Moge God den nabestaanden de kracht geven, hun smart te dragen. Spr. besloot zijn toespraak met een couplet van het Wilhelmus. Terwijl de militairen den groet brachten en de aanwezigen het hoofd ontblootten, werden twee kransen van aronskelken en sparregroen met linten in de Duitsche kleuren aangedragen. Een werd er op het graf der Nederlan ders, de andere op dat der Duitschers gelegd. Het is op een mooi plekje van den Grebbeberg, niet ver verwijderd van Ouwehand’s Dierenpark, dat de hier gevallen Duitsche en Nederlandsche soldaten hun laatste rustplaats hebben gevonden. Helmen en geweren bedek ken de graven, die zich eenige rijen hter elkaar uitstrekken. Eenvoudige uten bordjes geven aan. waar de jitsche en waar de Hollandsche mili- ren liggen begraven. Toen wij arriveerden waren Duitsche i Nederlandsche militairen, pleegzus la rs en E.H.B.O.'ers, bezig, de laatste hand te leggen aan dit oorlogskerkhof. Inmiddels wordt ook de omgeving nog Opruimingswerk in vollen gang. Op onzen verderen tocht, die ging via Dieren naar Zutphen, hebben wij met eigen oogen kunnen aanschouwen, dat alle strategische kunstwerken door de Nederlanders zijn opgeblazen, doch thans reeds zijn op vele plaatsen nood bruggen gelegd. Het opruimingswerk is Uiteenzetting van kapitein van der Decken. Onder leiding van kapitein v. d. Decken werd daarna een bezoek ge bracht aan de Grebbebergstelling. Hij wees erop, dat de Grebbeberg een der hoekpijlers der Nederlandsche verdedi ging vormde en de Duitschers tenge volge van de inundaties slechts over een zeer smal terrein de beschikking hadden voor den aanval. Kapitein v. d. Decken roemde de uitstekende opstel ling van de Nederlandsche artillerie, en. deelde mede, dat de Nederlanders den Cuneratoren als uitkijkpost hadden ge kozen. Dit feit was den Duitschers be kend, maar toch besloten zij, den toren te sparen. Bovendien bracht hij naar voren, dat- de verwoestingen, door den strijd aangericht, globaal genomen, ge ring zijn en zulks is inderdaad het ge val. Waar echter de Nederlanders bij wijze van spreken huis voor huis te Rhenen en Wageningen hebben verde digd, laat het zich begrijpen, dat deze plaatsen duidelijke sporen van den strijd dragen. Wij kregen trouwens ook op onzen verderen tocht den indruk, dat alleen daar vernielingen zijn aangericht, waar gestreden is. Reeds op 11 Mei werd de Grebbebergstelling aangeval len; zij hield stand tot den 13en. Toen het Duitsche leger Arnhem had bezet, werd de commandant van Utrecht ge sommeerd, zich over te geven. Hem werd herinnerd aan het lot, dat de Poolsche hoofdstad Warschau onder ging. In den middag werden verschillende punten van de IJsellinie bezocht, de voorste der drie Nederlandsche linies, te weten de IJsellinie, daarachter de Grebbelinie en tenslotte de waterlinie. Het fort Westervoort heeft zich aldra moeten overgeven. De spoorwegbrug was vernield, doch de Duitschers sloe gen een eind stroomopwaarts een pon tonbrug over de rivier. De kazemat toonde duidelijk de sporen van vernie ling. aangericht door een Duitschen völ- treffer, die het Nederlandsche geschut buiten werking stelde. Kapitein v. d. Decker, vertelde ons dat in de IJsellinie alle bruggen door de Nederlandsche genie zijn vernield; ook die over het Apeldoorn-Dierenscheka- naal. Wat de Peel betreft bij Gennep is het den Nederlanders niet mogen geluk ken de brug tijdig te vernielen, zoodat hierdoor zeer snel het front van deze linie kon worden opgerold. Het departement van Financiën ves tigt de aandacht van de. belastingamb tenaren op de omstandigheid, dat in voerverboden, uitvoerverboden, contin- genteeringen, monopolies en clearing op den bestaanden voet blijven werken. Waardeherleiding in Nederlandsche munt bij in- en uitvoer geschiedt op normale wijze. Hierbij vindt de omre kening van de Rijksmark bij aangifte naar dagwaarde plaats volgens den laatst bekenden clearingkoers en bij aangifte volgens koopprijs naar den clearingkoers op den dag van koop. Indien het publiek voor belasting- doeleinden dient te beschikken over bankgelden, kunnen de ontvangers ver klaringen afgeven nopens aan hen ver schuldigde bedragen. strook tusschen de Duitsche gepant serde eenheden en de kust. De aldus afgesloten vijandelijke legerafdeelingen hebben tot tweemaal toe getracht zich door tegenaanvallen ruimte te verschaffen, doch deze werden afgeslagen. Intusschen wordt de snelle opmarsch der Duitsche troepen krachtig voort gezet. De Franschen en Belgen, aldus Hauptmann Frank, strijden dapper, zij het zonder gevolg, doch de Engel- schen en hier treedt een opmerke lijk psychologisch element in den strijd naar voren haasten zich terug naar de Fransche Kanaalhavens. Hier blijkt wederom, dat het ver trouwen op de Britsche hulp, dat voor de kleinere naties reeds fataal werd, ook op de Franschen ontnuchterend moet werken. Men ziet hier bij hernieuwing wat het lot is van hen, die hun vertrouwen op Engeland vestigden. De Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht, in overeenstemming met den Duitschen Opperbevelhebber in Nederland, maakt bekend, dat bij be sluit van 18 Mei 1940, no. 5, dr. ir. J„ A. Ringers is aangesteld tot regee ringscommissaris voor het herstel van het verkeerswezen, de drooglegging van onderwater-zettingen, den weder opbouw van steden, dorpen en gebou wen en al hetgeen daarmede samen hangt, en dat deze functie verder kort heidshalve zal worden aangediend als: „Regeeringscommissaris voor den wederopbouw”. als zijn oereigen werk, dat in enkele dagen onze legers tot dicht bij de kust heeft gebracht en dat overal, waar onze Weermacht toeslaat de vij andelijke stellingen bedwingt. Op grond van zijn ervaringen als een voudig strijdend soldaat in den wereld oorlog heeft hij al zijn bevelen zoo ge geven, dat deze successen met de ge ringste verliezen konden worden ver worven. Wat het Duitsche volk steeds vermoed en gehoopt heeft, dat in zijn moeilijkste uur de Führer met zijn genie ook de militaire operaties zou besturen en leiden, is tot wonderlijke zekerheid geworden. Daarom zien wij in vol vertrouwen de eindoverwinning tegemoet”. Veldtochtenplan het werk van den Führer. Vervolgens schetste de generaal veldmaarschalk de prestaties van de Duitsche Weermacht in de laatste tien dagen in de gevechten bij het door breken van de vijandelijke tegen- standslinies. „Het Duitsche volk, zoo zeide hij, weet, dat het ook hier de Führer is, die deze successen heeft mogelijk gemaakt. Zijn geniale leiding heeft de basis gelegd voor alle suc cessen. Het Duitsche volk kent zijn Führer. De geweldige kracht van de Duitsche volksgemeenschap is zijn werk. Met onophoudelijk denken en ont werpen van plannen heeft de Führer het geniale veldtochtsplan ontworpen jOI o F- V

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1